Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Šťastná | 21.11.2006 13:29:34 | Odměny

Dobrý den,
ráda bych Vás požádala o radu pro klientku RC. Jak se zachovat v případě zrušení odměn vedoucí, s tím že sice dobře pracuje, ale má dostatečný příjem z dohody o pracovní činnosti. Nadřízeným organem je již Předsednictvo.
Děkuji.

S pozdravem

Mária Šťastná
Rozvojové centrum v Kadani

Odpověď:

Dobrý den,
obávám se, že nemám dostatek informací, abych Vám na dotaz podrobněji odpověděla. Obecně platí, že nárok na odměny neexistuje ze zákona. Zaměstnavatel však musí odměny vyplatit. Pokud ho k tomu zavazuje pracovní smlouva nebo dohoda, kolektivní smlouva nebo vnitřní předpis.
Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

Jarin | 13.11.2006 16:51:59 | Práce ve státní svátek

Dobrý den.
Potřeboval bych poradit s problemem mojí matky. Vedoucí zaměstnancům oznámil, že ve státní svátek budou muset jít do práce. Nikdo však nedostane příplatek za práci ve svátek, ale tento přesčas si "vyberou" mezi vánočními svátky (místo 3 pracovních dní budou mít dva). Má vedoucí na takové jednání právo? Chce po nich také to, aby neoznačovali příchod do zaměstnání a odchod ze zaměstnání ve svátek, protože by kvůli tomu mohl mít zaměstnavatel problém. Je takovéto jednání zaměstnavatele v souladu se zákonem (já myslím, že ne) a jak se proti němu lze bránit?
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, podle ustanovení § 91 odst. 4 zákoníku práce lze "ve svátek zaměstnanci nařídit jen práce, které lze nařídit ve dnech nepřetržitého odpočinku v týdnu, práce v nepřetržitém provozu a práce potřebné při střežení objektů zaměstnavatele. Práci ve dnech pracovního klidu lze nařídit jen výjimečně, a to po projednání s příslušným odoborovým orgánem. Lze nařídit jen práce, které nemohou být provedeny v pracovních dnech: a) naléhavé opravné práce b) nakládací a vykládací práce c) inventurní a závěrkové práce d) práce konané v nepřetržitém provozu za zaměstnance, který se nedostavil na směnu e) práce k odvrácení hrozícího nebezpečí pro život nebo zdraví nebo při živelních událostech a v jiných obdobných mimořádných případech f) práce nutné se zřetelem na uspokojování životních, zdravotních a kulturních potřeb obyvatelstva g) práce lodních posádek h) krmení a ošetřování hospodářských zvířat. více

Pepa | 25.10.2006 14:36:37 | Odstupne

Dobry den,skončil jsem prac poměr k 1.10.2006 dle paragrafu 46/1/a.Vyplata byla k dnešku ta došla na učet.Odstupne nikoliv.Po telefonim hovoru sdělil že nama že musi něco prodat,atd že nam pošle dopis všem.
Co dělat?Jak se odstupneho dobyt a nepřijit o něj.
děkuji
Pepa

Odpověď:

Dobrý den,
upozorněte svého zaměstnavatele, že jedná protiprávně, pokud Vám odstupné odmítá vyplatit. Dále se můžete obrátit se stížností na úřad práce. Další možností je obrátit se na soud a vymáhat na zaměstnavateli odstupné touto cestou. Pokud soud rozhodne ve Váš prospěch, bude muset zaměstnavatel hradit i Vaše náklady řízení.
Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

Dona | 20.9.2006 13:35:07 | důchodci-podepsané prohlášení

Dobrý den, prosím o odpověď zda je možno u dohod o provedení práce podepsat u důchodců "prohlášení" a jaká bude daň u příjmu do 5000,- a nad 20000,- Kč. Děkuji a přeji hezký den

Odpověď:

Dobrý den,

V dohodě o provedení musí být vymezen pracovní úkol, sjednaná odměna za jeho provedení a zpravidla se v ní sjednává též doba, v níž má být pracovní úkol proveden. Tato doba nesmí ovšem přesáhnout 100 hodin. Jiné omezení zákoník práce nestanoví. Nad tyto povinné údaje může dohoda obsahovat i jiná ustanovení, pokud neodporují dobrým mravům.

Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

Zdeněk Rajskup | 9.9.2006 16:07:04 | snížení platové třídy

pracuji na jako dispečer sanitní přepravy v karviné a zdrvotní škola byla podmínkou k přijetí,zároveň mám pomaturitní studium ARO-JIP,a při nástupu jsem byl zařazen do 9platové třidy a zároveň i jako dispečer rychlé záchranné služby,po roce jsem byl přeřazen na dopravu,při čemž bylo rozhodnuto,že tato přeprava sanitními vozidly nemá opodstatnění pro zařazení do zdravotní třídy a mám být přeřazen z 9třídy do sedmé,odůvodnění proč nemohu být,jako dispečer na rychlé je,že neumím komunikovat s lidmi,toto jednání se mi zdá diskriminační a nevhodné,může mi zaměstnavatel snížit pl.třídu o dva stupně a zároveň se ptám jestli mně může z mým vzdělání,jen tak přesunout do nezdravotnické třídy,to znamená,že má maturita i pomaturitní studium je zbytečné,v tom případě jsem vlastně disktiminován,jako zdravotník,který má 20 letou praxi.zdeněk rajskup

Odpověď:

V daném případě dotaz nespadá do oblasti rovných příležitostí.
Při nástupu do zaměstnání jste uzavřel pracovní smlouvu, jejíž podstatnou náležitostí je (v souladu s utanovením § 29 zákoníku práce) i druh sjednané práce.
Změna - tedy převedení na jinou práci - je možná pouze dohodou zaměstnance a zaměstnavatele (viz ustanovení §36 odst. 1 zákoníku práce).
Pokud jste takovou dohodu uzavřel, pak má zaměstnavatel povinnost vám za vykonanou práci poskytnout mzdu resp. plat dle platných právních předpisů. Není vyloučeno, že bude nižší než původní mzda. Toto je zase právem zaměstnavatele.
Ivana Spoustová

Ivana Spoustová

Maruška | 8.9.2006 23:05:05 | třída prodavačky

Pokud mám 17 let praxe v oboru prodavačka. Jaká tarifní třída a mzda se na mě vztahuje? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Tento dotaz nespadá do oblasti rovných příležitostí.
Pracovníci jsou umísťováni do platových tříd podle druhu práce, dosaženého vzdělání, kvalifikace a praxe.
Z Vašeho dotazu nevyplývá, na jakou práci jste zařazena ani další údaje potřebné pro zařazení do platové třídy tj. dosažené vzdělání a kvalifikace.
Vzhledem k tomu, že chybí údaje i k tomu, že tento dotaz nespadá do oblasti diksriminace na pracovním trhu, nemůžeme na něj odpovědět.

Ivana Spoustová

fero | 20.8.2006 20:43:50 | Mzda

Dobrý den,Již jednou jsem se ptal na to jak se mám zachovat.Jsem zaměstnán u soukrome firmy 3 měsíce a ještě jsem nedostal mzdu.Nyní jsem si našel jiné pracovní místo kde mohu nastoupit od 1.9. Jak se mám zachovat abych o vydělané peníze nepřišel Jak mám dát výpověď.Prosím spěchá to.Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Zákoník práce svým ustanovením § 54 odst. 1 b) zaměstnanci umožňuje, aby v případě, že mu zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo náhradu mzdy do 15 dnů po uplynutí její splatnosti, okamžitě zrušil pracovní poměr ve lhůtě jednoho měsíce ode dne , kdy se o důvodu k okamžitému zrušení dověděl, nejpozději do jednoho roku ode dne, kdy tento důvod vznikl. Dle ustanovení zákoníku práce může zaměstnanec, který okamžitě zrušil pracovní poměr, má nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku za výpovědní dobu. Musím vás však upozornit na skutečnost, že podle ustanovení § 55 zákoníku práce musíte takové ukončení pracovního poměru provést písemně, musíte v něm skutkově vymezit jeho důvod tak, aby jej nebylo možno zaměnit s jiným, a musíte je ve stanovené lhůtě doručit druhému účastníku, jinak je neplatné; uvedený důvod nesmíte dodatečně měnit. Zároveň informujte i příslušný Úřad práce. Ivana Spoustová více

