Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Nikol | 21.1.2010 10:01:21 | Peněžitá pomoc v mateřství

Dobrý den,
Mam otázku týkající se peněžité pomoci v mateřství. Poslední 2 roky jsme pracovala v Austrálii a do České republiky jsem se vrátila a začala, zde pracovat 1. září 2009. Otěhotněla jsem a 270 kalendářních dnů budu mít odpracovaných 30. května 2010. Termín porodu mám 11. června 2010. Pokud na mateřskou dovolenou nastoupím, až 1. června 2010. Budu mít nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství po následujících 22 týdnů.
Děkuji Nikol

Odpověď:

Nárok na mateřskou dovolenou podle zákoníku práce mít budete a to na 28 týdnů, s tím, že se na ni nastupuje 8 - 6 týdnů před porodem. Samozřejmě si můžete zvolit pozdější datum nástupu než 6 týdnů, ale i pak budete mít po porodu nárok na mateřskou dovolenou už jen ve výši 22 týdnů. Bohužel Vám ale po tuto dobu nepřísluší peněžitá pomoc v mateřství, protože zákon jako jednu z podmínek stanovuje, že musíte mít nejpozději do začátku 6.týdne před porodem odpracováno oněch 270 dní, které zmiňujete (a mít zaplaceno nemocenské pojištění). Tato doba se nedá pozdějším termínem nástupu na mateřskou dovolenou nijak ovlivnit. Nicméně Vás lékař může uznat v souvislosti s Vaším těhotenstvím a porodem práce neschopnou, a to od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu zásadně do uplynutí šestého týdne po porodu. Za tuto dobu Vám bude vypláceno nemocenské. Martina Štěpánková

Jana | 16.1.2010 14:20:40 | Lékař

Dobrý den chci se zeptat kolik hodin je za měsíc narok na lékařské ošetření nebo rehabilitace s tím spojená?Děkuji

Odpověď:

Podle nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci máte nárok na pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou jste si zvolila, a které je nejblíže Vašemu bydlišti nebo pracovišti a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout , pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu. Bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu; náhrada mzdy nebo platu však přísluší nejvýše za dobu uvedenu v předchozí větě. více

zdeňka | 12.1.2010 17:45:24 | práce z domova

zůstala jsem doma s maminkou vyžadující dohled,jsem vedena na ÚP, naše finanční situace mi nedovoluje využití pečovatelských služeb.Marně tedy hledám (Internet,obvolávám, píši firmám...) "solidní"práci domů.Potřebuji poradit kde hledat firmy nabízející takovouto činnost.
Děkuji zdeňka

Odpověď:

Databáze firem poskytujících práci z domova neexistuje, jedinou možností tak zůstává hledání na internetu nebo pomoc úřadu práce. Neznám přesně Vaší situaci, nicméně je také možné si požádat o příspěvek na péči.

Martina Štěpánková

8.1.2010 10:01:29 | Zaměstnání těhotné ženy popříchodu z rodičovské dovolené

Dobrý den, jsem zaměstnankyní akciové společnosti s pracovní smlouvou uzavřenou na dobu neurčitou, v současné době na rodičovské dovolené, která mi končí k 4.2.2010, ráda bych k 5.2.2010 opět nastoupila do zaměstnání. Jsem ale nyní znovu těhotná, v současné době v 10tt, zaměstnavatel se prostřednictvím personálního útvaru vyjádřil v tom smyslu, že mi není schopen zajistit práci, protože si žádný vedoucí těhotnou maminku, která již má dvě malé děti a nastoupila by pouze na čtyři měsíce (únor - červen 2010) k sobě nevezme. Nabídli mi, abych na ony kritické čtyři měsíce podepsala dohodu o neplaceném volnu, která by mi umožnila zachování aktuální pracovní smlouvy i po dobu mé třetí rodičovské dovolené. Této nabídky si samozřejmě vážím, ale přesto já bych chtěla pracovat i když jen na čtyři měsíce. Prosím napište mi, jaká jsou moje práva? Co když odmítnu podepsat dohodu o neplaceném volnu? Má zaměstnavatel právo se mnou ukončit pracovní poměr, například pro nadbytečnost? Může ho ukončit i s těhotnou ženou? Děkuji moc za odpověď

Odpověď:

Nemáte povinnost navrhovanou dohodu o neplaceném volnu podepsat, po návratu z rodičovské dovolené by Vám měl zaměstnavatel přidělit práci odpovídající Vaší pracovní smlouvě. Jako těhotná zaměstnankyně jste v takzvané ochranné době, ve které Vám zaměstnavatel nemůže dát výpověď mj. z důvodu nadbytečnosti /(§52 písm. c) zákoníku práce "stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách")/. Nicméně ze zákazu výpovědi existují výjimky, zaměstnavatel může dát výpověď těhotné ženě, pokud se ruší nebo se ruší jeho příslušná část a dále také v případě, že se zaměstnavatel přemísťuje nebo jeho část. To neplatí, pokud se přemísťuje v rámci místa výkonu práce. více

marie | 7.1.2010 17:09:54 | mateřská

Dobrý den, jsem těhotná a se svým zaměstnavatelm mám podepsanou pracovní smlouvu na dobu určitou. Pokud vše půjde bez komplikací, měla bych na mateřskou dovolenou nastoupit (6 týdnů před předpokládaným porodem) pouze týden před vypršením smlouvy. Přdpokládám, že nárok na mateřskou snad mám. Co se ale stane v případě, že bych např. za další 2 roky měla další dítě? Bude se na mě nárok na mateřskou opět vztahovat, ikdyž bych na ni šla rovnou z rodičovské dovolené?
Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Podle právní úpravy účinné v současné době (za dva roky může být právní úprava jiná) byste u dalšího dítěte nárok na penežitou pomoc v mateřství neměla. Podmínkou vzniku nároku na peněžitou pomoc v mateřství je trvání nemocenského pojištění, musíte být zaměstnaná, nebo exsitence tzv.
ochranné doby. Ochranná doba činí 180 dní od skončení zaměstnání. V současné době tak nezaměstnané osoby, nejsou-li v ochranné době, nárok na peněžitou pomoc v mateřství nemají, a to ani v případě, že jsou evidovány na úřadě práce.
Pokud nebudete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství, vznikne Vám nárok na rodičovský příspevěk od narození dítěte.

Martina Štěpánková

Dana | 6.1.2010 09:31:44 | doprovod k lékaři

Dobrý den,
náš zaměstnanec,mající ženu na mateřské dovolené chce uplatnit náhradu mzdy za doprovod dítěte k lékaři. Lze uznat, nebo má doprovod zabezpečit manželka,která je na mateřské dovolené?
Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci stanoví omezení pro vznik nároku na náhradu mzdy za doprovod dítěte k lékaři pouze v případě, že má zaměstnanec nárok na ošetřovné z nemocenského pojištění.
V takovém případě mu náhrada mzdy nepřísluší, v ostatních případech mu nárok vzniká.

Martina Štěpánková

Bára | 31.12.2009 20:03:21 | výpověd a odstupné

Dobrý den,pracovala jsem jako prodavačka v potravinách s.r.o,od 15.11. jsem na nemocenské v důsledku finančních problémůse prodejna jinému obchodnímu řetězci i s pohledávkami.Dne 30.12.jsme dostali výpověd s tříměsíčním odstupným,ale při převzetí tam bylo datum 31.10.to jsem přeškrtla a napsala datum převzetí t.j.30.12.Tím mi vedoucí řekla,že mi dá náhradní práci po skončení nemocenské,že prodejna zanikla tudíž nemá pro mě práci.Přeřadí mě na úklid penzionu,který vlastní,nebo úklid dřeva na topení v kotelně.Má na to ze zákona právo,nebo můžu po skončení nemocenské skončit a dostat odstupné pěti platů.Předem děkuji za odpověd.Přeji pěkný den.Bára

Odpověď:

Zaměstnavatel je povinen Vám přidělovat práci podle pracovní smlouvy.
Pokud tedy máte v pracovní smlouvě uveden druh práce prodavačka, nemůže Vás vedoucí jejím jednostranným rozhodnutím přeřadit na úklid. Pokud pro Vás zaměstnavatel práci nemá, může Vám dát výpověď, nicméně potom by Vám běžela dvouměsíční výpovědní lhůta a měla byste nárok na odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku. Podle zákoníku práce činí odstupné minimálně 3 průměrné výdělky, na 5 platů byste měla nárok, pokud to např. upravuje kolektivní smlouva.

Martina Štěpánková

Tomáš | 26.12.2009 19:38:55 | Nadnárodní společnost

Dobrý den

Zajímalo by mě, jak muže v rámci EU existovat nadnárodní organizace, kterou sponzorujeme všichni z daní a přitom ma ve stanovách to, že vedoucí funkci a i ty nižší muže zastávat pouze muž.
Je to právně možné, neměla by být alespoň finančně postihnutelná, né-li zrušená?

Touto organizací je Katolická církev.

Děkuji za odpověď Tomáš

Odpověď:

Evropská unie a v návaznosti na to i členské státy stanoví povinnost rovného zacházení mezi muži a ženami, pokud jde o přístup k zaměstnání nebo povolání. Nicméně zároveň je stanovena výjimka z této povinnosti, pokud jde o zaměstnání nebo povolání vykonávané v náboženských společnostech nebo církvích. Tato výjimka umožňuje stanovit si při výběru zaměstnanců požadavky na osobu určitého pohlaví.

Martina Štěpánková

Gabriela | 16.12.2009 10:48:41 | Předčasný návrat z RD

Dobrý den!
Jsem na rodičovské dovolené do dvou let věku dítěte, což nastane v 09/2010. Chtěla bych se nyní předčasně vrátit do zaměstnání. Původní zaměstnavatel se mi sice snaží vyjít vstříc, nabízí mi původní pozici, ale za nižší plat než mám uveden ve smlouvě z období před nástupem na MD/RD. Zaměstnavatel to omlouvá tím, že je krize a méně práce. Může si toto dovolit? Pokud bych nastoupila až v řádném termínu po ukončení RD, je povinen mi nabídnout i původní plat? Je možné v mé situaci nastoupit nyní k jinému zaměstnavateli, aniž bych ukončila pracovní smlouvu s původním zaměstnavatelem a eventuálně i stále pobírala rodičovský přípspěvěk? Velice děkuji.

Odpověď:

Pokud máte plat uveden v pracovní smlouvě, nelze jeho výši jednostranně měnit rozhodnutím zaměstnavatele, ale je třeba Vašeho souhlasu. Máte-li se zaměstnavatelem dohodnutý termín návratu do práce z rodičovské dovolené, není povinen Vám předčasný návrat umožnit.
Záleží tedy na dohodě se zaměstnavatelem.

Martina Štěpánková

Iva | 15.12.2009 11:03:06 | prestavka v praci

pracuji v nemenovaném hypermarketu , dle zákonníku práce máme nárok na prestávku pul hodiny , zamestnavatel od nas vyžaduje aby sme počas této prestávky urobili aj nákupy pre svoju vlastnu potrebu , podotýkam že ked sa hypermarket o 22 00 zatvára nákup si robím 21 50 zo súhlasom vedúceho v službe , na prestávku sa musim zaevidovat príchod aj odchod a vtej polhodine čakám ešte niekolko minut na pokladnu. a na informáciách aby mi tovar označili, s prestavky mi tak na obed ostane 10 minut- viacerí kolegovia si myslíme že je to nespravne, dakujem za odpoved

Odpověď:

Přestávka v práci je upravena § 88 zákoníku práce, účelem přestávky je poskytnutí času zaměstnanci na jídlo a oddech. Doba přestávky není pracovní dobou, zaměstnavatel Vás tedy nemůže nutit, abyste si v tuto dobu dělali nákupy. Na druhou stranu záleží zcela na zaměstnavateli, zda Vám umožní udělat si potřebný nákup krátce před koncem pracovní doby.

Martina Štěpánková

PEŤULKA | 8.12.2009 21:09:41 | VÝPOVĚĎ V NESCHOPNOSTI

DOBRÝ DEN,
NEVÍM JESTLI MŮJ DOTAZ PATŘÍ SEM,ALE NEVÍM KAM SE OBRÁTIT.19.11.2009 JSEM PODALA VÝPOVĚĎ S DVOUMĚSÍČNÍ VÝPOVĚĎNÍ LHŮTOU.TUDÍŠ MI KONČÍ PR.POMĚR 31.1.1010.JENŽE 30.11, MĚ ZKOLIL ZÁNĚT LEDVIN A JÁ ŠLA NA NESCHOPENKU.ZAMĚSTNAVATEL MI TVRDÍ,ŽE MI VÝPOVĚĎ STOJÍ A ŽE SI VŠE BUDU MUSET NAPRACOVAT.PROTO VÁS ŽÁDÁM O RADU.PŘEDEM DĚKUJI

Odpověď:

Dobrý den, tuto problematiku řeší § 53 odst. 2 zákoníku práce, který stanoví, že byla-li zaměstnanci dána výpověď před počátkem ochranné doby (tj. před tím, než byl zaměstnanec uznán pro nemoc dočasně práce neschopným) tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá. Záleží tedy na tom, zda má výpovědní doba skončit až po návratu zaměstnance z pracovní neschopnosti nebo ještě za jejího trvání. Tj. pokud výpovědní doba skončí až po Vašem návratu z pracovní neschopnosti, nemá délka ochranné doby (pracovní neschopnosti)vliv na běh výpovědní doby, tj. výpovědní doba se o počet dnů nemoci neprodlouží. více

B.O.D.L.I.N.A | 7.12.2009 21:21:08 | návštěva lékaře

Dobrý den,chtěl bych se zeptat na kolik hodin z pracov. doby mám nárok při návštěvě lékaře s dítětem.
Dítě musí absolvovat special.vyšetření v Praze. Bydlíme v Plzni. V den vyšetření mám 11 hodi.pracov.dobu. Děkuji za odpoveď.

Odpověď:

K doprovodu dítěte k lékaři je zaměstnavatel povinen poskytnout Vám pracovní volno (s náhradou mzdy) na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však jeden den.
Viz příloha k nařízení vlády 590/2006 Sb. (okruh a rozsah jiých důležitých osobích překážek v práci), která stanoví, že zaměstnanec má nárok na pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení. Pracovní volno (s náhradou mzdy, pokud jde o doprovod manžela, druha, dítěte, rodiče a prarodiče) se mu poskytne na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu.

Martina Štěpánková

Lída | 6.12.2009 16:19:22 | Co brání zavedenímožnostipráce z domova

Dobrý den.
Firma, ve které pracuji, uvažuje o zavedení možnosti práce z domova, protože o to je mezi zaměstnanci zájem. Realizace se však stále odkládá, protože prý stále nejsou dořešeny některé problémy. V současnosti je za takovéto problémy považováno:
1. Pracovní úrazy - (jedná se o běžnou kancelářskou práci s počítačem). Chápu, že zaměstnavatel se chce chránit před zneužíváním, ale nerozumím tomu, proč na to mají doplácet lidé (především matky s dětmi), kterým by tato možnost výrazně pomohla.
2. Citlivá či tajná data - Zase chápu, že některá data, se kterými pracuji (např. data klientů) jsou tajná a nesmí se dostat mimo firmu, ale to by se snad dalo vymezit v podmínkách, že doma lze vykonávat pouze takovou práci, kde vyzrazení tajných dat nehrozí.
Jak se dají tyto překážky vyřešit? Jak tyto problémy řešily firmy, které již práci z domova zavedly? Kde může firma své pochybnosti prokonzultovat?
Děkuji za radu.

Odpověď:

Problematika práce z domova je v našem právním řádu upravena jen velmi rámcově a výkon domácí práce tak naráží na řadu překážek.
Zákonem neupravené záležitosti by měli zaměstnanec a zaměstnavatel naplnit dohodou.
Pokud jde o úpravu bezpečnosti a zdraví při práci, tato je v zákoníku práce upravena pouze v obecné podobě a je koncipována zejména s ohledem na prevenci rizik. Vzhledem k povaze výkonu práce z domova jistě nelze na zaměstnavatele plně aplikovat některé povinnosti vyplývajících z předpisů pracovního práva. Zaměstnavatel je však nadále povinen vytvářet podmínky pro bezpečné, nezávadné a zdraví neohrožující pracovní prostředí. Vždy tedy bude záležet na konkrétní dohodě se zaměstnancem, v jakém rozsahu budou podmínky naplněny.
Pokud by měl Váš zaměstnavatel zájem tuto problematiku konzultovat podrobněji, ať se obrátí na Gender studies o.p.s.

Veronika Drobílková

dagmar | 3.12.2009 14:09:15 | zamitnuti castecneho duchodu

Dobrý den,26.11.2009 mi byl zamítnut částečny invalidní duchod.Jak se muzu odvolat a kam odvoláhí zaslat?Okr.Brno venkov.Dékuji za odpověd.

Odpověď:

Proti rozhodnutí správy sociálního zabezpečení o nepřiznání částečného invalidního důchodu lze podat žalobu, která se podává ke krajskému nebo městskému soudu místně příslušnému podle místa bydliště. Podrobné informace naleznete na stránkách http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/10202/_s.155/708?POSTUP_ID=614&PRVEK_ID=1025

Martina Štěpánková

vvostalova | 2.12.2009 23:16:44 | vyplácení rd

dobrý den,chtěla bych se zeptat,zda-li se rodičovská dovolená vyplácí zpětně a nemá-li čerpání řádné dovolené po ukončení mateřské dovolené vliv na její vyplácení??od 1.11.2009 jem na rd a ještě mi nebylo nic vyplaceno.děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dávky státní sociální podpory, tedy i rodičovský příspěvek, se vyplácejí měsíčně, po uplynutí kalendářního měsíce, za který náležely, a to nejpozději do konce kalendářního měsíce následujícího po tomto měsíci. V praxi to znamená, že dávka přiznaná v listopadu 2009 Vám bude vyplacena v prosinci 2009.

Martina Štěpánková

1.12.2009 15:56:25 | Pohyblivé složky

Dobrý den,
chtěl jsem se informovat jestli je možné, když pracuji tak že mám mzdu na dvě části a to fixní a provize z obchodu, aby mi zaměstnavatel sdělil výši provizí za které pracuji až po měsíci co platí. Viz. teď. Máme 1.12.09 a já se výši provizí na listopad dozvěděl až dnes. Je možné poslat na zaměstnavatele nějakou kontrolu protože toto se u nás ve firmě děje pořád
Díky
Jarda

Odpověď:

K bližšímu posouzení by bylo potřeba znát více informací.
Obecně lze říci, že podle § 141 zákoníku práce je mzda splatná po vykonání práce, a to nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém Vám vznikl nárok na mzdu nebo některou její složku.
Na zaměstnavatele lze podat stížnost na inspektorát práce.

Martina Štěpánková

slon | 27.11.2009 17:11:47 | práce na JIP

ze zdravotnictví: pokud někdo ukončí bakalářské studium, je oprávněn pracovat na jednotce intenzivní péče, když ostatní sestry musí mít ukončené specializační studium v oboru ARIP?

Odpověď:

Dotaz překračuje rámec právní poradny zaměřené na rovné zacházení a slaďování rodinného a pracovního života. Omlouváme se, ale z kapacitních důvodů není možné zodpovídat všechny dotazy.

Martina Štěpánková

slovak | 27.11.2009 01:35:26 | Slovak v CR

Dobry den.Pracoval som 2r.v CR.Nepredlzili mi zmluvu.Mal som uraz na koleno-PN som si nemohol dovolit.Koleno stale boli.Ked pojdem na PN na Slovensku v ochrannej lehote ako je to s vyplacanim PN-ky. Kolko percent z platu? Je urcena horna hranica penazi.Bolo mi povedane -"nasi lide nemaj praci,cizinci nam zabiraj mista"Je to smutnne, ze Slovaci su pre Cechov "cizinci".Pekny den a dakujem

Odpověď:

Ochranná lhůta činí pouze 7 dní, aby Vám vznikl nárok na nemocenskou, musí dojít ke vzniku pracovní neschopnosti do 7 dnů od skončení zaměstnání. Během prvních dvou týdnů dočasné pracovní neschopnosti poskytuje zaměstnavatel zaměstnanci náhradu mzdy za pracovní dny, avšak náhrada mzdy, platu či odměny nebude příslušet za první 3 takovéto dny. Náhrada mzdy náleží pouze za dobu, v níž trvá pracovní vztah, který zakládá účast na nemocenském pojištění. Pokud tedy Vaše zaměstnání již skončilo, za prvních 14 nebudete mít nárok ani na náhradu mzdy ani na nemocenskou. Nemocenská Vám bude náležet až od 15 dne pracovní neschopnosti. více

Olga | 25.11.2009 18:23:00 | výpověď

prosím,může zaměstnavatel dát zaměstnanci výpověď,když marodí

Odpověď:

Podle § 53 odst. 1 písm. a) zákoníku práce nesmí zaměstnavatel dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je v době, kdy je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným, pokud si tuto neschopnost úmyslně nepřivodil nebo nevznikla-li tato neschopnost jako bezprostřední následek opilosti zaměstnance. více

Jarka | 24.11.2009 16:36:04 | neplacené volno po rodičovskédovolené

dobrý den, prosím o radu jak nejlépe postupovat v případě, kdy mi v květnu 2010 končí RD a do práce bych potřebovala nastoupit až v září 2010 - do té doby není místo ve školce pro dítě. Můžu požádat zaměstnavatele o neplacené volno - musí mi ho poskytnout nebo to záleží pouze na něm? V případě, kdy mi ho poskytne, jak se platí soc. a zdrav. pojištění? děkuji za odpověď Jarka

Odpověď:

Můžete požádat zaměstnavatele o neplacené volno, nicméně není jeho povinností Vám vyjít vstříc a Vaší žádosti vyhovět. Záleží tedy pouze na dohodě s ním.

Martina Štěpánková

| 1 | .. | | 154 | | 156 | 157 | .. | 238 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect