Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

stejskalova | 31.7.2009 17:20:57 | může dat výpoved

Dobrý den, chtěla jsem se Vás zeptat jestli mě může dat zaměstnavatel výpoved když jsem v rozvodovém řízení a pečuji o dvě děti 6a8let. Jsou tam i zaměstnanci ve zkušebni době které nepropustil. na výpovedi mam napsany 52§. jeho slovy že nemá na výplaty.

Odpověď:

Zákoník práce nestanoví ochranu před výpovědí pro osobu pečující o děti, a to ani osamělou. Ochrana se omezuje pouze na dobu těhotenství, mateřské a rodičovské dovolené.
Otázkou je, jaká kritéria zaměstnavatel zvolil k propouštění zaměstnanců, neboť platí zákaz diskriminace. K posouzení by však bylo nutné znát větší podrobnosti.

Martina Štěpánková

Michal | 29.7.2009 23:04:31 | rada

Dne 26.5.2009 jsem dostal výpověd §52 pis.c nadbytečnost. V této výpovědi nebylo uvedeno kdy bude vyplaceno odstupné a proto jsem nepodepsal. Vyžádal jsem si proto předělání a tím jsem proti sobě obrátil zaměstnavatele. Vyhrožoval mi a mě nezbylo nic jiného než jít výpovědní dobu marodit. Poprosil bych jen o 1 radu. Od 27.05.2009 jsem v pracovní neschopnosti. Tu hodlám ukončit 31.07.2009 to je práce schopen od 01.08.2009. Chci se vyhnout nadělávání nemoci ve výpovědní lhůtě. Na inspektorátu mě řekli že nesmím přesáhnout výpovědní dobu pracovní neschopností. Jde to tak?? Postupuji správně?? Zasílám dopis zaměstnavateli , že ochranou dobu jsem výpovědní lhůtou nepřekročil a tudíš ani netrvám na prodloužení výpovědní lhůty. Pracovní poměr považuji za ukončený ke dni 31.07.2009 podle výpovědi ze dne 26.05.2009. Nebo může zaměstnavatel trvat na nadělání výpovědní lhůty?? Moc děkuji za váš čas. Prosím o odpověd je to velice aktuální. Cítím se diskriminaci ze strany zaměstnavatele. Musel jsem i na operaci v pruběhu nemoci. Zaměstnavatel vyhrožuje těd i doktorce.

Odpověď:

výpovědní doba činí nejméně 2 měsíce, pokud není dohodnuta doba delší.
Ve Vašem případě byla výpověď dána dne 26. 05. 2009, výpovědní doba bude běžet od 01. 06. 2009 do 31. 07. 2009. Pokud jste v průběhu výpovědní doby byl uznán práce neschopným, bude Vám výpovědní doba prodloužena o dobu, po níž běžela ochranná doba, ale pouze v případě, pokud ochranná doba neskončila dříve než doba výpovědní. K prodloužení výpovědní doby o dobu ochranou nedojde v případě, když zaměstnanec na prodloužení výpovědní doby netrvá. Ochranná doba může skončit také dříve než doba výpovědní nebo současně s ní, v tomto případě k prodloužení výpovědní doby nedochází.
Pokud budete postupovat dle Vámi uváděného, pak nemůže zaměstnavatel na Vás požadovat, abyste v plnění pracovních úkolů pokračoval, protože výpovědní doba skončí dne 31. 07. 2009.

Martina Štěpánková

Milan Lajdar | 29.7.2009 09:45:12 | pracovní úraz

Dobrý den, před rokem jsme měl pracovní úraz (špatné zajištění lešení ze strany zaměstnavatele)a byl mi uznán částečný invalidní důchod. Se zaměstnavatelem jsem se dohodl, že dám výpověď dohodou ke dni uznání důchodu a žádal jsem ho ho odstupné nebo o nějaké odškodnění v důsledku pracovního úrazu, ale prý nemám nárok. Prosím proto o Vaši radu, jak se mám proti tomuto bránit a vymáhat nějaké odškodné nebo odstupné.
Odpovězte mi prosím na kontaktní e-mail mého zeťe Jarint@seznam.cz

Odpověď:

Dotaz překračuje rámec právní poradny zaměřené na rovné zacházení a slaďování rodinného a profesního života. Omlouváme se, ale z kapacitních důvodů není možné zodpovídat všechny dotazy. Zkuste se obrátit na občanskou poradnu http://www.obcanskeporadny.cz/

Martina Štěpánková

denisa | 28.7.2009 13:11:18 | vypoved ze strany zamestnancena md na nemocenske

Dobry den. 28.8.2009 mi konci trileta rodicovska dovolena. Muj byvaly zamestnavatel o me jiz nestoji, vzdy me nesnasel. Ani ja uz do firmy nechci nastoupit. O odstupne bych se jen stezi soudila, a navic mi nabidli jen dohodu. Jsem ted na dlouhodobejsi cca pul rocni nemocenske. Chci se zeptat zdali mohu podat vypoved dohodou i kdyz jsem ted na nemocenske. Takto by mi aspon zaplatili jeste nemocenskou za zari a rijen a ve firme kde me nesnaseji bych se tedy nemusela vubec ukazat. Dekuji. DENISA

Odpověď:

Pracovní poměr lez ukončit buď výpovědí nebo dohodou. Dohodou se pracovní poměr ukončí k určitému datu, na kterém se se zaměstnavatelem dohodnete. Výpověď představuje jednostranné ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnance nebo zaměstnavatele. V případě výpovědi končí pracovní poměr uplynutím výpovědní lhůty, která činí dva měsíce. Zatímco zaměstnavatel Vám nemůže dát výpověď v době, kdy jste na rodičovské dovolené nebo na nemocenské, Vy tak učinit můžete. I v době, kdy jste na nemocenské se můžete se zaměstnavatelem dohodnout na ukončení pracovního poměru a nebo dát výpověď. Jsou-li důvodem ukončení pracovního poměru organizační důvody na straně zaměstnavatele, je v otázce odstupného jedno, zda jde o výpověď nebo dohodu. Odstupné by Vám náleželo v obou případech. Organizační důvody ukončení pracovního poměru je dobré ve výpovědi/dohodě přesně vymezit, aby je nebylo možno později zaměnit s jiným výpovědním důvodem. Martina Štěpánková více

Lenka | 27.7.2009 18:51:30 | Garant

Dobrý den,
prosím vás,mohli by jste mi poradit jak sepsat smlouvu s garantem,nebo kde bych našla nějaký formulář? Děkují.

Odpověď:

Omlouvám se, ale z vašeho dotazu není zřejmé, jakou smlouvu přesně máte na mysli.

Martina Štěpánková

Popek | 27.7.2009 12:35:15 | Výplata mzdy

Dobry den mam prosim dotaz pracuji u bezp.agentury kdy radny termin vyplaty je dne 25 v mesici jiz po dobu 4mesicu dochazi k tomu ze mzda je vyplacena i 16 dni po terminu mam pravo se nejakym zpusobem branit ? A jak? Děkuji za odpověď Jiří Popek

Odpověď:

Podle § 141 odst. 1 zákoníku práce je mzda splatná po vykonání práce, a to nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém byla práce vykonána. Pokud zaměstnavatel mzdu (celou nebo jen i jakoukoli její část) nevyplatí v obvyklém výplatním termínu, ocitá se od tohoto okamžiku v prodlení a nese odpovědnost za případně vzniklou škodu. Náhradu škody je možné vymáhat soudní cestou.
Pokud zaměstnavatel mzdu nevyplatí (celou nebo jen i jakoukoli její část) ani během následujících 15 dnů od uplynutí obecné lhůty splatnosti (viz. § 141 odst. 1), může zaměstnanec podle § 56 odst. 1 písm. b Zákoníku práce, pracovní poměr okamžitě zrušit.

Martina Štěpánková

Myšpulín | 27.7.2009 11:14:57 | předčasný nástup do práce anemocenská

Dobrý den,
mám takový zapeklitý dotaz týkající se mé kamarádky. Je na RD s ročním dítětem.Bohužel je momentálně ve velké finanční tísni,nemá nikoho kdo by ji pomohl a tak uvažovala,že nastoupí zpět do práce.Ale vypadá to,že je asi opět (neplánovaně)těhotná.Musí to nahlásit zaměstnavateli předem a je povinen ji i v tomto případě zaměstnat? Má strach,že by ji do práce nevzal kdyby o jejím těhotenství věděl,tak chce nastoupit,nic mu neříct a až to bude mít potvrzeno od lékaře,tak hned nastoupit na neschopenku a tím pádem by měla 2příjmy rodičák+nemocenskou.
Moc vám děkuji za vyřízení

Odpověď:

Zákon nestanoví, kdy v jakém termínu je žena povinna oznámit zaměstnavateli, že je těhotná. Není tak povinna mu v okamžiku nástupu do práce oznamovat, že je těhotná. Zaměstnankyně by ale měla bezpochyby svého zaměstnavatele informovat co nejdříve, především, pracuje-li v prostředí, které je pro těhotné ženy nepříznivé nebo škodlivé.

Martina Štěpánková

beruska | 26.7.2009 22:11:57 | předčasný návrat z rodičovskédo zaměstnání

Dobrý den,
zajímalo by mě zda jsem povinna hlásit písemně předčasný návrat z rodičovské dovolené do zaměstnání a jak dlouho dopředu.
děkuji

Odpověď:

Záleží, jaká byla Vaše dohoda se zaměstnavatelem. Pokud jste se se zaměstnavatelem dohodla, že budete čerpat rodičovskou dovolenou do tří let věku dítěte, tak není povinen vyhovět vaší žádosti o předčasný návrat do zaměstnání a může Vás vzít zpět až k dohodnutému datu. Je proto vhodné žádat o nástup písemně. Žádná lhůta, která by stanovila jak dlouho dopředu je třeba žádost podat, není stanovena.

Martina Štěpánková

petulina | 26.7.2009 22:06:33 | rodičovská a nemocenská

Dobrý den chtěla bych se zeptat,zda mám při rodičovské nárok na nemocenskou kvůli rizikovému těhotenství. Děkuji

Odpověď:

Pokud čerpáte rodičovskou dovolenou, tak nemáte nárok na nemocenskou, neboť ta se vyplácí pouze po dobu pracovní neschopnosti. Nárok by Vám vznikl pouze, pokud byste ukončila rodičovskou dovolenou, nastoupila do zaměstnání a následně z důvodu rizikového těhotenství byste nastoupila do pracovní neschopnosti. Souběh nemocenské a rodičovského příspěvku je možný.
Další informace naleznete na http://www.mpsv.cz/cs/4 nebo http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/708?uzel=570&POSTUP_ID=524&PRVEK_ID=276

Martina Štěpánková

nika | 23.7.2009 17:30:10 | jsem nezamestnana

dobry den muzete mi poradit? jsem tehotna ale nezamestnana! byla jsem na dvoulete nastavbe kterou jsem kvuli tehotenstvi musela po roce ukoncit. tudiz nemam odpracovany ani rok. mam tedy narok na materskou nebo rodicovske pridavky? pokud ano muzete mi poradit jak na to. uz mam 30. tyden teh. a v rijnu termin. predem dekuji za odpoved Veronika-Praha

Odpověď:

Vzhledem k tomu, že nesplňujete podmínky, nárok na peněžitou pomoc v mateřství Vám nevznikne. Podmínky lze nalézt na stránkách http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/708?uzel=570&POSTUP_ID=524&PRVEK_ID=377
Budete mít tedy nárok na rodičovský příspěvek. Vzhledem k tomu, že Vám nevznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství, nebudete si moci zvolit rychlost čerpání rodičovského příspěvku. Rodičovský příspěvek tak budete moci čerpat v základní výměře 7 600 Kč do 21 měsíců věku dítěte a dále ve snížené výměře 3 800 Kč do 48 měsíců věku dítěte.

Martina Štěpánková

Bobina | 21.7.2009 22:51:28 | Žádost o neplacené volno do 4let věku dítěte

Dobrý den,chtěla bych se zeptat jestli já sama můžu požádat zaměstnavatele o neplacené volno do 4 let věku dítěte.A pokud ano zašlete mi prosím vzor této žádosti.Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Žádost o neplacené volno můžete podat. Zaměstnavatel však nemusí Vaší žádosti vyhovět. Záleží tedy na něm, zda Vám neplacené volno poskytne.
Vzor žádosti není k dispozici, žádost nemá žádné zákonem stanovené náležitosti.

Helena Skálová

Milan | 21.7.2009 11:05:56 | neplacené volno

Může mi zaměstnavatel nařídit neplacené volno při odstávce výroby a jestli ano,tak jak dlouhé.Předem děkuji

Odpověď:

Zákoník práce neumožňuje zaměstnavateli nařídit Vám neplacené volno. Neuvádíte z jakého důvodu došlo k odstávce výroby. Nicméně pokud došlo k odstávce výroby z důvodu dočasného omezení odbytu výrobků nebo omezení poptávky po poskytovaných službách, je zaměstnavatel povinen poskytnout Vám minimálně 60% průměrného výdělku. Pokud bude zaměstnavatel trvat na neplaceném volnu, je možné se obrátit na úřad práce. Přikládám příslušné ustanovení zákoníku práce: /§ 209 (1) O jinou překážku v práci na straně jiného zaměstnavatele, než uvedeného v § 109 odst. 3, jde také tehdy, kdy zaměstnavatel nemůže přidělovat zaměstnanci práci v rozsahu týdenní pracovní doby z důvodu dočasného omezení odbytu jeho výrobků nebo omezení poptávky po jím poskytovaných službách (částečná nezaměstnanost). více

kajuš | 20.7.2009 11:02:30 | výpověd po mateřské dovolené

Dobrý den,

jsem na mateřské dovolené,která mě končí v září 2009.
Chtěla bych nastoupit to jiného zaměstnání,ale nevím jak mám dát výpověd zaměstnavateli po mateřské dovolené?Děkuji předem za odpověd.Špáňová

Odpověď:

Pracovní poměr je možné ukončit dohodou nebo výpovědí. V případě dohody mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem končí pracovní poměr k určitému datu, na kterém se společně dohodli. Pokud jde o výpověď, zaměstnavatel až na výjimky nemůže dát zaměstnankyni výpověď v době, kdy čerpá mateřskou nebo rodičovskou dovolenou. Pro zaměstnance zákoník práce takovéto omezení neplatí a může dát výpověď i během této doby. V případě, že dáte výpověď, běží dvouměsíční výpovědní lhůta, která začíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi.

Martina Štěpánková

Pavla | 18.7.2009 11:13:48 | mateřská dovolená

Dobrý den,jsem na MD,v srpnu budu nastupovat rodičovskou-rodila jsem v březnu 2009,chtěla bych se vrátit v roce dítěte-březen 2010 zpět do práce-prodavačka v obchodě a chci se zeptat jestli má zaměstnavatel právo mě přijat pouze na zkrácený úvazek,celý ještě vzhledem k věku dítěte nechci.Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Podle § 241 odst. 2 zákoníku práce, pokud požádá zaměstnankyně pečující o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Zaměstnavatel by tedy měl Vaší žádosti vyhovět , pokud by mu v tom nebrání provozní důvody, přičemž se musí jednat o skutečné důvody a nikoli pouze o zástupný důvod pro zamítnutí Vaší žádosti.

Martina Štěpánková

16.7.2009 20:33:07 | návštěva lékaře

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli může zaměstnavatel nařídit, že kdo jde v pátek k lékaři namá nárok na náhradu mzdy a jestli může nařídit,že lékaře nebude proplácet vůbec, prý můžeme chodit ve svým volnu,jenomže lékaři nás zvou na určitý den a ten se nedá někdy ovlivnit. Pracuji na dvousměnný provoz. A také bych se chtěla zeptat,jestli můžu žádat zaměstnavatele o úpravu pracovní smlouvy,jenom na ranní směnu.Mam čtyřleté dítě, žiji s přítelem, který je podnikatel a není skoro doma. Zaměstnavatel mi tvrdí, že nejsem samoživitelka tak nemám nárok, prý by to potom chtěl každý. Děkuji za odpověd Křížová

Odpověď:

Návštěva lékaře představuje důležitou osobní překážku v práci na straně zaměstnance. Nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci, stanoví, že zaměstnavatel poskytne zaměstnanci pracovní volno s náhradou mzdy, pokud vyšetření není možné provést mimo pracovní dobu. Volno poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout. Pokud je vyšetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu, jež by byla potřeba k ošetření v nejbližším zdravotnickém zařízení. Pokud tedy není možné navštívit lékaře mimo pracovní dobu, máte nárok na volno s náhradou mzdy, a to i v případě, že lékaře navštívíte v pátek. více

martin mika | 16.7.2009 13:08:17 | otcoství

přítelkyně chce dát k adopci dítě které máme společně ještě nenarozené jen proto že její otec si nepřeje aby ho měla s cigošem doslova a brání jí styk semnou já to dítě chci vychovávat ale oni si to nepřejou jak mám postupovat abych to dítě dostal do péče dyt je stejně moje když se ho vzdává matka?martin mika

Odpověď:

Pokud není otec určen souhlasným prohlášením rodičů, může podle § 54 odst. 1 zákona o rodině dojít k určení otcovství tak, že muž, který o sobě tvrdí, že je otcem, navrhne, aby otcovství určil soud. V tomto případě byste se tedy musel obrátit na soud, aby určil Vaše otcovství. Potom není možné, aby dítě bylo dáno k adopci bez Vašeho souhlasu.

Martina Štěpánková

Janina | 15.7.2009 14:14:40 | Mateřská vs.smlouva

Dobrý den mám dotaz smlouvu mám v práci na dobu určitou, která mi bude končit v listopadu 2009. Pokuď otěhotním kdo mi bude platit mateřskou prodlouží se mi smlouva po dobu mateřské? díky moc
M.

Odpověď:

Pokud máte smlouvu na dobu určitou, skončí pracovní poměr uplynutím této doby. K tomu, aby Vám vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství, musíte splňovat určité zákonem stanovené podmínky. Podrobné informace naleznete na stránkách http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/708?uzel=570&POSTUP_ID=524&PRVEK_ID=377
Pokud Vám nevznikne nárok na mateřskou, vznikne Vám nárok na rodičovský příspěvek, a to od narození dítěte.

Martina Štěpánková

Jana | 15.7.2009 08:21:13 | propustky

Dobrý den,všude se uvádí,že propustka platí na 1den,jak to je pokud jsem byla u1lekaře se dvěma dětmi v 1den.Pracuji 12hod denně.Zaměstnavatel přijal pouze 1propustku,která udajně platí 8 hodin a zbývající 4 hodiny mi neproplatí i přesto,že 1syn se měl dostavit k lekaři ráno a druhy až odpoledne na ruzné ukony.Je tato situace nějak právně ošetřena?Děkuji

Odpověď:

Doprovod dítěte k lékaři upravuje nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci. Podle nařízení máte nárok na pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu k doprovodu dítěte k lékaři na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, a to byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu. Nařízení nestanoví časové omezení, hovoří o 1 dni. Nicméně Váš zaměstnavatel může požadovat, abyste se mezi jednotlivými návštěvami lékaře vrátila do zaměstnání, neboť nařízení hovoří o tom, že máte nárok na volno pouze na nezbytně nutnou dobu. Přikládám příslušné ustanovení: 8. Doprovod více

jituš | 14.7.2009 15:58:28 | změna

Dva roky byl prac.poměr prodlužován na dobu určitou a místo očekávaného nástupu doby neurčité byl dodatkem změněn na zástup za mateřskou dovolenou . Je to právně v pořádku?

Odpověď:

Obecně zákoník práce dovoluje témuž zaměstnavateli a témuž zaměstnanci sjednat pracovní poměr na dobu určitou celkem na dobu nejvýše 2 let ode dne vzniku tohoto pracovního poměru. Nicméně § 39 odst. 3 písm. b) zákoníku práce stanoví z této zásady výjimku. Pokud zaměstnavatel potřebuje nahradit dočasně nepřítomného zaměstnance po dobu překážek v práci na straně tohoto zaměstnance (tedy i je-li na mateřské dovolené), obecná zásada se neaplikuje.

Martina Štěpánková

Jana Patočková | 13.7.2009 21:34:39 | Bakalářka nebo Bakalář?

Dobrý den,

obdržela jsem vysokoškolský diplom, kde se mi uděluje akademická titul "bakalář" (ve zkratce Bc. uváděný před jménem), přitom jsem žena a tak bych logicky měla být bakalářka. Bylo by možné požádat studijní oddělení příslušné vysoké školy, aby mi přepsala titul "bakalář" na "bakalářka"? Má to oporu v zákoně (např. Zákon o vysokých školách) nebo čím mohu při žádosti o přepsání argumentovat?

Děkuji za Vaši jakoukoli odpoveď
Sl. Jana Patočková

Odpověď:

Zákon č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách) hovoří v § 45 odst. 4 o tom, že /Absolventům studia v bakalářských studijních programech se uděluje akademický titul "bakalář" (ve zkratce "Bc." uváděné před jménem)./ Označení titulu je tak v souladu se zákonem o vysokých školách a obávám se, že studijní oddělení odmítne Vaší žádosti vyhovět.

Martina Štěpánková

| 1 | .. | 159 | | 161 | | 163 | .. | 240 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect