Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

pavlina | 26.6.2007 11:42:02 | proplacení dovolené

Dobrý den,chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na proplacení dovolené ,když jsem od února v prac.nes. na rizikovém těhotenství .Mistrová mi řekla že si musím o prolacení dát písemnou žádost.Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

zákoník práce dává možnost dovolenou proplatit pouze v případě ukončení pracovního poměru. Pokud si nevyberete dovolenou do konce kalendářního roku, přesouvá se Vám na další rok. Právní nárok na dovolenou máte, jestliže tato dovolená bude navazovat na čerpání rodičovské dovolené.

Eva Fialová

Standa | 26.6.2007 11:15:55 | odstupné ze zaměstnání

Dobrý den,zaměstnavatel se mnou ukončil pracovní poměr pro nadbytečnost s 3.měsíčním odstupným. Toto odstupné bylo připočítáo do poslední výplaty a zdaněno.Je toto normální postup?Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
se zaměstnavatelem si můžete výplatu odstupného domluvit individuálně. Postup, který použil Váš zaměstnavatel je standartní.

Eva Fialová

Kroptová | 26.6.2007 06:59:41 | ukončení prac.smlouvy/nemoc vochran. lhůtě

K určitému datu tj. 30.6.2007 mi skončila pracovní smlouva, ale před tímto datem jsem onemocněla a dosud práce neschopná. Domnívám se, že pracovní smlouva mi
skončila k 30.6. 2007, ale zajímalo by mě, jaká je ochr. lhůta a zda je po dobu nemoci, až po ukončení pracovní neschopnosti. Zda mám nárok na proplacení dovolené, když požádám písemnou formou, spolu s nemocenskou v dalším následujiícím měsíci tj. červenci. Předem děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
Váš pracovní poměr končí skutečně k 30.6. Ochranná doba je období, kdy zaměstnavatel zaměstnanci nemůže dát výpověď mimo jiné i z důvodu pracovní neschopnosti. Pokud budete do konce pracovního poměru v pracovní neschopnost, máte nárok na vyplacení nemocenského a proplacení nevyčerpané dovolené nejbližší výplatní termín u zaměstnavatele, tj. v červenci, i když už v té době nebudete v pracovním poměru.

Eva Fialová

Zuzi | 24.6.2007 22:48:54 | pracovní smlouva na dobuurčitou

Může mi zaměstnávatel prodložovat pracovní smlouvu na dobu určitou pouze na půl roku,a jako důvod uvádí "kdybych otěhotnela"?

Odpověď:

Určitě ne, takový postup je skutečně přímou diskriminací. V souvislosti s těhotenstvím ani potenciálním těhotenstvím nesmí být nikdo na pracovním trhu znevýhodňován.

Ivana Spoustová

Balta | 24.6.2007 13:19:58 | Dohoda o prvedení práce

Jsem od 15.3.06 v důchodu a pobírám měsíční důchod
za odpracované roky v CZ a NSR,750,-EU s německa včet-
ně nemocenského pojištění.Nyní bydlím převážně v CZ na
mé chalupě.
Otázka:Pokud budu prcova ca 100-150 hod měsíčně jako
obchodní poradce a zastupce v CZ a zahranici,kolik
můžu vydělat k důchodu,když uzavřu s firmou dohodu o provedení práce já ne ale on bude za mne platit 12%
paušalní daň měsíčně.
Pokud jsem byl špatně informován,jaká je jiná možnost
pracovat pro jednu firmu,aniž bych musel mít živnos-
tensky list? Mluvím CZ,NSR,Eng.Pol.Domluvím se Rusky
Jug.
Děkuji předem za odpověď

Joschka

Odpověď:

Tento dotaz nespadá do oblasti rovných příležitostí na pracovním trhu a zcela překračuje rámec naší poradny. Litujeme, že vám nemůžeme blíže poradit, doporučujeme obrátit se na advokátní poradnu či instituci, v jejíž kompetenci jsou otázky důchodového zabezpečení.

