Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Majkl | 29.6.2010 09:15:33 | výpověď ze zdra. důvodu

Dobrý den.
Mám dotaz na ukončení služebního poměru v AČR ze zdravotního důvodu.Měl jsem pracovní úraz (pád na železných schodech na záda, následek výhřez disku s ochrnováním nohou atd.) a přezkumná komise (vojenská) rozhoda takto: porucha zdravý není v přímé souvislosti s výkonem povolání a pohmoždění zad je přímé souvislosti s výkonem povolání, čímž si dle mého názoru naprosto protiřečí a odkazuje se na to že jsem měl problémy již dříve úraz v 2008, který se však na MR z 2010 neukázal je na MR z 2008 a je tam úplně jiná diagnóza. Myslím že se armáda záměrně chce vyhnou odškodnění.
1) Na co všechno mám nárok v případě odškodnění?
2) zda mám nárok na §118 zák. 221/1999Sb ( popř. jak se tohoto domáhat a bránit se ,protože si myslím , pokud dám odvolání stejně nebudou chtít rozhodnou jinak, aby nedostali přes prsty z vrchu, když se má šetřit.
3) jak postupovat v případě zamítnutí odvolání?
Omlouvám se za rozsáhlé dotazy ale je to pro mě a moji rodinu likvidační.
Děkuji za odpověď hezký den

Odpověď:

Dotaz překračuje rámec právní poradny zaměřené na slaďování rodinného a profesního života. Omlouváme se, ale z kapacitních důvodů není možné zodpovídat všechny dotazy.
Zkuste se obrátit na advokáta specializujícího se na oblast pracovního práva nebo případně na občanskou poradnu http://www.obcanskeporadny.cz/

Martina Štěpánková

Martina | 29.6.2010 00:11:18 | Návrat do zaměstnání po RD

Dobrý večer. Prosím o radu, jak postupovat při návratu do zaměstnání. Dne 17.8. budou dceři 3 roky, já bych měla 18.8. nastoupit po dvou tříletých rodičovských na pozici dle pracovní smlouvy. Mé původní místo však bylo zrušeno. Zaměstnavatel mi nabídl 3 pozice - 2 by i byly plus mínus podle pracovní smlouvy, ale na externí smlouvu - což je podmíněné rozvázáním pracovního poměru dohodou a přijetím zpět do firmy prostřednictvím pracovní agentury - na dobu určitou a s dvouměsíční zkušební dobou. Třetí pozice je recepční na částeční pracovní úvazek - sice na interní smlouvu (jakou jsem měla, resp. stále mám), ale zcela jiná pracovní náplň a úroveň. Děkuji Vám za odpověď a jsem s pozdravem, Martina

Odpověď:

Po návratu z rodičovské dovolené je zaměstnavatel povinen Vám přidělit práci podle pracovní smlouvy. Pokud pro Vás takovou práci nemá, může Vám dát výpověď tzv. z organizačních důvodů. Potom Vám běží dvouměsíční výpovědní lhůta a máte také nárok na odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku. Nejste tedy povinna přijmout ani nabídku na externí smlouvu, ani akceptovat nabídku na práci, která neodpovídá Vaší pracovní smlouvě. Pokud jde o zaměstnání u agentury, stala byste se zaměstnankyní agentury práce, která Vás bude přidělovat jednotlivým zaměstnavatelům podle potřeby, tedy Vás může přidělit k úplně jinému zaměstnavateli než, kde jste zaměstnána dosud. Musíte si tedy zvážit, jaká varianta je pro Vás nejpřijatelnější.

Martina Štěpánková

Blanche | 28.6.2010 16:41:23 | diskriminace

Dobrý den,v únoru tohoto roku jsem se hlásila na volné místo učitelky,zveřejněné na mpsv.Od března do června se mnou byla sepsána dohoda o činnosti s tím, že se zatím neví jaká bude situace v září.V červnu bylo toto volné místo znovu avizováno na tomtéž portálu, opět jsem se hlásila (bez jakékoliv odezvy)a od jiných zaměstnanců jsem se dověděla, že na toto místo chtějí muže.Je možné se nějak bránit? Děkuji

Odpověď:

Z vašeho dotazu není zřejmé, zda jste se přímo zúčastnila výběrového řízení, tedy zda jste byla vybrána do dalšího kola, např. pozvána na pohovor apod.
Pokud by zaměstnavatel požadoval muže, jednalo by se o diskriminaci na základě pohlaví. Proti takovémuto jednání je možné podat stížnost na inspektorát práce či žalobu k soudu. V praxi je diskriminační jednání obtížné prokázat a pro posouzení, zda by taková žaloba měla naději na úspěch, by bylo třeba znát mnohem více detailů.

Martina Štěpánková

Králová | 23.6.2010 23:34:04 | přivýdělek při rodičovské

Chtěla bych pracovat na krátký úvazek při rodičovské dovolené ve stejné firmě a na stejném pracovišti, kde pobírám rodičovskou dovolenou.Zajímalo by mne, zda to nebude mít vliv na dávky, které pobírám a jaké jsou podmínky pro práci tohoto druhu.

Odpověď:

V průběhu rodičovské dovolené není možné pracovat na kratší pracovní úvazek v rámci pracovního poměru, z něhož čerpáte rodičovskou dovolenou, neboť rodičovská dovolená představuje překážku v práci na straně zaměstnankyně. Nicméně je možné ukončit rodičovskou dovolenou, vrátit se do zaměstnání, třeba i na kratší pracovní úvazek, a i nadále pobírat rodičovský příspěvek, neboť nárok na rodičovský příspěvek není podmíněn rodičovskou dovolenou, ale zajištěním péče o dítě (dítě mladší 3 let nenavštěvuje jesle nebo jiné zařízení pro děti předškolního věku déle než 5 kalendářních dnů v kalendářním měsíci, dítě, které dovršilo 3 roky věku, může pravidelně navštěvovat mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně nebo nejvýše 5 kalendářních dnů v kalendářním měsíci). více

jana | 23.6.2010 15:14:58 | přesčas

Dobrý den chtěla bych se zeptat pracuji v třísměném provoze.Zaměstnavatel nám nařídil přesčasy.Vím že týdně mohu odpracovat 8 hodin.muže mě nařídit více přesčasu a k tomu soboty a neděle.
A mohu vykonávat na noční směně 3X12 hodin za sebou a k tomu potom bez odpočinku jít na odpolední.od 14 do 22hodin.jsem jako samoživitelka a nemám pomalu čas na děti ale toto zaměstnavatele nezajímá.děkuji za odpověd

Odpověď:

Podle § 93 odst. 2 zákoníku práce nesmí nařízená práce přesčas u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce. Nád rámec tohoto omezení může zaměstnavatel požadovat práci přesčas pouze na základě dohody se zaměstnancem. Pokud tedy již máte v týdnu odpracováno 8 hodin přesčasů, na dalších přesčasech se s Vámi musí zaměstnavatel dohodnout a nemůže Vám je jednostranně nařídit. Dobu odpočinku mezi jednotlivými směnami upravuje zákoník práce, zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl mezi koncem jedné směny a začátkem následující směny nepřetržitý odpočinek po dobu alespoň 12 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích. Nicméně pokud pracujete v nepřetržitém provozu, může být doba odpočinku zkrácena až na 8 hodin za podmínky, že následující odpočinek bude o dobu zkrácení tohoto odpočinku prodloužen. více

mishules | 18.6.2010 06:59:17 | Nárok na PPM

Dobrý den,mám dvě dcerky.ted jsem zjistila,že jsem znovu těhotná k mateřské pracuji 15měsíců bohužel mi šéf odmítl napsat smlouvu.Mám od něho jen dohodu o prac.činnosti i když pracuji na norm.úvazek.Mám nárok na PPm nebo se do toho dohoda o prac.činnosti nepočítá.Stačí mít odprac.jen půl roku,co mám dělat abych na tom nebyla byta když už skoro rok a půl pracuji ale šef nám dává takové smlouvy.Předem moc díky.

Odpověď:

Podle § 5 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění jsou i osoby zaměstnané na základě dohody o pracovní činnosti účastny nemocenského pojištění. Podmínkou pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast na nemocenském pojištění nejméně 270 dnů v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství a trvání pojištění v době nástupu či trvání ochranné lhůty (180 dní od skončení pojištění). Pokud tyto podmínky splňujete budete mít na penežitou pomoc v mateřství nárok, i když pracujete na dohodu o pracovní činnosti.
Není zřejmé v jakém rozsahu máte dohodu uzavřenu, nicméně na dohodu o pracovní činnost nelze vykonávat práci v rozsahu překračujícím v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby.

Martina Štěpánková

Zuzka | 17.6.2010 10:19:13 | ztazeni nabidky na povyseni zduvodu tehotenstvi

Dobry den, od unora 2009 pracuji jako recepcni v pracovnim pomeru na dobu neurcitou. V kvetnu 2010 mi zamestnavatel nabidl povyseni na pozici Office Manager za kolegyni, ktera od firmy odchazi s tim, ze zamestnavatel ale zaroven chce, abych znovu podepsala 3 mesicni zkusebni lhutu, protoze nova pozice by byla v jine, dcerine spolecnosti materske firmy. Ac se mi tento postup zdal divny, presto jsem byla rozhodnuta nabidku prijmout i za teto podminky. Puvodni office managerka mi zacala predavat svou praci a zamestnavatel mi pripravil k podpisu novou pracovni smlouvu na pozici Office Manager, kterou jsem mela tento tyden podepsat tak, aby smlouva nabyla platnosti 1.7. O vikendu jsem si vsak udelal tehotensky test a zjistila, ze jsem tehotna, coz mi potvrdil i muj gynekolog. V tu chvili jsem se dostala do situace, kdy pokud bych tedy podepsala novou pracovni lhutu se zkusebni dobou, zamestnavatel by mne ve zkusebni dobe mohl kdykoliv propustit. Proto jsem tedy zamestnavatele informovala o mem tehotenstvi a o tom, ze novou muj zajem na pozici Office Managerky trva, ale ze vzhledem k memu tehotenstvi nemohu souhlasit se zkusebni dobou. více

Odpověď:

Situace, kterou popisujete, je skutečně diskriminační, neboť jediným důvodem, proč Vás zaměstnavatel odmítl povýšit, je Vaše těhotenství. Přičemž diskriminace z důvodu těhotenství se považuje za diskriminaci z důvodu pohlaví. Takové jednání zakazuje antidiskriminační zákon.
Proti postupu zaměstnavatele je možné se bránit stížností na inspektorát práce nebo také žalobou na ochranu před diskriminací. Pokud byste měla zájem, je možné se na nás obrátit a věc prodiskutovat detailněji.

Martina Štěpánková

iiwwuusskkaa | 15.6.2010 16:18:21 | propustka v zamestnani

Dobry den,mam prosbicku,moje sestra pracuje u soukr.podnikatele a on jim nechava nadelavat vsechny propustky,ktere se tykaji lekare,jestli by nesouhlasili s nadelanim propustek,tak jim pry sebere premie. Prosim Vas o odpoved,sama jsem prekvapena ,ze by mohlo neco takoveho existovat,protoze ja osobne jsem se s tim nesetkala. Dekuji za odpoved Iva Pavlů

Odpověď:

Návštěvu lékaře v pracovní době upravuje nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci. Podle tohoto nařízení má zaměstnanec nárok na pracovní volno s náhradou mzdy, přičemž volno se poskytuje na nezbytně nutnou dobu, není-li možné návštěvu lékaře uskutečnit mimo pracovní dobu. Přikládám příslušné ustanovení: 1. Vyšetření nebo ošetření a) Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout (dále jen "nejbližší zdravotnické zařízení"), pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu. více

Blanka | 10.6.2010 12:03:08 | Problemy v praci kvulitehotenstvi

Dobry den, od te doby, co jsem zamestnavateli rekla, ze jsem tehotna, nastal retezec problemu. Je mozne, ze nakonec dojde na soudni spor. Chtela bych se proto zeptat: pokud mi zamestnavatel kvuli tehotenstvi vyhrozoval vyhazovem, nutil me podepsat zmenu smlouvy, oznacoval me za lharku a podvodnici (protoze jsem mu nerekla pri nastupu do prace, ze mozna otehotnim), a timto stresem mi za prve znemoznoval praci, a za druhe me dohnal na neschopenku, ale vzdy si pohlidal, aby u techto scenek nikdo dalsi nebyl, mam vubec nejakou sanci mu u pripadneho soudu dokazat, ze pravdu mluvim ja? Co kdyz on rekne, ze jsem si to cele uplne vymyslela? Predem velmi dekuji za odpoved a zdravim. Blanka.

Odpověď:

Situace, kterou popisujete představuje diskriminaci, konkrétně se jedná o obtěžování z důvodu těhotenství. Diskriminace z důvodu těhotenství se považuje za diskriminaci z důvodu pohlaví.
V praxi je bohužel velmi složité takové jednání prokázat. Pokud byste chtěla zaměstnavatele žalovat, potřebovala byste mít nějaké důkazy svědčící o jeho diskriminačním jednání, ať již svědectví kolegů, písemné důkazy, maily apod. Pokud byste se chtěla se zaměstnavatelem soudit, je tedy žádoucí zajistit si nějaké důkazy potvrzující Vaše tvrzení. Samotné tvrzení, že Vás zaměstnavatel diskriminuje, nestačí.

Martina Štěpánková

Josef | 10.6.2010 10:00:53 | Smlouva

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu.
Dělám u jedné firmy, po dobu zkušební doby 3 měsíců jsem stále nedostal prac. smlouvu. Můj šéf nadále oddaluje mi ji dát. Nevím jak mám dále pokračovat. Těším se na odpověď s pozdravem Josef

Odpověď:

Zaměstnavatel je povinen Vám dát pracovní smlouvu ještě před nástupem do zaměstnání. Navíc, máte-li zkušební dobu, musí být podle § 35 odst. 3 zákoníku práce, sjednána písemně, jinak je neplatná. To znamená, že pokud s Vámi nemá zaměstnavatel písemně sjednánu zkušební dobu, zkušební doba nebyla sjednána.
Obraťte se na zaměstnavatele, ať s Vámi pracovní smlouvu ihned uzavře. Pokud tak nebude ochoten učinit, obraťte se na inspektorát práce.
Nicméně i přestože nemáte uzavřenu pracovní smlouvu, Váš pracovní poměr vznikl, neboť podmínkou pro vznik pracovního poměru není, že musí být pracovní smlouva písemná. Pracovní poměr vznikne i bez písemné pracovní smlouvy, pokud začnete pro zaměstnavatele vykonávat s jeho vědomím práci.

Martina Štěpánková

Mirabo | 8.6.2010 14:36:59 | Pracovní úraz při práci doma

Dobrý den, vrátila jsem se po rodičovské dovolené do zaměstnání, pracuji ve státní správě na částečný úvazek. Při nástupním pohovoru bylo dohodnuto (bohužel jen ústně), že mi v případě nemoci dítěte bude umožněno pracovat z domova (pracuji jako překladatelka). Zprvu se tak i stalo, ale pak mi zaměstnavatel oznámil, že kvůli riziku pracovního úrazu někde mimo úřada práci z domova vidí jen nerad. Jaké mám možnosti? Mohu se například vzdát nároku na kompenzaci pracovního úrazu, pokud by se stal doma? Nebo byl byl tento právní krok neplatný? Děkuji moc za odpověď. S pozdravem Mirabo.

Odpověď:

Zaměstnavatel není povinen umožnit zaměstnancům pracovat z domova, a to ani v případě, že pečují o děti. Je to zcela na jeho ochotě práci z domova zaměstnancům umožnit. Právě obavy plynoucí z možného pracovního úrazu jsou často důvodem, proč není práce z domova umožněna. Není možné se předem vzdát nároku na kompenzaci za pracovní úraz.

Martina Štěpánková

VlaĎka | 8.6.2010 09:20:46 | Už je to žalovatelné

Vážení přátelé,

ráda bych věděla, zda už je to žalovatelné, když se mne u přijímacího pohovoru maj. f. vyptává byť oklikou, zda mně někdo nepřivádí do jiného stavu.

Děkuji
Vlaďka

Odpověď:

Podle §12 zákona o zaměstnanosti se zaměstnavatel uchazečů o zaměstnání nesmí ptát na věci, které jsou v rozporu s dobrými mravy, za takové lze považovat otázky, které uvádíte. Takovéto otázky je možné považovat za diskriminační, neboť jsou obvykle kladeny pouze ženám. Proti diskriminaci je možné se bránit žalobou na ochranu před diskriminací. V praxi nicméně bývá velmi obtížné diskriminační jednání zaměstnavatele u přijímacího pohovoru prokázat.
Na jednání, které popisujete, je možné také podat stížnost úřadu práce.

Martina Štěpánková

Lenka Charvátová | 7.6.2010 08:52:50 | čerpáníé fondu na mateřskédovolené

Dobrý den,chtěla bych pomoci.Jsem zaměstnaná jako učitelka v Mš.Máme možnost čerpat příspěvky na dovolenou z fondu FKSP(fond kulturních a sociálních potřeb),který se zřizuje na zlepšení pracovních podmínek zaměstnanců.Letošní rok nám bylo přiděleno 2000Kč/zaměstnance(může čerpat i rodinný příslušník).Já jsem těhotná,od května na rizikovém těhotenství,a v červenci bych měla nastoupit na mateřskou dovolenou.Paní ředitelka rozhodla,že právě proto mi dám pouze příspěvěk 1000Kč.Já jako matka samoživitelka,jsem chtěla tento příspěvek poskytnout dceři na dovolenou,tak jsem si zažádala o částku 1500Kč,místo 2000Kč.Dostat pouze polovinu,protože jsem těhotná, se mi zdá diskriminující,navíc pokud vím tak 28 týdnů mateřské dovolené se počítá jako pracovní výkon.Jsem tedy v právu? V kolektivní smlouvě toto nemáme nijak ošetřeno(čerpání příspěvku těhotných,či na mateřské)Mám nějakou šanci se bránit takovému jednání ze strany zaměstnavatele? Děkuji Lenka Charvátová

Odpověď:

Podmínky pro čerpání z fondu FKSP by měly být jasně nastaveny, není možné, aby o způsobu a výši čerpání bylo rozhodováno způsobem, který popisujete. Pokud důvodem snížení částky bylo Vaše těhotenství lze toto jednání posoudit jako diskriminační. Zkuste se obrátit na odborovou organizaci, aby Vám pomohla situaci řešit.

Martina Štěpánková

pavla86 | 1.6.2010 14:39:06 | materska

Dobrý den mám dotaz měla sem tězky uraz. Plánuji miminko potřebovala bych odvas poradit. Mám přitele skterým plánujeme rodinu chtěla bych aby na mateřskou šel přitel jelikož ja bych to nezvládala. Jak dlouho musí být přítel zaměstnán.komu budou vypočítávat mateřskou přitely? Mám plný invalidní duchod.S čeho se mateřska vypočítavá. Známá mi zdělila že podle toho kolik přitel vydělavá tak stoho tu meteřskou vypočitají takže když ma 25.OOO kč kolik bude mateřska. Jak dlouho musi byt zamestnan. Je to vubec pravda nebo mi znama dala špatné informace.děkuji za odpověd. Pavla

Odpověď:

Podmínkou vzniku nároku na peněžitou pomoc v mateřství je, že v den, od kterého se dávka přiznává, musí trvat účast na nemocenském pojištění nebo ochranná lhůta a v posledních dvou letech před tímto dnem musí trvat účast na nemocenském pojištění po dobu aspoň 270 dnů. V praxi to znamená, že by musel být otec dítěte v posledních dvou letech alespoň 270 dnů zaměstnán a v době, kdy mu vznikl (otec má nárok po uplynutí 6 neděl od porodu) je zaměstnán nebo trvá ochranná lhůta (tedy je bez zaměstnání méně než 180 dní). V případě, že je OSVČ podmínkou je účast na nemocenském pojištění jako OSVČ po dobu aspoň 180 kalendářních dnů v posledním roce přede dnem, kdy mu vzniká nárok. Zde najdete kalkulačku pro výpočet dávky. http://www.mpsv.cz/cs/8859 Pokud by mu nevznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství, může od narození dítěte čerpat rodičovský příspěvek. Martina Štěpánková

Bobina | 1.6.2010 08:33:55 | Zástup za mateřskou arodičovskou dovolenou

Dobrý den,
byla jsem přijata do zaměstnání jako zástup za mateřskou a následně rodičovskou dovolenou. Nyní jsem sama otěhotněla a koncem roku se mi narodí první dítě. Pracovnice, za kterou jsem byla přijata na zástup, se vrátí příští rok do zaměstnání. Co bude s mým pracovním poměrem? Skončí jejím nástupem do zaměstnání, i když budu v té době na mateřské dovolené? Chráněná zřejmě nijak nejsem, když jsem jako zástup. Děkuji za odpověď. Bohuslava

Odpověď:

Pokud je Váš pracovní poměr sjednán na dobu určitou, jako zástup za mateřskou a rodičovskou dovolenou, skončí uplynutím doby, na kterou byl sjednán, tedy návratem zaměstnankyně do zaměstnání. Nevztahuje se na Vás ochrana před výpovědí.
Nicméně splníte-li nárok na peněžitou pomoc v mateřství, budete jí moci čerpat, i když Váš pracovní poměr v průběhu Vaší mateřské dovolené skončí, následně pak můžete čerpat rodičovský příspěvek.

Martina Štěpánková

radka | 31.5.2010 13:42:57 | nárok na dovolenou

Dobrý den, z důvodu nadbytečnosti jsem dostala výpověď k 31.7.2010 a současně zeměstnavatel z důvodů překážek na straně zaměstnavatele nepožaduje mou osobní přítomnost na pracovišti a do konce pracovního poměru mi určil termín čerpání "staré" dovolené. Jaký mám nárok na "novou" dovolenou? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Pokud u zaměstnavatele nepracujete po celý kalendářní rok, máte nárok na dovolenou v poměrné části. Poměrná část dovolené činí za každý celý kalendářní měsíc trvání téhož pracovního poměru jednu dvanáctinu dovolené za kalendářní rok. To znamená, že byste měla mít nárok na 7/12 dovolené. Pokud novou dovolenou nevyčerpáte, měl by Vám ji zaměstnavatel proplatit.

Martina Štěpánková

ivana | 29.5.2010 20:05:17 | navštěva lékaře

dobrý den,chtěla bych se zeptat má právo zaměstnavatel po mě žádat vystavení očr když jdu na plánované vyšetření s dítětem které bude trvat jeden den

Odpověď:

Pokud jdete na s dítětem na vyšetření, které bude trvat jeden den, máte nárok na pracovní volno s náhradou mzdy, a to podle nařízení 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci.
Podle toho nařízení máte nárok na pracovní volno s náhradou mzdy, a to nejvýše na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu. Není proto nutné mít vystaveno OČR, pokud by vyšetření mělo trvat déle, pak již by to nutné bylo.

Martina Štěpánková

28.5.2010 09:52:40 | nschopenka na úřadu práce

Dobrý den,
pracuji jako OSVČ a lékař mi nabídl neschopenku, jelikož mé těhotenství je rizikové a nesmím vykonávat jakokoliv námahu, můj dotaz je zůstat na neschopence jako OSVČ, když si platím pouhé minimum 56Kč za měsíc, nebo přerušit činnost a hlásit se na úřadu práce. Kde dostanu větší peníze je asi jasné, ale pokud budu na úřadu práce s neschopenkou jaká částka mi bude vyplácena, pokud mi neschválí podporu v nezaměstnanosti?

Odpověď:

Bohužel Vám nejsem schopna říci, jak vysoká částka Vám bude vyplácena. Obraťte se s žádostí o výši splátky na příslušný úřad práce a Českou správu sociálního zabezpečení.

Martina Štěpánková

Katka | 27.5.2010 19:46:02 | Nemocenská a nepl. volno

Dobrý den, prosím o informaci, dne 5.6.2010 mi končí RD a ode dne 6.6.2010 mám schváleno zaměstnavatelenm neplacené volno. V případě, že bych nastoupila před ukončením RD (tzn. 4.6.2010, neboť 6.6.2010 je neděle) na nemocenskou, ruší se neplacené volno a já mohu pobírat nemocenské dávky?
Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Rodičovská dovolená Vám skončí dnem, kdy vaše dítě dosáhne věku 3 let, na to nemá nemocenská vliv. Za trvání rodičovské dovolené nemůžete nastoupit na nemocenskou, neboť nemocenská představuje překážku v práci. Nemocenskou byste mohla začít čerpat až po skončení rodičovské dovolené. Pokud již máte se zaměstnavatelem uzavřenu dohodu o neplaceném volnu, neplacené volno se nemocenskou nezruší.

Martina Štěpánková

Lenka Charvátová | 26.5.2010 11:34:55 | čerpání na dovolenou

Jsem těhotná,termín porodu mám koncem července.Jako zaměstnanec školky mám nárok na příspěvek na dovolenou,a to částku 2000Kč(všichni zaměstnanci ji čerpají)Já jsem byla informována že dostanu pouze 1000Kč,protože odcházím na mateřskou a tím pádem nebudu FKSP tvořit, a také proto,že to tak ředitelka rozhodla ,že ona má právo o tom rozhodovat, kolik kdo bude čerpat.Když jsem se ohradila,že mateřská není nemocenská,najednou mám nárok pouze na 900Kč.Momentálně jsem od května na rizikovém těhotenství. Do té doby jsem plnohodnotně pracovala. Může mě ředitelka takto diskriminovat???

Odpověď:

Pokud zaměstnavatel poskytuje příspěvek na dovolenou, měl by mít stanovena jasná pravidla pro jeho poskytování, nesmí tedy rozhodovat na základě nějakých nedefinovatelných subjektivních kritérií.
Zaměstnavatel Vás nesmí znevýhodňovat z důvodu Vaší mateřské dovolené.

Martina Štěpánková

| 1 | .. | 147 | | 149 | | 151 | .. | 238 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect