Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Jakým způsobem platí propustka k ékaři? Byla jsem zaměstnána s tím, že zaměstnavatel věděl, že navštěvuji pravidelně lékaře v jiném okresu. Mám si brát propustku a zbytek dne si nahradit. Zajímalo by mě, jestli na to má zaměstnavatel nárok. Děkuji
Odpověď:
Návštěva lékaře představuje důležitou osobní překážku v práci na straně zaměstnance. Nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci, stanoví, že zaměstnavatel poskytne zaměstnanci pracovní volno s náhradou mzdy pokud vyšetření není možné provést mimo pracovní dobu.
Volno poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout. Pokud je vyšetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu, jež by byla potřeba k ošetření v nejbližším zdravotnickém zařízení.
Martina Štěpánková
Dobrý den,měla bych dotaz.Již přes rok pracuji na DPČ, a to j mi 17 let,až v létě bude 18,ale to je teďkon jedno.No a naskytla se situace ,že buď vezmu práci na částešný úvazek a nebo zůstanu na DPČ a ohledně bonusů na tom strašně moc prodělám.A já teďkon nevím.Jestli tedy dkyž půjdu na částečný úvazek,tak jsem slyšela že je to 1/4 hodin z hodin u HPP,čili u HPP je to 160,takže ja bych měla 120?To neni žáný problem pro mě,ale potřebovala bych to právě vědět.Tím pádem bych měla nárok i na dovolenou,stravenky apod?Předem děkuji za odpověď.Bára Samková
Odpověď:
Velmi se omlouváme, nicméně na Váš dotaz lze bohužel těžko odpovědět bez podrobnějších informací.
Martina Štěpánková
Dobrý den můžu se zeptat jak platí nemocenská a kolik dostanu peněz s pozdravem Ríša Zemánek nashledanou
Odpověď:
1. - 3. pracovní den pracovní neschopnosti Vám nenáleží náhrada mzdy ani dávka, od 4. pracovního dne do 14. kalendářního dne Vám náleží náhrada mzdy (60 % redukovaného průměrného výdělku), náhradu mzdy vyplácí zaměstnavatel.
Od 15. kalendářního dne Vám náleží nemocenské (60 % denního vyměřovacího základu), nemocenské vyplácí okresní správa sociálního zabezpečení.
Výše náhrady mzdy a nemocenské se odvozuje od výše vašeho platu, není tedy možné přesně určit kolik peněz dostanete.
Martina Štěpánková
Dobrý den, studuji dálkově střední školu ukončenou maturitní zkouškou při zaměstnání. Již v dubnu letošního roku mám první zkoušky a zajímalo by mě, zda mám ze zákona nárok na uvolnění ze zaměstnání (nárok na volno) když mi ještě nebylo 26let. Něco jsem o tom zaslechla a nemůžu se toho dopátrat. Co je na tom prosím vás pravdy? Velice děkuji za odpověď.
Odpověď:
Podle zákoníku práce studium k dosažení vyššího stupně vzdělání představuje zvyšování kvalifikace. Podle § 231 odst. 2 je zvyšováním kvalifikace studium, vzdělávání k dosažení vyššího stupně vzdělání, jestliže jsou v souladu s potřebou zaměstnavatele. Z Vašeho mailu nevyplývá, jak se k Vašemu studiu staví zaměstnavatel, zda s ním souhlasí. Pokud by zaměstnavatel s Vaším studiem souhlasil, vznikne Vám nárok na studijní volno podle § 232 zákoníku práce.
Martina Štěpánková
Dobrý den prosím Vás jsem již 8rokem zaměstnaná u soukromníka/mezi tím jedna mateřská/.Pracuji na 8hodinovou směnu,potřebuji zkrátit pracovní poměr,/může mi to zaměstnavatel umožnit,nebo mi to bude předhazovat,že je to pouze jeho dobrá vůle???? Mám na to nárok??? Děkuji AVP
Odpověď:
Podle § 241 zákoníku práce požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Zaměstnavatel by měl tedy Vaší žádosti vyhovět, pokud mu v tom skutečně existující provozní důvody nebrání.
Martina Štěpánková
CHODÍ PŘI OŠETŘOVÁNÍ DÍTĚTE KONTROLA?DĚKUJI
Odpověď:
Podle § 241 zákoníku práce požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Zaměstnavatel by měl tedy Vaší žádosti vyhovět, pokud mu v tom skutečně existující provozní důvody nebrání.
Martina Štěpánková
Nedovedu posoudit,zdali to spadá do Vaší kategorie,ale myslím si,že mě to diskriminuje v hledání další práce v daném oboru.
Věc: konkurenční doložka
Podepsal jsem smlouvu jako OSVČ s firmou ,jako jejich zprostředkovatel služeb.Bohužel hned po 10 dnech jsem do smlouvy odstoupil,protože nesplnili jeden z bodů smlouvy na jejich straně (dodávka smluv pro výkon mé činnosti)a nemohl jsem pracovat.
Jenže ve smlouvě je uvedeno,že po ukončení platnosti smlouvy NESMÍM být činný v daném oboru ať už jako OSVČ,zaměstnanec nebo společník firmy. Tato konkurenční doložka je popsána ve smlouvě tak,že není uvedena doba trvání doložky a působí,že nesmím doživotně v tomto daném oboru vlastně působit.
Vyhrožují pokutou v řádech několika statisíců korun. V době od uzavření smlouvy až po odstoupení od smlouvy jsem činnost pro tuto společnost nevykonával.
Myslíte,že je to diskriminační jednání ze strany dané společnosti a je tato konkurenční doložka platná,když nesplnili to,k čemu se zavázali a já jsem odstoupil?
Děkuji Majoroš
Odpověď:
Konkurenční doložka je upravena v § 672a obchodního zákoníku u smlouvy o obchodním zastoupení. Záleží také na tom, jakou smlouvu jste měl uzavřenu, neboť konkurenční doložku lze uzavřít i u jiných smluv než je smlouva o obchodním zastoupení.
My bohužel z kapacitních důvodů poradenství v oblasti obchodního práva neposkytujeme, doporučuji Vám proto obrátit se s žádostí o radu na advokáta.
Martina Štěpánková
Pokud mi zaměstnavatel udělí důtku má povinnost dát mi lhůtu na odstranění? a pokud ano jaká je lhůta na odsttranění?
Odpověď:
Ze zákoníku práce vyplývá, že se musí jednat o lhůtu přiměřenou, konkrétní lhůta však stanovena není. Zaměstnavatel Vám tedy může či nemusí konkrétní lhůtu k odstranění stanovit.
Martina Štěpánková
Dobrý den,chtěla bych se zeptat na kolik hodin mám nárok na lékaře za měsíc a jestli mám nárok týž měsíc na proplacení propustky když půjdu s nezletilou dcerou k lékaři.Děkuji předem za odpověď.
Odpověď:
Podle § 199 zákoníku práce představuje návštěva lékaře důležitou osobní překážku v práci na straně zaměstnance.
Nařízení vlády č. 590/2006 Sb. pak stanoví, že zaměstnavatel poskytne zaměstnanci pracovní volno s náhradou mzdy, pokud vyšetření nebo ošetření není možné provést mimo pracovní dobu.
Volno poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout. Pokud je vyšetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu, jež by byla potřeba k ošetření v nejbližším zdravotnickém zařízení. více
jestli mam narok na doprovod 10.leteho ditete k lekari na cely zaplaceny pracovni den jako samozivitelka
Odpověď:
Podle nařízení vlády č. 590/2006 Sb. má zaměstnanec/zaměstnankyně nárok na pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu k doprovodu dítěte do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení. Volno se poskytuje na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu. Nařízení hovoří o nezbytně dlouhé době; pokud tedy vyšetření trvá celý den, máte nárok na jeden celý placený den.
Martina Štěpánková
Dobrý den, po dlouhodobé pracovní neschopnosti mi byl přiznán částečný invalidní důchod. Pracuji jako uklízečka a některé činnosti týkající se i mé funkce mám zakázány. Může se mnou zaměstnavatel rozvázat pracovní poměr? Nebo mi musí najít jinou práci? Děkuji za odpověď!
Odpověď:
Zákoník práce dovoluje zaměstnavateli, aby s Vámi rozvázal pracovní poměr výpovědí, jde konkrétně o ustanovení § 52 d) nesmíte-li podle lékařského posudku vydaného zařízením pracovně lékařské péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice; nebo § 52 e) pozbyla-li jste vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného zařízením pracovně lékařské péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci.
Nyní, když pracovní poměr trvá, má zaměstnavatel povinnost převést Vás na jinou práci (§ 41 a násl.), a to i jiného druhu, než byla sjednána v pracovní smlouvě, a to i kdyby jste s tím nesouhlasila. více
Dobry den,chtela jsem se zeptat jestli mi vznika narok na odstupne ,jelikoz jsem pul roku na nemocenske a me misto je jiz obsazene.Po ukonceni nemocenske mi daji vypoved.Pracuji tam jiz 3apul roku.Dekuji
Odpověď:
V případě výpovědi ze strany zaměstnavatele z organizačních důvodů, tedy že pro Vás nemá práci, Vám vzniká nárok na odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku, zároveň běží dvouměsíční výpovědní lhůta. Pracovní poměr lze ukončit také dohodou k určitému dohodnutému datu (potom neběží výpovědní lhůta), v takovém případě je žádoucí do dohody výslovně uvést odkaz na příslušné ustanovení zákona, ze kterého bude vyplývat, že pracovní poměr končí z organizačních důvodů na straně zaměstnavatele, aby bylo zřejmé, že máte nárok na odstupné.
Martina Štěpánková
Dobrý den ,ráda bych věděla kdo vyplácí mateřskou.Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou déle než rok. Děkuji
Odpověď:
Peněžitou pomoc v mateřství, která je dávkou nemocenského pojištění, vyplácí okresní správa sociálního zabezpečení.
Martina Štěpánková
Dobrý den pracuji u soukromého zaměsnavatele a chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na proplacení propustky od ošetřujícího lékaře když není v místě bydliště,a musím ho navštívit do 30 km vzdáleného Brna.Bylo mi zaměstnavatelem řečeno,že na propustku nemám nárok a tudíž si to musím nadělat.Děkuji předem za odpověď.
Odpověď:
Nařízení vlády č. 590/2006 Sb. pak stanoví, že zaměstnavatel poskytne zaměstnanci pracovní volno s náhradou mzdy, pokud vyšetření nebo ošetření není možné provést mimo pracovní dobu.
Volno poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout. Pokud je vyšetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu, jež by byla potřeba k ošetření v nejbližším zdravotnickém zařízení.
Zákoník práce a nařízení vlády stanoví povinnost zaměstnavatele poskytnout zaměstnanci pracovní volno s náhradou mzdy, a to na nezbytně nutnou dobu, a neumožňují mu stanovit časový limit pro návštěvu lékaře.
Martina Štěpánková více
Dobrý den,chtěl bych se zeptat ohledně paragrafu na dceru.Manželka v dubnu čeká druhé dítě a mam dotaz,jestly mohu po dobu její hospitalizace na porodnici požadovat paragraf na dceru.Její 5.5 let.Chodí do školky od 6 hod do 15 hod.Mohu tento paragraf využít.
Odpověď:
Pokud potřebujete pečovat o dítě vzhledem k tomu, že Vaše žena je v porodnici, vznikne Vám podle zákona 590/2006 Sb., o nemocenském pojištění nárok na dávku nemocenského pojištění - ošetřovné (paragraf), a to nejvýše po dobu 9 kalendářních dnů. Zaměstnavatel je povinen Vám po tuto dobu poskytnout volno, po tuto dobu Vám nebude náležet plat, ale vznikne Vám nárok na uvedenou dávku.
Martina Štěpánková
Dobrý den, v současné době jsem těhotná a pracuji v rizikovém zaměstnání. Zaměstnavatel mě nemá kam jinam přeřadit. Moje ošetřující lékařka mi řekla, že pokud chci zůstat během těhotenství doma, povede mě v kartě jako rizikové těhotenství a vycházky budu mít 4 hodiny denně. Já ale rizikové těhotenství nemám. Jsem těhotná, ne nemocná. Proto se mi 4 hodiny vycházek denně zdá dost málo. Nevím co mám dělat. Děkuji.
Odpověď:
Podle §239 zákoníku práce je zaměstnavatel, koná-li těhotná zaměstnankyně práci, která je těhotným zaměstnankyním zakázána nebo která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství, povinen převést ji dočasně na práci, která je pro ni vhodná a při níž může dosahovat stejného výdělku jako na dosavadní práci. Pokud dosahuje zaměstnankyně při práci, na niž byla převedena, bez svého zavinění nižšího výdělku než na dosavadní práci, poskytuje se jí vyrovnávací příspěvek.
Zaměstnavatel by Vás tedy měl převést na jinou práci, neboť v případě nemocenské po dobu těhotenství budete znevýhodněna nejen omezenými vycházkami, ale také finančně, neboť budete mít nárok nikoli na mzdu, ale pouze na dávky nemocenské, jež nedosahují výše Vaší odměny.
Martina Štěpánková
Dobrý večer, prosím o radu. Oznámila jsem zaměstnavateli s předstihem návrat zpět z rodičovské dovolené (vracím se přibližně po roce a půl). Mé místo je však již obsazeno novou zaměstnankyní na dobu neurčitou. Zaměstnavatel mi nabídl výpověď dohodou.(Což v této firmě je odvěkým pravidlem). Má smysl se případně soudit a získat místo zpět ve firmě, kde mě vlastně nechtějí a pracovat pod šéfem, který mi nabídl pouze výpověď? Mohu vysoudit něco jíného než místo zpět, např. vyšší odstupné? Neexistuje nějaký portál, zaměstnavatelů, kteří takto "podporují" své zaměstnankyně? Že bych jej připsala na seznam? Děkuji velice za odpověd
Odpověď:
Při návratu z rodičovské dovolené je zaměstnavatel povinen přidělit Vám práci odpovídající vaší pracovní smlouvě. V případě, že pro Vás zaměstnavatel místo odpovídající Vaší pracovní smlouvě nemá, může Vám nabídnout práci jinou, tu však nejste povinna přijmout.
Pokud pro Vás zaměstnavatel nemá odpovídající místo, může Vám dát výpověď tzv. z organizačních důvodů, výpovědní lhůta činí podle zákoníku práce nejméně 2 měsíce, zároveň Vám náleží odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku. Jestliže pro Vás nemá zaměstnavatel po dobu výpovědní lhůty práci, jedná se o překážku na straně zaměstnavatele a za tuto dobu Vám přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. více
Dobrý den,
zajímalo by mě, zda se za diskriminaci považuje následující stav ve firmě:
Kromě zaměstnanců na HPP má firma také zaměstnance na DPČ - dohodu, kteří pracují na částečný úvazek. Nárok na benefity (stravenky,akcie,vstup do fitnes apod.) mají jen zaměstnanci na HPP. V rámci skupiny pracovníků DPČ se navíc také rozlišuje - někteří mají nárok na stravenky, a to když jejich vedoucí uzná, že si je za svou práci zaslouží, to se ovšem děje jen na jednom oddělení. V jiných odděleních nemá ani jejich vedoucí možnost jim stravenky dát. V DPČ toto nijak zakotvené není, všichni dostávají k podpisu v podstatě stejný mustr.
Předem děkuji za odpověď!
S přáním hezkého dne,
Lucka
Odpověď:
Pokud jde o rozlišování mezi zaměstnanci na HPP a DPČ záleží, jak zaměstnavatel poskytování benefitů odůvodňuje, pro posouzení by tak bylo nezbytné znát více informací.
Pokud jde o rozlišování mezi zaměstnanci na DPČ to by mohlo být diskriminační, neboť podle §110 zákoníku práce přísluší za stejnou práci nebo práci stejné hodnoty všem zaměstnancům stejná mzda a benefity poskytované zaměstnavatelem se jako mzda pro účely rovného zacházení také počítají. Zaměstnavatel by měl mít stanovená jednoznační kriteria, za nichž stravenky zaměstnancům poskytuje.
Martina Štěpánková
Dobrý den.V říjnu minulého roku jsem bohužel podepsala velice nevýhodnou pracovní smlouvu.Zaměstnavatel mi nabídl 14 000,- čistého měsíčně ale donutil mě podepsat smlouvu na 8 500,-.Manžel byl v té době bez práce a mě prostě nic jiného nezbylo, máme dvě děti.Již od začátku mě šéf i jeho společník slovně napadali např.že jsem kráva, drbna, že se nemam vtírat, narážky na swingersparty atd.Když jsem se zeptala proč se se mnou takhle baví, tak se tomu jen smáli, že je to prý sranda.Když je toto přestalo bavit, začali na mě řvát kvůli maličkostem.Jelikož mám velké problémy s páteří tak od minulého týdne marodím.A jaké bylo mé překvapení když jsem za únor dostala výplatu 7 500,-.Mám smlouvu na dobu neurčitou.Vůbec si nedovedu představit, že se tam vrátím.Můžete mi poradit?Nezdaněné peníze dávají všem lidem kteří u nich pracují.Pracovala jsem i o všech víkendech.Mohu to nějak dokázat, abych dostala náhradu mzdy i za víkendy.
Odpověď:
Na takovéto jednání je možné si stěžovat na inspektorát práce. Vzhledem k Vašemu případu Vám doporučuji kontaktovat nevládní organizaci v místě Vašeho bydliště a požádat je o pomoc při řešení, vyjednávání se zaměstnavatelem, sepsání stížnosti apod., např. některou občanskou poradnu http://www.obcanskeporadny.cz/.
Martina Štěpánková
Odstupné se vypočítává z výdělku nebo jsem na nemocenské 3měsíce a končím v zaměstnání tak z té nemocenské nebo ze mzdy pře nemocenskou děkuji.
Odpověď:
Odstupné se bude vypočítávat z výdělku, nikoli z nemocenské, ve Vašem případě by se jednalo o pravděpodobný výdělek, kterého byste dosáhla, pokud byste nebyla na nemocenské.
Martina Štěpánková