Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Alena | 5.6.2009 20:56:14 | paragraf na dítě

Krásný den.Mám dotaz.Minulý týden jsem byla se svým 5 letým synem 4 dny v nemocnici se salmonelozou.Pracuji na plný úvazek,ale nárok na paragraf na dítě jsem prý neměla.Až s ním budu doma tak teprve na něj mám nárok.A kdo paragraf platí zaměsnavatel nebo stát? Děkuji předem

Odpověď:

Paragraf neboli ošetřovné je dávkou nemocenské pojištění podle zákona o nemocenském pojištění. Tuto dávku vyplácí správa sociálního zabezpečení.
Nárok na ošetřovné vznikne zaměstnanci nebo zaměstnankyni, který nemůže vykonávat práci v zaměstnání, neboť ošetřuje dítě mladší 10 let, které onemocnělo nebo utrpělo úraz. Dávka není vyplácena, pokud je dítě v nemocnici, neboť se nejedná o osobní ošetřování.

Martina Štěpánková

libor | 3.6.2009 11:53:41 | nedostávaní vyplaty

Dobrý den chci se zeptat zaměstnavatel mě nedáva vyplatu pracovní smlouva je na dobu určitou,která ještě platí tři měsíce.Měsíc mě nechal doma že mě dorovná peníze a nic se neděje přestal mi brát telefon a Nekomunikuje se mnou.CHci se zeptat jestly mám právo na mzdu kdy mě nechal doma i když nechodím do práce .

Odpověď:

Zákoník práce neumožňuje zaměstnavateli nařídit Vám neplacené volno. Pokud Vás zaměstnavatel nechá doma, neboť dojde k odstávce výroby z důvodu dočasného omezení odbytu výrobků nebo omezení poptávky po poskytovaných službách, je zaměstnavatel povinen poskytnout Vám minimálně 60% průměrného výdělku.
Máte tedy nárok na mzdu i v době, kdy Vás zaměstnavatel nechal doma. Pokud Vám zaměstnavatel mzdu nevyplatí, bude nutné se obrátit na soud. Také je možné podat na zaměstnavatele stížnost na inspektorát práce.

Martina Štěpánková

Julka | 1.6.2009 13:19:25 | výpověd v době nemoci

Mohu podat výpověd z prac.poměru,když jsem na dočasné pracovní neschopnosti?

Odpověď:

Pokud jste v dočasné pracovní neschopnosti můžete podat výpověď, naopak zaměstnavatel Vám až na výjimky po dobu pracovní neschopnosti výpověď dát nesmí.

Martina Štěpánková

Kučková | 31.5.2009 09:10:53 | návrat z mateřské dovolené

před nastupem na mateřskou dovolenou jsem měla smlouvun na dobu neurčitou tet chcou mě spatky na dobu určitou je to spravné děkuji

Odpověď:

Po návratu z rodičovské nebo mateřské dovolené platí i nadále Vaše původní pracovní smlouva na dobu neurčitou. Nejste povinna přistoupit na smlouvu na dobu určitou. Pokud to učiníte, bude to pro Vás nevýhodné, neboť pracovní poměr by skončil uplynutím této doby.

Martina Štěpánková

Eva 76 | 29.5.2009 13:22:36 | doprovod do lázní

Dobrý den,
potřebovala bych vědět, jak je to v případě, kdy pojedu se čtyřletým dítětem jako doprovod do lázní. Může dětský lékař předepsat ošetřovné? Alespoň těch 9 dní? Zbytek doby bych si vzala dovolenou a vystřídala se s manželem. Nebo se to dá řešit jen nemocenskou? V případě, že se vystřídáme, tak je to 2x 3 dny neplacené neschopenky.
Předem děkuji.
Eva

Odpověď:

Zda je nezbytný Váš doprovod čtyřletého dítěte v lázních by měl posoudit lékař. Pokud dojde k závěru, že ano, může Vám napsat ošetřovné. Zákon mu v tom nebrání.

Martina Štěpánková

Radek | 28.5.2009 10:45:17 | odstupné

Zdravím,
byl se mnou ukončen pracovní poměr dle paragrafu 52 pís. c) ZP. Moje průměrná hodinová mzda je 137 Kč.
Náleží mně 5 měsíců odstupného.
Chtěl bych vědět, jak se odstupné zdaňuje a odvádí z něj soc. a zdav. pojištění, a jakou částku mohu očekávat čistého za těch 5 měsíců

Odpověď:

Dotaz přesahuje rámec právní poradny, která je zaměřená na diskriminaci a slaďování rodinného a profesního života. Je nám líto, ale z kapacitních důvodů nemůžeme na tyto dotazy odpovídat.

Martina Štěpánková

Lucie | 27.5.2009 14:59:56 | Lékař

Dobrý den, měla bych otázku ohledně návštěvy lékaře(zubaře) a platnosti propustky, místo, kde se zubař nachází je od mé práce vzdáleno 60km, platí mi v tomto případě propustka na celý den?V zaměstnání mi chtějí povolit jen 4 hodiny.
Díky moc za odpověď

Odpověď:

Ze zákona o nemocenském pojištění vyplývá, že zaměstnavatel je oprávněn znát jméno Vašeho ošetřujícího lékaře.
Podle § 53 odst. 1 písm. e) nesmí zaměstnavatel dát zaměstnanci výpověď v době, kdy je uznán dočasně práce neschopným. Zákaz výpovědi se neuplatní, pokud se ruší zaměstnavatel nebo jeho část, nebo pokud se zaměstnavatel přemísťuje nebo jeho část, v takovém případě může dát výpověď i zaměstnanci v době pracovní neschopnosti. Nicméně v případě přemísťování zaměstnavatele trvá zákaz výpovědi pokud se zaměstnavatel přemísťuje v mezích místa (míst) výkonu práce, ve kterých má být práce podle pracovní smlouvy vykonávána.

Martina Štěpánková

Nick | 27.5.2009 10:25:09 | Ukončení pracovního poměru

Dobrý den,
zaměstanavatel ví, že za 2 měsíce nastupuji na planovanou operaci a nasledně 3 měsíční rehabilitaci. Teď se mě snažil donuti podepsat výpověď dohoudou. Je ho nátlak překročil únosnou mez, začal mě ponižovat, dokonce mi zabránil k včasnému přístupu na pracoviště a poté mi vyhrožoval důtkou. Vzhledem ke zdravotním problémům jsem odešel na nemocenskou což jsem mu ohlásil, nyní chce jméno ošetřujícího lékaře, který mě ošetřoval. Má nárok na tuto informaci? Jak se mohu bránit proti šikaně a nátlaku, kterou nyní zaměstnavatel vyvíjí. Zaměstanvatel již nemá nikoho na HPP, domnívám se, že mě chce propustit z důvodu následné pracovní neschopnosti, jsem v současné době jediným zaměstnancem na HPP. Jak mám postupovat dále. Děkuji

Odpověď:

Návštěvu lékaře upravuje nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci, podle tohoto nařízení se a) Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout (dále jen "nejbližší zdravotnické zařízení"), pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu. b) Bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu; náhrada mzdy nebo platu však přísluší nejvýše za dobu podle písmene a). více

V | 26.5.2009 07:43:43 | Dovolená

Dobrý den, pracuji v nepřetržitém provozu (státní správa) ve 12-ti hodinových směnách. Když jsem si brala 1 den dovolenou, odečetl mi zaměstnavatel 1 den a dostala jsem náhradu za 7,5 hodin. Nyní mi chce odečítat 1,5 dne z dovolené a dávat náhradu za 12 hodin. Je to tak správně? Manžel pracuje v soukromém sektoru a tam jim dovolenou počítají tak, jak to chce udělat i můj zaměstnavatel. Předem děkuji za odpověď

Odpověď:

Dotaz překračuje rámec právní poradny zaměřené na rovné zacházení a slaďování rodinného a profesního života. Omlouváme se, ale z kapacitních důvodů není možné zodpovídat všechny dotazy.

Martina Štěpánková

Ilona | 21.5.2009 13:48:15 | Nevyplacená mzda

Dobrý den,pracovala jsem u soukromníka jako prodavačka a čtyři měsíce mi nevyplatil mzdu za odvedenou práci a odhlasil mě ze socialní a zdravotní pojištovny a mě o tom neinformoval a ted mám na pojištovnách dluh 3měsíce.Ukončil se mnou prac.poměr bez výpovědi.Jsem rozvedená s nezletilým synem a nemám prostředky, abych se s ním soudila.Prosím poradíte mi kam bych se mohla obrátit,kde mi poradí.Děkuji Ilona

Odpověď:

Pokud jste z Prahy, můžete se obrátit na Poradnu pro občanství/občanská a lidská práva, Ječná 7, Praha 2. Úřední den je ve středu 10.00-17.00 hod. Pokud nejste z Prahy, lze se obrátit na některou z občanských poraden www.obcanskeporadny.cz

Martina Štěpánková

Stenda | 19.5.2009 20:55:14 | svatba

Dobry den,chtel bych se zeptat za chvilku se mam ženit a memu svědkovi zamnestnavatel sdělil,že mu ruši dovolenou(je řidič MKD,takže je v praci i víkend),je nato nějaky paragraf nebo něco podobneho? Dekuji

Odpověď:

Bohužel podle nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci, nemá svědek nárok na volno. Musí tedy požádat zaměstnavatele o dovolenou, zaměstnavatel však není povinen jeho žádosti vyhovět. Nárok na volno mají pouze ženich, nevěsta a rodiče, případně dítě.

Martina Štěpánková

Helena | 15.5.2009 09:04:00 | Volno ve výpovědi

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jestli 1/2 dne volna ve výpovědní době je vždy neplacené, nebo jestli (např.při výpovědi z důvodu nadbytečnosti) má zam. nárok je volno placené. Děkuji

Odpověď:

Záleží z jakého důvodu máte volno. Pokud máte volno z důvodu, za který Vám náleží náhrada mzdy nebo platu - např. návštěva lékaře, potom máte i ve výpovědní lhůtě nárok na to, aby Vám zaměstnavatel náhradu mzdy nebo platu poskytl.

Martina Štěpánková

mum | 15.5.2009 07:14:53 | Doprovod k lékaři

Dobrý den, mám rodiče ve věku nad 80 let. Mám nárok na úhradu nezbytně nutné doby k jejich doprovodu k lékaři, když se mnou nesdílejí společné bydliště? Velice děkuji za odpověď.

Odpověď:

Podle nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci máte nárok na pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení. Volno se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu.
Pokud se jedná o doprovod rodiče zaměstnance, máte nárok na náhrada mzdy nebo platu, není důležité, že s Vámi rodiče nesdílejí bydliště.

Martina Štěpánková

tatka.trucker | 5.5.2009 21:53:28 | zápočtový list

Dobrý den. Mám prosím dotaz....soudil jsem se se svým bývalým zaměstnavatelem ohledně vydání zápočtového listu. Po dvou letech tahanic jsme se zaměstnavatelem podepsali mimosoudní dohodu a on mi vydal zápočtový list ve kterém byli špatně vypsané údaje o délce zaměstnání. V mimosoudní dohodě mi podepsal délku trvání mého zaměstnání od 1.6.2006 do 29.6.2007 to byla doba zaměstnání kterou jsem u jeho firmy skutečně pracoval. V zápočtovém listu v potvrzení o zaměstnání ovšem uvedl délku mého zaměstnání od 1.6.2006 do 31.12.2006. Žádal jsem ho o opravu těchto údajů,ale on řekl že nic opravovat už nebude...na základě jeho zfalšovaných údajů jsem neměl na pracovním úřadu díky tomuto jednání s jeho strany nárok na vyplácení podpory v nezaměstnanosti...o tu podporu ani tak nejde,ale jde o to jak ho mám donutit aby mi správně vystavil potvrzení o délce zaměstnání...směje se mi do očí. Je zápočtový list veřejná listina?...jestli ano tak se zřejmě dopouští falšování údajů. Děkuji mnohokrát za odpověď a S pozdravem František Valentík

Odpověď:

Dotaz překračuje rámec právní poradny zaměřené na diskriminaci, rovné zacházení a slaďování profesního a rodinného života. Velmi se omlouváme, ale z kapacitních důvodů není možné tyto dotazy zodpovídat.
Stávají situaci lze efektivně řešit pouze soudní cestou. Oznámení o chování zaměstnavatele můžete podat i na příslušný inspektorát práce.

Martina Štěpánková

Jana | 29.4.2009 08:46:25 | Výpověď z důvodu zrušenípracovní pozice

Dobrý den. 30.4.09 mi končí výpovědní lhůta z pracovního poměru. Firma zrušila z důvodu krize několik míst a mezi nimi i moje. Já jsem minulý týden marodila, chtěla jsem se zeptat, zda moje 6ti denní neschopenka nějak ovlivní konec prac. poměru. Potom se chci zeptat, jak dlouho jsem v ochrané lhůtě po posledním dnu v práci ohledně onemocnění? A ještě mám jeden dotaz. V lednu jsem odjela na dovolenou mimo republiku s rodinou a vybrala jsem na to téměř celou svou dovolenou. Vedení mi jí schválilo již loni na podzim, tedy půl roku předem a týden po mém návratu z dovolené jsem dostala výpověď a navíc po mě chtějí zaplatit dovolenou, že mi jí strhnou z tříměsíčního odstupného, které mi slíbili. Chápu, že kdybych odešla z práce sama, nahradila bych tu dovolenou, ale oni mě vyhodili, jsem bez místa a z odstupného mi ještě seberou jeden plat, který padne za přebranou dovolenou. Je to v pořádku? Mají právo po mě chtít tu dovolenou zaplatit, když kdyby mě nepřipravili o místo, měla bych jí odpracovanou. Za odpovědi předem děkuji. Jana

Odpověď:

Podle zákona o nemocenském pojištění Vám nemocenské náleží též, jestliže ke vzniku dočasné pracovní neschopnosti došlo po zániku pojištění v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; pokud však pojištění trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo. Pokud ke vzniku pracovní neschopnosti došlo za trvání pracovního poměru bude Vám nemocenské náležet i po skončení pracovního poměru.
Bohužel zaměstnavatel si může strhnout částku za dovolenou, kterou jste vyčerpala nad rámec svého nároku.

Martina Štěpánková

Pier | 28.4.2009 12:07:11 | Nemocenska

Dobrý den, včera dne27.4 2009 se mi doma stal úraz a tak jsem se chtěl zeptat, zda mám nárok na nemocenskou i když jsem dal výpověd dohodou z důvodu nadbytečnosti ke dni 30.4.2009 a má mi být vyplaceno odstupné.

Odpověď:

1. - 3. pracovní den pracovní neschopnosti Vám nenáleží náhrada mzdy ani dávka, od 4. pracovního dne do 14. kalendářního dne Vám náleží náhrada mzdy (60 % redukovaného průměrného výdělku), náhradu mzdy vyplácí zaměstnavatel.
Od 15. kalendářního dne Vám náleží nemocenské (60 % denního vyměřovacího základu), nemocenské vyplácí okresní správa sociálního zabezpečení.
Výše náhrady mzdy a nemocenské se odvozuje od výše vašeho platu, není tedy možné přesně určit kolik peněz dostanete.

Martina Štěpánková

Tomáš | 27.4.2009 17:17:34 | Paragraf na svatbu otce jakosvěděk

Dobrý den, 24.4 se mi ženil otec a já šel jako svěděk. v práci mi bylo sděleno,že jako syn,který jde otci za svědka nemám nárok na paragraf... Nezdá se mi to. Je to možné?

Odpověď:

Podle nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci, se dítěti při svatbě rodiče poskytne pracovní volno bez náhrady mzdy nebo platu. Máte tedy nárok, aby Vás zaměstnavatel uvolnil z práce, ale nepřísluší Vám za tento den náhrada mzdy nebo platu.

Martina Štěpánková

Růžena | 27.4.2009 16:10:45 | Pracovní poměr

Dobrý den, 8let pracuji ve firmě kde dostávám smlouvu na dobu určitou. Majitel firmy má firmy dvě, tak mě přehazuje co dva roky z firmy do firmy.Během těchto dvou let mi smlouvu prodlouží a když by mě měl vzít na dobu neurčitou, tak mě příjme do druhé firmy, kde dostanu smlouvu na dobu určitou a tak se to stále opakuje 8let. Moje pracovní náplň se nemění a jsem stále na stejné pracovní pozici. Celých 8let žiju ve stresu, jestli smlouvu prodlouží nebo ne a přitom si myslím, že by dávno měla mít smlouvu na dobu neurčitou. Chci se tedy zeptat, jestli postupuje právně nebo ne. Děkuji za odpověď

Odpověď:

Lze říci, že jednání, které popisujete, představuje obcházení zákona ze strany zaměstnavatele. Zaměstnavatel se chce vyhnout tomu, aby Vám dál smlouvu na dobu neurčitou. Proti takovému jednání je obrana velmi složitá. Bylo by možné podat stížnost na inspektorát práce či žalobu k soudu. Výsledek je však velmi nejistý a navíc by to ve svém důsledku mohlo Vaši situaci ještě zhoršit a o práci byste mohla přijít zcela.

Martina Štěpánková

tajemstvii | 24.4.2009 10:13:18 | návštěva lékaře

Dobrý den,

chtěla jsems e zeptat, pokud pracuji z domu, mám právo na lékaře, aniž bych si musela ten čas nahrazovat?

Děkuji Markéta

Odpověď:

Právní úprava práce z domova je velmi kusá a nedostatečná, nicméně podle § 317 zákoníku práce se na zaměstnance pracujícího z domova nevztahuje úprava rozvržení pracovní doby. Zaměstnanec si pracovní dobu rozvrhuje sám, zadanou práci byste tedy měla vykonat v době, kdy nejste u lékaře.

Martina Štěpánková

Katka | 23.4.2009 11:02:45 | Návrat po RD - změna právníformy zaměstnavatele

Dobrý den, prosím o informaci ohledně mého pracovního poměru. V současné době jsem na rodičovské dovolené do 3 let věku dítěte a v červenci t.r. mám nastoupit zpět do zaměstnání. V průběhu mé čerpané RD, ale zaměstnavatel fyzická osoba založil s.r.o., tzn. má jiný název a IČ. Je možné podepsat se zaměstnavatelem pouze dodatek k původní pracovní smlouvě o změně zaměstnavatelského subjektu, aby jsem měla zachované stejné pracovní podmínky? Jedná se mi zejména o výši průměrných náhrad atd. Zůstala jsem vedena již jako poslední zaměstnanec, ostatní přerazení zaměstnanců probíhalo dle sdělení kolegů - podat výpověď dohodou + podepsat novou pracovní smlouvy, jiné podmínky např. nižší platový výměr + odměny atd. V případě, že bych nastoupila na další mateřskou dovolenou do věku 4 let staršího dítětě, posuzovala by se mi mateřská ze stejných vyměřovacích základů, pokud budu vracet do zaměstnání a firma - nyní s.r.o. má jiné IČ, ale je pokračovatelem obchodní firmy fyzické osoby? více

Odpověď:

Dobrý den, ve Vašem případě dochází ke změně subjektu pracovní smlouvy na straně zaměstnavatele, což nemůže být důvodem zrušení pracovního poměru (ať dohodou nebo výpovědí). V tomto případě, kdy se jedná o subjekty pokračující v činnosti, by mělo dojít jen ke změně pracovní smlouvy a na stranu zaměstnavatele bude dopsán subjekt jiný. Ostatní podmínky pracovní smlouvy, práva a povinnosti, zůstávají zachovány, pokud si tedy Vy nebo Váš zaměstnavatel ve smlouvě nevymíníte jiné nové nebo změněné skutečnosti. V případě, kdy se budete vracet do práce po uplynutí 3 let věku dítěte, máte právo, aby Vás zaměstnavatel zařadil na Vaše původní místo, které jste vykonávala. V případě, že byste chtěla nastoupit zpět do zaměstnání až po 4. roku dítěte, musíte o tuto skutečnost požádat svého zaměstnavatele. Ten není povinen Vaší žádosti vyhovět. Pokud Vám nařídí, abyste se do zaměstnání vrátila, musíte tak učinit. více

| 1 | .. | 48 | 49 | | 51 | | .. | 89 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect