Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den. Mám prosím dotaz....soudil jsem se se svým bývalým zaměstnavatelem ohledně vydání zápočtového listu. Po dvou letech tahanic jsme se zaměstnavatelem podepsali mimosoudní dohodu a on mi vydal zápočtový list ve kterém byli špatně vypsané údaje o délce zaměstnání. V mimosoudní dohodě mi podepsal délku trvání mého zaměstnání od 1.6.2006 do 29.6.2007 to byla doba zaměstnání kterou jsem u jeho firmy skutečně pracoval. V zápočtovém listu v potvrzení o zaměstnání ovšem uvedl délku mého zaměstnání od 1.6.2006 do 31.12.2006. Žádal jsem ho o opravu těchto údajů,ale on řekl že nic opravovat už nebude...na základě jeho zfalšovaných údajů jsem neměl na pracovním úřadu díky tomuto jednání s jeho strany nárok na vyplácení podpory v nezaměstnanosti...o tu podporu ani tak nejde,ale jde o to jak ho mám donutit aby mi správně vystavil potvrzení o délce zaměstnání...směje se mi do očí. Je zápočtový list veřejná listina?...jestli ano tak se zřejmě dopouští falšování údajů. Děkuji mnohokrát za odpověď a S pozdravem František Valentík
Odpověď:
Dotaz překračuje rámec právní poradny zaměřené na diskriminaci, rovné zacházení a slaďování profesního a rodinného života. Velmi se omlouváme, ale z kapacitních důvodů není možné tyto dotazy zodpovídat.
Stávají situaci lze efektivně řešit pouze soudní cestou. Oznámení o chování zaměstnavatele můžete podat i na příslušný inspektorát práce.
Martina Štěpánková
Dobrý den, za rok bych měla nastoupit po mateřské dovolené na své místo ve státním úřadu, kde jsem pracovala 12 let. Ředitelka odboru mi zatím telefonicky sdělila, že vrámci reorganizace bylo mé místo zrušeno. Po dobu kdy jsem na m.d. byla má pracovní náplň rozdělena mezi stávající personál a místo mě byla přijata pracovnice,která je již v důchodovém věku, ale moji pracovní náplň vzhledem k nedostatečné kvalifikaci nepřebírala. Tato pracovnice nyní končí a s ní prý i moje možnost vrátit se k původní práci, která mě bavila a odpovídala co se týče odbornosti přesně mému vš vzdělání. Můžete mi prosím poradit jak se zařídit a připravit před pohovorem s personální ředitelkou (mezi řečí padla i zmínka o odstupném).
Předem mnohokrát děkuji za radu.
Odpověď:
Z Vašeho dotazu vyplývá, že se jedná o návrat do práce z rodičovské dovolené. Při návratu z rodičovské dovolené je zaměstnavatel povinen přidělit Vám práci odpovídající vaší pracovní smlouvě, pokud toto dodrží, není povinen Vás zařadit na stejné místo jako před nástupem na mateřskou dovolenou. Tuto povinnost má pouze po návratu z mateřské dovolené. V případě, že pro Vás zaměstnavatel místo odpovídající Vaší pracovní smlouvě nemá, může Vám nabídnout práci jinou, tu však nejste povinna přijmout. Pokud došlo u zaměstnavatele k organizačním změnám a zaměstnavatel pro Vás nemá odpovídající místo, může Vám dát výpověď tzv.
z organizačních důvodů, výpovědní lhůta činí podle zákoníku práce nejméně 2 měsíce, zároveň Vám náleží odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku. Jestliže pro Vás nemá zaměstnavatel po dobu výpovědní lhůty práci, jedná se o překážku na straně zaměstnavatele a za tuto dobu Vám přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. více
Dobrý den, prosím o radu, zda-li mohu přijmout v době rodičovské dovolené i souběžný pracovní poměr a v jakém rozsahu k HPP, kde jsem nyní evidována na rodičovské dovolené. Zvolila jsem dvouletou RD (mé dítě má nyní 1,5 roku) ve vztahu k ÚP, ale zaměstnavatel pro mě nebude mít za půl roku z důvodu organizačních změn pracovní místo. Vzhledem k tomu, že mé dítě nemá 3 roky, výpověď z jeho strany nemůže být podána. Protože budu ale od 2 let věku dítěte, bez prostředků, budu nucena souběžnou práci hledat. (Předpokládám, že nebude shodná s dosavadní činností=nebude potřebný souhlas zaměstnavatele). Může být souběžný pracovní poměr klasifikován jako HPP nebo VPP v rozsahu 40 hodin týdně?
Odpověď:
Výdělečnou činnost pro jiného zaměstnavatele můžete vykonávat v pracovním poměru v rozsahu do 40 hodin týdně nebo na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti.
Podle § 304 zákoníku práce můžete vedle svého zaměstnání vykonávaného v pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jste zaměstnána, jen s jeho předchozím písemným souhlasem.
Martina Štěpánková
Dobrý den, mám k Vám prosbu o radu. Jsem otec na RD a podepsal jsem smlouvu s jistou realitní kanceláří jako makléř, abych pro rodinu něco přivydělal. Po době cca 5 měsíců ovšem majitel kancelář zavřel a na mě uplatńuje konkurenční doložku po dobu 2 let, jelikož jsem chtěl přestoupit do jiné kanceláře. Takto nevýhodnou smlouvu jsem sice uzavřel, nicméně mě přijde velmi pro mě nevýhodná a neetická. Za dobu 5 měsíců jsem vydělal,( ale nemám proplaceno zatím ) cca 25000 kč, ale smluvní pokuty jsou milionové. Připomínám, že kancelář již neexistuje a tak nevidím uplatnování konk. doložky jako opodstatněné.
S přátelským pozdravem a přáním odpovědi Spáčil
Odpověď:
Konkurenční doložka je pro pracovně-právní vztahy upravena zákoníkem práce v § 310-§311.
Ve Vašem případě se však zřejmě jedná o konkurenční doložku podle obchodního práva, na kterou se úprava zakoníku práce nevztahuje.
Uvádíte, že chcete uzavřít smlouvu s jinou kanceláří, doporučuji Vám proto obrátit se s žádostí o radu na advokáta.
My bohužel z kapacitních důvodů poradenství v oblasti obchodního práva neposkytujeme.
Martina Štěpánková
Dobrý den.Prosím Vás o radu ohledně mého problému.Jsem na Úřadu práce,nepobírám podporu.Momentálně jsem v rizikovém těhotenství a pobírám na sebe a 3 nezletilé děti pouze dávky hmotné nouze.Bývalý přítel je cizinec,žijící v Německu.Neplatí výživné a bohužel nemám nárok ani na dětské přídavky a vyrovnávací příspěvek proto,že jsem od něj i po urgenci neobdržela doklad o tom,že v Německu nevyužívá slevy na dani.Proto mám veškeré finanční prostředky zamítnuty.Výživné jsem si vyřizovala přes Brno,kde je institut pro mezinárodněprávní ochranu dětí a již půl roku mi tyto doklady leží u soudu k vyplnění.Momentálně budu až do nástupu na mateřskou dovolenou v neschopnosti a ráda bych věděla,jak tyto problémy vyřešit.Běhám od úřadu k úřadu a stále bez úspěchu.Dále bych ráda věděla,když jsem na rizikovém těhotenství,jestli musím vykonávat veřejně prospěšné práce,které mi sociální úřad nařídil,abych neměla snížené dávky v hmotné nouzy na sebe a děti.Předem děkuji za odpověď.
Odpověď:
Nic jiného než řešit uvedené věci přes Brno, nemůžeme poradit. Řízení se zahraničním prvkem je vždy zdlouhavé. Další možností je žalovat výživné přímo v Německu, existuje i mezinárodní dohoda za účelem snazšího vymáhání výživného z ciziny, nicméně to je rovněž zdlouhavé. Podle mého názoru může dávkové oddělení předložení některých dokladů k výplatě dávek prominout, pokud jejich získání je prakticky nemožné. Vzhledem k tomu, že rodiče nejsou manželé a nežijí spolu, není důvod zahrnovat otce dětí mezi společně posuzované osoby mj. i s hlediska příjmů domácnosti, proto je zřejmé, že nárok na přídavky na děti dle § 17 a následující zákona o státní sociální podpoře by děti mít měly (pakliže rozhodný příjem v rodině nepřevyšuje 2,4x částku životního minima rodiny). Nepřítomnost otce by na to rovněž neměla mít žádný vliv. Nechápu, proč nejsou dávky stát. soc. podpory přiznány. Je na místě o ně písemně požádat a v případě zamítnutí nároku se proti němu odvolat. více
Dobrý den. 30.4.09 mi končí výpovědní lhůta z pracovního poměru. Firma zrušila z důvodu krize několik míst a mezi nimi i moje. Já jsem minulý týden marodila, chtěla jsem se zeptat, zda moje 6ti denní neschopenka nějak ovlivní konec prac. poměru. Potom se chci zeptat, jak dlouho jsem v ochrané lhůtě po posledním dnu v práci ohledně onemocnění? A ještě mám jeden dotaz. V lednu jsem odjela na dovolenou mimo republiku s rodinou a vybrala jsem na to téměř celou svou dovolenou. Vedení mi jí schválilo již loni na podzim, tedy půl roku předem a týden po mém návratu z dovolené jsem dostala výpověď a navíc po mě chtějí zaplatit dovolenou, že mi jí strhnou z tříměsíčního odstupného, které mi slíbili. Chápu, že kdybych odešla z práce sama, nahradila bych tu dovolenou, ale oni mě vyhodili, jsem bez místa a z odstupného mi ještě seberou jeden plat, který padne za přebranou dovolenou. Je to v pořádku? Mají právo po mě chtít tu dovolenou zaplatit, když kdyby mě nepřipravili o místo, měla bych jí odpracovanou. Za odpovědi předem děkuji. Jana
Odpověď:
Podle zákona o nemocenském pojištění Vám nemocenské náleží též, jestliže ke vzniku dočasné pracovní neschopnosti došlo po zániku pojištění v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; pokud však pojištění trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo. Pokud ke vzniku pracovní neschopnosti došlo za trvání pracovního poměru bude Vám nemocenské náležet i po skončení pracovního poměru.
Bohužel zaměstnavatel si může strhnout částku za dovolenou, kterou jste vyčerpala nad rámec svého nároku.
Martina Štěpánková
Dobrý den, prosím Vás o radu v této situaci. Nejprve vysvětlím: Jsem studentka a od května 2009 bych chtěla nastoupit do zaměstnání a ukončit toto pomaturitní studium. Mám sjednané pohovory na několika prac. místech a vypadá to slibně. Jenže se naskytla věc velmi nečekaná a tou je těhotenství. Před tím jsem žádné zaměstnání neměla, pouze brigádně, ale řádně na smlouvu.
- Pokud vím, že jsem těhotná, je mou povinností oznámit to zaměstnavateli při přijetí do zaměstnání nebo snad již při pohovoru? Nebo si mohu tuto informaci nechat zcela pro sebe a oznámit ji případně až po ukončení 3 měsíční zkušební doby?
Předem Vám velice děkuji za odpověď.
Odpověď:
Právní předpisy nestanoví povinnost informovat zaměstnavatele o těhotenství. Je na Vašem rozhodnutí, kdy tuto skutečnost zaměstnavateli oznámíte, nemůže Vás proto dodatečně nijak sankcionovat.
Martina Štěpánková
Dobrý den, poprosila bych Vás o radu ohledně změny pracovního poměru. Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. Byla mi ale nabídnuta v rámci stejné firmy lepší pozice s podmínkou doby určité (zástup za mateřskou dovolenou). Lze z nějakého důvodu trvat na prac. poměru na dobu neurčitou? Co vše by to pro mě znamenalo, pokud bych s uvedenou dobou souhlasila - sama totiž uvažuji v horizontu 1-2 let o mateřské. Děkuji.
Odpověď:
Pokud dobrovolně se zaměstnavatelem uzavřete smlouvu na jinou pozici, která je na dobu určitou, Váš pracovní poměr by uplynutím této doby skončí. Je tedy na vašem zvážení, zda přijmete nabízenou pozici omezenou na dobu určitou. Nabízenou pozici nejste povinna přijmout, ale pokud tak učiníte, nelze trvat na pracovním poměru na dobu neurčitou.
Martina Štěpánková
Dobrý den, včera dne27.4 2009 se mi doma stal úraz a tak jsem se chtěl zeptat, zda mám nárok na nemocenskou i když jsem dal výpověd dohodou z důvodu nadbytečnosti ke dni 30.4.2009 a má mi být vyplaceno odstupné.
Odpověď:
1. - 3. pracovní den pracovní neschopnosti Vám nenáleží náhrada mzdy ani dávka, od 4. pracovního dne do 14. kalendářního dne Vám náleží náhrada mzdy (60 % redukovaného průměrného výdělku), náhradu mzdy vyplácí zaměstnavatel.
Od 15. kalendářního dne Vám náleží nemocenské (60 % denního vyměřovacího základu), nemocenské vyplácí okresní správa sociálního zabezpečení.
Výše náhrady mzdy a nemocenské se odvozuje od výše vašeho platu, není tedy možné přesně určit kolik peněz dostanete.
Martina Štěpánková
Kolikátého dne (datum) se vyplácí nemocenská následujícího měsíce? Když jsem celý předchozí měsíc marodila. Děkuji za odpověď, Kůpová
Odpověď:
Obraťte se s dotazem na okresní správu sociálního zabezpečení, která nemocenskou vyplácí.
Martina Štěpánková
Dobrý den, 24.4 se mi ženil otec a já šel jako svěděk. v práci mi bylo sděleno,že jako syn,který jde otci za svědka nemám nárok na paragraf... Nezdá se mi to. Je to možné?
Odpověď:
Podle nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci, se dítěti při svatbě rodiče poskytne pracovní volno bez náhrady mzdy nebo platu. Máte tedy nárok, aby Vás zaměstnavatel uvolnil z práce, ale nepřísluší Vám za tento den náhrada mzdy nebo platu.
Martina Štěpánková
Dobrý den, 8let pracuji ve firmě kde dostávám smlouvu na dobu určitou. Majitel firmy má firmy dvě, tak mě přehazuje co dva roky z firmy do firmy.Během těchto dvou let mi smlouvu prodlouží a když by mě měl vzít na dobu neurčitou, tak mě příjme do druhé firmy, kde dostanu smlouvu na dobu určitou a tak se to stále opakuje 8let. Moje pracovní náplň se nemění a jsem stále na stejné pracovní pozici. Celých 8let žiju ve stresu, jestli smlouvu prodlouží nebo ne a přitom si myslím, že by dávno měla mít smlouvu na dobu neurčitou. Chci se tedy zeptat, jestli postupuje právně nebo ne. Děkuji za odpověď
Odpověď:
Lze říci, že jednání, které popisujete, představuje obcházení zákona ze strany zaměstnavatele. Zaměstnavatel se chce vyhnout tomu, aby Vám dál smlouvu na dobu neurčitou. Proti takovému jednání je obrana velmi složitá. Bylo by možné podat stížnost na inspektorát práce či žalobu k soudu. Výsledek je však velmi nejistý a navíc by to ve svém důsledku mohlo Vaši situaci ještě zhoršit a o práci byste mohla přijít zcela.
Martina Štěpánková
Dobrý den,jsem na rodičovské dovolené plánujeme druhé dítě,to první dovrší 4 let 11.2.2010.Vzhledem k věku dítěte jsem si nemohla vybrat a spadám pod sníženou výměru tedy 3800,Kč měsíčně.Před prvním dítětem jsem byla zaměstnaná se smlouvou na dobu neurčitou,zažádala jsem si o prodloužení do 4let věku dítěte.Ze strany zaměstnavatele mi bylo vyhověno.Tak bych se chtěla zeptat,jestli mam nárok na mateřskou dovolenou a jestli si budu moci vybrat ze tří variant.A jestli bych porodila až po dovršení 4let věku dítěte,budu se muset hlásit na pracovním uřadě?A co bych v tu dobu pobirala za dávky.Moc děkuji za odpověd
Odpověď:
Nárok na mateřskou dovolenou Vám vznikne, pokud bude trvat Vaše zaměstnání. Tedy pokud byste byla na rodičovské dovolené nebo neplaceném volnu a znovu otěhotněla, tak Vám před porodem vznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství a na mateřskou dovolenou z trvajícího pracovního poměru. Pokud bude trvat Vaše zaměstnání tak není potřeba se hlásit na úřadu práce, to by bylo žádoucí pouze v případě, že by Vaše zaměstnání skončilo.
Možnost volby variant délky čerpání rodičovského příspěvku závisí také na výši Vašeho příjmu
Rodičovský příspěvek je stanoven ve čtyřech výměrách daných v pevných měsíčních částkách - zvýšené (11 400 Kč), základní (7 600 Kč), snížené (3 800 Kč) a nižší (3 000 Kč).
Rodič si může zvolit čerpání rodičovského příspěvku po dobu dvou, tří nebo čtyř let. Volbou doby čerpání si rodič zároveň volí i k ní příslušnou výši příspěvku, a to: více
Dobrý den,
17.5.2009 mi končí mateřská dovolená (28 týdnů). Ihned se vracím do zaměstnání a budu žádá o poskytnutí rodičovského příspěvku do věku 3 let dítěte. Už v šestinedělí mi bylo oznámeno (pracuji jako vedoucí pracovník), že zpracování činností mého oddělení se přesouvá do zahraničí. Personální ředitel mi sdělil, že to nejsou důvody k propuštění dle zákoníku práce, protože podnik se neruší ani nepřesouvá, že po dobu MD jsem v ochranné době. Zároveň s ohledem na nutnost výkonání práce je přínosné se vrátit ihned po MD a poté do konce roku mi bude nabídnuta dohoda o ukončení pracovního poměru s odstupným. V návaznosti na skutečnost, že s několiměsíčním dítětem těžko naleznu odpovídající novou práci, bych se ráda zeptala, jestli můžu dohodu odmítnout a trvat na pokračování pracovního poměru se současným zaměstnavatelem. V zákoníku práce do roku 2007 bylo ustanovení, že nelze propustit zaměstnankyni, pakliže pečuje trvale o dítě mladší tří let. Od roku 2007 pak došlo k přestylizování tohoto ustanovení na to, že nelze propustit zaměstnance na rodičovské dovolené (která se poskytuje do tří let věku dítěte). více
Odpověď:
Současný zákoník práce poskytuje ochranu před propuštěním pouze těhotným ženám a ženám na mateřské a rodičovské dovolené. Pokud se vrátíte do svého zaměstnání, ukončíte tím mateřskou či rodičovskou dovolenou a ochrana před propuštěním se na Vás vztahovat nebude.
Zaměstnavatel Vám pak bude moci dát výpověď z organizačních důvodů, nicméně nesmí Vás diskriminovat. To znamená, že Vám např. nesmí dát přednostně před ostatními zaměstnanci výpověď z důvodu, že pečujete o malé dítě.
Martina Štěpánková
dobrý den,pracuji pevnou pr.dobu na 8 hodin.na propustce od zaměstnavatele mám uvedeno,že bude proplacena pouze od 8hod do13,hod ,pouze v prac.době,asi si upravili prac.dobu,ale ve smlouvě mám na 8 hodin,že pracuji.tedy,když jdu k dokt. na krev,musím tam být do osmy,tak nemám nárok a musím si to nadělávat
Odpověď:
Z Vašeho dotazu mi vyplývá, že máte pružné rozvržení pracovní doby, kdy si zaměstnanec volí sám začátek, popřípadě i konec pracovní doby v jednotlivých dnech v rámci časových úseků stanovených zaměstnavatelem. Tento úsek zaměstnavatel stanovil od 8 hod do13 hod. Nicméně toto pružné rozvržení pracovní doby se v určitých případech neuplatňuje, např. a pro tyto účely by měl zaměstnavatel stanovit pevně začátek a konec pracovní doby v rozsahu 8 hodin.
tanoven, nebo brání-li jejímu uplatnění provozní důvody, a v době důležitých osobních překážek v práci, po kterou zaměstnanci přísluší náhrada mzdy nebo platu podle § 192 nebo peněžité dávky podle předpisů o nemocenském pojištění; v takových případech platí pro zaměstnance předem stanovené rozvržení týdenní pracovní doby do směn, které je zaměstnavatel pro tento účel povinen určit.
Martina Štěpánková
Dobrý den,jsem na částečném invalidním důchodě a z důvodu zaměstnavatele mne propustily ze zaměstnání,dokud jsem dělala na osm hodin tak bylo vše v pořádku a od nového roku jsem začala chodit jen na šest hodin třísměnného provozu,v lednu mi vnutily papíry o rozvázání pracovního poměru.Výpovědní doba trvala dva měsíce s tím že budu doma a místo hodinové prac.doby mi vypláceli průměrný plat do konce března a musela jsem si vybrat mezi tím i starou našetřenou dovolenou a taky novou.Z důvodů operací jsem na neschopence a zajímalo by mne kde si potom najdu zaměstnání na zkrácený ůvazek ,když rozesílám stále životopisy už půl roku a nikde o mne nestojí.To mám doplácet celý další život na boreliozu a díky tomu že nebudu mít vyšší příjem, tak u rozvodu stratím děti,které posuzují podle příjmu rodičů a ne podle toho u koho děti chtějí být.Byla jsem před pěti lety donucena pozastavit soudní líčení které trvalo 4roky a nikdo mi nepomohl.Soudkyně naše čtyři děti chtěla rozházet po dětských domovech a nezajímalo jí ,že jsem stále s dětmi sama a starám se o jejich výchovu. více
Odpověď:
Při hledání zaměstnání je samozřejmě možné se obrátit na úřad práce, případně také na nějakou soukromou agenturu, která zaměstnání zprostředkovává.
Soud by Vám v žádném případě neměl odebrat děti pouze z důvodu Vaší složité finanční situace. V této věci se můžete obrátit na Poradnu pro občanství/občanská a lidská práva tel. 270 003 291, která poskytuje pomoc rodinám ohroženým nařízením ústavní výchovy.
Martina Štěpánková
Dobrý den,
chtěla jsems e zeptat, pokud pracuji z domu, mám právo na lékaře, aniž bych si musela ten čas nahrazovat?
Děkuji Markéta
Odpověď:
Právní úprava práce z domova je velmi kusá a nedostatečná, nicméně podle § 317 zákoníku práce se na zaměstnance pracujícího z domova nevztahuje úprava rozvržení pracovní doby. Zaměstnanec si pracovní dobu rozvrhuje sám, zadanou práci byste tedy měla vykonat v době, kdy nejste u lékaře.
Martina Štěpánková
Dobrý den,chtěla jsem Vás poprosit o radu.18.3.2008 jsem ukončila pracovní poměr po 3 letech na mateřské,potom rok byla ještě s malou na doma.Od 18.3.2009 jsem vedena na úřadě práce,jako uchazeč o místo.Právě jsem zjistila,že jsem v 5 týdnu neplánovaného těhotenství.Můžete mi poradit co teď.Jestli a kdo mi bude platit mateřskou a rodičovskou dovolenou.Prosím o radu,co mam dělat.Děkuji moc Dana
Odpověď:
Pokud jste evidovaná na úřadě práce, tak Vám nevznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství podle zákona o nemocenském pojištění.
Vznikne Vám nárok na rodičovský příspěvek podle zákona o státní sociální podpoře, budete moci využít *pomalejší čerpání* rodičovského příspěvku od narození dítěte v základní výměře (7 600 Kč) do 21 měsíců věku dítěte a dále ve snížené výměře (3 800 Kč) do 48 měsíců věku dítěte.
Martina Štěpánková
Dobrý den,
prosím o informaci ohledně mého pracovního poměru.
V současné době jsem na rodičovské dovolené do 3 let věku dítěte a v červenci t.r. mám nastoupit zpět do zaměstnání.
V průběhu mé čerpané RD, ale zaměstnavatel fyzická osoba založil s.r.o., tzn. má jiný název a IČ.
Je možné podepsat se zaměstnavatelem pouze dodatek k původní pracovní smlouvě o změně zaměstnavatelského subjektu, aby jsem měla zachované stejné pracovní podmínky? Jedná se mi zejména o výši průměrných náhrad atd. Zůstala jsem vedena již jako poslední zaměstnanec, ostatní přerazení zaměstnanců probíhalo dle sdělení kolegů - podat výpověď dohodou + podepsat novou pracovní smlouvy, jiné podmínky např. nižší platový výměr + odměny atd.
V případě, že bych nastoupila na další mateřskou dovolenou do věku 4 let staršího dítětě, posuzovala by se mi mateřská ze stejných vyměřovacích základů, pokud budu vracet do zaměstnání a firma - nyní s.r.o. má jiné IČ, ale je pokračovatelem obchodní firmy fyzické osoby?
více
Odpověď:
Dobrý den,
ve Vašem případě dochází ke změně subjektu pracovní smlouvy na straně zaměstnavatele, což nemůže být důvodem zrušení pracovního poměru (ať dohodou nebo výpovědí). V tomto případě, kdy se jedná o subjekty pokračující v činnosti, by mělo dojít jen ke změně pracovní smlouvy a na stranu zaměstnavatele bude dopsán subjekt jiný. Ostatní podmínky pracovní smlouvy, práva a povinnosti, zůstávají zachovány, pokud si tedy Vy nebo Váš zaměstnavatel ve smlouvě nevymíníte jiné nové nebo změněné skutečnosti.
V případě, kdy se budete vracet do práce po uplynutí 3 let věku dítěte, máte právo, aby Vás zaměstnavatel zařadil na Vaše původní místo, které jste vykonávala. V případě, že byste chtěla nastoupit zpět do zaměstnání až po 4. roku dítěte, musíte o tuto skutečnost požádat svého zaměstnavatele. Ten není povinen Vaší žádosti vyhovět. Pokud Vám nařídí, abyste se do zaměstnání vrátila, musíte tak učinit. více
Dobrý den mám 15letou dceru, potřebuji s ní jít k odbornému lékaři. V zaměstnání mi však tvrdí, že na propustku k lékaři s dítětem mám nárok jen do 15let dítěte...Můžu se zeptat jak je to správně? Děkuji
Odpověď:
Doprovod dítěte k lékaři upravuje nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci. Podle nařízení máte nárok na pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu k doprovodu dítěte k lékaři na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, a to byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu. Nařízení nestanoví žádné věkové omezení a podle zákona se za dítě považuje osoba mladší 18 let.
Přikládám příslušné ustanovení:
8. Doprovod
a) Pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu více