Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den mám 15letou dceru, potřebuji s ní jít k odbornému lékaři. V zaměstnání mi však tvrdí, že na propustku k lékaři s dítětem mám nárok jen do 15let dítěte...Můžu se zeptat jak je to správně? Děkuji
Odpověď:
Doprovod dítěte k lékaři upravuje nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci. Podle nařízení máte nárok na pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu k doprovodu dítěte k lékaři na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, a to byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu. Nařízení nestanoví žádné věkové omezení a podle zákona se za dítě považuje osoba mladší 18 let.
Přikládám příslušné ustanovení:
8. Doprovod
a) Pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu více
Jakým způsobem platí propustka k ékaři? Byla jsem zaměstnána s tím, že zaměstnavatel věděl, že navštěvuji pravidelně lékaře v jiném okresu. Mám si brát propustku a zbytek dne si nahradit. Zajímalo by mě, jestli na to má zaměstnavatel nárok. Děkuji
Odpověď:
Návštěva lékaře představuje důležitou osobní překážku v práci na straně zaměstnance. Nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci, stanoví, že zaměstnavatel poskytne zaměstnanci pracovní volno s náhradou mzdy pokud vyšetření není možné provést mimo pracovní dobu.
Volno poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout. Pokud je vyšetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu, jež by byla potřeba k ošetření v nejbližším zdravotnickém zařízení.
Martina Štěpánková
Dobrý den,měla bych dotaz.Již přes rok pracuji na DPČ, a to j mi 17 let,až v létě bude 18,ale to je teďkon jedno.No a naskytla se situace ,že buď vezmu práci na částešný úvazek a nebo zůstanu na DPČ a ohledně bonusů na tom strašně moc prodělám.A já teďkon nevím.Jestli tedy dkyž půjdu na částečný úvazek,tak jsem slyšela že je to 1/4 hodin z hodin u HPP,čili u HPP je to 160,takže ja bych měla 120?To neni žáný problem pro mě,ale potřebovala bych to právě vědět.Tím pádem bych měla nárok i na dovolenou,stravenky apod?Předem děkuji za odpověď.Bára Samková
Odpověď:
Velmi se omlouváme, nicméně na Váš dotaz lze bohužel těžko odpovědět bez podrobnějších informací.
Martina Štěpánková
Dobrý den prosím Vás jsem již 8rokem zaměstnaná u soukromníka/mezi tím jedna mateřská/.Pracuji na 8hodinovou směnu,potřebuji zkrátit pracovní poměr,/může mi to zaměstnavatel umožnit,nebo mi to bude předhazovat,že je to pouze jeho dobrá vůle???? Mám na to nárok??? Děkuji AVP
Odpověď:
Podle § 241 zákoníku práce požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Zaměstnavatel by měl tedy Vaší žádosti vyhovět, pokud mu v tom skutečně existující provozní důvody nebrání.
Martina Štěpánková
Pokud mi zaměstnavatel udělí důtku má povinnost dát mi lhůtu na odstranění? a pokud ano jaká je lhůta na odsttranění?
Odpověď:
Ze zákoníku práce vyplývá, že se musí jednat o lhůtu přiměřenou, konkrétní lhůta však stanovena není. Zaměstnavatel Vám tedy může či nemusí konkrétní lhůtu k odstranění stanovit.
Martina Štěpánková
jestli mam narok na doprovod 10.leteho ditete k lekari na cely zaplaceny pracovni den jako samozivitelka
Odpověď:
Podle nařízení vlády č. 590/2006 Sb. má zaměstnanec/zaměstnankyně nárok na pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu k doprovodu dítěte do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení. Volno se poskytuje na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu. Nařízení hovoří o nezbytně dlouhé době; pokud tedy vyšetření trvá celý den, máte nárok na jeden celý placený den.
Martina Štěpánková
Dobrý den, po dlouhodobé pracovní neschopnosti mi byl přiznán částečný invalidní důchod. Pracuji jako uklízečka a některé činnosti týkající se i mé funkce mám zakázány. Může se mnou zaměstnavatel rozvázat pracovní poměr? Nebo mi musí najít jinou práci? Děkuji za odpověď!
Odpověď:
Zákoník práce dovoluje zaměstnavateli, aby s Vámi rozvázal pracovní poměr výpovědí, jde konkrétně o ustanovení § 52 d) nesmíte-li podle lékařského posudku vydaného zařízením pracovně lékařské péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice; nebo § 52 e) pozbyla-li jste vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného zařízením pracovně lékařské péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci.
Nyní, když pracovní poměr trvá, má zaměstnavatel povinnost převést Vás na jinou práci (§ 41 a násl.), a to i jiného druhu, než byla sjednána v pracovní smlouvě, a to i kdyby jste s tím nesouhlasila. více
Dobry den,chtela jsem se zeptat jestli mi vznika narok na odstupne ,jelikoz jsem pul roku na nemocenske a me misto je jiz obsazene.Po ukonceni nemocenske mi daji vypoved.Pracuji tam jiz 3apul roku.Dekuji
Odpověď:
V případě výpovědi ze strany zaměstnavatele z organizačních důvodů, tedy že pro Vás nemá práci, Vám vzniká nárok na odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku, zároveň běží dvouměsíční výpovědní lhůta. Pracovní poměr lze ukončit také dohodou k určitému dohodnutému datu (potom neběží výpovědní lhůta), v takovém případě je žádoucí do dohody výslovně uvést odkaz na příslušné ustanovení zákona, ze kterého bude vyplývat, že pracovní poměr končí z organizačních důvodů na straně zaměstnavatele, aby bylo zřejmé, že máte nárok na odstupné.
Martina Štěpánková
Dobrý den,chtěl bych se zeptat ohledně paragrafu na dceru.Manželka v dubnu čeká druhé dítě a mam dotaz,jestly mohu po dobu její hospitalizace na porodnici požadovat paragraf na dceru.Její 5.5 let.Chodí do školky od 6 hod do 15 hod.Mohu tento paragraf využít.
Odpověď:
Pokud potřebujete pečovat o dítě vzhledem k tomu, že Vaše žena je v porodnici, vznikne Vám podle zákona 590/2006 Sb., o nemocenském pojištění nárok na dávku nemocenského pojištění - ošetřovné (paragraf), a to nejvýše po dobu 9 kalendářních dnů. Zaměstnavatel je povinen Vám po tuto dobu poskytnout volno, po tuto dobu Vám nebude náležet plat, ale vznikne Vám nárok na uvedenou dávku.
Martina Štěpánková
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak je časově omezená doba na plánované ošetření dítěte u odborného lékaře vzdáleného od místa bydliště cca 30km.Zda-li může zaměstnavatel proplatit pouze 4hodiny z pracovní doby a zbytek pracovní doby dát neplacený se slovy " cestujte si ve svém volném čase, zda se zaměstnavatel řídí vnitřním řádem podniku,v kolektivní smlouvě o propustkách není ani slovo, a nebo by se měl řídit zákoníkem práce, který by měl být směrodatný pro všechny mzdové pracovníky?? Pokud mám pravdu, poradte mi prosím, kam se mám dál obrátit. Děkuji
Odpověď:
Pracovní volno k doprovodu dítěte k lékaři upravuje nařízení vlády č.
590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci. Podle tohoto nařízení má zaměstnanec nárok na pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu k doprovodu dítěte do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení. Volno se poskytuje na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu. Nařízení nestaví časové omezení na 4 hodiny.
Martina Štěpánková
Jsem členkou výrobního družstva a členkou kontrolní komise družstva.Byly mně dána výpověď pro nadbytečnost.Mému nadřízenému sdělil předseda,že mu vadí ,že do všeho šťourám.Je možné abych dostala výpověď do konce volebního období?Na mé místo pravděpodobně nastoupí jiná paní,která zatím pracuje ve družstvu na jiné pozici.
Odpověď:
§ 52 zákoníku práce (zákon 262/2006 Sb.) upravuje důvody, za kterých Vám zaměstnavatel může dát výpověď. Pokud dává zaměstnavatel výpověď pro nadbytečnost, tak již místo nepotřebuje. Pokud ale na Vašem pracovním místě zaměstná někoho jiného, je nadbytečnost pouze zástupným výpovědním důvodem a skutečný důvod spočívá v něčem jiném, jak sama uvádíte. Takováto výpověď by mohla být považována za neplatnou, proti neplatnosti je možné se bránit žalobou k soudu. Pokud dá zaměstnavatel zaměstnanci neplatnou výpověď, je třeba, aby zaměstnanec oznámil zaměstnavateli bez zbytečného odkladu písemně, že trvá na tom, aby ho dále zaměstnával. Pokud byste se chtěla proti výpovědi bránit doporučuji Vám se obrátit na advokáta. Žalobu na neplatnost rozvázání pracovního poměru výpovědí je třeba doručit soudu nejpozději ve lhůtě dvou měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit tímto rozvázáním.
Martina Štěpánková více
Dobrý den, 30.12.2008 jsem v práci dala výpověd dohodou k 6.2.2009, práce kvůly které jsem výpověd dala mi nevyšla, proto jsem v práci požádala o stáhnutí výpovědi řekli mi, že ano. 28.1.2009 jsem začla marodit a zjistila, že jsem těhotná. V současné době jsem furt na nemocenské paní doktorka mě kvůly těhotenství nechala doma mám náročnou práci. A před 14 dni jsem se z práce dozvěděla, že mi výpověd nestáhli jak slibovali. Co mám ted dělat? Prosím poradte děkuji Moricová
Odpověď:
Pokud jste uzavřela se zaměstnavatelem dohodu o ukončení pracovního poměru, tak není možné zaměstnavatele donutit, aby vzal dohodu zpět, záleží pouze na jeho rozhodnutí.
Martina Štěpánková
Dobrý den, je možné, aby mi zaměstnavatel ráno zavolal,že mi dává na jeden den dovolenou z důvodu nedostatku dětí ve třídě?(pracuji ve školství)Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Podle § 217 odst. 1 je zaměstnavatel povinen oznámit určenou dobu čerpání dovolené alespoň 14 dnů předem, pokud se se zaměstnancem nedohodne jinak. Není tedy možné, aby Vám zaměstnavatel ráno zavolal a oznámil Vám, že Vám nařizuje dovolenou.
Martina Štěpánková
Dobrý den , byl jsem na lékařském vyšetření s dítětem . Po předání potvrzené propustky mi bylo řečeno , že mi propustku neproplatí! A to z důvodu:Vyšetření má být provedeno po pracovní době. Uvedený spec. má však ord. hodiny pouze dopoledne . Je možné , aby mi zaměstnavatel upíral proplacení propustky?
Odpověď:
Podle nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci má zaměstnanec nárok na pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu k doprovodu dítěte do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení. Volno se poskytuje na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu.
Pokud má lékař ordinační hodiny, které se shodují s Vaší pracovní dobou, nebylo možné provést vyštření mimo pracovní dobu, jak argumentuje Váš zaměstanvatel, a tudíž Vám podle tohoto nařízení náleží náhrada mzdy nebo platu. Zaměstnavatel by tak neměl proplacení propustky odmítat.
Martina Štěpánková
Prosím o odpověď na dotaz. Pokud se jedná o zaměstnance s nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobou je nutné,aby návštěvu lékaře uskutečňoval v pracovní době nebo je povinnost tohoto zaměstnance návštěvu uskutečňovat mimo pracovní dobu.
Děkuji
Odpověď:
Podle nařízení vlády č. 590/2006 Sb. kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci /"pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout, pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu". / Z nařízení vyplývá, že by zaměstnanec měl návštěvu lékaře uskutečnit mimo pracovní dobu, a pokud to není možné, např. vzhledem k ordinačním hodinám lékaře, lze lékaře navštívit v pracovní době.
Martina Štěpánková
Dobry den, vzhledem k tomu, ze jsem tehotna pozadala jsem zamestnavatele o uvolneni z praci, ktere mohou tehotenstvi ohrozit (zvedani tezkych predmetu, pobyt v malych prostorech, ve kterych je narvano vetsi mnozstvi lidi) a zaroven jsem odmitla pracovat o vikendech a prescas.
Zamestnavatelka se k teto zadosti nevyjadrila a od te doby jsem neustale tercem jeji kritiky. Snazi se presvedcit ostatni kolegy, ze svou praci delam spatne a naznacuje, ze pokud budu trvat na svych pozadavcich muze mi dat vypoved, pripadne zaridit abych se po materske dovolene nevratila zpet na sve misto. Muzete prosim poradit jaka mam v teto situaci prava ? Dekuji mnohokrat Katerina
Odpověď:
Situace, kterou popisujete je pro Vás samozřejmě velmi složitá. Nicméně podle zákoníku práce nesmí zaměstnavatel zaměstnávat těhotné ženy prací přesčas, Váš požadavek je tak zcela v souladu se zákonem. Podle § 239 Koná-li těhotná zaměstnankyně práci, která je těhotným zaměstnankyním zakázána nebo která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství, je zaměstnavatel povinen převést ji dočasně na práci, která je pro ni vhodná a při níž může dosahovat stejného výdělku jako na dosavadní práci. Požádá-li těhotná zaměstnankyně pracující v noci o zařazení na denní práci, je zaměstnavatel povinen její žádosti vyhovět.
Podle zákoníku práce Vám nemůže dát zaměstnavatelka v průběhu těhotenství výpověď. více
Dobrý den, měla bych dotaz, zaměstnavatel mi naznačil, že je nás na prodejně víc než potřebuje, klesá prodej a že by bylo vhodné, kdybych dala výpověď. Já samozřejmě nechci přijít o práci a pokud mě zaměstnavatel chce nechat odejít, měla bych mít správně asi nárok na dva platy jako odstupné. Ty ale můj zaměstnavatel chce ušetřit. Donutil mne podepsat, jakož i mé kolegyně, snížení platu, že se spol. právě nachází v těžké finanční situaci. Ale jelikož jsem služebně nejmladší, tento měsíc mi měla přijít snížená výplata a opravdu přišla. Kolegyně se ale svěřily, že jim zaměstnavatel poslal mzdu jako obyčejně, tedy ne sníženou !! Můžu se nějak bránit? Jak se zachovat v takové situaci?
Děkuji předem za Vaši radu.
S pozdravem
Aktij
Odpověď:
Pokud zaměstnavatel nemá dostatek práce a chce snižovat stavy, nejste samozřejmě povinna dát výpověď. V takovém případě Vám může dát výpověď zaměstnavatel, což je pro Vás samozřejmě výhodnější, neboť Vám náleží odstupné.
Podle § 52 odst. 1 písm. c) zákoníku práce může zaměstanavatel dát zaměstnanci výpověď stane-li se nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách. V takovém případě Vám poběží výpovědní lhůta, která činí dva měsíce a vznikne Vám nárok na odstupné ve výši *nejméně trojnásobku průměrného výdělku.* Podle § 110 zákoníku práce náleží za stejnou práci nebo za práci stejné hodnoty všem zaměstnancům u zaměstnavatele stejná mzda nebo plat. Pokud konáte stejnou práci jako ostatní kolegyně, náleží Vám stejná mzda.
Pokud by zaměstnavatel mzdu snížil pouze Vám, a to kvůli Vašemu věku, jednalo by se o diskriminaci z důvodu věku. více
Jdu na svatbu jako svědek,mám narok na placené volno?
Dekuji za odpověd.
Odpověď:
Podle nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek se pracovní volno poskytne na 2 dny na vlastní svatbu, z toho 1 den k účasti na svatebním obřadu; náhrada mzdy nebo platu přísluší však pouze za 1 den. Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne rodiči na 1 den k účasti na svatbě dítěte a ve stejném rozsahu se poskytne pracovní volno bez náhrady mzdy nebo platu dítěti při svatbě rodiče.
Z tohoto vyplývá, že pokud jdete na svatbu pouze jako svědek a nejste rodičem snoubenců, nemáte nárok na placené volno.
Martina Štěpánková
dobrý den mám problém začal sem marodit 5 dní před ukončením zkušební doby...když jsem přinesl neschopenku do práce a personalistka mi oznámila,že semnou firma rozvazuje pracovní poměr nebo spíše rozváže pracovní poměr až po marodní, to už ale nebudu ve zkušební době...když budu marodit dále májí právo mě vyhodit??? předem děkuji za odpověď
Odpověď:
Podle § 66 zákoníku práce zaměstnavatel i zaměstnanec mohou zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Zkušební doba se o dobu, kdy jste byla nemocná a nekonala práci v průběhu zkušební doby, prodlužuje.
Martina Štěpánková
Zaměstnavatel nám zkrátil dovolenou v nepřetržitém provozu z 25 dní ročně na 17 dní.Prý to tak mám být a je to prý proto, že pracujeme v 12 hod. směnách, což ale není pravidlem.Je to správné?Má vliv na výpočet délky dovolené délka pracovní doby např 7,5 hod nebo 11 hod směny?Je třeba si brát pak dovolenou i na směny připadající na víkend nebo svátek?Tato otázka nám není jasná a potřebovali bychom tuto otázku kompletně vysvětlit. Děkujeme
Odpověď:
Podle zákoníku práce máte nárok nejméně na 4 týdny dovolené, pokud jste za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u něho práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce, přísluší Vám dovolená za kalendářní rok, popřípadě její poměrná část, jestliže pracovní poměr netrval nepřetržitě po dobu celého kalendářního roku. Za odpracovaný se považuje den, v němž zaměstnanec odpracoval převážnou část své směny; části směn odpracované v různých dnech se nesčítají.
Pokud jste tedy zaměstnán u zaměstnavatele celý rok, náleží Vám podle zákoníku práce nejméně 4 týdny dovolené, přičemž týdnem dovolené se rozumí 7 po sobě následujících kalendářních dnů. Není tak možné, aby Vám zaměstnavatel zkrátil dovolenou na 17 dnů. Minimální délka dovolené je spojená s pracovním poměrem a délka směny tak nemá vliv na délku dovolené, stejně tak jako délku dovolené neovlivňuje to, zda u zaměstnavatele pracujete na částečný nebo plný úvazek. více