Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den,
rád bych vás požádal o radu.. Byla uzavřena MS na pozici RealMakler, a mandatar dostal od mandanta vypoved, jenze mandatar,cili jakoby zamestnanec,cili ja, jsem nedostal slibeny fix, jenz mel byti vyplacen k Xtemu dni v mesici.Za jakych podminek by nemusela ci naopak mela byti smluvena castka vyplacena..
Dekuji
Odpověď:
Pokud máte uzavřenu mandátní smlouvu, nemáte postavení postavení zaměstnance. Jedná se o obchodně- právní vztah a k posouzení Vašich nároků by bylo nutné znát obsah uvedené smlouvy.
Martina Štěpánková
Dobrý den chci se optat jak postupovat ,,,rozvádím se a mam dotázek ohledně dělěni majetku mame byt ve SJM a manželka tvrdi že ho dostala od táty,,,nikde otom meni nic psáno,,,byt sme museli koupit a z rekonstruovat ,,,a kompletne zařidit...Na katastru sem zapsani oba ...je šance že mužu chtit čát financí z tohoto bytu?? Diky
Odpověď:
Dotaz překračuje rámec právní poradny zaměřené na diskriminaci, bohužel z kapacitních důvodů nemůžeme odpovídat všechny dotazy. Zkuste se obrátit na občanskou poradnu http://www.obcanskeporadny.cz/
Martina Štěpánková
dobry den ...mám dotazek krtace po sńatku jsem jsem dostali byt od tchana stim že ho nechce a mame li penize bude možno jej kouipt.Byt jsem kopili zrekonstruovali a zařidili ,,,,mám před rozvodem a manželka se ohaní tín že ji ho táta daroval.... Nikde neni nic napsáno.Na katastru sem zapsani oba uzivatele bytu...
Odpověď:
Dotaz překračuje rámec právní poradny zaměřené na diskriminaci, bohužel z kapacitních důvodů nemůžeme odpovídat všechny dotazy. Zkuste se obrátit na občanskou poradnu http://www.obcanskeporadny.cz/
Martina Štěpánková
nastoupil jsem 19.4 do zamestnani a nedostal jsem pracovn smlouvu kterou jsem pozadoval a zamestnavatel porad tvrdil zitra a porad nic dluzi mi penize za dobu kerou jsem tam odpracoval a nevi co mam stim delat nejsm vedeny ani na uradu prace
Odpověď:
Omlouváme se, ale z kapacitních důvodů nemůžeme zodpovídat dotazy překračující rámec poradny zaměřené na diskriminaci a slaďování profesního a rodinnného života.
Zkuste se obrátit na občanskou poradnu www.obcanskeporadny.cz
Martina Štěpánková
Dobrý den.Jezdím s dcerou k lékaři kvuli rovnátkum.Zaméstnavatel mi tvrdí,že na propustku po dobu 8 hod.nemám nárok,i přesto že je to mimo město kde pracuji.Jak to tedyk je,muže mne propustit i přesto když to mám omluvené od lékaře a muze si telefonicky ověřovat mé návštěvy lékařu?Předem Děkuji za odpovéd
Odpověď:
Pracovní volno v případě doprovodu dítěte k lékaři upravuje nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci.
Podle tohoto nařízení máte nárok na pracovní volno s náhradou mzdy při doprovodu dítěte do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení, a to na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu Nařízení tedy neomezuje nárok na volno na počet hodin, pokud je to nezbytné, může volno trvat i celý den. Zaměstnavatel může samozřejmě požadovat, aby Vám ošetřující lékař potvrdil propustku, a také abyste se ihned po cestě od lékaře vrátila do práce.
Martina Štěpánková
dobry den mam uznanou nemoc z povolani byla jsem prerazena na jinou meme placenou praci pak propustena pro organizacni zmeny zamestnavatele pojistovna me doplaci rozdil jen pred nemoci a prerazeni na jinou praci ktery cini 1 746kc je to tak spravne dekuji za odpoved
Odpověď:
Omlouváme se, ale z kapacitních důvodů nemůžeme zodpovídat dotazy překračující rámec poradny zaměřené na diskriminaci a slaďování profesního a rodinnného života.
Zkuste se obrátit na občanskou poradnu www.obcanskeporadny.cz
Martina Štěpánková
Dobry den,chtela bych se zeptat,kdyz mam na neschopence neschopna prace do 19.5.2010 kdy mam nastoupit do zamestnani jestli toho 19.5.nebo az 20.5. dekuji za odpoved.renata
Odpověď:
Pokud máte na neschopence uvedeno do 19.5., do zaměstnání byste měla nastoupit následující den, tedy 20.5.
Martina Štěpánková
Dobrý den! Nevím, zda mi budete moci poradit, ale mám dotaz a ani na ÚP ani na sociálce mi nejsou schopni řádně odpovědět. Jsem na ÚP ale již přes rok, tudíž pobírám již existenční minimum + příplatek na bydlení. Přijdu o tyto dávky, když jsem si našla brigádu, na které si však nemůžu vydělat více jak 4000 hrubého skrze vedení na ÚP? (To je to jediné, co vím). Ale pokud by mi tyto dávky odebraly, pak se mi ta brigáda zcela jistě nevyplatí (finančně - zaplacení jízdného apod.). Moc Vám děkuji za odpověď.
Odpověď:
Omlouváme se, ale z kapacitních důvodů nemůžeme zodpovídat dotazy překračující rámec poradny zaměřené na diskriminaci a slaďování profesního a rodinnného života.
Zkuste se obrátit na občanskou poradnu www.obcanskeporadny.cz
Martina Štěpánková
Dobrý večer, synovi budou 3 roky, a tak jsem zaměstnavatele písemně požádala o návrat do práce a vzhledem k věku dítěte o změnu pracovní smlouvy a pracovní doby pouze na ranní směnu. V původní smlouvě je uveden třísměnný provoz. Zaměstnavatel mi písemně odpověděl, že žádosti o úpravu smlouvy a prac. doby nelze z vážných provozních důvodů vyhovět. Při ústním jednání mi bylo sděleno, že tyto úpravy nedělají, že by to tak chtěl každý. Nabízeli mi nejprve výjimku na 5 měsíců ranní, pak směny. Teď už do konce roku s tím, že mi nezaručují, že to tak bude i nadále. Vše ovšem bez písemné změny smlouvy pouze ústní dohoda. pokud nebudu souhlasit, tak ukončení prac.poměru dohodou, bez nároku na odstupné. Chci trvat na změně pracovní smlouvy. Je pravda, že když nedojde ke sjednání změny prac.smlouvy, pak vznikne výpovědní důvod pro nadbytečnost a je nárok na odstupné? Můžete mi prosím uvést pár příkladů vážných provozních důvodů? předem děkuji za odpověď.
Odpověď:
Pojem vážné provozní důvody není v zákoně definován, zda se skutečně jedná o vážné provozní důvody se vždy posuzuje podle daného konkrétního případu. Jiné vážné provozní důvody budou existovat ve výrobě, ve školství či dopravě.
Za závažné provozní důvody lze považovat, pokud by byl znemožněn, narušen nebo vážně ohrožen řádný provoz zaměstanavatele, vyhověl-li by žádosti o úpravu kratší pracovní doby. Za závažné provozní důvody lze považovat například pásovou výrobu.
Vážným provozním důvodem rozhodně není argument, že by obdobnou úpravu pracovní doby chtěli i ostatní. více
Dobrý den, mám 18ti měsíční dítko a jsem na mateřské. Od ledna jsem se vrátila na 0.25 úvazku do práce, který je ošetřen dodatkem k mé původní smlouvě. Právě jsem zjistila, že pokud bych znovu nastupovala na mateřskou bude se mi vypočítávat z tohoto zkráceného úvazku. Moc prosím o radu, co je pro mě teď nejvýhodnější, ukončit po 5měs. prac. poměr, nebo nechat přepsat smlouvu na dohodu? Vypočítává se to také z hrubé mzdy za poslední rok? Pak by se mi mohlo započítat 7 měs plného úvazku a 5 měs 0.25úvazku a nebyla by to taková hrůza, jako když by mi to vypočítaliu se současných 5ti tis. čistého. Plánuji v blízké době další miminko a tahle informace mě dost šokovala. Moc děkuji za odpověď.
Odpověď:
§ 19 zákona o nemocenském pojištění stanoví, že pokud "u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství;"
To znamená, že trvá-li Váš pracovní poměr u téhož zaměstnavatele a vznikne Vám do 4 let věku dítěte nárok na novou peněžitou pomoc v mateřství (tedy nastoupíte na další mateřskou do 4 let věku předchozího dítěte, nestačí v této době otěhotnět), bude se Vám počítat jako denní vyměřovací základ základ pro předchozí mateřskou, neboť ten bude vyšší vzhledem k tomu, že nyní pracujete na kratší úvazek.
Martina Štěpánková více
Dobrý den,pracuji na zkrácený pracovní poměr (4hod). Za měsíc odpracuji cca o třetinu hodin více, než bych měla. Tyto hodiny jsou mi proplaceny. Nyní se chystá reorganizace firmy. Zajímalo by mě, z čeho se mi bude počítat odstupné? Z polovičního pracovního úvazku nebo z mého průměrného platu. Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Odstupné činí podle zákoníku práce nejméně trojnásobek průměrného měsíčního výdělku. Způsob výpočtu průměrného měsíčního výdělku je přesně stanoven zákoníkem práce. Průměrný výdělek se vypočítává z předchozího kalendářního čtvrtletí, přičemž se do průměrného výdělku započítavjí kromě mzdy i příplatky za práci přesčas, odměny, atd. Z tohoto důvodu obvykle průměrný výdělek bývá o něco vyšší než základní výdělek.
Martina Štěpánková
Dobry den,
rad bych se zeptal - vas server by mel hajit rovnost pohlavi a to i v pristupu ke sluzbam. Je tedy spravne, pripustne a zakonne kdyz je vstupne ci sluzba prodavana za jinou cenu muzum a zenam? Myslim tim napriklad ruzne "vstup pro zeny zdarma" (par ukazek nize, ale je to bezne rozsirena praxe). Je toto pripustne, kdyz se jedna o soukromeho podnikatele?
A proc se ptam - mam vlastni restauraci, pokud je takoveto rozlisovani zakazniku mozne, v souladu se zakonem a pravne nenapadnutelne - mohu si take zavest pravidlo, ze do me restaurace budou zeny platit vstupne (napr 200 Kc) a muzi budou od poplatku osvobozeni? Pripadne, si stanovit jine ceny napoju pro muze (pivo = 20,-) a zeny (pivo = 50,-)?
Dekuji, Jirka, hostinsky
http://www.poker24.cz/aktuality-na-poker24/1286/banco-paradise-ladies-night-zeny-vstup-zdarma
http://www.fkteplice.cz/klub/stadion_a_vstupne.html
http://www.bonushunters.cz/aktualni-akce-a-slevy/6-bonusy/7-vstup-do-holmes-place-v-praze-zdarma.html
http://old.partyplanet.cz/party/11988/mojito-pro-divky-zdarma/
Odpověď:
Obecně lze říci, že rozdílné ceny pro ženy a muže porušují zásadu rovného zacházení. Pokud jsou takovéto rozdílné ceny stanoveny při poskytování různých služeb určených veřejnosti, je možné podat stížnost na Česku obchodní inspekci.
Martina Štěpánková
Dobrý den, chtěla bych se informovat,zda při péči o dítě 10 let při nemoci a čerpání OČR je možné, abych jeden den za sebe měla náhradu.( jsem studující na vysoké škole a mám v jednom dni zrovna 2 zkoušky)Předem děkuji za odpověď.
Odpověď:
Zákon o nemocenském pojištění umožňuje, abyste se jednou vystřídala s osobou oprávněnou čerpat ošetřovné. Nicméně není možné se podle tohoto zákona vystřídat pouze na jeden den. Kdy tato osoba bude jeden den čerpat ošetřovné a potom opětovně Vy. Střídání je možné pouze jednou.
Martina Štěpánková
Dobrý den. V současné době jsem na rodičovské dovolené s dvojčátky. 15.6.2010 jim budou 3 roky a měla bych tedy nastoupit zpět do práce. Děti již jsou přijaty do mateřské školy, nicméně nástup je možný až od 1.9.2010. Požadovala jsem nástup do práce rovněž od 1.9.2010 s ohledem na umístění dětí ve školce a zkrácenou pracovní dobu. Zaměstnavatel mi odmítá s pozdějším nástupem do práce vyhovět a zkrácenou pracovní dobu mi nabídl v tom smyslu, že bych 3 dny v týdnu pracovala od cca 8hod do cca 18hod a 2 dny v týdnu bych měla volno. Na to já ale bohužel přistoupit nemohu poněvadž by děti 3 dny v týdnu neměl kdo ze školky vyzvedávat, školka končí denně v 16,30 (manželovi to práce rovněž neumožňuje). Chtěla bych se tedy zeptat jestli mohu po zaměstnavateli požadovat zkrácenou pracovní dobu denně, abych měla možnost děti ze školky vyzvednout a jestli je tento povinen mi vyhovět.Děkuji.
Odpověď:
Zaměstnavatel není povinen umožnit rodičům dítěte zůstat doma na neplaceném volnu poté, co dítě dovrší 3 let a skončí tak rodičovská dovolená. A to ani v případě, pokud dítě nastupuje do školky později.
Podle § 241 zákoníku práce, pokud požádá zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Požádejte tedy svého zaměstnavatele s odvoláním na toto ustanovení zákoníku práce, aby Vám umožnil úpravu pracovní doby, která Vám umožní vyzvedávat děti ze školky. Pokud bude zaměstnavatel namítat, že Vám toto nemůže umožnit z provozních důvodů, je povinen specifikovat o jaké vážné provozní důvody se jedná. Nestačí, aby se pouze obecně odvolal na provozní důvody.
Martina Štěpánková
Dobry den,mám dotaz dělám u soukromníka,ktery nám zaměstnancum dal na výběr jestli chceme/nechceme nadělávat pracovní dny mezi vánočními svátky-sobotami.letos to vychází na 9 sobot.abychom byli 14dnu doma.72% zaměstnancu souhlasilo s naděláváním a 28% nechce nadělávat,jsem ve druhé skupině.Pokud nesouhlasím muže my to zaměstnavatel nařídit,když souhlasíla většina,o příplatek my nejde ten nám nezaplatí,dovolenou mám 10dnu léto a 10dnu si nechávám na vánoce.děkuju
Odpověď:
Omlouváme se, ale z kapacitních důvodů nemůžeme zodpovídat dotazy překračující rámec poradny zaměřené na diskriminaci a slaďování profesního a rodinnného života.
Zkuste se obrátit na občanskou poradnu www.obcanskeporadny.cz
Martina Štěpánková
DD, zajímalo by mne na kolik návštěv v měsíci mám nárok bez nutnosti čerpání dovolené nebo napracování v případě že jdu na vyšetření s 6ti letou dcerou a jedna návštěva nikdy nepřekročí 3,5h (dělám na 7h úvazek). Dcera pořebuje 4 předoperační vyšetření a vychází to do jednoho měsíce. Děkuji Zimová
Odpověď:
Doprovod dítěte k lékaři upravuje nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci.
Podle tohoto nařízení máte nárok na pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu k doprovodu dítěte do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení. Pracovní volno se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu. Nařízení nijak neomezuje kolik dnů v měsíci můžete čerpat uvedené pracovní volno, neměl by být proto problém absolvovat 4 vyšetření za měsíc.
Martina Štěpánková
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat,zda byste mi poradili ohledně jízdného, které mi nezaplatil bývalý zaměstnavatel, ač se k tomu zavázal. Nejde tu o diskriminaci ohledně věku ani pohlaví, ale o diskriminaci ano, neboť ostatním zaměstnancům toto jízdné proplatil. Děkuji Vám velmi za odpověď. Případně Vás prosím o sdělení, kam bych se mohla s tímto obrátit, už jsem to řešila s inspektorátem práce, ale vůbec mi nepomohli. Děkuji. S pozdravem Veronika Nová.
Odpověď:
Pokud Vám zaměstnavatel odpírá zaplatit jízdné, na které máte nárok. Je jedinou další možností obrátit se na soud a zaměstnavatele žalovat.
Není zřejmé, zda jste se byla na inspektorátu práce pouze informovat nebo jste podala oficiální stížnost na zaměstnavatele, neboť to je také možné. Pokud jste podala oficiální stížnost a inspektorát se s ní nezabýval, je možné stěžovat si na inspektorát Veřejnému ochránci práv.
Aby se jednalo o diskriminaci podle zákoníku práce, musel by být důvodem, proč Vám zaměstnavatel odmítl jízdné proplatit, některý diskriminační důvod, tedy rasa, věk, pohlaví, náboženství, zdravotní postižení či sexuální orientace.
Martina Štěpánková
Dobrý den,chtěla bych vědět jak mám postupovat.18.9.2010 mi končí 3 letá md a můj zaměstnavatel zrušil pobočku kde jsem pracovala,zaměstnance propustil s odstupným a já nemám ani zápočtový list a ani výpověď jsem nedostala a nevím jestli se mám sama ozvat a nebo počkat a na co mám nárok.Děkuji za odpověď
Odpověď:
Pokud jste ještě nedostala výpověď, je pravděpodobné, že zaměstnavatel čeká, až Vám skončí rodičovská dovolená. Pokud s Vámi chce ukončit pracovní poměr z důvodu, že zrušil pobočku, může tak učinit i v průběhu Vaší rodičovské dovolené. Je samozřejmě povinen Vám dát odstupné a vydat zápočtový list. Již nyní se můžete obrátit na zaměstnavatele s tím, že se blíží konec Vaší rodičovské dovolené, a že byste chtěla vědet bližší informace o pokračování vašeho pracovního poměru.
Martina Štěpánková
dobrý den mám dotaz dostala jsem k 4.5 dohodu o rozvázání pracovního poměru bylo to pod šíleným nátlakem chtěla jsem se zeptat jestli mužu tuto dohodu napadnout a jestli je nějaká šance na abych dostala 2 měsíční odstupné když jsem to nechtěla podepsat tak na mě ihned paní vedoucí psala hrubé porušení kazně což jsi ničeho nejsu vědoma ani jsem to nečetla ani jsem to nepodepsala a tak jsem pod tím nátlakem podepsala tu výpověd a ještě by mě zajímalo jestli mám nárok na vyplacení dovolené jedná se o 7 dní lonské a o 6 letošní za ty 4 měsíce co jsem odpracovala a ještě bych ráda vědela pokud mám na tu dovolenou nárok do kdy mě ji musí vyplatit děkuji
Odpověď:
Pokud jste podepsala dohodu o skončení pracovního poměru, je velmi obtížné se proti takové dohodě bránit, neboť dohoda představuje souhlasné prohlášení dvou stran. Nárok na odstupné byste měla pouze v případě, že důvodem uzavření dohody byly organizační důvody na straně zaměstnavatele, tedy že se zaměstnavatel ruší nebo jeho část, přemísťuje se nebo jeho část nebo pokud jste se stala nadbytečnou a zaměstnavatel pro Vás nemá práci. Pokud Vám zaměstnavatel odmítne odstupné vyplatit, musela byste se obrátit na soud a podat na něj žalobu. Na dovolenou nárok máte, a pokud jste ji nevyčerpala, máte nárok na její proplacení.
Zaměstnavatel by Vám ji měl proplatit nejpozději v nejbližším výplatním termínu po skončení zaměstnání.
Martina Štěpánková
Dobrý den měl bych dotaz.Může zaměstnavatel požadovat,nebo nařídit,aby zaměstnanec navštěvoval lékaře jen ve svém pracovním volnu(zaměstnanec pracuje turnusovým způsobem)a musí toto zaměstnanec striktně dodržovat?Je to dáno zákoníkem práce,nebo to musí být obsaženo a jasně definováno v kolektivní smlouvě?Co je možno si představit a co definovat pod pojmem neodkladné ošetření?Může vůbec zaměstnavatel zjišťovat u ošetřujícího lékaře zaměstnance zda šlo o neodkladné ošetření či zda nemohla být návštěva provedena v den zaměstnancova volna?Může tuto informaci vůbec ošetřující lékař o ošetřovaném zaměstnavateli podat?
Za případné zodpovězení dotazů děkuji s pozdravem Erik
Odpověď:
Není zřejmé jaké výhody máte na mysli. Pokud jde o zaměstnání, tak v době, kdy jste těhotná jste v tzv. ochranné době. Po tuto dobu je výrazně omezena možnost zaměstnavatele Vám dát výpověď. S těhotnou zaměstnankyní také zaměstnavatel nesmí okamžitě zrušit pracovní poměr.
Pokud těhotná zaměstnankyně koná práci, která je těhotným zaměstnankyním zakázána nebo která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství, je zaměstnavatel povinen převést ji dočasně na práci, která je pro ní vhodná. Zaměstnavatel nesmí zaměstnávat těhotné zaměstnankyně prací přesčas atd.
Martina Štěpánková