Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

livie | 2.5.2007 14:57:23 | skolne

prijemny den vam prajem a prosim o radu.25.10.2006 som sa prihlasila do kurzu anglictiny,/sukromny ucitel/zaplatila som 9000 kc na 1 rok/250kc za 1 hod./ ale bola som len na prvych 3 hodinach a z osobnych dovodov o ktorych nechcem pisat som uz nemohla pokracovat.ziadala som preto o vratenie zbyvajucej ciastky ktora cini 8250 kc ale ucitel to odmietol s tym ze bud kurz dokoncim alebo si najdem za seba nahradu.podotykam ze som s nim nepodpisala ziadnu zmluvu lebo v nej bolo uvedene ze za absenci sposobenou mnou sa peniaze nevracaju.jediny doklad mezi nami je o prevzati 9000kc z 25.10.2006 vyucujucim.prosim,mam narok na vratenie penazi alebo to mam vzdat?ak ano,co musim preto urobit,dohoda totiz neni mozna.bojujeme spolu cez sms-spravy uz niekolko mesiacov.vopred vam dakujem za radu a prajem vela stastia a uspechov do dalsich dni.s pozdravom Livie

Odpověď:

Tento dotaz nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu. Protože jste neuzavřeli žádnou smlouvu, lze se např. u soudu jen těžko domáhat, jaká byla pravidla, kolik hodin jste ve skutečnosti absolvovala atd.
Nicméně bych Vám doporučila jej písemně vyzvat k úhradě dlužné částky a soudním sporem pohrozit či např. i tím, že pokud vám nevyhoví v určitém termínu, obrátíte se se žádostí o pomoc na …… zde můžete vypsat inspektorát práce, event. jeho zaměstnavatele, živnostenský odbor, atd.. Možná Vám na základě toho vyhoví.

Ivana Spoustová

eagle | 2.5.2007 12:56:55 | Změna prac.pozice

Dobrý den, rád bych se zeptal na to, za jakých okolností může zaměstnavatel měnit zaměstnanci druh výkonu práce.
Jedná se o mou manželku. Několik let plnila odbornou práci coby státní zaměstnanec na určité pozici. Po sesazení jejího nadřízeného, byl on sesazen na její místo a jí nabídnuta nižší pozice s nižší platovou třídou. Nyní kvůli umělému naplňování prac. pozic hodlají přijmout nového zaměstnance na místo mé manželky a pro ni vymysleli pracovní pozici kreativního pracovníka, která je opět o třídu hůře placena. Upozorňuji, že manželka nemá nejmenší potíže práci zvládat a není to kvůli nějakým problémům. Prostě jen tak čachrujou s místy. Ta výměna probíhá tak, že dají manželce podepsat výpověď a obratem pracovní smlouvu na novou pozici. Navíc její nová práce má spočívat v tvorbě nelegálně nainstalovaných grafických programech, a to je prosím státní správa.
Je toto jednání zákonem dovoleno? Případně jak se může manželka změně pozice bránit?

Odpověď:

Druh výkonu práce je podstatnou náležitostí pracovní smlouvy a tu lze – jen písemnou formou – měnit se souhlasem obou účastníků, nelze ji tedy měnit proti vůli zaměstnance. Pokud manželka nesouhlasí, pak nemusí změněný návrh podepsat. Zaměstnavatel je pak povinen ji přidělit práci podle smlouvy, event. Pokud ji nemá, náleží zaměstnanci náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku – jedná se totiž o tzv. překážku na straně zaměstnavatele. Jinak může samozřejmě pracovní poměr ukončit výpovědí či dohodou. V případě výpovědi je povinen dodržovat výpovědní dobu a poskytnout ve stanovených případech tzv. odstupné.

