Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den, nepodařilo se mi dovolat na uvedená telefonní čísla v určeném čase. Prosím, napište mi, který čas na kterém čísle je nejvhodnější. Potřebuji poradit ohledně obrany proti šikaně zaměstnavatele. Děkuji EL
Odpověď:
Telefonická poradna funguje v době uvedené na internetu. Pokud jste se nemohla dovolat, tak se Vám omlouváme. V uvedenou dobu se na nás můžete kdykoli znovu obrátit.
Martina Štěpánková
dobry den,onemocnelo mi dite,nastoupila jsem na paragraf a zamestnavatel me i presto nuti jit do prace,pokud se nedostavim hrozi mi vypoved.co se s tim da delat???
Odpověď:
Pracovní neschopnost, o které rozhodne ošetřující lékař, a ošetřování dítěte mladšího 10 let patří mezi důležité osobní překážky v práci na straně zaměstnance a zaměstnavatel je podle zákoníku práce povinen Vaší nepřítomnost omluvit. V důsledku těchto překážek zaměstnanec práci nekoná, zaměstnavateli dočasně zanikla povinnost zaměstnanci práci přidělovat a zaměstnanci zanikla dočasně povinnost práci vykonávat.
Zaměstnavatel Vám tedy práci přidělovat nemůže.
Martina Štěpánková
Dobrý den,pracovala jsem jako prodavačka v potravinách s.r.o,od 15.11. jsem na nemocenské v důsledku finančních problémůse prodejna jinému obchodnímu řetězci i s pohledávkami.Dne 30.12.jsme dostali výpověd s tříměsíčním odstupným,ale při převzetí tam bylo datum 31.10.to jsem přeškrtla a napsala datum převzetí t.j.30.12.Tím mi vedoucí řekla,že mi dá náhradní práci po skončení nemocenské,že prodejna zanikla tudíž nemá pro mě práci.Přeřadí mě na úklid penzionu,který vlastní,nebo úklid dřeva na topení v kotelně.Má na to ze zákona právo,nebo můžu po skončení nemocenské skončit a dostat odstupné pěti platů.Předem děkuji za odpověd.Přeji pěkný den.Bára
Odpověď:
Zaměstnavatel je povinen Vám přidělovat práci podle pracovní smlouvy.
Pokud tedy máte v pracovní smlouvě uveden druh práce prodavačka, nemůže Vás vedoucí jejím jednostranným rozhodnutím přeřadit na úklid. Pokud pro Vás zaměstnavatel práci nemá, může Vám dát výpověď, nicméně potom by Vám běžela dvouměsíční výpovědní lhůta a měla byste nárok na odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku. Podle zákoníku práce činí odstupné minimálně 3 průměrné výdělky, na 5 platů byste měla nárok, pokud to např. upravuje kolektivní smlouva.
Martina Štěpánková
pracuji v nemenovaném hypermarketu , dle zákonníku práce máme nárok na prestávku pul hodiny , zamestnavatel od nas vyžaduje aby sme počas této prestávky urobili aj nákupy pre svoju vlastnu potrebu , podotýkam že ked sa hypermarket o 22 00 zatvára nákup si robím 21 50 zo súhlasom vedúceho v službe , na prestávku sa musim zaevidovat príchod aj odchod a vtej polhodine čakám ešte niekolko minut na pokladnu. a na informáciách aby mi tovar označili, s prestavky mi tak na obed ostane 10 minut- viacerí kolegovia si myslíme že je to nespravne, dakujem za odpoved
Odpověď:
Přestávka v práci je upravena § 88 zákoníku práce, účelem přestávky je poskytnutí času zaměstnanci na jídlo a oddech. Doba přestávky není pracovní dobou, zaměstnavatel Vás tedy nemůže nutit, abyste si v tuto dobu dělali nákupy. Na druhou stranu záleží zcela na zaměstnavateli, zda Vám umožní udělat si potřebný nákup krátce před koncem pracovní doby.
Martina Štěpánková
DOBRÝ DEN,
NEVÍM JESTLI MŮJ DOTAZ PATŘÍ SEM,ALE NEVÍM KAM SE OBRÁTIT.19.11.2009 JSEM PODALA VÝPOVĚĎ S DVOUMĚSÍČNÍ VÝPOVĚĎNÍ LHŮTOU.TUDÍŠ MI KONČÍ PR.POMĚR 31.1.1010.JENŽE 30.11, MĚ ZKOLIL ZÁNĚT LEDVIN A JÁ ŠLA NA NESCHOPENKU.ZAMĚSTNAVATEL MI TVRDÍ,ŽE MI VÝPOVĚĎ STOJÍ A ŽE SI VŠE BUDU MUSET NAPRACOVAT.PROTO VÁS ŽÁDÁM O RADU.PŘEDEM DĚKUJI
Odpověď:
Dobrý den, tuto problematiku řeší § 53 odst. 2 zákoníku práce, který stanoví, že byla-li zaměstnanci dána výpověď před počátkem ochranné doby (tj. před tím, než byl zaměstnanec uznán pro nemoc dočasně práce neschopným) tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá.
Záleží tedy na tom, zda má výpovědní doba skončit až po návratu zaměstnance z pracovní neschopnosti nebo ještě za jejího trvání.
Tj. pokud výpovědní doba skončí až po Vašem návratu z pracovní neschopnosti, nemá délka ochranné doby (pracovní neschopnosti)vliv na běh výpovědní doby, tj. výpovědní doba se o počet dnů nemoci neprodlouží. více
Dobrý den,chtěl bych se zeptat na kolik hodin z pracov. doby mám nárok při návštěvě lékaře s dítětem.
Dítě musí absolvovat special.vyšetření v Praze. Bydlíme v Plzni. V den vyšetření mám 11 hodi.pracov.dobu. Děkuji za odpoveď.
Odpověď:
K doprovodu dítěte k lékaři je zaměstnavatel povinen poskytnout Vám pracovní volno (s náhradou mzdy) na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však jeden den.
Viz příloha k nařízení vlády 590/2006 Sb. (okruh a rozsah jiých důležitých osobích překážek v práci), která stanoví, že zaměstnanec má nárok na pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení. Pracovní volno (s náhradou mzdy, pokud jde o doprovod manžela, druha, dítěte, rodiče a prarodiče) se mu poskytne na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu.
Martina Štěpánková
Dobrý den.
Firma, ve které pracuji, uvažuje o zavedení možnosti práce z domova, protože o to je mezi zaměstnanci zájem. Realizace se však stále odkládá, protože prý stále nejsou dořešeny některé problémy. V současnosti je za takovéto problémy považováno:
1. Pracovní úrazy - (jedná se o běžnou kancelářskou práci s počítačem). Chápu, že zaměstnavatel se chce chránit před zneužíváním, ale nerozumím tomu, proč na to mají doplácet lidé (především matky s dětmi), kterým by tato možnost výrazně pomohla.
2. Citlivá či tajná data - Zase chápu, že některá data, se kterými pracuji (např. data klientů) jsou tajná a nesmí se dostat mimo firmu, ale to by se snad dalo vymezit v podmínkách, že doma lze vykonávat pouze takovou práci, kde vyzrazení tajných dat nehrozí.
Jak se dají tyto překážky vyřešit? Jak tyto problémy řešily firmy, které již práci z domova zavedly? Kde může firma své pochybnosti prokonzultovat?
Děkuji za radu.
Odpověď:
Problematika práce z domova je v našem právním řádu upravena jen velmi rámcově a výkon domácí práce tak naráží na řadu překážek.
Zákonem neupravené záležitosti by měli zaměstnanec a zaměstnavatel naplnit dohodou.
Pokud jde o úpravu bezpečnosti a zdraví při práci, tato je v zákoníku práce upravena pouze v obecné podobě a je koncipována zejména s ohledem na prevenci rizik. Vzhledem k povaze výkonu práce z domova jistě nelze na zaměstnavatele plně aplikovat některé povinnosti vyplývajících z předpisů pracovního práva. Zaměstnavatel je však nadále povinen vytvářet podmínky pro bezpečné, nezávadné a zdraví neohrožující pracovní prostředí. Vždy tedy bude záležet na konkrétní dohodě se zaměstnancem, v jakém rozsahu budou podmínky naplněny.
Pokud by měl Váš zaměstnavatel zájem tuto problematiku konzultovat podrobněji, ať se obrátí na Gender studies o.p.s.
Veronika Drobílková
prosím,může zaměstnavatel dát zaměstnanci výpověď,když marodí
Odpověď:
Podle § 53 odst. 1 písm. a) zákoníku práce nesmí zaměstnavatel dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je v době, kdy je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným, pokud si tuto neschopnost úmyslně nepřivodil nebo nevznikla-li tato neschopnost jako bezprostřední následek opilosti zaměstnance.
více
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s nahlašováním nepřítomnosti na pracovišti, jestli je nějakým předpisem stanovena doba, do kolika hodin, minut, musím nahlásit nepředpokládanou nepřítomnost např. mi přes víkend onemocní dítě. Je v této otázce rozdíl mezi zaměstnancem v pracovním a zaměstnancem ve služebním poměru? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Podle zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů je příslušník povinen o poskytnutí služebního volna požádat. To však neplatí, jestliže mu není překážka ve službě - péče o nemocné dítě známa předem. Je třeba nepřítomnost nahlásit jakmile se o ní příslušník dozví.
Obdobně se bude postupovat i v pracovně-právním vztahu.
Martina Štěpánková
Dobrý den, vedení firmy mně oznámilo, že k 1.12. je zrušena má pracovní pozice vedoucí logistiky. Byla mi nabídnuta jiná pozice, která se skládá částečně z mé dosavadní práce a částečně z nové náplně práce. Pokud bych na tuto nabídku nepřistoupila, mám nárok na odstupné? V délce kolika měsíců? Předem děkuji za odpověď.
Odpověď:
Na Vaši otázku nelze jednoznačně odpovědět. Náplň práce musí odpovídat druhu práce sjednaném v pracovní smlouvě, druh práce je obvykle vymezen obecněji a náplň práce jej potom konkretizuje.
Záleží tedy, zda nová náplň práce odpovídá druhu práce, který máte sjednán v pracovní smlouvě.
V případě, že by pro Vás zaměstnavatel neměl práci odpovídající Vaší pracovní smlouvě, tak by Vám mohl dát výpověď tzv. z organizačních důvodů, potom výpovědní lhůta činí dva měsíce a nárok na odstupné je nejméně ve výši trojnásobku průměrného výdělku.
Martina Štěpánková
V poradně na hledej práci byla tato odpověď ohledně označení příchodu a odchodu 10 min. před a po pracovní době. Kdo z Vás má pravdu?
Váš zaměstnavatel je oprávněn po Vás požadovat razit odchod 10 minut po pracovní době v případě, že vzdálenost na Vaše pracoviště od místa, kde se razí příchod a odchod, je 10 minut. V podstatě se jedná zejména o plošně rozlehlá pracoviště, jelikož zaměstnanec je povinen být na začátku pracovní doby již na svém pracovišti a zahájit pracovní činnost, nikoliv pouze projít vstupním místem a poté potřebovat další minuty na přesun na své pracoviště – reálné místo výkonu práce. Na samotné zahájení pracovní činnosti má také vliv, zda Vaše pracovní činnost vyžaduje speciální pracovní oděv atd., kdy lze předpokládat, že budete potřebovat delší čas na přípravu pro samotný výkon činnosti. Zaměstnavatel má rovněž právo požadovat razit odchod 10 minut po pracovní době, je-li to upraveno v kolektivní smlouvě nebo vnitropodnikovým předpisem.
Odpověď:
Podle § 81 odst. 3 zákoníku práce je zaměstnanec povinen být na začátku směny na svém pracovišti a odcházet z něho až po skončení směny. Není tedy možné, aby zaměstnanec přicházel do zaměstnání a odcházel ze zaměstnání na začátku a na konci směny, pokud cesta na pracoviště od příchodu k zaměstnavateli trvá určitou dobu.
Martina Štěpánková
Dobrý den,
jsem zaměstnaná v holdingové společnosi přímo u jejího majitele jako vedoucí sekretriátu. Původně 1 rok jsem pracovala jako administrat.pracovnice obchodu, přeložili mne z důvodu jazykové vybavenosti apod. právě na sekretariát. (Dalším důvodem je periodicky po 2 letech odchod zaměstnankyň ze sekretariátu). Tudíž již 10 měsíců jsem na sekretariátu a jsem v situaci, kdy chci také podávat výpověď. Mám obavy, že mne zaměstnavatel nebude chtít propustit a bude mi dělat problémy typu něco na "Vás vyrobím, nedám Vám zápočtový list a pokud ano, pak jen s hrubým porušením práce, resp.§53 atd." Jakým způsobem se mohu bránit? Na co mám právo - nemyslím tím odstupné apod. Doposud jsem neměla žádné porušení prac.kázně ani jiný přestupek, šikaně odolávám, snažím se být zdvořilá apod. Velmi Vás prosím o Vaši odpověď a každé Vaší rady si velmi vážím. Děkuji, s úctou Jitka O.
Odpověď:
Pokud chcete ukončit pracovní poměr, je možné tak učinit dohodou nebo výpovědí. Dohodou lze ukončit pracovní poměr k určitému datu, pokud s dohodou zaměstnavatel souhlasí. Nesouhlasí-li s dohodou, můžete dát písemně výpověď, jako zaměstnankyně můžete dát výpověď bez udání důvodu.
Následně poběží dvouměsíční výpovědní lhůta. K výpovědi souhlas zaměstnavatele nepotřebujete. Při skončení pracovního poměru je podle §313 zákoníku práce zaměstnavatel povinen vydat zaměstnankyni potvrzení o zaměstnání, tzv. zápočtový list. Pokud Vám bude zaměstnavatel činit problémy, které uvádíte, např. by Vám odmítl vydat zápočtový list nebo jako důvod ukončení pracovního poměru uvedl hrubé porušení pracovních povinností, bylo by žádoucí vyhledat právní pomoc a případně se takovémuto jednání zaměstnavatele bránit soudní cestou.
Martina Štěpánková
Pracuji jako vychovatelka ve šk. družině. V lońském šk. roce jsem pracovala na plný úvazek=28 hodin,učila jsem na nižším stupni výchovy a mohla suplovat. V letošním šk. roce jsem podepsala platový výměr na zkrácený úvazek 25 hodin, nemůžu učit ani suplovat, což bylo odůvodněno tím, že jsem neaprobovaná.Na nižším stupni dobírají hodiny do úvazku učitelé z vyššího stupně, kteří, stejně jako já, také nemají aprobaci pro nižší stupeň.Mohu se proti tomuto rozhodnutí nějak bránit? Je možné zpětně řešit můj zkrácený úvazek? Pokud bych výměr nepodepsala, může mne vedení propustit pro nadbytečnost? ...děkuji.
Odpověď:
Vzhledem k tomu, že jste podepsala změnu na zkrácený pracovní úvazek, lze se jen těžko zpětně dovolávat nějaké změny.
Situaci, kdy Vám není umožněno učit a suplovat na nižším stupni, zatímco učitelům z vyššího stupně ano, lze těžko posoudit, bylo by třeba znát více informací o požadavcích na osoby, které mohou učit nebo suplovat na nižším stupni.
Zaměstnavatel může dát zaměstnankyni výpověď pouze z důvodů uvedených v zákoníků práce, mezi tyto důvody patří také tzv. organizační změny,
tedy:
a) ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
b) přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část, více
Mám dotaz jak je to odstupným,když vedoucí nám k 30.10.2009dává výpověd s 3měsíčním odstupným a nedala nám 2měsíční výpověd ptám se zda nemáme nárok na pětiměsíční odstupné.Ruší se prodejna s.r.o a přebírá ji jiná a.s dá si tam své zaměstnance,manažerku.Nedohodli jsme se na plat.podmínkách,proto končíme.Díky B.
Odpověď:
Podle zákoníku práce máte ze zákona nárok na odstupné nejméně ve výši trojnásobku průměrného výdělku. V případě výpovědi ze strany zaměstnavatele činí výpovědní doba dva měsíce, pokud pro Vás zaměstnavatel nemá po dobu výpovědní lhůty práci, máte nárok na náhradu mzdy po výpovědní dobu.
Martina Štěpánková
Mám nárok na placené volno, když žením syna?
Odpověď:
Podle nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci je zaměstnavatel povinen poskytnout pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu rodiči na 1 den k účasti na svatbě dítěte. Pokud ženíte syna, máte tedy nárok na 1 den placeného volna.
Martina Štěpánková
Dobrý den, prosím o radu. Můžu v pracovní neschopnosti dát výpověď dohodou k určitému dni bez odstupného, nebo pokud jsem v pracovní neschopnosti nemůžu dát výpověď?
děkuji za zodpovězení mého dotazu
Odpověď:
V průběhu pracovní neschopnosti můžete jako zaměstnanec ukončit pracovní poměr buď dohodou k určitému dni, na kterém se se zaměstnavatelem dohodnete, nebo výpovědí. V případě výpovědi poběží dvouměsíční výpovědní lhůta a pracovní poměr skončí uplynutím této lhůty.
V průběhu pracovní neschopnosti nesmí dát, až na výjimky, výpověď zaměstanavatel zaměstnanci. Zaměstnanec však může pracovní poměr ukončit i v průběbu pracovní neschopnosti.
Martina Štěpánková
Dobrý den,chtěl bych se zeptat, zda múže zaměstnavatel snížit pracovní úvazek na 6 hodin. Podnik je ve špatné Jsme zemědělský podnik a jsme ve špatné platební situaci. V rámci úspor hodlám některým pracovníkům určitých profesí snížit pracovní úvazek na 6 hodin. Jedná se o pracovníky na dobu neurčitou. Za jakých podmínek toto opatření můžeme provést, aby to bylo v souladu se zákoníkem práce. Děkuji
Odpověď:
Dotaz překračuje rámec právní poradny zaměřené na rovné zacházení a slaďování rodinného a profesního života. Omlouváme se, ale z kapacitních důvodů není možné zodpovídat všechny dotazy. Zkuste se obrátit na občanskou poradnu http://www.obcanskeporadny.cz/
Martina Štěpánková
Dobrý den,chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na placené vono v práci,když maminka jede na drobný jednodenní zákrok /sanitkou/.Nebo si musím vzít dovolenou,když s ní chci jet jako doprovod.Maminku mám přihlášenou u sebe doma a pečuji o ní.Děkuji za odpoveď.Jana
Odpověď:
Doprovod rodinného příslušníka k lékaři upravuje nařízení vlády č.
590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci. Podle tohoto nařízení vzniká nárok na pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení, a to jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu. Nárok na náhradu mzdy nebo platu mají osoby v případě doprovodu manžela, druha nebo dítěte, jakož i rodiče a prarodiče zaměstnance nebo jeho manžela.
Pokud je Váš doprovod nezbytný, máte nárok na volno i v případě, že maminka pojede sanitkou.
Martina Štěpánková
dobrý den,jsem řádně zaměstnána na směny. Ve dni, kdy mám mít volno, se mám dle nařízení zaměstnavatele zúčastnit školení.Bude tento den mě proplacen jako pracovní?Děkuji za odpověď
Odpověď:
Pokud se jedná o školení, které Vám nařídí zaměstnavatel s cílem prohloubit Vaší kvalifikaci, náleží Vám mzda nebo plat.
Přikládám příslušné ustanovení zákoníku práce:
/§ 230
Prohlubování kvalifikace
(1) Prohlubováním kvalifikace se rozumí její průběžné doplňování, kterým se nemění její podstata a které umožňuje zaměstnanci výkon sjednané práce; za prohlubování kvalifikace se považuje též její udržování a obnovování.
(2) Zaměstnanec je povinen prohlubovat si svoji kvalifikaci k výkonu sjednané práce. Zaměstnavatel je oprávněn uložit zaměstnanci účast na školení a studiu, nebo jiných formách přípravy k prohloubení jeho
kvalifikace, popřípadě na zaměstnanci požadovat, aby prohlubování kvalifikace absolvoval i u jiné právnické nebo fyzické osoby.
(3) Účast na školení nebo jiných formách přípravy anebo studiu za účelem prohloubení kvalifikace se považuje za výkon práce, za který přísluší zaměstnanci mzda nebo plat. více
Přeji dobrý den.Mám dotaz na měsíční fond pracovní doby.Pracuji ve školství jako údržbář ve směnách 2 ranni,2 odpolední,2 noční a 2 volna.Stává se mi že mám vždy odpracováno 40 hodin týdně ale v měsici to někdy dělá směnu nad měsíční fond a někdy mi směna,čili 8.hodin chybí do měsíčního fondu.Toto se stává když jsou státní svátky.Je pro mne povinost pracovat ve státní svátek?Příklad měsíční fond 21+1svátek,odpracováno mám 21 směn a ve svátek mám své volno po 6.směnách.Zaměstnavatel tvrdí že svátek nemám odpracován a tudiš nesplňuji měsíční fond pr.doby a následně mi krátí základní plat.Je postup zaměstnavatele v pořádku?
Odpověď:
Dotaz překračuje rámec právní poradny zaměřené na rovné zacházení a slaďování rodinného a profesního života. Omlouváme se, ale z kapacitních důvodů není možné zodpovídat všechny dotazy. Zkuste se obrátit na občanskou poradnu http://www.obcanskeporadny.cz/
Martina Štěpánková