Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Marie | 6.5.2007 00:45:56 | Vlastnické právo

Dobrý den.Mám opravdu velký problém, na který musím pořád myslet.Moje mamka mi dala domek se zahradou po svých rodičích,což se velmi nelíbí mému otci.Ten dům celých 15 let pronajímal a těžil z toho jen peníze,které mamka už asi stejně nikdy neuvidí.Nejradši by z toho domu udělal ukrajinskou ubytovnu,ale za ta léta do něho neinvestoval ani korunu.A od prosince loňského roku máme opravdu peklo na zemi.Největší úskalí je asi v tom, že otec má na mé zahradě složeno řezivo, celkem 5 štosů,a dále starý autovrak.Arogantně se mi vysmívá, že s tím nic dělat nebude, že to nemá kam dát.Ale tím porušuje mé vlastnické právo.Nemůžeme si totiž tím pádem udělat nové ploty, ani prohloubit starou studnu,natož rovnat nějaký terén.Navíc neoprávněmě vstupuje na můj pozemek.Samozřejmě hlavně,když nejsme doma.A tu a tam se nám ztratí sekerka, lopata,...Prostě když se mu to hodí,tak si to vezme. více

Odpověď:

Dobrý den,
Váš otec je pravděpodobně psychopatická osobnost a na jeho chování zapůsobí tvrdší postup s Vaší i matčiny strany. Z Vašeho dopisu není zřejmé jestli má Váš otec v nemovitosti bydliště. Pokud bydliště v domě nemá a dům je ve Vašem vlastnictví, můžete na svého otce podat žalobu na vyklizení nemovitosti a žádat v ní, aby odstranil všechny své věci z Vašeho pozemku.
Vnikne-li Váš otec na pozemek můžete zavolat policii, která toto jednání může vyhodnotit jako přestupek nebo i trestný čin neoprávněného vniknutí.
Pro Vaši matku přidávám dvě čísla, která by mohla využít, v případě, že se rozhodne svou situaci řešit. Linka Rosy, informačně-poradenského centra pro oběti domácího násilí: 241 432 466 (po, út, st), proFem, právní pomoc obětem domácího násilí: 224 910 744 (st 18:30 - 20:30).

Eva Fialová

Lenka | 5.5.2007 14:52:38 | Změna pracovní pozice

Dobrý den, 5 let jsme pracovala ve firmě na pozici aistentky provozího ředitele. Firma prošla počátkem roku organiz. změnami a vedení bylo kompletně odovoláno. Nový provozní ředitel si přivedl svoji asistentku a mě byla nabídnuto místo asistentky GŘ. Na tuto pozici proběhlo několik výběrových řízení , ale pak mě GŘ ujistil, že se definitvně rozhodl pro mě a že se o místo bát nemusím, jelikož má o mě zájem i nový obchodní ředitel. Na čež jsem reagovala slovy, že mám zájem být asistentkou GŘ. Nicméně od 1. 4. jsem fyzicky i papírově na této pozici vedena. Včera jsem se však z důvěrných a solidních zdrojů (ale od přímého nadřízeného) dozvěděla, že od 1. 6. na moje místo nastupuje zájemnkyně vybraná z výběrového řízení a já budu přesunuta k obchodnímu řediteli. Jsem velmi rozhořčená tímto přístupem až do té míry, že uvažuji o odchodu. Připadám sijakomkus nábytku, se kterým se dle potřeby někam hýbne. Zaučovala jsem svoji nástupkyni k provoznímu řediteli, obcházela jsem s ní celou firmu a představovala ji a teď bych měla to samé opakovat s asistentkou GŘ a do toho se mi vůbec nechce. Navíc mi výhledem byl slíben kariérní růst, ale teď by to byl spíš pád. více

Odpověď:

Dobrý den,
změnu pracovní smlouvy podepisovat nemusíte. Pokud to neuděláte, musí Vás firma nadále zaměstnávat na pozici asistentky generálního ředitele. Jediná možnost, jakou Váš zaměstnavatel má, pokud jsou organizační změny již ukončeny, je pokusit se s Vámi sjednat dohodu o rozvázání pracovního poměru. V tomto případě trvejte na tom, aby v této dohodě bylo zahrnuto i odstupné.

Gender Studies, o.p.s.

Cristal | 5.5.2007 14:10:50 | mzda za vykonanou práci

Dobrý den chtěla bych se zeptat mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou a ve smlouvě mám, že mám dostávat výplatu vždy 25 den v měsíci, ale majitel podniku to nikdy nedodržuje. Nyní dokonce jsmě měli dostat výplatu za březen 25 dubna a je 5 května a žádný pracovník výplatu nedostal majitel tvrdí, že se může výplata zpozdit o 15 dní je to pravda?

Odpověď:

Dobrý den,
Mzda je splatná po vykonání práce, a to nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu nebo některou její složku. Mzda je splatná dnem, který byl stanoven jako výplatní den.
Váš zaměstnavatel nemůže výplatu mzdy oddalovat. Zaměstnanec má právo pracovní poměr okamžitě zrušit, jestliže mu zaměstnavatel nevyplatil mzdu, náhradu mzdy nebo jakoukoli její část do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti.

Eva Fialová

tomjanek | 5.5.2007 11:24:34 | § 53

Dobrý den ,během mé nemoci změnil zaměstnavatel umístění firmy(ve smlouvě mám ,že zaměstnavatel má možnost umístnit zaměstanance dle svých potřeb) a následovně firmu převzala jiná společnost.Nyní končím prac.neschopnost a měl bych nastoupit do zaměstnání,ale z důvodu umístění svého bydliště nejsem schopen se do zaměstnání dostavovat,a ani neni možnost ubytování v místě pracoviště.Je možnost ukončit pracovní smlouvu dohodou,či jiným způsobem z důvodu nemožnosti dojíždění.Firma též vyhrožovala,že v případě nedostavení do zaměstnání udělí §53.

Odpověď:

Dobrý den,
jako zaměstnanec můžete ukončit pracovní poměr z jakéhokoli důvodu nebo i bez udání důvodu. V případě výpovědi musíte počítat s tím, že po Vás bude zaměstnavatel požadovat dodržení dvouměsíční výpovědní doby.
Okamžitě zrušit pracovní poměr s Vámi zaměstnavatel za hrubé porušení pracovních povinností od 1.1.2007 již nemůže.

Eva Fialová

Jenda | 5.5.2007 10:05:26 | Nevyplacená mzda

Dobrý den,chtěl bych se zeptat, do kdy mohu zrušit pracovní poměr vpřípadě nevyplacené mzdy dle par.56,je tam nějaká ochranná doba nebo něco podobného, bylo nám přislíbeno,že se následující měsíc bude vše srovnáno,ale byla nám vyplacena pouze záloha ve výši 25%,děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě zrušit jestliže, mu zaměstnavatel nevyplatil mzdu, náhradu mzdy nebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti. Právo okamžitě zrušit pracovní poměr máte tedy od 16. dne po nevyplacení mzdy až do doby než Vám zaměstnavatel splatí tuto mzdu nebo mzdu za další měsíc ve výplatním termínu.

Eva Fialová

Ivan | 3.5.2007 09:09:09 | Práce ve svátek

Dobrý den,pracuji ve čtyřsměnném provozu (není nepřetržitý). Zaměstnavatel nám přikazuje práci ve svátek z důvodu neplnění plánu. Kdo se nezúčastní směny, nedostane svátek zaplacený a bude mu vykázáno náhradní volno. Odbory to schválily. Má na to zaměstnavatel právo a není to v rozporu se zákoníkem práce § 91? Neporušují odbory taky zákon, když takovou věc schvály

Odpověď:

Zaměstnavatel může nařídit práci ve svátek pouze v rozsahu, kdy může nařídit práci ve dnech pracovních volna a ty jsou vyjmenovány v ustanovení § 91 zákoníku práce, který zmiňujete. Pokud se tedy nejedná o tyto případy, pak zaměstnavatel zákoník práce porušuje.
Odbory mají hájit zájmy zaměstnanců, proto by ani ony toto neměly schválit. Neznám však podrobnosti, proto se dříve, než podáte např. oficiální stížnost , se schvalovacím dokumentem odborů seznamte.

Ivana Spoustová

Andulka | 3.5.2007 06:46:53 | Předčasný důchod

Dobrý den,chci odejít do předčasného důchodu necelé 3 roky před nárokem na důchod.Personalistka mi vysvětlila, že požádám-li o ukončení prac.poměru z důvodu odchodu do důchodu zůstanou mi jízdní výhody Českých Drah ale nemám nárok na odchodné. Ukončím-li prac poměr dohodou bez udání důvodu vznikne mi nárok na odchodné, ale přijdu o jízdní výhody ČD. Má pravdu?

Odpověď:

Omlouvám se, ale na tuto otázku vám nedovedu odpovědět, protože neznám předpisy o poskytování výhod Českých drah zaměstnancům po ukončení pracovního poměru event. po odchodu do důchodu. Ostatně tato otázka nesouvisí s diskriminací na pracovním trhu a není náplní naší právní poradny.

Ivana Spoustová

livie | 2.5.2007 14:57:23 | skolne

prijemny den vam prajem a prosim o radu.25.10.2006 som sa prihlasila do kurzu anglictiny,/sukromny ucitel/zaplatila som 9000 kc na 1 rok/250kc za 1 hod./ ale bola som len na prvych 3 hodinach a z osobnych dovodov o ktorych nechcem pisat som uz nemohla pokracovat.ziadala som preto o vratenie zbyvajucej ciastky ktora cini 8250 kc ale ucitel to odmietol s tym ze bud kurz dokoncim alebo si najdem za seba nahradu.podotykam ze som s nim nepodpisala ziadnu zmluvu lebo v nej bolo uvedene ze za absenci sposobenou mnou sa peniaze nevracaju.jediny doklad mezi nami je o prevzati 9000kc z 25.10.2006 vyucujucim.prosim,mam narok na vratenie penazi alebo to mam vzdat?ak ano,co musim preto urobit,dohoda totiz neni mozna.bojujeme spolu cez sms-spravy uz niekolko mesiacov.vopred vam dakujem za radu a prajem vela stastia a uspechov do dalsich dni.s pozdravom Livie

Odpověď:

Tento dotaz nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu. Protože jste neuzavřeli žádnou smlouvu, lze se např. u soudu jen těžko domáhat, jaká byla pravidla, kolik hodin jste ve skutečnosti absolvovala atd.
Nicméně bych Vám doporučila jej písemně vyzvat k úhradě dlužné částky a soudním sporem pohrozit či např. i tím, že pokud vám nevyhoví v určitém termínu, obrátíte se se žádostí o pomoc na …… zde můžete vypsat inspektorát práce, event. jeho zaměstnavatele, živnostenský odbor, atd.. Možná Vám na základě toho vyhoví.

Ivana Spoustová

eagle | 2.5.2007 12:56:55 | Změna prac.pozice

Dobrý den, rád bych se zeptal na to, za jakých okolností může zaměstnavatel měnit zaměstnanci druh výkonu práce.
Jedná se o mou manželku. Několik let plnila odbornou práci coby státní zaměstnanec na určité pozici. Po sesazení jejího nadřízeného, byl on sesazen na její místo a jí nabídnuta nižší pozice s nižší platovou třídou. Nyní kvůli umělému naplňování prac. pozic hodlají přijmout nového zaměstnance na místo mé manželky a pro ni vymysleli pracovní pozici kreativního pracovníka, která je opět o třídu hůře placena. Upozorňuji, že manželka nemá nejmenší potíže práci zvládat a není to kvůli nějakým problémům. Prostě jen tak čachrujou s místy. Ta výměna probíhá tak, že dají manželce podepsat výpověď a obratem pracovní smlouvu na novou pozici. Navíc její nová práce má spočívat v tvorbě nelegálně nainstalovaných grafických programech, a to je prosím státní správa.
Je toto jednání zákonem dovoleno? Případně jak se může manželka změně pozice bránit?

Odpověď:

Druh výkonu práce je podstatnou náležitostí pracovní smlouvy a tu lze – jen písemnou formou – měnit se souhlasem obou účastníků, nelze ji tedy měnit proti vůli zaměstnance. Pokud manželka nesouhlasí, pak nemusí změněný návrh podepsat. Zaměstnavatel je pak povinen ji přidělit práci podle smlouvy, event. Pokud ji nemá, náleží zaměstnanci náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku – jedná se totiž o tzv. překážku na straně zaměstnavatele. Jinak může samozřejmě pracovní poměr ukončit výpovědí či dohodou. V případě výpovědi je povinen dodržovat výpovědní dobu a poskytnout ve stanovených případech tzv. odstupné.

Ivana Spoustová

Libuše Jánská | 1.5.2007 20:12:37 | Ukončení prac.poměru

V roce 2004 jsem nastoupila ke stavební firmě jako rozpočtář-přípravář a byla se mnou uzavřena smlouva na dobu neurčitou. Pracovala jsem v unimobuňkách umístěných na firemním stavebním dvoře.V rámci zapracování se jsem ochotně mívala dost přesčasů. Zaučovala mne kolegyně,která po mém zaučení šla do důchodu. Firma mezitím přešla z malé na střední a ředitel proto přemluvil kolegyni k další spolupráci ve formě práce 3 dnů v týdnu. I tak jsme měly obě práce dost a bylo v plánu, že se vše postupně přesune na mne, protože kolegyně původně tuhle práci vykonávala sama s externí výpomocí rozpočtáře v době soutěží. Chodila jsem z práce strašně utahaná, ale snažila jsem se vše co nejrychleji naučit. Když jsem měla výhrady k množství práce, bylo mi řečeno, že to musím zvládnout, že v jiných firmách to zvládají taky,jinak že bychom to mohli zabalit. Proto jsem pracovala i přes vzrůstající únavnost a stále se snažila dodržet všechny zadané úkoly a termíny. V polovině roku 2005 mi vyletěl tlak a dokonce jsem měla 24 hodin monitoring tlakovým holtrem, kdy mi tlak neklesal ani v noci pod 160/105. více

Odpověď:

To co popisujete, je velmi smutné. jak sama říkáte, nejedná se ale o nemoc z povolání. Pokud byste po zaměstnavateli chtěla požadovat náhradu škody za váš špatný zdravotní stav soudní cestou - předpokládám, že na žádné mimosoudní odškodnění zaměstnavatel nepřistoupí - pak byste musela v příslušném řízení prokázat příčinnou souvislost mezi zdravotním stavem a výkonem zaměstnání, tedy že špatný zdravotní stav vznikl v důsledku špatných pracovních podmínek a ne z žádným jiných okolností, což je v paxi nemožné. Ostatně jen těžko byste pravděpodobně vysvětlila, proč i přes zhoršující zdravotní stav jste zaměstnání stále vykonávala. Za dané situace tedy můžete váš pracovní poměr ukončit jak výpovědí z vaší strany, tak ze strany zaměstnavatele - event. dohodou, tedy k určitému termínu, na kterém se dohodnete. Pro Vás je výhodné, aby vám zaměstnavatel vyplatil přiměřené odstupné - tproto zdůrazňuji, že toto je možné i při skončení pracovního poměru dohodou. více

Martina | 1.5.2007 19:48:08 | Jak se bránit?

Dobrý den,můj zaměstnavatel mi každý měsíc strhává z platu několik tisíc. Jeho jednání je neoprávněné a bezdůvodné. Neporušuji pracovní řád. Mohu se proti tomu nějak bránit? Děkuji

Odpověď:

Vašemu dotazu nerozumím. zaměstnavatel je povinen vám jakékoliv srážky ze mzdy náležitě odůvodnit. Pokud by vám srážel něco "jen tak", pak by jeho jednání bylo protiprávní.
Pro jednotlivé případy srážek ze mzdy existují jednoznačná pravidla, která zaměstnavatel v žádném případě nesmí porušovat.

Ivana Spoustová

lucian | 1.5.2007 17:56:33 | přesčasy

Dobrý den,chtěla bych se zeptat za manžela,který má problémy se svým zaměstnavatelem,který jej nutí do přesčasových hodin,i když nepodepsal žadný papír o přesčasových hodinách,vyvíjí na něj nátlak,je na tom dost psychicky špatně z jejich výhružek,prosím poradte mi ,děkuji

Odpověď:

Zaměstnavatel může práci přesčas nařídit jen z vážných provozních důvodů, a to i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami, případně i na dny pracovního klidu. Práce přesčas však nesmí činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce.

Nad tento rozsah smí zaměstnavatel práci přesčas požadovat jen na základě dohody se zaměstnancem.
Vyhrožování je rozhodně nepřípustné, takové jednání by mohlo naplňovat i skutkovou podstatu trestného činu vydírání či útisku.
Na zaměstnavatele může Váš manžel podat i stížnost k příslušnému Inspektorátu práce.

Ivana Spoustová

ANONYM | 30.4.2007 08:36:42 | vrácení části daní

Dobrý den.Výplatní po měsíci zjistila že špatně vypočítala daně a chce určitou částku vrátit.Jsem povinna peníze vrátit?Daním vůbec nerozumím.Je to její práce.Nebo mám jinou možnost?Děkuji.

Odpověď:

Jste. Daně jste povinna zúčtovávat resp. nedoplatky odvádět vůči státu. Pochybení vaší účetní by mělo vliv pouze na případné vymáhání penále za nedoplatek, nebyla-li by daň odvedena řádně v daném časovém období (tedy za příslušný kalendářní rok).

Ivana Spoustová

marcel | 27.4.2007 11:00:42 | peklo

Dobrý den, nová ředitelka (27 let)mi po svém nástupu do funkce udělala z práce peklo. Pracuju u firmy 10 let a bez problému, jsem šéfem střediska se 40-ti podřízenými a můj plat je velice slušný.Nová ředitelka mne po svém nástupu neustale kritizuje, ale všechny její výhrady jsou jen v obecné rovině, bez bližsí konkretizace.Moje žádost o specifikaci mé neschopnosti a chyb, kterých se podle ní dopouštím je vždy zoodpovězena opět jen v obecné rovině, písemně mi žádné výhrady nedala a napomenutí taky né. Teď jsem byl upozorněn, že pokud se během 2 měsíců ve své funkci neosvědčím (v téhle funkci jsem 6 let), tak nemůžu počítat s dalším setrváním u společnosti, ale jak mám něco odstranit, když nevím co. Poslední mzdu jsem dostal bez osobního hodnocení, pouze základní plat. Na můj dotaz, co jsem udělal špatně mi odpověděla, že všechno (opět nic konkrétního). Jsem gay, paní ředitelka se jednou před kolegy vyjádřila, že tyhle lidi nemá v oblibě, tohle jen pro dokreslení. Taky jsem se dozvěděl, že na mé místo, které je dobře finančně ohodnoceno by ráda prosadila svého kamaráda z bývalého zaměstnání. více

Odpověď:

Dobrý den,
stal jste se patrně obětí diskriminace na základě sexuální orientace. Požádejte svou ředitelku, aby od svého diskriminačního jednání upustila. Pokud se tak nestane, můžete podat žalobu u soudu a žádat jak upuštění od tohoto jednání, tak přiznání přiměřeného zadostiučinění.
Na osobní příplatek máte nárok, pokud je jeho přidělování v pracovní smlouvě nebo vázáno na určité podmínky a Vy jste tyto podmínky splnil.
Výpověď můžete dostat jen z důvodů stanovených zákoníkem práce. Ve výpovědi, kterou dá zaměstnavatel, musí být tyto důvody uvedeny. Pokud nebudete souhlasit s důvodem výpovědi, můžete do dvou měsíců napadnout její platnost u soudu.

Eva Fialová

Martina | 27.4.2007 09:11:18 | výpověď

Dobrý den,
chci se zeptat jestli mohu dne 30.4.2007 podat výpověď s dvouměsíční výpovědní dobou která bude končit tím pádem k 30.6.2007 i přesto, že jsem v pracovní neschopnosti s pracovním úrazem? Počítá se mi výpovědní doba 2 měsíce i přes pracovní úraz, který bych tedy ukončila dne 30.6.2007.....lze to....
Je nějaký nárok na to, abych mohla být z důvodu pracovního úrazu převedena na jiné místo v rámci podniku. Děkuji Martina

Odpověď:

Dobrý den,
po dobu pracovní neschopnosti jste v tzv. ochranné době. Pokud byla podána výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává. Pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá.

Eva Fialová

David | 26.4.2007 14:15:27 | neuhrazeni mzdy

Dobry den muj zamesnavatel me dluzi mzdu za 2 ted skoro za 3 mesice nevim jak mam postupovat moc vas prosim o radu dekuji mnohokrat

Odpověď:

Dobrý den,
pokud Vám zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo náhradu mzdy nebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti, můžete okamžitě zrušit pracovní poměr.
Ať už pracovní poměr okamžitě zrušíte nebo ne, máte právo na nevyplacenou mzdu a úroky z prodlení.


Eva Fialová

Hanka | 26.4.2007 11:07:16 | výpověď v těhotenství

Dobrý den,po umělém oplodnění jsem ve 4.měsící těhotenství a čekám dvojčata.V naší firmě došlo k jistým změnám, kde se změnil majitel firmy a tak mám dostat výpověď z důvodu zrušení prac.místa nebo nadbytečnosti.Závěr se dozvím během příštího týdne.Prosím o radu, jak se zachovat či bránit, protože jsem měla za to, že v těhotenství je žena v jakési "ochranné době". Pomůže mí odchod na nemocenskou z důvodu rizikového těhotenství?Děkuji moc za radu.

Odpověď:

Dobrý den,
v době těhotenství jste skutečně v ochranné době, ve které zákoník práce zakazuje těhotné zaměstnankyně a zaměstnance na mateřské či rodičovské dovolené vypovědět. Výjimka se týká situace, kdy je zaměstnavatel rušen nebo přemisťován.
Čerpání nemocenské na Vašich právech nic nezmění.

Eva Fialová

Leila | 26.4.2007 08:39:47 | Dovolená, pracovní úraz

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat: manžel pracuje tři roky v truhlárně. Poslední dva roky neměl dovolenou, ani mu nebyla proplacena. Zaměstnavatel mu ji odmítl dát, takže si nevybral ani jeden den a proplatit mu ji také odmítl. Zajímalo by mě jestli to je vůbec takhle možné, i ohledně účetnictví.Je možné se dovolené domáhat, nebo žádat proplacení? Ještě jeden dotaz: manžel měl pracovní úraz na pile, která nefungovala, tak jak by měla. Je možné žádat nějaké odškodnění? To, že pila byla špatně funkční, mohou dosvědčit maximálně spoluzaměstnanci. Uřízl si dva prsty na pravé ruce, takže bude mít trvalé následky. Moc děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel má povinnost určit čerpání dovolené minimálně v rozsahu 4 týdnů v kalendářním roce. Pokud se tak nestane, musel zaměstnavatel dovolenou zaměstnanci podle starého zákoníku práce proplatit. Podle nového nelze ani to a zaměstnanec musí vyčerpat dovolenou v plném rozsahu. Doporučuji se se zaměstnavatelem dohodnout na proplacení té dovolené, na níž vznikl nárok před 1.1. 2007 a tento rok zaměstnavateli oznámit povinnost dovolenou určit.
V důsledku pracovního úrazu má Váš manžel právo na ztrátu na výdělku, bolestné s ztížení společenského uplatnění, účelně vynaložené náklady spojené s léčením a věcnou škodu, pokud pracovním úrazem vznikla.

Alice Rutková

Věra | 26.4.2007 08:09:45 | Dovolená

Do 30.3.2007 jsem byla na mateřské dovolené. Dne 3.4.2007 jsem osobně doručila žádost o čerpání dovolené. Z loňského roku mám nárok na 5 dnů. Jedná se mi o letošní rok - mám nárok na celou dovolenou nebo se mi bude krátit z důvodu, že jsem žádost podala pozdě

Odpověď:

obrý den,
zaměstnankyně má právo na čerpání dovolené, která bezprostředně navazuje na mateřskou dovolenou. Zde však o bezprostřední navázání nešlo. Zaměstnavatel Vám tedy dovolenou určit může, ale již nemusí.

Eva Fialová

Rozervanec | 26.4.2007 01:22:01 | krácená mzda

V září 2006 jsem nastoupila do firmy jako regionáln manager prodeje. Ve smlouvě je fixní plat 35000Kč. Zavázala jsem se-ve smlouvě-k měsíčnímu prodeji zboží za 600000Kč. Ale nedařilo se, výrobky byly novinkou,pokulhávala distribuce z velkoskladů a tak můj prodej byl okolo 400000Kč. Zaměstnavatel mi od ledna krátil mzdu o 10000Kč, nic jsem ale nepodepisovala. 2.dubna přišel s novou pracovní smlouvou, kde je již rozepsaná výše mzdy podle výsledků, a to od 8000,-Kč do 35000Kč. Smlouvu jsem nepodepsala a on mi vyhrožuje výpovědí. V dubnu jsem splnila podmínky staré smlouvy, přinesla jsem 600000Kč, ale přesto mi vyplatil zkrácenou mzdu. Ptám se: pokud mi nezaplatil fixní plat, ale jen jeho část, mohu dát okamžitou výpověď? pokud je ve smlouvě napsáno, že se zavazuji k měsíčnímu prodeji v nějaké výši a já to nesplním, je toto důvod k výpovědi ze strany zaměstnavatele? Může mne nutit podepsat novou smlouvu pod hrozbou ukončení prac. poměru? Mimochodem, ve firmě je nás 20 lidí a svým prodejem jsem druhá nejlepší. Děkuji za odpověď a prosím, je-li to možné, poslat ji i na můj email. Děkuji R.

Odpověď:

Dobrý den,
mzdu musíte pobírat takovou jaká je v pracovní smlouvě nebo ve vnitřních předpisech aměstnavatele. Pokud vnitřní předpis stanoví, že na výši mzdy má vliv splnění či nesplnění určitého limitu, tak má zaměstnavatel právo Vám nižší mzdu vyplatit. Pokud nic takového ve vnitřním předpise ani v pracovní smlouvě obsaženo není, máte právo na mzdu, tak jak je určena.
Okamžitě zrušit pracovní poměr může tehdy, pokud Vám zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo zálohu na mzdu 15 dnů ode dne její splatnosti.
Změna pracovní smlouvy záleží na dohodě mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem a její odmítnutí není výpovědní důvod.

Eva Fialová

| 1 | .. | 216 | | 218 | | 220 | .. | 240 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect