Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobry den, měl bych dotaz ohledne zvýšeného najmu který nám dnes uz „mestys“ kamenice u jihlavy zvysili. Nájemníkem bytu 3+1 jsem od 02/2008 a doposud jsem platil 20Kč/m2 před tydnem prisel z mestysu novy vypocet nájemného kde je akorat jedina změna a to od 1.1.2010 35Kc/m2. Navyseni cini vice nez 57% a ja se ptam zdali najemce si vůbec muze dovolit tak razantni zmenu.. navíc nemam jistotu ze za pul roku nam to nezvednou znovu. Pisi proto nesouhlasny dokument na radu mestyse.. Mohu se tedo oprit i o fakt ze zvyseni není z pravniho hlediska v poradku??
Navíc za dobu pobytu v tomto byte jsme s manzelkou na zkulturneni bytu(nova okna, nova kuchyn, zatepleni) zafinancovali castku blizici se k 200 000Kc a rada se nam takto odmenila.. pritom co zde bydlime jsme od mestyse nevideli ani naznak oprav na dome..
Moc Vam budu vděčný za odpověd
S pozdravem..
Odpověď:
Dotaz překračuje rámec právní poradny zaměřené na rovné zacházení a slaďování rodinného a pracovního života. Omlouváme se, ale z kapacitních důvodů není možné odpovídat všechny dotazy.
Martina Štěpánková
Dobrý den,s manželkou máme dvě děti (3roky,4měsíce).Já pracuji a manželka je na mateřské dovolené.Občas nastane nutnost navštívit se starším dítětem doktora a protože by bylo pro manželku cestování se dvěma dětmi velmi komplikované,chci se zeptat zda to mohu řešit propustkou a dítě doprovodit k lékaři sám.Můj zaměstnavatel tvrdí že na to nemám nárok.Děkuji.
Odpověď:
Uvedenou problematiku upravuje příloha k nařízení vlády 590/2006 Sb.
(okruh a rozsah jiých důležitých osobích překážek v práci), která stanoví, že zaměstnanec má nárok na pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení. Pracovní volno (s náhradou mzdy, pokud jde o doprovod manžela, druha, dítěte, rodiče a prarodiče) se mu poskytne na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu.
Nárok na pracovní volno k doprovodu dítěte k lékaři tedy máte, i když je Vaše manželka na mateřské dovolené.
Martina Štěpánková
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s nahlašováním nepřítomnosti na pracovišti, jestli je nějakým předpisem stanovena doba, do kolika hodin, minut, musím nahlásit nepředpokládanou nepřítomnost např. mi přes víkend onemocní dítě. Je v této otázce rozdíl mezi zaměstnancem v pracovním a zaměstnancem ve služebním poměru? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Podle zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů je příslušník povinen o poskytnutí služebního volna požádat. To však neplatí, jestliže mu není překážka ve službě - péče o nemocné dítě známa předem. Je třeba nepřítomnost nahlásit jakmile se o ní příslušník dozví.
Obdobně se bude postupovat i v pracovně-právním vztahu.
Martina Štěpánková
Dobrý den, vedení firmy mně oznámilo, že k 1.12. je zrušena má pracovní pozice vedoucí logistiky. Byla mi nabídnuta jiná pozice, která se skládá částečně z mé dosavadní práce a částečně z nové náplně práce. Pokud bych na tuto nabídku nepřistoupila, mám nárok na odstupné? V délce kolika měsíců? Předem děkuji za odpověď.
Odpověď:
Na Vaši otázku nelze jednoznačně odpovědět. Náplň práce musí odpovídat druhu práce sjednaném v pracovní smlouvě, druh práce je obvykle vymezen obecněji a náplň práce jej potom konkretizuje.
Záleží tedy, zda nová náplň práce odpovídá druhu práce, který máte sjednán v pracovní smlouvě.
V případě, že by pro Vás zaměstnavatel neměl práci odpovídající Vaší pracovní smlouvě, tak by Vám mohl dát výpověď tzv. z organizačních důvodů, potom výpovědní lhůta činí dva měsíce a nárok na odstupné je nejméně ve výši trojnásobku průměrného výdělku.
Martina Štěpánková
Dobrý den,prosím vás o informaci. 18.7.2009 mi skončila tříletá RD,zaměstnavatel pro mě neměl hned práci, tak mi nabídl neplacené volno do 18.7.2010, s tím že když se uvolní nějaké místo, můžu hned nastoupit.Teď jsem těhotná, těhotenství je rizikové. Chci se zeptat, jestli mám nárok na nemocenskou, když mám neplacené volno.Děkuji.
Odpověď:
Nemocenská je dávka vyplácená ze systému nemocenského pojištění. V případě neplaceného volna, které Vám zaměstnavatel poskytl v návaznosti na rodičovskou dovolenou z důvodu péče o dítě do 4 let věku, se nemocenské neposkytuje. Nemocenská slouží jako náhrada mzdy nebo platu, nicméně plat ani mzda se v průběhu neplaceného pracovního volna neposkytuje.
Martina Štěpánková
V poradně na hledej práci byla tato odpověď ohledně označení příchodu a odchodu 10 min. před a po pracovní době. Kdo z Vás má pravdu?
Váš zaměstnavatel je oprávněn po Vás požadovat razit odchod 10 minut po pracovní době v případě, že vzdálenost na Vaše pracoviště od místa, kde se razí příchod a odchod, je 10 minut. V podstatě se jedná zejména o plošně rozlehlá pracoviště, jelikož zaměstnanec je povinen být na začátku pracovní doby již na svém pracovišti a zahájit pracovní činnost, nikoliv pouze projít vstupním místem a poté potřebovat další minuty na přesun na své pracoviště – reálné místo výkonu práce. Na samotné zahájení pracovní činnosti má také vliv, zda Vaše pracovní činnost vyžaduje speciální pracovní oděv atd., kdy lze předpokládat, že budete potřebovat delší čas na přípravu pro samotný výkon činnosti. Zaměstnavatel má rovněž právo požadovat razit odchod 10 minut po pracovní době, je-li to upraveno v kolektivní smlouvě nebo vnitropodnikovým předpisem.
Odpověď:
Podle § 81 odst. 3 zákoníku práce je zaměstnanec povinen být na začátku směny na svém pracovišti a odcházet z něho až po skončení směny. Není tedy možné, aby zaměstnanec přicházel do zaměstnání a odcházel ze zaměstnání na začátku a na konci směny, pokud cesta na pracoviště od příchodu k zaměstnavateli trvá určitou dobu.
Martina Štěpánková
Dobrý den,
jsem zaměstnaná v holdingové společnosi přímo u jejího majitele jako vedoucí sekretriátu. Původně 1 rok jsem pracovala jako administrat.pracovnice obchodu, přeložili mne z důvodu jazykové vybavenosti apod. právě na sekretariát. (Dalším důvodem je periodicky po 2 letech odchod zaměstnankyň ze sekretariátu). Tudíž již 10 měsíců jsem na sekretariátu a jsem v situaci, kdy chci také podávat výpověď. Mám obavy, že mne zaměstnavatel nebude chtít propustit a bude mi dělat problémy typu něco na "Vás vyrobím, nedám Vám zápočtový list a pokud ano, pak jen s hrubým porušením práce, resp.§53 atd." Jakým způsobem se mohu bránit? Na co mám právo - nemyslím tím odstupné apod. Doposud jsem neměla žádné porušení prac.kázně ani jiný přestupek, šikaně odolávám, snažím se být zdvořilá apod. Velmi Vás prosím o Vaši odpověď a každé Vaší rady si velmi vážím. Děkuji, s úctou Jitka O.
Odpověď:
Pokud chcete ukončit pracovní poměr, je možné tak učinit dohodou nebo výpovědí. Dohodou lze ukončit pracovní poměr k určitému datu, pokud s dohodou zaměstnavatel souhlasí. Nesouhlasí-li s dohodou, můžete dát písemně výpověď, jako zaměstnankyně můžete dát výpověď bez udání důvodu.
Následně poběží dvouměsíční výpovědní lhůta. K výpovědi souhlas zaměstnavatele nepotřebujete. Při skončení pracovního poměru je podle §313 zákoníku práce zaměstnavatel povinen vydat zaměstnankyni potvrzení o zaměstnání, tzv. zápočtový list. Pokud Vám bude zaměstnavatel činit problémy, které uvádíte, např. by Vám odmítl vydat zápočtový list nebo jako důvod ukončení pracovního poměru uvedl hrubé porušení pracovních povinností, bylo by žádoucí vyhledat právní pomoc a případně se takovémuto jednání zaměstnavatele bránit soudní cestou.
Martina Štěpánková
Dobrý den,jsem 2 rokem na mateřské.kterou mám na 3 roky a právě jsem se dověděla,že firma,kde jsem pracovala krachla a jelikož bydlím 200km daleko tak nevím jak žádat zpět zápočtový list a co dál podniknout,protože firma už jednou změnila název a ani nevím,na koho se tam obrátit,protože všichni známí odešli a firma se mnou nekomunikuje.Děkuji za odpověď.S pozdravem Ilča.
Odpověď:
Zkuste se obrátit s žádostí o pomoc na místně příslušný úřad práce, tedy úřad práce, v jehož obvodu se zaměstnavatel nacházel.
Martina Štěpánková
Dobrý den,pracuji v supermarketu TESCO,dali smlouvu jen na 20h týdně-tedy částečný,ale pracovní doba je normální na 8h,a těch 20h to taky není,mají to spočítané aby nám všem to vycházelo na počet h dle kalen.dnů.Můj dotaz se týká oghledně nemocenské,nevíte jak je to právě u smlouvy smlovy na částečný úvazek?Děkuji Češková
Odpověď:
Z Vašeho datazu není zcela zřejmé co myslíte tím, že máte smlouvu jen na 20h týdně-tedy částečný, ale že pracovní doba je normální na 8h.
I v případě, že pracujete na částečný úvazek, máte nárok na nemocenskou.
Martina Štěpánková
Dobry den,jsem na zacatku tehotenstvi,ale i tak bych se vas rada zeptala,zda budu pobirat materskou,kdyz jsem vedena na uradu prace?Predem dekuji za odpoved.
Odpověď:
Podmínkou vzniku nároku na peněžitou pomoc v mateřství je mimo jiné trvání účasti na nemocneském pojištění, nebo vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství v tzv. ochranné lhůtě, která činí 180 dní od skončení pojištění.
Pokud jste od počátku těhotenství na pracovním úřadě, nestihnete se vejít do ochranné lhůty a nárok na peněžitou pomoc v mateřství Vám nevznikne. Budete mít od narození dítěte nárok na rodičovskou dovolenou.
Martina Štěpánková
Dobrý den,
jsem na rodičovské dovolené a v srpnu 2010 bych měla nastoupit zpět do zaměstnání. Jelikož nemám moc finančních prostředků,budu se muset vrátit dříve. Nevím zda toto vůbec jde a na jakém úřadě toto mám oznámit. Nemůžu přeci pobírat mzdu a zároveň rodičovský příspěvek, ne? Když s tímto bude můj zaměstnavatel souhlasit,nevznikne mi někde nějaký problém??Raději se ptám, v dnešní době je všechno složité.
moc děkuji za odpověď.
Odpověď:
Pokud jde o Váš předčasný návrat do zaměstnání, záleží, jak jste se se zaměstnavatelem dohodla při odchodu na mateřskou či rodičovskou dovolenou.
Je skutečně možné pobírat mzdu a rodičvský příspěvek, neboť rodičovský příspěvek není vázán na rodičovskou dovolenou, ale na zajištění péče o dítě. Pokud se vrátíte do zaměstnání skončí Vám rodičovská dovolená, nicméně rodičovský příspěvek můžete pobírat i nadále za podmínky, že dítě mladší 3 let nenavštěvuje jesle nebo jiné zařízení pro děti předškolního věku déle než 5 kalendářních dnů v kalendářním měsíci.
Dítě, které dovršilo 3 roky věku, může pravidelně navštěvovat mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně nebo nejvýše 5 kalendářních dnů v kalendářním měsíci. Podmínkou tedy je, že zajistíte péči o dítě jinou zletilou osobou v době, v níž nemůže navštěvovat předškolní zařízení.
Martina Štěpánková více
Dobrý den,
jsem na rodičovské dovolené a mám zájem o práci na dohodu o provedené práci na svém bývalém pracovišti a ve stejné pracovní funkci- zdrav. sestra v nepřetržitém provozu.Zaměstnavatel však tvrdí, že při RD nemohu vykonávat pro zaměstnavatele stejný druh práce touto formou.Je nějaká možnost, jak pracovat ve stejné pozici několik směn do měsíce?/pomoc při chybění pracovníků/. děkuji
Odpověď:
V průběhu rodičovské dovolené je možné pracovat pro svého zaměstnavatele na dohodu o provedení práce. Zaměstnavatel má nicméně pravdu v tom, že není možné na dohodu pro něj vykonávat stejný druh práce jako je sjednán v pracovní smlouvě, a kterou pro něj konáte v rámci pracovního poměru, z něhož čerpáte rodičovskou dovolenou.
Martina Štěpánková
Dobrý den,
mám na Vás dotaz. Jsem OSVČ a s přítelem se snažíme o miminko.
Od 1.8.2009 jsem účastna na nem. pojištění - platím si měsíčně 400 Kč.
Podstupuji však léčbu, při které je velká pravděpodobnost, že pokud se mi podaří otěhotnět, budu muset nastoupit na rizikové těhotenství (neschopenka).
Chtěla jsem se zeptat, jestli pokud bych např. tento měsíc zjistila, že jsem těhotná a od např. 15.12. bych měla nastoupit na neschopenku, jestli bych měla nárok na nemocenskou a poté nárok na PPM, na kterou bych přešla plynule z neschopenky?(podmínkou pro PPM je pokud vím, platit si nem. pojištění 270 dní před nástupem na PPM, z toho alespoň 180 dní v posledním roce, ale pokud půjdu na neschopenku, splním tuto podmínku, nebo ne?).
Pokud ano, jak vysoká by byla nemocenská a jak vysoká PPM?
Je možné si dodatečně doplatit větší částku na nem. pojištění? (Myslím tím, že pokud tento měsíc zjistím, že jsem těhotná, mohu si 1.12. poslat místo obvyklých 400 Kč např. 3000 Kč, nebo 5000 Kč - větší částku, abych měla nárok na vyšší dávky?) Pokud ano, jakou částku má smysl si doplatit, abych dosáhla na nejvyšší možnou dávku?
více
Odpověď:
Jako osoba samostatně výdělečně činná máte pro případ dočasné pracovní neschopnosti nárok na nemocenské v tom případě, pokud minimálně 3 měsíce bezprostředně před vznikem neschopnosti platíte pojištění. Vzhledem k tomu, že Vy ho platíte od 1.8.2009, nárok byste na něj nyní měla. Výše nemocenského se mění v závislosti na době trvání neschopnosti, přesný způsob výpočtu najdete v § 29 zákona o nemocenském pojištění (č.187/2006 Sb.). Nemocenské vyplácí příslušná správa sociálního zabezpečení.
Pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství se musíte jako osoba samostatně výdělečně činná podílet na nemocenském pojištění 270 dní před začátkem 6.týdne před porodem. Do této doby by se Vám případně započítávala i doba studia, pokud byste ho ukončila nejpozději 270 dní před začátkem 6.týdne před porodem (co ovšem není možné, je ovlivnit délku této doby placením vyšší částky jako nemocenského pojištění). více
Pracuji jako vychovatelka ve šk. družině. V lońském šk. roce jsem pracovala na plný úvazek=28 hodin,učila jsem na nižším stupni výchovy a mohla suplovat. V letošním šk. roce jsem podepsala platový výměr na zkrácený úvazek 25 hodin, nemůžu učit ani suplovat, což bylo odůvodněno tím, že jsem neaprobovaná.Na nižším stupni dobírají hodiny do úvazku učitelé z vyššího stupně, kteří, stejně jako já, také nemají aprobaci pro nižší stupeň.Mohu se proti tomuto rozhodnutí nějak bránit? Je možné zpětně řešit můj zkrácený úvazek? Pokud bych výměr nepodepsala, může mne vedení propustit pro nadbytečnost? ...děkuji.
Odpověď:
Vzhledem k tomu, že jste podepsala změnu na zkrácený pracovní úvazek, lze se jen těžko zpětně dovolávat nějaké změny.
Situaci, kdy Vám není umožněno učit a suplovat na nižším stupni, zatímco učitelům z vyššího stupně ano, lze těžko posoudit, bylo by třeba znát více informací o požadavcích na osoby, které mohou učit nebo suplovat na nižším stupni.
Zaměstnavatel může dát zaměstnankyni výpověď pouze z důvodů uvedených v zákoníků práce, mezi tyto důvody patří také tzv. organizační změny,
tedy:
a) ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
b) přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část, více
Mám dotaz jak je to odstupným,když vedoucí nám k 30.10.2009dává výpověd s 3měsíčním odstupným a nedala nám 2měsíční výpověd ptám se zda nemáme nárok na pětiměsíční odstupné.Ruší se prodejna s.r.o a přebírá ji jiná a.s dá si tam své zaměstnance,manažerku.Nedohodli jsme se na plat.podmínkách,proto končíme.Díky B.
Odpověď:
Podle zákoníku práce máte ze zákona nárok na odstupné nejméně ve výši trojnásobku průměrného výdělku. V případě výpovědi ze strany zaměstnavatele činí výpovědní doba dva měsíce, pokud pro Vás zaměstnavatel nemá po dobu výpovědní lhůty práci, máte nárok na náhradu mzdy po výpovědní dobu.
Martina Štěpánková
Mám nárok na placené volno, když žením syna?
Odpověď:
Podle nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci je zaměstnavatel povinen poskytnout pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu rodiči na 1 den k účasti na svatbě dítěte. Pokud ženíte syna, máte tedy nárok na 1 den placeného volna.
Martina Štěpánková
Dobrý den,chtěla bych se zeptat na jeden můj problém.
Jsem dva roky na mateřské, resp. rodičovské dovolené. S mým zaměstnavatelem jsem měla dohodu, že nastoupím od ledna příštího roku, kdy budou mému synovi 2 roky a 5 měsíců. Takto jsem se s ním dohodla na základě toho, že dohoda se týkala i toho, že mi jistojistě slíbil, že se vrátím na své původní místo. Teď mi zaměstavatel nabídl, že se tedy mohu vrátit, ale již ne na své místo, ale na místo, které není v souladu s pracovním zařazením v mé pracovní smlouvě. Z tohoto důvodu chci zůstat na mateřské dovolené v původní délce a to je do sprna příštího roku. Když se to můj zaměstnavatel dozvěděl, tak mi vzkázal, že jestli nastoupím až po mateřské, tak pro mne již ve firmě nebude práce. Tohle beru jako vyhrožování a chci se zeptat, jestli je toto jednání nějak postižitelné a také, jestli má zaměstnavatel právo po příchodu z mateřské umístit zaměstnance na pracovní místo ( resp. v rodičovské dovolené již jen pracovní zařazení ), které je v rozporu se smlouvou.
Odpověď:
Zaměstnavatel nemá právo Vás po návratu z rodičovské dovolené umístit na pracovní místo, které neodpovídá Vaší pracovní smlouvě. Správně uvádíte, že po mateřské dovolené je zaměstnavatel povinen Vás zařadit na Vaši původní pozici a po rodičovské dovolené je povinen přidělit Vám práci odpovídající Vaší pracovní smlouvě. Pracovní smlouva je dvoustranný právní akt mezi Vámi a Vaším zaměstanavetel. Povinnou součástí pracovní smlouvy je také druh sjednané práce a zaměstnavatel Vám nemůže přidělit práci, která je v rozporu s pracovní smlouvou.
Pokud pro Vás zaměstanavatel takovou práci nemá a chce Vám přidělit práci jinou neodpovídající pracovní smlouvě, musíte s tím souhlasit a sepsat dodatek k pracovní smlouvě nebo novou pracovní smlouvu, kde bude uveden nový druh sjednané práce. Pokud pro Vás nemá práci odpovídající pracovní smlouvě ani práci jinou, může Vám dát výpověď tzv. z organizačních důvodů, potom máte nárok na odstupné nejméne ve výši trojnásobku průměrného výdělku. více
Dobrý den, prosím o radu. Můžu v pracovní neschopnosti dát výpověď dohodou k určitému dni bez odstupného, nebo pokud jsem v pracovní neschopnosti nemůžu dát výpověď?
děkuji za zodpovězení mého dotazu
Odpověď:
V průběhu pracovní neschopnosti můžete jako zaměstnanec ukončit pracovní poměr buď dohodou k určitému dni, na kterém se se zaměstnavatelem dohodnete, nebo výpovědí. V případě výpovědi poběží dvouměsíční výpovědní lhůta a pracovní poměr skončí uplynutím této lhůty.
V průběhu pracovní neschopnosti nesmí dát, až na výjimky, výpověď zaměstanavatel zaměstnanci. Zaměstnanec však může pracovní poměr ukončit i v průběbu pracovní neschopnosti.
Martina Štěpánková
Dobrý den, v červenci mi skončila MD 3roky, měla jsem se vrátit do zaměstnání, ale zaměstnavatel pro mě momentálně neměl místo, možná od ledna 2010, já jsem ho informovala že chci druhé dítě a je tedy možné že v průběhu toho roku otěhotním. Přesto mi nabídl mi neplacené volno, já jsem souhlasila a do 18.7.2010 mám tedy neplacené volno, s tím, že kdyby se nějaké místo uvolnilo, můžu nastoupit. Nyní jsem však zjistila, že jsem těhotná. Chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na nemocenskou a z čeho by se mi počítal rodičovský příspěvek, pokud na nějaký budu mít nárok. Děkuji.
Odpověď:
Neplacené volno se pro nárok na peněžitou pomoc v mateřstvíposuzuje jako doba účasti na nemocenském pojištění (do nástupu na mateřskou dovolenou tak splníte podmínku 270 dní účasti na pojištění). Vaše peněžitá pomoc v mateřství bude tvořit 70% vašeho denního vyměřovacího základu. U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vzniklnárok na další pěněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte (což byste měla stihnout), se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství (§19 odst. 4 z. o nemocenském pojištění) Nemocenská představuje náhradu za mzdu, vzhledem k tomu, že máte neplacené volno, nárok na mzdu Vám nevzniká a tím ani nárok na nemocenskou.
Martina Štěpánková více
Dobrý den,chtěl bych se zeptat, zda múže zaměstnavatel snížit pracovní úvazek na 6 hodin. Podnik je ve špatné Jsme zemědělský podnik a jsme ve špatné platební situaci. V rámci úspor hodlám některým pracovníkům určitých profesí snížit pracovní úvazek na 6 hodin. Jedná se o pracovníky na dobu neurčitou. Za jakých podmínek toto opatření můžeme provést, aby to bylo v souladu se zákoníkem práce. Děkuji
Odpověď:
Dotaz překračuje rámec právní poradny zaměřené na rovné zacházení a slaďování rodinného a profesního života. Omlouváme se, ale z kapacitních důvodů není možné zodpovídat všechny dotazy. Zkuste se obrátit na občanskou poradnu http://www.obcanskeporadny.cz/
Martina Štěpánková