Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Lucka | 19.9.2010 22:07:59 | Návrat do práce po rodičovskédovolené

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené, která končí v listopadu 2010. Jsem opět těhotná, nástup do práce asi nebude možný (rizikové těhotenství - stejně jako 1. těhotenství - byla jsem na nechopence). Chtěla jsem se zeptat, z čeho se bude počítat neschopenka a mateřská dovolená?
Chtěla jsem se ještě zeptat, kdybych potratila a nastoupila do zaměstnání, zaměstnavatel mi nabídl práci neodpovídající mé pracovní smlouvě (samozřejmě i nižší plat). Může si to dovolit? Nebo musí zachovat pracovní smlouvu?

Odpověď:

Po návratu z rodičovské dovolené je zaměstnavatel povinen Vám nabídnout práci, která odpovídá pracovní smlouvě. Pracovní smlouva je pro obě strany závazná a zaměstnavatel ji nemůže jednostranně měnit.
Pokud vznikne za trvání téhož zaměstnání nárok na peněžitou pomoc v mateřství v období do čtyř let věku předchozího dítěte, pak se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ, z kterého se vypočítávala předchozí dávka, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství.

Martina Štěpánková

Veronika | 18.9.2010 06:39:02 | Práce přesčas

Dobrý den, může zaměstnavatel nařídit práci přesčas v pátek v poledne s tím že do konce týdne musí každý zaměstnanec odpracovat 8 hodin? Ještě s výhružkou pokud někdo neodpracuje dostane A. Já tedy odmítla mám dvě malé děti 2,5 a 4 leté , a hlídání jsem na tak rychlo nestihla sehnat. Mohu se popřípadě nějak bránit kdyby došlo k nejhoršímu? Ještě se zeptám nařízený přesčas musí dát zaměstnavatel písemně, nebo stačí ústně. Děkuji

Odpověď:

Podle zákoníku práce nesmí zaměstnavatel nařídit práci přesčas zaměstnanci, který pečuje o dítě mladší 1 rok. Vzhledem k tomu, že Vaše děti jsou starší, tak se na Vás toto omezení nevztahuje.
Nicméně podle § 241 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti.
Nařízení přesčasu nemusí zaměstnavatel dát zaměstnanci písemně, neboť zákoník práce písemnou formu nestanoví.

Martina Štěpánková

Veronika | 18.9.2010 06:35:35 | přechod k jinému zaměstnanci

Dobrý den,
chtěla bych se informovat ohledně manžela, jeho zaměstnavatel z důvodu neprosperující firmy všechny zaměstnance propusil, ale manžel je zatím zaměstnanec, s tím že nyní je na nemocenské s krční páteří a čeká na lázně. Nyní jeho zaměstnavatel mu oznámil že k 1.1.2011 mu sehnal místo u jiné firmy. Chtěla bych se informat jak je to s rozvázáním pracovního poměru zda manžel má nárok na 3 měsíce odstupného i když mu zaměstnavatel sehnal zaměstnání nebo zda je někde v zákoně, že mu nemusí být nic vyplaceno. Mám obavy aby nový zaměstnavatel mu nedal výpověď ve zkušební lhůtě.
děkuji za jakoukoliv odpověď

Odpověď:

Pokud bude ukončen pracovní poměr se současným zaměstnavatelem ať již výpovědí nebo dohodou z tzv. organizačních důvodů, je stávající zaměstanavatel podle zákoníku práce povinen Vašemu manželovi vyplatit odstupné, a to i v případě, že mu sehnal zaměstnání u jiného zaměstnavatele.

Martina Štěpánková

janka | 16.9.2010 09:02:58 | PPM

Dobry den,

prosim o vyreseni moji osobni situace.

Jsem obcanem Slovenske republiky, zijici v Ceske republice jiz 5 let.
Jsem vdana s obcanem CR.
Potvrzeni o prechodnem pobytu cizince mam jiz 3 roky. Trvaly pobyt mam stale na Slovensku.
V CR pracuji 3 roky.
Momentalne jsem ve 4 mesici tehotenstvi, termin porodu 8.3.2011.
Pracovni smlouvu mam na dobu urcitou do 31.12.2010.

Rada bych se dozvedela, jesli jako cizinec budu mit narok na vyplaceni PPM, kdyz mi pracovni smlouva konci pred nastupem na materskou. Jestli i pro mne plati ochranna lhuta 180 dnu.
Pokud pro mne neplati Ochranna lhuta, pomohla by mi smlouva na dohodu, nez bych nastoupila na Materskou?


Dekuji mockrat za informace.

Odpověď:

Ve Vašem případě by se na Vás měla vztahovat ochranná lhůta 180 dní a nárok na peněžitou pomoc v mateřství byste mít měla, pokud jste splnila podmínku účastni na nemocenském pojištění alespoň 270 dní v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství.
Zkuste se přímo obrátit na Českou správu sociálního zabezpečení.

Martina Štěpánková

milda | 16.9.2010 07:15:26 | Druhá MD a dohoda o provedenípráce

Dobrý den, ještě se chci zeptat, s prvním dítětem jsem nárok na PPM měla. Pokud začnu během RD pracovat u jiného zaměstnavatele na dohodu o provedení práce, bude to mít mějaký vliv na výpočet druhé PPM když na ni nastoupín do 4 let prvního dítěte? Pokud budu mezi koncem RD a začátkem PPM cca tři týdny v PN z důvodu rizikového těhotenství bude se mi stále vypočítávat druhá PPM ze základu který byl u první PPM? Moc děkuji za odpověď.

Odpověď:

Pokud Vám vznikne za trvání téhož zaměstnání nárok na peněžitou pomoc v mateřství v období do čtyř let věku předchozího dítěte, pak se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ, z kterého se vypočítávala předchozí peněžitá pomoc v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství.

Martina Štěpánková

Bob69 | 15.9.2010 19:25:57 | MD - osamělá příslušnice

Dobrý den.Má osamělá příslušnice bezpečnostního sboru i nadále nárok na 37 týdnů mateřské dovolené nebo je zákon 361/2003 Sb., kde v je toto v §81 uvedeno, upraven nějakým jiným právním předpisem a MD je pouze 28 týdnů? Děkuji Vám za odpověď

Odpověď:

Pokud jste příslušnice bezpečnostního sboru vztahuje se na Vás uvedený zákon č. 361/2003 Sb., a podle § 81 tohoto zákona budete jako osamělá příslušnice mít nárok na mateřskou dovolenou v délce 37 týdnů.

Martina Štěpánková

milda | 15.9.2010 17:46:00 | výpočet druhé MD

Dobrý den, chci se zeptat, mám dítě narozené v dubnu 2008 (RD na 3 roky) o proplacení řádné dovolené za rok 2008 jsem požádala až nyní, protože jsem nevěděla, že na to mám nárok. Zaměstnavatel mi tuto dovolenou propatí, byť zkrácenou. Pokud bych otěhotněla a příští rok nastoupila znovu na MD z čeho se mi bude počítat? Má na to vliv, že mi zaměstnavatel proplatí nyní řádnou dovolenou za rok 2008? Moc děkuji za odpověď.

Odpověď:

Pokud nastoupíte na druhou mateřskou dovolenou do čtyř let věku předchozího dítěte, dojde k porovnání vyměřovacího základu pro první peněžitou pomoc v mateřství a vyměřovacího základu pro druhou peněžitou pomoc v mateřství. Pro výpočet dávky se použije vyměřovací základ vyšší.

Martina Štěpánková

janika | 12.9.2010 19:16:37 | materska a pracovni doba

dobry den,
mam dotaz ohledně matky samozivitelky jako zamestnance.Svobodna s 4 synem je zamestnana na 12 hod provoze od po do ne. Byla prijata kolegyne ktera se s ni bude stridat, v tento moment samozivitelka operuje tim ze provoz se bude prizpusobovat ji a druha kolegyne bude chodit pouze na odpoledni smeny a vikendy. Nekolikrat samozivitelka narusila i interni predpis a privedla syna na pracoviste, v pracovni smlouve ma zavedenu pracovni dobu 40 hodin tydne bez specifikace.Zamestnavatel ji chce udelit vytku ma na to právo kdyz je ssamozivitelka, ma pravo ji po treti vytce dat vypoved za hrube pruseni kazne? Nova kolegyne uvazuje o odchodu z duvodu jeji diskriminace vuci samozivitelce. Jak lze tuto situaci vyresit.dekuji janika

Odpověď:

Zákoník práce nestanoví v tomto směru žádnou speciální ochranu rodičů samoživitelů. Pokud tedy porušují předpisy zaměstnavatele nebo neplní řádně své pracovní povinnosti, mohou i rodiče samoživetelé dostat výtku a následně dostat výpověď. Výpověď upravuje § 52 písm.g) zákoníku práce g) jsou-li u zaměstnance dány důvody, pro které by s ním zaměstnavatel mohl okamžitě zrušit pracovní poměr, nebo pro závažné porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci; pro soustavné méně závažné porušování povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci je možné dát zaměstnanci výpověď, jestliže byl v době posledních 6 měsíců v souvislosti s porušením povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci písemně upozorněn na možnost výpovědi. více

Emanka | 9.9.2010 13:16:36 | Výpověď v době čerpánírodičovské dovolené

Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu.
Do 11.2.2011 čerpám rodičovskou dovolenou, tříletou variantu. Můj zaměstnavatel mi včera předal Rozhodnutí o zrušení místa v organizační struktuře společnosti k 30.9.2010 (mé pozice) spolu s Dohodou o rozvázání pracovního poměru z organizačních důvodů ke stejnému datu, kde mi nabídl 3 měsíční odstupné. Tuto dohodu jsem odmítla. Může mi zaměstnavatel dát výpověď z nadbytečnosti v době, kdy jsem na rodičovské dovolené? Jestliže ano, jak je to s 2 měsíční výpovědní dobou? Může mi nařídit, abych 2 měsíce pracovala? Nebo mi ji nemusí dávat nebo musí proplatit? V případě, že bych v únoru chtěla nastoupit do práce zpátky - moje pozice je zrušena - zaměstnavatel mi nabídne pozici nižší úrovně za méně peněz - musím přijmout?
Moc děkuji za odpověď.

Odpověď:

V době čerpání rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel nemůže dát výpověď z důvodu nadbytečnosti, neboť jste v tzv. ochranné lhůtě. Nejste ani povinna podepsat dohodu o ukončení pracovního poměru ze stejného důvodu. Výjimku, kdy zaměstnavatel může dát zaměstnankyni na rodičovské dovolené představuje situace, kde se zaměstnavatel ruší nebo jeho část nebo kdy se zaměstnavatel stěhuje nebo jeho část (to neplatí pokud se stěhuje v mezích místa výkonu práce uvedeného v pracovní smlouvě). V průběhu výpovědní lhůty samozřejmě nemusíte pracovat, pokud jste na rodičovské dovolené, neboť ta je překážkou výkonu práce. Pokud by po Vašem návratu z rodičovské dovolené byla Vaše pozice zrušena, je pro Vás i pro zaměstnavatele závazná pracovní smlouva. Zaměstnavatel Vám musí nabídnout práci odpovídající druhu práce, který máte uveden v pracovní smlouvě. Pokud jde o mzdu, není-li součástí pracovní smlouvy, může mzdovým výměrem zaměstnavatel mzdu jednostranně snížit. více

8.9.2010 16:19:09 | mateřská dovolená

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to s výpočtem mateřské když od roku 2009 pracuji na zkrácený úvazek. Na mateřskou bych měla nastoupit koncem ledna 2011. A jak by ji ovlivnilo kdybych na těch pár měsíců pracovala zas na plný úvazek.

Děkuji za radu Ivana

Odpověď:

Jestliže Vám vznikne za trvání téhož zaměstnání nárok na peněžitou pomoc v mateřství v období do čtyř let věku předchozího dítěte, pak se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ, z kterého se vypočítávala předchozí dávka, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. To znamená, že pokud by výše peněžité pomoci v mateřství měla být nižší v důsedku Vašeho zkráceného úvazku, bude se počítat z předcházejícího vyměřovacího základu.

Martina Štěpánková

Kamila | 7.9.2010 08:32:17 | konec mateřské

Dobrý den, 17. října je mému synovi 3 roky. Dostanu celou mateřskou to je 7600, nebo jen poměrnou část nebo vůbec nic? Do práce mohu nastoupit 1.11 2010 Předem děkuji za odpověď Kamila

Odpověď:

Podle § 30b odst. 1 písm. d) zákona o státní sociální podpoře se podmínka osobní celodenní a řádné péče pro nárok na rodičovský příspěvek po celý kalendářní měsíc považuje za splněnou i v kalendářním měsíci, v němž dítě dosáhlo věku 3, do kterého náleží rodičovský příspěvek. Pokud budou 17. října Vašemu synovi 3 roky, měla byste dostat celý rodičovský příspěvek ještě za říjen.

Martina Štěpánková

Helena | 3.9.2010 16:04:57 | ukončení služ. poměru v dobětrvání RD

Dobrý den,
mám dotaz týkající se možnosti ukončení služebního poměru příslušnice čerpající rodičovskou dovolenou ze strany Policie ČR kvůli plánovanému snižování stavů. Od roku 2003 jsem u tohoto zaměstnavatele jako expert ve služebním poměru na dobu neurčitou, od 07/2009 jsem čerpala MD, od 01/2010 čerpám rodičovskou dovolenou, přičemž v brzké době plánujeme další dítě. Nyní se objevily oficiální informace o radikálním snižování počtu zaměstnanců mého útvaru, spadajícího pod Policejní prezidium (cca o 30%). Může být v rámci tohoto snižování stavů můj služební poměr vypovězen, pokud mé služební místo bude v rámci úsporných opatření zrušeno, když nyní čerpám RD, případně následně budu čerpat znovu MD a RD? Děkuji za Váš čas, s přáním pěkného dne, Helena

Odpověď:

Zákon o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů nestanoví na rozdíl od zákoníku práce žádnou ochranu před propuštěním v době čerpání mateřské a rodičovské dovolené u příslušníků bezpečnostních sboru. Váš služební poměr proto může být ukončen.

Martina Štěpánková

Andrea | 1.9.2010 14:33:39 | platba nemocenske

Dobrý den, mám dotaz ohledně hrazení nemocenské.
Prvni 3 dny se nehradí ,ale následující dny hradí kdo? zaměstnavatel či pojištovna? Děkuji Vám za odpověd

Odpověď:

Zaměstnavatel není povinen zaplatit nemocenskou první tři dny pracovní neschopnosti. Po uplynulých třech dnech máte nárok na 60% průměrného výdělku až do čtrnáctého dne neschopnosti včetně (hradí zaměstnavatel). Patnáctým dnem počínaje vám nemocenskou hradí správa sociálního zabezpečení, až do úplného uzdravení.

Veronika Drobílková

Martina | 31.8.2010 12:53:20 | nárok na PPM a RD

Dobrý den, od 1.1.2003 jsem trvale zaměstnaná u jednoho zaměstnavatele, dne 9.3.2008 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, pobírala jsem peněžitou pomoc v mateřství, v současné době jsem na rodičovské dovolené do 3 let věku dítěte, tj. do 25.4.2011. Z důvodu rušení organizační jednotky, kde jsem pracovala, mi byla nabídnuta dohoda o ukončení pracovního poměru k 30.9.2010. Jsem těhotná, datum porodu připadá na 22.4.2011, tj. nástup na mateřskou dovolenou budu mít 11.3.2011. Podle všech dostupných informací bych měla mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství (180 denní ochranná lhůta do 29.3.2011) i když podepíšu výše uvedenou dohodu o ukončení pracovního poměru? dále mi jde o rodičovský příspěvek: jeho max.výše by se měla od dubna 2011 odvíjet od hrubé mzdy (viz. článek na aktualne.centrum.cz) - pokud již nebudu v pracovním poměru, počítá se mi podle mzdy od posledního zaměstnavatele, nebo už budu mít "nižší dávky" jako kdybych byla nezaměstnaná. nebudu již v pracovním poměru, ale nezaměstnaná taky ne... nevím tedy, zda výše uvednou dohodu o ukončení prac.poměru podepsat, aby mi nebyly dávky kráceny.Moc děkuji za odpověď. více

Odpověď:

Podle stávající právní úpravy budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství, pokud Vám vznikne nárok v tzv. ochranné lhůtě, tedy do 180 dnů od skončení zaměstnání, jak sama uvádíte. Bohužel nevím přesně na jaký článek odkazujete, nicméně dokud nebude požadovaná změna schválena, je třeba vycházet ze stávající právní úpravy.
Zároveň bych Vás chtěla upozornit, že i když jste se dohodla se zaměstnavatelem na ukončení pracovního poměru, máte nárok na odstupné, neboť důvodem ukončení byly organizační důvody na straně zaměstanavatele.

Martina Štěpánková

Uzinek | 30.8.2010 15:45:34 | krácení řádné dovolené

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak se mi bude krátit nárok na řádnou dovolenou, která u pedagogů činí 8 týdnů, když nastupuji 1. 9. po rodičovské dovolené zpět do práce. Ještě mám úvazek 0,74.
Díky za info

Odpověď:

Zatímco doba mateřské dovolené je chápána jako výkon práce, a proto Vám od nástupu na mateřskou dovolenou, rodičovská dovolená není chápána jako výkon práce a nárok na dovolenou se za ni krátí (stejně jako při nemoci nad 100 dnů se krátí o 1/12 a za každých dalších 21 zameškaných dnů o další dvanáctinu). Proto podle Vaší délky rodičovské dovolené Vám vypočte zaměstnavatel nárok na dovolenou. Dovolenou si potom budete moci vyčerpat při nástupu zpět do zaměstnání.

Veronika Drobílková

Lucka | 26.8.2010 19:26:35 | Dotaz na pracovní smlouvu

Dobrý večer mám dotaz.. nastoupily jsme s přřítelem do zaměstaní nástup byl 3.3.2010 máme smlouvu na dobu určitou a to do 31.8.2010 momentálně jsme měsíc oba nemocný a chtěla jsem se zeptat zda ze zákonu snámy můžou ukončit pracovní poměr v pracovní neschopnosti a zda se tedy musíme hlásit na UP a kdo nám bude platit nemocenskou předem moc děkuji za odpověd:-)

Odpověď:

V tuto chvíli jste v tzv. ochranné době a zaměstnavatel není oprávněn Vám dát výpověď. Váš pracovní poměr však skončí uplynutím doby, na kterou byl sjednán, tedy 31. 8. 2010, a to bez ohledu na to, zda v té době budete v pracovní neschopnosti nebo ne.

Veronika Drobílková

Bereniké | 26.8.2010 09:06:55 | DPČ a PPM

3 roky a 2 měsíce pracuji kromě hl. zam. poměru u stejného zaměstnavatele i na DPČ, celou dobu jsem odváděla z obou činností zdr.,soc. pojištění i daně, nyní nastupuji v souvislosti s rizikovým těhotenstvím
na neschopenku, která by 21.1.2011 měla přejít na PPM
-dle mzdové účetní nebudu mít nárok na PPM z DPČ - mpokud bych v lednu nevydělala minimálůně 2000Kč- což není možné/ musela bych přerušit PN?/.V DPČ nemám stanoveny ani minimální fin. částku, ketrou musím každý měsíc vydělat, ani počet odprac. hodin. Moc děkuji za odpověď.

Odpověď:

V případě souběhu pojištění se podmínky pro vznik nároku na dávku posuzují v každém pojištění samostatně. Je-li nárok na tutéž dávku, s výjimkou vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství, současně z více pojištění, náleží dávka ze všech pojištění jen jednou. (viz § 14 odst.2 zákona č.187/2006 Sb. o nemocenském pojištění)

Veronika Drobílková

Zuzana Brablecová | 24.8.2010 13:08:47 | mateřská

Dobrý den.Chci se zeptat.V listopadu 2006 jsem nastoupila jako prodavačka potravin.V lednu 2007 jsem z prodavačky povýšila na vedoucí prodejny.Začátkem dubna jsem zjistila, že jsem těhotná.Jelikož jsem diabetička, tak jsem nastoupila na nemocenskou.Zaměstnavatel mi platil nemocenskou a potom ještě pár měsíců mateřskou.Ještě v té části nemocenské jsem podepsala výpověď, kterou mi dali na podpis.Máme 2,5 letou holčičku a teď jsem zjistila, že jsem těhotná ve 4 týdnu.Dcerka bude mít 3 roky 12.12.2010 a tím dnem mi končí mateřská.Jelikož mám rizikové těhotenství, jsem doma.A teď se chci zeptat.Asi se musím nahlásit na pracovní úřad, že?A v ten poslední den mateřské?A potom mi budou vyplácet oni nemocenskou a potom mateřskou?Můžu si vybrat 3 roky na druhé mateřské?Nebo mi dají automaticky na 4 roky?A kolik budu pobírat?A co porodné, mám nárok v dubnu 2011?Děkuji za odpověď.S pozdravem Zuzka Brablecová

Odpověď:

Pokud v současné době nejste nikde zaměstnána, tak byste se měla následně po skončení rodičovské dovolené nahlásit na úřad práce. Nicméně pokud jste nezaměstnána, tak nebudete mít na nemocenskou nárok, neboť nemocenská je dávka nemocenského pojištění, která náleží zaměstnané osobě v době, kdy z důvodu nemoci nemůže pracovat. Nárok na nemocenskou však nemá nezaměstnaná osoba.

Martina Štěpánková

jan | 23.8.2010 09:50:35 | šikana

Dobry den.Pracuji jako montážník.Byl jsem poslan na praci do PROSTĚJOVA neměli jsme zajištěný ubytování tak jsme si sehnali ubytování na škole v tělocvičně.Ten den jsem si odpracoval a večer jsem jel domu.Psychycky jsem to nezvlad,protože ten den nam nepasovali okna když jsem volal šefovi že nam to nepasuje at nam doveze jiný tak řek at jsi to uděláme jak chcemeže se to musí v pátek předat a že na nás nemá čas.Tak jsem to nevydržel a jel jsem večer po práci domu.Druhý den jsem nastoupil na nemocenskou a at mi vypíše výpověd.A on mi na to řek že to bude drahý nedal mi do ted výplatu nic pry od neho nemam očekávat.Odpracoval jsem si 26dní zbytek nemocenska.Prosím vás jak mam postupovat .Dřel jsem jak mezek od rána až do osmi do večera a prý za nic

Odpověď:

Zkuste se osobně obrátit na občanskou poradnu (jejich seznam naleznete zde http://www.obcanskeporadny.cz/). V poradně Vám poradí jak máte postupovat.
Zaměstnavatel je povinen zaplatit Vám mzdu za odpracované dny, jakož i náhradu mzdy za dobu Vaší nemoci do doby než Vám vznikne nárok na nemocenskou.

Martina Štěpánková

Jindřiška | 19.8.2010 12:55:41 | Nástup do práce po rodičovskédovolené

Dobrý den,

mám dotaz, mám dvě děti dva roky po sobě(03/06 a 03/08) a nejsem si jistá, že mi zaměstnavatel musí držet místo. Podle mého názoru ano, protože se jedná o dvě rodičovské dovolené na sebe navazující. Děkuji předem za radu.

Jindřiška

Odpověď:

Mateřská a rodičovská dovolená představují překážku v práci na straně zaměstnance. Pokud máte více dětí a souvisle pokračujete v čerpání mateřské a rodičovské dovolené, je zaměstnavatel povinen Vám držet místo po celou tuto dobu, i když budete doma 5 nebo 6 let se dvěma dětmi.

Martina Štěpánková

| 1 | .. | 144 | 145 | | 147 | | .. | 238 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect