Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
dobrý den.potřebuji se zeptat,jestli mám ve skušební době nárok na nemocenskou.pracuji na 3 směny a bohužel mě bolí záda a chci jít na neschopenku.děkuji za odpověd
Odpověď:
Nárok na nemocenskou máte. Pouze Vás upozorňuji na skutečnost, že ve zkušební době není pracovní neschopnost ze zdravotních důvodů považována za tzv. ochrannou dobu a zaměstnavatel s Vámi může zrušit pracovní poměr.
Ivana Spoustová
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat:mé dceři budou 20.5.07 4 roky,takže končím mateřskou dovolenou.Vůbec nevím jak dál postupovat,kde se nahlásit na pracovním úřadě a hlavně kdy a jaké peníze ted budu pobírat?Děkuji.
Odpověď:
Rodičovská dovolená se poskytuje do tří let věku dítěte, pokud se jedná o čtvrtý rok, pak může být zaměstnavatelem nepřítomnost zaměstnanykně omluvena.
Z Vašeho dotazu nelze vyčíst, zda se právě u Vás jedná o tuto situaci či nikoliv. Pokud ne, pak čtvrtým rokem končí nárok na pobírání rodičovského příspěvku. Pokud se přihlásíte u Úřadu práce, pak Vám bude podpora v nezaměstnanosti posyktována v závislosti na předchozím příjmu v souladu s platnými předpisy. Také by vám mělo být nabídnuto především pracovní místo.
Ivana Spoustová
Mohu mít rodičovskou dovolenou za přítelkyni (nejsme oddáni) a starat se o našeho ročního synka? Zaměstnavatel tvrdí, že pokud nejsme manželé, tak nemohu.
Odpověď:
Zaměstnavatel nemá pravdu. Rodičovskou dovolenou mohou čerpat současně otec i matka dítě, bez ohledu na to, v jakém jsou rodinném stavu k sobě navzájem.
Ustanovení § 198 odst. 1 totiž výslovně stanoví :“Mateřskou a rodičovskou dovolenou jsou zaměstnankyně a zaměstnanec oprávněni čerpat současně“, přičemž zaměstnankyně je vnímána jako matka dítěte a zaměstnanec pak jako otec dítěte, nikoliv manžel matky.
Nad rámec dotazu připomínám, že žádosti zaměstnance čerpat rodičovskou dovolenou je zaměstnavatel povinen vyhovět.
Ivana Spoustová
Dobrý den,
prosím o radu.15 let pracuji u jedné firmy,protože již nemá pro mě práci ,sice mi nabídl jinou ,ale tu jsem odmítla.Proto jsme se dohodli na výpovědi dohodou k 31.5.2007.Nyní mi zbylo 20 dní dovolené.Zaměstnavatel mi řekl, že mi dovolenou proplatí, ale jen 8 dní.Na více prý nemám nárok.Děkuji za odpověd
S pozdravem Simona Moricová
Odpověď:
Dobrý den,
pokud Vám Váš zaměstnavatel nenařídí čerpání dovolené do konce pracovního poměru, musí Vám všechny zbylé dny proplatit. Jestliže následující kalendářní měsíc, tzn. začátkem června, nastupujete k jinému zaměstnavateli, můžete si nevyčerpanou dovolenou nechat převést.
Eva Fialová
Pracuji jako průvodce na zámku. Pracovní smlouva je tedy na dobu určitou a zkušební doba čítá 1 měsíc. Chtěl bych využít zkušební doby a zrušit pracovní poměr do 1 měsíce od začátku pracovního poměru.
Dotaz zní: Dostanu vyplacenou odměnu za tento první měsíc práce v plné výši? Smlouva byla sepsána na 5 měsíců, ale poupravena tak, že sjednaná pracovní doba čítá měsíčně 72 hodin, tj. 9 dní. Takže bych potřeboval mít jistotu, že i po odpracování 11 dní a následnému zrušení pracovního poměru ve zkušební době dostanu plat za 11 a ne 9 dní. Předem děkuji za odpověď
Pěkný den :)
Odpověď:
Dobrý den,
poté, co zrušíte pracovní poměr, máte nárok na mzdu za práci, kterou jste pro zaměstnavatele vykonal. Pokud v jednom měsíci máte podle smlouvy odpracovat 72 hodin a vy jste jich odpracoval více v důsledku přesčasů, máte nárok na jejich proplacení i s příplatkem za přesčas nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku.
Gender Studies, o.p.s.
Dobrý den,moje matka je majitelkou nemovitosti já jsem jediný žijící syn.Stále hovořila že dům dá na mě přepsat ale neučinila tak.V současné době je diagnostikována v léčebně a diagnoza je aizhamrova choroba s následnou demencí.Tento stav je neměnný.Nekomunikuje a zřejmně neví co se s ní děje.Chci se zeptat zda je nějaká možnost nemovitost darovat i když je nemocná popřípadě prodat děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
jediná možnost je podat návrh soudu, aby zbavil Vaši matku způsobilosti k právním úkonům a stanovil ji opatrovníka. Pokud se tak stane, může s nemovitostí disponovat i někdo jiný ne Vaše matka.
Eva Fialová
Dobrý den , chci se zeptat , rodiče mají před lety sepsanou závět , bohužel na stroji ale podepsanou na úřadě a zaknihovanou , ted maminka zemřela a notářka závět prohlásila za neplatnou . Je to pravda ? Děkuji za odpoved.
Odpověď:
Dobrý den,
Zůstavitel může závěť buď napsat vlastní rukou, nebo ji zřídit v jiné písemné formě za účasti svědků nebo ve formě notářského zápisu.
V každé závěti musí být uveden den, měsíc a rok, kdy byla podepsána, jinak je neplatná. Závěť, kterou nenapsal zůstavitel vlastní rukou, musí vlastní rukou podepsat a před dvěma svědky současně přítomnými výslovně projevit, že listina obsahuje jeho poslední vůli. Svědci se musí na závěť podepsat.
Pokud závěti chybí některé z výše uvedených náležitostí, je neplatná. Bohužel nemohu touto formou posoudit Váš konkrétní případ. Proti rozhodnutí notářky se můžete odvolat.
Eva Fialová
Dobrý den,
prosím,potřebovala bych poradit.
Moje matka koupila od firmy BEST 4 HOME zboží, o kterém posléze zjistila,že je značně předražené.Na kupní smlouvě má jasně uvedeno,že zboží může v zákonné lhůtě 14-ti dnů vrátit.Odstoupení od kupní smlouvy jsme asi 10.den po podepsání kupní smluvy odeslali doporučeně na adresu provozovny firmy,tak jak je uvedeno ve smlouvě.
Zároveň jsme toto odstoupení odeslali i faxem z pošty a máme od toho potvrzení,že fax do firmy přišel v pořádku.
13.den jsem osobně jela do provozovny se zbožím.Zde mi bylo řečeno,že žádné zboží nepřevezmou,že je jednou zaplaceno a tudíž,že má moje matka smůlu.
Jako důvod mi bylo udáno,že peníze byly předány doma.No úplný nesmysl.Když jsem po něm chtěla nějaky rozumný důvod,tak mi řekl,že už mi důvod řekl a víc se se mnou nebavil.
Nechci to v žádném případě nechat být a chci bránit právo mé matky na odstoupení od smlouvy třeba i soudně.
Prosím o radu,jestli jsem udělala vše v pořádku a pokud ano,jak postupovat momentálně dál.Zítra 10.5.je poslední den 14-ti denní lhůty na vrácení zboží.
Děkuji více
Odpověď:
Dobrý den,
pokud je to možné, kontaktujte osobu nadřízenou zaměstnancům firmy, se kterými jste jednala. Nebude-li to možné, požádejte zaměstnance, aby Vám napsaly potvrzení, že zboží odmítají převzít. Pokud by došlo k soudnímu řízení o odstoupení od smlouvy, budete mít v ruce více důkazů. Předtím než podniknete další právní kroky se však obraťte na sdružení ochrany spotřebitele.
Eva Fialová
Dobrý den, moc prosím o radu. Jsem učitelka, od 25. února 2006 do 5. září 2006 jsem byla dlouhodobě v prac. neschopnosti (rizikové těhotenství), od 6. září 2006 do 20. března 2007 jsem čerpala mateřskou dovolenou. Zajímá mě, zda mám za rok 2007 nárok na čerpání dovolené od zaměstnavatele a zda mi nebude krácena (od 21.3. si dovolenou čerpám, spory se vedou o to, zda bude letošní dovolená krácena či nikoliv). Za vaši laskavou odpověď předem děkuji. Chaloupková Hana
Odpověď:
Dobrý den,
doba čerpání mateřské dovolené se pro účely dovolené posuzuje jako výkon práce. Zaměstnavatel Vám nesmí dovolenou zkrátit z důvodu čerpání mateřské dovolené. Máte nárok na to, aby Vaše dovolená na zotavenou následovala hned po dovolené mateřské.
Gender Studies, o.p.s.
Dobrý den.před 5 lety jsem měla dopravní nehodu,srazilo mě kolo ve velké rychlosti a zanechalo to následky.ještě před 5 lety jsem byla na operaci zubů,jelikož jsem je tam neměla.2 přední.dali mi tam ty mé...našli je a prý byli nepoškozené...na muže,který mě srazil,jsme nevolali policii.tudíž nebyl ani není trestně stíhán...nešlo by podat zpětné trestní oznámení....předem děkuji za odpověď,je pro mě moc důležitá
Odpověď:
Dobrý den,
trestnost činu závisí na tom, jestli se ještě po tolika letech prokáže, jak těžké ublížení na zdraví, tak i to, že muž, který Vás srazil, porušil tímto jednáním povinnost uloženou zákonem, v tomto případě zákonem o bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích.
Pokud se jedna nebo druhá skutečnost nepodaří prokázat, dalo by se jednání hodnotit pouze jako přestupek nebo jako trestný čin spadající do nižší trestní sazby, v obou případech již promlčené, stejně jako občanskoprávní nároky.
Eva Fialová
Dobrý den,můžete mi prosím poradit,jak mám správně postupovat v případě,když jsem k 31.3.2007 dala u současného zaměstnavatele výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou,p. poměr končí 31.5.2007.Od 1.6.2007 mám nastoupit u nového zaměstnavatele ale já jsem v průběhu měsíce dubna otěhotněla?Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
po nástupu do nového zaměstnání svému zaměstnavateli těhotenství oznamte. Po dobu těhotenství a mateřské a rodičovské dovolené se na Vás vztahuje zákaz výpovědi.
Eva Fialová
Dobrý den, před rokem mi umřel přítel s kterým jsem čekala dítě. Dceři je teď 10 měsíců. Neměli jsme podepsaný formulář o otcovství tak nemá dcera otce napsaného v rodném listě. Teď se přes odbor péče o dítě chci o otcovství soudit a zajímalo by mě jak se sirotčí důchod vypočítá a jestli je na něj nárok zpětně, protože soudům to bude určitě trvat dost dlouho než to všechno vyřeší. Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
pokud soudní řízení dopadne ve Váš prospěch, Vaše dítě bude mít po právní moci rozhodnutí nárok na sirotčí důchod ode dne smrti svého otce.
Eva Fialová
Dobry den. Pocas zamestnania v urcitej spolocnosti som si zacala hladat pracu v spolocnosti inej. Ked sa tuto skutocnost dozvedel moj nadriadeny, ponukol mi zvysenie platu. Cele sa to dialo v obdobi brezen. K navyseniu mzdy malo dojst od 1.5.2007. Dna 27.4.2007 som ale predsa prijala nabidku od inej firmy a tak v dosavadnom zamestnani som podala vypoved s dvojmesacnou vypovednou lehotou.
Na to mi moj nadriadeny oznamil, ze kedze som podala vypoved, uz nemam narok na zvysenie mzdy od 1.5.2007.
Mozte mi poradit, ci je to pravne v poriadku?
Dakujem
Odpověď:
Dobrý den,
výše mzdy sjednává v pracovní smlouvě, kolektivní smlouvě nebo jiné smlouvě. Popřípadě ji může zaměstnavatel stanovit vnitřním předpisem nebo mzdovým výměrem. Pokud měl příslib Vašeho zaměstnavatele formu jednoho z výše uvedených úkonů, a to i v nepsané podobě, máte na zvýšení mzdy nárok.
Eva Fialová
Dobrý den.Mám opravdu velký problém, na který musím pořád myslet.Moje mamka mi dala domek se zahradou po svých rodičích,což se velmi nelíbí mému otci.Ten dům celých 15 let pronajímal a těžil z toho jen peníze,které mamka už asi stejně nikdy neuvidí.Nejradši by z toho domu udělal ukrajinskou ubytovnu,ale za ta léta do něho neinvestoval ani korunu.A od prosince loňského roku máme opravdu peklo na zemi.Největší úskalí je asi v tom, že otec má na mé zahradě složeno řezivo, celkem 5 štosů,a dále starý autovrak.Arogantně se mi vysmívá, že s tím nic dělat nebude, že to nemá kam dát.Ale tím porušuje mé vlastnické právo.Nemůžeme si totiž tím pádem udělat nové ploty, ani prohloubit starou studnu,natož rovnat nějaký terén.Navíc neoprávněmě vstupuje na můj pozemek.Samozřejmě hlavně,když nejsme doma.A tu a tam se nám ztratí sekerka, lopata,...Prostě když se mu to hodí,tak si to vezme. více
Odpověď:
Dobrý den,
Váš otec je pravděpodobně psychopatická osobnost a na jeho chování zapůsobí tvrdší postup s Vaší i matčiny strany. Z Vašeho dopisu není zřejmé jestli má Váš otec v nemovitosti bydliště. Pokud bydliště v domě nemá a dům je ve Vašem vlastnictví, můžete na svého otce podat žalobu na vyklizení nemovitosti a žádat v ní, aby odstranil všechny své věci z Vašeho pozemku.
Vnikne-li Váš otec na pozemek můžete zavolat policii, která toto jednání může vyhodnotit jako přestupek nebo i trestný čin neoprávněného vniknutí.
Pro Vaši matku přidávám dvě čísla, která by mohla využít, v případě, že se rozhodne svou situaci řešit. Linka Rosy, informačně-poradenského centra pro oběti domácího násilí: 241 432 466 (po, út, st), proFem, právní pomoc obětem domácího násilí: 224 910 744 (st 18:30 - 20:30).
Eva Fialová
Dobrý den, 5 let jsme pracovala ve firmě na pozici aistentky provozího ředitele. Firma prošla počátkem roku organiz. změnami a vedení bylo kompletně odovoláno. Nový provozní ředitel si přivedl svoji asistentku a mě byla nabídnuto místo asistentky GŘ. Na tuto pozici proběhlo několik výběrových řízení , ale pak mě GŘ ujistil, že se definitvně rozhodl pro mě a že se o místo bát nemusím, jelikož má o mě zájem i nový obchodní ředitel. Na čež jsem reagovala slovy, že mám zájem být asistentkou GŘ. Nicméně od 1. 4. jsem fyzicky i papírově na této pozici vedena. Včera jsem se však z důvěrných a solidních zdrojů (ale od přímého nadřízeného) dozvěděla, že od 1. 6. na moje místo nastupuje zájemnkyně vybraná z výběrového řízení a já budu přesunuta k obchodnímu řediteli. Jsem velmi rozhořčená tímto přístupem až do té míry, že uvažuji o odchodu. Připadám sijakomkus nábytku, se kterým se dle potřeby někam hýbne. Zaučovala jsem svoji nástupkyni k provoznímu řediteli, obcházela jsem s ní celou firmu a představovala ji a teď bych měla to samé opakovat s asistentkou GŘ a do toho se mi vůbec nechce. Navíc mi výhledem byl slíben kariérní růst, ale teď by to byl spíš pád. více
Odpověď:
Dobrý den,
změnu pracovní smlouvy podepisovat nemusíte. Pokud to neuděláte, musí Vás firma nadále zaměstnávat na pozici asistentky generálního ředitele. Jediná možnost, jakou Váš zaměstnavatel má, pokud jsou organizační změny již ukončeny, je pokusit se s Vámi sjednat dohodu o rozvázání pracovního poměru. V tomto případě trvejte na tom, aby v této dohodě bylo zahrnuto i odstupné.
Gender Studies, o.p.s.
Dobrý den chtěla bych se zeptat mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou a ve smlouvě mám, že mám dostávat výplatu vždy 25 den v měsíci, ale majitel podniku to nikdy nedodržuje. Nyní dokonce jsmě měli dostat výplatu za březen 25 dubna a je 5 května a žádný pracovník výplatu nedostal majitel tvrdí, že se může výplata zpozdit o 15 dní je to pravda?
Odpověď:
Dobrý den,
Mzda je splatná po vykonání práce, a to nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu nebo některou její složku. Mzda je splatná dnem, který byl stanoven jako výplatní den.
Váš zaměstnavatel nemůže výplatu mzdy oddalovat. Zaměstnanec má právo pracovní poměr okamžitě zrušit, jestliže mu zaměstnavatel nevyplatil mzdu, náhradu mzdy nebo jakoukoli její část do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti.
Eva Fialová
Dobrý den ,během mé nemoci změnil zaměstnavatel umístění firmy(ve smlouvě mám ,že zaměstnavatel má možnost umístnit zaměstanance dle svých potřeb) a následovně firmu převzala jiná společnost.Nyní končím prac.neschopnost a měl bych nastoupit do zaměstnání,ale z důvodu umístění svého bydliště nejsem schopen se do zaměstnání dostavovat,a ani neni možnost ubytování v místě pracoviště.Je možnost ukončit pracovní smlouvu dohodou,či jiným způsobem z důvodu nemožnosti dojíždění.Firma též vyhrožovala,že v případě nedostavení do zaměstnání udělí §53.
Odpověď:
Dobrý den,
jako zaměstnanec můžete ukončit pracovní poměr z jakéhokoli důvodu nebo i bez udání důvodu. V případě výpovědi musíte počítat s tím, že po Vás bude zaměstnavatel požadovat dodržení dvouměsíční výpovědní doby.
Okamžitě zrušit pracovní poměr s Vámi zaměstnavatel za hrubé porušení pracovních povinností od 1.1.2007 již nemůže.
Eva Fialová
Dobrý den,chtěl bych se zeptat, do kdy mohu zrušit pracovní poměr vpřípadě nevyplacené mzdy dle par.56,je tam nějaká ochranná doba nebo něco podobného, bylo nám přislíbeno,že se následující měsíc bude vše srovnáno,ale byla nám vyplacena pouze záloha ve výši 25%,děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě zrušit jestliže, mu zaměstnavatel nevyplatil mzdu, náhradu mzdy nebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti. Právo okamžitě zrušit pracovní poměr máte tedy od 16. dne po nevyplacení mzdy až do doby než Vám zaměstnavatel splatí tuto mzdu nebo mzdu za další měsíc ve výplatním termínu.
Eva Fialová
Dobrý den,pracuji ve čtyřsměnném provozu (není nepřetržitý). Zaměstnavatel nám přikazuje práci ve svátek z důvodu neplnění plánu. Kdo se nezúčastní směny, nedostane svátek zaplacený a bude mu vykázáno náhradní volno. Odbory to schválily. Má na to zaměstnavatel právo a není to v rozporu se zákoníkem práce § 91? Neporušují odbory taky zákon, když takovou věc schvály
Odpověď:
Zaměstnavatel může nařídit práci ve svátek pouze v rozsahu, kdy může nařídit práci ve dnech pracovních volna a ty jsou vyjmenovány v ustanovení § 91 zákoníku práce, který zmiňujete. Pokud se tedy nejedná o tyto případy, pak zaměstnavatel zákoník práce porušuje.
Odbory mají hájit zájmy zaměstnanců, proto by ani ony toto neměly schválit. Neznám však podrobnosti, proto se dříve, než podáte např. oficiální stížnost , se schvalovacím dokumentem odborů seznamte.
Ivana Spoustová
Dobrý den,chci odejít do předčasného důchodu necelé 3 roky před nárokem na důchod.Personalistka mi vysvětlila, že požádám-li o ukončení prac.poměru z důvodu odchodu do důchodu zůstanou mi jízdní výhody Českých Drah ale nemám nárok na odchodné. Ukončím-li prac poměr dohodou bez udání důvodu vznikne mi nárok na odchodné, ale přijdu o jízdní výhody ČD. Má pravdu?
Odpověď:
Omlouvám se, ale na tuto otázku vám nedovedu odpovědět, protože neznám předpisy o poskytování výhod Českých drah zaměstnancům po ukončení pracovního poměru event. po odchodu do důchodu. Ostatně tato otázka nesouvisí s diskriminací na pracovním trhu a není náplní naší právní poradny.
Ivana Spoustová