Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Zuzana | 13.10.2009 14:43:41 | výpověď

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli mohu dát výpověď,když mám smlouvu na dobu určitou (do 31.3.2010)? A jakou mám výpovědní lhůtu?Jsem nespokojená s platem takže bych chtěla odejít hned jak si něco najdu. Předem moc děkuji za odpověď.

Odpověď:

Pracovní poměr na dobu určitou lze ukončit předčasně, a to dohodou zaměstnance se zaměstnavatelem, potom pracovní poměr skončí ke dni, na němž se dohodntete. Druhou možností je výpověď, výpovědní lhůta činí dva měsíce a začíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce. Pokud tedy bude doručena výpověď zaměstnavateli během řijna, vypovědní lhůta začne běžet od 1. listopadu a skončí 31. prosince.

Martina Štěpánková

Pavla | 12.10.2009 14:28:22 | těhotenství

Dobrý den,jsem evidovaná na úřadě práce 3.měsíce, a otěhotněla jsem,chtěla bych se zeptat,(moje těhotenstvíje rizikové) na jaké dávky mám nárok? Děkuji

Odpověď:

Pokud jste nezaměstnaná, tak máte nárok na podporu v nezaměstnanosti.
Po narození dítěte budete mít nárok na porodné a na rodičovský příspěvek, nárok na penežitou pomoc v mateřství Vám nevznikne, neboť podmínkou pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství je trvání nemocenského pojištění nebo existence ochranné lhůty.
Pokud máte nízké příjmy, lze si také požádat o dávky státní sociální podpory. http://www.mpsv.cz/cs/2#dsp

Martina Štěpánková

brta | 11.10.2009 15:15:08 | narok na volno po narozeniditete

na kolik dni ma narok na volna po narozeni ditete muž

Odpověď:

V současné době nemá otec dítěte nárok na volno po narození dítěte, jedná se o připravovanou právní úpravu, která by měla nárok otce v budoucnosti zakotvit.
Nyní má podle nařízení vlády 590/2006 Sb., otec dítěte nárok na pracovní volno se poskytne na nezbytně nutnou dobu s náhradou mzdy nebo platu k převozu manželky (družky) do zdravotnického zařízení a zpět, a bez náhrady mzdy nebo platu k účasti při porodu manželky (družky).

Martina Štěpánková

Henrich Rudavský | 8.10.2009 19:52:45 | diskriminace pohlavi

Dobry den, dnes jsem videl na dverich prodejny A3 sport v Praze na Vaclavskem namesti inzerat "Prijmeme prodavace/prodavacku pro tuto prodejnu". Dotazem u zamestnance jsem se dovedel, ze prijimaji pouze divky. Abych zjistil, zda se nejedna i o dikriminaci vekem, vecer jsem do prodejny zatelefonoval a zadal o praci/pohovor. Opet mi bylo receno, ze prijimaji pouze divky. Na dotaz, proc toto neni uvedeno na prodejne mi bylo sdeleno, ze maji pouze jednu cedulku, kterou pouzivaji. Nebyl jsem vubec dotazovan na dosavadni praxi a zkusenosti, zamestnavatel neprojevil vubec zadny zajem o mou osobu. Mam za to, ze se jedna o diskriminaci pohlavi. Podotykam, ze jsem slovenske narodnosti a hovoril jsem slovensky a mozna je problem i zde. Muzete mi prosim poradit, zda staci na zalobu u soudu pouze svedek, ktery muj telefonicky hovor slysel, anebo jak mam dale postupovat, abych mohl diskriminaci prokazat. Dekuji. Muj kontaktni telefon je 774 907 333.
s pozravem Henrich Rudavsky

Odpověď:

Pokud by prodejna přijímala pouze ženy a muže odmítala, dopouštěla by se tím diskriminace. Dokázat diskriminační jednání je poměrně složité a svědek, který Vás slyšel telefonovat, by pravděpodobně byl nedostatečný důkaz.
Vedle žaloby k soudu je možné podat stížnost na úřad práce.

Martina Štěpánková

nika | 8.10.2009 19:10:12 | doba určitá neschopenkaamateřská dovolená

Dobrý den,chci se zeptat ksem v pátém měsíci těhotenství a jsem na neschopence.Termín porodu mám 13.2.2010 a nástup na mateřskou mám 1.1.2010,ale mám smlouvu na dobu určitou do konce roku,tudíš nevím jak se tato situace řeší,zda mám nárok na mateřskou od zaměstněvatele,že jsem v ochrané lhůtě a pak na rodičovský příspěvek nebo k poslednímu dostanu zápočtový list a musím na sociálku rovnou žádat rodičovský příspěvek nebo jak to je prosím o radu díky moc Nika.

Odpověď:

Váš pracovní poměr skončí a nebudete tedy čerpat mateřskou a rodičovskou dovolenou, nicméně nárok na peněžitou pomoc v mateřství Vám vznikne, neboť budete v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí 180 dní od skončení nemocenského pojištění. Nárok uplatníte na příslušné okresní správě sociálního pojištění. Následně budete mít nárok na rodičovský příspěvek.

Martina Štěpánková

vejverka | 8.10.2009 16:49:12 | překážka v práci na stranězaměstnavatele

Můj zaměstnavatel odjel na dovolenou a znemožnil mi přístup na pracoviště.Já již mám celou dovolenou vyčerpanou.Bez předchozí dohody jsem dostala neplacené volno. Má na to zaměstnavatel právo? Mirka

Odpověď:

Zaměstnavatel Vám nemůže nařídit neplacené volno.
Zaměstanavatel může zaměstnanci nařídit volno pouze v případě, kdy omezuje výrobu a nemá dost práce, nicméně k tomu potřebuje souhlas odborové organizace nebo úřadu práce. Navíc je zaměstnanci povinen poskytovat nejmémě 60% mzdy.
Ve Vašem případě se o tuto situaci nejedná a zaměstnavatel Vám tak nemůže nařídit abyste zůstala doma bez nároku na mzdu. Můžete proto na zaměstnavateli požadovat, aby Vám mzdu poskytl.

Martina Štěpánková

Romik | 8.10.2009 16:08:15 | nárok na propustku klékaři,jako doprovod

jezdíme se synem mimo naše město k lékařce na pravidelné půlroční kontroly(endokrinologie).syn dovršil 15 let a manželovi v práci řekli,že už nemá nárok na propustku.přitom u každého specialisty musí přijít neplnoleté dítě s doprovodem (mluví se o dávkování léků,o dalším postupu léčby a jiných důležitých věcech).děkuji za odpověď

Odpověď:

Doprovod dítěte k lékaři upravuje nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci. Podle nařízení máte nárok na pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu k doprovodu dítěte k lékaři na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, a to byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu. Nařízení nestanoví žádné věkové omezení a podle zákona se za dítě považuje osoba mladší 18 let. Přikládám příslušné ustanovení: 8. Doprovod a) Pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu/ více

Veronika | 6.10.2009 18:36:17 | Mateřská a rodičovská dovolenáu nesezdaného páru

Dobrý den, chtěla jsem se prosím Vás zeptat, jak je to s mateřskou a rodičovskou dovolenou v případě nesezdaného páru? Píši práci na téma práva pečujících otců....,tak mě to zajimá i spíše z pozice otce. děkuji moc.

Odpověď:

Podle zákoníku práce má matka dítěte nárok na mateřskou a následně na rodičovskou dovolenou. Otec dítěte má nárok na rodičovskou dovolenou, a to od narození dítěte. Rozhodující pro vznik nároku je, že se jedná o matku a otce dítěte. Není tedy rozhodující, zda jsou rodiče dítěte manželé či nikoli.

Martina Štěpánková

lea | 5.10.2009 20:10:19 | Nárok na odstupné po RD

Dobrý den,prosím o radu a předem děkuji za odpověď.Dne 13.11.2009 mi končí rodičovská dovolená,byla jsem doma 4 roky se 2 dětmi (porody 11/2005 a 11/2006).Před 1 porodem jsem byla asi 5 měsíců na nemocenské.Během mé mateřské se změnil zaměstnavatel-název firmy, ale veškeré pracovní pozice zůstaly zachovány,nepodepisovala jsem žádnou novou smlouvu o změnách.Nyní se chci vrátit do práce(k 3roku dítěte),zaměstnavatel mne půl roku ubezpečoval,že se mnou počítá,ale dnes mi oznámil, že pro mne místo nemá.Jde o velkou společnost s celorepublikovou působností.Chci se zeptat na co mám nárok a jak mám dále postupovat.Mám nárok na odstupné?Může zaměstnavatel argumentovat volným pracovním místem v jiném městě daleko od mého bydliště nebo že mne příjme za 4 měsíce a proto nemám nárok na odstupné? Velice děkuji za odpověď

Odpověď:

Přejímající zaměstnavatel musí převzaté zaměstnance zaměstnávat podle sjednaného druhu práce či funkce ve stejném místě výkonu práce. Změny v těchto náležitostech lze uskutečnit jen se souhlasem zaměstnance, neboť sjednaný obsah pracovní smlouvy může být změněn jen na základě dohody účastníků. Po návratu z rodičovské dovolené máte nárok na to, abyste byla zařazena na místo, které odpovídá vaší pracovní smlouvě. Přeložit k výkonu práce do jiného místa výkonu práce, než jaké je uvedeno v pracovní smlouvě, může zaměstnavatelzaměstnankyni pečující o dítě do věku 8 let a osamělou zaměstnankyní pečující o dítě mladší 15 let pouze najejí žádost. Pokud dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodu, že se zaměstnavatel nebo jeho část ruší, přemísťuje, nebo stane-li se zaměstnankyně nadbytečnou, přísluší při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně trojnásobku jejího průměrného výdělku. Martina Štěpánková více

Radka | 2.10.2009 14:14:30 | nezaplacená práce v zahraničí

Mezi 2005-2008 jsem pracovala jako "Office manager" v realitce RE/MAX v Deggendorfu (SRN). Nedostala jsem zaplaceno a nebyly za mne odvedeny sociální dávky s odůvodněním, že jsem byla ve výuce a nebyla v pracovním poměru. Existoval konkludentní pracovní poměr ? Která německá ženská organisace by mi mohla právně pomoci ? Děkuji, Radka

Odpověď:

Omlouváme se, ale nemáme informace o tom, které německé organizace poskytují právní poradenství.

Martina Štěpánková

Karla | 30.9.2009 09:10:20 | Neplacené volno

Dobrý den.
Můžete mi poradit, jaký paragraf upravuje poskytování neplaceného volna? primárně mi jde o to, kde je uvedeno, že zaměstnavatel nemůže zaměstnaci nařídit neplacené volno. děkuji.

Odpověď:

Zaměstnavatel Vám nemůže nařídit neplacené volno, to mu zákoník práce neumožňuje. §209 zákoníku práce upravuje překážku na straně zaměstnavatele, kdy nemá pro zaměstnance práci. Za tuto dobu však musí
zaměstnanci poskytovat náhradu mzdy, která musí činit nejméně 60 % průměrného výdělku. Předem musí toto projednat s odbory, případně s úřadem práce.

Martina Štěpánková

Zita | 29.9.2009 22:07:16 | výpověď -odstupné

dobrý den,23.10.09 mi končí RD(dceři budou 4 roky),ráda bych se vrátila do práce,ale zaměstnavatel mi nechce umožnit pracovat na zkrácený prac.úvazek (jelikož se jedná o kancelářskou práci pro velkou firmu tak předpokládám, že by to pro zaměstnevetele neměl být problém),pokud nepřistoupím na plný úvazek tak nabízí ukončení poměru dohodou.Jak mám v tomto případě postupovat,pokud budu souhlasit s dohodou,mám nárok na odstupné a musí toto být uvedeno v dohodě písemně?Nebo mi musí zaměstnavatel dát výpověď (s dvouměsíční výpovědní lhůtou?),jaký může udat důvod a jak je to s odstupným v tomto případě?děkuji za odpověď

Odpověď:

Podle § 241 zákoníku práce, pokud požádá zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Záleží tedy jaké důvody zaměstnavatel uvádí jako překážku, proč nemůže vaší žádosti vyhovět, a zda se nejedná jen o zástupný důvod. Jediný, kdo může rozhodnout, zda jsou zaměstnavatelovi důvody relevantní, je soud. Pokud by skutečně byly důvody zaměstnavatele relevantní pak byste byla povinna nastoupit na plný úvazek, jinak byste nebyla schopna dodržet pracovní smlouvu.

Martina Štěpánková

Vlasta | 28.9.2009 14:52:34 | castecna invalidka apropusteni

sem v iv. duchodu zaměstnavatel mě chce propustit i kdys mi dotkorka napsala ze muzu praci stale delat mužou mě propustit bez meho souhlasu a bez odstupného pracuji tam 35 let

Odpověď:

Přiznáním invalidního důchodu pracovní poměr nekončí a můžete dál chodit do zaměstnání, pokud práci, kterou děláte, můžete i nadále podle lékaře vykonávat.
Zaměstnavatel by Vás mohl propustit, pokud byste nesměla podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, nebo pokud byste pozbyla vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci.

Martina Štěpánková

Markéta | 25.9.2009 20:14:01 | Svatba během PN

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat jsem v pracovní neschopnosti a v říjnu 10.10. se budu vdávat.Obřad je mimo mé stanovené vycházky. Je svatba v PN platná? Jak bych se měla zachovat v případě,že mi přijde kontrola? Moc děkuji za odpověď

Odpověď:

Svatba bude platná. To, že máte neschopenku, platnost svatby neovlivní.
Doporučuji Vám vyjednat si na den svatby vycházky. Pokud Vám přijde kontrola, můžete přijít o nemocenské, případně z toho pro Vás mohou plynout další negativní důsledky ze strany zaměstnavatele.

Martina Štěpánková

Jandová Vladimíra | 25.9.2009 11:42:01 | Petice - zákaz výslechu,jestli mě někdo nepřivádí dojiného stavu

Vážení přátelé,

je mi bráněno v přístupu k zaměstnání. Chtějí vdanou a po dětech, vyslýchají mě, zda nejsem přiváděna do jiného stavu. Máte vy v současné době nějakého přítele, bydlíte u rodičů, máte svůj byt tady v Přerově, máte vy v současné době nejaké finanční prostředky. Nebo slabomyslně prohlásí - a vy se za rok vdáte.
Jsem neustále křivě a sprostě obviňována z těhotenství.
ráda bych , kdyby zákony byly přísnější.
Máte zájem zorganizovat petici? Jde mi o to aby byla za takový výslech pořádná pokuta.
Ze senátu mi včera odepsali -pan Jaromír Jermář - předseda výboru pro vzdělávání atd., že podle nich ty zákony jsou dostatečné. Podle mne ne. Vůbec neošetřují tu českou mentalitu a ten jejich drzí a sprostý postoj k ženám , typu bež rodit děti a běda jak ne, tak ti budeme nadávat , co se do tebe vleze.

Můžete mi nějak pomoci?
Děkuji za odpověĎ a za Váš čas

Jandová

Odpověď:

Zaměstnavatel nemá právo od Vás požadovat žádné informace, které bezprostředně nesouvisí s výkonem Vašeho zaměstnání, tedy ani ty o Vašich rodinných poměrech. Tyto informace nesmí vyžadovat ani od uchazečů o zaměstnání. Na nezákonné jednání zaměstnavatele lze podat stížnost na úřad práce. Nicméně je pravda, že v praxi je těžké nezákonné jednání zaměstnavatele prokazovat. Gender Studies v této souvislosti připravuje průzkum, který se bude těmto otázkám více věnovat.

Martina Štěpánková

Maruska | 25.9.2009 02:38:41 | ochranna lhuta

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jsem ČID a dala jsem výpověď z pracovního poměru ve zkušební době k 23,9, od 24,9,mě lékař pro zdravotní potíže vystavil PN, vztahuje se na mě ochranná lhůta 7 dnů, nebo kam mám zanést PN? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Ochranná lhůta 7 dní se na Vás vztahuje. Pouze v případě, že pojištění trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo. Pracovní neschopnost zaneste na okresní správu sociálního zabezpečení.

Martina Štěpánková

Ivet | 21.9.2009 22:30:25 | chtějí abych dala výpověď,vulgární vedoucí

Dobrý den,v květnu tohoto roku jsem nastoupila po MD (s trojčaty) zpět do práce. Od loňského podzimu mě však ujišťovali,že dostanu výpověď s náležitým odstupným,že nemají pro mne vhodné místo.V únoru jsme se domluvili, že koncem dubna přijdu a sepíšeme vše potřebné k ukončení pracovního poměru. Ale jaké překvapení bylo, když mě sdělili, že se přeci jen místo našlo. Sice mimo můj obor, ale byla jsem ráda. Ne však na dlouho. Od nastávajícího kolegy co mě zaučoval jsem se po měsíci dozvěděla, že těsně před mím nástupem byl na koberečku i s mým vedoucím kde dostali instrukce, zatěžovat mě tak abych dala výpověď sama, že mě nehodlá dávat nějaké odstupné. Ale zatím se držím, kolega sám tam již zkončil :-( více

Odpověď:

Jednání, které popisujete, představuje šikanu na pracovišti. Takové jednání si k Vám nadřízení ani kolegové v žádném případě nesmí dovolit. Proti takovému jednání je možné se bránit soudní cestu. K posouzení by však bylo třeba znát více podrobností, budete-li mít zájem, můžete se telefonicky obrátit na Gender Studies.

Martina Štěpánková

mirus | 21.9.2009 15:48:51 | tehotenstvi

Dobrý den..
prosim o radu..bydlim v čechach už 4 roky zatim mám jenom přechodny pobyt...od roku 2005 do 2008 jsem delala v jednom zamestnani pak jsem byla od ledna do března2009 vedena na uradu práce v dubnu jsem nastupila do dalsiho zamestnan..tedka k 30.9.2009.mi konči pracovna smlouva..od 9.9.uz jsem v pracovni neschopnosti jsem tehotna už 4 měsic termin porodu mam na 10.3.2010...poradte mi prosim každy řika neco jine..budu mít narok na ppm??musim se hlasit nekde na uradu?? kdyz budu cerpat ochrannu lhutu???v pripade ze bych nemela narok na ppm tak mam narok na rodicovsky přispevek,i když mam slovenske obcanstvi????omluvam se za pravopisne chyby a prosim o odpoved dekuju

Odpověď:

Dobrý den, nárok na peněžitou pomoc v mateřství má žena, která se účastnila pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. Vzhledem k tomu, že dle Vašeho dotazu je zřejmé, že doba posledních dvou let u Vás splňuje tuto podmínku, nárok na peněžitou pomoc v mateřství byste měla, i když jste cizinka. Pokud dojde k tomu, že by Vám měl skončit pracovní poměr v době těhotenství, platí od skončení pracovního poměru šestiměsíční ochranná lhůta (180 kalendářních dnů), v této lhůtě Vám vznikne nárok na nemocenskou i peněžitou pomoc v mateřství. O datu nástupu na mateřskou dovolenou rozhoduje gynekolog podle stanoveného termínu porodu, to zahrnuje období 6 až 8 týdnů před termínem porodu. Formulář o nástupu na mateřskou dovolenou dostanete taktéž od něj. více

21.9.2009 14:32:57 | Dutka

Dobrý den, moje maminka obdržela dutku v zaměstnání za neplnění svých povinností, nevím jak jí pomoci. Není tam však nic konkrétního uvedeno. Prosím o sdlěení právních norem, které tuto problematiku řeší , popř. řešení jak má důtka vypadat a jaké je možné odvolání. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den, podle Vašeho dotazu není zřejmé, čeho by se "důtka" měla týkat, ale domnívám se, že "důtkou" bude zaměstnavatel mínit upozornění zaměstnance na porušení pracovní kázně. Zaměstnanec je poté povinen závadný stav napravit. Pokud by byl zaměstnanec v průběhu několika měsíců vícekrát upozorněn na stejný nedostatek, mohl by zaměstnavatel přistoupit k okamžitému zrušení pracovního poměru pro porušení povinností zaměstnance zvlášť hrubým způsobem (tj. opakované, méně závažné porušení). více

albi | 18.9.2009 13:16:59 | propustka

dobrý den,měl jsem dnes propustku k doktorce,na kožni,ale doktorka odmitla dat razitko na 4 hodiny.Ma na to pravo? Děkuji

Odpověď:

Žádný právní předpis přímo nestanoví povinnost lékaře propustku potvrdit. Každopádně by to udělat měl, protože pouze s jeho potvrzením je propustka platná. Nevím, z jakého důvodu Vám nechce lékařka potvrdit
4 hodiny (pokud jste tyto 4 hodiny opravdu v čekárně a následně na vyšetření strávil), doporučuji se s ní napříště zkusit dohodnout.
Pokusit se jí dokázat, že jste na místě skutečně 4 hodiny byl, odkázat ji například na zdravotní sestru, která Vás v čekárně viděla a podobně.

Martina Štěpánková

| 1 | .. | | 157 | | 159 | 160 | .. | 238 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect