Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den, můžu si vzít paragraf na dítě(3roky), když není nemocné, ale je zavřená školka? Jestli ano, na jak dlouhou dobu?Školka je zavřená celý červenec a já pracuji ve 12ti hodinových směnách, navíc mi zaměstnavatel chce přikázat práci přesčas, protože je doba dovolených. Jak se tomu můžu bránit?
Děkuji, Renata Kopřivová
Odpověď:
Požádejte zaměstnavatele, aby omluvil po tuto dobu vaší nepřítomnost v práci, (tedy tzv. neplacené volno), kterou odůvodníte péčí o dítě. Záleží na dobré vůli zaměstnavatele, zda vám vyhoví.
Ivana Spoustová
Dobrý den. Pracuji jako dělnice ve fabrice. K 1.6. mi zaměstnavatel oznámil, že po dobu zhruba 9 týdnů změní náš 8-hodinový 3směnný provoz na provoz nepřetržitý. Ovšem nepodepisovali jsme žádný souhlas, ani dodatek ke smlouvě. Teď nás nutí jít ve státní svátek. Lidé, kteří by chtěli zůstad doma by museli nahrazovat a nebo přijít o den dovolené. Ráda bych se zeptala, jestli je to možné. Předem děkuji.
Odpověď:
Ve svátek může zaměstnavatel nařídit zaměstnanci jen výkon prací, které je možné zaměstnanci nařídit ve dnech nepřetržitého odpočinku v týdnu, práce v nepřetržitém provozu a práce potřebné při střežení objektů zaměstnavatele (ustanovení § 91 odst. 4 zákoníku práce). Jedná-li se tedy o nepřetržitý provoz, pak s ohledem na výše uvedené může.
Ivana Spoustová
Jsem matkou 18 letého mentálně postiženého syna. U soudu jsme ho zbavili svéprávnosti a co nevidět by měl dostávat plný invalidní důchod. S manželem jsme rozvedeni, otec platí 2500,-- výživné. Mám prosbu, až bude synovi přiznán plný invalidní důchod, musí jeho otec i nadále platit výživné? Nebo jeho povinnost poté končí. Moc děkuji. Sabina
Odpověď:
Dobrý den,
výživné musí rodič platit, dokud dítě nemá schopnost se samo živit. Plný invalidní důchod je dávka, která má tuto schopnost nahradit. Proto povinnost rodiče platit výživné placením těchto dávek končí.
Eva Fialová
Dobrý den,
můj zaměstnavatel se se mnou pře, že mám v práci zůstat ještě o měsíc déle..výpověď jsem poslala koncem dubna 2007 (samozřejmě mám schovaný podací lístek), zaměstavatel si výpověď vyzvedl až v květnu a tak tvrdí, že mi výpovědní lhůta začala běžet až v červnu..přičemž jsem výslovně do výpovědi napsala, že dopis odesílám v dubnu, tudíž výpovědní lhůta běží od května..asi tedy nemám v pondělí přijít do práce, že?!
..a ještě dotaz se zápočtovým listem..můj dosavadní zaměstnavatel je extrémně nespolehlivý člověk, neposílá výplaty včas a celkově z právního hlediska nic moc neřeší, tak se bojím, abych z něj vůbec poslední výplatu a zápočtový list dostala..v pondělí mám nastoupit do nového zaměstnání, ale to bez zápočtového listu v ruce nemohu...existuje nějaká zákonná doba, do které mi musí zápočtový list vydat, popřípadě jakým způsobem?
Odpověď:
Dobrý den,
výpověď je platná, pokud je doručena druhé straně. Jestliže prokážete, že Váš zaměstnavatel o podané výpovědi věděl a nereagoval, začíná výpovědní doba běžet podle toho, co je ve výpovědi napsáno.
Zaměstnavatel nesmí zaměstnance jakýmkoliv způsobem postihovat nebo znevýhodňovat proto, že se zákonným způsobem domáhá svých práv vyplývajících z pracovněprávních vztahů a výkon práv a povinností vyplývajících z pracovněprávních vztahů nesmí bez právního důvodu zasahovat do práv a oprávněných zájmů jiného účastníka pracovněprávního vztahu a nesmí být v rozporu s dobrými mravy.
Zaměstnavatel Vám musí vydat doklady o mzdě, pokud o ně požádáte. Pokud se tak nestane, obraťte se na inspekci práce, která toto může zaměstnavateli nařídit a při neplnění udělit pokutu.
Eva Fialová
Dobrý den,chtěla bych se zeptat,zda mám nárok na řádnou dovolenou a popřípadě kolik dní za rok 2007,jestliže jsem od 14.2.07 v pracovní neschopnosti do 31.7.2007 a pak nastupuji mateřskou dovolenou,jsem zaměstnaná u zaměstnavatele od 1.8.2006.Děkuji za odpověd.
Odpověď:
Dobrý den,
na dovolenou máte nárok, pokud jste odpracovala v kalendářním roce u zaměstnavatele alespoň 60 dnů. Doba pracovní neschopnosti se nezapočítává, avšak doba mateřské dovolené ano, protože ta se pro účely dovolené posuzuje jako výkon práce.
Eva Fialová
Dobrý den,prosím o radu. Mám pracovní smlouvu na dobu určitou - zástup za rodičovskou dovolenou, prac.poměr má končit návratem kolegyně po rodičovské dovolené v srpnu tohoto roku.Sdělila nám, že je těhotná a zřejmě se nebude vracet, neboť bude mít s největší pravděpodobností rizikové těhotenství. Chtěla bych se zeptat, jaké má zaměstnavatel možnosti řešit mou smlouvu - zda můžu nadále zastupovat i přesto, že kolegyně bude několik měsíců na nemocenské až do nástupu na mateřskou. Musí mi změnit smlouvu opět na dobu určitou ale po dobu nemoci a poté opět novou jako zástup za mateřskou a rodičovskou? Existuje vůbec taková možnost? Vím, že v tomto případě může neomezeně opakovat a prodlužovat dobu určitou, ale není mi jasné jak se bude řešit to mezidobí kdy bude na nemocenské.
Děkuji.
Odpověď:
Nemusí, může smlouvu ponechat jak je, neboť vám bude končit návratem kolegyně po rodičovské dovolené. Je-li tam však uveden i srpen tohoto roku, pak s vámi může uzavřít smlouvu novou, opět na dobu neurčitou. Může být vymezena událostí – tedy návratem kolegyně z mateřské či rodičovské dovolené.
Ivana Spoustová
Dobrý den! Pracuji v neziskové organizaci na částečný úvazek mám pracovní smlouvu na dobu určitou. Dostala jsem se na vysokou školu a chtěla bych zaměstnavatele požádat o studijní volno. Nejsem ale u ředitele příliš oblíbena, kdežto jiná kolegyně, která je zároveň zástupkyní ředitele, toto volno na své studium bez problémů dostala a čerpá jej? Mohu se bránit, že se zaměstnavatel dopouští diskriminace, pokus mi také neumožní čerpat studijní volno? Děkuji. Lucie
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel je povinnen zajistit rovné zacházení se všemi zaměstnanci, pokud jde o pracovní podmínky a odbornou přípravu. Pokud tedy zaměstnavatel poskytl studijní volno Vaš kolegyni a Vám ne, porušuje zákoník práce.
Eva Fialová
Majitel firmy kde pracuji musí ukončit činnost,protože společnost,která mu pronajímá prostory chce tyto prostory rekonstruovat a po té využít ke své potřebě.Majitel nám tvrdí,že nám 3měsíční odstupné nepřísluší vyplatit,jelikož on provoz musel ukončit proti své vůli.Skutečně nemáme na odstupné podle ZP právo?
Odpověď:
Dobrý den,
nárok na odstupné máte při rušení zaměstnavatele bez dalších důvodů. Nárok na odstupné Vám přísluší.
Eva Fialová
Dobrý den,
před čtyřmi lety jse mi narodil syn.Jeho otec nesouhlasil s otcovstvím a tak není zapsán,ani nejsme manželé.Rok nato byl otec meho dítěte odsouzen a uvěznění dále trvá.27.6.2007 mi přišel dopis,ve kterém mi zděluje,že podal soudu návrh na zapsání syna do rodného listu.I přesto že jsem mu několikrát psala že o něj nestojím a že od začátku vychovávám syna sama,mě pořad píše že se bez boje nevzdá.Pro jeho minulost z něj mám veliký strach a nepřeji si aby něl na syna jaký-koliv nárok.Prosím o radu,jak se k tomu mám postavit.Mockrát děkuji.Pavla
Odpověď:
Dobrý den,
Váš bývalý přítel má právo podat žalobu na určení otcovství. Po tom, co ho soud za otce prohlásí, podejte návrh na předběžné opatření na určení dítěte do péče. Soud o tomto návrhu musí rozhodnout do 7 dnů od podání. Spolu s tímto návrhem můžete rovněž podat návrh na určení výživného pro své nezletilé dítě.
Eva Fialová
Dobry den,prosim Vas mam dotaz.Jsem samozivitelka,vraci
m se do zamestnani po ctyrech letech.Zamestnavatel me chce zamestnat pouze na pul uvazku.Kdyz na to nepristoupim mam narok na odstupne?Smlouvu mam na dobu neurcito.Dekuji
Odpověď:
Dobrý den,
zákoník práce stanoví, že pokud požádá zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Jejich existenci musí zaměstnavatel prokázat.
Eva Fialová
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, 5 měsíců pracuji ve zdravotnictví, vyskytly se u mne zdravotní komplikace pro které nemohu danou práci vykonávat, zaměstnavatel však přesto trvá na 2měsíční výpovědní lhůtě přesto že jsem z těchto důvodů chtěla odejít na dohodu. Sehnala jsem novou práci při které tyto zdravotní komplikace nehrozí, může mi zaměstnavatel bránit v odchodu a trvat na této lhůtě?
Odpověď:
Dobrý den,
dohoda je dvoustranný právní úkon, který ke své platnosti požaduje souhlasu obou stran. Pokud Váš zaměstnavatel s dohodou nesouhlasí a Vy dáte výpověď má zaměstnavatel právo, abyste dodržela zákonnou výpovědní dobu, pokud se s ním nedohodnete jinak. Po dobu výpovědní doby musíte být převedena na jinou práci.
Eva Fialová
Dobrý den, má pravdu zaměstnavatel, který odmítá vyplatit odstupné v případě, že pracovník odmítne při reorganizaci a následné výpovědi z důvodu nadbytečnosti, jiné pracovní místo? U nabízeného jiného místa by byla změna jak v obsahu práce, tak jeho názvu.Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
změnu obsahu pracovního poměru lze provést jen dohodou, tzn. jr zde třeba souhlasu zaměstnabatele i zaměstnace. Pokud na tuto dohodu nepřistoupíte a zaměstnavatel Vám dá výpověď z důvodu nadbytečnosti, máte právo na odstupné.
Eva Fialová
Dobry den, ve zkusebni dobe jsem zjistila, ze jsem tehotna. Je mozne aby mne zamestnavatel mohl dat vypoved?
Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
ano, výpověď ve zkušební době by Vám zaměstnavatel dát mohl. Počkejte s oznámením svého těhotenství až na dobu po skonční zkušební doby, kdy už zákoník práce těhotnou zaměstnankyni vypovědět zakazuje.
Eva Fialová
Dobrý den,chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na proplacení dovolené ,když jsem od února v prac.nes. na rizikovém těhotenství .Mistrová mi řekla že si musím o prolacení dát písemnou žádost.Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
zákoník práce dává možnost dovolenou proplatit pouze v případě ukončení pracovního poměru. Pokud si nevyberete dovolenou do konce kalendářního roku, přesouvá se Vám na další rok. Právní nárok na dovolenou máte, jestliže tato dovolená bude navazovat na čerpání rodičovské dovolené.
Eva Fialová
Dobrý den,zaměstnavatel se mnou ukončil pracovní poměr pro nadbytečnost s 3.měsíčním odstupným. Toto odstupné bylo připočítáo do poslední výplaty a zdaněno.Je toto normální postup?Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
se zaměstnavatelem si můžete výplatu odstupného domluvit individuálně. Postup, který použil Váš zaměstnavatel je standartní.
Eva Fialová
K určitému datu tj. 30.6.2007 mi skončila pracovní smlouva, ale před tímto datem jsem onemocněla a dosud práce neschopná. Domnívám se, že pracovní smlouva mi
skončila k 30.6. 2007, ale zajímalo by mě, jaká je ochr. lhůta a zda je po dobu nemoci, až po ukončení pracovní neschopnosti. Zda mám nárok na proplacení dovolené, když požádám písemnou formou, spolu s nemocenskou v dalším následujiícím měsíci tj. červenci. Předem děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
Váš pracovní poměr končí skutečně k 30.6. Ochranná doba je období, kdy zaměstnavatel zaměstnanci nemůže dát výpověď mimo jiné i z důvodu pracovní neschopnosti. Pokud budete do konce pracovního poměru v pracovní neschopnost, máte nárok na vyplacení nemocenského a proplacení nevyčerpané dovolené nejbližší výplatní termín u zaměstnavatele, tj. v červenci, i když už v té době nebudete v pracovním poměru.
Eva Fialová
Může mi zaměstnávatel prodložovat pracovní smlouvu na dobu určitou pouze na půl roku,a jako důvod uvádí "kdybych otěhotnela"?
Odpověď:
Určitě ne, takový postup je skutečně přímou diskriminací. V souvislosti s těhotenstvím ani potenciálním těhotenstvím nesmí být nikdo na pracovním trhu znevýhodňován.
Ivana Spoustová
Jsem od 15.3.06 v důchodu a pobírám měsíční důchod
za odpracované roky v CZ a NSR,750,-EU s německa včet-
ně nemocenského pojištění.Nyní bydlím převážně v CZ na
mé chalupě.
Otázka:Pokud budu prcova ca 100-150 hod měsíčně jako
obchodní poradce a zastupce v CZ a zahranici,kolik
můžu vydělat k důchodu,když uzavřu s firmou dohodu o provedení práce já ne ale on bude za mne platit 12%
paušalní daň měsíčně.
Pokud jsem byl špatně informován,jaká je jiná možnost
pracovat pro jednu firmu,aniž bych musel mít živnos-
tensky list? Mluvím CZ,NSR,Eng.Pol.Domluvím se Rusky
Jug.
Děkuji předem za odpověď
Joschka
Odpověď:
Tento dotaz nespadá do oblasti rovných příležitostí na pracovním trhu a zcela překračuje rámec naší poradny. Litujeme, že vám nemůžeme blíže poradit, doporučujeme obrátit se na advokátní poradnu či instituci, v jejíž kompetenci jsou otázky důchodového zabezpečení.
Ivana Spoustová
Dobrý den,mám dotaz ohledně vykradené pobočky,na které jsem vedoucí.Při překonání překážky lupiči (vypáčené dveře) byla z trezoru odcizena hotovost.Případ je stále v šetření policie a zaměstnavatel po mě chce náhradu škody v poloviční výši (tj.63000,-). Má nárok tyto peníze vymáhat po mé osobě pokud je případ stále v šetření a nebyl nalezen viník? Předem děkuji za odpověď.
Odpověď:
Tento dotaz nespadá do oblasti rovných příležitostí na pracovním trhu a nelze na něj jednoznačně odpovědět bez znalostí konkrétních údajů, proto se o radu obraťte na advokátní či jinou právní poradnu. Mimo jiné závisí na tom, jak vámi byla provozovna zabezpečena a také na tom, do jaké výše jste byla oprávněna ponechávat hotovost v trezoru, tedy zda nedošlo k nějakému zanedbání stanovených povinností z vaší strany.
Ivana Spoustová
Dobrý den.
Jedním ze zaměstnaneckých benefitů u mého zaměstnavatele je proplácení 50% výuky angličtiny, a v případě úspěšného složení zkoušek proplacení i zbývajících 50% a poplatku za zkoušku. Z důvodu opakovaně neplněných slibů ze strany zaměstnavatele jsem v dubnu podala výpověď, s výpovědní dobou končící k 30.6. Začátkem června jsem složila zkoušku. Zaměstnavatel mi nyní angličtinu odmítá proplatit, přestože v zaměstnanecké "Směrnici pro výuku jazyků" je uvedeno : "Na základě pokynu o úspěšném složení zkoušky je zaměstnanci proplaceno zbývajících 50% nákladů na studium". O nutnosti dalšího setrvání v pracovním poměru není v této Směrnici zmínka. Jaké mám možnosti obrany proti tomuto postupu zaměstnavatele?
Děkuji.
Odpověď:
Znovu jej písemně požádejte o to, aby jednal v souladu se směrnicí a dohodnutou částku vám v termínu – který určíte – proplatil. Pokud tak neučiní, vyzvěte jej ještě jednou s tím, že takovou výzvu označte jako pokus o smír před případným soudním jedním. Pokud vám tuto částku neproplatí, můžete se domáhat svých nároků soudní cestou.
Ivana Spoustová