Áron Tóth | 3.8.2006 14:22:40 | Platová diskriminace

Dobrý den,chtěl bych se zeptat,co mohu dělat s tím,že mi zaměstnavatel neproplácí: práci v noci(22-06),práci o víkendech,práci o svátcích.Pracuji v pizzerii(v praze určitě velmi známá),kde současně rozvážím.Pokud je práce u pece kde je více než 50´C kvalifikována jako ztížené pracovní podmínky,tak i toto mi zaměstnavatel neproplácí.. to vše už skoro dva roky.K tomu všemu si zaměstnavatel koupil luxusní automobil v ceně odhadem minimálně 600 000,- a to vše z peněz které nevyplatil mě a mým kolegům..Mimochodem také zaměstnává několik lidí bez smlouvy.Velmi bych si přál,aby vše bylo tak jak má být,leč jsme v České republice,tak se asi není čemu divit...

Odpověď:

Dobrý den,
na Vašeho zaměstnavatele můžete podat stížnost úřadu práce na porušování zákoníku práce Vašim zaměstnavatelem. Pokud se to nesetká s odezvou, podejte žalobu u soudu na neplnění povinností z pracovněprávního vztahu.
Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

Tamara | 1.8.2006 11:42:47 | Mzdové nároky

Dobrý den,pracuji jako zdravotní sestra u jedné a.s. již sedmým rokem.Moje hrubá mzda činí více než 4 roky 10600Kč,přestože podle tzv.mzdových tabulek mám nárok na mzdu asi o 3 000Kč vyšší.V naší firmě neexistují odbory,kolektivní smlouva se uzavírá o nás bez nás,takže nemáme nikoho,kdo by za nás bojoval.Je možné dosáhnout nápravy nebo si zaměstnavatel může s námi dělat co chce,podle tabulek se údajně řídit nemusí,tak na co vlastně takové tabulky jsou,když je téměř nikdo nerespektuje?Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den, Vaše zařazení v rámci mzdových tarifů nemůžu posoudit bez zmalosti konkrétní náplně Vaší práce. Obecně jsou ale odborné práce středních zdravotnických pracovníků zařazeny pod 7. mzdový tarif, tzn. skutečně 10300 Kč měsíčně, od 1.7.2006 pak 10710 Kč měsíčně.
Pokud máte pocit, že si náplň Vaší práce vyžaduje změnu mzdového tarifu, obraťte se o radu na úřad práce.

Eva Fialová

Roman | 30.7.2006 21:06:33 | Zásada stejné mzdy

Dobrý den, pracuji asi rok ve finanční oblasti u velké výrobní společnosti, v menším týmu lidí vykonávajících stejnou práci. Náhodou jsem zjistil, že kolegyně pobírá po stejnou dobu o 20% vyšší plat, než všichni ostatní. Paradoxně má nejnižší kvalifikaci (konzervatoř, ostatní VŠ ekonomie) a odvádí nejméně kvalitní práci. Oficiálně má vyšší plat kvůli jednomu cizímu jazyku navíc, který však v práci vůbec nevyužívá. Chci se zeptat, jestli postup zaměstnavatele není v rozporu s § 4a zák. 1/1992 Sb. o mzdě. Pokud ano, mám např. REÁLNOU možnost domáhat se u zaměstnavatele zpětného dorovnání mzdy a jak mám v tomto případě postupovat? Díky moc.

Odpověď:

Dobrý den,
to, co popisujete se zdá na první pohled skutečně porušení ustanovení o stejné mzdě za práci stejné hodnoty. Upozorněte svého zaměstnavatele na porušování pracovněprávních předpisů. Pokud to nepomůže, můžete se obrátit na mediátora neboli prostředníka a pokusit se s Vaším zaměstnavatelem vyjednávat prostřednictvím něho. Zaměstnavatel s tím však musí souhlasit. Mediace je méně nákladná a rychlejší než soudní řízení.

Eva Fialová

Heidi | 13.6.2006 20:02:07 | Dotaz na práva při skončenípracovního poměru

Firmou X mi byla nabídnuta brigáda, kterou jsem odmítla, jelikož jsem měla zájem o stálé zaměstnání. Načež mi firma poskytla trvalý pracovní poměr s dobou 40 hodin týdně po 1 rok. Po 3 týdnech, co jsem pracovala s brigádníky se mnou firma chtěla přepsat smlouvu na smouvu o vykonání práce. Na toto jsem nepřistoupila a dostala jsem výpověď, jelikož zaměstnavatel neměl jinou práci a věděl to již od začátku.Výpověď nebyla podepsána mnou, ale třetí osobou. Zajímalo by mne, zda mám nárok na odstupné z důvodu zániku pradovního místa, i když jsem výpověď dostala během zkušební doby? (je prokazatelné že pozice zanikla)

Odpověď:

Dobrý den,

výpověď je jednostranný právní úkon, může být podepsána Vámi, ale ani nemusí. K její platnosti stačí písemná forma a doručení, tzn. s výpovědí musíte získat možnost se seznámit.
Pokud jako důvod výpovědi byla nadbytečnost, protože pro Vás zaměstnavatel neměl práci, máte nárok na odstupné ve výši dvou měsíčních platů. Fakt, že jste byla ve zkušební době, nemá na nárok na vyplacení výživného žádný vliv.

Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

Věra Harvalíková | 7.6.2006 17:55:57 | Výpověď ze stranyzaměstnavatele

Dobrý den, prosím,poraďte. Začátkem tohoto měsíce jsem dostala výpověď z pracovního poměru pro nadbytečnost.Výpovědní lhůta skončí dnem 30.9.2006.Zaměstnavatel mi nabídl odstupné. Prosím, z jakého rozhodného období se odstupné vypočítává? Dále mi zaměstnavatel nabídl, že když skončím již začátkem července, že mi dá 5 platů (3měsíční mzdu a dvouměsíční odstupné).Zdá se mi to poněkud nereálné, že by zaměstnavatel byl najednou tak štědrý. Jaký to bude mít dopad po finanční stránce na to, kdybych 5 platů přijala a od 1.7. se stala práce neschopnou? Z ajkého rozhodného období by se počítala moje pracovní neschpnost? Děkuji za odpověď. Věra Harvalíková

Odpověď:

Dobrý den, zaměstnanci, který byl propuštěn pro nadbytečnost, náleží při skončení pracovního poměru odstupné ve výši dvojnásobku průměrného výdělku. Průměrný výdělek pro pracovněprávní účely zjišťuje zaměstnavatel z hrubé mzdy zúčtované zaměstnanci k výplatě v rozhodném období a z doby odpracované v rozhodném období. Rozhodným obdobím se rozumí předchozí kalendářní čtvrtletí. Obě dvě varianty, které Vám nabízí Váš zaměstnavatel vyjdou finančně na stejno, pokud nedostáváte ke své mzdě ještě prémie, o které byste byla v případě ukončení pracovního poměru ochuzena. více

MANAŽERKA | 26.5.2006 15:24:37 | MIN.MZDA

JE MIN.MZDA ROZDĚLENÁ DO TŘÍD?PRACUJI JAKO VED.PRODEJNY,MÁM 7570KC ZÁKL.MZDU,1500KC OS.OHODNOCENÍ.JE TO V POŘÁDKU?PODLE MĚ JE MIN.MZDA PRODAVAČKY 8230KC,DLE ZAŘAZENÍ VE 3.PLAT.TŘ.MÁM PRÁVO SE OHRADIT,ANIŽ BY MĚ NEPROPUSTILI Z PRÁCE?JAK JE TO V PŘÍPADĚ DALŠÍHO ZAMĚSTNÁNÍ,POKUD BYCH Z NYNĚJŠÍHO ODEŠLA?NA JAKOU MIN.MZDU MAJÍ PRODAVAČKY PRÁVO?DĚKUJI.

Odpověď:

Minimální mzda je upravena příslušným nařízením vlády, je v něm určena jako hodinová i měsíční (pro informaci přikládáme přehled jejího vývoje). Není tedy rozčleněna do práce podle jednotlivých profesních skupin. Pravděpodobně tedy pro předmětné období se jedná o částku Kč 7570,--, tedy tak jak uvádí Váš zaměstnavatel. Na tuto minimální mzdu má tedy nárok každý. Od 1.7. 2006 bude tato částka zvýšena na Kč 7.965,--. Období (a) hodinová sazba (b) měsíční sazba Změna Předpis od 1.1.1998 14,80 Kč 2 650 Kč - č. 320/1997 Sb. od 1.1.1999 18,00 Kč 3 250 Kč +22,6 % č. 317/1998 Sb. od 1.7.1999 20,00 Kč 3 600 Kč +10,8 % č. 131/1999 Sb. od 1.1.2000 22,30 Kč 4 000 Kč +11,1 % č. 313/1999 Sb. od 1.7.2000 25,00 Kč 4 500 Kč +12,5 % č. 162/2000 Sb. od 1.1.2001 30,00 Kč 5 000 Kč +11,1 % č. 429/2000 Sb. více

Sikáčková | 23.5.2006 14:19:14 | sankce

Dobrý den,jsem evidovaná na Úřadu práce, kde jsem se dozvěděla, že real.BIB přijímají real. makléře. Uvádějí plat 20 až 30 tis.Kč.Přihlásila jsem se na místo a bylo mi sděleno, ža na trvalý prac. poměr neberou, ale na dohodu, nebo Živn. list. Přihlásila jsem se na dohodu a podepsla, že po skončení nebudu vykonávat tuto profesi ani sama, ani jako zaměstnanec, po dobu 2 let, pod sankcí zaplacení různých školení, které jsem absolvovala.Nyní mi dohoda skončila, na trvalý prac. poměr mě nevzali a na Živnost. list si netroufám.Prosím o odpověď, zda je možné požadovat statisícové čátky, když jsem neodešla sama, ani jsem neskončila z důvodů nějakých problémů. Není to jen můj případ, je nás více, děje se tak stále. Děkuji za odpověď. Sikáčková

Odpověď:

Dobrý den,

tzv. konkurenční doložka musí být uzavřena na dobu nejvýše 1 roku a pouze v případě, že to lze o zaměstnance spravedlivě požadovat a pokud by následná pracovní činnost bývalého zaměstnance narušila činnost jeho bývalého zaměstnavatele.
Jestliže konkurenční doložka nesplňuje tyto podmínky, je neplatná a zaměstnanec se podle ní řídit nemusí.

Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

Sikáčková | 23.5.2006 10:30:16 | sankce

Dobrý den, již jsem Vám psala, ale neodpověděli jste mi. Měla jsem dotaz, zda na mně může real. kancelář vymáhat statisícové sumy za školení, které mi poskytla v případě, že budu působit ve stejném oboru u jiné instituce. Při uzavření Dohody o provedení práce jsem musela podepsat, že v případě ukončení dohody nebudu ve stejném oboru působit po dobu 2 let. Jelikož mi dohoda na půl roku již skončila a na zaměstnanecký poměr neberou, chtěla bych v tomto odvětví pracovat v jiné real. kanceláři, ale mám obavy. Prosím o odpověď a děkuji za ni. Sikáčková

Odpověď:

Dobrý den,

tzv. konkurenční doložka musí být uzavřena na dobu nejvýše 1 roku a pouze v případě, že to lze o zaměstnance spravedlivě požadovat a pokud by následná pracovní činnost bývalého zaměstnance narušila činnost jeho bývalého zaměstnavatele.
Jestliže konkurenční doložka nesplňuje tyto podmínky, je neplatná a zaměstnanec se podle ní řídit nemusí.

Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

Panda | 22.5.2006 16:22:02 | Nárok na odstupné

Dobrý den, mám dotaz - dostala jsem výpověď z důvodů rušení pobočky, pracovní poměr skončil k 30.4.2006, nakonec pobočku nerušili, takže mi naše mzdová tvrdí, že na odstupné nemám nárok. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

na odstupné nárok podle §60a Zákoníku práce máte. Pro přiznání tohoto nároku je rozhodující důvod výpovědi, který Váš bývalý zaměstnavatel uvedl. To, že se nakonec pobočka nezrušila, nemá na výplatu odstupného žádný vliv. Výplata odstupného se musí uskutečnit v nejbližším výplatním termínu určeném u zaměstnavatele pro výplatu mzdy, pokud se se zaměstnavatelem nedohodnete jinak.
Jiná situace by nastala, kdybyste nastoupila opět na stejnou pobočku. Pak byste musela odstupné nebo jeho poměrnou část zaměstnavateli vrátit.

Eva Fialová

Rejsková | 22.5.2006 16:16:32 | Diskriminace platová

Dobrý den, abych uvedla hned na začátek, nejsem spokojená s výší mé mzdy vzhledem ke mzdě mého kolegy na stejné pozici. Ve firmě jsem nastoupila půl roku před kolegou a ve firmě jsem už 3,5 roku na stejné pozici jako můj kolega - pozice rozpočtář. Jediný rozdíl mezi mnou a kolegou je, že on měl již několikaletou praxi na této pozici v jiné firmě a u mne je to první zaměstnání (jinak věkově jsme s kolegou cirka stejně, bezdětní, já čerstvě vdaná). Na starost dostávám dokonce i důležitější a větší zakázky než kolega - mé se pohybují v milionech či desítkách milionů) navíc mi neoficiálně (nemám uvedeno v pracovní smlouvě) přibyly i jiné povinnosti s jistou zodpovědností a důležitostí jako je sepisování smluv či spolupráce s externí profesionální firmou při tvorbě firemního webu, častěji než kolega také zůstávám přesčas kvůli našemu přímému nadřízenému - řediteli firmy. Nedávno jsem zjistila že můj kolega má o skoro 50% vyšší plat než já, s čímž jsem rozhodně nepočítala. více

Odpověď:

Paní Rejsková, vzhledem k tomu, že se zabývá pouze právním poradenstvím v případech diskriminace na trhu práce a neznáme konkrétní poměry na Vašem pracovišti, můžeme Vám poskytnout pouze právní poradenství.
Z Vašeho dopisu vyplývá, že velmi pravděpodobně jste obětí diskriminace na pracovním trhu, nemá-li Váš kolega větší kvalifikaci či nemá význam pro výkon jeho práce právě délka vykonané praxe. V takovém případě máte právo domáhat se jak mimosoudní, tak případně i soudní cestou toho, aby Vám byla újma způsobená diskriminačním jednáním ze strany zaměstnavatele nahrazena.
S ohledem na skutečnost, kterou popisujete ohledně předchozích zaměstnanců, kteří žádali o zvýšení mzdy pak máme za to, že by bylo vhodné podat návrh na prošetření Vámi uváděných skutečností na příslušný úřad práce (tj. v místě zaměstnavatele).

Ivana Spoustová

martin | 6.5.2006 13:02:15 | diskrim.zdrav.postizenych

mam cast.inv.duchod,pracuji u bezpecnostni agentury,presto,ze musim odvadet stejnou praci,jako zdravi kolegove,dostavam pouze 42.50 na hod.zdravi zamestnanci pobiraji min.mzdu,pry ma na to zamestnavatel podle zakona pravo.

Odpověď:

Nejedná se o diskriminaci na základě pohlaví, ale pravděpodobně by se mohlo jednat o probleamtiku diskriminace na základě zdravotního stavu. I z tohoto důvodu je diskriminace zakázána, v případě nutnosti právní porady se však obraťte na advokátní kancelář.

§ 1 odst. 3 a 4 ZP
§1 odst. 3 ZP
Zaměstnavatelé jsou povinni zajišťovat rovné zacházení se všemi zaměstnanci, pokud jde o jeich pracovní podmínky včetně odměńování za práci a jiných peněžitých plnění a plnění peněžité hodnoty ........
§ 1 odst. 4 ZP
V pracovně právních vztazích je zakázána přímá i nepřímá diskriminace z důvodu pohlaví, ......., zdravotního stavu .........
Za diskriminaci se považuje i jednání zahrnující podněcování, navádění nebo vyvolávání nátlaku směřujícího k diskriminaci.

Ivana Spoustová

Andrea | 5.5.2006 09:56:36 | Nevyplacení odstupného

Dobrý den,
Manžel pracoval u soukromé firmy jako instalatér. K 31.12.2004 dostal výpověď kvůli nadbytečnosti s 3 měsíční výpovědní lhůtou a s 2 měsíčním odstupným, ale odstupné mu do dnešního dne nebylo vyplaceno, i když se několikrát do měsíce bývalému zaměstnavateli připomínal. Ten ho ignoroval s tím, že nemá peníze. Jak může odstupné vymáhat? Manžel nedostal ani žádnou výplatní pásku, kde by bylo odstupné vypočteno, takže ani neví, kolik to odstupné přesně dělá. A jak je to s ročním zúčtování daní? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Tento dotaz, tak jak je uplatněn nespadá do oblasti rovných příležitostí, měla byste se proto obrátit na občanskou poradnu event. na advokátní kancelář. Pro pořádek však odesílám odpověď. V souladu s ustanovením § 46 odst 1 c) zákoníku práce může dát zaměstnavatel zaměstnanci výpověď, stane-li se nadbytečným. potom mu v souladu s ustanovením § 60a odst. 1 zákoníku práce náleží při skončení pracovního poměru odstupné ve výši dvojnásobku průměrného výdělku, není-li v kolektivní smlouvě event. ve vnitřním předpise stanoveno zvýšené odstupné. V souladu s utanovením § 60a odst. 4 zákoníku práce vyplácí zaměstnavatel odstupné po skončení pracovního poměru v nejbližším výplatním termínu určeném zaměstnavatelem pro výplatu mzdy, pokud se se zaměstnancem nedohodne na výplatě odstupného v den skončení pracovního poměru nebo na pozdějším termínu výplaty. více

Hana | 25.4.2006 15:40:09 | Nevyplacení mzdy

Třetím rokem pracuji v chráněné dílně v Děčíně, mám ZPS kvůli vadě sluchu. Do dnešního dne jsem neobdržela za leden, únor ani březen výplatu. Zaměstnavatel údajně čeká na dotace od úřadu práce. Nevím jak tohle řešit. Osobně si myslím, že nemá smysl stěžovat si na úřadě práce, protože tam je můj šéf jako doma. Ráda bych skončila pracovní poměr, ale nevím dle jakého paragrafu by to bylo nejlepší a jestli bych se poté ještě setkala s odměnou za práci. Pokud mi poradíte, budu Vám velmi vděčná. S pozdravem Hana Jelínková

Odpověď:

Dobrý den, Máte na výběr tři možnosti, jak zrušit Váš pracovní poměr, každá má svoje náležitosti a úskalí. Za prvé se můžete se zaměstnavatelem dohodnou na rozvázání pracovního poměru. V této dohodě si můžete sjednat i den, kterým Váš pracovní poměr končí. Taková dohoda je však možná pouze tehdy, pokud na ni Váš zaměstnavatel přistoupí. (§ 43 zákoníku práce) Za druhé máte možnost dát výpověď. V takovém případě byste musela respektovat dvouměsíční výpovědní lhůtu, pokud byste se se zaměstnavatelem nedohodla na výpovědní lhůtě jiné, nebo žádné. (§ 51 ZP) Za třetí můžete zrušit pracovní poměr okamžitě z toho důvodu, že Vám zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo její náhradu do 15 dnů po uplynutí její splatnosti. To však pouze ve lhůtě jednoho měsíce ode dne, kdy jste se o tom dozvěděla. Za předpokladu, že Vám zaměstnavatel měl mzdu za březen vyplatit v průběhu dubna a uplynulo 15 dnů ode dne, který máte sjednaný jako výplatní den, musíte okamžitě zrušit pracovní poměr do jednoho měsíce. více

| 1 | .. | 12 | | 14 | |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect