Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Marie Veselá | 4.4.2011 17:20:14 | výpověď z práce

Dobrý den!Jsem učitelka na 1.stupni ZŠ. Na stejné škole učím téměř 36 let. Protože v červenci dosáhnu ¨důchodového věku, očekávám výpověď podle §52 c) pro nadbytečnost. Svou třídu mám, ale má mě nahradit učitelka, která má aprobaci na 2.stupeň. Pravda je, že několik let na 1.stupni vyučovala, ale předepsané vzdělání si nedoplnila. Je zcela evidentní, že budu propuštěna z důvodu věku jako nejstarší. Můj zdravotní stav je velmi dobrý, nemám žádné absence.
Od 1.září ubyde na 1.stupni jedna první třída. Pokud se smířím s výpovědí, je pravda, že ve škole skončím nejdříve 31. srpna a náleží mi tříměsíční odstupné?Děkuji za odpoveď. Marie Veselá

Odpověď:

Dosažení důvodového věku není v žádném případě důvodem pro ukončení pracovního poměru, je to pouze doba, kdy vznikne nárok na čerpání důchodu. Jak uvádíte, pokud by Vám byla dána výpověď pro nadbytečnost a na Vaše místo byla přidělena kolegyně, která nemá potřebnou kvalifikaci, postup zaměstnavatele by bylo možné označit za diskriminaci z důvodu věku.
Proti takovému postupu zaměstnavatele je možné se bránit stížností na inpsektorát práce nebo podáním žaloby na ochranu před diskriminací k soudu.
Dá-li Vám skutečně zaměstnavatel výpověď pro nadbytečnost, budete mít nárok na odstupné nejméně ve výši trojnásobku průměrného výdělku. V případě výpovědi poběží dvouměsíční výpovědní lhůta, která začíná běžet prvního dne měsíce následujícího po doručení výpovědi.

Martina Štěpánková

JK | 2.4.2011 22:21:27 | os.příplatek

Dobrý den, mám přiznaný osobní příplatek, ten se však každý měsíc upravuje dle výkonosti a kvality práce, čerpání dovolené atd.Nyní mě byl odebrán zcela za určité delikty na pracovišti.pracuju však v nepřetržitém provozu a dle smlouvy je v os. hodnocení zahrnut i příplatek za směnnost.Ten mě byl ale taky tímto odebrán.Jedná zaměstnavatel protiprávně?

Odpověď:

Podle § 130 zákoníku práce máte nárok na příplatek za rozdělenou směnu, který Vám náleží ze zákona a zaměstnavatel by Vám neměl tento příplatek odejmout. Je tedy třeba, aby příplatek za směny, který Vám náleží ze zákona, a osobní příplatek odlišil.

Martina Štěpánková

iveta | 23.2.2011 19:41:22 | antidatovaná pracovní smlouva

Dne 20.9.2010 jsem uzavřela ze zaměstnavatelem prac,.smlouvu na dobu určitou a to za nemoc,paní xxx,tří měsíců.Tahle paní nemocenskou ukončila lonského roku a já dále pracovala do ted bez nějaké upravené prac,.smlouvy,ač jsem o ni žádala,vždy mi bylo řečeno,je čas..
Až včera k večeru si mne zavolal ředitel a řekl že chce se mnou mluvit,a ihned mi dal podepsat dodatek ke smlouvě s tím,že k 28.2.2011 končím dohodou.Neřekl mi ani důvod,jen to,že on je se mnou spokojený,ale paní hospodářka si nepřeje abych zde dále pracovala,také mi řekl,pokud to nepodepíši,tak mi stejně budou dělat problémy.Já se přiznám,že jsem to ani nečetla,byla jsem úplně vedle a podepsala to.Jenže pak jsem zjistila ,že podepisuji dohodu,kterou měli pěkně připravenou k datumu lonského roku,nikoliv k dnešnímu.Byl to podraz,a jednání pod nátlakem.Nelíbí se mi nefér jednání ředitele ve státním sektoru a podstrčenou Antidatovanou dohodu,neb dodatek k pracovní smlouvě.Děkuji za odpověd,zda mám někde odvolání se pro spravedlnost.zetochová iveta

Odpověď:

Postup, který popisujete je samozřejmě v rozporu se zákoníkem práce. Na postup zaměstnavatele je možné podat stížnost na inspektorát práce. Nicméně se obávám, že vzhledem k tomu, že jste antidatovanou smlouvu již podepsala, bude obtížné zaměstnavateli prokázat, že postupoval v rozporu se zákonem.

Martina Štěpánková

Simona | 15.2.2011 09:31:09 | Pracovní smlouva na dobuurčitou

Dobrý den, mám dotaz ve věci pracovní smlouva na dobu určitou. Pracuji ve firmě jako záskok za paní která je na mateřské dovolené už s druhým dítětem. Sama plánuji do budoucna děti, ale nevím jak to semnou bude dál až nastoupí pani po mateřské.Vím,že jako záskok za mateřskou skončí moje smlouva dnem nástupu pani,ale co když otěhotním dřív než nastoupí dotyčná. Mám se pak obrátit na úřad práce když budu mít malé dítě a nebudu moci vykonávat práci, protože se budu starat o dítě? Vím,že je to předčasný dotaz,ale je lepší vědět věci dřív než být pak v době těhotenství překvapená že nejsem nikde zaměstnaná. Předem děkuji za odpověď na můj dotaz.

Odpověď:

Pracovní poměr na dobu určitou končí uplynutím doby, na kterou byl sjednán, a to i v případě, že byste byla těhotná. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství budete mít, pokud splníte podmínky zákona o nemocenském pojištění, tedy v posledních 2 letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství jste byla účastna alespoň po dobu 270 dnů na nemocenském pojištění a trvání nemocenského pojištění - trvání pracovního poměru v době vzniku nároku na dávku nebo existence ochranné lhůty. Ochranná lhůta činí 180 dnů od skončení zaměstnání. Pokud by Vám nevznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství, měla byste od narození dítěte nárok na čerpání rodičovského příspěvku.
V případě, že by Vám skončil pracovní poměr a nemohla byste najít nové zaměstnání, nahlásíte se na úřad práce, a to i když byste byla těhotná.

Martina Štěpánková

Filip | 13.2.2011 18:55:07 | PRODLOUŽENÍ PRACOVNÍ SMLOUVY

Kolikrát mi může zaměstnavatel prodloužit smlouvu na dobu určitou, děkuji za odpověď

Odpověď:

Pracovní poměr na dobu určitou je možné sjednat celkem na dobu nejvýše 2 let ode dne vzniku pracovního poměru. Zaměstnavatel s Vámi může uzavřít smlouvu na dobu určitou opakovaně, avšak v celkové délce dvou let. Z tohoto omezení se však uplatňuje řada výjimek, je možné sjednat pracovní poměr na dobu určitou opakovaně tak, že celková doba přesáhne uvedenou dobu dvou let např.: -stanoví-li to zvláštní zákon - to je např. u vysokoškolských pedagogů - z důvodu náhrady dočasně nepřítomného zaměstnance na dobu překážek v práci na straně zaměstnance (např. zástup za mateřskou a rodičovskou dovolenou) -vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele nebo důvody spočívající ve zvláštní povaze práce. Z Vašeho dotazu není zřejmé o jakou práci se jedná a zda je možné uplatnit některou z uvedených výjimek. Pokud ne, lze smlouvu uzavřít na dobu určitou opakovaně, avšak nejvýše v celkovém rozsahu dvou let. Martina Štěpánková více

saligo | 8.2.2011 21:45:23 | Výpověď pro nadbytečnost

Dobrý den, prosím o odpověď na níže uvedenou otázku. Nejprve se pokusím nastínit situaci. Mám otázku z pracovního práva a to konkrétně výpověď daná zaměstavatelem z důvodů nadbytečnosti. Pracuji ve státní správě úřad města ABC. Modelová situace: Bylo mně oznámeno, že v rámci úspor apod. bude moje pracovní pozice zrušena a dané činnosti související s mojí pracovní pozicí budou přerozděleny mezi jiné pracovní pozice. Většina pracovních povinností má přejít na zaměstnance, který z mého pohledu není zaměstnancem našeho úřadu města ABC (má v této chvíli uzavřenou pracovní smlouvu s příspěvkovou organizací, jejímž zřizovatelem je totéž město ABC). Teď k dotazu: Jedná zaměstnavatel tedy městský úřad v souladu se zákonníkem práce pokud mně dá výpověď a přijme do pracovního poměru zcela nového pracovníka, který v tuto chvíli pracuje pro příspěvkovou organzaci zřízenou městem ABC (mým současným zaměstnavatelem)? Jak se můžu bránit? Jsem pracovnice se sníženou pracovní schopností a je mně přes 50. Tato výpověď je pro mně likvidační. Děkuji za radu. AS

Odpověď:

V případě reorganizace by Vám mohl zaměstnavatel dát výpověď podle § 52 písm. c) zákoníku práce \"stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách\".
Pokud dojde k reorganizaci, mohl by Vám dát zaměstnavatel výpověď. Nicméně nesmí místo Vás přijmout nového zaměstnance, který by vykonával Vaši práci, přičemž rozhodující je pracovní náplň vykonávané práce, nikoli název pracovní pozice. Pokud by k tomuto došlo, doporučuji Vám neprodleně vyhledat právníka a projednat s ním možnost podání žaloby na neplatnost výpovědi.

Martina Štěpánková

Banda | 26.1.2011 18:23:08 | odstupné

Dobrý den,
mám pracovní smlouvu na dobu určitou a rád bych se zeptal, jestli mám v případě ukončení pracovního poměru před jejím uplinutím ze strany zaměstnavatele nárok na odstupné. Jestli ano, tak v jeké výši?

Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Pokud máte pracovní poměr na dobu určitou, končí pracovní poměr uplynutím této doby, nárok na odstupné nemáte.

Martina Štěpánková

Katka S | 18.1.2011 21:12:15 | Nástup do práce po rodičovskédovolené

Dobrý den,
prosím o radu v případě, že při návratu zpět do práce z rodičovské dovolené mi bylo napsáno, že je má pozice obsazená, takže se můžu buď přihlásit do interního výběrového řízení na jinou pozici nebo nastane důvod pro organizační změny a odstupné dle kolektivní smlouvy. Pozice, na které bych se nyní mohla přihlásit mi nevyhovují, mimo jiné jsou to středoškolské pozice (mám ukončené vysokoškolské vzdělání). Navíc mám obavy, že pokud se přihlásím do výběrového řízení, nebude zaměstnovatel muset udržet ani moje platové zařazení z doby před mým odchodem na mateřskou dovolenou. Jak se nyní můzu bránit a na co přesně mám nyní právo?

Odpověď:

Po návratu z rodičovské dovolené je zaměstnavatel povinen Vám přidělit práci odpovídající druhu práce, který máte sjednán v pracovní smlouvě. Zaměstnavatel nesmí dělat účelově organizační změny, aby Vás mohl po návratu z rodičovské dovolené propustit. Taková výpověď by byla neplatná a bylo by možné se proti ní bránit žalobou na neplatnost výpovědi. Pokud máte na pracovišti kolektivní smlouvu, měli byste mít i odborovou organizaci, zkuste se případně obrátit s žádostí o pomoc na odbory u Vašeho zaměstnavatele.

Martina Štěpánková

Eva | 15.1.2011 15:09:50 | výpověď ze stranyzaměstnavatele

Dobrý den,V srpnu roku 2009 jsem nastoupila jako šička do místní prádelny, kde je dvousměnný provoz,ale mě bylo umožněno,že můžu pracovat na zkrácený úvazek a jen na ranní směny,protože nezasahuji do pracovního procesu prádleny.S mistrovou jsem se ústně domluvila,že kdykoliv budu mít možnost zůstat déle nebo přijít dřív do práce,tak to udělám.Mám 6 dcerku a jsem samoživitelka.Měsíčně jsem odpracovala min.12 hodin navíc.Na dílně jsem byla sama,během 2 měsíců přibraly ještě 2 paní,že bude víc práce,ale pak do 3 měsíců jsem zústala sama.Jedna paní z osobních důvodů odešla a druhou přeřadily do provozu.Práce přibylo.Nikdy si na mě nikdo nestěžoval,že dělám nekvalitně nebo,že nestíhám.Za celou dobu jsem nemarodila ani nebyla na paragrafu s malou.Eventuální návštěvy u doktorů jsem řešila po prac.době nebo hodinama navíc.Od února letošního roku naše firna má přejít na ranní směny.Já jsem se domluvila s vedením,že si chci nechat upravit pracovní dobu ze 7 na 8 hod.+ přesčasy.Včera jsem se dozvěděla,že mám být propuštěna zkrz to,že moje pracovní doba nebude 8,5 ale jen 8.Přitom se mé místo neruší,naopak mají být dvě šičky.Můžu se nějak bránit nebo ne?Děkuji za odpověď. více

Odpověď:

Zaměstnavatel Vám může dát výpověď pouze z důvodů výslovně stanovených § 52 zákoníku práce. Není možné, aby Vám dal výpověď tzv. z organizačních důvodů, aniž by došlo ke zrušení Vašeho pracovního místa. Zaměstnavatel je povinen výpověď přesně odůvodnit, tedy sdělit Vám ve výpovědi konkrétní výpovědní důvod stanovený zákoníkem práce. Pokud s takovou výpovědí nebudete souhlasit, neboť bude v rozporu se zákoníkem práce, je třeba zaměstnavateli bezodkladně písemně sdělit, že trváte na tom, aby Vás i nadále zaměstnával a následně podat žalobu na neplatnost výpovědi k soudu. K přesnému posouzení Vaší situace a toho, zda zaměstnavatel postupuje v rozporu se zákoníkem práce, by bylo třeba znát více informací. § 52 zákoníku práce Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z těchto důvodů: a) ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část, b) přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část, více

Alena | 11.1.2011 21:51:09 | diskriminace ze stranyzaměstnavatele

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda mám možnost se nějakým způsobem bránit proti výpovědi ze strany zaměstnavatele. Oním zaměstnavatelem je Česká spořitelna, kde jsem zaměstnána téměř 20 let a mé pracovní výsledky byly po celou dobu nadprůměrné. Před rokem a čtvrt jsem však na základě svého zdravotního stavu získala částečnou invaliditu a na jaře nastoupila velmi náročnou léčbu, která bude trvat minimálně jeden rok. Od dubna 2010 jsem tedy na nemocenské. V průběhu podzimu se má invalidita zvýšila z prvního na druhý stupeň. Žádala jsem nadřízeného, že bych po skončení léčby (na jaře 2011) potřebovala přeřadit na jiné místo, protože můj zdravotní stav mi dle zprávy lékaře nedovoluje vykonávat původní pozici. Momentálně mi ale bylo oznámeno, že dostávám výpověď z organizačních důvodů, přičemž mi byla nabídnuta dohoda nebo klasická výpověď. Cítím se být diskriminována na základě svého zdravotního stavu a také věku (je mi 56 let, přičemž spořitelna již téměř všechny mé kolegyně nad padesát let propustila), protože chci pracovat, alespoň v rámci svého zdravotního stavu. více

Odpověď:

Zaměstnavatel nesmí zaměstnance diskriminovat.
Nicméně k přesnému právnímu posouzení Vaší situace by bylo nezbytné znát celou situaci velice detailně, aby bylo možné posoudit, zda podat žalobu na neplatnost výpovědi a zda by taková žaloba měla u soudu naději na úspěch.
Zkuste se obrátit na advokáta nebo případně telefonicky na naší organizaci v době právní poradny, nicméně naše organizace nemá prostředky na poskytování právního zastoupení v případě soudních sporů.

Martina Štěpánková

Sabina | 29.12.2010 22:21:05 | OČR

Dobrý den, chci vědět z jakého období se počítá OČR, po 3-leté MD jsem 3 měsíce v zaměstnání a musela jsem čerpat 9 dní OČR. Bude počítáno z období příjmu před MD nebo z rodič. příspěvku po dobu MD a z již stávajícího výdělku? Děkuji

Odpověď:

Výše ošetřovného se nepočítá z rodičovské dovolené, ale z příjmů plynoucích Vám ze zaměstnání. Zákon pamatuje i na situace, kdy jste v posledních 12 ti měsících neměla příjem z Vašeho zaměstnání. Výše ošetřovného se stanoví z denního vyměřovacího základu a určí se tak, že se vyměřovací základ pro odvod pojistného na sociální zabezpečení zjištěný z rozhodného období vydělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období, který se sníží o tzv. vyloučené dny. Rozhodným obdobím je 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, v němž vznikla sociální událost, tj. nástup na peněžitou pomoc v mateřství. Podmínkou je, že v takto stanoveném období je započitatelný příjem a započitatelné dny. Není-li splněna výše uvedená podmínka, je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž je jak započitatelný příjem, tak alespoň 30 kalendářních dnů, kterými se tento příjem dělí. více

ilona | 8.12.2010 11:28:30 | návrat do zamestnáníporodicovské

Dobrý den, mám dotaz ohledně mého návratu po rodičovské dovolené. Před mateřskou dovolenou jsem pracovala v textilím závodě v dělnické profesi jako navaděčka textilních níti, v pracovní smlouvě mám uveden druh práce navádění. V průběhu rodicovské dovolené byl můj provoz i má profese zrušeny. Zaměstnavatel mi nabídl místo na zbývajícím provozu - profesi soukání tu,ale odmítám. Mohu požadovat výpověď z organizačních důvodů, sám mi odstupné vyplatit nehodlá a chce dohodu bez odstupného. Mám nastoupit již 14.12. 2010.Můžete mi prosím poradit. Děkuji

Odpověď:

Zaměstnavatel je povinen Vám po návratu z rodičovské dovolené přidělit práci odpovídající Vaší pracovní smlouvě. Pokud z organizačních důvodů pro Vás tuto práci nemá, např. jako ve Vašem případě došlo ke zrušení provozu, může Vám dát výpověď z organizačních důvodů nebo Vám nabídnout práci jinou. Nicméně, nabízí-li Vám práci, která neodpovídá druhu práce sjednaného v pracovní smlouvě, nemusíte s takovou prací souhlasit, neboť to vyžaduje změnu pracovní smlouvy a Vy nejste povinna s takovou změnou souhlasit. více

Jitka | 6.12.2010 08:30:18 | délka dovolené

Dobrý den, když zaměstnanec pracuje na poloviční pracovní úvazek, na jakou část dovolené má nárok? Na celých 20 dní?

Odpověď:

Zaměstnanec pracující pouze na částečný pracovní úvazek má nárok na dovolenou ve stejném rozsahu v jakém zaměstnavatel poskytuje dovolenou zaměstnancům pracujícím na plný úvazek, tedy na celých 20 dní, pokud Váš zaměstnavatel poskytuje dovolenou v délce 4 týdnů.

Martina Štěpánková

Jana | 26.11.2010 11:59:03 | otec-narození dítěte

Dobrý den, zajímalo by mě, jestli má otec nárok na placené volno ve spojení s narozením dítěte. Bohužel se nejedná o manžele, nemají s matkou jeho dítěte ani společné bydliště, ale na rodném listě bude uvedený jako otec.Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Podle nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci, má otec dítěte nárok na pracovní volno na nezbytně nutnou dobu s náhradou mzdy nebo platu k převozu manželky (družky) do zdravotnického zařízení a zpět, a také nárok na pracovní volno na nezbytně nutnou dobu bez náhrady mzdy nebo platu k účasti při porodu manželky (družky). Není tedy důležité, že nejste sezdáni.
Pokud chce otec dítěte v souvislosti s narozením dítěte více volna ze zaměstnání než stanoví toto nařízení, bude třeba se se zaměstnavatelem dohodnout na neplaceném volnu nebo na dovolené.

Martina Štěpánková

dadarila | 17.11.2010 19:01:21 | kolik propustek

Na kolik propustek k lékaři c měsíci mám nárok, kolik mohu použít?ředitel v mš mě pustil 3 krát a řekl, že na daný měsíc mám vyčerpáno, přitom údržbář mš si chodí i 7krát v měsíci.je to normální?vždyť když je člověk nemocný, musí k lékaři - se zubem apod.

Odpověď:

Podle nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci máte nárok na pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout, pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu. Bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu; náhrada mzdy nebo platu však přísluší nejvýše za dobu, která by byla nutná k ošetření v nejbližším zdarvotnickém zařázení. Nařízení nijak neomezuje počet dnů v měsíci, kdy můžete za uvedených podmínek navštívit lékaře. Martina Štěpánková více

Veronika | 17.11.2010 07:02:34 | šikana

Dobrý den prosím o radu. Pracuji ve velké firmě,kdy skoro ze dne na den z nás udělali call centrum bez jakýchkoliv příplatků, pracovali jsme jako administrativa s pružnou pracovní dobou. Nyní aby nemuseli měnit dodatky ke smlouvě máme pracovní dobu - jednosměnný provoz s postupným nástupem nepřetržitě, pracujeme od PO-NE včetně svátků. Na štědrý den budeme také do 22 hodin. z důvodu toho že už nikdo na oddělení nemá sílu pracovat déle jak 7,5 hodiny tak se rozhodli nám všem a to je 65 pracovníků na HPP, že přesčasy nám budou plánovat sami s tím že si ho můžu vyměnit. Mám dvě malé děti 3a 4 roky a školka není celodenní. Můžeme se nějak bránit? Osobně jsem pocítila to že když jsem se ozvala dostávám čím dál více jiné ještě činnosti ke zpracovávání. Po psychické stránce jsme všichni vyčerpaní, a to když nám nevyjde na svátek služba tak si musíme psát volno ve směně a naděláváme po víkendech, pracuji každý víkend. Když si službu vyměním a pracovala bych sice více jak 6 dní v kuse ale je to moje vůle chci mát taky nějaký víkend volný tak nám vše zamítnou, se slovy když se ti to nelíbí běž pracovat do supermarketu. více

Odpověď:

Podle § 241 odst. 2 zákoníku práce má zaměstnankyně pečující o dítě mladší než 15 let,nárok na kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Máte právo si tedy požádat o úpravu pracovní doby a zaměstnavatel je povinen Vaší žádosti vyhovět, jedinou výjimkou, kdy žádosti vyhovět nemusí jsou právě vážné provozní důvody na jeho straně. Musí se jednat o skutečné provozní důvody, které musí zaměstnavatel přesně uvést a konkretizovat. Podle odst. 1 uvedeného ustanovení zákoníku práce je zaměstnavatel povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň pečujících o děti. Zkuste se tedy při jednání se zamstnavatelem odvolat na uvedená ustanovení. Přikládám přesné znění: § 241 (1) Zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti. více

dana | 6.11.2010 23:54:17 | výpověď z PP

Dobrý den, jsem zaměstnána na zkrácený úvazek na dobu určitou do 1.3.2011.Nyní jsem byla upozorněna na to, že dostanu výpověď k 1.11. pro nadbytečnost.Platí pro mě výpovědní lhůta a 3 odstupné platy? Děkuji za odpověď

Odpověď:

I v případě, že máte smlouvu na dobu určitou vztahuje se na Vás výpovědní lhůta a odstupné, ukončí-li zaměstnavatel pracovní poměr dříve než je uvedeno ve smlouvě.
Pokud Vám dá zaměstnavatel nyní výpověď, dvouměsíční výpovědní lhůta začne běžet od 1. prosince 2010, zároveň budete mít nárok na odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku.

Martina Štěpánková

Zahradníková Jitka | 26.10.2010 06:50:18 | Dovolená

Jaký nárok na dovolenou bude mít zaměstnanec, který bude pracovat pro dvě s.r.o.,každý měsíc půl na půl.
Děkuji.

Odpověď:

Omlouváme se, ale dotaz překračuje rámec právní poradny zaměřené na slaďování rodinného a pracovního života. Z kapacitních důvodů není možné zodpovídat všechny dotazy. S pracovně-právními dotazy je možné se obracet na občanské poradny http://www.obcanskeporadny.cz/.

Martina Štěpánková

12.10.2010 13:57:35 | Výpověď

Dobrý den, v listopadu 2010 mě končí RD. Se zaměstnavatelem jsem byla ustně domluvená na výpovědi z jeho strany s 3 měsíčním odstupným. Před RD jsem byla zaměstnaná jako fakturantka, nyní změnil názor( nechce platit odstupné, chce abych dala výpověď já) a nabídl mě práci uklízečka, prodavačka a pracovní dobu od 12-19 hodin. Jak se můžu bránit a na co mám nárok? Děkuji Lucie

Odpověď:

Podle zákoníku práce máte po návratu z rodičovské dovolené nárok, aby Vám zaměstanavatel přidělil takový druh práce, který máte sjednán v pracovní smlouvě. Nejste tedy povinna přijmout práci, která neodpovídá Vaší pracovní smlouvě. Pokud pro Vás zaměstnavatel takovou práci nemá, může Vám dát výpověď, v takovém případě Vám poběží dvouměsíční výpovědní lhůta a budete mít nárok na odstupné nejméně ve výši trojnásobku průměrného výdělku. V žádném případě nejste tedy povinna dávat výpověď Vy, naopak by to pro Vás bylo nevýhodné. Požadujte na svém zaměstnavateli práci podle pracovní smlouvy. Navíc podle § 241 zákoníku práce můžete jako zaměstnankyně pečující o dítě mladší než 15 let požádat o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby. Zaměstnavatel je povinen vyhovět Vaší žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Martina Štěpánková více

Ivka | 9.10.2010 12:21:04 | Dohoda mezi firmami

Dobrý den.Na trhu práce se objevila konkurenční firma a současný zaměstnavatel nám oznámil,že není možné se ucházet o místo u této firmy,protože s ní má uzavřenou dohodu.Je to možné?

Odpověď:

Tento postup by byl možný jen v případě, že byste měli podepsanou tvz. konkurenční doložku- ale ta musí být písemná. Pokud jí nemáte, můžete se ucházet o místo u zaměstnavatele, u kterého chcete.

Martina Štěpánková

| 1 | .. | 42 | 43 | | 45 | | .. | 89 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect