Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den,
30.11.2010 bych měla nastoupit po rodičovské dovolené do zaměstnání. Během mé rodičovské dovolené se firma rozdělila na divize a já přešla do jiné, která mi ale písemně sdělila pouze tento přechod a dále že smlouva se nemění. Problém je v tom, že jsem pracovala jako asistentka ředitele a tato pozice je nyní obsazená a místo toho mi nabízejí práci na dispečinku, něco na způsob Call centra, což si myslím že neodpovídá ani se zdaleka nepřibližuje druhu práce kterou jsem dělala. Dále by tato práce byla o polovinu! méně ohodnocená. Pokud odmítnu tuto jedinou nabídku, mám stále právo na ukončení smlouvy ze strany zaměstnavatele jako nadbytečná? Můžu legálně odmítnout z těchto dvou důvodů? Jiný druh práce a jiný plat (o dost nižší)? Jak postupovat pokud to zaměstnavatel neuzná? Co dělat pokud se nedohneme do mého ev. nástupu? Ještě jako druhou variantu mi zaměstnavatel nabídl \"velkoryse\" odstupné 1,5 platu (dohodou, pokud bych to podepsala)...:-( Děkuji za odpověď..KatkaM
Odpověď:
Zaměstnavatel je povinen Vám po návratu z rodičovské dovolené přidělit práci odpovídající druhu práce, kterou máte sjednánu v pracovní smlouvě. Pokud jde o výši mzdy, záleží zda máte její výši sjednánu v pracovní smlouvě, pokud ano, nemůže Vám zaměstnavatel mzdu jednostranně snížit. Máte-li výši mzdy určenu mzdovým výměrem, jedná se o jednostranné rozhodnutí zaměstnavatele a zaměstnavatel může novým platovým výměrem mzdu snížit. Nicméně zaměstnavatel je povinen dodržovat zásadu rovného odměňování.
Nejste povinna přijmout práci, která neodpovídá Vaší pracovní smlouvě. V takovém případě Vám zaměstnavatel může dát výpověď z tzv. organizačních důvodů, přičemž budete mít nárok na odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku. Na odstupné v této výši máte nárok i tehdy, pokud se se zaměstnavatelem dohodnete na ukončení pracovního poměru dohodou z organizačních důvodů na straně zaměstnavatele. Je žádoucí tuto skutečnost do dohody výslovně uvést.
Martina Štěpánková více
Dobrý den, od 9. 6. 2010 jsem přerušila rodičovskou dovolenou a nastoupila na mateřskou dovolenou, která mi končí v prosinci tohoto roku. Ráda bych se zeptala, zda mám nárok na dovolenou. Změnil se mi zaměstnavatel (prodej firmy)a nový majitel moc nekomunikuje. U první MD (nástup na MD 2007 a konec této MD 2008) jsem měla nárok za rok 2008. Děkuji a přeji pěkný den.
Odpověď:
Mateřská dovolená se pro účely zákoníku práce považuje za výkon práce. Z toho důvodu máte skutečně nárok na poměrnou část z dovolené za kalendářní rok 2010. Ta činí za každý celý kalendářní měsíc jednu dvanáctinu dovolené. Jestliže Vám mateřská dovolená trvá ještě i celý prosinec, máte nárok na 6/12 dovolené (tj. polovinu).Tato poměrná část Vám náleží i v případě, že se Vám změnil zaměstnavatel, pokud skončení pracovního poměru a vznik nového na sebe bezprostředně navazovalo.
Martina Štěpánková
DObrý den,
ráda bych se zeptala...v poslední době se mi na pracovních pohovorech často stává, že mne dotazí ohledně rodinného stavu a zda se chystám mít rodinu....většinou odpovídám dle pravdy, že ne, ale stejně mi to nevěří a práci nakonec nedostanu. Zdá se mi že je to skutečně diskriminující a nevím jak na podobné dotazy odpovídat či zda odpovídat a zda je něco co se dá proti této diskrimaci dělat. Děkuji za info.
Odpověď:
Dotazy, které Vám zaměstnavatel klade lze považovat za diskriminační, neboť zaměstnavatelé tyto dotazy obvykle pokládají pouze ženám a z důvodu jejich pohlaví je odmítnou přijmout do zaměstnání a upřednostní muže.
§ 12 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, zakazuje zaměstnavatelům vyžadovat od uchazečů o zaměstnání informace, které odporují dobrým mravům. Za takové lze považovat i dotazy týkající se rodiny, které kladou zaměstanavatelé Vám.
Obrana proti tomuto jednání je velice složitá, nicméně lze podat stížnost na úřad práce, případně je možné podat žalobu na ochranu před diskriminací k soudu, je-li dostatek důkazů o diskriminačním jednání zaměstnavatele.
Martina Štěpánková
Dobrý den, jsem zaměstnána na zkrácený úvazek na dobu určitou do 1.3.2011.Nyní jsem byla upozorněna na to, že dostanu výpověď k 1.11. pro nadbytečnost.Platí pro mě výpovědní lhůta a 3 odstupné platy? Děkuji za odpověď
Odpověď:
I v případě, že máte smlouvu na dobu určitou vztahuje se na Vás výpovědní lhůta a odstupné, ukončí-li zaměstnavatel pracovní poměr dříve než je uvedeno ve smlouvě.
Pokud Vám dá zaměstnavatel nyní výpověď, dvouměsíční výpovědní lhůta začne běžet od 1. prosince 2010, zároveň budete mít nárok na odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku.
Martina Štěpánková
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, v dubnu 2011 mi končí 3-letý rodičovský příspěvek, niní jsem zjistila že jsem těhotná a v červnu mám termín. budu mít nárok na PPM a budu si moci vybrat zase rodičovský příspěvek na 3 roky?? Díky
Odpověď:
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství mít budete, pokud i nadále splňujete podmínky zákona o nemocenském pojištění, tedy především trvá Vaše účast na nemocenském pojištění. To znamená, že Váš pracovní vztah v průběhu rodičovské dovolené neskončil. Následně si budete moci také zvolit rodičovský příspěvek.
Martina Štěpánková
Dobrý den prosím vás moc o radu... chtěla bych se vás zeptat jak je to s rodicovským příspěvkem.
jsem doma na 3 lete MD synovi je zatim 16 mesícu plánuji druhe dítě a tady mě zajím jak je to s nástupem na druhoum 3 letou MD mám nárok na ni nebo mi bude automaticky dana 4 leta varianta podle mého predpokladu by se druhé ditě mělo narodit po ukonceni prvni MD TEDY AZ BUDOU SYNOVY 3 roky pracovní smlouvu mam a ještě jsem se chtěla zeptat zdam bych mela narok na penezitou pomoc v materstvví zatim moc děkuji
Odpověď:
Pokud trvá Váš pracovní poměr, budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství a následně na rodičovský příspěvek, a to za stejných podmínek jako u prvního dítěte.
Martina Štěpánková
Dobrý den,
mam několik dotazů:
1. budu mít nárok na PPM za celou dobu 28 týdnu, když mi pracovní poměr na dobu určitou končí 2 týdny po nástupu na mateřskou?
2. je možne počas pobírání PPM u toho zaměstnavatele nastoupit na DPČ v případě, že se mi vypláci PPM a za jakých podmínek? Je mozne zacit pracovat hned od prvniho dne materske, nebo az po 6 tydnech?
3. je možne u tohotéž zaměstnavatele pracovat pocas pobíraní rodičovského příspěvku a za jakyýh podmínek?
(Zaměstnavatel není ochoten prodloužit smlouvu na dobu neurčitou).
Děkuji mockrát za odpověď.
Odpověď:
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství budete mít celou dobu 28 týdnů, pokud jste splnila podmínky pro vznik nároku na tuto dávku. Nárok na tuto dávku v uvedeném rozsahu pak trvá i v případě, že zaměstnání v průběhu jejího čerpání skončí.
Uzavřít DPČ s původním zaměstnavatele můžete, nastoupit do zaměstnání můžete až po uplynutí 6 týdnů po porodu, dříve není možné se vrátit po porodu do práce.
Podmínkou nároku na rodičovský příspěvek je zajištění péče o dítě. Dítě může navštěvovat zařízení pro děti předškolního věku pouze v omězeném rozsahu; podmínkou nároku na rodičovský příspěvek je, že dítě mladší 3 let nenavštěvuje jesle nebo jiné zařízení pro děti předškolního věku déle než 5 kalendářních dnů v kalendářním měsíci. Dítě, které dovršilo 3 roky věku, může pravidelně navštěvovat mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně nebo nejvýše 5 kalendářních dnů v kalendářním měsíci.
Martina Štěpánková více
Vážená poradno,
zajímalo by mě, jestli a jak je vymezeno právem postavení leváka z hlediska nároku na pracovní pomůcky nebo nějaký speciální přístup v zaměstnání. Hledal jsem ve všech možných právních předpisech, ale nic jsem nenašel - je to možné? Jedinou zmínku o leváctví jsem objevil ve vyhlášce min. školství z roku 1967, která nařizuje učitelům, aby respektovali leváky v jejich potřebách při psaní a některých dalších činnostech. Nový školský zákon leváky nezmiňuje, ale naznačuje kategorii dětí s nevýhodněním.
Děkuji za Vaši pomoc
Ivo Vodička
Litoměřice
Odpověď:
Obávám se, že žádná speciální úprava týkající se leváků skutečně neexistuje. Na druhou stranu je zaměstnavatel podle zákoníku práce povinen zajistit bezpečnost práce, proto by měl levákům poskytnout takové pomůcky, aby bezpečenost práce byla při jejich výkonu práce zajištěna.
Martina Štěpánková
Dobrý den,mám dotaz ohledně prac.smlouvy, která byla na dobu určitou do 31.2.2010. Dne 1.2.2010 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou. Jsem ještě zaměstnancem firmy nebo můj prac. poměr již skončil?Mám nárok na dovolenou za měsíc únor?Když budu chtít druhé dítě z čeho se mě bude vypočítávat mateřská dovolená - z předešlého zaměstnání? Po ukončení mateřské se budu muset nahlasit na úřad práce?Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Pokud jste měla smlouvu na dobu určitou, tak Váš pracovní poměr skončil uplynutím této doby, tedy 28.2.2010 a to i přestože jste na doma s dítětem. Vzhledem k tomu, že již nejste zaměstnána, tak ani nečerpáte mateřskou a rodičovskou dovolenou - to jsou překážky ve výkonu práce. To však nemá vliv na dávky, i za této situace máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek. Pokud nejste zaměstnána, nejste účastna na nemocenském pojištění, nárok na peněžitou pomoc v mateřství by Vám tedy u druhého dítěte nevznikl, měla byste nárok na rodičovský příspěvek, a to od narození dítěte.
Doba čerpání mateřské dovolené se pro účely dovolené posuzuje jako výkon práce, za únor, stejně jako za leden Vám tedy náležela dovolené. Vzhledem k tomu, že Váš pracovní poměr již skončil, měl by Vám zaměstnavatel nevyčerpanou dovolenou proplatit.
Martina Štěpánková
Dorý den, prosím vás, chci se zeptat. V dubnu 2011 se vracím po RD do práce. Zaměstnavatel má dvě provozovny, které obě mám psány v pracovní smlouvě, ale každá má jinou pracovní dobu, mám nárok žádat o přidělení do provozovny, která má pro mě výhodnější pracovní dobu? Obě jsou v rámci jednoho města cca 20 min. pěší chůze. Moc děkuji za odpověď.
Odpověď:
Podle § 241 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti. Navíc pokud podle §241 odst. 2 zákoníku práce požádá zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.
Máte sice v pracovní smlouvě uvedeny jako místo výkonu práce dvě provozovny, nicméně v návaznosti na uvedené ustanovení zákoníku práce můžete požadovat o přidělení do provozovny, která má pro Vás výhodnější provozní dobu. Bude-li zaměstnavatel argumentovat, že to není možné z vážných provozních důvodů, měl by přesně specifikovat v čem tyto důvody spočívají. Není možné, aby se pouze obecně vymluvil na provozní důvody.
Martina Štěpánková více
Dobrý den, jsem nyní na RD, která mi končí 7/2011,uvažujeme s manželem o dalším dítěti. Zaměstnavatel mi dal najevo, že se do práce vrátit nemůžu, na mém místě je moje zástupkyně, která má ovšem smlouvu na dobu určitou a to do roku 2013. Bylo mi řečeno, že buď v létě nastoupím na další mateřskou, nebo budu muset podat výpověď. Jak se můžu bránit, když se mi otěhotnět nepodaří a budu se potřebovat vrátit do práce? A jak by to bylo, kdybych otěhotněla, mám i tak nárok za další 3 roky na své místo? Děkuji moc za odpověď
Odpověď:
Po návratu z rodičovské dovolené je zaměstnavatel povinen Vám přidělit místo odpovídající Vaší pracovní smlouvě, není povinen Vás přidělit na původní místo, z něhož jste odcházela na mateřskou dovolenou. Pokud pro Vás takové místo nemá, mohl by Vám dát výpověď z tzv. organizačních důvodů s odstupným.
Nicméně podle toho, co uvádíte, u zaměstnavatele k reorganizaci nedošlo, a zaměstnavatel na Vaše místo pouze zaměstnal někoho jiného. V takovém případě, pokud by Vám zaměstnavatel dal výpověď, bylo možné podat žalobu na neplatnost výpovědi.
Pokud byste znova otěhotněla a nastoupila na mateřskou a rodičovskou dovolenou, zaměstnavatel by byl povinen Vám držet místo i nadále po tuto dobu.
Martina Štěpánková
Dobrý den,
ráda bych se ujistila. Mám pracovní smlouvu na původní pozici asistentky s dodatkem o \"změně pracovního poměru\" s novou pozicí na manažerské úrovni.
Byla jsem se třemi dětmi na mateřské a rodičovské - vše navazovalo za sebou, děti mají mezi sebou rozdíl vždy 2 roky. Poslednímu dítěti budou tři roky v únoru, měla bych tedy nastoupit zpět do zaměstnání.
Je zaměstnavatel povinen i po takové době (7 let) nabídnout mi adekvátní pozici - tedy manažerskou? A bude tato skutečnost platit i od ledna 2011? Děkuji velice, zaměstnavatel mě momentálně nabízí o jednu až dvě úrovně nižší pozici, což je pro mě nepřijatelné finančně i časově vzhledem k malým dětem.
Děkuji předem.
Hana Kulhánková
Odpověď:
Pokud nebyl dodatek časově omezen, tak je stále platný a je pro Vás i zaměstnavatele závazný. Pokud máte dodatkem jako druh práce sjednánu pozici na manažerské úrovni, potom je zaměstnavatel po návratu z rodičovské dovolené povinen Vám přidělit takovouto práci, a to i po 7 letech trvání mateřské a rodičovské dovolené. Pozici, která neodpovídá Vaší pracovní smlouvě, nejste povinna přijmout. Tato skutečnost bude platit i v roce 2011.
Martina Štěpánková
Dobrý den, jsem na neschopence z důvodu rizikového těhotenství. Zatím to vypadá, že na neschopence budu až do konce. Chtěla jsem se zeptat, jestli se výška mateřské bude vypočítavat z posledních 12 měsícu (včetně nemocenské), nebo podle posledních 12 odpracovaných měsícu (před nemocenskou)? Na netu jsem nenasla nic, čemu bych rozuměla a na úřadě mně odehnali s tím, že na hlouposti nemají čas. Děkuji
Odpověď:
Podle zákona o nemocenském pojištění se výše peněžité pomoci v mateřství vypočítává z vyměřovacího základu, který se stanoví za tzv. rozhodného období (12 měsíců před sociální událostí). Doba čerpání nemocenské se do rozhodného období nezapočítává, tedy nebude Vaše peněžitá pomoc krácena o to, že jste čerpala z důvodu rizikového těhotenství nemocenskou.
Martina Štěpánková
Jaký nárok na dovolenou bude mít zaměstnanec, který bude pracovat pro dvě s.r.o.,každý měsíc půl na půl.
Děkuji.
Odpověď:
Omlouváme se, ale dotaz překračuje rámec právní poradny zaměřené na slaďování rodinného a pracovního života. Z kapacitních důvodů není možné zodpovídat všechny dotazy. S pracovně-právními dotazy je možné se obracet na občanské poradny http://www.obcanskeporadny.cz/.
Martina Štěpánková
Dobrý den, ráda bych se zepatala, jak mám postupovat, když jsem v průběhu začátku roku pracovala 4 měsíce na ŽL, ten jsem pozastavila, potom jsem pracovala na brigádnickou smlouvu,a teď jsem v 6 měsíci těhotenství, takže nepracuji, ale nevím , kde a jaké dávky si mám vyřídit a jestli na ně vůbec budu mít nárok. Předem děkuji za odpověď
Odpověď:
Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je splnění podmínek stanovených zákonem o nemocenském pojištění.
Není zřejmé, co myslíte brigádnickou smlouvou, o jakou smlouvu se přesně jedná a jak dlouho tato smlouva trvala.
Nevznikne-li Vám nárok na peněžitou pomoc v mateřství, budete mít nárok na rodičovský příspěvek, a to od narození dítěte. Peněžitá pomoc v mateřství se řeší na okresní správě sociálního zabezpečení a rodičovský příspěvek na úřadech práce.
Martina Štěpánková
Dobrý den chtěla bych se zeptat na délku dovolené za rok 2011, když termín porodu je 16.2.2011 a nástup na MD bude asi 5.1.2011(6 týdnů před)? Dovolená za rok je 20 dní a chtěla bych dovolenou vyčerpat mezi MD a nástupem na RD. A jestli musím požádát o RD až po vyčerpání řádné dovolené?
Děkuji Ivana
Odpověď:
Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je splnění podmínek stanovených zákonem o nemocenském pojištění.
Není zřejmé, co myslíte brigádnickou smlouvou, o jakou smlouvu se přesně jedná a jak dlouho tato smlouva trvala.
Nevznikne-li Vám nárok na peněžitou pomoc v mateřství, budete mít nárok na rodičovský příspěvek, a to od narození dítěte. Peněžitá pomoc v mateřství se řeší na okresní správě sociálního zabezpečení a rodičovský příspěvek na úřadech práce.
Martina Štěpánková
Dobrý den,chci se zeptat když pracuji z domu zda mám nárok na lékaře a nebo si to musím naddělat,popřípadě vybrat dovolenou.děkuji
Odpověď:
Na zaměstnance pracující z domova se vztahuje ustanovení § 317 zákoníku práce, podle něhož Vám volno s náhradou mzdy za návštěvu lékaře nepřísluší, jako je tomu u pracovníků, kteří vykonávají práci na pracovišti zaměstnavatele. Dobu strávenou u lékaře si napracujete. Máte pružnou pracovní dobu, rozvrh práce si při práci z domova určujete sama, lékaře tedy můžete navštívit mimo pracovní dobu.
Martina Štěpánková
Dobrý den,jsem na rodičovské dovolené,která mi končí v červenci 2011.Plánujeme s manželem 2 díte.U prvního dítěte jsem si dala variantu na 2 roky.Ma otázka je,jestli u toho druheho si můžu dat také volbu,nebo automaticky budu mí mateřskou a pak následně rodičovský příspěvek na 4 roky.Děkuji za odpověd.Michaela
Odpověď:
U druhého dítěte si budete moci variantu rodičovského příspěvku volit za stejných podmínek jako u prvního dítěte, ani po 1. lednu 2011 nedojde o dvouleté varianty rodičovského příspěvku k nějakým změnám.
Na stránkách MPSV naleznete aktuální informace. http://www.mpsv.cz/cs/10046
Martina Štěpánková
Dobrý den,v roce 2009 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou a následně začala pobírat rodičovský příspěvek v tříleté variantě, příští rok v březnu očekávám narození druhého dítěte (tj. rodičovský příspěvek budu pobírat pouze 2 roky). Budu tedy pobírat rodičovský příspěvek na mladší dítě, mám ale nejdřív nárok na novou mateřskou dovolenou (jsem stále vedená u zaměstnavatele)a pak až čerpání rodičovského příspěvku. A z čeho se eventuelně bude nová výše mateřské počítat(z posledního příjmu u zaměstnavatele?).
Za odpověď moc děkuji
Odpověď:
Jestliže Vám podle § 19 odst. 4 zákona o nemocenském pojištění vznikne za trvání téhož zaměstnání nárok na peněžitou pomoc v mateřství v období do čtyř let věku předchozího dítěte, pak se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ, z kterého se vypočítávala předchozí peněžitá pomoc v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. Výše dávky by se Vám proto odovozovala od vyměřovacího základu zjištěného pro výpočet předcházející peněžité pomoci v mateřství.
Martina Štěpánková
Dobrý den,
ráda bych se zeptala, kdy bych správně měla nastoupit do zaměstnání po RD. Dcerka dosáhne 3 let 5,12,2010. Jaké je správné datum nástupu? Navíc to ještě vypadá tak,že zaměstnavatel pro mne nebude mít místo ? Do současné situace se 20 členný bývalý tým zaměstnanců zúžil pouze na 2 zaměstnace firmy. Zaměstnavatel navíc vůbec nekomunikuje, nejsem schopna se mu dovolat a na zanechané vzkazy u asistentky vůbec neraguje! Jak postupovat ? Nerada bych něco opomněla a přišla o peníze číi místo nebo osdtupné. Děkuji za případnou radu a přeji hezký den
Odpověď:
Do práce byste měla nastoupit následující den poté, co Vaše dítě dovrší tři roky, tedy 6.12.2010.
Pokud s Vámi zaměstnavatel odmítá komunikovat, obraťte se na něj doporučeným dopisem, kde ho informujete, že se blíží konec Vaší rodičkovské dovolené, a že 6.12.2010 se vracíte do zaměstnání, aby Vás informoval, na jaké pracovní místo Vás po návratu z rodičovské dovolené přidělí.
Martina Štěpánková