Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobry den. Chci se zeptat jaka je vyse podpory v nezamestnanosti po skonceni trilete materske dovolene. pred ni jsem byla pet let zamestnana ve firme a muj prum. plat byl 12000 kc cisteho. Prvni pulrok po porodu jsem pobirala materskou od zamestnavatele cca 9000. Pote dva a pul roku rodicovsky prispevek od statu 7600. 28.8.2009 MI SKONCIL ROD. PRISPEVEK, A KE STEJNEMU DATU JSEM UKONCILA DOHODOU PRAC. POMER VE FIRME, KDE O ME JIZ NESTALI. Na UP chteli od me ucetni vysi prumerneho prijmu. Tak jsem predpokladala ze podpora se pocita z tohoto prum. vydelku /12000/ , bylo by to 65procent, to je cca 7800kc.Na UP mi pani tvrdila, ze to bude jen 3500 kc, ze prednost pred prijmem ma rod. dovolena. Je to pravda? Dekuji
Odpověď:
Podporu v nezaměstannosti upravuje zákon č. 345/2004 Sb., o zaměstnanosti ve znění pozdějších právních přepidsů.
Nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč o zaměstnání, který v posledních třech letech získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou
činností* dobu důchodového pojištění* v délce alespoň 12 měsíců, to je doba, kdy zaměstnankyně odvádí důchodové pojištění.
Avšak zaměstnankyně na rodičovské je zaměstnána, ale důchodové pojištění neodvádí.Osobám pečujícím o dítě do 4 let věku tak vznikne tzv. náhradní doba.
V případě této náhradní doby se pak výše podpory v nezaměstnanosti vypočítává z průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu. Výše podpory činí první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku uvedené průměrné mzdy. více
Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jestli byste mi poradili, zda mám jako student střední školy právo odstěhovat se od rodičů, jako nepracující. Slyšela jsem, že lze zažádat o životní minimum (což dnes pro studenta činí 2550,-Kč), dále sociální dávky a různé příspěky (na bydlení, apod.) a také alimenty od rodičů. Moje otázka tedy zní, zda je toto opravdu možné. A pokud ano, tak kde mám toto začít řešit? Kam si dojít toto nahlásit, kde zažádat o příspěvky? Podotýkám, že jsem plnoletá.
Předem Vám moc děkuji za odpověď
S pozdravem
Andrea Türková
Odpověď:
Pokud jste plnoletá, máte právo se odstěhovat od rodičů. Informace o různách dávkách naleznete zde http://www.mpsv.cz/cs/2#nd. a o životním minimu http://www.mpsv.cz/cs/3213
Martina Štěpánková
DOBRÝ DEN,
PRACOVNÍ ÚŘAD ZPROSTŘEDKOVAL MANŽELOVI PRÁCI. PO 3 MĚSÍCÍCH FIRMA V NÍŽ MANŽEL PRACOVAL ZKRACHOVALA ( BYLO TO V ÚNORU LETOŠNÍHO ROKU)A MANŽELOVI DODNES DLUŽÍ PENÍZE ZA 2 MĚSÍCE. pŘI KONTAKTOVÁNÍ SE MANŽELOVI VYSMÍVAJÍ, TVRDÍ, ŽE BY SE STEJNĚ JEDNALO O OBČANSKO PRÁVNÍ SPOR, KTERÝ POTRVÁ ROKY A JESTLI NA TO MÁ AŤ SE SOUDÍ.PŘITOM NA PRACOVNÍ ÚŘAD ZASLALI POTVRZENÍ O PROVEDENÉ PRÁCI, KOLIK SI MANŽEL VYDĚLAL ( MANŽEL TAM SAMOZŘEJMĚ IHNED NAHLÁSIL, ŽE PENÍZE NEDOSTAL , MĚLI MU BÝT ZASLÁNY NA ÚČET. DÍO DNEŠNÍHO DNE SE TAK NESTALO.MŮŽETE MI PROSÍM PORADIT CO MÁME DĚLAT?DĚKUJI JUHAŇÁKOVÁ
Odpověď:
Pokud zaměstnavatel odmítá mzdu vyplatit, je třeba podat na zaměstnavatele žalobu na soud. Můžete se obrátit na občanskou poradnu, která by Vám mohla pomoci žalobu bezplatně sepsat.
http://www.obcanskeporadny.cz/
Martina Štěpánková
při návštěvě lékaře mimo bydliště . na propustku mám nárok na kolik hodin .
děkuji
Odpověď:
Volno při návštěvě lékaře upravuje nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci. Podle nařízení máte nárok na pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu na nezbytně nutnou dobu. Podmínkou je že je ošetření poskytnuto provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance. Pokud máte lékaře jinde, máte nárok na pracovní volno, ale náhrada mzdy se poskytuje jen za dobu, po níž by trvalo ošetření u nejbližšího zdravotnického zařízení.
Přikládám příslušné ustanovení:
1. Vyšetření nebo ošetření
více
Dobry den, muze na me zamestnavatel pozadovat dojizdeni do 400 km vzdaleneho zavodu na cestovni prikaz opakovane vzdy na pondeli az patek, jestlize nesouhlasim a mam ČID na onemocneni patere. Toto dojizdeni mi způsobuje zdravotni problemy.
Odpověď:
Dobrý den,
v uvedeném případě se jedná o pracovní cestu. Pracovní cestu zákoník práce definuje jako časově omezené vyslání zaměstnance zaměstnavatelem k výkonu práce mimo sjednané místo výkonu práce. Důležité je upozornit, že toto může zaměstnavatel sjednat jen na dobu nezbytné potřeby.
Z výše uvedeného vyplývá, že není možné, aby zaměstnavatel nařizoval pracovní cestu bez souhlasu zaměstnance a taktéž nepřichází v úvahu, aby tak činil tak často, jak ve svém dotazu uvádíte, ledaže by s tím sám zaměstnanec vyslovil souhlas.
Martina Štěpánková
mám zaměstnanec nárok na placené volno když se mu vdává sestra? děkuji za odpověď
Odpověď:
Překážky v práci upravuje nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci.
Pracovní volno se poskytuje na vlastní svatbu nebo na svatbu dítěte či opačně na svatbu rodiče.
Pokud jde o stavbu sestry, zaměstnanec může čerpat dovolenou nebo mít neplacené volno, záleží na dohodě se zaměstnavatelem.
Martina Štěpánková
Mám dotaz k ukončení služebního poměru v AČR ze zdravotních důvodů, (přezkumná komise, se stanoviskem "D" jednalo se o pracovní úraz) U AČR jsem ve služebním poměru 4,5 roku, před tím jsem pracoval u PČR kde mám odslouženo 8 let. Chci se zeptat zda v tomto případě budu mít nárok na výsluhové náležitosti a jaké?
S pozdravem Zdeněk Hlaváč
Odpověď:
Dotaz překračuje rámec právní poradny zaměřené na rovné zacházení a slaďování rodinného a profesního života. Omlouváme se, ale z kapacitních důvodů není možné zodpovídat všechny dotazy. Zkuste se obrátit na občanskou poradnu http://www.obcanskeporadny.cz/ nebo na advokáta.
Martina Štěpánková
Dobrý den,
od července jsem v PN. Podala jsem v PN výpověď, na dohodu ke konci srpna. Chtěla jsem se od 1.9. evidovat na ÚP, tam mi však řekli, že se můžu evidovat až po skončení PN, že jsem v ochranné lhůtě. Zajímalov by mě, kdybych v této ochranné lhůtě otěhotněla, kdo by mi platil mateřskou, a zda bych vůbec nějakou dostala? Díky za odpověď.
Odpověď:
Peněžitá pomoc v mateřství náleží pokud je zaměstnankyně v den nástupu na mateřskou dovolenou účastna na nemocenském pojištění, tzn. že je zaměstnaná a nebo jí trvá ochranná lhůta z dřívějšího pojištění ke dni nástupu na mateřskou dovolenou. Ochranná lhůta u žen, jejichž zaměstnání skončilo v době těhotenství, činí 180 dnů. To znamenané, že mezi ukončením zaměstnání a nástupem na mateřskou dovolenou nesmí uplynout více než 180 dní.
Pokud otěhotníte jako nezaměstnaná a již nenajdete zaměstnání, nebude Vám peněžitá pomoc v mateřství náležet, a to ani v případě budete-li evidována na úřadu práce. Podle stávající právní úpravy nemají nezaměstnané osoby, kromě uvedené výjimky, na peněžitou pomoc v mateřství nárok; vznikne jim pouze nárok rodičovský příspěvek.
Martina Štěpánková
dobrý den popíši vám situaci která nastala v mém zaměstnání minulý týden jsem prodavačka v malém pekařstvý v den kdy jsem měla volno se v práci stratil limit do pokladny v hodnotě 3000-kč to jsem se dozvěděla druhý den když jsem nastoupila na směnu když jsme končili a uzavýrali kasu pro kontrolu jsem nazdvihla šuplík v pokladně zda tam měoc není bylo dvoutisícová bankovka spočítal jsem si tržbu a zjistila jsem že ty 2000 přebývají tak jsem šla za směnovou vedoucí s tím že to bude nejspíš část ztraceného limitu ovšem za dva dny přišla ledová sprcha vedoucí mi předala vzkaz od manažerky které mi zdělila že jsem povina uhradit polovinu nenalezené tisícovky jen proto že jsem našla dvoutisícovku a oznámila to tak ně obvilnili že stím musím mít něco spolešného i když jsem tam ten den kdy to celé zmizelo nebyla a pouze jsem nalezené peníze ohlásila označili mě za zlodějku a za poctivost potrestali srážkou ze mzdy chi se zeptat zda toto mohou jen tak udělat nebo zda mám nějakou možnost jak hájit svá práva děkuji za odpověd
Odpověď:
Z Vašeho e-mailu nevyplývá, zda jste se zaměstnavatelem podepsala dohodu o hmotné odpovědnosti (případně dohodu o společné hmotné odpovědnosti)
*a) **Dohodu o hmotné odpovědnosti (dohodu o společné hmotné odpovědnosti) jste nepodepsala: *
Podle § 250 an. zákoníku práce, může od Vás zaměstnavatel požadovat pouze náhradu škody, u níž může prokázat
1. že mu vznikla škoda
2. zaměstnanec porušil právní povinnost
3. příčinnou souvislost mezi bodem 1 a 2 (tedy, že škoda je přímým následkem toho, že zaměstnavatel porušil svoji povinnost)
4. zavinění zaměstnance
Pokud kontrola limitu v pokladně probíhá každý večer při uzavření kasy a den před ztrátou bylo vše v pořádku, zaměstnavatel nebude moci prokázat většinu požadovaných bodů. A nemůže tedy požadovat náhradu škody po Vás.
*b) **Dohodu o hmotné odpovědnosti (dohodu o společné hmotné odpovědnosti) jste podepsala: * více
Dobrý den mám dotaz. JElikož jsem dva dny byla v kuse u zubaře. A jelikož mi dělal zákrok na zubech a já mám zaměstnání, kde musím v kuse hovořit! Tak jsem přinesla potvrzení , že jsem u zubaře byla. Ale asistetnka, která to zpracovává mi to nechce uznat, že na lákaře je jen část dne...a že si musím dojít na ty dva dny vyřídit neschopenku. Co mám dělat. lze to něják obhájit, když mám práci 80km od lékaře. přede děkuji
Odpověď:
Překážky v práci na straně zaměstnance jsou upraveny v nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci.
V případě návštěvy lékaře je zaměstnavatel povinen Vám poskytnout pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout, pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.
Pokud bylo ošetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu; náhrada mzdy nebo platu však přísluší nejvýše za dobu, kterou by trvala návštěva v nejbližším zdravotnickém zařízení.
více
Prosím o radu. Po rodič. dovolené, která trvala 3 roky, jsem se chtěla vrátit do práce. Zaměstnavatel mi sdělil při osobní schůzce že pro mě momentálně práci nemá a zaměstná mě až cca za 2 měsíce. Do doby než mě zaměstná mi nařídil neplacené volno. Poté mi prý změní pracovní smlouvu z doby neurčité na dobu určitou. Je takové jednání zákonné? Co mohu proti tomu dělat a jak se bránit? Nyní jsem zadarmo doma, i když bych chtěla pracovat.
Odpověď:
Zákoník práce neumožňuje zaměstnavateli nařídit Vám neplacené volno.
Pokud došlo k odstávce výroby z důvodu dočasného omezení odbytu výrobků nebo omezení poptávky po poskytovaných službách, je zaměstnavatel povinen poskytnout Vám minimálně 60% průměrného výdělku, potřebuje k tomu souhlas odborové organizace nebo úřadu práce. Pokud bude zaměstnavatel trvat na neplaceném volnu, je možné se obrátit na úřad práce.
Zaměstnavatel Vám nemůže jednostranně změnit pracovní smlouvu ze smlouvy na dobu neurčitou na smlouvu na dobu určitou. Tento souhlas nejste v žádném případě povinna zaměstnavateli dát, bylo by to pro Vás také velmi nevýhodné, neboť by Vám pracovní poměr skončil uplynutím doby a neměla byste případně nárok na žádné odstupné.
Přikládám příslušné ustanovení zákoníku práce: / /§ 209
více
V práci mi bylo sdělěno,že jsem na pracovišti nejstarší,tím pádem mám nejblíže do důchodu(9 let)a to byvůči mladším nebylo spravedlivé§ Z tohoto důvodu jsem dostal výpověď pro nadbytečnost! Podle mně jde o jasný příklad ze strany zaměstnavatele! Nebo se mýlím? Mohu se nějak bránit, když mi to vedoucí řekla mezi čtyřma očima?Asi ne?!
Odpověď:
Situace, kterou popisujete, kdy Vás zaměstnavatel propustí z důvodu Vašeho věku, představuje diskriminaci. Pokud zaměstnavatel musí propouštět, je povinen zvolit pro výběr propouštěných zaměstnanců kritéria, která nejsou diskriminační. Nesmí tedy propustit zaměstnance jen proto, že má nejblíže do důchodu.
Diskriminační jednání z důvodu věku je zakázáno, jak zákoníkem práce, tak nově od 1. září 2009 také antidiskriminačním zákonem. Proti takovémuto jednání se lze bránit soudní cestou či stížností na inspektorát práce. Nicméně pokud Vám byla tato skutečnost sdělena pouze mezi čtyřma očima, bylo by velmi obtížné u soudu diskriminační jednání prokázat. Je nezbytné hledat nějaké další důkazy, které by diskriminační jednání zaměstnavatele potvrdily.
Martina Štěpánková
Dobry den,
v soucasne dobe mame ve firme vice maminek s malymi detmi, ktere pro nas pracuji vetsinou z domova, ale obcas je nutne, aby prisly do prace.Chteli bychom pro ne zridit detsky koutek, kde by byla pani, ktera by se o deti starala, zatimco by maminka resila pracovni zalezitosti. Nasla jsem, ze detsky koutek spada pod volnou zivnost Poskytovani sluzeb pro rodinu a domacnost, ale nikde jsem nenasla vysvetleno, co je prilezitostne a kratkodobe - kolik hodin za tyden/za den by dite v koutku mohlo byt/je nutne deti v koutku evidovat atd...
predem dekuji za odpoved
Odpověď:
Právní předpisy bohužel toto výslovně nikde neupravují. Doporučuji Vám se obrátit na živnostenský úřad a případně také na hygienu, tyto úřady by Vám měly poskytnout bližší informace.
Martina Štěpánková
Dobrý den,
měla bych dotaz.Majitelka firmy,pod kterou jsem pracovala ,firmu včetně zaměstnanců k 31.7.2009 prodala.Nový majitel se ukázal pouze jednou,pak se provozovna zavřela-byla pronajata a byly veliké dluhy na nájemném.Účetní,která pracuje pro bývalou zaměstnavatelku,nám sdělila,že si nový majitel vůbec nevyzvedl žádnou dokumentaci o nás zaměstnancích.Dnes jsme se byli ptát na PSSZ,zda už nás nový zaměstnavatel přihlásil a tam nám úřednice sdělila,že takovéto aktuální informace nemá k dispozici,že nám může sdělit jen to,kdo za nás platil soc.poj. za minulý rok.Nastupuji na mateřskou dovolenou,potřebuji potvrdit od zaměstnavatele Žádost o PPM.Zaměstnavatel měl sídlo firmy v provozovně,která je uzavřená,telefony nezvedá,na maily nereaguje,není možno ho nikde sehnat.Je možné nějak zaměstnavatele obejít-je možno doložit výplatní pásky,výpisy z účtů.potvrzení z fin.úřadu-a podat si žádost na OSSZ sama?Ostatní zaměstnanci jsou doma,nikde nám nikdo neporadí,co máme v takovémto případě dělat.Jsme zaměstnanci,máme platné smlouvy,ale nikdo s námi nekomunikuje.Za červenec nám výplatu zaplatila ještě bývalá firma,teď vůbec nedoufáme,že za srpen nějaké peníze dostaneme. více
Odpověď:
Doporučuji obrátit se na příslušné kontrolní oddělení okresní správy sociálního zabezpečení (podle sídla zaměstnavatele), které bude zaměstnavatele v dané věci kontaktovat. Sama si žádost o PPM na SSZ podat nemůžete. Jakmile kontrolní oddělení OSSZ zjedná ve věci nápravu a získá od zaměstnavatele potřebné dokumenty, vyplatí vám dávku PPM, a to i zpětně. O situaci informujte také příslušný úřad práce a oblastní inspektorát práce. Na vyplacení dlužné mzdy můžete zaměstnavatele žalovat u soudu.
Martina Štěpánková
dobrý den,bydlím ve služebním bytě - ve škole, pracovala jsem tam jako školnice, ale můj prac.poměr skončil výpovědí z organizačních důvodů (pozice školníka byla zrušena). Nájemní smlouvu mám od zřizovatele školy, ale jako na byt "nájemní". Bylo mi řečeno, že se budu muset vystěhovat, když už pro školu nepracuji. je to pravda? musí mi majitel bytu nabídnout náhradní bydlení? jaká je výpovědní lhůta?děkuji.
Odpověď:
Dotaz překračuje rámec právní poradny zaměřené na rovné zacházení a slaďování rodinného a profesního života. Omlouváme se, ale z kapacitních důvodů není možné zodpovídat všechny dotazy. Zkuste se obrátit na občanskou poradnu http://www.obcanskeporadny.cz/.
Martina Štěpánková
Dobrý den,minulý týden jsem se vdávala a při vybavení nového občanského průkazu si chci nechat při jednom změnit i trvalé bydliště.Staré bydliště mám u rodičů,nové si chci vyřídit v místě,kde mám pronajatý byt.Můj dotaz se týká toho,jakým způsobem se lze trvale přihlásit bez ještě nově vydané občanky a co k tomu budu potřebovat, popřípadě zda budu potřebovat nějaký dodatek k nájemní smlouvě, která je napsaná ještě s mým starým příjmením.(nájemní smlouva na příjmení Holá, teď příjmení Lysková).Děkuji za radu
Odpověď:
Dotaz překračuje rámec právní poradny zaměřené na rovné zacházení a slaďování rodinného a profesního života. Omlouváme se, ale z kapacitních důvodů není možné zodpovídat všechny dotazy. Zkuste se obrátit na občanskou poradnu http://www.obcanskeporadny.cz/
Martina Štěpánková
Dobrý den, pokud budu na rizikovém těhotenství, krátí se následná mateřská dovolená, nebo se případná nemocenská do výše mateřské nepočítá, děkuji za odpověď. Daniela
Odpověď:
Nemocenská se do mateřské dovolené nepočítá, na mateřskou dovolenou podle § 195 odst. 2 zákoníku práce zaměstnankyně nastupuje zpravidla od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, nejdříve však od počátku osmého týdne před tímto dnem.
V okamžiku, kdy budete moci nastoupit na mateřskou dovolenou, ukončíte nemocenskou a začnete čerpat mateřskou dovolenou.
Martina Štěpánková
dobrý den měla bych dotaz ohledně odstupného po mateřské dovolené,byla jsem v prac. poměru na dobu neurčitou,těd mi má v listopadu končit rodičovský příspěvek,a firma zanikla v květnu,zajímalo by mě tedy jesti mám nárok na odstupné a z čeho se mi bude počítat když jsem měla rizikové těhotenství DĚKUJI ZA ODP.
Odpověď:
Pokud firma zanikla již v květnu, zanikl také Váš pracovní poměr. Odstupné Vám náleží a mělo Vám být vyplaceno při zániku firmy. Rodičovský příspěvek není vázán na pracovní poměr. Doporučuji Vám se obrátit na úřad práce.
Martina Štěpánková
Dobry den.Chtel bych jse zeptat jestly mam narok na propustku nebo me zamestnavatel muze zakazat a treba jeste neproplatit a nebo jsi to musim nad delat prescasem a to me pak strhnou z prescasu na co ma pravo a ne dekuji moc za odpoved
Odpověď:
Záleží, z jakého důvodu chcete propustku se zaměstnání. Nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci, upravuje překážky v práci, kdy je zaměstanavatel povinen Vás uvolnit z práce a také to, zda Vám náleží náhrada mzdy nebo platu. Níže přikládám okruh překážek:
/
Okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci
*
1. Vyšetření nebo ošetření*
a) Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout (dále jen "nejbližší zdravotnické zařízení"), pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu. více
Dobrý den chtěla bych se zeptat co vše budu potřebovat na sociálku doložit za doklady o příspěvku na bydlení a na živobytí jsem v šestém měsíci těhotenství a pobírám 2000 nemocenské a to mě jako člověku nestačí.Děkuji za odpověď Michala
Odpověď:
Budete muset doložit příjmy, které máte a hlavně nájemní smlouvu, z níž bude zřejmé, že platíte nájem a v jaké výši.
Příspěvek na bydlení přispívá na náklady na bydlení osobám s nízkými příjmy. Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu přihlášený v bytě k trvalému pobytu, jestliže 30 % (v Praze 35 %) příjmů rodiny nestačí k pokrytí nákladů na bydlení a zároveň těchto 30 % (v Praze 35 %) příjmů rodiny je nižší než příslušné normativní náklady stanovené zákonem.
Zde naleznete odkaz na příslušný formulář
https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/form/edit.jsp?CMD=EditForm&FN=PByd090701109&SSID=16404
Martina Štěpánková