Ivana Spoustová

Libuše Jánská | 1.5.2007 20:12:37 | Ukončení prac.poměru

V roce 2004 jsem nastoupila ke stavební firmě jako rozpočtář-přípravář a byla se mnou uzavřena smlouva na dobu neurčitou. Pracovala jsem v unimobuňkách umístěných na firemním stavebním dvoře.V rámci zapracování se jsem ochotně mívala dost přesčasů. Zaučovala mne kolegyně,která po mém zaučení šla do důchodu. Firma mezitím přešla z malé na střední a ředitel proto přemluvil kolegyni k další spolupráci ve formě práce 3 dnů v týdnu. I tak jsme měly obě práce dost a bylo v plánu, že se vše postupně přesune na mne, protože kolegyně původně tuhle práci vykonávala sama s externí výpomocí rozpočtáře v době soutěží. Chodila jsem z práce strašně utahaná, ale snažila jsem se vše co nejrychleji naučit. Když jsem měla výhrady k množství práce, bylo mi řečeno, že to musím zvládnout, že v jiných firmách to zvládají taky,jinak že bychom to mohli zabalit. Proto jsem pracovala i přes vzrůstající únavnost a stále se snažila dodržet všechny zadané úkoly a termíny. V polovině roku 2005 mi vyletěl tlak a dokonce jsem měla 24 hodin monitoring tlakovým holtrem, kdy mi tlak neklesal ani v noci pod 160/105. více

Odpověď:

To co popisujete, je velmi smutné. jak sama říkáte, nejedná se ale o nemoc z povolání. Pokud byste po zaměstnavateli chtěla požadovat náhradu škody za váš špatný zdravotní stav soudní cestou - předpokládám, že na žádné mimosoudní odškodnění zaměstnavatel nepřistoupí - pak byste musela v příslušném řízení prokázat příčinnou souvislost mezi zdravotním stavem a výkonem zaměstnání, tedy že špatný zdravotní stav vznikl v důsledku špatných pracovních podmínek a ne z žádným jiných okolností, což je v paxi nemožné. Ostatně jen těžko byste pravděpodobně vysvětlila, proč i přes zhoršující zdravotní stav jste zaměstnání stále vykonávala. Za dané situace tedy můžete váš pracovní poměr ukončit jak výpovědí z vaší strany, tak ze strany zaměstnavatele - event. dohodou, tedy k určitému termínu, na kterém se dohodnete. Pro Vás je výhodné, aby vám zaměstnavatel vyplatil přiměřené odstupné - tproto zdůrazňuji, že toto je možné i při skončení pracovního poměru dohodou. více

Martina | 1.5.2007 19:48:08 | Jak se bránit?

Dobrý den,můj zaměstnavatel mi každý měsíc strhává z platu několik tisíc. Jeho jednání je neoprávněné a bezdůvodné. Neporušuji pracovní řád. Mohu se proti tomu nějak bránit? Děkuji

Odpověď:

Vašemu dotazu nerozumím. zaměstnavatel je povinen vám jakékoliv srážky ze mzdy náležitě odůvodnit. Pokud by vám srážel něco "jen tak", pak by jeho jednání bylo protiprávní.
Pro jednotlivé případy srážek ze mzdy existují jednoznačná pravidla, která zaměstnavatel v žádném případě nesmí porušovat.

Ivana Spoustová

lucian | 1.5.2007 17:56:33 | přesčasy

Dobrý den,chtěla bych se zeptat za manžela,který má problémy se svým zaměstnavatelem,který jej nutí do přesčasových hodin,i když nepodepsal žadný papír o přesčasových hodinách,vyvíjí na něj nátlak,je na tom dost psychicky špatně z jejich výhružek,prosím poradte mi ,děkuji

Odpověď:

Zaměstnavatel může práci přesčas nařídit jen z vážných provozních důvodů, a to i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami, případně i na dny pracovního klidu. Práce přesčas však nesmí činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce.

Nad tento rozsah smí zaměstnavatel práci přesčas požadovat jen na základě dohody se zaměstnancem.
Vyhrožování je rozhodně nepřípustné, takové jednání by mohlo naplňovat i skutkovou podstatu trestného činu vydírání či útisku.
Na zaměstnavatele může Váš manžel podat i stížnost k příslušnému Inspektorátu práce.

Ivana Spoustová

ANONYM | 30.4.2007 08:36:42 | vrácení části daní

Dobrý den.Výplatní po měsíci zjistila že špatně vypočítala daně a chce určitou částku vrátit.Jsem povinna peníze vrátit?Daním vůbec nerozumím.Je to její práce.Nebo mám jinou možnost?Děkuji.

Odpověď:

Jste. Daně jste povinna zúčtovávat resp. nedoplatky odvádět vůči státu. Pochybení vaší účetní by mělo vliv pouze na případné vymáhání penále za nedoplatek, nebyla-li by daň odvedena řádně v daném časovém období (tedy za příslušný kalendářní rok).

Ivana Spoustová

marcel | 27.4.2007 11:00:42 | peklo

Dobrý den, nová ředitelka (27 let)mi po svém nástupu do funkce udělala z práce peklo. Pracuju u firmy 10 let a bez problému, jsem šéfem střediska se 40-ti podřízenými a můj plat je velice slušný.Nová ředitelka mne po svém nástupu neustale kritizuje, ale všechny její výhrady jsou jen v obecné rovině, bez bližsí konkretizace.Moje žádost o specifikaci mé neschopnosti a chyb, kterých se podle ní dopouštím je vždy zoodpovězena opět jen v obecné rovině, písemně mi žádné výhrady nedala a napomenutí taky né. Teď jsem byl upozorněn, že pokud se během 2 měsíců ve své funkci neosvědčím (v téhle funkci jsem 6 let), tak nemůžu počítat s dalším setrváním u společnosti, ale jak mám něco odstranit, když nevím co. Poslední mzdu jsem dostal bez osobního hodnocení, pouze základní plat. Na můj dotaz, co jsem udělal špatně mi odpověděla, že všechno (opět nic konkrétního). Jsem gay, paní ředitelka se jednou před kolegy vyjádřila, že tyhle lidi nemá v oblibě, tohle jen pro dokreslení. Taky jsem se dozvěděl, že na mé místo, které je dobře finančně ohodnoceno by ráda prosadila svého kamaráda z bývalého zaměstnání. více

Odpověď:

Dobrý den,
stal jste se patrně obětí diskriminace na základě sexuální orientace. Požádejte svou ředitelku, aby od svého diskriminačního jednání upustila. Pokud se tak nestane, můžete podat žalobu u soudu a žádat jak upuštění od tohoto jednání, tak přiznání přiměřeného zadostiučinění.
Na osobní příplatek máte nárok, pokud je jeho přidělování v pracovní smlouvě nebo vázáno na určité podmínky a Vy jste tyto podmínky splnil.
Výpověď můžete dostat jen z důvodů stanovených zákoníkem práce. Ve výpovědi, kterou dá zaměstnavatel, musí být tyto důvody uvedeny. Pokud nebudete souhlasit s důvodem výpovědi, můžete do dvou měsíců napadnout její platnost u soudu.

Eva Fialová

Martina | 27.4.2007 09:11:18 | výpověď

Dobrý den,
chci se zeptat jestli mohu dne 30.4.2007 podat výpověď s dvouměsíční výpovědní dobou která bude končit tím pádem k 30.6.2007 i přesto, že jsem v pracovní neschopnosti s pracovním úrazem? Počítá se mi výpovědní doba 2 měsíce i přes pracovní úraz, který bych tedy ukončila dne 30.6.2007.....lze to....
Je nějaký nárok na to, abych mohla být z důvodu pracovního úrazu převedena na jiné místo v rámci podniku. Děkuji Martina

Odpověď:

Dobrý den,
po dobu pracovní neschopnosti jste v tzv. ochranné době. Pokud byla podána výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává. Pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá.

Eva Fialová

David | 26.4.2007 14:15:27 | neuhrazeni mzdy

Dobry den muj zamesnavatel me dluzi mzdu za 2 ted skoro za 3 mesice nevim jak mam postupovat moc vas prosim o radu dekuji mnohokrat

Odpověď:

Dobrý den,
pokud Vám zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo náhradu mzdy nebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti, můžete okamžitě zrušit pracovní poměr.
Ať už pracovní poměr okamžitě zrušíte nebo ne, máte právo na nevyplacenou mzdu a úroky z prodlení.


Eva Fialová

Hanka | 26.4.2007 11:07:16 | výpověď v těhotenství

Dobrý den,po umělém oplodnění jsem ve 4.měsící těhotenství a čekám dvojčata.V naší firmě došlo k jistým změnám, kde se změnil majitel firmy a tak mám dostat výpověď z důvodu zrušení prac.místa nebo nadbytečnosti.Závěr se dozvím během příštího týdne.Prosím o radu, jak se zachovat či bránit, protože jsem měla za to, že v těhotenství je žena v jakési "ochranné době". Pomůže mí odchod na nemocenskou z důvodu rizikového těhotenství?Děkuji moc za radu.

Odpověď:

Dobrý den,
v době těhotenství jste skutečně v ochranné době, ve které zákoník práce zakazuje těhotné zaměstnankyně a zaměstnance na mateřské či rodičovské dovolené vypovědět. Výjimka se týká situace, kdy je zaměstnavatel rušen nebo přemisťován.
Čerpání nemocenské na Vašich právech nic nezmění.

Eva Fialová

Leila | 26.4.2007 08:39:47 | Dovolená, pracovní úraz

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat: manžel pracuje tři roky v truhlárně. Poslední dva roky neměl dovolenou, ani mu nebyla proplacena. Zaměstnavatel mu ji odmítl dát, takže si nevybral ani jeden den a proplatit mu ji také odmítl. Zajímalo by mě jestli to je vůbec takhle možné, i ohledně účetnictví.Je možné se dovolené domáhat, nebo žádat proplacení? Ještě jeden dotaz: manžel měl pracovní úraz na pile, která nefungovala, tak jak by měla. Je možné žádat nějaké odškodnění? To, že pila byla špatně funkční, mohou dosvědčit maximálně spoluzaměstnanci. Uřízl si dva prsty na pravé ruce, takže bude mít trvalé následky. Moc děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel má povinnost určit čerpání dovolené minimálně v rozsahu 4 týdnů v kalendářním roce. Pokud se tak nestane, musel zaměstnavatel dovolenou zaměstnanci podle starého zákoníku práce proplatit. Podle nového nelze ani to a zaměstnanec musí vyčerpat dovolenou v plném rozsahu. Doporučuji se se zaměstnavatelem dohodnout na proplacení té dovolené, na níž vznikl nárok před 1.1. 2007 a tento rok zaměstnavateli oznámit povinnost dovolenou určit.
V důsledku pracovního úrazu má Váš manžel právo na ztrátu na výdělku, bolestné s ztížení společenského uplatnění, účelně vynaložené náklady spojené s léčením a věcnou škodu, pokud pracovním úrazem vznikla.

Alice Rutková

Věra | 26.4.2007 08:09:45 | Dovolená

Do 30.3.2007 jsem byla na mateřské dovolené. Dne 3.4.2007 jsem osobně doručila žádost o čerpání dovolené. Z loňského roku mám nárok na 5 dnů. Jedná se mi o letošní rok - mám nárok na celou dovolenou nebo se mi bude krátit z důvodu, že jsem žádost podala pozdě

Odpověď:

obrý den,
zaměstnankyně má právo na čerpání dovolené, která bezprostředně navazuje na mateřskou dovolenou. Zde však o bezprostřední navázání nešlo. Zaměstnavatel Vám tedy dovolenou určit může, ale již nemusí.

Eva Fialová

Rozervanec | 26.4.2007 01:22:01 | krácená mzda

V září 2006 jsem nastoupila do firmy jako regionáln manager prodeje. Ve smlouvě je fixní plat 35000Kč. Zavázala jsem se-ve smlouvě-k měsíčnímu prodeji zboží za 600000Kč. Ale nedařilo se, výrobky byly novinkou,pokulhávala distribuce z velkoskladů a tak můj prodej byl okolo 400000Kč. Zaměstnavatel mi od ledna krátil mzdu o 10000Kč, nic jsem ale nepodepisovala. 2.dubna přišel s novou pracovní smlouvou, kde je již rozepsaná výše mzdy podle výsledků, a to od 8000,-Kč do 35000Kč. Smlouvu jsem nepodepsala a on mi vyhrožuje výpovědí. V dubnu jsem splnila podmínky staré smlouvy, přinesla jsem 600000Kč, ale přesto mi vyplatil zkrácenou mzdu. Ptám se: pokud mi nezaplatil fixní plat, ale jen jeho část, mohu dát okamžitou výpověď? pokud je ve smlouvě napsáno, že se zavazuji k měsíčnímu prodeji v nějaké výši a já to nesplním, je toto důvod k výpovědi ze strany zaměstnavatele? Může mne nutit podepsat novou smlouvu pod hrozbou ukončení prac. poměru? Mimochodem, ve firmě je nás 20 lidí a svým prodejem jsem druhá nejlepší. Děkuji za odpověď a prosím, je-li to možné, poslat ji i na můj email. Děkuji R.

Odpověď:

Dobrý den,
mzdu musíte pobírat takovou jaká je v pracovní smlouvě nebo ve vnitřních předpisech aměstnavatele. Pokud vnitřní předpis stanoví, že na výši mzdy má vliv splnění či nesplnění určitého limitu, tak má zaměstnavatel právo Vám nižší mzdu vyplatit. Pokud nic takového ve vnitřním předpise ani v pracovní smlouvě obsaženo není, máte právo na mzdu, tak jak je určena.
Okamžitě zrušit pracovní poměr může tehdy, pokud Vám zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo zálohu na mzdu 15 dnů ode dne její splatnosti.
Změna pracovní smlouvy záleží na dohodě mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem a její odmítnutí není výpovědní důvod.

Eva Fialová

martina adamova | 25.4.2007 16:55:02 | inventurni shodek

pracuji v prodejne obuvi,ptam se zda po nas muze majitel obchodu pozadovat uhradu invent.shodku,kdyz se stale prodavaci stridaji a inventury se nedelaji,ale kolekt.hmotnou odpovednost mame podepsanou

Odpověď:

Dobrý den,
pokud máte podepsanou hmotnou odpovědnost, musíte zjištěný schodek uhradit. Této odpovědnosti se můžete zprostit zcela nebo zčásti, jestliže prokážete, že schodek vznikl zcela nebo zčásti bez Vašeho zavinění, zejména, že Vám bylo zanedbáním povinnosti zaměstnavatele znemožněno nakládat se svěřenými hodnotami.

Eva Fialová

Vanda | 25.4.2007 07:56:53 | mzda

Dobrý den,21.4. jsem Vám zasílala dotaz,ale dosud nebyl zodpovězen,tak to zkusím znovu.Pracuji 11 let v soukromém knihkupectví (moje celková praxe v oboru je 25let).Jsem vyučený knihkupec,po vyučení jsem při zaměstnání studovala Střední knihovnickou školu v Praze(obor knihkupec)a získala maturitu.V knihkupectví se mnou pacuje kolegyně,která je pouze vyučená.Obě však pobíráme zcela stejný plat.Několikrát jsem o tom mluvila s vedoucím a žádala ho o vysvětlení, proč nezohledňuje mé vzdělání ve vztahu k platu.Vždy mě ujistil,že uznává mé schponosti,vzdělání i praxi,ale o odměně se se mnou odmítá bavit.Pociťuji to jako nespravedlnost a prosím o radu,jak tento problém vyřešit.Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
zákoník práce stanoví, co znamená rovnost v odměňování a stejná mzda za práci stejné nebo srovnatelné hodnoty. Jedním z kritérií je i vzdělání zaměstnance, Toto ustanovení se však nedá "otočit". To znamená, že neexistuje právo různě vysoké mzdy, pokud se jedno nebo více kritérií liší.
Máte právo zaměstnavatele žádat o zvýšení mzdy z důvodu svého vzdělání. On má ale právo Vám nevyhovět.

Eva Fialová

Cecilka | 24.4.2007 18:44:28 | Diskriminace

Dobrý den, chtěla bych Vás touto cestou požádat o radu. 10 let pracuji na úřadě jako pracovník kontroly. Nikdy jsem neměla ze strany nadřízené písemné ani ústní připomínky k mojí práci. V letošním roce se ale situace obrátila. V průběhu jedné dost složité kontroly vedoucí udělala chybu a chtěla po mne, abych jí vzala na sebe. To jsem neudělala, byla jsem donucena písemnou formou sdělit jak probíhalo jednání a kdo tu chybu /dost závažnou /udělal. Od té doby začalo peklo, jako vyhledávání chyb, odmítání spolupráce apod. V rámci kontrolní činnosti se vybíraji blokové pokuty, které se odvádí na pokladnu a koncem roku se dělá vyúčtování. To jsem tak v roce 2006 udělala.V březnu 2007 mi bylo sděleno, že jsem za rok 2006 neodevzdala 2000,- Kč. K tomu musím podotknout, že mi vedoucí sebrala všechny doklady kopii pokladních odvodů apod., takže jsem neměla možnost si sama překontrovolovat, jak k případné chybě došlo. Blokové knížky, za které mám hmotnou odpovědnost, mi byly spolu s doklady zadržovány několik dní. Na radu právníka jsem 2000,- Kč uhradila, s tím že nevím jak chybě došlo. Jako potrestání mi bylo odebráno osobní ohodnocení na 1 měsíc a uděleno ústní napomenutí. více

Odpověď:

Dobrý den, s velkou pravděpodobností jste se stala obětí tzv. pronásledování na pracovišti. Výkon práv a povinností vyplývajících z pracovněprávních vztahů nesmí bez právního důvodu zasahovat do práv a oprávněných zájmů jiného účastníka pracovněprávního vztahu a nesmí být v rozporu s dobrými mravy. Zaměstnavatel nesmí zaměstnance jakýmkoliv způsobem postihovat nebo znevýhodňovat proto, že se zákonným způsobem domáhá svých práv vyplývajících z pracovněprávních vztahů. Před tím, než se pracovní poměr rozhodnete ukončit, obraťte se na inspektorát práce se žádostí o prošetření celé situace v rámci kontroly. Inspektorát práce může po Vašem zaměstnavateli požadovat veškeré doklady potřebné ke kontrole. Napomenutí Vám zaměstnavatel v době pracovní neschopnosti dát může, protože to zákon nezakazuje. Nebylo by to ale logické a dal by Vám k dispozici další důkaz o svém protiprávním jednání. více

Iveta | 24.4.2007 16:23:25 | .

Dobrý den,nevím zda sem tu dobře ale chtěla bych se zeptat na dotaz ohledně reailtní kanceláře.Koupila sem se přes realitku byt ,ale po par dnech sem zjistila ze věci co jsou uvedené ve smlouvě nejsou pravdivé, v bytě se mělo nacházet zděné jádro ale není tomu tak je umakartové,v koupelně měla být vana jak uvádí dle smouvy a je tam sprchový kout...a mnohé další.Je možné zpetne chtít od realitky vrácení nejakych pěněz nebo odstoupit od smlouvy?
Děkuji za pomoc

Odpověď:

Dobrý den,
doporučuji Vám prostudovat si ve smlouvě podmínky odstoupení od smlouvy, vadné plnění na straně realitní kanceláře a způsobě přebrání bytu.

Eva Fialová

Vlaďka | 24.4.2007 13:29:02 | dotazníky-podvod

Dobrý den, byla jsem na brigádě jako tazatelka. Celkově jsme měli ve třech vyzpovídat 360 respondentů. Práci jsme vykonaly a poslední den nám bylo oznámeno, že jsme podváděly, proto nám nebude vyplacena mzda. Prý ale po domluvě usoudili, -naši kontroloři- že nám vyplatí jen část a některé dny nám nezaplatí vůbec. Chtěla jsem se zeptat zda na to mají právo, aby nám nezaplatili celý den práce? Smlouvu máme...a část o výplatě je formulována takto: Zaměstnanec je povinen vykonávat práci řádně, v souladu s pokyny zaměstnavatele, není oprávněn svou práci jakkoli zkeslovat či jakkoli dopisovat bez získaných relevantních údajů, jinak je zaměstnavateli odpovědný za způsobenou škodu, která zaměstnavateli vznikne tím, že takto nesprávně odvedenou práci zaměstnavatel nemůže využít a celou práci musí činit znovu. V takovém případě je zaměstnavatel oprávněn jednak odstoupit od smlouvy a jednak je oprávněn krátit zaměstnanci sjednanou odměnu." Dotazníky, které jsme vyplňovaly prý svou dobou vyplňovaní nesmí trvat méně než 8-9 minut..to však ve smlouvě ani v instrukcích uvedeno není a na školení to nebylo zdůrazňováno. více

Odpověď:

Dobrý den,
Váš zaměstnavatel jedná protiprávně, jestliže Vás bez důkazů sankcionuje za nedodržení pracovního postupu, který nebyl označen jako rozhodující v popisu práce. Ten by totiž musel znít v tom smyslu, že nedodržení časového limitu se považuje za nesprávné vyplnění dotazníku.
Váš zaměstnavatel je v postavení věřitele, který Vám mzdu dluží. Dlužnou mzdu od něj můžete vymáhat soudně i s poplatky z prodlení. Nejprv mu ale sdělte, že jeho jednání je v rozporu se zákoníkem práce a že ho za něj můžete žalovat u soudu.

Eva Fialová

PAVLÍNA | 24.4.2007 09:58:14 | doprovod k lékaři

Dobrý den,chtěla bych vědět jestli má manžel nárok na propustku k lékaři když jede jako doprovod.Jsem gravidní 20 týdnů a jedu na genetické vyšetření do Olomouce je to asi 120km.Manžel pracuje jako řidič autobusu a náštěvu lékaře si má domluvit až po pracovní době.Děkuji za odpověd.

Odpověď:

Dobrý den,
Váš manžel mí nárok na pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k předem stanovenému vyšetření. Toto pracovní volno se poskytuje jen na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den. To vše za podmínky byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu.
V době pracovního volna má Váš manžel nárok na náhradu mzdy nebo platu.

Eva Fialová

Laďka | 24.4.2007 08:17:33 | Zkušební lhůta

Dobrý den. Vyhrála jsem konkurs na místo interního auditora jednoho nejmenovaného městského úřadu. Ke dni konce zkušební lhůty (31.3.) mi byl pracovní poměr ukončen(bez udání důvodu - domnívám se jen že ze strachu některých úředníků a představitelů města abych na ně něco nenašla). Ukončení PP mi bylo oznámeno 23.3. Od 26.3. jsem na neschopence z důvodu psychického zhroucení. Dnes - 24.4. jsem zjistila, že jsem pravděpodobně těhotná. Ještě jsem nebyla u gynekologa, ale předpokládám, že z důvodu problematického prvního těhotenství mi napíše pracovní neschopnost kvůli rizikovému těhotenství. Poradíte mi prosím jak postupovat? Jestli se ukončí původní pracovní neschopnost a nahradí novou, nebo to plynule přejde? Ani nevím, zda jsem stále zaměstnána když mi ukončili PP k 31.3. a já jsem na neschopence od 26.3. Děkuji Vám mnohokrát. Laďka

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel může zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel nemůže ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti zaměstnance. Váš zaměstnavatel zrušil pracovní poměr před Vaším nástupem na nemocenskou. To, že budete pobírat dávky z nemocenského pojištění z důvodu rizikového těhotenství Vaší situaci nijak nezmění. Váš pracovní poměr skončil k 31.3.

Eva Fialová

| 1 | .. | | 217 | | 219 | 220 | .. | 238 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect