Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Petra | 20.10.2009 12:32:16 | Navrat z rodicovske, vyjimkaze zakazu vypovedi

Dobrý den, mám dva dotazy. Momentálně jsem na rodičovské s prvním dítětem, v lednu se mi narodí druhé dítě, od prosince nastupuji znovu na mateřskou dovolenou. Můj zaměstnavatel se bude v červnu - tedy v době, kdy budu buď ještě na mat. nebo už na rodičovské - stěhovat, z Prahy 9 na Prahu 5. První dotaz - může se mnou zaměstnavatel ukončit pracovní poměr, jako vyjímka ze zákazu výpovědi? V mé pracovní smlouvě je místo výkonu práce přesná adresa na Praze 9. Jde mi o to, co zákon myslí "v mezích místa výkonu práce", jestli jde o město, městskou část atd. Druhý dotaz - jako se stává velmi často, na mou pozici povýšili mého bývalého podřízeného, za něj najali člověka na dobu neurčitou. Bylo mi jasně řečeno, že někdo z nás bude muset odejít, až se budu chtít vrátit - je mi jasné, že budou chtít ukončit prac. poměr se mnou. Je nějaká reálná šance se proti tomu bránit? Jde mi o situaci, kdy se nedohodneme na odstupném a budou mi chtít dát výpověď z org. důvodů - ve chvíli, kdy se vrátím. více

Odpověď:

Zákon ani komentáře podrobněji nevysvětlují pojem v mezích místa výkonu práce, nicméně lze mít za to, že se jedná o situaci, kdy se zaměstnavatel přemísťuje z jedné obce nebo města do jiné obce nebo města. Důvodem výpovědi by tedy nemělo být stěhování v rámci jednoho města, kdy jde jen o stěhování z jedné městské časti do jiné, což zaměstnanci vůbec nebrání v řádném výkonu práce. Po návratu z rodičovské dovolené by Vám měl zaměstnavatel přidělit práci odpovídající Vaší pracovní smlouvě. Podle zákoníku práce, pokud pro Vás nebudou mít práci, Vám mohou dát vypověď tzv. z organizačních důvod, potom by Vám běžela dvouměsíční výpovědní lhůta a měla byste nárok na odstupné nejméně ve výši trojnásobku průměrného výdělku. Pokud by důvodem Vaší výpovědi a upřednostnění kolegy bylo pohlaví, bylo by možné podat žalobu na ochranu před diskriminací z důvodu pohlaví. Nemáme informace o tom, že by tato žaloba byla již v minulosti podána. Martina Štěpánková více

anna | 19.10.2009 23:07:56 | pp na dobu určitou?

dobrý den, po mateřské dovolené jsem se zaměstnavatelem uzavřela pracovní smlouvu na dobu určitou - po dobu mateřské/rodičovské dovolené mé předchůdkyně. po 6 měsících mi bylo oznámeno, že doba určitá je do 23/1/2010. je tento postup v souladu s právní normou? předem děkuji za Vaši odpověď.

Odpověď:

Z Vašeho dotazu není zřejmé, zda jste nastupovala k Vašemu původnímu zaměstnavateli, u něhož jste pracovala před nástupem na mateřskou dovolenou. Potom by Vás po návratu z mateřské dovolené měl Váš zaměstnavatel zařadit na Vaše původní místo (po návratu z rodičovské dovolené na místo odpovídající Vaší pracovní smlouvě).
Pokud jste uzavřela smlouvu na dobu určitou u nového zaměstnavatele, končí pracovní poměr uplynutím pracovní doby, na kterou byl sjednán.
Zákoník práce omezuje možnost uzavírat pracovní smlouvy na dobu určitou opakovaně, nicméně stanoví výjimku právě pro případ zástupu za mateřskou nebo rodičovskou dovolenou.

