Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Lubomír | 16.6.2009 18:55:57 | návštěva u lékaře

Dobrý den.Chtěl bych se zeptat zda má zaměstnavatel právo stanovit pro každého zaměstnance pouze 4 hodiny měsíčně na návštěvy u lékaře. Na delší nepřítomnost poskytuje zaměstnavatel neplacené volno. A také bych se chtěl zeptat kam se mohu obrátit pokud zaměstnavatel tímto nařízením porušuje zákoník a práce a já s tím nesouhlasím.

Odpověď:

Můžete se obrátit se stížností na úřad práce. Pracovní volno s náhradou mzdy upravuje nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci. Nařízení nestanoví žádné přesné časové omězení, hovoří o nezbytně nutné době (viz níže). Zaměstnavatel tedy nemůže automaticky omezit volno na návštěvu lékaře, za které Vám přísluší náhrada mzdy, na 4 hodiny měsíčně. / a) Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout (dále jen "nejbližší zdravotnické zařízení"), pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu. více

Marie | 16.6.2009 12:19:58 | Doprovod dítěte k lékaři

Přeji dobrý den.Ráda bych požádala o odpověď na následující problém. Syn má dceru se ZTP/P, o kterou doma nepřetržitě pečuje jeho manželka. Jezdí na pravidelné lékařské kontroly do Prahy, musí tuto cestu absolvovat všichni tři.Mému synovi v zaměstnání odmítli proplatit tento doprovod s tím, že manželka o dceru pečuje a na dceru dostávají příspěvek ze státní správy sociálního zabezpečení a na proplacení nutného doprovodu není v současné době již nárok. Děkuji za odpověď.Marie

Odpověď:

Nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci stanoví omezení pro vznik nároku na náhradu mzdy za doprovod dítěte k lékaři pouze v případě, že má zaměstnanec nárok na ošetřovné z nemocenského pojištění.
V takovém případě mu náhrada mzdy nepřísluší, v ostatních případech mu nárok vzniká.

Martina Štěpánková

Petra | 16.6.2009 11:30:48 | Započítání MD do praxe

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, jak se započítává doba MD (rodičovské dovolené) do odpracovaných let v zaměstnání. V září se vracím po rodičovské do zaměstnání a měla bych mít odpracováno 20 let včetně obou MD.Zaměstnavatel mi nezapočítal platový postup během MD. Jak to prosím je, nezapočítává se snad celá doba MD? Byla jsem na MD 1992-1995 a 2006-8/2009 (tj.6,5roku) a půl roku (5/2005-12/2005) jsem byla na rizikovém těhotenství, ale to se do MD nezapočítává, protože jsem vlastně byla na nemocenské?

Moc děkuji za odpověď. Petra

Odpověď:

Pojištěni jsou podle zákona o důchodovém pojištění při splnění podmínek stanovených v tomto zákoně: mj. osoby v zaměstnaneckém poměru a osoby pečující osobně o dítě do 4 let věk. V tom případě by se Vám měla započítat do odpracovaných let celá mateřská, a to i doba, kdy jste byla na rizikovém těhotenství, protože jste v tu dobu byla na nemocenské, tedy zaměstnaná.

Martina Štěpánková

Andrea | 11.6.2009 16:20:34 | Zrušené místo-2.PPM

Dobrý den, jsem na mateřské dovolené s prvním dítětem. Zaměstavatel nyní moje místo zrušil. Pokud budu chtít do 3 let druhé dítě, mám nárok na druhou PPM? Děkuji.

Odpověď:

Pokud bude trvat Váš pracovní poměr nebo budete v tzv. ochranné lhůtě, tak Vám vznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Z Vašeho dotazu není zřejmé, zda byl ukončen Váš pracovní poměr.
Podrobné informace o PPM lze nalézt na
http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/708?uzel=570&POSTUP_ID=524&PRVEK_ID=377

Martina Štěpánková

Markéta  | 11.6.2009 13:26:46 | pracovní poměr-výpověď

Dobrý den! Jsem Markéta, končí mi 3 letá mateřská dovolená a chci se vrátit do zaměstnání, ale zaměstnavatel mi chce dát výpověď ze zdravotních důvodů(lupenka na rukou) a jestli mám právo na 2 měsíční platové odstupné. Pracuji ve výrobě plastikových modelů. Dotaz zní, jestli se mnou může rozvázat pracovní poměr a za jakých podmínek. Předem děkuji za odpověď. Markéta

Odpověď:

Podle § 52 písm. e) zákoníku práce Vám může zaměstnavatel dát výpověď, pokud jste vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče, dlouhodobě pozbyla způsobilosti konat dále dosavadní práci.
Lupenka na rukou sama o sobě není důvodem pro výpověď, záleží tedy na tom, jakou práci děláte a zda podle lékařského posudku již takovou práci dělat nemůžete.
§ 52 zákoníku práce
Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z těchto důvodů:…..
e) pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci,

Martina Štěpánková

Jandová | 11.6.2009 09:38:39 | diskriminace na trhu práce -prý jsem překvalifikovaná

Firma mně nepozvala k přijímacímu pohovoru. Žádali znalost jednoho světového jazyka. Já jsem uvedla , že hovořím A a N. Když jsem se přišla zeptat , kdy bude konkurz,majitel firmy řekl: Já to poznám hned , že někteří lidé jsou pro tu práci překvalifikovaní nebo že by je nebavila.
Mám SEŠ, praxi v administrativě, a jednalo se o pozici administrativní pracovnice.
Velmi děkuji za odpověď

Odpověď:

Shledání překvalifikovanosti uchazeče o zaměstnání ze strany zaměstnavatele nemusí být samo o sobě problematické. Může nicméně sloužit jako zástěrka jiných důvodů, proč je uchazeč odmítnut, např.
věk, pohlaví, apod. Odmítnutí uchazeče z těchto důvodů by mohlo být diskriminační a takové jednání je nezákonné. Z Vašeho dotazu nelze usuzovat, zda právě tyto důvody byly příčinou Vašeho odmítnutí. K posouzení případu by bylo potřeba znát více podrobností.

Martina Štěpánková

crown1 | 10.6.2009 13:06:42 | neomezené vycházky

Dobrý den,
ošetřující lékař odmítl na mou žádost povolit neomezené vycházky ačkoliv netrpím žádnou nakažlivou chorobou,nejsem alkoholik či narkoman nebo duševně nemocný a ani tělesně omezený v pohybu.Myslím,že lékař namůže bezdůvodně držet někoho v bytě a že by takové rozhodnutí mohlo být v rozporu s Úmluvou o ochraně lidských práv a základních svobod.

Odpověď:

Rozhodnutí o rozsahu vycházek je v kompetenci lékaře.

Martina Štěpánková

Dana | 10.6.2009 11:48:42 | problémy s bývalímzaměstnavatelem

Dobrý den.
nam dotaz co mam podniknout nebo jak napomenout bývalého zaměstnavatele, který mi nezaplatil mzdu a nedodal Zápočtový list.

Byla jsem zaměstnaná v jedné restauraci,k 13 únoru letošního roku jsem zkončila na vlastní žádost. Ke dni mého odchodu bývalí zaměstnavatel vyhlásil bankrot a ukončil svoji činnost po zkoumání jestli mi platil socialní a zdravotní jsem zjístila, že podnikatelsou činnost ukončil o tři dny dříve nežli byla ukončena moje pracovní smlouva. Do této doby jsem od něj neobdržela výplatu za leden a unor ani započtový list.
Budu Vám vděčná za radu, co mam podniknout,
aby mi dodal peníze co mi dluží a zápočtový list

Odpověď:

Pokud Vám zaměstnavatel mzdu nevyplatí a nevydá zápočtový list, bude nutné věc řešit soudní cestou. Doporučuji Vám se obrátit na advokáta nebo na občanskou poradnu http://www.obcanskeporadny.cz/.

Martina Štěpánková

Alena | 5.6.2009 20:56:14 | paragraf na dítě

Krásný den.Mám dotaz.Minulý týden jsem byla se svým 5 letým synem 4 dny v nemocnici se salmonelozou.Pracuji na plný úvazek,ale nárok na paragraf na dítě jsem prý neměla.Až s ním budu doma tak teprve na něj mám nárok.A kdo paragraf platí zaměsnavatel nebo stát? Děkuji předem

Odpověď:

Paragraf neboli ošetřovné je dávkou nemocenské pojištění podle zákona o nemocenském pojištění. Tuto dávku vyplácí správa sociálního zabezpečení.
Nárok na ošetřovné vznikne zaměstnanci nebo zaměstnankyni, který nemůže vykonávat práci v zaměstnání, neboť ošetřuje dítě mladší 10 let, které onemocnělo nebo utrpělo úraz. Dávka není vyplácena, pokud je dítě v nemocnici, neboť se nejedná o osobní ošetřování.

Martina Štěpánková

lucie | 5.6.2009 11:25:51 | propustka - rodič. kurz

Dobrý den,
jsem v 5. měsíci těhotenství, stále chodím do práce, uvažuji o návštěvě rodičovského kurzu.Musím si hodiny nadpracovat nebo na tyto hodiny můžu mít propustku od zaměstnavatele. a jak by měl v tomto případě postupovat můj přítel, otec dítěte?
předem děkuji za odpověď, Lucie Dytrtová

Odpověď:

Na návštěvu rodičovského kurzu není zaměstnavatel povinen Vám poskytnout volno s náhradou mzdy či neplacené volno. Záleží tedy na dohodě se zaměstnavatelem, zda Vám volno poskytne a zda si jej budete muset napracovat. To se týká i otce dítěte.
Zaměstnavatel je povinen Vám poskytnout volno s náhradou mzdy při návštěvě lékaře.

Martina Štěpánková

karol | 4.6.2009 20:33:52 | Doprovod

Chtěla bych se dotázat,jestli mám nárok na volno po celou pracovní dobu jednoho dne,jdu-li s dcerou-9 let-k lěkaři-30 km vzdálenám od místa bydliště.Děkuji

Odpověď:

Pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytuje na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu. Vyhláška hovoří o nezbytně nutné době, pokud nelze návštěvu lékaře stihnout rychleji, máte nárok na volno na celý den.

Martina Štěpánková

IvettaG | 4.6.2009 18:07:47 | Socialní dávky a příspěvek nabydlení

Dobrý den,je mi 29 let a jsem 19.týdnů těhotná.Bydlím nyní u rodičů v Plzni,ale od příštího měsíce bych se měla přestěhovat do Klatov,do pronajatého bytu.Jsem nezaměstnaná,pobírám nyní dávky hmotné nouze v Plzni.Chtěla jsem se zeptat kolik budu pobírat měsíčně v Klatovech,když budu bydlet v pronajatém bytě,za který budu platit 8000,- měsíčně?Známá která bydlí v Klatovech mi tvrdí že mi sociálka veškeré náklady proplatí.Mně se toto její tvrzení zdá poněkud scestné,protože v Plzni to tak není.Mohli byste mi prosím vysvětlit jak to tedy je?Děkuji IvettaG

Odpověď:

Omlouvám se, ale bez podrobnějších informací, nelze říci, kolik budou činit dávky hmotné nouze.

Martina Štěpánková

janca | 3.6.2009 12:46:49 | narok

Dobry den,jsem druhym rokem na materske,muj zamestnavatel vyhlasil krach a vzkazal mi,ze v cervnu si mam prijed pro vypoved,chtela bych vedet jestli to mam podepsat a jak mam resit dovolenou ktera mi za tu dobu zustala,mam zadat o proplaceni?Pokud bych otehotnela v prubehu materske kdo mi bude platit po dobu sesti mesicu materskou kdyz nemam zamestnavatele,nez budu mit narok na rodicovsky prispevek od statu?dekuji moc za odpoved a vas cas

Odpověď:

Pokud zaměstnavatel ukončil činnost, může s Vámi ukončit pracovní poměr i v průběhu mateřské a rodičovské dovolené (zákoník práce stanoví pro tyto případy výjimku). Náleží Vám odstupné nejméně ve výši trojnásobku průměrného výdělku.
Když nebudete mít zaměstnavatele, nebudete účastna na nemocenském pojištění, nárok na peněžitou pomoc v mateřství by Vám nevznikl. V takovém případě byste měla nárok na rodičovský příspěvek. Vzhledem k tomu, že Vám nevznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství, nebudete si moci zvolit rychlost čerpání rodičovského příspěvku. Rodičovský příspěvek tak budete moci čerpat v základní výměře 7 600 Kč do 21 měsíců věku dítěte a dále ve snížené výměře 3 800 Kč do 48 měsíců věku dítěte.

Martina Štěpánková

libor | 3.6.2009 11:53:41 | nedostávaní vyplaty

Dobrý den chci se zeptat zaměstnavatel mě nedáva vyplatu pracovní smlouva je na dobu určitou,která ještě platí tři měsíce.Měsíc mě nechal doma že mě dorovná peníze a nic se neděje přestal mi brát telefon a Nekomunikuje se mnou.CHci se zeptat jestly mám právo na mzdu kdy mě nechal doma i když nechodím do práce .

Odpověď:

Zákoník práce neumožňuje zaměstnavateli nařídit Vám neplacené volno. Pokud Vás zaměstnavatel nechá doma, neboť dojde k odstávce výroby z důvodu dočasného omezení odbytu výrobků nebo omezení poptávky po poskytovaných službách, je zaměstnavatel povinen poskytnout Vám minimálně 60% průměrného výdělku.
Máte tedy nárok na mzdu i v době, kdy Vás zaměstnavatel nechal doma. Pokud Vám zaměstnavatel mzdu nevyplatí, bude nutné se obrátit na soud. Také je možné podat na zaměstnavatele stížnost na inspektorát práce.

Martina Štěpánková

Julka | 1.6.2009 13:19:25 | výpověd v době nemoci

Mohu podat výpověd z prac.poměru,když jsem na dočasné pracovní neschopnosti?

Odpověď:

Pokud jste v dočasné pracovní neschopnosti můžete podat výpověď, naopak zaměstnavatel Vám až na výjimky po dobu pracovní neschopnosti výpověď dát nesmí.

Martina Štěpánková

ShakiraIsabel | 31.5.2009 23:31:33 | Výpověď

Dobrý den,
je mi 25 let a před 2 lety jsem odešla na druhou MD a rozvedla jsem se(jsem samoživitelka 2 malých dětí).V té době mi zaměstnavatel vzkázal,že semnou již nepočítá v práci,že mám dát výpověď.Před několika dny na mě zase vyrukoval,že mám dát konečně výpověď,že mu zabírám místo,pro další lidi(pracovala jsem na STK),když jsem se mu ozvala,tak mi vynadal,co ho otravuju!!!Řekla jsem mu,že mu výpověď,ale až mi skončí MD a já si najdu práci.Natož mi zaměstnavatel řekl,že buďto dám Výpověď okamžitě,nebo že počká,až se vrátím z MD a bude mi dělat takové peklo až sama odejdu a do výpovědi mi napíše takové věci,že z toho budu mít pořádnou ostudu!!!Tak se chci zeptat,jestli si může zaměstnavatel dovolit takhle mi vyhrožovat?Může si takové chování dovolit?Jak se mám v této situaci zachovat?Jsem z toho dost špatná.Mockrát děkuji za odpověď

Odpověď:

Zaměstnavatel si v žádném případě takovéto jednání dovolit nesmí. Vy nejste vůbec povinna dát výpověď, pokud byste výpověď podala, bylo by to pro Vás velmi nevýhodné.
Po dobu mateřské a rodičovské dovolené Vám ani zaměstnavatel nesmí dát výpověď. Pokud by pro Vás neměl práci po návratu z rodičovské dovolené, mohl by Vám dát výpověď z organizačních důvodů, v takovém případě Vám náleží odstupné nejméně ve výši trojnásobku průměrného výdělku. Pokud budete potřebovat můžete zavolat do telefonické poradny.

Martina Štěpánková

Kučková | 31.5.2009 09:10:53 | návrat z mateřské dovolené

před nastupem na mateřskou dovolenou jsem měla smlouvun na dobu neurčitou tet chcou mě spatky na dobu určitou je to spravné děkuji

Odpověď:

Po návratu z rodičovské nebo mateřské dovolené platí i nadále Vaše původní pracovní smlouva na dobu neurčitou. Nejste povinna přistoupit na smlouvu na dobu určitou. Pokud to učiníte, bude to pro Vás nevýhodné, neboť pracovní poměr by skončil uplynutím této doby.

Martina Štěpánková

Eva 76 | 29.5.2009 13:22:36 | doprovod do lázní

Dobrý den,
potřebovala bych vědět, jak je to v případě, kdy pojedu se čtyřletým dítětem jako doprovod do lázní. Může dětský lékař předepsat ošetřovné? Alespoň těch 9 dní? Zbytek doby bych si vzala dovolenou a vystřídala se s manželem. Nebo se to dá řešit jen nemocenskou? V případě, že se vystřídáme, tak je to 2x 3 dny neplacené neschopenky.
Předem děkuji.
Eva

Odpověď:

Zda je nezbytný Váš doprovod čtyřletého dítěte v lázních by měl posoudit lékař. Pokud dojde k závěru, že ano, může Vám napsat ošetřovné. Zákon mu v tom nebrání.

Martina Štěpánková

Radek | 28.5.2009 10:45:17 | odstupné

Zdravím,
byl se mnou ukončen pracovní poměr dle paragrafu 52 pís. c) ZP. Moje průměrná hodinová mzda je 137 Kč.
Náleží mně 5 měsíců odstupného.
Chtěl bych vědět, jak se odstupné zdaňuje a odvádí z něj soc. a zdav. pojištění, a jakou částku mohu očekávat čistého za těch 5 měsíců

Odpověď:

Dotaz přesahuje rámec právní poradny, která je zaměřená na diskriminaci a slaďování rodinného a profesního života. Je nám líto, ale z kapacitních důvodů nemůžeme na tyto dotazy odpovídat.

Martina Štěpánková

Beata | 28.5.2009 09:24:34 | Ochranná lhůta pro těhotné

Dobrý den, mám poněkud netradiční dotaz. Cítím se diskriminovaná z důvodu těhotenství, ovšem zdá se, že vše s v rámci platných zákonných norem.V loňském roce se mnou bylo ukončeno zaměstnání z důvodu nadbytečnosti. Okamžitě jsem si našla zaměstnání nové, ale brzy po nástupu otěhotněla, a to rizikově. Z tohoto důvodu byl se mnou ukončen pracovní poměr ve zkušební lhůtě a bylo mi sděleno (zaměstnavatelem a poté i posudkovým lékařem), že na PPM nárok mít budu. V té době platil ještě starý zákon o nem. pojištění. Tento týden jsem odnesla zádost o PPM změstnavateli, ten ji předal na OSSZ, která žádost zamítla, neboť podle nového zákona o nem. poj. mi ochranná lhůta trvala pouze po dobu trvání posledního zaměstnání (což bylo pouze 69 dní). Nemám tedy nárok na PPM ani na výběr čerpání varianty rodičovského příspěvku a cítím se velmi poškozena, protože s výjimkou první mateřské dovolené platím pojištění nepřetržitě 13 let, ale podle zákona je na mě nahlíženo jako na studentku nebo osobu, která nepracovala. Navíc je pro mě platná norma, která v době otěhotnění v platnosti nebyla. více

Odpověď:

Vznik nároku na dávku se posuzuje podle právních předpisů účinných v době, kdy došlo k rozhodné události. Bohužel z hlediska stanovení podmínek pro nárok na dávku peněžitá pomoc v mateřství je tento zákon mnohem přísnější. Přestože je tato situace pro Vás velmi nevýhodná, o diskriminaci se nejedná.

Martina Štěpánková

| 1 | .. | 159 | 160 | | 162 | | .. | 238 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect