Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Romana | 21.5.2007 09:00:21 | bezpečnost ženy na pracovišti

Dobrý den.Může žena vykonávat dvanáctihodinovou noční směnu na celé budově sama?Jedná se o noční službu od 19hod.do 7hod.ve zdravotnictví.
Děkuji za odpověď.Romana

Odpověď:

Protože žádné ustanovení zákoníku práce neukládá zaměstnavateli povinnost, aby nezaměstnával noční službou ženu samotnou, pak lze na jeho jednání nahlížet jako na jednání, které je v souladu se zákonem.

Ivana Spoustová

19.5.2007 10:26:26 | nárok volna ze zákona

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, na kolik dní volna mám ze zákona nárok v případě stěhování (z města do města a změně trvalého bydliště). A dále pak na kolik dní volna mají v tom samém případě pracovníci ve státní správě (na které se vztahuje zákon o služ. poměru?) díky

Odpověď:

Dobrý den,
Pracovní volno bez náhrady mzdy nebo platu se poskytne na nezbytně nutnou dobu, nejvýše na 2 dny. Jde-li o přestěhování v zájmu zaměstnavatele, poskytne se pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu.
Podle zákona o služebním poměru se příslušníkovi na jeho žádost poskytne služební volno bez poskytnutí služebního příjmu, nebrání-li tomu vážný zájem služby. K přestěhování z důvodu služebního místa se příslušníkovi poskytnou 2 dny služebního volna s s poskytnutím služebního příjmu.

Eva Fialová

Alena | 19.5.2007 10:24:46 | Nárok na pobíránírodič.přspěvku

Dobrý den,radili jste mně,že pokud nemůžu nastoupit do práce do tří let věku dítěte,mám se písemně dohodnout se zaměstnavatelem na poskytnutí neplaceného volna-do mého nástupu.Mám nárok po tuto dobu pobírat rodičovský příspěvek?Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
na rodičovský příspěvek máte nárok do čtyř let věku dítěte.

Eva Fialová

Anna | 18.5.2007 16:52:11 | vprůběhu prac.poměru

U zaměstnavatele dělám 7 rokmám a mám smlovu na dobu neurčitou mám lepší nabýtku můžu odejít hned nebo musím počkat na dvouměsíční výpověď když udám důvod že nám zaměstnavatel vyplácí s měsícem a půl spoždění výplaty a to ještě dává jen půlku.Teď jsme dobýrali druhou půlku za březen výplatní termín máme posledního v měsíci můžete my poradit? jak mám postupovat s výpovědi děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
okamžitě zrušit pracovní poměr nemůžete. Toto právo byste měl, pokud by Vám zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti.
Zrušit pracovní poměr můžete dohodou se zaměstnavatelem, nebo výpovědí. U výpovědi však zaměstnavatel může trvat na dvouměsíční výpovědní době.
Ať už ukončíte pracovní poměr jakkoli, máte na nevyplacenou mzdu nárok, kterého se můžete domáhat i soudně včetně úroků z prodlení.

Eva Fialová

Sindler V. | 18.5.2007 16:17:19 | odmena

Dobry den,
pracuji jako vyrovni reditel a dne 21.3.2007 jsem obdrzel vypoved z organizacnich duvodu. Zamestnavatel mne prikazal, abych po dobu vypovedni lhuty zustal doma na prumerne mzde - t.j. do konce mesice zari. V dubnu probehl ve firme audit, za jehoz uspesne absolvovani jsem mel dodatkem k pracovni smlouve a mzdovemu ujednani stanovenou financni odmenu. Zamestnavatel nyni odmita tuto odmenu vyplatit, duvodem uvadi mou nepritomnost cv dobe auditu. Mam za to, ze porusuje ustanoveni pracovni smlouvy a mzdoveho ujednani. V dobe auditu jsem stale byl zamestnan, nebylo mou chybou, ze jsem z narizeni zamestnavatele byl doma a navic vysledek auditu neni vysledkem dvou dni, kdy probiha, ale dlouhodobe prace. Prosim o Vas nazor na tuto vec.
Dekuji, Sindler

Odpověď:

Dobrý den,
na finanční odměnu sjednanou v pracovní smlouvě máte nárok, pokud se splnily podmínky pro poskytnutí odměny. Odměnu můžete vymáhat po zaměstnavateli i soudní cestou. Nejprve se však obraťte na odbory, jestliže u Vašeho zaměstnavatele působí nebo ne inspektorát práce.

Eva Fialová

Hana | 18.5.2007 10:12:11 | nevyčerpaná dovolená

Dobrý den,

měla bych dotaz ohledně nevyčerpané dovolené. Dne 27.4.2007 jsem odešla na mateřskou dovolenou a k tomuto datu mi zbylo 20 dní nevyčerpané dovolené za rok 2007, kterou jsem si nemohla vybrat, protože do konce dubna nebyla firma schopna nalézt náhradu za moji osobu(tzn., že v roce 2007 jsem si nevyčerpala ani jeden den dovolené). Jakým způsobem a kdy by měla být tato dovolená (20 dní za rok 2007) vyčerpána (proplacena?)a v jaké výši? Je vhodnější si dovolenou vybrat před nástupem na mateřskou dovolenou nebo po jejím ukončení(tj. po půl roce)?Děkuji moc za odpověď. Hana Tandlerová.

Odpověď:

Dobrý den,
podle současného zákoníku práce nelze již dovolenou na zotavenou proplatit. Zaměstnavatel Vám proto bude muset určit čerpání dovolené. Pokud půjdete na mateřskou dovolenou, máte nárok na dovolenou na zotavenou, která bezprostředně navazuje na dovolenou mateřskou, pokud o ní požádáte.
Na mateřskou dovolenou však navazuje dovolená rodičovská. Jestliže si ale budete chtít vyčerpat dovolenou před nástupem na mateřskou dovolenou, zaměstnavatel Vám toto čerpání povolit nemusí.

Eva Fialová

Alena  | 17.5.2007 23:04:39 | Nastoupení do práce po MD

Dobrý večer,
ráda bych se s vámi poradila.V březnu 2008 dovrší moje dvojčátka 3 roky a měla bych se vrátit do práce.Problém je ale v tom,že mně od března nevezmou děti do školky.Ráda bych se se zaměstnavatelem dohodla o možnosti nastoupení od 1.9.2008,kdy už by měli děti do školky vzít.Pokud by na tohle můj zaměstnavatel přistoupil,chtěla bych se poradit,jak si mám případnou dohodu pojistit.Ne že bych zaměstnavateli nevěřila,ale přece jenom ústní dohoda se mně nezdá.Zaměstnavatel mně má držet místo jenom do tří let věku dítěte.Lze dopředu podepsat nějakou smlouvu od 1.9.2008 nebo co byste mně doporučovali?Mám smlouvu na dobu neurčitou.
Děkuji za odpověď.
Alena

Odpověď:

Dobrý den,
dohodněte se se zaměstnancem na poskytnutí neplaceného volna písemně. V dohodě uveďte, že Vám zaměstnavatel bude po návratu z neplaceného volna poskytovat práci podle pracovní smlouvy.

Eva Fialová

17.5.2007 19:55:02 | státní svátek

zaměstnavatel neproplácí státní svátky a volna za darování krve/plazmy/.Jak se bránit?děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
náhradu mzdy můžete požadovat od svého zaměstnavatele i soudě, napřed se ale obraťte na inspekci práce.

Eva Fialová

Lenka | 17.5.2007 12:42:59 | mateřská dovolená

Jsem s ročním dítětem na MD a jsem v 6 měsíci těhotenství. Syn i já jsme nemocní (běžná viróza s teplotou).Manžel chtěl zůstat aspoň dva dny doma, než mi bude lépe, ale odmítli mu dát v práci dovolenou. Může požádat (u dětského nebo obvodního?) lékaře o paragraf? Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
Váš manžel má nárok volno pro překážky v práci, jestliže má nárok na dávku při ošetřování člena rodiny. Podmínky pro poskytnutí dávky jsou: účast na nemocenském pojištění, péče o dítě do věku 10 let a ztráta započítatelného příjmu ze zaměstnání. Podmínka, podle které by v domácnosti nesměl být nikdo další, neexistuje.

Eva Fialová

Sandra | 17.5.2007 12:11:43 | pracovní smlouva

Jsem v plném ID a chci nastoupit do práce.Budoucí zaměstnavatel po mně chce životopis,ale odmítá mi sdělit pracovní podmínky,tj výši platu,prac.dobu a také to mám-li jako ID nárok na nějaké úlevy.
Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel má podle zákoníku práce povinnost informovat Vás ještě před uzavřením pracovní smlouvy o právech a povinnostech ze smlouvy vyplývajících, s pracovními podmínkami a podmínkami odměňování a povinnostmi, které vyplývají ze zvláštních právních předpisů vztahujících se k práci, která má být předmětem pracovního poměru.
Pokud toto nebude chtít Váš budoucí zaměstnavatel učinit, můžete se obrátit na příslušný inspektorát práce v místě zaměstnavatele.

Eva Fialová

Marta | 17.5.2007 11:26:43 | nemocenská ve zkušební době

Mám dotaz, dva měsíce jsem zaměstnaná u jedné firmy, ale v pondělí 14,05, mi telefonicky oznámili ukončení prac. poměru. Firma sídlí v Plzni, včera si přijeli pro služební vůz, a zboží, které jsem měla u sebe, podepsala jsem pouze předávací protokol. Ale dne 15.05. jsem byla u lékaře, kde mi byla vystavená neschopenka. Dotaz zní,: jaké mám nyní nároky na nemocenskou, kdo jí vyplácí, a zhruba kolik se platí, když podle prac.smlouvy mám uvedený plat 16 tis hrubého. A podotýkám, že mi ještě nedali podepsat výpověď, a kdy jí mám tedy podepsat, zda-li po skončení prac. neschopnosti, nebo když třeba za týden přijedou s výpovědí, kde bude uveden datum 16.05.2007, kdy mi jasně řekli, že tímto dnem jsem skončila pracovní poměr. Moc děkuji za radu, nebo za kontakty.

Odpověď:

Dobrý den,
výpověď z pracovního poměru musí být písemná a musí v ní být uveden výpovědní důvod, jinak je neplatná. Důvod výpovědi nesmí být dodatečně měněn. Podle zákoníku práce máte nárok na dvouměsíční výpovědní dobu, pokud se ze zaměstnavatelem nedomluvte jinak. Výpovědní doba začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce.
Pokud nebudete souhlasit z důvodem výpovědi, můžete podat u soudu žalobu na její určení neplatnosti, a to do dvou měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit.
Budete-li trvat na dodržení výpovědní doby, což Vám doporučuji, bude Vám nemocenskou vyplácet zaměstnavatel. V opačném případně se obraťte na Českou správu sociálního zabezpečení.

Eva Fialová

Dudová | 17.5.2007 10:14:47 | prac.úraz

Dobrý den,můj dotaz zní:pracuji jako personalistka,každý rok ale zaskakuji po práci za uklizečku na dovolené.Tento týden jsem odpracovala 3 dny na dohodu oprov.práce,při uklidu jsem si způsobila úraz-neschopenka-sádra na ruce-dohodu jsme ukončila datem 16.5. a od 17.5.tuto práci vykonává jiná žena.Jsem v neschopnosti i v HPP,jelikož se sádrou nemohu pracovat,zaměstnavatel odmítl ND uznat ve výši prac.úrazu s tím,že úraz se stal při úklidu a ještě ne po 7 odprac.dnech.Jak postupovat? Svou hlavní práci nemohu vykonávat a budu doma za poloviční ND,je to spravedlivé?
Děkuji E.Dudová

Odpověď:

Dobrý den,
na dohodu o provedení práce se vztahují stejná zákonná ustanovení jako pro pracovní poměr. Pokud jste se zranila při práci, kterou jste vykonávala podle dohody o provedení práce, nastal u Vás pracovní úraz. Na době úrazu nezáleží.
Pokud vykonáváte více prací pro stejného zaměstnavatele, není podstatné při vykonávání které činnosti se Vám úraz stal. Důležité je, že se Vám stal při plnění pracovního úkolu. Zaměstnavatel Vám proto musí poskytnou nemocenské dávky za pracovní úraz.

Eva Fialová

Lenka | 16.5.2007 19:15:21 | mzda

Dobrý den,
pracuji ve firm na hlavní prac.poměr.Majitel neplatí za zaměstnance sociální ani zdravotní pojištění.Nyní nevyplácí ani mzdu.Prosím o radu jak postupovat.Děkuji.L

Odpověď:

Dobrý den,
pokud Vám zaměstnavatel nevyplatí mzdu do 15. dne ode dne její splatnosti, máte právo okamžitě zrušit pracovní poměr. Kvůli neplacení sociálního a zdravotního pojištění byste mohl/a mít v budoucnu problémy, proto se co nejdříve obraťte na Okresní správu sociálního zabezpečení.

Eva Fialová

jana | 16.5.2007 13:56:33 | dovolená

Dobrý den, zajímá mě na kolik dní dovolené mám nárok od 1.ledna2007 do dnešního dne 16.5.2007.Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
pokud jste odpracoval u jednoho zaměstnavatele v kalendářním roce alespoň 60 dnů, máte nárok na 4 týdny dovolené v podnikatelské sféře, nebo 5 týdnů v nepodnikatelské sféře, pokud Vám kolektivní smlouva, která se na Vás vztahuje nebo vnitřní předpis nedává nárok na dovolenou delší.

Eva Fialová

Radek | 16.5.2007 10:47:40 | Křest dítěte

Dobrý den, mám dotaz. Jsem rozvedený a moje bývalá žena chce dát naši dceru (8 let) pokřtít. Já s tím nesouhlasím. Dá se proti tomu nějak bojovat?
Děkuji moc za odpověď!
Radek

Odpověď:

Dobrý den,
rodiče dítěte se rozhodují společně o výchově svých dětí. Pokud se v některé věci, která je pro dítě podstatná, což křest nepochybně je, mohou podat návrh na rozhodnutí soudu. Místně příslušný je soud v obvodu, kde má dítě trvalé bydliště.

Eva Fialová

Cvrčková Kateřina | 16.5.2007 09:16:22 | odstupné

Dobrý den,
jsem na mateřské dovolené.Firma ve které jsem byla zaměstnaná skončila svojí činnost.Požadovala jsem odstupné,ale bylo mi řečeno,že na něj jakožto na mateřské nemám nárok.A s tím souvisí i můj druhý dotaz.Výpověď mi bude doručena poštou,jestliže můžu nárokovat odstupné nesmím výpověď podepsat?Děkuji a jsem s pozdravem.

Odpověď:

Dobrý den,
podle zákoníku práce mají na odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku nárok všichni zaměstnanci, kterým byla dána výpověď v souvisloslosti s ukončením činnosti zaměstnavatele, nebo z tohoto důvodu podepsali dohodu o ukončení pracovního poměru. Zákon nečiní rozdíl mezi aktivními zaměstnanci a zaměstnanci, kteří vykonávají svá rodičovská práva. Na odstupné nárok máte a po zaměstnavateli ho požadujte.
Výpověď je platná doručením druhé straně a Váš podpis na tom nic nezmění. Jiné je to z dohodou o ukončení pracovního poměru, která se stává platnou až po souhlasu obou smluvních stran. Na odstupné máte nárok i po skončení pracovního poměru.

Eva Fialová

Eva  | 15.5.2007 22:02:54 | Reklama zaměřená na děti

Dobrý den. Můj dotaz asi úplně nesplňuje náplň vaší poradny. Ale přesto: "Nelíbí se mi, že se ve veřejnoprávní televizi vysílají reklamy zaměřené na malé děti (před večerníčkem a před každým dětským pořadem) a to jak reklamy na hračky, tak především na všelijaké nezdravé potraviny a dále mě děsí upoutávky na různé filmy, ve kterých je spousta krve, také v těsné návaznosti na dětské pořady. Poslala jsem v tomto duchu podnět na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání. Odtud mi přišla odpověď, že věc zdravé výživy stojí především na rodině a oni že do obsahu reklam nemohou zasahovat. Mohli byste mi, prosím, poradit jakým způsobem dále postupovat, aby se dnešní situace změnila k lepšímu? Mohli byste mi např. pomoci formulovat dopis, kterým by se Rada musela více zabývat. Vzhledem k tomu, že se pohybuji mezi mnohými matkami s malými dětmi, dovedu si představit, že bych dokázala sehnat pro dobře formulovaný dopis širší podporu... Děkuji. Eva Schreierová

Odpověď:

Dobrý den,
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se řídí zákonem o regulaci reklamy, který nijak nereguluje reklamu na nezdravé potraviny a hračky. Déle se rada řídí zákonem o provozování rozhlasového a televizního vysílání, podle kterého nesmí být v době mezi 6:00 a 22:00 vysílány pořady, které by mohly ohrozit psychický a morální vývoj dětí a mládeže. To, jestli konkrétní upoutávky do této kategorie patřila či nikoli, záleží na posouzení Rady.

Eva Fialová

Ljuba | 15.5.2007 17:57:34 | skusebni doba

Dobry den.Napiste minimum a maksimum skusebni doby.Diky

Odpověď:

Dobrý den,
zkušební doba je nesmí trvat déle jak 3 měsíce. Minimální lhůta není stanovena.

Eva Fialová

Petra | 15.5.2007 17:52:19 | svatba v neschopence

Dobrý den,mohly byste mi, prosím, poradit? Jsem v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství.Přítel trvá na svatbě před narozením dítěte. Vycházky mám neomezeně. Jsem ale na pochybách, jestli můžeme svatbu uskutečnit, když je to vlastně v době mého marození. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
tento dotaz Vám nejkompetentněji zodpoví Správa sociálního zabezpečení, do jejíhož obvodu spadáte.

Eva Fialová

Martina | 14.5.2007 15:33:46 | Výpověď daná zaměstnancem

Dobrý den. Zaměstnanec dal dvouměsíční výpověď z pracovního poměru v době pracovní neschopnosti. Výpověď začíná běžet od 1.6.2007 Zaměstnavatel mu tvrdí, že mu výpovědní doba bude prodloužena popřípadě, že si bude muset ty dva měsíce odpracovat. Je to zákonné. Jak dále postupovat. Děkuji

Odpověď:

Ne, není. Zaměstnanec může dát výpověď i v době pracovní neschopnosti. Výpovědní doba činí nejméně dva měsíce; začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce (ustanovení § 50 odst. 2 a 3 zákoníku práce).
Postup zaměstnavatele je protiprávní, uplynutím výpovědní doby tj. 31.7.2007 pracovní poměr skončí.
Na jednání zaměstnavatele můžete upozornit příslušný Inspektorát práce a požádat jej, aby se k Vaší stížnosti písemně vyjádřil.

Ivana Spoustová

| 1 | .. | 213 | | 215 | | 217 | .. | 238 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect