Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Švarcová Olga | 11.6.2007 | zvyšování kvalifikace-náhradní volno

Pokud zaměstnavatel požaduje po zaměstnanci zvýšení kvalifikace/v pracovní smlouvě/formou školení/11 dní pracovní i soboty/,má zaměstnanec nárok na pracovní volno s náhradou mzdy?
Zaměstnavatel po mě požaduje absolvování školení z vlastní dovolené

Odpověď:

Dobrý den,
zvyšování kvalifikace požadované zaměstnavatelem se považuje za pracovní cestu, tudíž za výkon práce. Pokud po Vás zaměstnavatel požaduje, abyste si na školení vzal/a dovolenou, jedná protiprávně.

Eva Fialová

Martina | 10.6.2007 | Porušení prac. kázně

Dobrý den. Pro problémy se zaměstnavatelem jsem byla nucena podat výpověď. Bohužel mi nebyla umožněna výpověď dohodou, proto mi od června běží dvouměsíční výpovědní doba. Situace je ale neúnosná, a tak přemýšlím o porušení prac. kázně (že nepřijdu jednoho dne do práce). Vím, že zaměstnavatel mi tento paragraf udělí, a chci se jen zeptat, zda by to mohlo mít do budoucna pro mě nějaké důsledky. V novém zaměstnání by jim tento paragraf nevadil, ale spíš mi jde o to, zda bych neměla problémy někdy později (zda se to někde uvádí)? Může po mě zaměstnavatel požadovat soudně náhradu ušlého výdělku? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud Vám zaměstnavatel uloží porušení pracovní kázně písemně, může se objevit ve Vašem osobním spise. Do osobního spisu mohou nahlížet vedoucí zaměstnanci, kteří jsou zaměstnanci nadřízeni. Právo nahlížet do osobního spisu má orgán inspekce práce, úřad práce, soud, státní zástupce, příslušný orgán Policie České republiky, Národní bezpečnostní úřad a zpravodajské služby.
Pokud by Vás budoucí zaměstnavatel požádal, abyste mu předložila pracovní posudek, mohlo by se v něm porušení pracovní kázně rovněž objevit.
Zaměstnavatel po Vás může při nedodržení výpovědní doby požadovat náhradu škody, popř. ušlý zisk, a to i soudní cestou. Pravděpodobně by byl ve sporu úspěšný, protože má právo na dodržení výpovědní lhůty z Vaší strany.

Eva Fialová

Hana | 8.6.2007 | odstupné

Dobrý den, slyšela jsem, že úřad práce vyplatí dlužnou mzdu za podnik, na který je podán návrh na konkurs. Počítá se do této částky a zákonné odstupné, když jsem ukončila pracovní poměr podle par. 56.Děkuji Hana

Odpověď:

Dobrý den,
podle zákona o platební neschopnosti zaměstnavatele č. 118/2000 Sb. přísluší zaměstnanci mzda nebo plat, její náhrady a odstupné, které zaměstnanci náležejí z pracovního poměru.

Eva Fialová

Jana | 8.6.2007 | Rizikové těhotenství

Dobrý den,jsem na neschopence pro rizikové těhotenství.
Chtěla jsem se zeptat jestli mě z práce můžou vyhodit, smlouvu mám do 31.8.2007.
Předem Vám děkuji za Vaši odpověď Jana Peťková.

Odpověď:

Dobrý den,
jak po dobu pracovní neschopnosti, tak i po dobu těhotenství jste v tzv. ochranné době, kdy Vám zaměstnavatel výpověď dát nemůže. Váš pracovní poměr skončí datem uvedeným ve smlouvě.

Eva Fialová

Marie M. | 7.6.2007 | Změna smlouvy

Dobrý den,
nastoupila jsem do práce se smlouvou na dobu neurčitou, se zkušební dobou na 3 měsíce.Zkušební doba mi končí za 4 dny.Šéf mi navrhl změnu pracovní doby na 6 měsíců, tedy na dobu určitou a chce to podepsat.Bojím se, že když odmítnu, propustí mě (stále jsem ve zkušební době).Je to legální? A mám vůbec nějakou možnost říci ne? V původní smlouvě mám uvedený 13 plat, touto novou smlouvou o něj tedy přijdu?
Děkuji za odpověď.
Marie M.

Odpověď:

Dobrý den,
postup vašeho zaměstnavatele je obcházení zákona. Na tyto praktiky byste měla upozornit úřad práce nebo inspektorát práce ve Vašem okrese.

Eva Fialová

Alena Hrtánková | 7.6.2007 | neplacené volno

Dobrý den, pracuji ve školství jako učitelka v mat. škole. Mým nadřízeným je ředitel zák. školy. poslední týden v červnu chci odcestovat na zahraniční dovolenou. Ředitel po mě chce, abych si podala žádost na neplacené volno na tuto dobu, přesto že mám 4 dny loňské dovolené a 40 dnů letošní. Má právo mi nařídit neplacené volno před čerpáním řádné dovolené?

Odpověď:

Dobrý den,
pokud Vám zaměstanvatel nemůže přidělovat práci, je to překážka na jeho straně a Vám náleží náhrada škody ve výši průměrného výdělku. Tím, že Vás zaměstnavatel žádá, abyste si vzala neplacen volno, porušuje svoji povinnost přidělovat práci podle pracovní smlouvy.

Eva Fialová

bubkin | 6.6.2007 | výpověd ve skušební dobš zdůvodu neschopnosti

dobrý den.nastoupil jsem do nového zaměsnání dne 1.5.2007.byla to práce u lisu na 3 směny.vydržel jsem to 14 dní.pro velké bolesti zad jsem nastoupil na pracovní neschopnost.dnes 6.6.2007 jsem obdržel výpověd z pracovního poměru,ve skušební době.já stím nesouhlasím,protože to považuji podobně,jako pracovní úrraz.je proti tomu nějaká obrana.děkuji za odpověd.

Odpověď:

Dobrý den,
ve zkušební době může zaměstnavatel i zaměstnanec ukončit pracovní poměr z jakéhokoli důvodu, i bez udání důvodu. Nároku z poskytnutí náhrady za pracovní úraz se tím však nezbavuje.

Eva Fialová

Jana | 5.6.2007 | nová pracovní smlouva

Dobrý den, jsem v prac. poměru od září 2006. Byla se mnou sepsána řádná prac. smlouva, kterou jsem podepsala jako souhlas. Nyní má nastoupit nová účetní, která při přečtení mé smlouvy (a všech ostatních zaměstnanců) prohlásila, že jsou špatně sepsané (prý špatně uvedené paragrafy), se souhlasem našeho zaměstnavatele vypracovala nové a chce, abychom je podepsali. Domnívám se, že toto se řeší dodatkem k původní smlouvě. Nebo opravdu během prac. poměru mohu dostat novou pracovní smlouvu? Je to přípustné?Najdu někde nějaký předpis, který to řeší?Děkuji za odpověď

Odpověď:

Toto byste měly skutečně řešit dodatkem k pracovní smlouvě, kde budou stanoveny opravy té původní. Pravděpodobně vám ale zaměstnavatel předloží antidatované smlouvy, které budou po právní stránce v pořádku. Samozřejmě vás k jejímu podpisu nemůže nutit.

Ivana Spoustová

5.6.2007 | lol

Hezky den preju.Bych se chtel zeptat dyz chci dat vypoved co v ni musi byt vsechno napsano!?!DEkuju za odpoved a jeste jednou hezky den preji!NOvisek

Odpověď:

Ve výpovědi stačí uvést, ke kterému dni ji dáváte, jako zaměstnanec nemusíte uvádět žádný důvod. Aby však byla platná, musí mít písemnou formu a musí být doručena zaměstnavateli.
Výpovědní doba pak počíná běžet od prvního dne kalendářního měsíce následujícího po měsíci, ve kterém byla doručena. Výpovědní doba je dvouměsíční.
Tedy: pokud doručíte výpověď během června, výpovědní doba započne 1.7. a skončí 31.8.
Připomínám, že pracovní poměr můžete ukončit dohodou, a to ke kterémukoliv dni.

Ivana Spoustová

Eva | 3.6.2007 | Nárok na paragraf

Dobrý den, prosím o informaci, na kolik dnů paragrafu mám nárok, když se budu vdávat.
Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
pracovní volno se poskytuje na 2 dny, z toho 1 den k účasti na svatebním obřadu. Náhrada mzdy nebo platu přísluší však pouze za 1 den.

Eva Fialová

Irena | 3.6.2007 | mateřská dovolená

Dobrý den, chtěl bych se zaptat: plánuji otěhotnět, jsem zaměstnaná na soudě, mám smlouvu na dobu neurčitou (3 roky). Když odejdu na mateřskou, po jakou dobu mi bude zaměstnavatel"držet místo"? asi mám zmatek v pojmech mateřská a rodičovský dovolená - bude mi tedy držet místo 3 roky, anebo pokud budu chtít jít zpátky do práce (pokud bych se v práci nějak nedomluvila, musím jít do práce po tom půl roce, co mi běží nemocenské dávky("příspěvek v mateřství?") moc děkuji

Odpověď:

Mateřská dovolená se poskytuje po dobu 28 týdnů resp. 37 týdnů, jedná-li se o vícečetný porod. Pokud se vrátíte po čerpání mateřské dovolené, je zaměstnavatel povinen zařadit vás na vaše původní místo. Rodičovská dovolená se čerpá nejvýše do tří let věku dítěte, vrátíte-li se po jejím skončení či v jejím průběhu, má zaměstnavatel povinnost vás zařadit na místo odpovídající pracovní smlouvě (nikoliv již tedy na původní místo).
Na čerpání mateřské i rodičovské dovolené je právní nárok - tzn. že zaměstnavatel má povinnost vaší nepřítomnost v práci po tuto dobu omluvit.

Ivana Spoustová

manka | 2.6.2007 | neomezene vychazky

Dobry den,doktor mi napsal neschopenku na rizikove tehotenstvi s neomezenymi vychazkami.Muze mi v tomto pripade prijit kontrola a za jakych podminek?Predem dekuji za odpoved.

Odpověď:

Kontrola vám může přijít, nemůžete však být postižena pokud vás nezastihnou v místě bydliště, resp. v místě, které je jako místo vašeho pobytu na průkazu uvedeno.

Ivana Spoustová

karla | 2.6.2007 | doplatek mzdy

Dobrý den, v lednu jsem zjistila, že mě zaměstnavatel 10 let započítával špatně praxi a tudíž jsem byla zařazena o jeden platový stupeň níž. Mámnárok na doplacení rozdílu? Jak dlouho zpátky? zaměstnavatel tvrdí, že jen tři roky. Od podání žádosti ( leden 2007) se stále nic neděje. Děkuji.

Odpověď:

V daném případě záleží především na dobré vůli vašeho zaměstnavatele, neboť platový výměr včetně délky započítavané praxe jste pravděpodobně svým podpisem odsouhlasila. Požádejte proto zaměstnavatele písemně o doplatek částky, která vám dle vás náleží a zároveň jej požádejte, aby částku, kterou uzná, zaplatil v nejbližším termínu určeném pro výplatu mzdy. Samozřejmě můžete přistoupit i na splátkový kalendář.

Ivana Spoustová

Milan Bíbop | 2.6.2007 | svatba vs neschopnost

Dobrý den. Právě řeším problém týkající se svatby. Jsem v pracovní neschopnosti, která potrvá i přes termín svatby, která je již 16. 6.. Rád bych se proto zeptal jak je možné tuto situaci řešit. Děkuji

Odpověď:

Tento dotaz nespadá do oblasti rovných příležitostí na pracovním trhu. Pokud chcete být v den pracovní neschopnosti na jiném místě, pak k tomu potřebujete souhals vašeho ošetřujícího lékaře. Pokud jej nebudete mít, může se stát , že ztratíte nárok na vyplácení nemocenské.

Ivana Spoustová

míša | 31.5.2007 | neplacené volno

Jsme malý obchod s pěti prodavačkami.Majitel chystá rekonstrukci prodejny.Pro nás nebude práce.Může majitel nařídit neplacené pracovní volno?Máme nárok na nějaké procento z platu?Předem moc děkuji za pomoc.

Odpověď:

Majitel vám může na dané období nařídit čerpání řádné dovolené. Jinak pokud vám nebude schopen zajistit práci z důvodu rekonstrukce, jedná se o tzv. překážku v práci na straně zaměstnavatele. Po její dobu vám náleží náhrada mzdy ve výši průměrného měsíčního výdělku.


Ivana Spoustová

Marie | 30.5.2007 | Sirotčí důchod a práce přidenním studiu

Dobrý den. Ráda bych se zeptala jestli je možné pobírat sirotčí důchod v případě, že studuji DENNÍ studium na vysoké škole, ale zárověň při tomto studiu pracuji na částěčný pracovní úvazek? Děkuji s přáním pěkného dne Marie

Odpověď:

Dobrý den,
pobírání sirotčího důchodu není v rozporu s příjmem oprávněného. Sirotčí důchod je omezen pouze věkem, a to do 26 let.

Eva Fialová

Alexander | 30.5.2007 | Výpovědˇ

Jak mám sepsat výpovědˇ,co vše musí obsahovat,existuje nějáký vzor.Předem děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
žádný vzor výpovědi neexistuje. Ve výpovědi uveďte své jméno, jméno zaměstnavatele, datum, kdy pracovní poměr končí, popř. délku výpovědní doby. Výpověď musí být dána písemně a doručena druhému účastníku, jinak je neplatná.

Ivana Spoustová

30.5.2007 | jak ukončit prac.poměr

Dobrý den,
po dovršení 3 věku dítěte jsem nastoupila do práce stejné, ve které jsem byla zaměstnaná i před MD, tzn. smlouva mi nadále pokračuje na dobu neurčitou. Jsem zpátky od 26.4.2007. Nyní jsem zjistila, že dcera potřebuje ještě rok tzn. do 4 věku, abych se jí věnovala, jiné hlídání nemám. Jak mám co nejvhodněji ukončit pracovní poměr....

Odpověď:

Dobrý den,
před tím, než ukončíte pracovní poměr, zkuste se se zaměstnavatelem domluvit na poskytnutí neplaceného volna. Pokud nebude souhlasit, je nejlepší ukončit pracovní poměr dohodou. U výpovědi by Váš zaměstnavatel mohl trvat na dvouměsíční výpovědní době z Vaší strany.

Ivana Spoustová

monika | 29.5.2007 | VPP a nevyplacená mzda

Od roku 2001 mám VPP, ve smlouvě je uvedeno - prac.doba - dle potřeb zaměstanavatele, max. 50 hod/měs. dále paušální měsíční mzda činí 5 000,- Kč. Od 10.5.2007 jsem v prac.neschopnosti. Výplatní termín je 20. Dosud jsem nedostala výplatní pásku na 04/2007 a ani mzdu. Zaměstnavatel mi ústně sdělil, že jsem žádnou činnost nevykonávala a že mi nevyplatí žádnou mzdu, že ve smlouvě je dle potřeb zaměstnavatele a že potřeba zaměstnavatele nebyla. Prokazatelně jsem skutečně pracovala. Jak má postupovat a prokázat, že jsem skutečně pracovala a získat mě náležící mzdu? Je u VPP nárok na dovolenou?

Odpověď:

Dobrý den,
nárok na mzdu z pracovní smlouvy máte, i když zaměstnavatel nemá potřebu Vaší práce. Pokud Vám nevyplatil mzdu do 15 dnů ode dne splatnosti můžete pracovní poměr ukončit okamžitě a navíc máte nárok na odstupné ve výši tří měsíčních výdělků. Obraťte se na inspekci práce. Nevyplacenou mzdu, popř. odstupné, pokud pracovní poměr ukončíte, můžete žalovat i u soudu spolu s úroky z prodlení.
Vedlejší pracovní poměr již od 1.1.2007 neexistuje. Nárok na dovolenou máte po odpracování 60 dnů podle zákoníku práce čtyřtýdenní, pokud není prodloužena Vaší pracovní smlouvou, vnitřním předpisem zaměstnavatele nebo smlouvou kolektivní.

Eva Fialová

Ilča | 29.5.2007 | postup po skončení rodičovskédovolené

Dobrý den, končí mi rodičovská dovolená.Bylo mi řečeno, že druhý den po jejím skončení se mám hlásit na úřadu práce. Jenomže tam mi řekli, že k nim nemám ani chodit a hlásit se někde na soiálce.(nutno poznamenat, že mám podanou žádost o příspěvek na péči o mého čtyřletého syna,která dosud ještě není dořešená).Prosím Vás o radu, jak mám postupovat. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
pokud jste po skončení rodičovské dovolené nezaměstnaná a přihlásíte na úřad práce, musí Vás úřad do evidence zařadit.

Eva Fialová

« | 1 | .. | 210 | 211 | 212 | 213 | 214 | .. | 237 | »

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect