Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den, ráda bych věděla jak dlouho mohu být u lékaře, pokud je lékař mimo okres mého bydliště i pracoviště. Dojíždím z kolínského okresu k lékaři do Prahy. Všude čtu, že je to jen na dobu "nezbytně nutnou", ale co když strávím u lékaře půl dne a zpět do práce už to prostě nestihnu. Má zaměstnavatel právo počítat mi takovýto den jako neplacené volno???
Děkuji za odpověď
S pozdravem Basiková
Odpověď:
Podle § 199 zákoníku práce představuje návštěva lékaře důležitou osobní překážku v práci na straně zaměstnance.Nařízení vlády č. 590/2006 Sb. pak stanoví, že zaměstnavatel poskytne zaměstnanci pracovní volno s náhradou mzdy, pokud vyšetření nebo ošetření není možné provést mimo pracovní dobu.
Volno poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout. Pokud je vyšetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu, jež by byla potřeba k ošetření v nejbližším zdravotnickém zařízení. více
Dobrý den 5.12.jsem ukončila pracovní poměr a to okamžitě z duvodu neplaceni.zaměsnavatel mi nevyplatil mzdu za rijen ani do 15dnu podle zákona mám nárok na tři odstupné platy.zaměstnavatel nereaguje na me vyzvy tudíš nevim jak dostat peníze které mi dluží???děkuji za odpověd
Odpověď:
Pokud Vám zaměstnavatel mzdu nevyplatí, bude nutné ji vymáhat soudní cestou.
Doporučuji Vám nyní se obrátit na úřad práce.
Martina Štěpánková
existuje ochraná lhůta při výpovědi zaměstnavatele ve věku 60 let
Odpověď:
Zákoník práce žádnou zvláštní ochrannou lhůtu při výpovědi zaměstnance ve věku 60 let nestanoví. V případě výpovědi z organizačních důvodů (§ 52 písm. a) až c) zákoníku práce) má zaměstnanec nárok na odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku.
Martina Štěpánková
Dal jsem výpověd s dvouměsíční výpovědní dobou.Mám nárok v této době na dovolenou?
Odpověď:
I ve výpovědní době lze čerpat dovolenou.
Martina Štěpánková
Dobrý den, chci se zeptat jak mam postupovat když zaměstnavatel mně neprávě obvinil z krádeže surovin z kuchyně kde pracuji, a také mi vyhrožuje že si mám dát pozor ať dojdu z práce vpořádku.(také mě jednou chytil pod krkem) Děkuji
Odpověď:
Tento dotaz přesahuje rámec právní poradny. Jednání, které popisujete je spíše na pomezí trestního práva. Nicméně Vám lze doporučit, abyste s Vaším zaměstnavatelem pokud možno jednal za přítomnosti třetích osob.
Martina Štěpánková
Dobrý den,,nárok na sociální podporu mám po půl roce odpracování nebo po roce odpracování..Děkuji za odpověď
Odpověď:
Tento dotaz přesahuje rámec právní poradny. Obraťte se na Českou správu sociálního zabezpečení.
Martina Štěpánková
Dobrý den
Měl bych dva krátké dotazy. Skončil jsem prac. poměr k 30. 11 dohoou. A mám už novou práci, kdybych marodil, tak je tomu jak? Marodné se vztahuje ještě na starého zaměstnavatele a nebo už na nového? Jaká je tam ochranná lhůta, kdy můžu vůbec na starého zaměstnavatele marodit? Určitě nemůžu na oba...A ještě jeden dotaz.. Když člověk dostane nečekanou výpoved na hodinu, po třech dnech dostane zápočtový list, kam pak s ním kvůli zdravotnímu a sociálnímu pojištění, dokud si nesežene novou práci? Tak aby nemusel hradit nějaké ztráty na odvodech...Děkuji za odpovědi.
Odpověď:
Tento dotaz přesahuje rámec právní poradny, doporučuji se s dotazem obrátit na Českou správu sociálního zabezpečení.
Martina Štěpánková
Dobrý den,chtěla bych se zeptat kolik procent z platu se plati pri paragrafu na nemocné dite do 10-ti let.dekuji
Odpověď:
Výše podpory za kalendářní den činí 60% denního vyměřovacího základu.
Martina Štěpánková
Dobrý den. Pracuji na pružnou pracovní dobu, s tím, že pevná doba kdy v práci být musím je 8,00 - 13,30. Pokud jdu tedy k lékaři a jsem tam od 7,00 - 9,00 - má se to takto zapsat do docházky? Nebo až od té "pevné doby", tedy 8h rána?? Nárok mám tedy na náhradu od osmé hodiny? Musím to nadpracovat? Díky.
Odpověď:
Pružná pracovní doba je upravena v § 85 zákoníku práce, odstavec 4 tohoto ustanovení uvádí příkladmo některé situace, kdy se pružné rozvržení pracovní doby neuplatní, např. při pracovní cestě zaměstnanců,
při nutnosti zabezpečení naléhavého pracovního úkolu ve směně, jejíž začátek a konec je pevně stanoven, nebo brání-li jejímu uplatnění provozní důvody, a v době důležitých osobních překážek v práci, po kterou zaměstnanci přísluší náhrada mzdy nebo platu podle § 192 nebo peněžité dávky podle předpisů o nemocenském pojištění. V takovýchto případech platí pro zaměstnance předem stanovené rozvržení týdenní
pracovní doby do směn, které je zaměstnavatel pro tento účel povinen určit.
Podle mého názoru, pokud jde o návštěvu lékaře, tak na náhradu máte nárok až od osmé hodiny, kdy začíná pevná pracovní doba.
Martina Štěpánková
Prosí poradte nastoupil jsem do firmi kde mi nechtěj proplácet propustky při doprovodu syna k lékaři který je vzdálen 78 km a trvá to celou směnu v práci mám nárok na placení propustek, ze zákona prý mám nárok jen na 4 hod. za měsíc Děkuji za radu VOLF
Odpověď:
Podle nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci má zaměstnanec nárok na pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu k doprovodu dítěte do
zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení. Volno se poskytuje na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu. Nařízení nestaví časové omezení na 4 hodiny měsíčně.
Martina Štěpánková
mám nárok na proplacení propustky při doprovodu syna k lékaři zaměstnavatel my tvrdí že mám nárok jen 4 hod. měsíčně co je na tom pravdy a jak se mám bránit jinde mi to propláceli bez problémů dík za pomoc volflubos@centrum.cz
Odpověď:
Podle nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci má zaměstnanec nárok na pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu k doprovodu dítěte do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení.
Volno se poskytuje na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu. Nařízení nestaví časové omezení na 4 hodiny měsíčně.
Martina Štěpánková
Dobry den,jsem obcanka Ukrainy,a uchazim se o prace deligatky.Byla jsem pozvana na pohovor,ale jak jsem rikla ze nemam trvaly pobyt,jen dlovhodobovy,tak hned rikla ze me nechce,ze je to problem,a ze me neveme ani na zivnostensky list.Je to uz 2 misto,kde se se mnou tahle jednalo,citimse zoufale:((((
Odpověď:
Pokud máte pouze povolení k dočasnému pobytu, potřebujete k práci pracovní povolení. Jeho vyřízení představuje určitou administrativní zátěž pro zaměstnavatele. Zaměstnavatele tak upřednostňují osoby, které
toto povolení nepotřebují. Tento postup sice znevýhodňuje cizince, kteří potřebují pracovní povolení, nicméně zaměstnavatel by pravděpodobně toto znevýhodnění odůvodnil uvedenou administrativní zátěží. Je proto třeba vydržet a najít zaměstnavatele, který bude ochoten pracovní povolení vyřídit.
Martina Štěpánková
Dobrý den,chtěl bych se zeptat jestli si musim v případě neplaceného volna sám platit soc. a zdrav. pojištění.Mám nárok na 20 dnů dovolené z toho 16 dnů určil zaměstnavatel nyní ještě určuje 2 dny které již nemám.Proto mě navrhuje neplacené volno , s tím že si musím zaplatit již zmíněné pojištění. Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Po dobu neplaceného volna si zaměstnanec hradí uvedené náklady sám, není to povinností zaměstnavatele. Nicméně se lze se zaměstnavatelem dohodnout, že tyto náklady uhradí a následně Vám je strhne ze mzdy.
Martina Štěpánková
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, dostala jsem výpověď ve zkušební době a teď týden po dostání výpovědi, jsem nastoupila na nemocenkou. Mám právo marodit ve výpovědní lhůtě?
Odpověď:
I v průběhu výpovědní doby máte nárok být doma v případě nemoci, jste-li lékařem uznána práce neschopnou. A máte nárok na dávku nemocenského pojištění - nemocenskou. Pokud Vaše zaměstnání již skončilo máte nárok na dávku nemocenskou pouze pokud jste onemocněla v tzv. ochranné lhůtě, která činí sedm dní od skončení zaměstnání.
Martina Štěpánková
Dobrý den,zaměstnavatel zřídil jakýsi fond hodin,kam se v případě že musím navštívit lékaře,zapisují zameškané hodiny,které si musím napracovat.Pokud si nestačíh hodiny napracovat do konce roku,budou mi strženy s platu.Stejně tak to platí že jakmile nemáme práci,zůstáváme doma a tyto hodiny se nám opět započítávají do fondu.A pokud je hodně práce,musíme chodit na přesčasy a tím si umažeme zameškané hodiny.Je to tak v pořádku?Mám pracovní smlouvu na dvousměnný provoz ale po domluvě se zaměstnavatelem momentálně pracuji jen na ranní směnu(pečuji o malé dítě)tato změna není v prac smlouvě uvedena.Děkuji
Odpověď:
Návštěva lékaře představuje důležitou osobní překážku v práci na straně zaměstnance. Nařízení vlády stanoví, že zaměstnavatel poskytne zaměstnanci pracovní volno s náhradou mzdy pokud vyšetření není možné provést mimo pracovní dobu.
Volno poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout. Pokud je vyšetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu, jež by byla potřeba k ošetření v nejbližším zdravotnickém zařízení.To znamená, že byste si nutnou návštěvu lékaře neměla napracovávat a není možné, aby Vám neodpracované hodiny byly strhávány z platu.
Pokud zaměstnavatel pro Vás nemá práci, tak se jedná o překážku na straně zaměstnavatele. více
Dobrý den,pracuji na ZŠ jako zástupce ředitele osmý rok. Loni se vyměnil ředitel a zdá se, že dojde k tomu, že mě dále nebude jako zástupkyni potřebovat. Může mě jen tak odvolat z místa zástupce? Nebo mě může jen převelet na jinou práci jako normální řadovou učitelku bez mého souhlasu? Musí za mě mít náhradu nebo může místo zůstat neobsazené?Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Podle zákoníku práce se až na uvedené výjimky pracovní poměry založené podle dosavadních právních předpisů jmenováním považují za pracovní poměry založené pracovní smlouvou. Vzhledem k tomu by Vás ředitel školy neměl jednostranně odvolat. Pokud bude místo nadbytečné bylo by možné dát Vám výpověď z organizačních důvodů nebo se s Vámi dohodnout na změně pracovní smlouvy.
Pokud jde o organizační strukturu školy doporučuji spíše obrátit se s žádostí o informaci na zřizovatele školy.
Martina Štěpánková
Zdravím
Jen bych měl pár dotazů týkající se výpovědi..Jsem v klasické dvouměsíční ale teď jsem se od kamaráda-kolegy který se zná dobře s našim vedoucím dozvěděl že by mě mohl pustit i dřív tedy teď k dvacátému listopadu...Je to možné jen tak udělat takovéto rozhodnutí (bez papírů pouze na slovech) a nebo by se měl člověk přeci jen trochu posychrovat novou výpovědí-dohodou a starou zrušit..Aby mi nehrozilo nějaké stíhání či úhrada ušlého zisku..A pak v zápočtáku bude uvedeno toto nové datum a nebo oficiální (tedy konec prosince) a kdy se to tam prosím vás ještě vepisuje? Děkuji.
Odpověď:
Na skončení pracovního poměru k určitému datu se můžete se zaměstnavatelem dohodnout i ve výpovědní lhůtě, podle zákoníku práce musí být tato dohoda písemná. Chcete-li skončit pracovní poměr dříve než
uplyne výpovědní doba, doporučuji Vám tuto dohodu se zaměstnavatelem písemně uzavřít. V zápočtovém listě bude uvedeno datum, ke kterému se zaměstnavatelem dohodou ukončíte pracovní poměr.
Martina Štěpánková
Dobrý den,
mám takovýd odotaz u bývalého zaměstnavatele jsem měla smlouvu na dobu určitou do 31.12.2008.Našla jsem si lepší práci,ale potřebovali mne abych nastoupila okamžitě.Takže už pracuji od 1.11.u jiné firmy.Tahle ta nová firma mi slíbila,že mne vezme i s paragrafem.Ale můj bývalý zaměstnavatel mi nechce vystavit zápočtový lis a ani vydat mzdu za říjen 2008.Co mám dělat.Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Vzhledem k tomu, že jste měla pracovní poměr na dobu do 31.12.2008, Váš pracovní poměr dosud neskončil, zaměstnavatel je povinen vydat Vám zápočtový list až po skončení pracovního poměru. Tím, že jste nastoupila u nového zaměstnavatele jste porušila své závazky vůči dosavadnímu zaměstnavateli. Ten by případně mohl vůči Vám uplatnit nárok na náhradu škody, která by mu Vaším jednáním vznikla.
Pokud pobíráte nějaké dávky z nemocenského pojištění (nemocenské či podpora při ošetřování člena rodiny) a zároveň jste nastoupila do zaměstnání, může Vám být dávka snížena či odňata.
Martina Štěpánková
Dobrý den,
ve firmě jsem zaměstnána již 3 roky a smlouvu mám na dobu neurčitou. Nyní je zaměstnavatel nucen propouštět a tak mi navrhl,zda neodejdu dohodou během jednoho nebo dvou týdnů a místo dvou platů odstupného si neřeknu o menší rozumnou částku. Já mám však ještě jeden dotaz. Již více než rok mám uznanou chorobu z povolání, pokud nepřistoupím na dohodu, mám nárok na nějaké odstupné, nebo snad dokonce rentu, pokud skončím např. na úředu práce? Děkuji za odpověď
Odpověď:
V případě, že ukončíte pracovní poměr dohodou, přičemž důvodem ukončení jsou organizační důvody na straně zaměstnavatele, máte nárok na odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku (tedy stejně jako když Vám dá zaměstnavatel výpověď z organizačních důvodů). Dohoda o ukončení pracovního poměru musí být uzavřena písemně. Zároveň máte právo požadovat, aby v dohodě byly výslovně uvedeny důvody ukončení pracovního poměru (§ 52 písm. a) až c) zákoníku práce), tedy aby bylo zřejmé, že máte nárok na odstupné.
V případě ukončení pracovního poměru z důvodu nemoci z povolání (§ 52 písm. d) zákoníku práce) na základě dohody mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem nebo výpovědi dané zaměstnavatelem přísluší při skončení pracovního poměru zaměstnankyni odstupné ve výši nejméně dvanáctinásobku průměrného výdělku. více
Dobrý den, jsem ve dvouměsíční výpovědní lhůtě (která končí koncem prosince) a marodím, pokud ukončím prac. neschopnost dříve než před řádným ukončením pracovního poměru, zajímá mě zda jsem povinen ještě nastoupit do práce..Případně jaké sankce ze strany zaměstnavatele mi hrozí..Můžu napsat a poslat třeba nějaký dopis? 2, V jaké časovém limitu po ukončení prac. poměru je zaměstnavatel povinen vydat zápočtový list? Může ho třeba záměrně zdržovat a jak se proti tomu můžu bránit...Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Pokud ukončíte pracovní neschopnost, jste povinen nastoupit zpět do práce, a pracovat do uplynutí výpovědní lhůty, tedy do skončení pracovního poměru, který skončí až uplynutím výpovědní lhůty.
Pokud byste do práce nenastoupil, zaměstnavatel by po Vás mohl vymáhat škodu, která by mu Vaší neomluvenou nepřítomností vznikla.
Zaměstnavatel je povinen vydat zápočtový list, nebo-li potvrzení o zaměstnání, ihned po skončení pracovního poměru, nesmí jej nijak zadržovat.
Pokud by zaměstnavatel odmítal zápočtový list vydat, je vhodné jej písemně vyzvat k jeho vydání. Pokud by i poté zápočtový list nevydal, lze se jeho vydání domáhat soudní cestou a zároveň požadovat náhradu škody, která by Vám zadržením zápočtového listu vznikla.
Martina Štěpánková