Ivana Spoustová

Jana | 22.6.2007 15:21:41 | Vykradená prodejna

Dobrý den,mám dotaz ohledně vykradené pobočky,na které jsem vedoucí.Při překonání překážky lupiči (vypáčené dveře) byla z trezoru odcizena hotovost.Případ je stále v šetření policie a zaměstnavatel po mě chce náhradu škody v poloviční výši (tj.63000,-). Má nárok tyto peníze vymáhat po mé osobě pokud je případ stále v šetření a nebyl nalezen viník? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Tento dotaz nespadá do oblasti rovných příležitostí na pracovním trhu a nelze na něj jednoznačně odpovědět bez znalostí konkrétních údajů, proto se o radu obraťte na advokátní či jinou právní poradnu. Mimo jiné závisí na tom, jak vámi byla provozovna zabezpečena a také na tom, do jaké výše jste byla oprávněna ponechávat hotovost v trezoru, tedy zda nedošlo k nějakému zanedbání stanovených povinností z vaší strany.

Ivana Spoustová

Michaela | 22.6.2007 11:44:57 | proplacení studia jazyků vevýpovědi

Dobrý den.
Jedním ze zaměstnaneckých benefitů u mého zaměstnavatele je proplácení 50% výuky angličtiny, a v případě úspěšného složení zkoušek proplacení i zbývajících 50% a poplatku za zkoušku. Z důvodu opakovaně neplněných slibů ze strany zaměstnavatele jsem v dubnu podala výpověď, s výpovědní dobou končící k 30.6. Začátkem června jsem složila zkoušku. Zaměstnavatel mi nyní angličtinu odmítá proplatit, přestože v zaměstnanecké "Směrnici pro výuku jazyků" je uvedeno : "Na základě pokynu o úspěšném složení zkoušky je zaměstnanci proplaceno zbývajících 50% nákladů na studium". O nutnosti dalšího setrvání v pracovním poměru není v této Směrnici zmínka. Jaké mám možnosti obrany proti tomuto postupu zaměstnavatele?
Děkuji.

Odpověď:

Znovu jej písemně požádejte o to, aby jednal v souladu se směrnicí a dohodnutou částku vám v termínu – který určíte – proplatil. Pokud tak neučiní, vyzvěte jej ještě jednou s tím, že takovou výzvu označte jako pokus o smír před případným soudním jedním. Pokud vám tuto částku neproplatí, můžete se domáhat svých nároků soudní cestou.

Ivana Spoustová

Andrea Mičolová | 21.6.2007 21:07:09 | pracovní neschopnost

Dobrý večer, mám takový dotaz. Jsem v 19 týdnu těhotenství a v pracovní neschopnosti. 20. března jsem podala v práci výpověď klasickou, jelikož mi neumožnili výpověď dohodou. 14 dní po podání výpovědi jsem zjistila, že jsem těhotná. Za dalších 14 dní mi lékař dal pracovní neschopnost, kvůli alergii, ve které jsem doteď. V době podání výpovědi jsem byla ve 4 týdnu těhotenství a těhotenskou knížku jsem dostala až za měsíc. Příští měsíc, 21. července se mám vdávat a bylo mi řečeno, že musím, na den sňatku přerušit pracovní neschopnost. Můj dotaz spočívá v tom, že mi můj bývalý zaměstnavatel řekl, že pokud přeruším pracovní neschopnost, už ji znovu na jejich společnost nemůžu poslat a musím se nahlásit na pracovní úřad. Byla jsem na "Sociálce" a tam mi řekli, že pokud jsem byla v době podání výpovědi již těhotná, a ikdyž jsem výpověď dala já, tak jsem v ochrané lhůtě půl roku a tudíž by se opět pracovní neschopnost posílala na tutéž společnost. Tak teď nevim, co je pravda a na co mám a nemám nárok. Proto Vás prosím o radu. Předem moc děkuji. Mičolová Andrea více

Odpověď:

Ochranná doba se vztahuje pouze na výpověď ze strany zaměstnavatele, těhotná žena může dát výpověď kdykoliv. Neschopenku nemusíte přerušit pouze tehdy, pokud vám ošetřující lékař napíše na celý den vycházku – jinak samozřejmě musíte jednat v souladu s pokynem ošetřujícího lékaře. Porušením příslušných předpisů můžete nárok na výplatu dávek nemocenského pojištění ztratit. Jinak pokud Vám lékař neschopnost ukončí a pak znovu potvrdí, jedná se o jeho rozhodnutí, nicméně mělo by být v souladu s Vaším aktuálním stavem.

Ivana Spoustová

Bára | 21.6.2007 18:57:28 | absolvent vyšší školy

19.6 dcera ukončila vyšší zdravotnickou školu absolutoriem.Do kdy ji platí stát zdravotní a sociální pojištění?, jak dlouho má nárok na přídavky na děti? a kdy by se tedy měla hlásit na úřadě práce? Zaměstnání zatím nemá. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Uvedený dotaz nespadá do oblasti rovných příležitostí na pracovním trhu. Z hlediska nároku na dávky vám proto doporučujeme obrátit se na příslušný sociální odbor. Na úřad práce se hlásí ti, kteří nesehnali ve svém (či jiném) oboru zaměstnání.

Ivana Spoustová

Petr | 20.6.2007 17:21:24 | Vyplata

Dobry den,mam dotaz ohledne mzdy od zamestnavatele.Vec se ma tak,minuly mesic jsem od 1.5 do 25.5 chodill do prace,dne 28.5 jsem vstoupil do neschopnosti ktera stale trva,vsechy doklady - pocatek neschopnosti a "listek na penize" jsem zamestnavateli dorucil den pote.Nejdele do 15.6 jsem ocekaval ze mi na ucet prijde vyplata,jako kazdy mesic,ale nestalo se tak,na zaklade toho jsem zavolal zamestnavateli,resp mzdovou uctarnu a bylo mi sdeleno,ze penize nebyly na ucet odeslany z duvodu,ze se mnou chce pan reditel mluvit a ze jsou ulozeny v pokladne na mzdove uctarne,"uz to mi prislo dost divne".Nasledkem jednani ze strany zamestnavatele se mi zpozdily platby z uctu,za ktere jsem musel zaplatit penale z prodleni.Dnes 20.6 jsem navstivil zamestnavatele "pana reditele" a ten mi zdelil,ze zadne penize nedostanu.Ma na takove jednani nejake pravo a mohu se na nekoho obratit - policii ČR nebo pravnika,nevim si rady,diky za odpoved

Odpověď:

Právo na jednání, které popisujete, zaměstnavatel nemá. Obrátit se můžete na advokátní poradnu, požádat o přešetření jeho jednání i příslušný Inspektorát práce. Z informací, které čerpám z Vašeho dotazu nepovažuji za řešení obrátit se na Policii ČR, která se zabývá prošetřováním trestných činů. Máte-li však podezření, že nějakým jednáním zaměstnavatel mohl skutkovou podstatu nějakého trestného inu naplnit, pak na takovou pomoc máte právo.

Ivana Spoustová

Layla | 20.6.2007 14:23:01 | nezaměstnanost a těhotenství

Dobrý den, zajímalo by mě, zda mám nárok na mateřskou, pokud jsem vedena na Úřadu práce a otěhotním. Případně kolik činí příspěvek. Děkuji

Odpověď:

Tento dotaz nespadá do oblasti rovných příležitostí na pracovním trhu. Předpokládáme, že ještě po dobu Vaší evidence se vám podaří najít zaměstnání. Podmínkou nároku na mateřský příspěvek je pochopitelně Vaše účast na zdravotním pojištění a její výše se pak počítá z průměrného měsíčního výdělku v předmětném období. Podrobnosti vám sdělí i přímo na úřadu práce.

Ivana Spoustová

Zuzana Janků | 19.6.2007 17:20:03 | výpověd

Prosím o zaslání vzoru o výpovědi z mé strany zaměstnance, když už nejsem ve zkušební době. Je nutná dvouměsíční výpovědní lhůta?? Co když mě zaměstnavatel nebude chtít výpověd příjmout?? Jak se mám zachovat z mé pozice?? Předem děkuji za Vaši odpověd.

Odpověď:

Výpověď z Vaší strany nemusí obsahovat žádné důvody, stačí napsat, že dáváte výpověď z pracovního poměru. Výpověď skončí uplynutím výpovědní doby, kterou nelze zkrátit. Lze však, abyste se zaměstnavatelem dohodli – pak lze Váš pracovní poměr ukončit dohodou a to ke dni, na kterém se oba dohodnete, tedy i podstatně dříve, než uplynutím výpovědní doby.

Ivana Spoustová

Siskalbus | 19.6.2007 13:31:20 | Propustka k lékaři

Dobrý den.Chtěl bych se zeptat na jak dlouhou dobu můžu být na jednu propustku u lékaře.Zaměstnavatel mi vrdí že jen dvě hodiny,ale já sem jiného názoru.Děkuji za odpověd.

Odpověď:

Návštěva lékaře musí trvat jen nezbytně nutnou dobu, není omezena časově. Omluva zaměstnavatelem pak závisí i na skutečnosti, jakým způsobem má zaměstnanec rozvrženou pracovní dobu.

Ivana Spoustová

Jitka | 18.6.2007 20:09:29 | výpověď v době těhotenství

Dobrý den, jsem ve třetím měsíci těhotenství, zaměstnána jsem od února 07, před tím jsem dva roky cestovala po Evropě, zdravotní pojištění jsem si hradila sama. Nyní jsem od května 07 na neschopence. Zaměstnavatel na mě telefonicky vyvíjí tlak a hledá neexistující chyby za které mě slovně napadá. Zajímalo by mě, jaká mám práva vůči zaměstnavateli, zda mi může dát výpověď a jaký mám nárok na příspěvek mateřské dovolené. Smlouvu mám na dobu určitou a to do 31.01.08 Děkuji za odpověď

Odpověď:

Pokud jste na neschopence z důvodu těhotenství, nemůže s Vámi zaměstnavatel okamžitě zrušit pracovní poměr a rovněž tak, pokud do práce nechodíte vám nyní zpětně nemůže nic vytýkat. Jestliže jste pojištění řádně hradila, pak vám vzniká nárok na pomoc v mateřství. Pracovní poměr pak skončí uplynutím doby, na kterou byl sjednán.

Ivana Spoustová

Marie | 18.6.2007 16:59:41 | Mzda

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, pracuji 3 roky ve firmě, a teď zjistila účetní firmě, že mě přepláceli mzdu, mám úvazek na 7,5 hod ale účetní se spletla a platila mě 8,5 hod.Teď po mě chtějí abych jim mzdu , kterou mě přeplatili, vrátila, aniž bych se obohacovala nezákonně(nevědomě), protože jsem výši mzdy v pracovní smlouvě neměla uvedenou.Mají právo přeplatek vyžadovat?Děkuji Marie M.

Odpověď:

Mají, protože na Vaší straně skutečně vzniklo bezdůvodné obohacení, pokud byla výše mzdy určena platovým výměrem. Pokud nebyla, pak jestliže jste byla v dobré víře, že tato mzda odpovídá vámi odpracované době a je v souladu s vašimi výsledky (nesmí být tedy na výplatních páskách uvedeno 8,5 hodiny), pak budou její navrácení pravděpodobně i soudní cestou těžko vymáhat. Bez konkrétních podkladů se však tato záležitost obtížně řeší. Obraťte se proto na jinou právní poradnu – tento dotaz nespadá do oblasti rovných příležitostí na pracovním trhu a proto se jim nemůžeme dále zabývat.

Ivana Spoustová

Karen | 18.6.2007 13:19:49 | zakonik prace

Dobrý den, mám dotaz. Pracují jako novinář a k výkonu své práce jsem obdržel od zaměstnavatele notebook značky Dell a k tomu bezdrátovou kartu na internet. Používám oba dva tyto předměty každý den a to za účelem plnění pracovních povinností. Nedávno mi přestala fungovat karta k internetu a IT odborníci naší společnosti zjistili, že je vevnitř notebooku ulemený jeden zoubek, do kterého se karta vsouvala. je tam vedle sebe naskládaných asi 20 zoubků. Podle IT odborníků jsem za tuto poruchu mohl já, protože jsem s notebookem a kartou jednal nešetrně. I přes moje námitky, že kdybych s tím jedna nešetrně, tak bych ulomil všechny zoubky a ne jeden a že to je vada materiálu, tak požádali společnost Dell o pozárukovou opravu, ikdyž notebook je asi rok starý. poté zastoupila škodní komise a aniž by mě někdo kontaktoval, abych se obhájil, tak bylo rozhodnuto, že vše zaplatím já. Nikdo mi ani neoznámil, jaké je rozhodnutí škodní komisea nikdo mi neposlal žádný dokument o rozhodnutí. Nic jsem nepodepisoval. jaké bylo mé překvapen, když jsem na výplatní pásce vicěl, že mi strhli první splátku a to dvatisíce kč čistého. více

Odpověď:

V daném případě se jedná o skutečnost, zda by se prokázalo, že jste se svěřenou věcí tedy s notebookem pracoval tak, že ke vzniklé škodě nemohlo dojít vaším zacházením. Na rozhodnutí škodní komise máte nárok. Pokud s takovým jednáním nesouhlasíte, sdělte tuto skutečnost zaměstnavateli, dále mu sdělte, že není oprávněn vám strhávat částky mzdy a požádejte jej znovu , aby situaci řešil. Nedohodnete-li se, pak se můžete obrátit se žádostí o prošetření jeho postupu na příslušný inspektorát práce a dále na soud.

Ivana Spoustová

Ivona | 17.6.2007 12:02:39 | Placené volno

Dobrý den, chtěla bych vědět zda mám nárok na placené volno v den zahájení školní docházky mé dcery? Pokud ano, tak na základě jakého paragrafu. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
zahájení školní docházky není uznanou překážkou v práci. Jediná možnost je žádost o neplacené volno nebo dovolenou.

Eva Fialová

Marián | 16.6.2007 08:55:37 | Odstupne

Chci se zeptat jest-li mám nárok na odstupne pokud končím u jedneho zamestnavatele a prechazim pod druheho zamestnavatele,ale zustavam na stejnem pracovisti.Nesouhlasim s podminkami noveho zamestnavatele a chci ukoncit pracovni pomer,ale ne vlastni vinou.Dtary zamestnanec by nam mel dat vypoved do konce rijna a kdyz nebudu souhlasit s novymi podminkami noveho zamestnavatele tak mam narok na odstupne ve vysi 3 platu nebo ne.

Odpověď:

Dobrý den,
nárok na odstupné podle zákoníku práce máte pouze, pokud Váš zaměstnavatel ukončí pracovní poměr výpovědí nebo dohodou z důvodu rušení zaměstnavatele, jeho přemisťování, nebo nadbytečnosti. V kolektivní smlouvě nebo ve vnitřních předpisech může být odstupné přiznáno i z dalších důvodů.

Eva Fialová

Helena | 15.6.2007 23:51:30 | odstupné

zaměstnavatel ruší mojí funkci nabídl mě jiné prac. zařazení na stejném odd.nabídl vyšší plat ale pracovní náplň je jiná pokuď na to nepřistoupím jak postupovat abych získala odstupné?

Odpověď:

Dobrý den,
nárok na odstupné podle zákoníku práce máte pouze, pokud Váš zaměstnavatel ukončí pracovní poměr výpovědí nebo dohodou z důvodu rušení zaměstnavatele, jeho přemisťování, nebo nadbytečnosti. V kolektivní smlouvě nebo ve vnitřních předpisech může být odstupné přiznáno i z dalších důvodů.

Eva Fialová

Michaela | 15.6.2007 15:40:47 | odstupné

Dobrý den!Jsem zaměstnaná v nemocnici,ale naše oddělení se ruší.Přecházíme pod krajskou nemocnici,kde pro mě nemají místo.Bohužel nám nikdo přesně neřekne kdy(mají na to právo?)Našla jsem si jiné zaměstnání,kde mě potřebují co nejdříve.Jak mám postupovat,abych neztratila nárok na odstupné.Můj zaměstnavatel je ochoten mi ho poskytnout,ale musí to být po právnické stránce v pořádku.Je to možné,když nezná přesný termín zrušení?Doufám,že jsem to popsala dost srozumitelně.Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
nárok na odstupné a jeho výši neupravuje pouze zákoník práce nebo kolektivní smlouva. Na odstupném se můžete se zaměstnavatelem individuálně dohodnout kdykoli, tedy i když důvod výpovědi ještě nenastal.

Eva Fialová

| 1 | .. | 210 | 211 | | 213 | | .. | 240 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect