Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den,
zajímalo by mě, zda se za diskriminaci považuje následující stav ve firmě:
Kromě zaměstnanců na HPP má firma také zaměstnance na DPČ - dohodu, kteří pracují na částečný úvazek. Nárok na benefity (stravenky,akcie,vstup do fitnes apod.) mají jen zaměstnanci na HPP. V rámci skupiny pracovníků DPČ se navíc také rozlišuje - někteří mají nárok na stravenky, a to když jejich vedoucí uzná, že si je za svou práci zaslouží, to se ovšem děje jen na jednom oddělení. V jiných odděleních nemá ani jejich vedoucí možnost jim stravenky dát. V DPČ toto nijak zakotvené není, všichni dostávají k podpisu v podstatě stejný mustr.
Předem děkuji za odpověď!
S přáním hezkého dne,
Lucka
Odpověď:
Pokud jde o rozlišování mezi zaměstnanci na HPP a DPČ záleží, jak zaměstnavatel poskytování benefitů odůvodňuje, pro posouzení by tak bylo nezbytné znát více informací.
Pokud jde o rozlišování mezi zaměstnanci na DPČ to by mohlo být diskriminační, neboť podle §110 zákoníku práce přísluší za stejnou práci nebo práci stejné hodnoty všem zaměstnancům stejná mzda a benefity poskytované zaměstnavatelem se jako mzda pro účely rovného zacházení také počítají. Zaměstnavatel by měl mít stanovená jednoznační kriteria, za nichž stravenky zaměstnancům poskytuje.
Martina Štěpánková
Dobrý den.V říjnu minulého roku jsem bohužel podepsala velice nevýhodnou pracovní smlouvu.Zaměstnavatel mi nabídl 14 000,- čistého měsíčně ale donutil mě podepsat smlouvu na 8 500,-.Manžel byl v té době bez práce a mě prostě nic jiného nezbylo, máme dvě děti.Již od začátku mě šéf i jeho společník slovně napadali např.že jsem kráva, drbna, že se nemam vtírat, narážky na swingersparty atd.Když jsem se zeptala proč se se mnou takhle baví, tak se tomu jen smáli, že je to prý sranda.Když je toto přestalo bavit, začali na mě řvát kvůli maličkostem.Jelikož mám velké problémy s páteří tak od minulého týdne marodím.A jaké bylo mé překvapení když jsem za únor dostala výplatu 7 500,-.Mám smlouvu na dobu neurčitou.Vůbec si nedovedu představit, že se tam vrátím.Můžete mi poradit?Nezdaněné peníze dávají všem lidem kteří u nich pracují.Pracovala jsem i o všech víkendech.Mohu to nějak dokázat, abych dostala náhradu mzdy i za víkendy.
Odpověď:
Na takovéto jednání je možné si stěžovat na inspektorát práce. Vzhledem k Vašemu případu Vám doporučuji kontaktovat nevládní organizaci v místě Vašeho bydliště a požádat je o pomoc při řešení, vyjednávání se zaměstnavatelem, sepsání stížnosti apod., např. některou občanskou poradnu http://www.obcanskeporadny.cz/.
Martina Štěpánková
Odstupné se vypočítává z výdělku nebo jsem na nemocenské 3měsíce a končím v zaměstnání tak z té nemocenské nebo ze mzdy pře nemocenskou děkuji.
Odpověď:
Odstupné se bude vypočítávat z výdělku, nikoli z nemocenské, ve Vašem případě by se jednalo o pravděpodobný výdělek, kterého byste dosáhla, pokud byste nebyla na nemocenské.
Martina Štěpánková
Prosím o vysvětlení,zda mám nárok v den, kdy si požádám předem o neplacené volno a pak navštívím lékaře, nárok na proplacení náhrady mzdy za ošetření u lékaře na nezbytně nutnou dobu. Předem jsem měla dohodnuto neplacené volno.
Odpověď:
Dotaz přesahuje rámec právní poradny, jenž je zaměřena na rovné zacházení a ochranu před diskriminací a na slaďování pracovního a rodinného života a nikoli na pracovní právo obecně. Velmi se omlouváme, ale není v našich kapacitách zodpovídat dotazy překračující vymezený rámec právní poradny.
Martina Štěpánková
Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je možné zpětné proplácení nočních směn a směn dělených.
Děkuji.
Odpověď:
Nároky, tedy i nároky na odměnu, která Vám z Vašeho pracovně-právního vztahu vznikla, lze vymáhat tři roky zpětně. Pokud by Vám zaměstnavatel nechtěl uvedené směny zaplatit, bylo by nutné vymáhat tyto nároky soudní cestou.
Martina Štěpánková
Pracuji v nemocnici,která je příspěvkovou organizací.Docházím na částečný úvazek z rodičovské dovolené.V letošním roce mi byl v platovém výměru přiznán osobní příplatek,o který jsem však k 1.10.2008,bez udání důvodu,přišla.Nadřízení se k tomuto vyjádřili pouze ústně a to,že nám byl příplatek odebrán z důvodu příchodu dvou kolegyň,které nastoupily po rodičovské dovolené z částečného prac.úvazku na celý.Před tím vrchní sestra řekla pouze,že všichni přijdeme o 100 až 200kč os.přípl.z důvodu,který jsem psala.Sestry,které chodíme na částečný úvazek,jsme přišly o celý osobní příplatek (cca 1200kč),kolegyně pracující na celý prac.úvazek cca o 100 až 600 kč,každý o jinou částku.Na naše dotazy mají stejnou odpověď a to,že osobní příplatek dostaly dvě příchozí sestry.Mají na to právo?Jak se můžeme bránit?Za odpověď předem děkuji
Odpověď:
Osobní příplatek obvykle představuje nenárokovou složku mzdy, nicméně záleží také na tom, zda má v tomto směru Váš zaměstnavatel nějaké interní směrnice či zda je tato věc ujednána v kolektivní smlouvě u
Vašeho zaměstnavatele.
Martina Štěpánková
V rozhodném období pro výpočet průměrného výdělku jsem byl tři týdny v pracovní neschopnosti. Nyní končím pracovní poměr a budu evidován na Úřadě práce. Jak se bude počítat průměrná mzda (pro účely výpočtu podpory v nezaměstnanosti) za období, kdy jsem měl dávky nemocenského pojištění? Budu mít z důvodu nemoci průměrný výdělek nižší a ty tři týdny se mi započte 0 Kč, nebo se počítá nějaký průměr a z jakého období? Počítá se do průměrného výdělku výplata vyplacená v rozhodném čtvrtletí nebo plat za uvedené měsíce, který je vyplacen až další měsíc? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Tento dotaz přesahuje rámec právní poradny, doporučuji se s dotazem obrátit přímo na příslušný úřad práce.
Martina Štěpánková
dobrý den. Mám problém se svým zaměstnavatelem.Měla sem se svým zaměstnavatelem ústní dohodu o výši svého platu. Nyní jsem na nemocenské a zaměsnavatel mi nechce výplatu dát. Mám nějakou šanci, že výplatu dotanu?
Také by mě zajímalo jestli jsem stále zaměstnaná, když mě můj zaměstnavatel odhlásil bez mého vědomí ( měla jsem dovolenou) a nepodepsala jsem výpověď.
Odpověď:
Pracovní poměr nemůže v žádném případě skončit bez Vašeho vědomí.
Pracovní poměr může skončit pouze způsobem stanoveným v zákoníku práce, a to dohodou mezi zaměstnankyní a zaměstnavatelem, výpovědí, okamžitým zrušením pracovního poměru nebo zrušením ve zkušební době, případně uplynutím doby, pokud byl pracovní poměr sjednán na dobu určitou.
Výše mzdy by měla být ujednána písemně ve smlouvě nebo stanovena zaměstnavatelem ve mzdovém výměru před začátkem výkonu práce, aby nevznikaly žádné pochybnosti za co a v jaké výši zaměstnankyni mzda náleží.
Po dobu pracovní neschopnosti Vám nenáleží mzda, ale dávka tzv. nemocenské. Tuto dávku vyplácí zaměstnancům menších zaměstnavatelů správa sociálního zabezpečení, větší zaměstnavatelé vyplácejí
nemocenskou zaměstnancům sami.
Martina Štěpánková
Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jestli zaměstnanci náleží odměna za dlouhodobý zástup kolegy. Kolega na stejné pozici odešel před 7 týdny, náhradu za něj nenašli a tak jeho práci přesunuli na mě. Zatím stále tvrdí, že hledají náhradu. Proto mne zajímá, jestli mi za zástup může náležet nějaká odměna navíc, předem děkuji za odpověď
Odpověď:
Pokud za kolegu vykonáváte práci, která je předmětem Vaší pracovní náplně, může zaměstnavatel zohlednit toto v osobním ohodnocení.
Pokud by se jednalo o práci, která není součástí Vaší pracovní náplně potom, by Vám měl zaměstnavatel za práci za kolegu odměnu poskytnout. Nicméně přidělení takové práce by vyžadovalo dodatek k Vaší pracovní
náplni.
Martina Štěpánková
Dobrý den, zajímá mě, zda jsou příplatky za práci ve svátek a za práci v noci čí o víkendu povinné ze strany zaměstnavatele, nebo se jim zaměstnavatel může nějakým způsobem vyhnout??Ještě bych se chtěla zeptat, jsem na nemocenské a zaměstnavatel mi neposlal výplatu na účet, tak jak je uvedeno ve smlouvě a když jsem se zajímala proč, tak mi sdělil že výplatu dostanu hotově až přijdu do zaměstnání a že není možné aby byl někdo tak dlouho nemocný s nachlazením. Má na tohle zaměstnavatel právo?Mnohokrát děkuji ze odpověď.
Odpověď:
Příplatek za práci v noci a za práci o víkendu je zaměstnavatel povinen poskytovat, a to podle §125 a § 126 zákoníku práce.
Pokud jde o delší pracovní neschopnost, rozhodující je stanovisko lékaře a nikoli zaměstnavatele, zaměstnavatel by měl rozhodnutí lékaře o délce pracovní neschopnosti respektovat. V době nemoci není vyplácena mzda, ale dávky z nemocenského pojištění. Posouzení zda je zaměstnavatel oprávněn je vyplácet mimo výplatní termín nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu a přesahuje rámec naší právní poradny. Doporučuji proto kontaktovat odbor sociálního zabezpečení.
Martina Štěpánková
Dobrý den,rada bych se zeptala na nasledujici otazku.Po materske dovolene jsem nastoupila do zamestnani,ve kterm mam bonus za to,ze budu chodit kazdy den do prace a nebudu nemocna.Zatim se mi to dari,ale mam dve male deti(coz zamestnavatel vi) a ty deti bohuzel potrebuji chodit k doktorovi.Me by zajimalo,zda mi muze muj zamestnavatel odepsit vyse zminovany bonus za to, ze jsem doprovodila dite k lekari,popripade za to, ze jsem z duvodu jeho nemoci musela zustat doma a vzit si osetrovacku.Dekuji za odpoved.
Odpověď:
Poskytování bonusů zaměstnavatelem představuje nenárokovou složku odměny, bylo by třeba posoudit, jak jsou přesně nastaveny podmínky pro jeho poskytování. Nicméně zaměstnavatel musí podmínky stanovit tak, aby nikoho nediskriminoval, tedy aby při poskytování bonusů neznevýhodňoval někoho pro jeho pohlaví, věk, zdravotní postižení atd.
Pokud by důvodem pro odnětí bonusu byla pouze péče o nemocné děti, mohlo by se jednat o nepřímou diskriminaci z důvodu pohlaví, neboť jsou to obvykle ženy, kdo o nemocné děti pečuje. Bylo by však nejprve potřeba posoudit podmínky pro udělení bonusu a dopady uplatňování těchto podmínek.
Martina Štěpánková
Pracuji jako ved.prodejny,mám 23let praxe,plat.výměr8000kc hrubého plus dvě pohyblivé částky.Chci navýšit základ,myslím,že je to málo,ale nevím,do které kval.třídy patřím.Mám na starosti zaměstnance,pokladnu,doklady,uzávěrky,zprac.podkladů na výplaty.Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Bez bližších údajů, lze těžko určit do jaké kvalifikační třídy patříte. Minimální mzda i jednotlivé skupiny prací pro zařazení do minimální mzdy jsou obsaženy v nařízení vlády č. 567/2006 Sb., které lze nalézt na internetu.
Martina Štěpánková
Dobrý den,
mám dotaz ohledně pracovního práva, konkrétně návštěvy u lékaře během pracovní doby.
Pracuji v nadnárodní firmě a máme pružnou pracovní dobu s pevnou složkou od 10 - 14 hodin.
V současné době řeším nějaké zdravotní problémy našeho malého synka (5 let) a musím dojíždět do nemocnice v Havlíčkově Brodě (cca 25 km) vyšetření jsou zdlouhavá a stále čekáme.... ultrazvuky, odběry, rentgeny atd...
V naší firmě je praxe taková, že se zaměstnanci nezaplatí ani hodina při návštěvě lékaře, ani při doprovodu dítěte, dokonce ani těhotným, které mají prohlídek poměrně hodně, během těhotenství.
Zajímalo by mě, na co mám právo při doprovodu dítětě k lékaři, protože nejsem schopná všechny hodiny co strávím s dítětem u lékaře nadpracovat, tím spíš, že jsem osamělá matka a potřebuji každou korunu, tudíž model neplaceného volna(co navrhuje firma) je též nepřijatelné. Prosím poraďte. Děkuji Iva Kučerová
Odpověď:
Pokud není možné zajistit návštěvu lékaře mimo pevnou složku pracovní doby, měl by Vám zaměstnavatel poskytnout volno s náhradou mzdy.
Podle nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci, zaměstnavatel poskytne zaměstnanci pracovní volno s náhradou mzdy na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout, pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu. více
Pracuji 10 let ve státní správě, od zařazení do jednoduché administrativní práce (3. pl. tř.)jsem se vypracovala k práci odborné (8.pl. tř). Před rokem jsem dokončila VŠ - Bc a pokračuji ve vzdělání - Mgr. Přesto mám neustále - mimo odbornou agendu- v pracovní náplni jednoduché administrativní úkony (zapisování pošty atd) které mi nedávají prostor k plnění odborných úkolů. Ptám se, je-li vykonávaná odborná práce charakteristická pro vyšší plat. třídu a splňuji kvalifikační předpoklady, mám nárok na zvýšení platové třídy a změnu pracovní náplně (pouze odborná agenda)?
Odpověď:
Vedle Vašeho platového zařazení byste měla mít i popis Vaší práce - katalog. Domnívám se ale, že vedení běžné admnistrativní agendy bude pravděpoodbně součástí i Vaší pracovní náplně, zvláš´t pokud ji nevykonáváte pro jiné kolegy či kolegyně.
Ivana Spoustová
JAK SE PLATI PARAGRAF NA DITE A NEMOCENSKA
Odpověď:
Tzv. paragraf na dítě – podpora při ošetřování člena rodiny a nemocenská jsou vypláceny osobám, které splnily podmínky pro jejich vyplácení. Doba, po kterou jsou vpláceny je považována za důležitou osobní překážku v práci, o kterou vzniká nárok na náhradu mzdy. Pro konkrétní výpočet se obraťte na případnou mzdovou účetní či odbor sociálního zabezpečení – tento dotaz překračuje rámec naší právní poradny, kterou je diskriminace na pracovním trhu.
Ivana Spoustová
Dobrý den,
chci se zeptat, zda po mě může zaměstnavatel požadovat potvrzení o návštěvě lékaře, když mi nedá prázdnou propustku? Stalo se mi, že lékař odmítal vystavit celé potvrzení nebo ho vystavil za poplatek. Děkuji, Marie Novotná
Odpověď:
Zaměstnavatel omluví Vaši nepřítomnost v případě, že :
a) vyšetření nebo ošetření bylo provedeno ve zdravotnickém zařízení
b) zdravotnické zařízení je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnavatel zvolil
c) zdravotnické zařízení je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance
d) zdravotnické zařízení je schopno potřebnou zdravotní péči poskytnout
e) vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.
Jedná se o překážku v práci na straně zaměstnance, za kterou vám přísluší náhrada mzdy. Pokud v pracovní době navštěvujete lékaře, jste povina zaměstnavatele požádat, aby Vaši nepřítomnost omluvil a bez zbytečného odkladu mu tuto skutečnost prokázat.
Ivana Spoustová
Prosím, jak se přesně (z čeho) vypočítá výše odstupného. Pracovní poměr jsem skončil k 30.6.08. Děkuji
Odpověď:
Pro výpočet odstupného je rozhodující pojem průměrného výdělku, který je vyložen v ustanovení § 345 a násl. zákoníku práce.
Ivana Spoustová
Dobrý den, prosím o radu, jakým způsobem dosáhnout proplacení přesčasové práce, popř.kam se obrátit,nebo kdo by mohl provést kontrolu, atp. Jsem samostatná účetní ve velké firmě a zaměstnavatel nám odmítá zaplatit přesčasy. Podle ZP od 1.1.08 nesmí být ve smlouvě již jakýkoli dodatek o případné práci navíc - jestli jsem to dobře pochopila - a zaměstnavatel by měl tedy i pracovníkům THP přesčasy proplácet, pokud si do 3 měsíců nevyberou náhradní volno, což u nás není časově možné. Práce je u nás dosti časově náročná, máme problémy si vybrat dovolenou natož NV.
Odpověď:
Pokud se zaměstnavatelem nedohodnete na způsobu, který by vám i jemu vyhovoval, doporučuji obrátit se na příslušný inspektorát práce, který celou záležitost k Vaší případné stížnosti prošetří.
Ivana Spoustová
Dobrý den,
potřebovala bych vědět zda jako státní zaměstnanec mám po 2 letech nárok na zvýšení platového stupně.Pracuji od 1.8.2006 jako soc.prac v 9 platové třídě.v srpnu 2007 mi byl zvýšen platový stupeň na 2.podle platných tabulek bych tedy po 2 letech praxe měla nárok na 3.stupeň.Je toto nárokové, nebo me toto personalistka muže odepřít.Potřebuju argument než za ní pujdu žádat.Díky moc Klára
Odpověď:
Zařazení do platové třídy se provádí v souladu s pracovním místem, požadovaným vzděláním a dosaženou praxí. Doporučujeme nahlédnout do příslušného katalogu a zjistit, která platová třída vám opravdu náleží.
Ivana Spoustová
Dobrý den, pracuji jako prodavačka na dohodu o pracovní činnosti. Zaměstnavatel mě při nástupu ujistil, že se mi příplatky za odpracovaný svátek, sobotu a neděli proplácet budou, bohužel tomu tak při výplatě nebylo. Musí zaměstnavatel příplatky proplácet nebo je to jen jeho dobrá vůle? V předchozím zaměstnání na stejné pozici s tím nebyl problém. Děkuji
Odpověď:
Podle ustanovení § 115 zákoníku práce náleží zaměstnanci za dobu práce ve svátek dosažená mzda a náhradní volno v rozsahu práce konané ve svátek, případně se může dohodnout na poskytnutí příspěvku k dosažené mzdě nejméně ve výši průměrného výdělku místo náhradního volna. Doporučuji si se zaměstnavatelem uzavřít písemnou dohodu.
Ivana Spoustová