Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
timto vas žadám o prání radu nastalu mě tento problém:V červni 2007 jsem se vyučila v oboru kadeřnice na doporučení třidní profesorky jsem navštívila salon v Jungmanově ulici,který se nově otvírá,jsem dělala přímací pohovor,na základě tohoto pohovoru jsem podepsala pracovní smlouvu k nastupu od 1.9.2007.Po té jsem ve školícím centru předvedla své pracovní schopnosti,kde jsem byla pochválena a po té přijata.Dne 20.8.2007 mi telefonicky bylo sděleno,že nejsem přijata i přes to,že už mám podepsanou prac.smlouvu.Odmitla jsem jinou práci,kde si již za mě našli náhradu.V salonu v Jungmanově ulici si ponechali můj originál výučniho listu a veškeré osobní udaje.Žádám vás tímto o radu jak mám dále postupovat.S pozdravem
Zuzana Krejzová
Odpověď:
Dobrý den,
po vzniku pracovního poměru, tzn. po podpisu pracovní smlouvy, s vámi zaměstnavatel může rozvázat pracovní poměr pouze způsoby stanovenými zákonem. Můžete spolu uzavřít dohodu o skončení pracovního poměru, nebo vám může dát výpověď, pokud existují výpovědní důvody stanovené zákonem, např. výpověď pro nadbytečnost, ruší-li se zaměstnavatel, nebo přemísťuje-li se.
V případě výpovědi musí zaměstnavatel dodržet dvouměsíční výpovědní lhůtu.
Dá-li vám zaměstnavatel výpověď z důvodu, o jehož existenci budete pochybovat, oznamte zaměstnavateli bez zbytečného odkladu písemně, že trváte na tom, aby vás dále zaměstnával. Váš tak i nadále pracovní poměr trvá a zaměstnavatel vám je povinen poskytnout náhradu mzdy. Neplatnost rozvázání pracovního poměru výpovědí můžete uplatnit u soudu nejpozději ve lhůtě 2 měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit tímto rozvázáním.
Eva Fialová více
Dobrý den,
je mi 27 let a jsem studentkou denního studia na VŠ. Rozhodla jsem se při studiu pracovat, proto bych se chtěla zeptat, zda mohu normálně nastoupit na hlavní pracovní poměr a zároveň tedy být studentem. Může to být pro potencionálního zaměstnavatele nějaký problém, myslím tedy z právního hlediska?
Předem děkuji za odpověď. S pozdravem T.
Odpověď:
Pracovat na hlavní poměr pochopitelně můžete i jako studentka a zaměstnavateli by z tohoto důvodu neměly vzniknout žádné problémy.
Ivana Spoustová
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, dostala jsem smlouvu od 1.8.2007 na dobu neurčitou a jak jsem ji se zaměstnavatelem podepsala a vzal si jedno vyhotovení účetní tak mi bylo řečeno od zaměstnavatele jak jsem odcházela domů, že co bylo v té smlouvě napsané zda na dobu neurčitou nebo určitou, tak jsem řekla na dobu neurčitou a řekl mi že se to musí změnit na dobu určitou 3 roky (k vůli bývalé zaměstnankyně, která je těhotná-momentálně na nemocenské, kdyby se chtěla vrátit).Slyšela jsem, že smlouva na dobu určitou je na 1 rok?Je to pravda?Jak často může zaměstnavatel prodlužovat smlouvu na dobu určitou a pak musí dát smlouvu na dobu neurčitou?Děkuji za odpověď
Odpověď:
Pokud jste podepsala smlouvu na dobu neurčitou, pak tato doba může být změněna jen s Vaším souhlasem. Je však pravda, že určitost může spočívat i v "záskoku" za pracovnici, která je momentálně na rodičovské dovolené čili až do doby, kdy se vrátí - návrat tedy nemusí být určen konkrétním termínem, ale dobou, kdy se určitá zaměstnankyně vrátí.
Ivana Spoustová
do prace jsem nastupovala s vedomim,ze jsem tehotna.oni na to prisli,jsem tam ale zatim jenom ve skusebni dobe a urcite mne propusti.a vedi i to,ze uz jsem pred nastupem do zamestnani byla tehotna.mam v tomto pripade nejaky praa???
Odpověď:
Bohužel. Zaměstnavatel má právo s Vámi rozvázat pracovní poměr ve zkušební době bez udání důvodu a proto těhotenství není považováno za tzv. ochrannou dobu, pro kterou platí zákaz výpovědi. Pokud byste chtěla prokazoat, že důvodem bylo Vaše těhotenství, což je pak opravdu diskriminací, pravděpodobnost úspěšnosti případných žalob není příliš vysoká.
Ivana Spoustová
Jsem od 15.3.06 v důchodu a pobírám měsíční důchod
za odpracované roky v CZ a NSR,750,-EU s německa včet-
ně nemocenského pojištění.Nyní bydlím převážně v CZ na
mé chalupě.
Otázka:Pokud budu prcova ca 100-150 hod měsíčně jako
obchodní poradce a zastupce v CZ a zahranici,kolik
můžu vydělat k důchodu,když uzavřu s firmou dohodu o provedení práce já ne ale on bude za mne platit 12%
paušalní daň měsíčně.
Pokud jsem byl špatně informován,jaká je jiná možnost
pracovat pro jednu firmu,aniž bych musel mít živnos-
tensky list? Mluvím CZ,NSR,Eng.Pol.Domluvím se Rusky
Jug.
Děkuji předem za odpověď
Joschka
Odpověď:
Tento dotaz nespadá do oblasti rovných příležitostí na pracovním trhu a zcela překračuje rámec naší poradny. Litujeme, že vám nemůžeme blíže poradit, doporučujeme obrátit se na advokátní poradnu či instituci, v jejíž kompetenci jsou otázky důchodového zabezpečení.
Ivana Spoustová
19.6 dcera ukončila vyšší zdravotnickou školu absolutoriem.Do kdy ji platí stát zdravotní a sociální pojištění?, jak dlouho má nárok na přídavky na děti? a kdy by se tedy měla hlásit na úřadě práce? Zaměstnání zatím nemá. Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Uvedený dotaz nespadá do oblasti rovných příležitostí na pracovním trhu. Z hlediska nároku na dávky vám proto doporučujeme obrátit se na příslušný sociální odbor. Na úřad práce se hlásí ti, kteří nesehnali ve svém (či jiném) oboru zaměstnání.
Ivana Spoustová
Dobrý den, jsem studentka VŠ a mám možnost uzavřít pracovní poměr, zajímá zda budu i nadále v postavení studenta a budu mít studenstké výhody např. ISIC, děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
ano, všechny studentské výhody se na Vás vztahují, protože uzavřením pracovního poměru studentkou být nepřestáváte.
Eva Fialová
Nevím,jestli se zeptám správně. Moje matka mi tvrdí,že z důvodu bolestí zad nemůže chodit do práce,tak jsem si myslela,že bude pobírat invalidní důchod. Ale prý nemá daňové přiznání z roku 1996,tak jí žádný důchod nedají,Je to pravda? Může být absolutně bez přijímu,aniž by nechodila na brigády na "černo"?
Odpověď:
Dobrý den,
Vaše matka potřebuje splnit, pokud není invalidní následkem pracovního úrazu, potřebnou dobu sociálního pojištění. Ta činí u pojištěnce nad 28 let věku 5 roků. Záznamy o pojištění má okresní správa sociálního zabezpečení. Pokud je OSVČ, tak po Vaší matce může OSSZ požadovat doklady o výši příjmů, tedy daňová přiznání. Ta slouží ovšem pouze pro stanovení výše důchodu a ne pro jeho samotné přiznání.
Eva Fialová
Jsem v plném ID a chci nastoupit do práce.Budoucí zaměstnavatel po mně chce životopis,ale odmítá mi sdělit pracovní podmínky,tj výši platu,prac.dobu a také to mám-li jako ID nárok na nějaké úlevy.
Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel má podle zákoníku práce povinnost informovat Vás ještě před uzavřením pracovní smlouvy o právech a povinnostech ze smlouvy vyplývajících, s pracovními podmínkami a podmínkami odměňování a povinnostmi, které vyplývají ze zvláštních právních předpisů vztahujících se k práci, která má být předmětem pracovního poměru.
Pokud toto nebude chtít Váš budoucí zaměstnavatel učinit, můžete se obrátit na příslušný inspektorát práce v místě zaměstnavatele.
Eva Fialová
Dobry den.Napiste minimum a maksimum skusebni doby.Diky
Odpověď:
Dobrý den,
zkušební doba je nesmí trvat déle jak 3 měsíce. Minimální lhůta není stanovena.
Eva Fialová
Dobrý den.před 5 lety jsem měla dopravní nehodu,srazilo mě kolo ve velké rychlosti a zanechalo to následky.ještě před 5 lety jsem byla na operaci zubů,jelikož jsem je tam neměla.2 přední.dali mi tam ty mé...našli je a prý byli nepoškozené...na muže,který mě srazil,jsme nevolali policii.tudíž nebyl ani není trestně stíhán...nešlo by podat zpětné trestní oznámení....předem děkuji za odpověď,je pro mě moc důležitá
Odpověď:
Dobrý den,
trestnost činu závisí na tom, jestli se ještě po tolika letech prokáže, jak těžké ublížení na zdraví, tak i to, že muž, který Vás srazil, porušil tímto jednáním povinnost uloženou zákonem, v tomto případě zákonem o bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích.
Pokud se jedna nebo druhá skutečnost nepodaří prokázat, dalo by se jednání hodnotit pouze jako přestupek nebo jako trestný čin spadající do nižší trestní sazby, v obou případech již promlčené, stejně jako občanskoprávní nároky.
Eva Fialová
Dobrý den, nevím jestli jsem tu správně, ale potřebuji poradit. 14dní zpět se bohužel mou vinnou stal incident a nevím si rady může mi tu někdo pomoci?
Odpověď:
Dobrý den,
abych Vám mohla poradit, musíte do naší právní poradny napsat, co se přesně stalo.
Eva Fialová
Hezký den, nastupuji u stavební firmy a.s. jako asistentka - adm.pracovnice, zeptali se mě zda by mi nevadila práce na IČO a dohodli jsme měsíční plat. První den se mě zeptali zda chci nějakou smlouvu a jestli ano, že si ji mám nachystat. Zajímalo by mě jak to vyřešit. Pracovní smlouva nelze, smlouva o dílo také ne, o spolupráci asi jen na chvíli..
Můžete mi prosím poradit jak postupovat abych nějakou dohodu v ruce měla. Děkuji mnohokrát
Odpověď:
Dobrý den,
ve Vašem případě se pravděpodobně jedná o tzv. Schwartz systém, tedy obcházení zákoníku práce, za který by mohla být firma pokutována.
Se stavební firmou nemusíte uzavírat konkrétní smlouvu, ale i nepojmenovanou smlouvu ve které upravíte vzájemná práva a povinnosti.
Eva Fialová
Dobrý den já mám už po třetí uzavřenou smlouvu na dobu určitou a to na 6 měsíců. Včera jsem bohužel podepsal novou smlouvu vznikající ke dni 1.4.2007 a stará smlouva zaniká 31.3.2007 je možno tu novou smlouvu ještě vypovědět? Když není ještě 1.4.2007? díky moc
Odpověď:
Dobrý den,
smlouva se nedá vypovědět. Můžete však od ní odstoupit. Záleží však na tom, zda druhá strana bude s Vaším odstoupením souhlasit, či zda v důsledku Vašeho odstoupení vůči Vám uplatní sankce, které ji umožňují buď příslušná ustanovení smlouvy nebo přímo zákon.
Odstoupení od smlouvy je třeba druhému účastníkovi sdělit bez zbytečného dokladu.
Ivana Spoustová
Dobrý den,chci se zeptat jak postupovat při zamítnutí žádosti o částečný invalidní důchod.Jedná se o mou mamku,která byla 4 roky v částečným invalidním důchodu.Doktor který jí doporučil,a sociálka to schválila,už neordinuje.Byla poslána k jinému lékaři a ten jí uznal za zdravou a sociálka důchod zrušila.Po odvolání šla k posudkovému lékaři a ten znovu důchod navrhnul ale okresní soud to zamítl.Po odvolání ke krajskému soudu v Praze šla máma znova k nějakému posudkovému lékaři,který určila sociálka a ten znova doporučil důchod ale komise která zasedala u krajského soudu toto opět zamítla.Jak tedy postupovat dál?A jak může nějaká posudková komise zpochybňovat lékařskou zprávu,kterou si sama vyžádala?Příjde mi to směšné a nelogické a podle komise může asi doktor zahodit lékařský diplom když ona vlastně ví všechno nejlépe.Nechápu tedy proč si ten posudek nechala vypracovat když se pak stejně podle něj neřídila.Díky za radu a zůstávám s pozdravem.Jarda
Odpověď:
Dobrý den,
bez znalosti podrobností nejsem schopna Váš dotaz zodpovědět. Můžete se obrátit na jednu z občanských poraden nebo vyhledat právní pomoc advokáta, který se specializuje na sociální a důchodové zabezpečení. Toho najdete na stránkách České advokátní komory.
Eva Fialová
Dobrý den mám rentu a nabýdli mi práci na poloviční ůvazek 80 hodin.Můžu takovou práci vzít stím aby mi potom nekrátily rentu? Nebo musím vzít práci na ceý ůvazek 170 hod.Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
předpokládám, že uvádíte údaje o pracovní době za měsíc. Obecně platí, že pokud pracujete na částečný pracovní úvazek, Vaše mzda odpovídá Vašem úvazku. Např. poloviční úvazek znamená, že pobíráte poloviční mzdu ve srovnání se zaměstnanci pracujícími po stanovenou týdenní pracovní dobu, tzn. 40 hodin týdně.
Eva Fialová
Dobrý den, měla bych dotaz, už měsíc mám podepsanou smlouvu a složenou zálohu na pronájem bytu, dnes mi měly být předány klíče, ale majitel se dnes rozhodl, že byt nepronajme a prodá ho někomu jinému, ale já mám do 3.3. výpověď z předhozího bytu a mám byt vystěhovat, co můžu dělat, jsem přeci v právu? Majitel mě ani neinformoval, dozvěděla jsem se to jen náhodou.Předem děkuji za pomoc
Odpověď:
Tento dotaz nespadá do oblasti rovných příležitostí.
Ivana Spoustová
Dobrý den, prosím o odpověď: Má nový zaměstnavatel právo vyžádat si na novém zaměstnanci pracovní posudek z předcházejícího zaměstnání nebo mu musí stačit jen zápočtový list? Děkuji a přeji hezký den
Odpověď:
Zaměstnavatel může požadovat po zaměstnanci také hodnocení předchozího zaměstnavatele - většinou na to zaměstnance upozorní již stanovení kritérií pro přijetí.
Ivana Spoustová
Dorý den! Obracím se na vás o radu.Mám 53 let,střdošloksy vzdkaná,,grafik. Ale mám další súpostu věcí mám osvvědčení na Počitačocý grafik.Umím anglidkx, italsky, maďarsky.
Po rorvou¨s nevyeřtelnm gablerem jsme se rovedla.Vladír Báta. Naše děti už ají sedmnáct Simona studuje na informatice,knihocnictví.Ještě mám syna Martina, má 13 let. Ju ž hodně¨vysokýsoký.Děti sjou až svýjinkama hodné.
Jejich otec od počátk u 90.let nepacuje, žïví a starah¨jíse o něho staří rodišče. B pravem slova smyslu je to přížívník. Já sama rodivě namám od svých let.
Jde oto že tento člověk stál neptscuje alimenty platí z nšhos stát. Kromě toho mi dluží 48 tosíc korun.
Byla jsem se ptát na krajském soudu: Tam mi byo řečení že vymáhání dlužného m¨b ymně stál 9000 kč, s nejstým výdlekem. Chtěka bych aby tyto peníze slpácel
postupně. A to ze svého platu. Jenže on se vyvýbá každé práci. Přividělává si malováním onbráků. A jeho potřeby mu hradí jeho rodiče. Vlastně ho podporují vpříživníctví.
Dcera Diana má práci a výdy jdyžto jde tak nám pomáhá. Ale je to nad její síly. Nežije doma.
Tento člověk Vladinír o děti velky zájem nemá.
více
Odpověď:
Tento dotaz nespadá do obalsti diskriminace na pracovním trhu; jedná se o rodinnou problematiku a vymáhání dlužných plnění. Proto Vám doporučujeme obrátit se na advokátní poradnu event. na občanskou poradnu, která by Vám měla poskytnout právní služby zdarma.
Ivana Spoustová
Dobrý den, prosím o odpověď, zda při nástupu do zaměstnání 8. dne v měsíci /8.2.2007/mám nárok za tento měsíc na 1/12 dovolené tj. 18,5 dne v tomto roce /po odpracování 60 dní/ i když jsem skončila u předchozího zaměstnavatele 30.11.2006 a pak nastoupila u nového zaměstnavatele. Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
Poměrná část dovolené činí za každý celý kalendářní měsíc (tj. od 1. do posledního dne v měsíci) nepřetržitého trvání téhož pracovního poměru jednu dvanáctinu dovolené za kalendářní rok.
Poměrná část dovolené přísluší v délce jedné dvanáctiny též za kalendářní měsíc, v němž zaměstnanec změnil zaměstnání, ale pouze pokud skončení pracovního poměru u dosavadního zaměstnavatele a vznik pracovního poměru u nového zaměstnavatele na sebe bezprostředně navazují.
Eva Fialová