Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

mum | 15.5.2009 07:14:53 | Doprovod k lékaři

Dobrý den, mám rodiče ve věku nad 80 let. Mám nárok na úhradu nezbytně nutné doby k jejich doprovodu k lékaři, když se mnou nesdílejí společné bydliště? Velice děkuji za odpověď.

Odpověď:

Podle nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci máte nárok na pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení. Volno se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu.
Pokud se jedná o doprovod rodiče zaměstnance, máte nárok na náhrada mzdy nebo platu, není důležité, že s Vámi rodiče nesdílejí bydliště.

Martina Štěpánková

Pavla | 14.5.2009 19:38:12 | výpočet MD

Dobrý den, pracuji u ozbrojené složky a jsem ve druhém měsíci těhotenství. Z jakého období mi budou vypočítávat MD? Děkuji Pavla

Odpověď:

Příslušníci Policie České republiky, Hasičského záchranného sboru České republiky, Celní správy České republiky, Vězeňské služby České republiky, Bezpečnostní informační služby a Úřadu pro zahraniční styky a informace a vojáci z povolání jsou podle zákona o nemocenském pojištění účastníky nemocenského pojištění. Náleží jim tedy peněžitá pomoc v mateřství. Výše peněžité pomoci v mateřství činí 70 % denního vyměřovacího základu. Denní vyměřovací základ u zaměstnanců se zjistí tak, že započitatelný příjem (tj. veškerý příjem podléhající odvodu pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti) zúčtovaný v rozhodném období, se dělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období. Do tohoto počtu dnů se však některé dny nezahrnují, aby neodůvodněně nedocházelo k rozmělnění výše denního vyměřovacího základu (např. dny poskytování nemocenského). více

Chryz | 13.5.2009 19:53:11 | studium při zaměstnání

Dobrý den, pracuji jako učitelka praxe. Již třetím rokem studuji bakalářské studium, které je v souladu s potřebami zaměstnavatele. Zanedlouho budu vykonávat státní bakalářské zkoušky. Mám nárok na uvolnění ze zaměstnání. Za celé tři roky jsem žádných úlev nevyužívala. Hodiny, které mám v úvazku odučím vždy sama, nikdo je nesupluje. Děkuji za odpověď Chryz

Odpověď:

Podle zákoníku práce studium k dosažení vyššího stupně vzdělání představuje zvyšování kvalifikace. Podle § 231 odst. 2 je zvyšováním kvalifikace studium, vzdělávání k dosažení vyššího stupně vzdělání, jestliže jsou v souladu s potřebou zaměstnavatele. Z Vašeho mailu nevyplývá, jak se k Vašemu studiu staví zaměstnavatel, zda s ním souhlasí. Pokud by zaměstnavatel s Vaším studiem souhlasil, vznikne Vám nárok na studijní volno podle § 232 zákoníku práce.

Martina Štěpánková

MUDr. Vetešník | 13.5.2009 14:21:19 | prohlídka syna

Prosím, mám dotaz - syn byl v supermarketu Billa podroben OCHRNKOU obchodu osobní prohlídce, nebylo mu sděleno žádné obvinění (event. krádež), nic u něj nebylo nalezeno. Děkuji, Vetešník

Odpověď:

Osobní prohlídku není nakupující povinen strpět, při nesouhlasu s tímto postupem ochranky je možné obrátit se na policii. Pokud již k této situaci došlo a váš syn ji strpěl, není se již možné zpětně bránit či ohrazovat.

Martina Štěpánková

Holi | 13.5.2009 10:35:14 | Návrat do zaměstnání

Dobrý den,24.7. mi končí rodičovská dovolená,kterou jsem měla na 3 roky.Minulý týden jsem navštívila zaměstnavatele s tím,že bych se od srpna ráda vrátila do práce.Ten mi však sdělil,že se slečnou,která je na mé pozici podepsal smlouvu na další 2roky a netušil,že se budu chtít vrátit(nikdy se mě nezeptal)Smlouvu mám na dobu neurčitou,pracuji pro něho 10let.Místo pro mě nemá.Jak mám postupovat?náleží mi např.odstupné?Děkuji.

Odpověď:

Při návratu z rodičovské dovolené je zaměstnavatel povinen přidělit Vám práci odpovídající vaší pracovní smlouvě. V případě, že pro Vás zaměstnavatel místo odpovídající Vaší pracovní smlouvě nemá, může Vám nabídnout práci jinou, tu však nejste povinna přijmout. Pokud pro Vás zaměstnavatel nemá odpovídající místo, může Vám dát výpověď tzv. z organizačních důvodů, výpovědní lhůta činí podle zákoníku práce nejméně 2 měsíce, zároveň Vám náleží odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku. Jestliže pro Vás nemá zaměstnavatel po dobu výpovědní lhůty práci, jedná se o překážku na straně zaměstnavatele a za tuto dobu Vám přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. více

Zuzana Vitásková | 11.5.2009 20:32:08 | Výpočet podpory

Dobrý den,
zajímá mě z jakého období se počítá podpora?
Je to půl rok, rok nebo kolik?
Děkuji

Odpověď:

Výše podpory v nezaměstnanosti se stanoví z průměrného měsíčního čistého výdělku, který byl u Vás zjištěn a naposledy používán pro pracovněprávní účely v posledním ukončeném zaměstnání v rozhodném období, tj. v posledních třech letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání. V případě, že jste před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání vykonávala samostatnou výdělečnou činnost, výše podpory v nezaměstnanosti se stanoví procentní sazbou z posledního vyměřovacího základu v rozhodném období. Výše podpory v nezaměstnanosti činí první 2 měsíce podpůrčí doby 65 %, další 2 měsíce 50 % a po zbývající podpůrčí dobu 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu. Podpůrčí doba pro poskytování podpory v nezaměstnanosti činí u uchazeče o zaměstnání: do 50 let věku - 5 měsíců, nad 50 let do 55 let věku - 8 měsíců, nad 55 let věku - 11 měsíců. Podrobnosti naleznete na více

Lucie Hastíková | 6.5.2009 14:25:42 | promlčecí lhůta u odstupného

Po skončení prac.poměru dle § 52 c.)ZP jsem dostala jen jednoměs.odstupné přestože mi dle ZP náleží odst.tříměsíční. Bývalý zaměstnavatel nereaguje na moje výzvy k zaplacení ani na prosby. Existuje nějaký "nejpozdější termín",do kterého bych měla podat u okresního soudu Žalobu o proplac.odst.po kterém iž nebude možno moje právo uplatnit?

Odpověď:

Uplatní se zde § 101 občanského zákoníku, podle něhož je promlčecí doba tříletá a běží ode dne, kdy právo mohlo být vykonáno poprvé. Je třeba tedy žalobu podat nejpozději do tří let od dne, kdy Vám vznikl nárok na odstupné.

Martina Štěpánková

tatka.trucker | 5.5.2009 21:53:28 | zápočtový list

Dobrý den. Mám prosím dotaz....soudil jsem se se svým bývalým zaměstnavatelem ohledně vydání zápočtového listu. Po dvou letech tahanic jsme se zaměstnavatelem podepsali mimosoudní dohodu a on mi vydal zápočtový list ve kterém byli špatně vypsané údaje o délce zaměstnání. V mimosoudní dohodě mi podepsal délku trvání mého zaměstnání od 1.6.2006 do 29.6.2007 to byla doba zaměstnání kterou jsem u jeho firmy skutečně pracoval. V zápočtovém listu v potvrzení o zaměstnání ovšem uvedl délku mého zaměstnání od 1.6.2006 do 31.12.2006. Žádal jsem ho o opravu těchto údajů,ale on řekl že nic opravovat už nebude...na základě jeho zfalšovaných údajů jsem neměl na pracovním úřadu díky tomuto jednání s jeho strany nárok na vyplácení podpory v nezaměstnanosti...o tu podporu ani tak nejde,ale jde o to jak ho mám donutit aby mi správně vystavil potvrzení o délce zaměstnání...směje se mi do očí. Je zápočtový list veřejná listina?...jestli ano tak se zřejmě dopouští falšování údajů. Děkuji mnohokrát za odpověď a S pozdravem František Valentík

Odpověď:

Dotaz překračuje rámec právní poradny zaměřené na diskriminaci, rovné zacházení a slaďování profesního a rodinného života. Velmi se omlouváme, ale z kapacitních důvodů není možné tyto dotazy zodpovídat.
Stávají situaci lze efektivně řešit pouze soudní cestou. Oznámení o chování zaměstnavatele můžete podat i na příslušný inspektorát práce.

Martina Štěpánková

4.5.2009 11:03:23 | reorganizace

Dobrý den, za rok bych měla nastoupit po mateřské dovolené na své místo ve státním úřadu, kde jsem pracovala 12 let. Ředitelka odboru mi zatím telefonicky sdělila, že vrámci reorganizace bylo mé místo zrušeno. Po dobu kdy jsem na m.d. byla má pracovní náplň rozdělena mezi stávající personál a místo mě byla přijata pracovnice,která je již v důchodovém věku, ale moji pracovní náplň vzhledem k nedostatečné kvalifikaci nepřebírala. Tato pracovnice nyní končí a s ní prý i moje možnost vrátit se k původní práci, která mě bavila a odpovídala co se týče odbornosti přesně mému vš vzdělání. Můžete mi prosím poradit jak se zařídit a připravit před pohovorem s personální ředitelkou (mezi řečí padla i zmínka o odstupném).
Předem mnohokrát děkuji za radu.

Odpověď:

Z Vašeho dotazu vyplývá, že se jedná o návrat do práce z rodičovské dovolené. Při návratu z rodičovské dovolené je zaměstnavatel povinen přidělit Vám práci odpovídající vaší pracovní smlouvě, pokud toto dodrží, není povinen Vás zařadit na stejné místo jako před nástupem na mateřskou dovolenou. Tuto povinnost má pouze po návratu z mateřské dovolené. V případě, že pro Vás zaměstnavatel místo odpovídající Vaší pracovní smlouvě nemá, může Vám nabídnout práci jinou, tu však nejste povinna přijmout. Pokud došlo u zaměstnavatele k organizačním změnám a zaměstnavatel pro Vás nemá odpovídající místo, může Vám dát výpověď tzv. z organizačních důvodů, výpovědní lhůta činí podle zákoníku práce nejméně 2 měsíce, zároveň Vám náleží odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku. Jestliže pro Vás nemá zaměstnavatel po dobu výpovědní lhůty práci, jedná se o překážku na straně zaměstnavatele a za tuto dobu Vám přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. více

Eva | 3.5.2009 19:12:21 | VPP (vedlejší příjem)narodičovské dovolené

Dobrý den, prosím o radu, zda-li mohu přijmout v době rodičovské dovolené i souběžný pracovní poměr a v jakém rozsahu k HPP, kde jsem nyní evidována na rodičovské dovolené. Zvolila jsem dvouletou RD (mé dítě má nyní 1,5 roku) ve vztahu k ÚP, ale zaměstnavatel pro mě nebude mít za půl roku z důvodu organizačních změn pracovní místo. Vzhledem k tomu, že mé dítě nemá 3 roky, výpověď z jeho strany nemůže být podána. Protože budu ale od 2 let věku dítěte, bez prostředků, budu nucena souběžnou práci hledat. (Předpokládám, že nebude shodná s dosavadní činností=nebude potřebný souhlas zaměstnavatele). Může být souběžný pracovní poměr klasifikován jako HPP nebo VPP v rozsahu 40 hodin týdně?

Odpověď:

Výdělečnou činnost pro jiného zaměstnavatele můžete vykonávat v pracovním poměru v rozsahu do 40 hodin týdně nebo na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti.
Podle § 304 zákoníku práce můžete vedle svého zaměstnání vykonávaného v pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jste zaměstnána, jen s jeho předchozím písemným souhlasem.

Martina Štěpánková

Radek | 30.4.2009 16:30:51 | konk. doložka pro OSVČ

Dobrý den, mám k Vám prosbu o radu. Jsem otec na RD a podepsal jsem smlouvu s jistou realitní kanceláří jako makléř, abych pro rodinu něco přivydělal. Po době cca 5 měsíců ovšem majitel kancelář zavřel a na mě uplatńuje konkurenční doložku po dobu 2 let, jelikož jsem chtěl přestoupit do jiné kanceláře. Takto nevýhodnou smlouvu jsem sice uzavřel, nicméně mě přijde velmi pro mě nevýhodná a neetická. Za dobu 5 měsíců jsem vydělal,( ale nemám proplaceno zatím ) cca 25000 kč, ale smluvní pokuty jsou milionové. Připomínám, že kancelář již neexistuje a tak nevidím uplatnování konk. doložky jako opodstatněné.
S přátelským pozdravem a přáním odpovědi Spáčil

Odpověď:

Konkurenční doložka je pro pracovně-právní vztahy upravena zákoníkem práce v § 310-§311.
Ve Vašem případě se však zřejmě jedná o konkurenční doložku podle obchodního práva, na kterou se úprava zakoníku práce nevztahuje.
Uvádíte, že chcete uzavřít smlouvu s jinou kanceláří, doporučuji Vám proto obrátit se s žádostí o radu na advokáta.
My bohužel z kapacitních důvodů poradenství v oblasti obchodního práva neposkytujeme.

Martina Štěpánková

Pavlína | 29.4.2009 20:18:55 | mateřská dovolená

Dobrý den.Prosím Vás o radu ohledně mého problému.Jsem na Úřadu práce,nepobírám podporu.Momentálně jsem v rizikovém těhotenství a pobírám na sebe a 3 nezletilé děti pouze dávky hmotné nouze.Bývalý přítel je cizinec,žijící v Německu.Neplatí výživné a bohužel nemám nárok ani na dětské přídavky a vyrovnávací příspěvek proto,že jsem od něj i po urgenci neobdržela doklad o tom,že v Německu nevyužívá slevy na dani.Proto mám veškeré finanční prostředky zamítnuty.Výživné jsem si vyřizovala přes Brno,kde je institut pro mezinárodněprávní ochranu dětí a již půl roku mi tyto doklady leží u soudu k vyplnění.Momentálně budu až do nástupu na mateřskou dovolenou v neschopnosti a ráda bych věděla,jak tyto problémy vyřešit.Běhám od úřadu k úřadu a stále bez úspěchu.Dále bych ráda věděla,když jsem na rizikovém těhotenství,jestli musím vykonávat veřejně prospěšné práce,které mi sociální úřad nařídil,abych neměla snížené dávky v hmotné nouzy na sebe a děti.Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Nic jiného než řešit uvedené věci přes Brno, nemůžeme poradit. Řízení se zahraničním prvkem je vždy zdlouhavé. Další možností je žalovat výživné přímo v Německu, existuje i mezinárodní dohoda za účelem snazšího vymáhání výživného z ciziny, nicméně to je rovněž zdlouhavé. Podle mého názoru může dávkové oddělení předložení některých dokladů k výplatě dávek prominout, pokud jejich získání je prakticky nemožné. Vzhledem k tomu, že rodiče nejsou manželé a nežijí spolu, není důvod zahrnovat otce dětí mezi společně posuzované osoby mj. i s hlediska příjmů domácnosti, proto je zřejmé, že nárok na přídavky na děti dle § 17 a následující zákona o státní sociální podpoře by děti mít měly (pakliže rozhodný příjem v rodině nepřevyšuje 2,4x částku životního minima rodiny). Nepřítomnost otce by na to rovněž neměla mít žádný vliv. Nechápu, proč nejsou dávky stát. soc. podpory přiznány. Je na místě o ně písemně požádat a v případě zamítnutí nároku se proti němu odvolat. více

Jana | 29.4.2009 08:46:25 | Výpověď z důvodu zrušenípracovní pozice

Dobrý den. 30.4.09 mi končí výpovědní lhůta z pracovního poměru. Firma zrušila z důvodu krize několik míst a mezi nimi i moje. Já jsem minulý týden marodila, chtěla jsem se zeptat, zda moje 6ti denní neschopenka nějak ovlivní konec prac. poměru. Potom se chci zeptat, jak dlouho jsem v ochrané lhůtě po posledním dnu v práci ohledně onemocnění? A ještě mám jeden dotaz. V lednu jsem odjela na dovolenou mimo republiku s rodinou a vybrala jsem na to téměř celou svou dovolenou. Vedení mi jí schválilo již loni na podzim, tedy půl roku předem a týden po mém návratu z dovolené jsem dostala výpověď a navíc po mě chtějí zaplatit dovolenou, že mi jí strhnou z tříměsíčního odstupného, které mi slíbili. Chápu, že kdybych odešla z práce sama, nahradila bych tu dovolenou, ale oni mě vyhodili, jsem bez místa a z odstupného mi ještě seberou jeden plat, který padne za přebranou dovolenou. Je to v pořádku? Mají právo po mě chtít tu dovolenou zaplatit, když kdyby mě nepřipravili o místo, měla bych jí odpracovanou. Za odpovědi předem děkuji. Jana

Odpověď:

Podle zákona o nemocenském pojištění Vám nemocenské náleží též, jestliže ke vzniku dočasné pracovní neschopnosti došlo po zániku pojištění v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; pokud však pojištění trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo. Pokud ke vzniku pracovní neschopnosti došlo za trvání pracovního poměru bude Vám nemocenské náležet i po skončení pracovního poměru.
Bohužel zaměstnavatel si může strhnout částku za dovolenou, kterou jste vyčerpala nad rámec svého nároku.

Martina Štěpánková

28.4.2009 21:48:11 | těhotenství

Dobrý den, prosím Vás o radu v této situaci. Nejprve vysvětlím: Jsem studentka a od května 2009 bych chtěla nastoupit do zaměstnání a ukončit toto pomaturitní studium. Mám sjednané pohovory na několika prac. místech a vypadá to slibně. Jenže se naskytla věc velmi nečekaná a tou je těhotenství. Před tím jsem žádné zaměstnání neměla, pouze brigádně, ale řádně na smlouvu.
- Pokud vím, že jsem těhotná, je mou povinností oznámit to zaměstnavateli při přijetí do zaměstnání nebo snad již při pohovoru? Nebo si mohu tuto informaci nechat zcela pro sebe a oznámit ji případně až po ukončení 3 měsíční zkušební doby?

Předem Vám velice děkuji za odpověď.

Odpověď:

Právní předpisy nestanoví povinnost informovat zaměstnavatele o těhotenství. Je na Vašem rozhodnutí, kdy tuto skutečnost zaměstnavateli oznámíte, nemůže Vás proto dodatečně nijak sankcionovat.

Martina Štěpánková

28.4.2009 20:24:31 | Doba určitá a mateřská

Dobrý den, poprosila bych Vás o radu ohledně změny pracovního poměru. Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. Byla mi ale nabídnuta v rámci stejné firmy lepší pozice s podmínkou doby určité (zástup za mateřskou dovolenou). Lze z nějakého důvodu trvat na prac. poměru na dobu neurčitou? Co vše by to pro mě znamenalo, pokud bych s uvedenou dobou souhlasila - sama totiž uvažuji v horizontu 1-2 let o mateřské. Děkuji.

Odpověď:

Pokud dobrovolně se zaměstnavatelem uzavřete smlouvu na jinou pozici, která je na dobu určitou, Váš pracovní poměr by uplynutím této doby skončí. Je tedy na vašem zvážení, zda přijmete nabízenou pozici omezenou na dobu určitou. Nabízenou pozici nejste povinna přijmout, ale pokud tak učiníte, nelze trvat na pracovním poměru na dobu neurčitou.

Martina Štěpánková

Pier | 28.4.2009 12:07:11 | Nemocenska

Dobrý den, včera dne27.4 2009 se mi doma stal úraz a tak jsem se chtěl zeptat, zda mám nárok na nemocenskou i když jsem dal výpověd dohodou z důvodu nadbytečnosti ke dni 30.4.2009 a má mi být vyplaceno odstupné.

Odpověď:

1. - 3. pracovní den pracovní neschopnosti Vám nenáleží náhrada mzdy ani dávka, od 4. pracovního dne do 14. kalendářního dne Vám náleží náhrada mzdy (60 % redukovaného průměrného výdělku), náhradu mzdy vyplácí zaměstnavatel.
Od 15. kalendářního dne Vám náleží nemocenské (60 % denního vyměřovacího základu), nemocenské vyplácí okresní správa sociálního zabezpečení.
Výše náhrady mzdy a nemocenské se odvozuje od výše vašeho platu, není tedy možné přesně určit kolik peněz dostanete.

Martina Štěpánková

Hana | 28.4.2009 09:36:02 | termín výplaty nemocenské

Kolikátého dne (datum) se vyplácí nemocenská následujícího měsíce? Když jsem celý předchozí měsíc marodila. Děkuji za odpověď, Kůpová

Odpověď:

Obraťte se s dotazem na okresní správu sociálního zabezpečení, která nemocenskou vyplácí.

Martina Štěpánková

Tomáš | 27.4.2009 17:17:34 | Paragraf na svatbu otce jakosvěděk

Dobrý den, 24.4 se mi ženil otec a já šel jako svěděk. v práci mi bylo sděleno,že jako syn,který jde otci za svědka nemám nárok na paragraf... Nezdá se mi to. Je to možné?

Odpověď:

Podle nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci, se dítěti při svatbě rodiče poskytne pracovní volno bez náhrady mzdy nebo platu. Máte tedy nárok, aby Vás zaměstnavatel uvolnil z práce, ale nepřísluší Vám za tento den náhrada mzdy nebo platu.

Martina Štěpánková

Růžena | 27.4.2009 16:10:45 | Pracovní poměr

Dobrý den, 8let pracuji ve firmě kde dostávám smlouvu na dobu určitou. Majitel firmy má firmy dvě, tak mě přehazuje co dva roky z firmy do firmy.Během těchto dvou let mi smlouvu prodlouží a když by mě měl vzít na dobu neurčitou, tak mě příjme do druhé firmy, kde dostanu smlouvu na dobu určitou a tak se to stále opakuje 8let. Moje pracovní náplň se nemění a jsem stále na stejné pracovní pozici. Celých 8let žiju ve stresu, jestli smlouvu prodlouží nebo ne a přitom si myslím, že by dávno měla mít smlouvu na dobu neurčitou. Chci se tedy zeptat, jestli postupuje právně nebo ne. Děkuji za odpověď

Odpověď:

Lze říci, že jednání, které popisujete, představuje obcházení zákona ze strany zaměstnavatele. Zaměstnavatel se chce vyhnout tomu, aby Vám dál smlouvu na dobu neurčitou. Proti takovému jednání je obrana velmi složitá. Bylo by možné podat stížnost na inspektorát práce či žalobu k soudu. Výsledek je však velmi nejistý a navíc by to ve svém důsledku mohlo Vaši situaci ještě zhoršit a o práci byste mohla přijít zcela.

Martina Štěpánková

Petra | 27.4.2009 14:05:56 | Nárok na dávky

Dobrý den,jsem na rodičovské dovolené plánujeme druhé dítě,to první dovrší 4 let 11.2.2010.Vzhledem k věku dítěte jsem si nemohla vybrat a spadám pod sníženou výměru tedy 3800,Kč měsíčně.Před prvním dítětem jsem byla zaměstnaná se smlouvou na dobu neurčitou,zažádala jsem si o prodloužení do 4let věku dítěte.Ze strany zaměstnavatele mi bylo vyhověno.Tak bych se chtěla zeptat,jestli mam nárok na mateřskou dovolenou a jestli si budu moci vybrat ze tří variant.A jestli bych porodila až po dovršení 4let věku dítěte,budu se muset hlásit na pracovním uřadě?A co bych v tu dobu pobirala za dávky.Moc děkuji za odpověd

Odpověď:

Nárok na mateřskou dovolenou Vám vznikne, pokud bude trvat Vaše zaměstnání. Tedy pokud byste byla na rodičovské dovolené nebo neplaceném volnu a znovu otěhotněla, tak Vám před porodem vznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství a na mateřskou dovolenou z trvajícího pracovního poměru. Pokud bude trvat Vaše zaměstnání tak není potřeba se hlásit na úřadu práce, to by bylo žádoucí pouze v případě, že by Vaše zaměstnání skončilo. Možnost volby variant délky čerpání rodičovského příspěvku závisí také na výši Vašeho příjmu Rodičovský příspěvek je stanoven ve čtyřech výměrách daných v pevných měsíčních částkách - zvýšené (11 400 Kč), základní (7 600 Kč), snížené (3 800 Kč) a nižší (3 000 Kč). Rodič si může zvolit čerpání rodičovského příspěvku po dobu dvou, tří nebo čtyř let. Volbou doby čerpání si rodič zároveň volí i k ní příslušnou výši příspěvku, a to: více

| 1 | .. | 162 | 163 | | 165 | | .. | 240 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect