Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den, jsem studentka VŠ a mám možnost uzavřít pracovní poměr, zajímá zda budu i nadále v postavení studenta a budu mít studenstké výhody např. ISIC, děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
ano, všechny studentské výhody se na Vás vztahují, protože uzavřením pracovního poměru studentkou být nepřestáváte.
Eva Fialová
Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat, jestli má můj zaměstnavatel právo na to, neproplácet propustky k lékaři. Vždy si tuto dobu musím napracovat, jinak nedostanu prémie. Automaticky to bere tak, že jsem nebyla v práci.....a nemám tedy odpracováno plný počet hodin. Mám pevnou pracovní dobu a můj lékař pracuje bohužel jen jeden den v týdnu. Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
pracovní volno s náhradou mzdy se poskytuje při vyšetření v nejbližším smluvním zařízení. Pokud by smluvní zdravotnické zařízení nebylo nejbližší pracovišti, má zaměstnanec právo pouze na náhradu mzdy, na kterou by měl nárok v prvním případě.
Pracovní volno je však s návštěvou lékaře spojeno vždy. Jestliže od Vás zaměstnavatel požaduje napracovnání, obraťte se na inspektorát práce ve Vašem okrese.
Eva Fialová
Nevím,jestli se zeptám správně. Moje matka mi tvrdí,že z důvodu bolestí zad nemůže chodit do práce,tak jsem si myslela,že bude pobírat invalidní důchod. Ale prý nemá daňové přiznání z roku 1996,tak jí žádný důchod nedají,Je to pravda? Může být absolutně bez přijímu,aniž by nechodila na brigády na "černo"?
Odpověď:
Dobrý den,
Vaše matka potřebuje splnit, pokud není invalidní následkem pracovního úrazu, potřebnou dobu sociálního pojištění. Ta činí u pojištěnce nad 28 let věku 5 roků. Záznamy o pojištění má okresní správa sociálního zabezpečení. Pokud je OSVČ, tak po Vaší matce může OSSZ požadovat doklady o výši příjmů, tedy daňová přiznání. Ta slouží ovšem pouze pro stanovení výše důchodu a ne pro jeho samotné přiznání.
Eva Fialová
Dobrý den,
ke dni 31.12.2006 mi skončil pracovní poměr dohodou, ale dne 30.12.2006 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, která by měla trvat do 30.6.2007. Nejsem si jistá jestli mám nárok na čerpání řádné dovolené v roce 2007 po ukončení MD, která je považována za výkon práce a zda mám zaměstnavatele žádat o následné čerpání rodičovské dovolené. Má dřívější nástup na M
D před ukončením pracovního poměru vliv na prodloužení pracovních vztahů? Děkuji.
Odpověď:
Zaměstnavatel je povinen vám vyhovět a umožnit vám čerpat dovolenou bezpostředně po skončení mateřské či následně rodičovské dovolené. Pokud na mateřskou dovolenou naváže rodičovská, pak můžete dovolenou čerpat až po ukončení rodičovské dovolené. Dřívější nástup na mateřsku dovolenou nemá na délku pracovního vztahu vliv.
Ivana Spoustová
Dobrý den,jsem ve 2.měsíci těhotenství a často jsem posílána na služební cesty v rozmězí několika dnů, které jsou spojeny i s fyzickou námahou-zajišťování akcí. Neupravuje zákoník práce rozsah přesčasů a služebních cest v těhotenství?
Odpověď:
Upravuje.
Těhotná zaměstnankyně smí být vysílána na pracovní cestu mimo obvod svého bydliště nebo pracoviště jen se svým souhlasem (ustanovení § 240 zákoníku práce), dále pak zaměstnavatel nesmí těhotnou zaměstnankyni zaměstnávat prací přesčas (ustanovení § 241 odst. 3 zákoníku práce). Předpokladem však je, že zaměstnavatel se relevantním způsobem o Vašem těhotenství dozvěděl.
Ivana Spoustová
Dobrý den! Jsem v pracovní neschopnosti a chci dát výpověď. Jak už jsem se dočetla, je to možné, zájímá mě však, jestli můžu marodit celé 2 měsíce - výpovědní lhůta a jestli se mohu domáhat zbylých dnů dovolené. V práci jsem od října 2006, tudíž ne celý kalendářní rok a celkem jsem čerpala 9 dní dovolené. Mockrát děkuji za radu!
Odpověď:
Pracovní poměr končí uplynutím výpovědní doby. Pokud Váš zdravotní stav bude takový, že budete po celou výpovědní dobu v pracovní neschopnosti, pak jejím uplynutím končí. Pokud si nestihnete vybrat dovolenou, požádejte zaměstnavatele o její proplacení - samozřejmě se bude jednat o tu část, na kterou Vám vznikl nárok.
Ivana Spoustová
Dobrý den.Může žena vykonávat dvanáctihodinovou noční směnu na celé budově sama?Jedná se o noční službu od 19hod.do 7hod.ve zdravotnictví.
Děkuji za odpověď.Romana
Odpověď:
Protože žádné ustanovení zákoníku práce neukládá zaměstnavateli povinnost, aby nezaměstnával noční službou ženu samotnou, pak lze na jeho jednání nahlížet jako na jednání, které je v souladu se zákonem.
Ivana Spoustová
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, na kolik dní volna mám ze zákona nárok v případě stěhování (z města do města a změně trvalého bydliště). A dále pak na kolik dní volna mají v tom samém případě pracovníci ve státní správě (na které se vztahuje zákon o služ. poměru?) díky
Odpověď:
Dobrý den,
Pracovní volno bez náhrady mzdy nebo platu se poskytne na nezbytně nutnou dobu, nejvýše na 2 dny. Jde-li o přestěhování v zájmu zaměstnavatele, poskytne se pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu.
Podle zákona o služebním poměru se příslušníkovi na jeho žádost poskytne služební volno bez poskytnutí služebního příjmu, nebrání-li tomu vážný zájem služby. K přestěhování z důvodu služebního místa se příslušníkovi poskytnou 2 dny služebního volna s s poskytnutím služebního příjmu.
Eva Fialová
Dobrý den,radili jste mně,že pokud nemůžu nastoupit do práce do tří let věku dítěte,mám se písemně dohodnout se zaměstnavatelem na poskytnutí neplaceného volna-do mého nástupu.Mám nárok po tuto dobu pobírat rodičovský příspěvek?Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
na rodičovský příspěvek máte nárok do čtyř let věku dítěte.
Eva Fialová
U zaměstnavatele dělám 7 rokmám a mám smlovu na dobu neurčitou mám lepší nabýtku můžu odejít hned nebo musím počkat na dvouměsíční výpověď když udám důvod že nám zaměstnavatel vyplácí s měsícem a půl spoždění výplaty a to ještě dává jen půlku.Teď jsme dobýrali druhou půlku za březen výplatní termín máme posledního v měsíci můžete my poradit? jak mám postupovat s výpovědi děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
okamžitě zrušit pracovní poměr nemůžete. Toto právo byste měl, pokud by Vám zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti.
Zrušit pracovní poměr můžete dohodou se zaměstnavatelem, nebo výpovědí. U výpovědi však zaměstnavatel může trvat na dvouměsíční výpovědní době.
Ať už ukončíte pracovní poměr jakkoli, máte na nevyplacenou mzdu nárok, kterého se můžete domáhat i soudně včetně úroků z prodlení.
Eva Fialová
Dobry den,
pracuji jako vyrovni reditel a dne 21.3.2007 jsem obdrzel vypoved z organizacnich duvodu. Zamestnavatel mne prikazal, abych po dobu vypovedni lhuty zustal doma na prumerne mzde - t.j. do konce mesice zari. V dubnu probehl ve firme audit, za jehoz uspesne absolvovani jsem mel dodatkem k pracovni smlouve a mzdovemu ujednani stanovenou financni odmenu. Zamestnavatel nyni odmita tuto odmenu vyplatit, duvodem uvadi mou nepritomnost cv dobe auditu. Mam za to, ze porusuje ustanoveni pracovni smlouvy a mzdoveho ujednani. V dobe auditu jsem stale byl zamestnan, nebylo mou chybou, ze jsem z narizeni zamestnavatele byl doma a navic vysledek auditu neni vysledkem dvou dni, kdy probiha, ale dlouhodobe prace. Prosim o Vas nazor na tuto vec.
Dekuji, Sindler
Odpověď:
Dobrý den,
na finanční odměnu sjednanou v pracovní smlouvě máte nárok, pokud se splnily podmínky pro poskytnutí odměny. Odměnu můžete vymáhat po zaměstnavateli i soudní cestou. Nejprve se však obraťte na odbory, jestliže u Vašeho zaměstnavatele působí nebo ne inspektorát práce.
Eva Fialová
Dobrý den,
měla bych dotaz ohledně nevyčerpané dovolené. Dne 27.4.2007 jsem odešla na mateřskou dovolenou a k tomuto datu mi zbylo 20 dní nevyčerpané dovolené za rok 2007, kterou jsem si nemohla vybrat, protože do konce dubna nebyla firma schopna nalézt náhradu za moji osobu(tzn., že v roce 2007 jsem si nevyčerpala ani jeden den dovolené). Jakým způsobem a kdy by měla být tato dovolená (20 dní za rok 2007) vyčerpána (proplacena?)a v jaké výši? Je vhodnější si dovolenou vybrat před nástupem na mateřskou dovolenou nebo po jejím ukončení(tj. po půl roce)?Děkuji moc za odpověď. Hana Tandlerová.
Odpověď:
Dobrý den,
podle současného zákoníku práce nelze již dovolenou na zotavenou proplatit. Zaměstnavatel Vám proto bude muset určit čerpání dovolené. Pokud půjdete na mateřskou dovolenou, máte nárok na dovolenou na zotavenou, která bezprostředně navazuje na dovolenou mateřskou, pokud o ní požádáte.
Na mateřskou dovolenou však navazuje dovolená rodičovská. Jestliže si ale budete chtít vyčerpat dovolenou před nástupem na mateřskou dovolenou, zaměstnavatel Vám toto čerpání povolit nemusí.
Eva Fialová
Dobrý večer,
ráda bych se s vámi poradila.V březnu 2008 dovrší moje dvojčátka 3 roky a měla bych se vrátit do práce.Problém je ale v tom,že mně od března nevezmou děti do školky.Ráda bych se se zaměstnavatelem dohodla o možnosti nastoupení od 1.9.2008,kdy už by měli děti do školky vzít.Pokud by na tohle můj zaměstnavatel přistoupil,chtěla bych se poradit,jak si mám případnou dohodu pojistit.Ne že bych zaměstnavateli nevěřila,ale přece jenom ústní dohoda se mně nezdá.Zaměstnavatel mně má držet místo jenom do tří let věku dítěte.Lze dopředu podepsat nějakou smlouvu od 1.9.2008 nebo co byste mně doporučovali?Mám smlouvu na dobu neurčitou.
Děkuji za odpověď.
Alena
Odpověď:
Dobrý den,
dohodněte se se zaměstnancem na poskytnutí neplaceného volna písemně. V dohodě uveďte, že Vám zaměstnavatel bude po návratu z neplaceného volna poskytovat práci podle pracovní smlouvy.
Eva Fialová
zaměstnavatel neproplácí státní svátky a volna za darování krve/plazmy/.Jak se bránit?děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
náhradu mzdy můžete požadovat od svého zaměstnavatele i soudě, napřed se ale obraťte na inspekci práce.
Eva Fialová
Jsem s ročním dítětem na MD a jsem v 6 měsíci těhotenství. Syn i já jsme nemocní (běžná viróza s teplotou).Manžel chtěl zůstat aspoň dva dny doma, než mi bude lépe, ale odmítli mu dát v práci dovolenou. Může požádat (u dětského nebo obvodního?) lékaře o paragraf? Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
Váš manžel má nárok volno pro překážky v práci, jestliže má nárok na dávku při ošetřování člena rodiny. Podmínky pro poskytnutí dávky jsou: účast na nemocenském pojištění, péče o dítě do věku 10 let a ztráta započítatelného příjmu ze zaměstnání. Podmínka, podle které by v domácnosti nesměl být nikdo další, neexistuje.
Eva Fialová
Jsem v plném ID a chci nastoupit do práce.Budoucí zaměstnavatel po mně chce životopis,ale odmítá mi sdělit pracovní podmínky,tj výši platu,prac.dobu a také to mám-li jako ID nárok na nějaké úlevy.
Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel má podle zákoníku práce povinnost informovat Vás ještě před uzavřením pracovní smlouvy o právech a povinnostech ze smlouvy vyplývajících, s pracovními podmínkami a podmínkami odměňování a povinnostmi, které vyplývají ze zvláštních právních předpisů vztahujících se k práci, která má být předmětem pracovního poměru.
Pokud toto nebude chtít Váš budoucí zaměstnavatel učinit, můžete se obrátit na příslušný inspektorát práce v místě zaměstnavatele.
Eva Fialová
Mám dotaz, dva měsíce jsem zaměstnaná u jedné firmy, ale v pondělí 14,05, mi telefonicky oznámili ukončení prac. poměru. Firma sídlí v Plzni, včera si přijeli pro služební vůz, a zboží, které jsem měla u sebe, podepsala jsem pouze předávací protokol. Ale dne 15.05. jsem byla u lékaře, kde mi byla vystavená neschopenka. Dotaz zní,: jaké mám nyní nároky na nemocenskou, kdo jí vyplácí, a zhruba kolik se platí, když podle prac.smlouvy mám uvedený plat 16 tis hrubého. A podotýkám, že mi ještě nedali podepsat výpověď, a kdy jí mám tedy podepsat, zda-li po skončení prac. neschopnosti, nebo když třeba za týden přijedou s výpovědí, kde bude uveden datum 16.05.2007, kdy mi jasně řekli, že tímto dnem jsem skončila pracovní poměr. Moc děkuji za radu, nebo za kontakty.
Odpověď:
Dobrý den,
výpověď z pracovního poměru musí být písemná a musí v ní být uveden výpovědní důvod, jinak je neplatná. Důvod výpovědi nesmí být dodatečně měněn. Podle zákoníku práce máte nárok na dvouměsíční výpovědní dobu, pokud se ze zaměstnavatelem nedomluvte jinak. Výpovědní doba začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce.
Pokud nebudete souhlasit z důvodem výpovědi, můžete podat u soudu žalobu na její určení neplatnosti, a to do dvou měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit.
Budete-li trvat na dodržení výpovědní doby, což Vám doporučuji, bude Vám nemocenskou vyplácet zaměstnavatel. V opačném případně se obraťte na Českou správu sociálního zabezpečení.
Eva Fialová
Dobrý den,můj dotaz zní:pracuji jako personalistka,každý rok ale zaskakuji po práci za uklizečku na dovolené.Tento týden jsem odpracovala 3 dny na dohodu oprov.práce,při uklidu jsem si způsobila úraz-neschopenka-sádra na ruce-dohodu jsme ukončila datem 16.5. a od 17.5.tuto práci vykonává jiná žena.Jsem v neschopnosti i v HPP,jelikož se sádrou nemohu pracovat,zaměstnavatel odmítl ND uznat ve výši prac.úrazu s tím,že úraz se stal při úklidu a ještě ne po 7 odprac.dnech.Jak postupovat? Svou hlavní práci nemohu vykonávat a budu doma za poloviční ND,je to spravedlivé?
Děkuji E.Dudová
Odpověď:
Dobrý den,
na dohodu o provedení práce se vztahují stejná zákonná ustanovení jako pro pracovní poměr. Pokud jste se zranila při práci, kterou jste vykonávala podle dohody o provedení práce, nastal u Vás pracovní úraz. Na době úrazu nezáleží.
Pokud vykonáváte více prací pro stejného zaměstnavatele, není podstatné při vykonávání které činnosti se Vám úraz stal. Důležité je, že se Vám stal při plnění pracovního úkolu. Zaměstnavatel Vám proto musí poskytnou nemocenské dávky za pracovní úraz.
Eva Fialová
Dobrý den,
pracuji ve firm na hlavní prac.poměr.Majitel neplatí za zaměstnance sociální ani zdravotní pojištění.Nyní nevyplácí ani mzdu.Prosím o radu jak postupovat.Děkuji.L
Odpověď:
Dobrý den,
pokud Vám zaměstnavatel nevyplatí mzdu do 15. dne ode dne její splatnosti, máte právo okamžitě zrušit pracovní poměr. Kvůli neplacení sociálního a zdravotního pojištění byste mohl/a mít v budoucnu problémy, proto se co nejdříve obraťte na Okresní správu sociálního zabezpečení.
Eva Fialová
Dobrý den, zajímá mě na kolik dní dovolené mám nárok od 1.ledna2007 do dnešního dne 16.5.2007.Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
pokud jste odpracoval u jednoho zaměstnavatele v kalendářním roce alespoň 60 dnů, máte nárok na 4 týdny dovolené v podnikatelské sféře, nebo 5 týdnů v nepodnikatelské sféře, pokud Vám kolektivní smlouva, která se na Vás vztahuje nebo vnitřní předpis nedává nárok na dovolenou delší.
Eva Fialová