Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den pracuji u soukromého zaměsnavatele a chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na proplacení propustky od ošetřujícího lékaře když není v místě bydliště,a musím ho navštívit do 30 km vzdáleného Brna.Bylo mi zaměstnavatelem řečeno,že na propustku nemám nárok a tudíž si to musím nadělat.Děkuji předem za odpověď.
Odpověď:
Nařízení vlády č. 590/2006 Sb. pak stanoví, že zaměstnavatel poskytne zaměstnanci pracovní volno s náhradou mzdy, pokud vyšetření nebo ošetření není možné provést mimo pracovní dobu.
Volno poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout. Pokud je vyšetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu, jež by byla potřeba k ošetření v nejbližším zdravotnickém zařízení.
Zákoník práce a nařízení vlády stanoví povinnost zaměstnavatele poskytnout zaměstnanci pracovní volno s náhradou mzdy, a to na nezbytně nutnou dobu, a neumožňují mu stanovit časový limit pro návštěvu lékaře.
Martina Štěpánková více
Dobrý den,chtěl bych se zeptat ohledně paragrafu na dceru.Manželka v dubnu čeká druhé dítě a mam dotaz,jestly mohu po dobu její hospitalizace na porodnici požadovat paragraf na dceru.Její 5.5 let.Chodí do školky od 6 hod do 15 hod.Mohu tento paragraf využít.
Odpověď:
Pokud potřebujete pečovat o dítě vzhledem k tomu, že Vaše žena je v porodnici, vznikne Vám podle zákona 590/2006 Sb., o nemocenském pojištění nárok na dávku nemocenského pojištění - ošetřovné (paragraf), a to nejvýše po dobu 9 kalendářních dnů. Zaměstnavatel je povinen Vám po tuto dobu poskytnout volno, po tuto dobu Vám nebude náležet plat, ale vznikne Vám nárok na uvedenou dávku.
Martina Štěpánková
Dobrý den, v současné době jsem těhotná a pracuji v rizikovém zaměstnání. Zaměstnavatel mě nemá kam jinam přeřadit. Moje ošetřující lékařka mi řekla, že pokud chci zůstat během těhotenství doma, povede mě v kartě jako rizikové těhotenství a vycházky budu mít 4 hodiny denně. Já ale rizikové těhotenství nemám. Jsem těhotná, ne nemocná. Proto se mi 4 hodiny vycházek denně zdá dost málo. Nevím co mám dělat. Děkuji.
Odpověď:
Podle §239 zákoníku práce je zaměstnavatel, koná-li těhotná zaměstnankyně práci, která je těhotným zaměstnankyním zakázána nebo která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství, povinen převést ji dočasně na práci, která je pro ni vhodná a při níž může dosahovat stejného výdělku jako na dosavadní práci. Pokud dosahuje zaměstnankyně při práci, na niž byla převedena, bez svého zavinění nižšího výdělku než na dosavadní práci, poskytuje se jí vyrovnávací příspěvek.
Zaměstnavatel by Vás tedy měl převést na jinou práci, neboť v případě nemocenské po dobu těhotenství budete znevýhodněna nejen omezenými vycházkami, ale také finančně, neboť budete mít nárok nikoli na mzdu, ale pouze na dávky nemocenské, jež nedosahují výše Vaší odměny.
Martina Štěpánková
Dobrý večer, prosím o radu. Oznámila jsem zaměstnavateli s předstihem návrat zpět z rodičovské dovolené (vracím se přibližně po roce a půl). Mé místo je však již obsazeno novou zaměstnankyní na dobu neurčitou. Zaměstnavatel mi nabídl výpověď dohodou.(Což v této firmě je odvěkým pravidlem). Má smysl se případně soudit a získat místo zpět ve firmě, kde mě vlastně nechtějí a pracovat pod šéfem, který mi nabídl pouze výpověď? Mohu vysoudit něco jíného než místo zpět, např. vyšší odstupné? Neexistuje nějaký portál, zaměstnavatelů, kteří takto "podporují" své zaměstnankyně? Že bych jej připsala na seznam? Děkuji velice za odpověd
Odpověď:
Při návratu z rodičovské dovolené je zaměstnavatel povinen přidělit Vám práci odpovídající vaší pracovní smlouvě. V případě, že pro Vás zaměstnavatel místo odpovídající Vaší pracovní smlouvě nemá, může Vám nabídnout práci jinou, tu však nejste povinna přijmout.
Pokud pro Vás zaměstnavatel nemá odpovídající místo, může Vám dát výpověď tzv. z organizačních důvodů, výpovědní lhůta činí podle zákoníku práce nejméně 2 měsíce, zároveň Vám náleží odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku. Jestliže pro Vás nemá zaměstnavatel po dobu výpovědní lhůty práci, jedná se o překážku na straně zaměstnavatele a za tuto dobu Vám přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. více
Dobrý den,
zajímalo by mě, zda se za diskriminaci považuje následující stav ve firmě:
Kromě zaměstnanců na HPP má firma také zaměstnance na DPČ - dohodu, kteří pracují na částečný úvazek. Nárok na benefity (stravenky,akcie,vstup do fitnes apod.) mají jen zaměstnanci na HPP. V rámci skupiny pracovníků DPČ se navíc také rozlišuje - někteří mají nárok na stravenky, a to když jejich vedoucí uzná, že si je za svou práci zaslouží, to se ovšem děje jen na jednom oddělení. V jiných odděleních nemá ani jejich vedoucí možnost jim stravenky dát. V DPČ toto nijak zakotvené není, všichni dostávají k podpisu v podstatě stejný mustr.
Předem děkuji za odpověď!
S přáním hezkého dne,
Lucka
Odpověď:
Pokud jde o rozlišování mezi zaměstnanci na HPP a DPČ záleží, jak zaměstnavatel poskytování benefitů odůvodňuje, pro posouzení by tak bylo nezbytné znát více informací.
Pokud jde o rozlišování mezi zaměstnanci na DPČ to by mohlo být diskriminační, neboť podle §110 zákoníku práce přísluší za stejnou práci nebo práci stejné hodnoty všem zaměstnancům stejná mzda a benefity poskytované zaměstnavatelem se jako mzda pro účely rovného zacházení také počítají. Zaměstnavatel by měl mít stanovená jednoznační kriteria, za nichž stravenky zaměstnancům poskytuje.
Martina Štěpánková
Dobrý den.V říjnu minulého roku jsem bohužel podepsala velice nevýhodnou pracovní smlouvu.Zaměstnavatel mi nabídl 14 000,- čistého měsíčně ale donutil mě podepsat smlouvu na 8 500,-.Manžel byl v té době bez práce a mě prostě nic jiného nezbylo, máme dvě děti.Již od začátku mě šéf i jeho společník slovně napadali např.že jsem kráva, drbna, že se nemam vtírat, narážky na swingersparty atd.Když jsem se zeptala proč se se mnou takhle baví, tak se tomu jen smáli, že je to prý sranda.Když je toto přestalo bavit, začali na mě řvát kvůli maličkostem.Jelikož mám velké problémy s páteří tak od minulého týdne marodím.A jaké bylo mé překvapení když jsem za únor dostala výplatu 7 500,-.Mám smlouvu na dobu neurčitou.Vůbec si nedovedu představit, že se tam vrátím.Můžete mi poradit?Nezdaněné peníze dávají všem lidem kteří u nich pracují.Pracovala jsem i o všech víkendech.Mohu to nějak dokázat, abych dostala náhradu mzdy i za víkendy.
Odpověď:
Na takovéto jednání je možné si stěžovat na inspektorát práce. Vzhledem k Vašemu případu Vám doporučuji kontaktovat nevládní organizaci v místě Vašeho bydliště a požádat je o pomoc při řešení, vyjednávání se zaměstnavatelem, sepsání stížnosti apod., např. některou občanskou poradnu http://www.obcanskeporadny.cz/.
Martina Štěpánková
Odstupné se vypočítává z výdělku nebo jsem na nemocenské 3měsíce a končím v zaměstnání tak z té nemocenské nebo ze mzdy pře nemocenskou děkuji.
Odpověď:
Odstupné se bude vypočítávat z výdělku, nikoli z nemocenské, ve Vašem případě by se jednalo o pravděpodobný výdělek, kterého byste dosáhla, pokud byste nebyla na nemocenské.
Martina Štěpánková
Vážení, byl jsem zaměstnancem po dobu 31 rok u jednoho zaměstnavatele. Nikdy nebyly výhrady k mé práci, vypracoval jsem se na pozici ved.provozu. Dne 13.3.2005 jsem prodělal infarkt myokardu. Mohu i po těchto 4 letech žádat po býv.zaměstnavateli (PP ukončen dohodou k 28.2.2008) fin.kompenzaci za poškozené zdraví a ztížení uplatnění na trhu práce? Zaměstnavatel mně totiž nikdy před IM neposlal na prev.lék.prohlídku. Velmi děkuji za odpověď na můj dotaz. Přeji Vám spokojené tazatele. S pozdravem V.B. Mostecko.
Odpověď:
Dotaz překračuje rámec právní poradny zaměřené na diskriminaci, rovné zacházení a slaďování profesního a rodinného života. Velmi se omlouváme, ale z kapacitních důvodů není možné tyto dotazy zodpovídat.
Martina Štěpánková
prosím o číslo na advokátní komoru kde mi poskytnou z LN bezplatného advokáta. Jsem samoživytelka a jedná se o paragraf 224 děkuji za kladné vyřízení
Odpověď:
Česká advokátní komora tel. 221 729 032 nebo tel. 221 729 027
Martina Štěpánková
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak je časově omezená doba na plánované ošetření dítěte u odborného lékaře vzdáleného od místa bydliště cca 30km.Zda-li může zaměstnavatel proplatit pouze 4hodiny z pracovní doby a zbytek pracovní doby dát neplacený se slovy " cestujte si ve svém volném čase, zda se zaměstnavatel řídí vnitřním řádem podniku,v kolektivní smlouvě o propustkách není ani slovo, a nebo by se měl řídit zákoníkem práce, který by měl být směrodatný pro všechny mzdové pracovníky?? Pokud mám pravdu, poradte mi prosím, kam se mám dál obrátit. Děkuji
Odpověď:
Pracovní volno k doprovodu dítěte k lékaři upravuje nařízení vlády č.
590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci. Podle tohoto nařízení má zaměstnanec nárok na pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu k doprovodu dítěte do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení. Volno se poskytuje na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu. Nařízení nestaví časové omezení na 4 hodiny.
Martina Štěpánková
Dodavatel elektřiny po 25 letech,kdy jsem vše zařizovala,
přestal se mnou jednat,že nemám s nimi smlouvu já,ale manžel a křivě mne obvinovali,že jsem zřejmě mstící se nedůvěryhodná manželka.Jak se mohu bránit tomuto neslušnému křivému obvinování?Dodavatel tvrdí,že má nové interní předpisy,a to proti mstivým manželkám,ale
v mém případě naopak nahrávají spíš mému manželovi,který
mi občas dělá naschvály.Udajné nové předpisy způsobí,
byl-li by manžel např.dlouhodobě neschopen se starat,
problémy s přístupem k elektřině několika domácnostem.
Ev.rozvedla bych se s ním,jak by to bylo se smlouvou,
když bychom bydleli stále ve společném domě?Nové předpisy dodavatele mi tedy spíš připadají zhoršení v přístupu k elektřině,vytápění,vaření.Je jednání
zaměstnanců dodavatele ke mně slušné a zákonné?
Odpověď:
Dotaz přesahuje rámec právní poradny, jenž je zaměřena na rovné zacházení a ochranu před diskriminací a na slaďování pracovního a rodinného života. Velmi se omlouváme, ale není v našich kapacitách zodpovídat dotazy překračující vymezený rámec právní poradny.
Doporučujeme obrátit se na Občanskou poradnu (http://www.mpsv.cz/files/clanky/3401/SEZNAM_PORADEN.pdf)
Martina Štěpánková
Jsem členkou výrobního družstva a členkou kontrolní komise družstva.Byly mně dána výpověď pro nadbytečnost.Mému nadřízenému sdělil předseda,že mu vadí ,že do všeho šťourám.Je možné abych dostala výpověď do konce volebního období?Na mé místo pravděpodobně nastoupí jiná paní,která zatím pracuje ve družstvu na jiné pozici.
Odpověď:
§ 52 zákoníku práce (zákon 262/2006 Sb.) upravuje důvody, za kterých Vám zaměstnavatel může dát výpověď. Pokud dává zaměstnavatel výpověď pro nadbytečnost, tak již místo nepotřebuje. Pokud ale na Vašem pracovním místě zaměstná někoho jiného, je nadbytečnost pouze zástupným výpovědním důvodem a skutečný důvod spočívá v něčem jiném, jak sama uvádíte. Takováto výpověď by mohla být považována za neplatnou, proti neplatnosti je možné se bránit žalobou k soudu. Pokud dá zaměstnavatel zaměstnanci neplatnou výpověď, je třeba, aby zaměstnanec oznámil zaměstnavateli bez zbytečného odkladu písemně, že trvá na tom, aby ho dále zaměstnával. Pokud byste se chtěla proti výpovědi bránit doporučuji Vám se obrátit na advokáta. Žalobu na neplatnost rozvázání pracovního poměru výpovědí je třeba doručit soudu nejpozději ve lhůtě dvou měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit tímto rozvázáním.
Martina Štěpánková více
Dobrý den, 30.12.2008 jsem v práci dala výpověd dohodou k 6.2.2009, práce kvůly které jsem výpověd dala mi nevyšla, proto jsem v práci požádala o stáhnutí výpovědi řekli mi, že ano. 28.1.2009 jsem začla marodit a zjistila, že jsem těhotná. V současné době jsem furt na nemocenské paní doktorka mě kvůly těhotenství nechala doma mám náročnou práci. A před 14 dni jsem se z práce dozvěděla, že mi výpověd nestáhli jak slibovali. Co mám ted dělat? Prosím poradte děkuji Moricová
Odpověď:
Pokud jste uzavřela se zaměstnavatelem dohodu o ukončení pracovního poměru, tak není možné zaměstnavatele donutit, aby vzal dohodu zpět, záleží pouze na jeho rozhodnutí.
Martina Štěpánková
Dobrý den, je možné, aby mi zaměstnavatel ráno zavolal,že mi dává na jeden den dovolenou z důvodu nedostatku dětí ve třídě?(pracuji ve školství)Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Podle § 217 odst. 1 je zaměstnavatel povinen oznámit určenou dobu čerpání dovolené alespoň 14 dnů předem, pokud se se zaměstnancem nedohodne jinak. Není tedy možné, aby Vám zaměstnavatel ráno zavolal a oznámil Vám, že Vám nařizuje dovolenou.
Martina Štěpánková
Dobrý den,chtěla bych se zeptat na co bych měla mít nárok v případě výpovědi po návratu z rodičovské dovolené.Jsem zaměstnaná ve firmě na dobu neurčitou jako administr. pracovnice.Na první mateřskou jsem nastoupila v dubnu 2004, v květnu 2006 se mi narodilo druhé dítě, tak jsem zaměstnavateli nahlásila prodloužení rodičovské dovolené. Teď v květnu bych se měla vrátit do zaměstnání,ale vím, že na stejnou pozici už nemám nárok.Ve firmě už ale jiné podobné místo není,jedná se o malou firmu. Chtěla bych se zeptat jestli je nutné nahlásit návrat do zaměstnání i písemně a jestli je zaměstnavatel povinen dát mi v nějaké určité lhůtě vyrozumění. A dále jak jsem se ptala již v úvodu dotazu na co bych měla v případě výpovědi ze strany zaměstnavatele nárok.
Odpověď:
Určitě je dobré být se zaměstnavatelem v kontaktu a upozornit ho, že Vám v květnu končí rodičovská dovolená a chtěla byste se vrátit do zaměstnání.
Pokud pro Vás zaměstnavatel po návratu z rodičovské dovolené nebude mít práci, může Vám dát výpověď tzv. z organizačních důvodů, výpovědní lhůta činí podle zákoníku práce nejméně 2 měsíce, zároveň Vám náleží odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku. Jestliže pro Vás nemá zaměstnavatel po dobu výpovědní lhůty práci, jedná se o překážku na straně zaměstnavatele a za tuto dobu Vám přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. více
Dobrý den,chtěla bych se zeptat na co bych měla mít nárok v případě výpovědi po návratu z rodičovské dovolené.Jsem zaměstnaná ve firmě na dobu neurčitou jako administr. pracovnice.Na první mateřskou jsem nastoupila v dubnu 2004, v květnu 2006 se mi narodilo druhé dítě, tak jsem zaměstnavateli nahlásila prodloužení rodičovské dovolené. Teď v květnu bych se měla vrátit do zaměstnání,ale vím, že na stejnou pozici už nemám nárok.Ve firmě už ale jiné podobné místo není,jedná se o malou firmu. Chtěla bych se zeptat jestli je nutné nahlásit návrat do zaměstnání i písemně a jestli je zaměstnavatel povinen dát mi v nějaké určité lhůtě vyrozumění. A dále jak jsem se ptala již v úvodu dotazu na co bych měla v případě výpovědi ze strany zaměstnavatele nárok.
Odpověď:
Určitě je dobré být se zaměstnavatelem v kontaktu a upozornit ho, že Vám v květnu končí rodičovská dovolená a chtěla byste se vrátit do zaměstnání.
Pokud pro Vás zaměstnavatel po návratu z rodičovské dovolené nebude mít práci, může Vám dát výpověď tzv. z organizačních důvodů, výpovědní lhůta činí podle zákoníku práce nejméně 2 měsíce, zároveň Vám náleží odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku. Jestliže pro Vás nemá zaměstnavatel po dobu výpovědní lhůty práci, jedná se o překážku na straně zaměstnavatele a za tuto dobu Vám přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. více
jsem doma na paragrafu a chci se zeptat jestli chodí kontroly,volala jsem na správu sociílního zabezpečení a tam my řekly že při paragrafu kontroly nechodí,tak jestli je pravda.Dekuji Vyrutka
Odpověď:
Dotaz překračuje rámec právní poradny, zda chodí při ošetřování nemocného dítěte kontroly Vám nejsme schopni zodpovědět.
Martina Štěpánková
Dobrý den , byl jsem na lékařském vyšetření s dítětem . Po předání potvrzené propustky mi bylo řečeno , že mi propustku neproplatí! A to z důvodu:Vyšetření má být provedeno po pracovní době. Uvedený spec. má však ord. hodiny pouze dopoledne . Je možné , aby mi zaměstnavatel upíral proplacení propustky?
Odpověď:
Podle nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci má zaměstnanec nárok na pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu k doprovodu dítěte do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení. Volno se poskytuje na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu.
Pokud má lékař ordinační hodiny, které se shodují s Vaší pracovní dobou, nebylo možné provést vyštření mimo pracovní dobu, jak argumentuje Váš zaměstanvatel, a tudíž Vám podle tohoto nařízení náleží náhrada mzdy nebo platu. Zaměstnavatel by tak neměl proplacení propustky odmítat.
Martina Štěpánková
Prosím o odpověď na dotaz. Pokud se jedná o zaměstnance s nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobou je nutné,aby návštěvu lékaře uskutečňoval v pracovní době nebo je povinnost tohoto zaměstnance návštěvu uskutečňovat mimo pracovní dobu.
Děkuji
Odpověď:
Podle nařízení vlády č. 590/2006 Sb. kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci /"pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout, pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu". / Z nařízení vyplývá, že by zaměstnanec měl návštěvu lékaře uskutečnit mimo pracovní dobu, a pokud to není možné, např. vzhledem k ordinačním hodinám lékaře, lze lékaře navštívit v pracovní době.
Martina Štěpánková
Dobrý den,
jsem na mateřské dovolené až do listopadu 2009, kdy budou dceři 3 roky. Mám pocit, že by se zaměstnavatel chtěl domluvit na rozvázání pracovního poměru. Jsem sice chráněna zákonem a výpověď mi dát nemůže, ale kdyby se chtěl dohodnout na odstupném nevím, na kolik platů bych měla nárok. Počítá se i dvouměsíční výpovědní lhůta + odstupné? Mám nárok na ještě navíc na ty dva platy, pokud bych nenastoupila po mateřské dovolené z důvodu výpovědi? Děkuji. Černá
Odpověď:
Pokud pro Vás zaměstnavatel po návratu z rodičovské dovolené nebude mít práci, může Vám dát výpověď tzv. z organizačních důvodů, výpovědní lhůta činí podle zákoníku práce nejméně 2 měsíce, zároveň Vám náleží odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku. Jestliže pro Vás nemá zaměstnavatel po dobu výpovědní lhůty práci, jedná se o překážku na straně zaměstnavatele a za tuto dobu Vám přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.
Vedle výpovědi je možné se se zaměstnavatelem dohodnout na ukončení pracovního poměru k určitému datu, tedy bez výpovědní doby. I v tomto případě by Vám náleželo odstupné. Je žádoucí, aby důvod ukončení pracovního poměru, tedy odkaz na příslušné ustanovení zákoníku práce byl v dohodě výslovně uveden, aby bylo zřejmé, že důvodem ukončení jsou organizační důvody na straně zaměstnavatele, a že Vám tedy náleží odstupné. více