Martina Štěpánková

Jandová | 19.10.2009 10:34:10 | výslechy o soukrom. životě upříj. pohovorů

U příjmacích pohovorů chtějí vědět zda mám přítele.
Proti kterým zákonům se tím proviňují. Jaké odškodné bych mohla žádat u soudu?
dávají mi tím totiž najevo svoje podezření, že mě někdo přivádí do jiného stavu

Podle senátorů jsou zákony dostatečné, podle mě ne.
Jandová

Odpověď:

Podle zákona o zaměstnanosti nesmí zaměstanavatel při pohovoru od uchazečů vyžadovat informace, které odporují dobrým mravům, mezi tyto informace patří i otázky na rodinný život a plány. Na porušení zákona ze strany zaměstnavatele je možné podat stížnost k úřadu práce. Pokud jde o žalobu k soudu, bylo by možné se domáhat ochrany před diskriminací. Nicméně v praxi je velmi komplikované diskriminační jednání prokázat, bylo by např. potřeba mít nějaké důkazy svědčící o tom, že Vám zaměstnavatel obdobné otázky kladl, Vaše trvzení by jako důkaz bylo nedostatečné. Přikládám příslušné sutanovení zákona o zaměstnanosti § 12 (1) Účastníkům právních vztahů vznikajících podle tohoto zákona je zakázáno činit nabídky zaměstnání, které a) mají diskriminační charakter, b) nejsou v souladu s pracovněprávními nebo služebními předpisy, nebo c) odporují dobrým mravům. více

Evulinka | 16.10.2009 23:45:19 | nová pracovní smlouva

Dobrý den,můj dotaz se týká změny názvu zaměstnavatele.Před pěti lety jsem nstoupila mateřskou dovolenou,pak navázala další mateřskou dovolenou /do tří let/,v té době majitel založil novou firmu,a všechny aktivity a zaměstnance převedl na novou firmu,u původní firmy zůstaly převážně jen ženy na rodičovské dovolené.Do práce jsem měla nastoupit 30.dubna,volali,jestli mohu nastoupit dříve.Musí mi majitel napsat novou pracovní smlouvu znějící na novou firmu již teď,nebo mi můžou napsat dohodu o provedení práce a novou pracovní smlouvu až od 30.dubna?Zatím budu pracovat
jen 6,5 hodiny denně.

Odpověď:

K posouzení Vaší situace by bylo potřeba znát více podrobností.
Nicméně obecně lze říci, že pokud se se zaměstnavatelem dohodnete, můžete rodičovskou dovolenou ukončit a nastoupit do zaměstnání dříve.
Pokud budete se zaměstnavatelem uzavírat novou smlouvu, pečlivě dbejte na to, aby nedošlo ke zhoršení Vaší situace, zejména aby pokud máte smlouvu na dobu neurčitou byla i nová smlouva uzavřena na dobu neurčitou. Stejně tak je třeba si ohlídat výši úvazku, pokud chcete na zkráceny úvazek pracovat pouze do dubna a potom se vrátit k úvazku původnímu apod.

Martina Štěpánková

Lenka | 15.10.2009 20:05:31 | Dřívější návrat z rodičovskédovolené

Dobrý den, mám dvouletou rodičovskou dovolenou. Můj zaměstnavatel mi nabídl dřívější návrat /o půl roku/ na zkrácený úvazek po přechodnou dobu 8 měsíců. Musíme sepisovat novou smlouvu? Jak nutné smluvně ošetřit zkrácený úvazek na přechodnou dobu? Pokud ano, jak? Budu mít nadále právo na výplatu rodičovského příspěvku do dvou let dítěte pokud dceři zajistím paní na hlídání? Předem děkuji za pomoc.

Odpověď:

Pokud budete mít zkrácený pracovní úvazek, je možné uzavřít dodatek k pracovní smlouvě, z něhož bude zřejmé, že je tento dodatek o změně pracovního úvazku uzavírán na dobu určitou. Po uplyutí této doby tak bude Váš pracovní úvazek pokračovat v původním rozsahu.
Nárok na rodičovský příspěvek Vám zůstane zachován, pokud dítě mladší
3 let nenavštěvuje jesle nebo jiné zařízení pro děti předškolního věku déle než 5 kalendářních dnů v kalendářním měsíci, tedy pokud zajistíte péči o dceru jinou zletilou osobou.

Martina Štěpánková

Miroslav | 14.10.2009 13:46:46 | Nárok na proplacení lékařskéhoošetření

Dobrý den, chodím až 5x za měsíc na lékařské procedúry a v práci nejsem celý den. Mám nárok na proplacení náhrady i za několik dní v měsíci?

Odpověď:

Podle nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci, máte nárok na volno na nezbytně nutnou dobu vyšetření nebo ošetření, pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu. Nařízení nestanoví omezení počtu hodin a ani na počtu dnů v měsíci, hovoří pouze o nezbytně nutné době. Záleží tedy na tom, že nelze ošetření provést mimo pracovní dobu, a že je provedeno v nejbližším zdravotnickém zařízení (viz níže) /Přikládám příslušné ustanovení nařízení:/ / 1. Vyšetření nebo ošetření více

strasidilko78 | 13.10.2009 17:41:16 | propustka

Dobrý den potřebuji radu zaměstnavatel po nás žádá nahlášení propustky týden dopředu to se dá tolerovat ale když potřebuji odject k lékaři který je vzdálen 15km od pracoviště chce abychom si propustku vyzvedli ráno mám to sice do zaměstnání 4km ale v případě že jedu ze synem nemám se jak dostat spět pro něj a v 5hodin se my ho sebou brát nechce děkuji za radu

Odpověď:

Překážky v práci, tedy návštěvu lékaře, jakož i dobu za níž náleží náhrada mzdy nebo platu upravuje nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci.
Toto nařízení však již detailně neupravuje, jakým způsobem si převezmete propustku od zaměstnavatele. Toto bude záležet na Vaší dohodě se zaměstnavatelem. Pokuste se mu tedy Vaší situaci vysvětlit.

Martina Štěpánková

Zuzana | 13.10.2009 14:43:41 | výpověď

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli mohu dát výpověď,když mám smlouvu na dobu určitou (do 31.3.2010)? A jakou mám výpovědní lhůtu?Jsem nespokojená s platem takže bych chtěla odejít hned jak si něco najdu. Předem moc děkuji za odpověď.

Odpověď:

Pracovní poměr na dobu určitou lze ukončit předčasně, a to dohodou zaměstnance se zaměstnavatelem, potom pracovní poměr skončí ke dni, na němž se dohodntete. Druhou možností je výpověď, výpovědní lhůta činí dva měsíce a začíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce. Pokud tedy bude doručena výpověď zaměstnavateli během řijna, vypovědní lhůta začne běžet od 1. listopadu a skončí 31. prosince.

Martina Štěpánková

Pavla | 12.10.2009 14:28:22 | těhotenství

Dobrý den,jsem evidovaná na úřadě práce 3.měsíce, a otěhotněla jsem,chtěla bych se zeptat,(moje těhotenstvíje rizikové) na jaké dávky mám nárok? Děkuji

Odpověď:

Pokud jste nezaměstnaná, tak máte nárok na podporu v nezaměstnanosti.
Po narození dítěte budete mít nárok na porodné a na rodičovský příspěvek, nárok na penežitou pomoc v mateřství Vám nevznikne, neboť podmínkou pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství je trvání nemocenského pojištění nebo existence ochranné lhůty.
Pokud máte nízké příjmy, lze si také požádat o dávky státní sociální podpory. http://www.mpsv.cz/cs/2#dsp

Martina Štěpánková

brta | 11.10.2009 15:15:08 | narok na volno po narozeniditete

na kolik dni ma narok na volna po narozeni ditete muž

Odpověď:

V současné době nemá otec dítěte nárok na volno po narození dítěte, jedná se o připravovanou právní úpravu, která by měla nárok otce v budoucnosti zakotvit.
Nyní má podle nařízení vlády 590/2006 Sb., otec dítěte nárok na pracovní volno se poskytne na nezbytně nutnou dobu s náhradou mzdy nebo platu k převozu manželky (družky) do zdravotnického zařízení a zpět, a bez náhrady mzdy nebo platu k účasti při porodu manželky (družky).

Martina Štěpánková

Henrich Rudavský | 8.10.2009 19:52:45 | diskriminace pohlavi

Dobry den, dnes jsem videl na dverich prodejny A3 sport v Praze na Vaclavskem namesti inzerat "Prijmeme prodavace/prodavacku pro tuto prodejnu". Dotazem u zamestnance jsem se dovedel, ze prijimaji pouze divky. Abych zjistil, zda se nejedna i o dikriminaci vekem, vecer jsem do prodejny zatelefonoval a zadal o praci/pohovor. Opet mi bylo receno, ze prijimaji pouze divky. Na dotaz, proc toto neni uvedeno na prodejne mi bylo sdeleno, ze maji pouze jednu cedulku, kterou pouzivaji. Nebyl jsem vubec dotazovan na dosavadni praxi a zkusenosti, zamestnavatel neprojevil vubec zadny zajem o mou osobu. Mam za to, ze se jedna o diskriminaci pohlavi. Podotykam, ze jsem slovenske narodnosti a hovoril jsem slovensky a mozna je problem i zde. Muzete mi prosim poradit, zda staci na zalobu u soudu pouze svedek, ktery muj telefonicky hovor slysel, anebo jak mam dale postupovat, abych mohl diskriminaci prokazat. Dekuji. Muj kontaktni telefon je 774 907 333.
s pozravem Henrich Rudavsky

Odpověď:

Pokud by prodejna přijímala pouze ženy a muže odmítala, dopouštěla by se tím diskriminace. Dokázat diskriminační jednání je poměrně složité a svědek, který Vás slyšel telefonovat, by pravděpodobně byl nedostatečný důkaz.
Vedle žaloby k soudu je možné podat stížnost na úřad práce.

Martina Štěpánková

nika | 8.10.2009 19:10:12 | doba určitá neschopenkaamateřská dovolená

Dobrý den,chci se zeptat ksem v pátém měsíci těhotenství a jsem na neschopence.Termín porodu mám 13.2.2010 a nástup na mateřskou mám 1.1.2010,ale mám smlouvu na dobu určitou do konce roku,tudíš nevím jak se tato situace řeší,zda mám nárok na mateřskou od zaměstněvatele,že jsem v ochrané lhůtě a pak na rodičovský příspěvek nebo k poslednímu dostanu zápočtový list a musím na sociálku rovnou žádat rodičovský příspěvek nebo jak to je prosím o radu díky moc Nika.

Odpověď:

Váš pracovní poměr skončí a nebudete tedy čerpat mateřskou a rodičovskou dovolenou, nicméně nárok na peněžitou pomoc v mateřství Vám vznikne, neboť budete v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí 180 dní od skončení nemocenského pojištění. Nárok uplatníte na příslušné okresní správě sociálního pojištění. Následně budete mít nárok na rodičovský příspěvek.

Martina Štěpánková

vejverka | 8.10.2009 16:49:12 | překážka v práci na stranězaměstnavatele

Můj zaměstnavatel odjel na dovolenou a znemožnil mi přístup na pracoviště.Já již mám celou dovolenou vyčerpanou.Bez předchozí dohody jsem dostala neplacené volno. Má na to zaměstnavatel právo? Mirka

Odpověď:

Zaměstnavatel Vám nemůže nařídit neplacené volno.
Zaměstanavatel může zaměstnanci nařídit volno pouze v případě, kdy omezuje výrobu a nemá dost práce, nicméně k tomu potřebuje souhlas odborové organizace nebo úřadu práce. Navíc je zaměstnanci povinen poskytovat nejmémě 60% mzdy.
Ve Vašem případě se o tuto situaci nejedná a zaměstnavatel Vám tak nemůže nařídit abyste zůstala doma bez nároku na mzdu. Můžete proto na zaměstnavateli požadovat, aby Vám mzdu poskytl.

Martina Štěpánková

Romik | 8.10.2009 16:08:15 | nárok na propustku klékaři,jako doprovod

jezdíme se synem mimo naše město k lékařce na pravidelné půlroční kontroly(endokrinologie).syn dovršil 15 let a manželovi v práci řekli,že už nemá nárok na propustku.přitom u každého specialisty musí přijít neplnoleté dítě s doprovodem (mluví se o dávkování léků,o dalším postupu léčby a jiných důležitých věcech).děkuji za odpověď

Odpověď:

Doprovod dítěte k lékaři upravuje nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci. Podle nařízení máte nárok na pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu k doprovodu dítěte k lékaři na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, a to byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu. Nařízení nestanoví žádné věkové omezení a podle zákona se za dítě považuje osoba mladší 18 let. Přikládám příslušné ustanovení: 8. Doprovod a) Pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu/ více

Veronika | 6.10.2009 18:36:17 | Mateřská a rodičovská dovolenáu nesezdaného páru

Dobrý den, chtěla jsem se prosím Vás zeptat, jak je to s mateřskou a rodičovskou dovolenou v případě nesezdaného páru? Píši práci na téma práva pečujících otců....,tak mě to zajimá i spíše z pozice otce. děkuji moc.

Odpověď:

Podle zákoníku práce má matka dítěte nárok na mateřskou a následně na rodičovskou dovolenou. Otec dítěte má nárok na rodičovskou dovolenou, a to od narození dítěte. Rozhodující pro vznik nároku je, že se jedná o matku a otce dítěte. Není tedy rozhodující, zda jsou rodiče dítěte manželé či nikoli.

Martina Štěpánková

lea | 5.10.2009 20:10:19 | Nárok na odstupné po RD

Dobrý den,prosím o radu a předem děkuji za odpověď.Dne 13.11.2009 mi končí rodičovská dovolená,byla jsem doma 4 roky se 2 dětmi (porody 11/2005 a 11/2006).Před 1 porodem jsem byla asi 5 měsíců na nemocenské.Během mé mateřské se změnil zaměstnavatel-název firmy, ale veškeré pracovní pozice zůstaly zachovány,nepodepisovala jsem žádnou novou smlouvu o změnách.Nyní se chci vrátit do práce(k 3roku dítěte),zaměstnavatel mne půl roku ubezpečoval,že se mnou počítá,ale dnes mi oznámil, že pro mne místo nemá.Jde o velkou společnost s celorepublikovou působností.Chci se zeptat na co mám nárok a jak mám dále postupovat.Mám nárok na odstupné?Může zaměstnavatel argumentovat volným pracovním místem v jiném městě daleko od mého bydliště nebo že mne příjme za 4 měsíce a proto nemám nárok na odstupné? Velice děkuji za odpověď

Odpověď:

Přejímající zaměstnavatel musí převzaté zaměstnance zaměstnávat podle sjednaného druhu práce či funkce ve stejném místě výkonu práce. Změny v těchto náležitostech lze uskutečnit jen se souhlasem zaměstnance, neboť sjednaný obsah pracovní smlouvy může být změněn jen na základě dohody účastníků. Po návratu z rodičovské dovolené máte nárok na to, abyste byla zařazena na místo, které odpovídá vaší pracovní smlouvě. Přeložit k výkonu práce do jiného místa výkonu práce, než jaké je uvedeno v pracovní smlouvě, může zaměstnavatelzaměstnankyni pečující o dítě do věku 8 let a osamělou zaměstnankyní pečující o dítě mladší 15 let pouze najejí žádost. Pokud dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodu, že se zaměstnavatel nebo jeho část ruší, přemísťuje, nebo stane-li se zaměstnankyně nadbytečnou, přísluší při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně trojnásobku jejího průměrného výdělku. Martina Štěpánková více

Radka | 2.10.2009 14:14:30 | nezaplacená práce v zahraničí

Mezi 2005-2008 jsem pracovala jako "Office manager" v realitce RE/MAX v Deggendorfu (SRN). Nedostala jsem zaplaceno a nebyly za mne odvedeny sociální dávky s odůvodněním, že jsem byla ve výuce a nebyla v pracovním poměru. Existoval konkludentní pracovní poměr ? Která německá ženská organisace by mi mohla právně pomoci ? Děkuji, Radka

Odpověď:

Omlouváme se, ale nemáme informace o tom, které německé organizace poskytují právní poradenství.

Martina Štěpánková

Karla | 30.9.2009 09:10:20 | Neplacené volno

Dobrý den.
Můžete mi poradit, jaký paragraf upravuje poskytování neplaceného volna? primárně mi jde o to, kde je uvedeno, že zaměstnavatel nemůže zaměstnaci nařídit neplacené volno. děkuji.

Odpověď:

Zaměstnavatel Vám nemůže nařídit neplacené volno, to mu zákoník práce neumožňuje. §209 zákoníku práce upravuje překážku na straně zaměstnavatele, kdy nemá pro zaměstnance práci. Za tuto dobu však musí
zaměstnanci poskytovat náhradu mzdy, která musí činit nejméně 60 % průměrného výdělku. Předem musí toto projednat s odbory, případně s úřadem práce.

Martina Štěpánková

Zita | 29.9.2009 22:07:16 | výpověď -odstupné

dobrý den,23.10.09 mi končí RD(dceři budou 4 roky),ráda bych se vrátila do práce,ale zaměstnavatel mi nechce umožnit pracovat na zkrácený prac.úvazek (jelikož se jedná o kancelářskou práci pro velkou firmu tak předpokládám, že by to pro zaměstnevetele neměl být problém),pokud nepřistoupím na plný úvazek tak nabízí ukončení poměru dohodou.Jak mám v tomto případě postupovat,pokud budu souhlasit s dohodou,mám nárok na odstupné a musí toto být uvedeno v dohodě písemně?Nebo mi musí zaměstnavatel dát výpověď (s dvouměsíční výpovědní lhůtou?),jaký může udat důvod a jak je to s odstupným v tomto případě?děkuji za odpověď

Odpověď:

Podle § 241 zákoníku práce, pokud požádá zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Záleží tedy jaké důvody zaměstnavatel uvádí jako překážku, proč nemůže vaší žádosti vyhovět, a zda se nejedná jen o zástupný důvod. Jediný, kdo může rozhodnout, zda jsou zaměstnavatelovi důvody relevantní, je soud. Pokud by skutečně byly důvody zaměstnavatele relevantní pak byste byla povinna nastoupit na plný úvazek, jinak byste nebyla schopna dodržet pracovní smlouvu.

Martina Štěpánková

Vlasta | 28.9.2009 14:52:34 | castecna invalidka apropusteni

sem v iv. duchodu zaměstnavatel mě chce propustit i kdys mi dotkorka napsala ze muzu praci stale delat mužou mě propustit bez meho souhlasu a bez odstupného pracuji tam 35 let

Odpověď:

Přiznáním invalidního důchodu pracovní poměr nekončí a můžete dál chodit do zaměstnání, pokud práci, kterou děláte, můžete i nadále podle lékaře vykonávat.
Zaměstnavatel by Vás mohl propustit, pokud byste nesměla podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, nebo pokud byste pozbyla vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci.

Martina Štěpánková

| 1 | .. | 156 | | 158 | | 160 | .. | 240 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect