Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den jsem zaměstnaná u firmy ahold jako pokladní,mám zkušební dobu 6 měsíců.Ted jsem ukoncila tri a ted mi zacli dalsi tri.Ale me se naskytla jina pracovni příležitost a tak jsem se chtela zeptat jestli mohu podat vypoved ze dne na den abych tam nemusela byt treba jeste dva mesíce.A taky jsem se chtela zeptat jak bych tu vypoved mela asi sepsat.Děkuji předem za odpoved Lucie
Odpověď:
Podle § 35 zákoníku práce může být zkušební doba sjednána nejdéle na 3 měsíce po sobě jdoucí ode dne vzniku pracovního poměru. Zkušební dobu tak nelze sjednat na 6 měsíců. Ve zkušební době může zaměstnavatel i zaměstnanec zrušit pracovní poměr z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Písemné oznámení o zrušení pracovního poměru byste měla doručit zaměstnavateli alespoň 3 dny přede dnem, kdy má pracovní poměr skončit.
Martina Štěpánková
Dobrý den, chci se optat, v souččasné době jsem ukončila mateřskou dovolenou., požádala jsem o řádnou dovolenou a po té nastupuji na rodič. dovolenou, uvažuji nastoupit za 3 měsíce do zaměstnání a dala jsem na vědomí zaměstnavateli tuto skutečnost...a ten mi sdělil, jelikož jsem byla před MD v prac. neschopnosti (rizik. těhotenství), nepočítá se mnou a chce mi v nejbližší době podat rozvázání pracovního poměru, je tato věc možná?...mám smlouvu na neurčito.. děkuji za odpovď. Rony
Odpověď:
Podle zákoníku práce je zaměstnavatel povinen Vás po návratu z rodičovské dovolené zařadit na místo, které odpovídá Vaší pracovní smlouvě. Výpověď by Vám mohl dát pouze v případě organizačních důvodů, tedy pokud se ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část, nebo se přemísťuje zaměstnavatel nebo jeho část, nebo když se stane zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách.
Martina Štěpánková
Dobrý den,budu mít kurz manikérky s modeláží nehtů a chtěla bych to mít na živnost.Musím mít garanta a na jak dlouho a musí být v oboru?Stačí když garant bude v oboru zdravotnictví? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dotaz přesahuje rámec právní poradny, jenž je zaměřena na rovné zacházení a ochranu před diskriminací a na slaďování pracovního a rodinného života a nikoli na pracovní právo obecně. Velmi se omlouváme, ale není v našich kapacitách zodpovídat dotazy vymezený rámec právní poradny.
Martina Štěpánková
Dobrý den, pracuji u České pošty a chtěla bych vědět na co mohu použít propustku. Děkuji
Odpověď:
Váš dotaz je bohužel velmi obecný, není zřejmé jakou propustku máte na mysli. Není tak možné Váš dotaz zodpovědět.
Martina Štěpánková
Přeji heký den a prosím o odpověď, zda může být při pobírání mateřské (PPM) nějaký jiný příjem - přivýdělek, ať už z dohod nebo ze zkráceného prac.poměru. Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Při pobírání peněžité pomoci v mateřství nemůžete být zaměstnána v zaměstnání, z něhož Vám tato pomoc náleží, a to ani na kratší pracovní úvazek. Nicméně můžete vykonávat práci na základě dohod o pracech konaných mimo pracovní poměr, přičemž tato práce by se měla druhově odlišovat od zaměstnání, z něhož Vám vznikl na peněžitou pomoc v mateřství nárok.
Martina Štěpánková
Dobry den,potřebuji prosím radu ohledně družstevního bytu,z kterého mě můj bývalý manžel vyhazuje,ale už jak víc 8 let spolu nežijeme a já tam bydlím jen se svými 2 dětmi,které mám z bývalým manželem,jedná se o 2 pokojový byt.Nevím bohužel co mám dělat a tak jsem se obrátila s radou na vás,Předem moc děkuji.
Odpověď:
Na Vaši otázku nelze jednoznačně odpovědět, záleží na tom, kdy došlo k nabytí družstevního podílu a ke vzniku nájmu bytu, zda za trvání maželství nebo ještě před jeho uzavřením. Daná věc je poměrně komplikovaná a proto Vám doporučuji se obrátit na advokáta nebo na Sdružení na ochranu nájemníků http://sonpraha.cz/ nebo na občanskou poradnu http://www.obcanskeporadny.cz/
Martina Štěpánková
Prosím Vás o podání zprávy , zda musí zaměstnanec při odchodu do invalidního důchodu dát zaměstnavateli výpověď, případně z jakého důvodu. Děkuji
Odpověď:
Dotaz přesahuje rámec právní poradny, jenž je zaměřena na rovné zacházení a ochranu před diskriminací a na slaďování pracovního a rodinného života a nikoli na pracovní právo obecně. Velmi se omlouváme, ale není v našich kapacitách zodpovídat dotazy vymezený rámec právní poradny.
Martina Štěpánková
Dobrý den chtěla bych se zeptat co mám dělat, když můj zaměstnavatel ukončuje činnost, a chce nám dát 3 měsíční výpověd dohodou bez odstupného. Mám pracovní poměr na dobu neurčitou.
Odpověď:
V případě, že zaměstnavatel ukončuje činnost, může se zaměstnanci ukončit pracovní poměr dohodou k určitému dni, na kterém se oba dohodnou, a nebo ukončí pracovní poměr výpovědí. V případě výpovědi běží
podle zákoníku práce nejméně dvouměsíční výpovědní lhůta. Podle § 67 zákoníku práce Vám v případě ukončení pracovního poměru výpovědí nebo dohodou z organizačních důvodů, ve Vašem případě tedy z důvodu ukončení činnosti zaměstnavatele, náleží odstupné ve výši nejméně trojnásobku
průměrného výdělku.
Budete-li se zaměstnavatelem uzavírat dohodu o ukončení pracovního poměru, je žádoucí, aby důvod ukončení pracovního poměru, tedy odkaz na příslušné ustanovení zákoníku práce (§ 52 písm. a)) byl v dohodě výslovně uveden, aby bylo zřejmé, že důvodem ukončení jsou organizační důvody na straně zaměstnavatele, a že Vám tedy náleží odstupné. Martina Štěpánková
Dobrý den,pokud přesáhnu 9 dní na paragrafu s dítětem a dítě marodí dál ,jak v tomto případě je to dál s placením paragrafu?Děkuji Zdenka
Odpověď:
Podle zákona č. 187/2006 Sb. o nemocenském pojištění máte nárok na ošetřovné pouze po dobu 9 kalendářních dnů, nebo 16 kalendářních dnů, jde-li o osamělého zaměstnance, který má v trvalé péči aspoň jedno dítě ve věku do 16 let, které neukončilo povinnou školní docházku. Následně již nárok na placení paragrafu nemáte. Podle § 191 zákoníku práce máte nárok, aby zaměstnavatel omluvil Vaší nepřítomnost v práci, pokud pečujete o nemocné dítě mladší 10ti let, přičemž tato doba není omezena jako je tomu u poskytování dávky ošetřovné.
Martina Štěpánková
Dobry den, pred nejakou dobou jsem zadal se uchazel o misto v jedne spolecnosti o misto, avsak pri prijimacim rizeni mi bylo receno, ze mne neprijmou, i prez to, ze odborne predpoklady bych splnoval, jelikoz pry nejsem zena. Chapal bych to, pokud by se jednalo, o odvetvi, kde je pro to mit nejake specialni vlohy, jez bych jako muz nemohl mit, avsak zde se jednalo o misto v poradne zabivajici se domacim nasilim. Mohu se proti takovemuto jednani branit? Dekuju za odpoved,
Jan
Odpověď:
Jednání zaměstnavatele by mohlo být diskriminační, pokud by důvodem Vašeho odmítnutí bylo Vaše pohlaví. Nicméně záleží na tom o jakou práci se jednalo a zda pohlaví skutečně nebylo podstatné pro řádný výkon dané práce.
Klienty poradny pro domácí násilí jsou především ženy, které by mohly mít obavu svěřit se se svým problémem muži, a pokud práce spočívala v přímé práci s klientkami, mohla by uvedená organizace tímto odůvodňovat Vaše odmítnutí.
Důkazní břemeno by spočívalo na uvedené organizaci, ta by musela prokázat, že pro řádný výkon dané práce je nezbytné zaměstnat ženu.
V případě, že byste se chtěl bránit, je možné podat stížnost na úřad práce, případně také žalobu k soudu; záleží na tom, jaké máte k dispozici důkazní prostředky, zda by tedy taková žaloba měla naději na úspěch.
Martina Štěpánková
Dobrý den!Ráda bych se Vás na něco zeptala.Pracuji v soukromé firmě od 3.11.2008.27.1.2009 jsem podala výpověď ve zkušební době,kterou mám 3 měsíční.Chtěla bych se zeptat,jestliže do konce ledna 2009 onemocním a půjdu na nemocenskou,zda mi bude platit firma,u které nyní ještě pracuji nemocenskou?A jestli mám ještě nějakou ochrannou lhůtu,když podávám výpověď ve zkušební době?Děkuji Černá.
Odpověď:
Ochranná doba činí 7 dní od zániku pojištění, tedy ode dne, kdy skončilo Vaše zaměstnání. Během prvních dvou týdnů dočasné pracovní neschopnosti poskytuje zaměstnavatel zaměstnanci náhradu mzdy za pracovní dny, avšak náhrada mzdy, platu či odměny nepřísluší za první 3 takovéto dny.
Náhrada mzdy bude náležet pouze za dobu, v níž trvá pracovní vztah, který zakládá účast na nemocenském pojištění.
Pokud onemocníte v ochranné lhůtě nebudete mít tedy prvních 14 dní nárok na náhradu mzdy ani na nemocenské a následně od třetího týdne by Vám vznikl nárok na nemocenské.
Martina Štěpánková
JSEM REGISTROVÁN NA ÚŘADU PRÁCE,KDYŽ JSEM ZDĚLIL ŽE CHCI ODEJET NA REKREACI K MOŘI BYLO MI ŘEČENO ŽE SE MUSÍM NEJDŘÍVE ODHLÁSIT Z REGISTRACE JINAK ŽE NA REKREACI NEMÁM NÁROK. DĚKUJI KABOUREK.
Odpověď:
Zákon o zaměstnanosti, který upravuje postavení uchazeče o zaměstnání, výslovně nestanoví Vaši povinnost vystoupit z evidence uchazečů, abyste mohl odjet na dovolenou. Nicméně tento zákon Vám jako uchazeči stanoví řadu povinnosti a povinnost součinnosti s úřadem práce, přičemž úřad práce může Vaši rekreaci posuzovat jako případné narušení těchto povinností. Záleží tedy pravděpodobně na dohodě s úřadem práce a na načasování Vaší dovolené.
Martina Štěpánková
Dobry den v roce 2007 jsem podnikala od zari do prosince.danove priznani vyslo na o kc ,za rok 2008 jsem podnikala 7 mesicu ,od zari jsem pozastavila zivnost do ledna 2008 a po novem roce jsem zjistila ze jsem tehotna ,danove priznani za rok 2008 budu podavat v breznu ,premyslim o prihlaseni na pracovnim urade ...
Odpověď:
Pokud nemáte zaměstnání ani nepodnikáte, tak je samozřejmě dobré se přihlásit na úřad práce.
Martina Štěpánková
Moc prosím o radu
Dobrý den,chtěla bych poprosit o radu co dělat nebo co je pro mne nejlepší...Jsem matka samoživ.a mám dcerku která bude mít 15.4. tři roky a tak mi bude i končit rod.dov. protože jsem si zvolila var.na 3 roky.Teď jsem ve 4 měsíci těhot.a díťě by se mělo narodit kolem 8.-11.7. to je asi 3 měsíce po skončení rod.dov.Dnes jsem se byla ptat do mého zaměstnání ohledně práce co bude dál,a paní na personálním mi řekla že s každou maminou co končí na mat.dělají výstup a dostávají odstupné,takže by to tak viděla i semnou,poněvač nevědí co by bylo za další 3 roky atd.Asi bych musela jít na prac.úřad už jen kvůli soc.a zdrav.abych neměla proluku a nemusela nic doplacet.Navíc tohle těhotenství mi dělá trošku promblémy a tak mě paní doktorka řekla,že se musím šetřit a vypadá to na rizikové těh.Výstup z práce by mě napsali koncem dubna. A teď ty otázky na vás :) Nevím jestli to mám přijmout a vzít si odstupné? To bych pak opravdu musela na prac.úřad?Jak bych tam byla placena?Nebo je pro mne lepší odřeknout vypověď a jít na neschopenku když mám problémy.Anebo je to jedno mám vzít odstupný jít na prac.úřad a tam by mě to bylo nějak dopláceno?nebo jít na prac. více
Odpověď:
Pokud pro Vás zaměstnavatel nemá po návratu z rodičovské dovolené odpovídající místo, může Vám dát výpověď tzv. z organizačních důvodů, výpovědní lhůta činí podle zákoníku práce nejméně 2 měsíce, zároveň Vám náleží odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku. Jestliže pro Vás nemá zaměstnavatel po dobu výpovědní lhůty práci, jedná se o překážku na straně zaměstnavatele a za tuto dobu Vám přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.
Nebo je možné se zaměstnavatelem dohodnout na ukončení pracovního poměru z důvodu organizačních změn na straně zaměstnavatele, potom Vám nepoběží výpovědní lhůta, ale pracovní poměr skončí ke dni, na kterém se se zaměstnavatelem dohodnete. Odstupné podle zákoníku práce Vám bude náležet i v tomto případě, je však lepší to do dohody výslovně uvést. více
Dobrý den, prosím, můžete mi zodpovědět dotaz, zda už byl přijat zákon umožňující otcům zůstat v době šestinedělí (event. i po něm) s matkou a dítětem doma a pobírat přitom 70% svého platu?
Předem Vám velmi děkuji za odpověď
Alice Rutková
Děkuji
Rutková
Odpověď:
Návrh na tzv. otcovské, který by otcům umožňoval zůstat týden doma s matkou a dítětem v době šestinedělí, byl zatím schválen vládou. Zákon zatím přijat nebyl, lze očekávat, že k tomu dojde v průběhu tohoto roku.
Martina Štěpánková
Dobrý den! Rád bych se informoval o tom jak to je když se musím postarat o 3 leté dítě s důvodů, že manželka je v porodnici.V praci pomne chteji abych normálně i s malou chodil do práce, ale ja myslím že snad mám nárok se o malou postarat doma.Jak to prosím vás je.Taky se zmínili, že kdybych tam nechodil tak mi dají výpověď.Můžou to udělat? Pro malou je to stresující vstávat ráno v 5:30 a sedět celý den v práci a domů přijet v 18:00.Prosím poradte mi jak se mam zachovat.Děkuji
Odpověď:
Podle § 191 zákoníku práce představuje důležitou osobní překážku na straně zaměstnance pokud fyzická osoba, která o dítě jinak pečuje, podrobila vyšetření nebo ošetření ve zdravotnickém zařízení, které
nebylo možno zabezpečit mimo pracovní dobu zaměstnance, a proto nemůže o dítě pečovat.
Podle zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění vznikne nárok na ošetřovné, tedy na paragraf, pokud matka dítěte porodila a nemůže o dítě pečovat. Podle § 39 tohoto zákona Vám tak vzniká nárok na paragraf. Doba, po kterou lze pobírat ošetřovné, činí 9 dnů.
Martina Štěpánková
Dobrý den,chtěla bych poradit co mám dělat: mám dvě děti starší dceři bylo 6 let a mladší budou v únoru 3 roky,byla jsem se tedy informovat ve firmě kde jsem před mateřskou pracovala zda mě vezmou zpět do práce.jsem stále jejich zaměstnancem. Mé místo, na které jsem byla před 6 lety přijatá, ale bylo zrušeno. ředitel mi řekl, že žádné jiné vhodné místo odpovídající mému vzdělání pro mě nemá a ani ho nemůže pro mě vytvořit. Řekl mi, že mám tedy ještě zůstat doma(mám rodičovskou do 4 let věku dítěte) a během roku se přijít domluvit na ukončení proc. poměru.Chtěla bych se tedy zeptat jak mám dále postupovat a zda budu mít nátok na odstupné. Děkuji moc za radu Katka
Odpověď:
Rodičovský příspěvek na dítě můžete pobírat až do 4 let věku dítěte, avšak nárok na rodičovskou dovolenou máte pouze do 3 let věku dítěte.
Pokud zůstanete doma, je nutné se se zaměstnavatelem písemně dohodnout na neplaceném volnu.
Je-li Vaše pracovní místo zrušeno, může Vám dát zaměstnavatel výpověď tzv. z organizačních důvodů, výpovědní lhůta činí podle zákoníku práce nejméně 2 měsíce, zároveň Vám náleží odstupné ve výši nejméně
trojnásobku průměrného výdělku. Jestliže pro Vás nemá zaměstnavatel po dobu výpovědní lhůty práci, jedná se o překážku na straně zaměstnavatele a za tuto dobu Vám přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. více
Dobrý den.Vyplácím svému zaměstnanci odstupné,musím ho vyplatit hned celé, nebo existuje lhůta,do kdy je musím vyplatit?Děkuji V.
Odpověď:
Dotaz přesahuje rámec právní poradny, jenž je zaměřena na rovné zacházení a ochranu před diskriminací a na slaďování pracovního a rodinného života a nikoli na pracovní právo obecně. Velmi se omlouváme, ale není v našich kapacitách zodpovídat dotazy vymezený rámec právní poradny.
Martina Štěpánková
Na Městském úřadě je zaveden zvyk, že kdo dovrší důchodový věk musí skončit pracovní poměr. Kdo se brání, nakonec stejně odejde, protože jeho místo jakoby zruší a odejde z důvodu reorganizace. Pokládám tento postup za krajně diskriminační. Jak se tomuto postupu účinně bránit? Děkuji.
Odpověď:
Po dosažení důchodového věku lidé nemusejí odejít do starobního důchodu, není to ani výpovědní důvod obsažený v zákoníku práce. Na postup, který popisujete by bylo možné si stěžovat na inspektorát práce, případně také na úřad práce.
Případně by také bylo možné podat žalobu k soudu na neplatnost výpovědi, pokud by zaměstnavatel provedl reorganizaci pouze fiktivně za účelem výpovědi osobě, která dosáhla důchodového věku.
Martina Štěpánková
Dobrý den,
v současné době pracuji ja ko OSVČ v oboru poměrně vydatně zasaženém krizí - tržní oceňování majetku, obchod s realitami, úvěrování realitních obchodů - budu nucena hledat uplatnění v jiném oboru, ale JAK se mohu nechat zaměstnat, když mohu pracovat jen v omezených časových intervalech 9.00 - cca 11.30 a 13.00 - cca 16 a v některých dnech večer, podle okamžitého stavu, nebot pečuji o starou nemocnou maminku, které musím zabezpečit jídlo (vč. oběda, službu odmítá), základní hygienu a léčbu? Podporu od ní dostávám co přiznala soc. prac. 2000,- ale to nenahradí omezení...
děkuji za odpoved
Marie
Odpověď:
Situace, kterou popisujete, je pro hledání zaměstnání, velmi složitá. Podle § 241 zákoníku práce požádá-li zaměstnankyně pečující převážně sama dlouhodobě o osobu, která se podle zvláštního právního předpisu
považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II, ve stupni III nebo stupni IV, o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Nicméně toto ustanovení byste případně mohla využít až v situaci, kdy byste nalezla zaměstnání.
Další možností je práce z domova, kterou někteří zaměstnavatelé v dnešní době umožňují. Pokud by se Vám nedařilo najít zaměstnavatele, který by Vám umožnil flexibilní pracovní dobu, lze se obrátit na pečovatelskou službu nebo na některou z nevládních organizací ve Vašem regionu, která poskytuje sociální služby s žádostí o pomoc při péči o Vaši maminku.
Martina Štěpánková více