Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Alice | 23.4.2007 | Prodloužená zkušební doba

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je možné po právní stránce prodloužit zkušební dobu na šest měsíců místo tří, když jsme se zaměstnavatelem na tomto dohodla a změnu tohoto mám i písemně. V zaměstnání mám odpracovány čtyři měsíce a chtěla bych využít prodloužené zkušební doby jako zrušení pracovního poměru ve zkušební době. Je to možné? Nemůže po mně poté zaměstnavatel vyžadovat nějakou náhradu škody za neplatné skončení pracovního poměru? Dále se můj dotaz týká dovolené, jestli mám nárok na proplacení dovolené, i když jsem ve zkušební době. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
zkušební doba nesmí přesáhnout 3 měsíce a nesmí být dodatečně prodlužována. Výpověď můžete jako zaměstnankyně dát z jakéhokoli důvodu, nebo i bez udání důvodu. Zaměstnavatel může ale trvat na dodržení dvouměsíční výpovědní doby.
Nárok na proplacení dovolené máte pouze v tom případě, že byste ji nestačila vyčerpat pře skončením pracovního poměru. Jinak zákoník práce proplacení dovolené nepřipouští.

Eva Fialová

musgaba | 21.4.2007 | výpověď

Dobrý den,dala jsem zaměstnavateli 2měsíční výpověď,doporučeným dopisem ji nepřevzal dala jsem mu ji tedy osobně,ale nechce mi podepsat převzetí.Myslíte že to takto stačí a uzná mi ji?Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
výpověď je jednostranný právní úkon, který nabývá účinky doručením druhé straně. Pokud chcete mít jistotu, že ji zaměstnavatel obdrží, pošlete výpověď doporučeně.

Eva Fialová

Jenda | 20.4.2007 | Nevyplacená mzda

Je pravda,že mohu odejít z firmy z důvodu nevyplacené mzdy podle par.56 ,mzda mi bude vzplacena sociálním úřadem a snad mám údajně i nárok na odstupné?

Odpověď:

Dobrý den,

pokud Vám nebyla vyplacena mzda nebo záloha mzdy do 15 dnů ode dne splatnosti, máte právo okamžitě ukončit pracovní poměr. V takovém případě máte právo na odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku.
Dlužnou mzdu Vám musí vyplatit zaměstnavatel a můžete ji po něm vymáhat i soudní cestou.

Eva Fialová

Marian Matejovic | 20.4.2007 | Vypoved v skusebni dobe

Jsem v skusebni dobe, ktera konci 2.5.2007. chci dat vypoved, ale zamestnavatel mi ji nechce uznat a vyhrozuje mi pokutou 100 000 Kc. prosim pomoc, nevim co dal.

Odpověď:

Dobrý den,

pokud jste ve zkušební době můžete dát výpověď z jakéhokoli důvodu nebo i bez udání důvodu. V této době neplatí ani ustanovení o zkušební době, natož aby po Vás mohl zaměstnavatel chtít pokutu za dání výpovědi.
Po skončení zkušební doby můžete dát výpověď za stejných podmínek, kromě dodržení dvouměsíční výpovědní doby.

Eva Fialová

Sona Capekova | 20.4.2007 | Vypoved v skusobnej dobe

Dobry den. Moj priate, Marian Matejovi sa zamestnal v Cechach, Firma Peter Kingsley s.r.o., ako pokladac podlahy. Je v skusobnej lhute, ale zamestnavatel nechce prijat jeho vypoved a vyhraza sa 100 000 pokutou. v dodatku zmluvy je uvedene, ze za svojvolny odchod z pracoviska, pripadne nenastupenie do prace bude tato pokuta strhnuta z platu zamestnanca. Ked vsak zamestnanec nie je spokojny a chce ukoncit pracovny pomer, musi pracovat 7 dni v tyzdni, aby sa nemohol obratit na ziaden urad, ako ma postupovat?plati ze v skusobnej lehote moze zamestnanec podat vypoved k istemu dnu bez mesacnej vypovednej lehoty ako v SR?Prosim pomoc. Priatelovi sa konci skusobna lehota 2.5.2007. za radu budem velmi vdacna. Dakujem vopred a prajem prijemny den.

Sona Capekova

Odpověď:

Dobrý den,
je to přesně jako na Slovensku. Zaměstnanec i zaměstnavatel může ukončit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoli důvodu i bez udání důvodu a žádná výpovědní doba v takovém případě neplatí. Výpověď je má účinky doručením zaměstnavateli, přijetí nebo nepřijetí výpovědi nehraje roli. Zadržování mzdy zaměstnavatelem je protiprávní, stejně tak jako práce bez povinného odpočinku v týdnu.

Eva Fialová

Terry | 20.4.2007 | těhotenství

Jakým způsobem musím zaměstnavateli nahlásit těhotenství? Stačí to ústně, nebo to musí být písemně?

Odpověď:

Dobrý den,

na formě sdělení nezáleží. V každém případě byste tak měla učinit bez zbytečného odkladu.

Eva Fialová

romča | 20.4.2007 | neplatí mzdu

můj zaměstnavatel mi dluží mzdu za 2 měsíce

Odpověď:

Dobrý den,
pokud Vám zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo náhradu mzdy nebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti, můžete okamžitě zrušit pracovní poměr.
Ať už pracovní poměr okamžitě zrušíte nebo ne, máte právo na nevyplacenou mzdu a úroky z prodlení.

Eva Fialová

romča | 20.4.2007 | neplatí mzdu

můj zaměstnavatel mi dluží mzdu za 2 měsíce

Odpověď:

Dobrý den,

pokud Vám zaměstnavatel nevyplatí mzdu nebo alespoň zálohu mzdy do 15 dnů od termínu její splatnosti, máte právo okamžitě ukončit pracovní poměr.
Dlužnou mzdu můžete po zaměstnavateli vymáhat soudně, včetně úroků z prodlení.

Eva Fialová

Petr | 19.4.2007 | Výpověď

zaměstnavatel mě chce dát výpověď za strátu důvěry za jakých okolností je to možné.Sice nevím proč asi pro to,že se bavím z bívalím společníkem , kterého chce vyhodit.Společník který mě chce vyhodit je žena a dost mě diskriminuje?

Odpověď:

Dobrý den,

ztráta důvěry není výpovědní důvod, takže pro toto Vám zaměstnavatel výpověď dát nemůže.
O diskriminaci se jedná, pokud je s Vámi zacházeno hůř než s jinými zaměstnanci z právě důvodu Vašeho pohlaví.

Eva Fialová

Nero | 19.4.2007 | rušení nočního klidu

Dobrý den, nevím jestli jsem tu správně, ale potřebuji poradit. 14dní zpět se bohužel mou vinnou stal incident a nevím si rady může mi tu někdo pomoci?

Odpověď:

Dobrý den,

abych Vám mohla poradit, musíte do naší právní poradny napsat, co se přesně stalo.

Eva Fialová

Růžička | 19.4.2007 | pracovní smlouva

Hezký den, nastupuji u stavební firmy a.s. jako asistentka - adm.pracovnice, zeptali se mě zda by mi nevadila práce na IČO a dohodli jsme měsíční plat. První den se mě zeptali zda chci nějakou smlouvu a jestli ano, že si ji mám nachystat. Zajímalo by mě jak to vyřešit. Pracovní smlouva nelze, smlouva o dílo také ne, o spolupráci asi jen na chvíli..
Můžete mi prosím poradit jak postupovat abych nějakou dohodu v ruce měla. Děkuji mnohokrát

Odpověď:

Dobrý den,

ve Vašem případě se pravděpodobně jedná o tzv. Schwartz systém, tedy obcházení zákoníku práce, za který by mohla být firma pokutována.
Se stavební firmou nemusíte uzavírat konkrétní smlouvu, ale i nepojmenovanou smlouvu ve které upravíte vzájemná práva a povinnosti.

Eva Fialová

Mates | 18.4.2007 | zmena kol. smlouvy - Muze byprace prescas zahrnuta dozakladni mzdy?

v paušální výši /150 hodin za rok, to je 12,5 hodin za měsíc v průměru/ zahrnuta do základní mzdy.
Je toto pravne mozne? Doposud tato veta vlozena nebyla.
Brzy budeme podepisovat nove vymery (navysene o urc %). Muze byt zminena klicka soucasti smlouvy? co mohu delat pokud s timto nesouhlasim ale zaroven chci navyseni jako kazdy jiny zamestnanec?

Odpověď:

Dobrý den,

předpokládám, že se jedná o práci přes čas.
Práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen z vážných provozních důvodů, a to i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami. Nařízená práce přesčas nesmí činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce.
Za dobu práce přesčas přísluší zaměstnanci mzda a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas místo příplatku.
Zaměstnavatel tedy mzdu za práci přesčas paušálně sjednat nemůže.

Eva Fialová

lukaspotys | 18.4.2007 | ponizovani urazeni nerespektovani

dobry den jiz 9 roku pracuji v nemocnici sice jen jako sanitar ale tuto profezi mam rad ac jsem vyuceny kuchar pred 4 mesici me zacali 2 kolegyne ponizovat udelovat rozkazy tak jak by nemeli tedy ne slusnou formou urazet me schazovat a pomlouvat pred ostatnimy vrcholy to az takovymi narazkami typu tebe tady nikdo nepotrebuje nebo ty telefony nezvedej kdyz jsme tad mi tak jsme tady od toho zacali me ponizovat urazet rekl jsem si dost vse jsem oznamil vrchni sestre ktera to respektuje a rekla mi ze stim nic neudela ze jsou neoblibene v kolektivu a abych to prehlizel verte nelze to ...vrchni sestra ma nadrizena snimi do krizku take nechce jit rekl jsem ji osobne ze sepisi dopis a budu zadat omluvu a nejake alespon castecne zklidneni atmosfery ja sam jsem z toho psychicky velmi na dne nespim a stale premytam myslenky .....mam deprese a nevim si rady rad bych o ni pozadal vas .........

Odpověď:

Jednání Vašich kolegyň, tak jej popisujete není jen nevhodné, ale může být i tím, co zákon považuje za obtěžování . Jejich jednání totiž vede nejen ke snížení Vaší důstojnosti, ale samozřejmě i k vytváření nepřátelského prostředí na pracovišti.
Podle zákona máte právo požadovat upuštění od takového závadného jednání – což jste ostatně učinil, když jste požádal vrchní sestru o nápravu tohoto stavu a dále o omluvu, případně – soudní cestou – i o poskytnutí náhrady za újmu, která vám byla způsobena. Soud by však musel nejdříve jednání Vašich kolegyň shledat skutečně jako jednání, které lze pod pojem obtěžování podřadit .

Ivana Spoustová

vitas88 | 17.4.2007 | nemocenska

Dobry den.Nez jsem si nasel novou praci tak jsem byl na nemocenske poprve asi 20 dni a byly mi proplaceny jen pracovni dny.Mam narok dostat proplatit vsech 20 kalendarnich dnu nebo jen ty dny pracovni.Dekuji za odpoved.

Odpověď:

Dobrý den,
nemocenská se proplácí za dny kalendářní, nikoli pracovní.

Eva Fialová

daniela chalupská | 16.4.2007 | dovolená

Dobrý den,potřebuji poradit.Pracuji v úkolové mzdě.Když mě zaměstnavatel přeřadí na jinou práci,kde si nevydělám minimální mzdu,nebo je málo práce,tak mi napíše dovolenou,přestože jsem byla v práci.Jak se můžu bránit?

Odpověď:

Dobrý den,
Váš zaměstnavatel Vám může přidělovat jen takou práci, která odpovídá Vaší pracovní smlouvě. Jestliže zaměstnavatel zaměstnance převádí na jinou práci, než odpovídá pracovní smlouvě, a zaměstnanec s takovým opatřením nesouhlasí, může jej zaměstnavatel převést jen po projednání s odborovou organizací. Projednání není třeba, pokud celková doba převedení nepřesáhne 21 pracovních dnů v kalendářním roce.
Fiktivní čerpání dovolené dovolené není přípustné. Zaměstnanec musí vždy vyčerpat celou dovolenou.
Se stížností na svého zaměstnavatele se můžete obrátit na inspektorát práce nebo na úřad práce. Za jeho chování mu hrozí statisícové pokuty.

Eva Fialová

daniela chalupská | 16.4.2007 | dovolená

Dobrý den,potřebuji poradit.Pracuji v úkolové mzdě.Když mě zaměstnavatel přeřadí na jinou práci,kde si nevydělám minimální mzdu,nebo je málo práce,tak mi napíše dovolenou,přestože jsem byla v práci.Jak se můžu bránit?

Odpověď:

Postup zaměstnavatele je nezákonný. Doporučuji se nejprve pokusit se zaměstnavatelem dohodnout, aby nepostupoval tímto způsobem a závadný stav odstranil. Máte pochopitelně právo obrátit se svou stížností i na místně příslušný Inspektorát práce a dále se domáhat ochrany svých porušených práv soudní cestou.

Ivana Spoustová

Sarka | 16.4.2007 | Pravomoc OÚ

Dobrý den, jsem ředitelkou Základní školy a neustále bojujeme s nedstatkem dětí. Zřizovatelem naší školy je Obecní úřad, který se situaci rozhodl řešit tím, že bez mého vědomí rozesílá dotazníky rodičům dětí, kteří navštěvují naši ZŠ i rodičům z okolních vesnic, kteří posílají děti do jiné ZŠ a nemají se školou žádné zkušenosti.V dotazníku se táže na spokojenost dětí i rodičů s naší školou i na sokojenost s mojí osobou, také je v dotazníku uvedena otázka přímo s mým jménem, zda jsem dostatečně komunikativní osobu ve škole i mimo školu.Pokud z dotazníku vyplyne, že nedostatek žáků v naší škole je mojí chybou, bude vyhlášen konkurz na místo ředitele ZŠ. Já mám svědomí čisté, pro školu se snažím dělat první poslední a mrzí mě, že Obecní úřad se rozhodl jenat na základě pomluv a nepodložených informací. Z ostatních ZŠ, kam děti přechází do dalších ročníků, mi bylo sděleno, že děti od nás, jsou nejlépe připravované co se týče vzdělání do dalších ročníků. Zajímalo by mě, zda OÚ v tomto případě přesáhl svoji pravomoc a pokud ano na koho se můžu obrátit. více

Odpověď:

Vzhledem k tomu, že jsme na tento dotaz odpovídali i telefonicky, odpovídám pouze stručně.
Na základě poskytnutých informací se domníváme, že obecní úřad své pravomoci neporušil, naopak, vyvíjí úsilí k tomu, aby se podařilo zabezpečit zdárný chod školy a tedy v podstatě i zdárné hospodaření s majetkem , které mu je svěřeno.
Případného konkurzu se pochopitelně můžete zúčastnit i vy.
V každém případě bych Vám doporučovala aktivní krok v tom smyslu, že vy sama nabídnete svému zřizovateli konkrétní možnosti, jak danou situaci zlepšit či vysvětlení, proč zlepšení situace nelze očekávat.

Ivana Spoustová

lucka | 16.4.2007 | vycházky v době těhotenství

Dobrý den, prosím o radu. Pracuji na pracovišti s rengenem a infekčními chorobami. Nyní jsem otěhotněla a s důvodu nemožnosti vykonávat v průběhu tehotenství danou práci odcházím na ryzikové těhotenství. Nevím jak je to v tomto případě s vycházkami. Můžu mít neomezené vycházky, což mě připadá logické? Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
s tímto dotazem se prosím obraťte na Vašeho lékaře a okresní správu sociálního zabezpečení v místě Vašeho bydliště, která eviduje Vaše nemocenské pojištění.

Eva Fialová

Hanka | 13.4.2007 | neplacené volno

Mám možnost odjet na práci do Anglie.Zajímá mne, zda a za jakých podmínek a podle jakých právních norem by mi mohl zaměstnavatel poskytnout neplacené volno, abych se mohla po pobytu v cizině vrátit do zaměstnání. Chtěla byc v Anglii zůstat asi 1 rok.Děkuji, Hanka

Odpověď:

Tento dotaz nespadá do oblasti rovných příležitostí a diskriminace na pracovním trhu.
Přesto pouze ve stručnosti odpovídáme, že vám zaměstnavatel může poskytnout neplacené volno - tedy omluvit vaší nepřítomnost v práci po dobu vašeho pobytu v zahraničí. Záleží však pouze na jeho dobré vůli, zákonem není stanovena jeho povinnost.

Ivana Spoustová

otero | 13.4.2007 | výše mzdy v souvislosti sevzděláním

Dobrý den,pracuji 11 let v soukromém knihkupectví.Jsem vyučený knihkupec a poté jsem si dálkově dodělala maturitu na Střední knihovnické škole(obor knihkupec).V knihkupectví se mnou pracuje kolegyně,která je pouze vyučená v oboru.Přesto obě dostáváme zcela stejnou mzdu.Když jsem se dotazovala(několikrát) vedoucího proč nezohledňuje moje vzdělání,vždy uznal moji odbornost i praxi(více než 20 let v oboru),ale to bylo také vše,další diskuse neexistovala.Jak mám dosáhnou spravedlnosti?Věnovala jsem osm let studiu,abych získala co možná nejvyšší vzdělání o oboru,snažím se vzdělávat stále v literatuře i v komunikaci se zákazníkem.S kolegyní nemám žádné rozpory,dokonce uznává,že to není sravedlivé.
Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Podle zákona má zaměstnavatel povinnost poskytovat za stejnou práci stejné odměňování.
Zde tedy zaměstnavatel pravděpodobně žádné zákonné ustanovení neporušuje. Skutečnost, že vy máte vyšší vzdělání než vaše kolegyně, se pravděpodobně neodráží v rozdílech ve výkonu práce; obě vykonáváte práci stejné hodnoty.

Ivana Spoustová

« | 1 | .. | 216 | 217 | 218 | 219 | 220 | .. | 237 | »

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect