Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Radek | 16.5.2007 10:47:40 | Křest dítěte

Dobrý den, mám dotaz. Jsem rozvedený a moje bývalá žena chce dát naši dceru (8 let) pokřtít. Já s tím nesouhlasím. Dá se proti tomu nějak bojovat?
Děkuji moc za odpověď!
Radek

Odpověď:

Dobrý den,
rodiče dítěte se rozhodují společně o výchově svých dětí. Pokud se v některé věci, která je pro dítě podstatná, což křest nepochybně je, mohou podat návrh na rozhodnutí soudu. Místně příslušný je soud v obvodu, kde má dítě trvalé bydliště.

Eva Fialová

Cvrčková Kateřina | 16.5.2007 09:16:22 | odstupné

Dobrý den,
jsem na mateřské dovolené.Firma ve které jsem byla zaměstnaná skončila svojí činnost.Požadovala jsem odstupné,ale bylo mi řečeno,že na něj jakožto na mateřské nemám nárok.A s tím souvisí i můj druhý dotaz.Výpověď mi bude doručena poštou,jestliže můžu nárokovat odstupné nesmím výpověď podepsat?Děkuji a jsem s pozdravem.

Odpověď:

Dobrý den,
podle zákoníku práce mají na odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku nárok všichni zaměstnanci, kterým byla dána výpověď v souvisloslosti s ukončením činnosti zaměstnavatele, nebo z tohoto důvodu podepsali dohodu o ukončení pracovního poměru. Zákon nečiní rozdíl mezi aktivními zaměstnanci a zaměstnanci, kteří vykonávají svá rodičovská práva. Na odstupné nárok máte a po zaměstnavateli ho požadujte.
Výpověď je platná doručením druhé straně a Váš podpis na tom nic nezmění. Jiné je to z dohodou o ukončení pracovního poměru, která se stává platnou až po souhlasu obou smluvních stran. Na odstupné máte nárok i po skončení pracovního poměru.

Eva Fialová

Eva  | 15.5.2007 22:02:54 | Reklama zaměřená na děti

Dobrý den. Můj dotaz asi úplně nesplňuje náplň vaší poradny. Ale přesto: "Nelíbí se mi, že se ve veřejnoprávní televizi vysílají reklamy zaměřené na malé děti (před večerníčkem a před každým dětským pořadem) a to jak reklamy na hračky, tak především na všelijaké nezdravé potraviny a dále mě děsí upoutávky na různé filmy, ve kterých je spousta krve, také v těsné návaznosti na dětské pořady. Poslala jsem v tomto duchu podnět na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání. Odtud mi přišla odpověď, že věc zdravé výživy stojí především na rodině a oni že do obsahu reklam nemohou zasahovat. Mohli byste mi, prosím, poradit jakým způsobem dále postupovat, aby se dnešní situace změnila k lepšímu? Mohli byste mi např. pomoci formulovat dopis, kterým by se Rada musela více zabývat. Vzhledem k tomu, že se pohybuji mezi mnohými matkami s malými dětmi, dovedu si představit, že bych dokázala sehnat pro dobře formulovaný dopis širší podporu... Děkuji. Eva Schreierová

Odpověď:

Dobrý den,
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se řídí zákonem o regulaci reklamy, který nijak nereguluje reklamu na nezdravé potraviny a hračky. Déle se rada řídí zákonem o provozování rozhlasového a televizního vysílání, podle kterého nesmí být v době mezi 6:00 a 22:00 vysílány pořady, které by mohly ohrozit psychický a morální vývoj dětí a mládeže. To, jestli konkrétní upoutávky do této kategorie patřila či nikoli, záleží na posouzení Rady.

Eva Fialová

Ljuba | 15.5.2007 17:57:34 | skusebni doba

Dobry den.Napiste minimum a maksimum skusebni doby.Diky

Odpověď:

Dobrý den,
zkušební doba je nesmí trvat déle jak 3 měsíce. Minimální lhůta není stanovena.

Eva Fialová

Petra | 15.5.2007 17:52:19 | svatba v neschopence

Dobrý den,mohly byste mi, prosím, poradit? Jsem v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství.Přítel trvá na svatbě před narozením dítěte. Vycházky mám neomezeně. Jsem ale na pochybách, jestli můžeme svatbu uskutečnit, když je to vlastně v době mého marození. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
tento dotaz Vám nejkompetentněji zodpoví Správa sociálního zabezpečení, do jejíhož obvodu spadáte.

Eva Fialová

Martina | 14.5.2007 15:33:46 | Výpověď daná zaměstnancem

Dobrý den. Zaměstnanec dal dvouměsíční výpověď z pracovního poměru v době pracovní neschopnosti. Výpověď začíná běžet od 1.6.2007 Zaměstnavatel mu tvrdí, že mu výpovědní doba bude prodloužena popřípadě, že si bude muset ty dva měsíce odpracovat. Je to zákonné. Jak dále postupovat. Děkuji

Odpověď:

Ne, není. Zaměstnanec může dát výpověď i v době pracovní neschopnosti. Výpovědní doba činí nejméně dva měsíce; začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce (ustanovení § 50 odst. 2 a 3 zákoníku práce).
Postup zaměstnavatele je protiprávní, uplynutím výpovědní doby tj. 31.7.2007 pracovní poměr skončí.
Na jednání zaměstnavatele můžete upozornit příslušný Inspektorát práce a požádat jej, aby se k Vaší stížnosti písemně vyjádřil.

Ivana Spoustová

Jolana | 14.5.2007 11:15:14 | Doprovod k lékaři

Dobrý den, chtěla bych informaci ohledně doprovodu k lékaři.Jsem objednaná na operaci očí do Zlína a potřebuji doprovod přítele. Nejsme s manželé ale máme spolu stejné trvalé bydliště. Má nárok na propustku? V jeho kolektivní pracovní smlouvě se píše jenom manžel, manželka.Děkuji za odpověď

Odpověď:

Stejné trvalé bydliště nestačí. Nicméně zaměstnavatel má omluvit nepřítomnsot zaměstnance v práci i po dobu ošetřování jiného člena domácnosti podle § 115 občanského zákoníku - zde se jedná o osoby blízké či osoby v poměru rodinném nebo obdobném, pokud by újmu způsobenou této osobě druhá osoba považovala za újmu vlastní. Váš oštřující lékař by pak měl potvrdit nezbytnost doprovodu Vašeho přítele.

Ivana Spoustová

14.5.2007 09:07:25 | neschopnost

dobrý den.potřebuji se zeptat,jestli mám ve skušební době nárok na nemocenskou.pracuji na 3 směny a bohužel mě bolí záda a chci jít na neschopenku.děkuji za odpověd

Odpověď:

Nárok na nemocenskou máte. Pouze Vás upozorňuji na skutečnost, že ve zkušební době není pracovní neschopnost ze zdravotních důvodů považována za tzv. ochrannou dobu a zaměstnavatel s Vámi může zrušit pracovní poměr.

Ivana Spoustová

Manonka | 12.5.2007 19:52:48 | Kde po mateřské dovolené

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat:mé dceři budou 20.5.07 4 roky,takže končím mateřskou dovolenou.Vůbec nevím jak dál postupovat,kde se nahlásit na pracovním úřadě a hlavně kdy a jaké peníze ted budu pobírat?Děkuji.

Odpověď:

Rodičovská dovolená se poskytuje do tří let věku dítěte, pokud se jedná o čtvrtý rok, pak může být zaměstnavatelem nepřítomnost zaměstnanykně omluvena.
Z Vašeho dotazu nelze vyčíst, zda se právě u Vás jedná o tuto situaci či nikoliv. Pokud ne, pak čtvrtým rokem končí nárok na pobírání rodičovského příspěvku. Pokud se přihlásíte u Úřadu práce, pak Vám bude podpora v nezaměstnanosti posyktována v závislosti na předchozím příjmu v souladu s platnými předpisy. Také by vám mělo být nabídnuto především pracovní místo.

Ivana Spoustová

Jan | 10.5.2007 14:41:16 | rodičovská dovolená

Mohu mít rodičovskou dovolenou za přítelkyni (nejsme oddáni) a starat se o našeho ročního synka? Zaměstnavatel tvrdí, že pokud nejsme manželé, tak nemohu.

Odpověď:

Zaměstnavatel nemá pravdu. Rodičovskou dovolenou mohou čerpat současně otec i matka dítě, bez ohledu na to, v jakém jsou rodinném stavu k sobě navzájem.
Ustanovení § 198 odst. 1 totiž výslovně stanoví :“Mateřskou a rodičovskou dovolenou jsou zaměstnankyně a zaměstnanec oprávněni čerpat současně“, přičemž zaměstnankyně je vnímána jako matka dítěte a zaměstnanec pak jako otec dítěte, nikoliv manžel matky.
Nad rámec dotazu připomínám, že žádosti zaměstnance čerpat rodičovskou dovolenou je zaměstnavatel povinen vyhovět.

Ivana Spoustová

S.Moricová | 10.5.2007 13:55:11 | dovolená a ukončení prac.poměru

Dobrý den,
prosím o radu.15 let pracuji u jedné firmy,protože již nemá pro mě práci ,sice mi nabídl jinou ,ale tu jsem odmítla.Proto jsme se dohodli na výpovědi dohodou k 31.5.2007.Nyní mi zbylo 20 dní dovolené.Zaměstnavatel mi řekl, že mi dovolenou proplatí, ale jen 8 dní.Na více prý nemám nárok.Děkuji za odpověd
S pozdravem Simona Moricová

Odpověď:

Dobrý den,
pokud Vám Váš zaměstnavatel nenařídí čerpání dovolené do konce pracovního poměru, musí Vám všechny zbylé dny proplatit. Jestliže následující kalendářní měsíc, tzn. začátkem června, nastupujete k jinému zaměstnavateli, můžete si nevyčerpanou dovolenou nechat převést.

Eva Fialová

niCe | 10.5.2007 00:18:49 | Zrušení pracovního poměru vezkušební době

Pracuji jako průvodce na zámku. Pracovní smlouva je tedy na dobu určitou a zkušební doba čítá 1 měsíc. Chtěl bych využít zkušební doby a zrušit pracovní poměr do 1 měsíce od začátku pracovního poměru.
Dotaz zní: Dostanu vyplacenou odměnu za tento první měsíc práce v plné výši? Smlouva byla sepsána na 5 měsíců, ale poupravena tak, že sjednaná pracovní doba čítá měsíčně 72 hodin, tj. 9 dní. Takže bych potřeboval mít jistotu, že i po odpracování 11 dní a následnému zrušení pracovního poměru ve zkušební době dostanu plat za 11 a ne 9 dní. Předem děkuji za odpověď

Pěkný den :)

Odpověď:

Dobrý den,
poté, co zrušíte pracovní poměr, máte nárok na mzdu za práci, kterou jste pro zaměstnavatele vykonal. Pokud v jednom měsíci máte podle smlouvy odpracovat 72 hodin a vy jste jich odpracoval více v důsledku přesčasů, máte nárok na jejich proplacení i s příplatkem za přesčas nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku.

Gender Studies, o.p.s.

karel | 9.5.2007 19:27:33 | dar

Dobrý den,moje matka je majitelkou nemovitosti já jsem jediný žijící syn.Stále hovořila že dům dá na mě přepsat ale neučinila tak.V současné době je diagnostikována v léčebně a diagnoza je aizhamrova choroba s následnou demencí.Tento stav je neměnný.Nekomunikuje a zřejmně neví co se s ní děje.Chci se zeptat zda je nějaká možnost nemovitost darovat i když je nemocná popřípadě prodat děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
jediná možnost je podat návrh soudu, aby zbavil Vaši matku způsobilosti k právním úkonům a stanovil ji opatrovníka. Pokud se tak stane, může s nemovitostí disponovat i někdo jiný ne Vaše matka.

Eva Fialová

aja | 9.5.2007 18:12:25 | dědictví

Dobrý den , chci se zeptat , rodiče mají před lety sepsanou závět , bohužel na stroji ale podepsanou na úřadě a zaknihovanou , ted maminka zemřela a notářka závět prohlásila za neplatnou . Je to pravda ? Děkuji za odpoved.

Odpověď:

Dobrý den,
Zůstavitel může závěť buď napsat vlastní rukou, nebo ji zřídit v jiné písemné formě za účasti svědků nebo ve formě notářského zápisu.
V každé závěti musí být uveden den, měsíc a rok, kdy byla podepsána, jinak je neplatná. Závěť, kterou nenapsal zůstavitel vlastní rukou, musí vlastní rukou podepsat a před dvěma svědky současně přítomnými výslovně projevit, že listina obsahuje jeho poslední vůli. Svědci se musí na závěť podepsat.
Pokud závěti chybí některé z výše uvedených náležitostí, je neplatná. Bohužel nemohu touto formou posoudit Váš konkrétní případ. Proti rozhodnutí notářky se můžete odvolat.

Eva Fialová

Michaela Žambůrková | 9.5.2007 16:31:32 | Odstoupení od kupní smlouvy

Dobrý den, prosím,potřebovala bych poradit. Moje matka koupila od firmy BEST 4 HOME zboží, o kterém posléze zjistila,že je značně předražené.Na kupní smlouvě má jasně uvedeno,že zboží může v zákonné lhůtě 14-ti dnů vrátit.Odstoupení od kupní smlouvy jsme asi 10.den po podepsání kupní smluvy odeslali doporučeně na adresu provozovny firmy,tak jak je uvedeno ve smlouvě. Zároveň jsme toto odstoupení odeslali i faxem z pošty a máme od toho potvrzení,že fax do firmy přišel v pořádku. 13.den jsem osobně jela do provozovny se zbožím.Zde mi bylo řečeno,že žádné zboží nepřevezmou,že je jednou zaplaceno a tudíž,že má moje matka smůlu. Jako důvod mi bylo udáno,že peníze byly předány doma.No úplný nesmysl.Když jsem po něm chtěla nějaky rozumný důvod,tak mi řekl,že už mi důvod řekl a víc se se mnou nebavil. Nechci to v žádném případě nechat být a chci bránit právo mé matky na odstoupení od smlouvy třeba i soudně. Prosím o radu,jestli jsem udělala vše v pořádku a pokud ano,jak postupovat momentálně dál.Zítra 10.5.je poslední den 14-ti denní lhůty na vrácení zboží. Děkuji více

Odpověď:

Dobrý den,
pokud je to možné, kontaktujte osobu nadřízenou zaměstnancům firmy, se kterými jste jednala. Nebude-li to možné, požádejte zaměstnance, aby Vám napsaly potvrzení, že zboží odmítají převzít. Pokud by došlo k soudnímu řízení o odstoupení od smlouvy, budete mít v ruce více důkazů. Předtím než podniknete další právní kroky se však obraťte na sdružení ochrany spotřebitele.

Eva Fialová

Chaloupková | 9.5.2007 12:56:37 | Čerpání dovolené a mateřskédovolené

Dobrý den, moc prosím o radu. Jsem učitelka, od 25. února 2006 do 5. září 2006 jsem byla dlouhodobě v prac. neschopnosti (rizikové těhotenství), od 6. září 2006 do 20. března 2007 jsem čerpala mateřskou dovolenou. Zajímá mě, zda mám za rok 2007 nárok na čerpání dovolené od zaměstnavatele a zda mi nebude krácena (od 21.3. si dovolenou čerpám, spory se vedou o to, zda bude letošní dovolená krácena či nikoliv). Za vaši laskavou odpověď předem děkuji. Chaloupková Hana

Odpověď:

Dobrý den,
doba čerpání mateřské dovolené se pro účely dovolené posuzuje jako výkon práce. Zaměstnavatel Vám nesmí dovolenou zkrátit z důvodu čerpání mateřské dovolené. Máte nárok na to, aby Vaše dovolená na zotavenou následovala hned po dovolené mateřské.

Gender Studies, o.p.s.

jitka.hajkova | 9.5.2007 10:52:31 | zpětné bolestné

Dobrý den.před 5 lety jsem měla dopravní nehodu,srazilo mě kolo ve velké rychlosti a zanechalo to následky.ještě před 5 lety jsem byla na operaci zubů,jelikož jsem je tam neměla.2 přední.dali mi tam ty mé...našli je a prý byli nepoškozené...na muže,který mě srazil,jsme nevolali policii.tudíž nebyl ani není trestně stíhán...nešlo by podat zpětné trestní oznámení....předem děkuji za odpověď,je pro mě moc důležitá

Odpověď:

Dobrý den,
trestnost činu závisí na tom, jestli se ještě po tolika letech prokáže, jak těžké ublížení na zdraví, tak i to, že muž, který Vás srazil, porušil tímto jednáním povinnost uloženou zákonem, v tomto případě zákonem o bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích.
Pokud se jedna nebo druhá skutečnost nepodaří prokázat, dalo by se jednání hodnotit pouze jako přestupek nebo jako trestný čin spadající do nižší trestní sazby, v obou případech již promlčené, stejně jako občanskoprávní nároky.

Eva Fialová

Merxia | 7.5.2007 08:58:04 | výpověď a otěhotnění

Dobrý den,můžete mi prosím poradit,jak mám správně postupovat v případě,když jsem k 31.3.2007 dala u současného zaměstnavatele výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou,p. poměr končí 31.5.2007.Od 1.6.2007 mám nastoupit u nového zaměstnavatele ale já jsem v průběhu měsíce dubna otěhotněla?Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
po nástupu do nového zaměstnání svému zaměstnavateli těhotenství oznamte. Po dobu těhotenství a mateřské a rodičovské dovolené se na Vás vztahuje zákaz výpovědi.

Eva Fialová

Veronika Plevová | 6.5.2007 23:26:11 | Sirotčí důchod

Dobrý den, před rokem mi umřel přítel s kterým jsem čekala dítě. Dceři je teď 10 měsíců. Neměli jsme podepsaný formulář o otcovství tak nemá dcera otce napsaného v rodném listě. Teď se přes odbor péče o dítě chci o otcovství soudit a zajímalo by mě jak se sirotčí důchod vypočítá a jestli je na něj nárok zpětně, protože soudům to bude určitě trvat dost dlouho než to všechno vyřeší. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
pokud soudní řízení dopadne ve Váš prospěch, Vaše dítě bude mít po právní moci rozhodnutí nárok na sirotčí důchod ode dne smrti svého otce.

Eva Fialová

Slavinka | 6.5.2007 09:42:41 | Navyseni platu

Dobry den. Pocas zamestnania v urcitej spolocnosti som si zacala hladat pracu v spolocnosti inej. Ked sa tuto skutocnost dozvedel moj nadriadeny, ponukol mi zvysenie platu. Cele sa to dialo v obdobi brezen. K navyseniu mzdy malo dojst od 1.5.2007. Dna 27.4.2007 som ale predsa prijala nabidku od inej firmy a tak v dosavadnom zamestnani som podala vypoved s dvojmesacnou vypovednou lehotou.
Na to mi moj nadriadeny oznamil, ze kedze som podala vypoved, uz nemam narok na zvysenie mzdy od 1.5.2007.
Mozte mi poradit, ci je to pravne v poriadku?
Dakujem

Odpověď:

Dobrý den,
výše mzdy sjednává v pracovní smlouvě, kolektivní smlouvě nebo jiné smlouvě. Popřípadě ji může zaměstnavatel stanovit vnitřním předpisem nebo mzdovým výměrem. Pokud měl příslib Vašeho zaměstnavatele formu jednoho z výše uvedených úkonů, a to i v nepsané podobě, máte na zvýšení mzdy nárok.

Eva Fialová

| 1 | .. | | 217 | | 219 | 220 | .. | 240 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect