Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda má můj známý nárok na místo v sanitce jako doprovod své tety,o kterou pečuje jako o osobu blízkou, když tato paní jede do nemocnice na kontrolu k lékaři. Paní není schopna bez pomoci na vyšetření přijít. oba jsou pojištěnci VZP. Děkuji
Odpověď:
Poradna je zaměřena na diskriminaci a na slaďování rodinného a profesního života. Dotaz překračuje rámec právní poradny, nejsme bohužel z kapacitních důvodů schopni zodpovídat všechny dotazy.
Martina Štěpánková
Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, jak je to s čerpáním dovolené před nástupem na mateřskou dovolenou. Jestli má zaměstnavatel právo nám nařídit počet dnů dovolené, které si musíme vybrat před nástupem na MD. Jedná se o jednosměnný provoz, na mateřskou jdu 1.8.2010 a mám si vybrat 2 týdny dovolené. Děkuji za odpověď. Petra
Odpověď:
Podle § 217 zákoníku práce určuje dobu čerpání dovolené zaměstnavatel podle rozvrhu čerpání dovolené. Zaměstnavatel Vám tedy může nařídit, abyste dovolenou čerpala, neboť zaměstnanec by měl čerpat dovolenou v roce, v níž mu na ní vznikl nárok. Zaměstanvatel je nicméně povinen přihlížet k oprávněným zájmům zaměstnance.
Martina Štěpánková
Dobrý den, v sobotu 24.4.jsem uzavřela sňatek, nevím jestli je problém, že jsem na PN (rizik. těhot.) a jsem omezena pouze vycházkami. Obřad proběhl v době vycházek. V těhotenské poradně mi ale sestra tvrdila, že jsem ěla neschopnost ukončit a po svatbě na ní nastoupit s novým jménem, ale doktorka mi neřekla ani slovo a věděla to, radila, že mám být hlavně opatrná. Může být sňatek považován za neplatný??? Můžete mi prosím k tomu něco více napsat. Děkuji předem.
Odpověď:
Sňatek není v žádném případě neplatný. To zda jste byla nebo nebyla na neschopence nemá na platnost sňatku žádný vliv. Spíše jde o to, že pokud jste na nemocenské, měla byste dodržovat lékařem stanovený režim. Jeho porušení může vést k tomu, že Vám zanikne nárok na dávku nemocenská.
Pokud obřad proběhl v době vycházek, tak by neměl být se svatbou žádný problém.
Martina Štěpánková
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda má zaměstnanec možnost ochrany před šikanou v zaměstnání. U mně se jedná o případ, kdy vedoucí zavinila chyby a teď to chce hodit na mně. DÉKUJI ZA odpověď
Odpověď:
Ochrana před šikanou v zaměstnání je poměrně komplikovaná. Je možné celou situaci řešit v rámci zaměstnavatele s vyššími nadřízenými.
Případně se pokusit o mediaci za účasti třetí osoby, která by se pokusila řešit nastalý problém. Ovšem s mediací byste musela souhlasit jak Vy, tak Váš zaměstanavatel. Pokud není možné řešit problém v rámci zaměstnavatele, je možné podat stížnost na ispektorát práce. Krajní možností je potom žaloba k soudu.
Doporučuji Vám se obrátit na občanskou poradnu v blízkosti Vašeho bydliště, kde s Vámi budou moci celou situaci projednat detailněji. http://www.obcanskeporadny.cz/
Martina Štěpánková
Dobrý den, mám pracovní smlouvu na dobu určitou do 31. 08. 2010 a nyní budu odcházet na mateřskou dovolenou. Jak to budu mít s mateřskou dovolenou a pracovní smlouvou? Předpokládám dobře, že se o dobu mateřské dovolené prodlouží doba trvání pracovní smlouvy a poté se smlouva ukončí? Děkuji za odpověď
Odpověď:
Pokud máte smlouvu na dobu určitou, skončí pracovní poměr uplynutím doby, na kterou byla sjednána, bez ohledu na to zda nastoupíte na mateřsku dovolenou.
Nicméně pokud splníte zákonem o nemocenském pojištění stanovené požadavky, tedy účast na pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech a bude trvat účast na nemocneksém pojištění v době, kdy půjdete na mateřskou dovolenou (nebo budete v ochranné lhůtě činící 180 dnů od skončení zaměstnání) budete mít nárok čerpat peněžitou pomoc v mateřství, a to v v případě, že mezitím Váš pracovní poměr skončí.
Martina Štěpánková
Dobrý den !CHci se zeptat - bylami udělena výpověď z pracovního poměru - důvod neznám,protože jsem ji nepodepsala! Po této skutečnosti, mi byla udělena výtka, která mi bude zaslána poštou.Je mi vytýkáno že jsem si vzala neoprávněně peníze z pokladny.Peníze jsem si sice opravdu vzala(2000,-kč) v domění že si je vzít mohu, prtože mi byli ten den přislíbeny že je ještě ten týž den dostanu.Protože mi zaměstnavatel již dva měsíce zpětně dluží mzdu.Jak mám dál postupovat, když chci v zaměstnání dál setrvat. Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Jak stanoví zákoník práce, výpověď musí být dána písemně a doručena druhému účastníku, jinak je neplatná.
Zákoník práce uvádí pouze „doručení“, tedy skutečnost, že výpověď se dostane do dispozice druhé strany (Vás jako zaměstnance), nikoliv podepsání výpovědi. Pokud se zaměstnavatel pokoušel Vám písemnou výpověď doručit do vlastních rukou na pracovišti, ve Vašem bydlišti nebo kdekoliv jinde a Vy jste si ji nepřevzala, pohlíží se na to, jako byste písemnost ten den převzala a od té doby Vám běží výpovědní lhůta.
Samozřejmě je k tomu nutné, aby měl zaměstnavatel potvrzení, že Vám výpověď odeslal. Jestliže došlo k předání výpovědi doporučenou zásilku, kterou si zaměstnanec v úložní době nevyzvedne na poště, považuje se tato zásilka za doručenou dnem, kdy se vrátila zaměstnavateli poštou jako nedoručitelná. Pokud s výpovědí nesouhlasíte a jste přesvědčena, že Vám výpověď byla dána v rozporu se zákonem, je nutné podat žalobu na neplatnost výpovědi. více
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat, zda-li mám nárok na mateřskou dovolenou, nebo budu muset hned po porodu nastoupit na rodičovskou? Jsem studentka vysoké školy a v červnu mě čekají státnice - tudíž studium ukončuji. Zároveň jsem od řína 2007 zaměstnaná na dobu neurčitou - dohoda o pracovní činnosti. Budu mít možnost volby délky rodičovské dovolené? Má zaměstnavatel právo mě vyhodit, když jsem těhotná a ve smlouvě je napsáno, že má nárok mě vyhodit bez udání důvodů, nebo z jakéhokoliv důvodu? Termín porodu mám 12.9.2010. V práci jsem již oznámila, že jsem těhotná a bojím se, aby mě nevyhodili. Předem děkuji za odpověď. Soušková
Odpověď:
Na dohodu o pracovní činnosti (DPČ) se nevztahuje taková ochrana, jaká je na základě pracovní smlouvy. DPČ řeší jediné ustanovení, a to § 76.
Výpověď z jakéhokoliv důvodu nebo bez udání důvodu je zcela v souladu se zákonem, konkrétně § 76 odst. 6. Výpovědní doba, na rozdíl od výpovědní doby u pracovní smlouvy, je 15 denní a začíná ode dne, kdy byla výpověď doručena. Jak výše popsáno, dle DPČ není tak široká ochrana, tedy i v době těhotenství Vám může dát zaměstnavatel výpověď.
Za Vás, jako zaměstnankyni zaměstnanou na DPČ, zaměstnavatel odvádí pojištění.
Hlavní podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na nemocenském pojištění ke dni nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství vznikne v případě, že jste přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) v posledních dvou letech byla účastna jako pojištěnec na pojištění alespoň po dobu alespoň 270 kalendářních dní. více
Dobrý večer, mám dotaz ohledně návratu do práce po mateřské. Pracuji v obchodě kde už ráno musím být o pul šesté a školka je od pul sedné mám nárok na nějakou výhodu nebo upravu pracovní doby? děkuji za odpověď
Odpověď:
Zaměstnavatel je povinen přihlížet k potřebám zaměstnankyň pečujících o děti.Zákoník práce přímo ve svém ust. § 241 odst. 2 umožňuje zaměstnankyni, pečující o dítě mladší 15 let, požádat o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby a zaměstnavatel je povinen takové žádosti vyhovět, avšak za předpokladu, že tomu nebrání vážné provozní důvody.
Pokud by Vám zaměstnavatel odmítal vyhovět a odvolával by se na provozní důvody, je povinen Vám přesně specifikovat v čem podle něj tyto provozní důvody spočívají.
Martina Štěpánková
Dobrý den,
chtela jsem se zeptat z čeho se vychází při stanovení náhrady mzdy.
V březnu jsem měla nastoupit do zaměstnání po ukončení rodičovské dovolené, kterou jsem čerpala po dobu 3 let.
Bohužel jsem obdržela výpověď z pracovního poměru pro nadbytečnost dle § 52 písm.c zákoníku práce a byla jsem seznámena s informací o zrušení mé pozice.
Ve výpovědi je uveden pro náhradu mzdy výše průměrného výdělku.Po obdržení náhrady mzdy jsem zjistila, že pro výpočet nebyl použit průměrný výdělek nýbrž moje základní hrbá mzda.
Odpověď:
Pro výpočet průměrného výdělku stanoví zákoník práce jasná pravidla.
Průměrný výdělek se počítá z hrubé mzdy nebo platu zúčtované zaměstnanci k výplatě v rozhodném období a z odpracované doby v rozhodném období.
Martina Štěpánková
Dobrý den, mám dotaz ohledně čerpání dovolené za mateřskou dovolenou. Pravděpodobně 22.8. 2010 nastoupím na mateřskou dovolenou s druhým dítětem (dcera bude mít o den později 23.8.tři roky, tak mi akorát skončí RD a 22.8. bude přesně 6 týdnů před termínem porodu). MD mi tedy vychází od 23.8.2010 do 6.3.2011. Můj zaměstnavatel poskytuje ročně 20 dní dovolené. Za rok 2010 to bude tedy kolem 7 dnů a za rok 2011? Bude to celých 20 dnů nebo jen poměrná částka? A kdy je nejlépe dovolenou čerpat-po skončení MD-celých 27 dnů? S 1. dítětem to bylo velmi zmatečné-MD mi také vyšla na přelom dvou let a zaměstnavatel mi přiznal čerpání dovolené jen za týdny do konce roku, ve kterém jsem na MD nastoupila. Děkuji a přeji hezký den. Lucie Černá
Odpověď:
Jestliže u zaměstnavatele odpracujete alespoň 60 dní, přísluší Vám dovolená za kalendářní rok, tedy celých 20 dní. Mateřská dovolená se do odpracované doby započítává. Rodičovská dovolená je posuzována jako překážka v práci na straně zaměstnance a při ní dochází ke krácení dovolené za kalendářní rok.
Vzhledem k tomu, že za rok 2011 odpracujete (budete na mateřské) minimálně 60 kalendářních dní (MD dovolená vychází do 6.3.2011), náleží Vám dovolená za kalendářní rok, tedy Vašich 20 dní. Ty se Vám ale v důsledku rodičovské dovolené budou krátit. Krácení započne ode dne nástupu na rodičovskou a bude se vypočítávat dle následujícího výpočtu:
dovolená se krátí za prvních 100 dní o jednu dvanáctinu (1/12) a za každých dalších 21 takto zameškaných dnů o další jednu dvanáctinu Vaší dovolené. více
dobrý den,12.3 jsem nastoupil na MD po šestinedělí matky
našeho dítěte.Do nástupu jsem pracoval jako vedoucí pobočky velkoobchodu Ptáček a.s.Veselí n.Moravou a pobočky Uherské Hradiště.Úhrn mých příjmů za rok 2009 byl 395 847kč.Má pobočka byla v únoru 2010 ohodnocena jako 2.nejlepší z přibližně 40 poboček firmy za r.2009.Výplata za 03 2010 tj.9 pracovních dnů,činila 7 435 hrubého.O tlaku činěném na mě z důvodu abyh zůstal a nenastupoval na MD ani nemluvě..Pokud z těchto několika faktů jde usoudit,že se jedná o diskriminaci,jak mám postupovat?
děkuji Lazárik Jan
Odpověď:
Podle § 110 odst. 1 zákoníku práce přísluší za stejnou práci (nebo za práci stejné hodnoty) všem zaměstnancům u zaměstnavatele stejná mzda.
Z Vašeho dotazu však nelze soudit jakou mzdu pobírají jiní zaměstnanci na obdobné pozici. Doporučujeme Vám obrátit se na zaměstnavatele a požádat ho o vysvětlení výše Vaší výplaty za březen 2010. Pokud se mu nepodaří Vám výměru této mzdy uspokojivě objasnit nebo pokud nezjedná nápravu, může se jednat o porušení zásady rovného odměny za stejnou práci. V takovém případě je možné se obrátit se stížností na inspekci práce či v krajním případě také podat žalobu. více
MA NAROK MANŽEL NA PARAGRAF. MANŽELKA JDE NA RESEKCI ZUBU POD NARKOZOU. MAME DITĚ 8 MĚS.KOLIK DNI A JAK JE PLACENY . DĚKUJI ZA ODPOVĚD
Odpověď:
Otec dítěte má nárok na paragraf - ošetřovné, pokud osoba, která o dítě pečuje, onemocněla a nemůže o dítě pečovat. Což je i Váš případ. Na ošetřovné má nárok po dobu 6 dnů, nicméně nárok vzniká až od od čtvrtého dne potřeby ošetřování. Otec dítěte bude mít nárok na pracovní volno již od prvního dne, ale dávky dostane až od čtvrtého dne (první tři dny jsou neplacené).
Martina Štěpánková
Dobrý den, jsem členem společenství celkem 12 vlastníků v bytovém domě. Většina vlastníků jsou staří lidé, zbytek vlastníků se záměrně neúčastní schůzí společenství. Ve výboru SVJ jsem místopředsedou, předseda 78-letý člověk se musel vzdát členství ze zdravotních důvodů po neshodách způsobených konflikty v této funkci s ostatními vlastníky seniory. Já sám mám rodinu se dvěma dětmi, tři zaměstnání s spoustu povinností, takže je nereálné, abych ke svým povinnostem přibral další neplacenou funkci. Už zastupování předsedy při vyřizování běžné agendy mi působí organizační obtíže, které ostatní vlastníci ignorují. Obávám se, že nastávající shromážděním členů SVJ mne dle stanov nominuje a zvolí do funkce předsedy společenství z důvodu mého nižšího věku. Podle stanov to může učinit hlasováním většiny i bez mého souhlasu. Rozhodnutím schůze SVJ jde o neplacenou funkci. Vnímám to jako diskriminující z důvodu mého věku a vzdělání. více
Odpověď:
Vaši pozici chápu, není možné nutit člověka vykonávat funkci, o kterou nestojí. Důležité je pročíst si vaše stanovy SVJ a nastudovat, co a jakým způsobem je v nich přesně upraveno. Protože možnosti se budou řídit právě dle Vašich stanov SVJ.
Jak to jistě vypadá i dle Vašich stanov, je předseda volen shromážděním z řad svých členů. Stanovy většinou nepočítají s problematikou, že by osoba, která má být zvolena, nechtěla svůj post zastávat. Upřednostněn je projev vůle shromáždění, které volí osoby do volených orgánů společenství.
Jestliže by došlo i přes Váš odpor (můžete se k možnosti svého zvolení
vyjádřit) k Vašemu zvolení, bývá ve stanovách zakotvena možnost být buď shromážděním odvolán anebo bývá upravena možnost odstoupení.
Takové možnosti však ve Vašich stanovách být zakotveny vůbec nemusí. více
Dobry den,
v polovine unora jsem nastoupila na druhou materskou dovolenou z rodicovske dovolene (starsi dceri je 2,5 roku / rodicovsky prispevek jsem dobrala v jejich 2 letech, rodicovskou dovolenou jsem mela zazadano do jejich 3 let]. Pred prvni materskou dovolenou jsem pracovala a prvni ppm jsem pobirala bez problemu. V prubehu rodicovske dovolene jsem cca 1 rok pracovala na zkraceny uvazek max. 10 hodin/tyden. Tento zkraceny uvazek byl osetren dodatkem k me puvodni pracovni smlouve, kde je specificky uvedeno, ze se jedna o snizeni uvazku (max. 10 hodin tydne) pouze po dobu rodicovske dovolene. Bohuzel nyni mi druha materska byla vymerena pouze z meho 10 (nekdy nizsiho) hodinoveho uvazku v prubehu rodicovske dovolene. Rozdil davky je opravdu markantni a povazuji to za diskriminaci,nebot pracovat na rodicovske se mi timto hrube nevyplatilo. Bohuzel minimalni davku ze zkraceneho uvazku mam jiz vymerenou, pani ze socialky rikala, ze kdybych byvala pracovala po dobu rodicovske dovolene ne na zaklade dodatku k puvodni pracovni smlouve ale na zaklade dohody, dostala bych vysi puvodni materske. V moji praci by eventuelne byli ochotni mi v teto zalezitosti pomoci. více
Odpověď:
Pracovní smlouvu není možné zpětně měnit, stejně tak nelze zpetně uzavírat dohodou o práci konané mimo pracovní poměr. Situace, kterou popisujete, skutečně velmi znevýhodňuje rodiče, předevšim matky, pracující na kratší pracovní úvazek před nástupem na mateřskou dovolenou. V této souvislosti bude nutná osvěta, aby rodiče věděli, jaká rizika jsou s kratšími pracovními úvazky spojená.
Martina Štěpánková
Dobrý den, jelikož se má žena se mnou chce rozvést a usiluji o svěření dítěte do střídavé nebo vlastní péče, potřeboval bych poradit právní zastoupení v Hradci Králové. Děkuji. Radim Venclák
Odpověď:
Obraťte se na advokáta. Advokáta si můžete vyhledat v seznamu advokátů na stránkách advokátní komory, a to podle regionu, i podle toho zda se věnuje rodinnému právu. http://www.cak.cz/scripts/detail.php?id=326
Martina Štěpánková
dobrý den 31.12.2009 se mi narodila holčička měla jsem rizikové těhotenství a neschopenku jsem odevzdala po ukončení pracovního poměru v ochranne lhutě dostávala jsem nemocenskou až do dne porodu,za poslední dva roky jsem neměla odpracováno 270 dní na hlavní pracovní poměr většinou jsem pracovala na brigadu.Několikrat jsem byla vedena na uřadu práce.zajímalo by mě jestli nemám nárok na ppm nebo nějake peníze v souvislosti s porodem předem děkuji za odpověd
Odpověď:
Pokud jste nesplnila podmínky vzniku nároku na rodičovský příspěvek, máte od narození dítěte nárok na rodičovský příspěvek. Obraťte se na kontaktní místo přílušného úřadu práce. Adresu kontaktního místa SSP naleznete na http://portal.mpsv.cz/ssp/local
Martina Štěpánková
Dobrý den,jsem se synem na rodičovské dovolené (na tři roky.)Slyšela jsem,že bych mohla zůstat se synem doma do jeho 4 let věku,na neplacené rodičovské dovolené.Existuje taková možnost?
Odpověď:
Taková možnost existuje, rodičovský příspěvek lze čerpat až do 4 let věku dítěte, pokud jste zvolila tuto variantu. Nicméně poskytnutí neplaceného volna ze strany zaměstnavatele je dobrovolné, zaměstnavatel má povinnost Vám poskytnout rodičovskou dovolenou do 3 let věku dítěte, to zda Vám umožní i neplacené volno do 4 let věku dítěte je na jeho rozhodnutí, nemáte na toto volno nárok. Musíte se tedy se zaměstnavatelem domluvit.
Martina Štěpánková
Chtěla bych se zeptat, na kolik hodin si mohu vzít propustku při návštěvě lékaře s dítětem. Lékař je vzdálený od pracoviště i zaměstnání 30 km.
Odpověď:
Návštěvu lékaře s dítětem upravuje nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci. Podle tohoto nařízení máte nárok na volno na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu. Pokud je to tedy nezbytné, není propustka omezena počtem hodin v rámci jednoho dne.
Martina Štěpánková
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda mám nárok na mateřskou a v jakém rozsahu, když jsem studentka a školu dokončuji již tento červen (státnice). Termín porodu mám 12.9. Od roku 2007 jsem zaměstnaná (dohoda o pracovní činnosti, výdělek měsíční cca 3 800kč). Dále jsem se chtěla zeptat, jestli mám možnost volby délky trvání rodičovské, nebo musím jako student mít 4 roky. Předem Vám mockrát děkuji. Soušková
Odpověď:
Dobrý den,
podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství.
Pokud jste tedy v posledních dvou letech odpracovala alespoň 270 kalendářních dní (nemusíte mít odpracováno v kuse, doba se sčítá) a zaměstnavatel za Vás odváděl sociální a zdravotní pojištění (u dohody o pracovní činnosti by tomu tak mělo být), nárok na peněžitou pomoc v mateřství mít budete. V takovém případě byste ji mohla čerpat 28 týdnů a po této době dále čerpat rodičovský příspěvek. Způsob čerpání by pak závisel na Vás a mohla byste si vybrat pokud chcete čerpat rodičovský příspěvek rychleji (tedy ve zvýšené výměře 11 400 Kč do 2 let věku dítěte), klasicky (7 600 Kč do 3 let věku dítěte) nebo pomaleji (7 600 Kč do 21 měsíců věku dítěte a následně 3 800 Kč do čtyř let dítěte). více
Dobrý den chci se zeptat jestli mě může můj známí dát dohodu o pracovní činnosti když nepodniká a nemá žádnou firmu?Je jen chovatel koní a potřeboval by po mě výpomoc za nějakou finanční částku ale já jsem na UP takže by se mi hodila ta dohoda je možné aby mi ji dal?Děkuji za odpověď Míša
Odpověď:
Váš známý zřejmě podnikatelem je, protože jestliže chov koní provozuje za účelem zisku, jedná se o výkon živnosti volné, oboru činnosti chov zvířat. Jako takový Vás samozřejmě zaměstnat může. Dohoda o pracovní činnosti musí být písemná, jinak je neplatná a může být sjednána maximálně na 20 hodin týdně. Zaměstnavatel za Vás bude muset odvádět zdravotní a sociální pojištění. Jinou variantou je dohoda o provedení práce, ze které se pojištění neodvádí, ale může být sjednána pouze na 150 hodin ročně. Pokud jste evidována na úřadě práce a nechcete o svoji pozici uchazeče o zaměstnání přijít, můžete být na jednu z těchto dohod zaměstnaná jen pokud Vaše měsíční odměna nebude vyšší než 4 000,- Kč.
Martina Štěpánková