Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Péčuji o dítě do 7 let,jsem doma a tuto skutečnost jsem nahlásila na zdravotní pojištovně,na doporučení prac.úřadu.Zajímalo by mě,zda může moje dcera navštěvovat jako předškolák alespon částečně školku? Nebo jestli se musím na poj.odhlásit a přehlásit se na prac.úřad aby mohla jít dcera v září do školky?bydlíme na vsi a práce tu není děkuji za odpověd s pozdravem sv.Kryšpína
Odpověď:
Podle §7 odst. 1 písm. l) zákona o veřejném zdravotním pojištění platí stát za pojištěnce zdravotní pojištění, pokud pečuje osobně celodenně a řádně alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku. Podmínka péče se podle tohoto ustanovení považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy. Vaše dcera tedy může navštěvovat školku maximálně 4 hodiny denně, pak za Vás zdravotní pojištění bude hradit stát.
Dobrý den,
Jsem zaměstnán ve stálém pracovním poměru na dobu určitou. S přítelkyní máme dvou měsíční dceru se kterou musíme jezdit 2x týdně do 50Km vzdálené nemocnice. Mám jako otec nárok na proplacení dne od zaměstnavatele když je přítelkyně na mateřské dovolené?
Odpověď:
Nárok na pracovní volno upravuje nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci. Podle tohoto nařízení musí zaměstnavatel poskytnout pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu i k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení. Podmínkou je, že doprovod je nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu. Volno se obvykle poskytuje pouze jednomu rodinnému příslušníkovi, cestu by proto měla absolvovat přítelkyně s dítětem sama. To, že cestování do nemocnice společně s Vámi by jí usnadnilo cestu, není podle převažující teorie důvodem pro poskytnutí volna. Jednoznačný názor na tuto otázku však není a soudní judikatura je v tomto nedostatečná a nelze odhadnout, jak by případný spor se zaměstnavatelem o poskytování volna dopadl.
Nařízení vlády č. 590/2006 Sb.
Doprovod
více
Dobrý den,
může si zaměstnavatel stanovit čas na návštěvu lékaře, který zaměstnanci proplatí? Tedy např. stanoví 4 hodiny jako dobu "nezbytně nutnou k návštěvě lékaře" a další čas pak zaměstnanec musí čerpat jako dovolenou, případně napracovat? Pokud ne, jak se lze proti tomu bránit? Děkuji.
Odpověď:
Nárok na pracovní volno upravuje nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci. Podle tohoto nařízení musí zaměstnavatel poskytnout zaměstnanci pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu, a to na nezbytně nutnou dobu, pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu a pokud vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout (nejbližší zdravotnické zařízení). více
Dobrý den,chci se jen zeptat,když dám výpověď §66 ve zkušební době,jestli může zaměstnavatel odmítnou podepsání této smlouvy a chtít po mně dodělat konec roku a ukončení pracovního poměru odsunout až o dva měsíce?
Odpověď:
Podle § 66 zákoníku práce může zaměstnanec i zaměstnavatel ukončit pracovní poměr ve zkušební době, a to poměrně jednoduše. Za tímto účelem je také zkušební doba sjednávána.
Podle zákoníku práce by měl zaměstnanec písemné oznámení o zrušení pracovního poměru doručit zaměstnavateli alespoň 3 dny přede dnem, kdy má pracovní poměr skončit.
Není tedy třeba souhlasu zaměstnavatele s ukončením pracovního poměru ve zkušební době, stačí pouze mu ukončení předem oznámit. Zaměstnavatel Vás tedy nemůže nutit pracovat u něj až do konce roku.
Dobrý den,v lednu jsem nastoupila do zamestnání a do dnes mi zaměstnavatel nedal k podpisu pracovní smlouvu. Na zdravotním a sociálním mě přihlásil. Našla jsem si jinou práci a chci se zeptat zda má právo po mě chtít napsat výpoved a dávat mi 2 mesíční výpovední lhutu. Dostanu od něj zápočtový list. Děkuji za odpevěd
Odpověď:
Zaměstnavatel je podle §34 odst. 3 zákoníku práce povinen uzavřít pracovní smlouvu písemně.
Nicméně zároveň platí §21 odst. 1 zákoníku práce, podle kterého nebyl-li právní úkon učiněn ve formě, kterou zákoník práce vyžaduje, je neplatný jen stanoví-li to výslovně zákoník práce. Žádné ustanovení zákoníku práce však nestanoví, že pracovní smlouva je neplatná, nebude-li sjednána písemně.
To tedy znamená, že pracovní smlouva je platná i když byla sjednání jen ústně, pracovní poměr tedy vznikla a zaměstnavatel skutečně může požadovat, chcete-li odejít, abyste dala výpověď, přičemž Vám následně poběží dvouměsíční lhůta. Chcete-li odejít dříve, musíte se se zaměstnavatelem dohodnout, zaměstnavatel však není povinen Vaší žádosti o dohodu vyhovět.
Zápočtový list je zaměstnavatel povinen Vám vydat, i když jste s ním neměla sjednánu pracovní smlouvu písemně.
Martina Štěpánková více
prřed mateřskou dovolenou jsem pracovala na celý úvazek jako učitelka mš.Na mé místo nastoupila učitelka která pouze dohídávala va částečný úvazek a místo mí natoupila paní jako záskok za mateřskou.domnívala jsem se že po rodičovské nastoupím spět na své místo,ale není tomu tak. Prý mám pouze nárok na částečný úvazek. Důležitá je pouze pozice jenž je ve smlouvě- učitelka nikoli délka úvazku. Je to pravda?
Odpověď:
Záleží, jakou výši úvazku máte sjednánu v pracovní smlouvě, ta je závazná pro Vás, i pro zaměstnavatele. Bez souhlasu obou stran nelze pracovní úvazek měnit.
K přesnému posouzení by bylo nezbytné znát znění Vaší pracovní smlouvy.
Dobrý deň,
obraciam sa na Vás s prosbou o pomoc. Momentálne som na nemocenskej. Na konci augusta som nastúpila (podotýkam, že na doporučenie, vedúci domova má sám kontaktoval e-mailom) ako vychovávateľka do domova mládeže na SOU v Prahe 9. Mám vysokoškolské vzdelanie.
Problém sa objavil, keď som z dovodov opakovaného sťahovania s dcérou od 8 jej rokov udala, že neviem dohľadať svoj diplom a preto ho dodám neskor, požiadam o kópiu zo Slovenska, do tej doby možem dodať kópiu z posledného zamestnania, alebo čestné prehlásenie o mojom ukončení štúdií s titulom Mgr.Na to konto mi riaditeľ reagoval dosť neadekvátne, hovoril so mnou ako so školáčkou (mám 45 rokov, prax v neziskovom sektore, Fokus, La Strada). Nakoniec, aj cez moje opakované omluvy a návrhy na riešenie mi oznámil, že si rozmyslí, či ma na poste vychovávateľky nechá. V tej dobe som už mala podpísanú zmluvu.
Podotýkam, že na toto miesto je VŠ diplom nepotrebný. více
Odpověď:
Situace, kterou popisuje je velmi nepříjemná, a jednání zaměstnavatele by v takovém případě bylo možné posuzovat jako šikanózní.
Vzhledem k tomu, že došlo k ukončení pracovního poměru ve zkušební době, je právní obrana proti takovému ukončení velmi obtížná.
Nicméně by bylo možné podat stížnost na zaměstnavatele na inspektorát práce a případně podat žalobu na ochranu před diskriminací, byl-li důvodem jednání zaměstnavatele nějaký diskriminační důvod.
Dobrý den, pracuji na Ministerstvu dopravy mám dvě děti (7 a 4 roky) v létě 2011 mě ředitel pod nátlakem donutil podepsat smlouvu na dobu určitou (zástup za mateřskou dovolenou) moji smlouvu dal kolegyni, která si měla brát hypotéku. Měla jsme možnost buď zvýšit svůj stávající úvazek (nyní je poloviční) nebo přenechat svoji smlouvu na dobu neurčitou kolegyni. Což jsemudělala. Nyní jsem zjistila, že čekám třetí dítě a po návratu s rodičovské dovolené se nebudu moci s nejvyšší pravděpodobností vrátit na původní místo. Vím, že po právní stránce mi není pomoci, ale poprosila bych o nějakou radu jak postupovat a třeba si vydobít zpět svoji smlouvu na dobu neurčitou. Pro práci na ministerstvu mám kvalifikaci i vzdělání (Ing. Phd.). Děkuji moc.
Odpověď:
Pokud jste podepsala pracovní smlouvu na dobu určitou, skončí Váš pracovní poměr uplynutím této doby, a to i tehdy, budete-li v té době čerpat mateřskou a rodičovskou dovolenou.
Jedinou možností, jak se vrátit na ministerstvo, bude uzavřít s nimi dodatek k pracovní smlouvě a prodloužit trvání pracovního poměru, nebo případně uzavřít smlouvu novou. Nicméně to záleží na dohodě mezi Vámi a zaměstnavatelem, nemáte žádnou možnost, jak ho k podpisu smlouvy donutit.
Dobrý den,krátce o mě:jsem 9 let vdaná nemám děti, je mi 30 let. Můj problém je, že mě zaměstnavatel,už neposílá na žádné školení atd., protože si myslí, že už brzy půjdu pravděpodobně na MD. Práci, co momentálně vykonávám, mě baví a o pořízení dítěte zatím nepřemýšlím. Co mám dělat?
Odpověď:
Situace, kterou popisujete, představuje diskriminaci z
důvodu pohlaví, neboť zaměstnavatel Vás takto znevýhodňuje, neboť jste žena a
očekává, že otěhotníte. K mužům ve stejném věku a ve stejné pozici by se takto
nechoval.
Další kroky záleží na tom, jaká je situace u Vašeho
zaměstnavatele, pokud si myslíte, že bude ochoten s Vámi situaci řešit přímo
Váš nadřízený nebo vyšší nadřízený, je možné se obrátit na ně a zkusit s nimi o
tom diskutovat.
Pokud si myslíte, že vztahy a situace na pracovišti
nějaké smírné řešení neumožňují, je možné se obrátit se stížností na Veřejného
ochránce práv, který je v ČR antidiskirminačním orgánem.
http://www.ochrance.cz/diskriminace/ Martina Štěpánková
Dobry den, po 6mes nemoci (syndrom vyhoreni) jsem zase nastoupila do prace zacatkem cervna, ale poslali me k zavodnimu doktorovi z HR, zda muzu dal vykonavat svou praci. Doktorka rekla ano. Ale doporucila volnejsi prac. dobu, homeoffice 1-2x do tydne, a hodne oddychovat po praci. Kym jsem tam nebyla mou praci delali 3 lidi. Mezitim nas koupila giganticka firma, a nastala reorganizace. Nas zaucili na novou praci, ale nebylo ty prace dost. A zacinali se propoustet lidi, co tam ten team od 2007 vybudovali, co neco uz umeli-meli zkusenost. V patek prisla na mne rada, a z hodiny na hodinu me vyhodili, pry jsem byla dlouho nemocna, a mam vzit odstupne, a jit jinam...branila jsem se, ze mam vyborne vysledky, mluvim 5ti jazyky (co se tem leadovi nelibilo, ze to jsem oznamila Salesum aby me mohli kontaktovat ve svem jazyku. ), obdrzela jsem i feedback od Salesu (delam ceny). To je nezajimalo...pry kdyz to nepodepisu, tak me poskodi, ze me nikam nevezmou. Rekla jsem ze je to vyhruzka? Tak tedka mam podepsanou dohodu, s odstupnym. A citim se ze kuli veku nas vyhodili, a nabiraji pak same mlade nezkusene lidi za pulku platu, a pak si k tomu rozdeluji 250USD bonus za kazdou prijatou kamaratku. více
Odpověď:
Pokud by důvodem ukončení pracovního poměru byl Váš věk, jednalo by se o diskriminaci podle zákona č. 198/2009 Sb., antidiskriminační zákon. V takovém případě by bylo možné podat žalobu na ochranu před diskriminací a také si stěžovat na úřadě práce.
Vzhledem k tomu, že jste podepsala dohodu o ukončení pracovního poměru, bylo by nicméně nezákonný postup zaměstnavatele prokazovat.
0
Dobrý den ,dne 1.9.2011 doprovázím svého syna do první třídy ,chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na nějaký paragraf a nebo musí být dovolená.Za odpovědˇ předem děkuji..
Odpověď:
Doprovod dítěte do 1. třídy není překážkou na straně zaměstnance, kterou je zaměstnavatel povinen omluvit. Je proto třeba si na tento den se zaměstnavatelem domluvit dovolenou.
Martina Štěpánková
Dobrý den , chtěl bych se prosím vás zeptat, ohledně jedné věci v práci. Moje přítelkyně odvedla s kolegyní v práci činnost , kterou měli danou nadřízeným. Ale z důvodu okolností , jako nekvalita materiálu, byli obviněny, že ji odvedli špatně a výstupní kontrola si to nepohlídala a vše svedli na ně, že to bylo vyexpedováno na odvoz.Bylo jim posláno napomenutí, které ovšem nebylo podepsáno hlavní ředitelem firmy, tak se chci zeptat, jestli je vůpec platné. Přeju příjemný den a předem děkuji za odpověď. Naschledanou
Odpověď:
Bohužel neznám organizační strukturu Vaší firmy a proto nemohu odpověď na otázku, zda je platné napomenutí pokud jej nepodepsal ředitel firmy. Je možné, že ředitel tyto pravomoci delegoval na své podřízené.
Martina Štěpánková
Dobrý den po třech letech jsme se vrátila do práce bez problému ale moje dítě je často nemocné zrovna jsme zdolali neštovice byla jsem na paragrafu .Šla jsem do práce na 14dní a opět je malej nemocnej zase spála .Chtěla chych se zeptat jestli mě může šéf vyhodit když je moje dítě opakovaně nemocné a já pořád na paragrafu.děkuji .
Odpověď:
Zaměstnavatel s Vámi nesmí ukončit pracovní poměr z důvodu, že je Vaše dítě často nemocné. Zákoník práce přesně stanoví důvody, kdy může dát zaměstnavatel zaměstnanci výpověď, častá nepřítomnost v práci z důvodu péče o dítě takovým důvodem v žádném případě není.
0
Dobrý den, jsem zaměstnanec ve státní správě a mám podepsanou pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Z rodinných důvodů musím okamžitě ukončit pracovní poměr. (sama vychovávám syna, kterému letos bylo 15 let). Nemohu čekat 2 měsíce. Nevím co mám dělat a jak mám postupovata. Zaměstnavatel mě nechce pustit. A navrhl mi 3 měsíční výpovědní, ale to už vůbec nemohu akceptovat. Prosím poradte mi. Děkuji J.
Odpověď:
Pracovní poměr můžete takto rychle ukončit pouze dohodou se zaměstnavatelem. Pokud s dohodou zaměstnavatel nesouhlasí, je třeba dát výpověď, nicméně potom skutečně běží dvouměsíční výpovědní lhůta. Je proto třeba opakovaně se zkusit se zaměstnavatelem dohodnout.
Martina Štěpánková
Dobrý den,
před časem jsem již psala do Vaší právní poradny ale nedostala jsem odpověď. Obracím se na Vás ještě jednou o radu.
Jsem 17tým rokem zaměstnána na úřadě. Koncem února letošního roku jsem se vrátila z 3leté RD. Pracuji na stejném místě jako před mateřskou.Práci zvládám výborně.
Mám 2 děti, syna (15 let) a dceru (3 roky). Jsem matka samoživitelka.
V průbehu měsíce března bylo vše v pořádku, začátkem dubna se na pracovišti začalo proslýchat, že se má v rámci šetření na úřadě propouštět. Toto propouštění se má týkat jednoho zaměstnance z našeho oddělení. Důvod - malá pr. vytíženost lidí. Podotýkám, že práce je dostatek, v úřední i neúřední dny (alespoň co se týká mé pozice), vždy tomu tak bylo po celou dobu mé praxe.
Mezitím v polovině dubna byl na naše oddělení přijat nový člověk, na pozici vedoucího (místo nedávno zrušené), je to mladík po škole, bez praxe. Toto prý se snižováním počtu zaměstnanců úřadu nijak nesouvisí. více
Odpověď:
Proti výpovědi je možné se bránit žalobou na neplatnost výpovědi. Jiná cesta než soudní bohužel není. Zákoník práce nyní neupravuje žádnou speciální ochranu pro rodiče samoživitele.
Podle zákoníku práce § 72 je možné žalobu na neplatnost rozvázání pracovního poměru výpovědí uplatnit u soudu nejpozději ve lhůtě 2 měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit tímto rozvázáním, tady do dvou měsíců, od konce výpovědní doby. K vyhodnocení, zda má žaloba naději na úspěch by bylo třeba znát podrobnosti o organizačních změnách na Vašem úřadě.
Pokud se rozhodnete žalobu podat, je třeba, abyste co nejdříve zaměstnavateli písemně sdělila, že trváte na tom, aby Vás dále zaměstanával. To je podmínka ze zákona, bez níž by případná žaloba neměla naději na úspěch. Následně by bylo třeba vyhledat advokáta v místě bydliště a požádat ho, aby případ zhodnotil a v případném řízení Vás zastupoval. více
Dobrý den,mám smlouvu na dobu určitou,jako řidič.Zaměstnavatel pro řidiče nesehnal práci,tak nás používá jako metaře.Dnes jsem byl já,a kolega řidič,nařčen z toho,že nepracujeme a jen se opíráme o škrabky na škrabání chodníků.Byla nám nabídnuta dvě řešení,bud podepsání výpovědi dohodou,nebo napomenutí(důtka).Má na to zaměstnavatel právo?A jak se můžeme bránit.Děkuji za odpověd.S pozdravem....
Odpověď:
Zaměstnavatel by Vám měl přidělovat práci odpovídající Vaší pracovní smlouvě, pokud máte ve smlouvě sjednán jako druh práce řidič, nejste povinen vykonávat jinou práci.
Pracovní poměr lze skončit buď výpovědí nebo dohodou, přičemž výpověď je jednostranný úkon zaměstnance nebo zaměstnavatele, zatímco dohoda je dvoustranná mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem a pracovní poměr skončí ke dni, na kterém se spolu dohodnou.
Pokud Vám dá zaměstnavatel písemně důtku, zákoník práce nestanoví žádný postup, jak se důtce bránit, nicméně lze zaměstnavateli písemně sdělit, proč s důtkou neosuhlasíte.
Dá-li zaměstnavatel zaměstnanci písmně důtku, může mu dát výpověď, pokud se v následujícím půl roce znovu dopustí nějakého porušení pracovně-právních povinností, a to bez nároku na odstupné. více
Dobry den,chci se zeptat,mam pracovni poměr na dobu určitou 1 rok.Praccovala jsem jako řidič sk.B.(rozvoz hotovych jídel).V unoru se mi stal pracovni uraz(uklouznutí na chodníku).Zaměstnavatel si za mě našel náhradu,a po ukončení nemocenské,mi byla předana smlouva o opřeřazení na jine pracovní místo,ddle §41.odstav.3.na místo pomocné kuchařky.CHci se zeptat,zda puvodní hodinova mzda po přeřazení mi zustane,(nic o změně platu jsem nepodepsala),a co znamena pomocna kuchařka?zatím umyvam přepravky ,ruzne obaly na varnice,pekače.ještě v pruběhu nemocenske na mě vedoucí tlačila na podepsaní vypovědi,což jsem odmitla.Zda se mi ,že zkouší kdo déle vydrží,ale psychycky mě to dost užírá.Mohu se nějak bránít?Děkuji
Odpověď:
Zaměstnavatel Vás může převést na jinou práci pouze za podmínek stanovených zákoníkem práce, a to:
(1) Zaměstnavatel je povinen převést zaměstnance na jinou práci,
a) pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci,
b) nesmí-li podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice19), více
Dobrý den.Měla bych ještě jeden dotaz.Nedávno jsem se ptala na proplacení propustky-děkuji za odpověď. Teď mi nastal jiný problém. Dávám výpověď ve zkušební době,protože mám lepší nabídku. Prac.smlouvu mám od 24.3.2011 výpověď dávám k 30.4.2011 mám tudíž nárok aby mi proplatily nějakou dovolenou(popř.kolik) nebo zda si jí mohu nechat napsat na den,kdy jsem si vzala os.volno.Zaměstnavatel mi totiž odmítl dávat i výplatní pásky,prý to dává na konci roku-najednou.Takže já teď ani nevím,jakou mám částku pro vyplacení náhrad(propustka,svátek).Děkuji za Vaši rychlou odpověď.
Odpověď:
Návštěvu u lékaře upravuje nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci. Podle tohoto nařízení máte nárok na pracovní volno na nezbytně nutnou dobu, pokud vyšetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu. Za tuto dobu Vám náleží náhrada mzdy nebo platu, nařízení nestanoví žádné časové omězení, pokud tedy taková návštěva trvá 5 hodin, máte nárok na 5 hodin volna s náhradou mzdy. Podmínkou je, že jste navštívila zdravotnické zařízení mající smlouvu s Vaší pojišťovnou, které je neblíže Vašemu bydlišti nebo pracovišti. Pokud byste zvolila vzdálenější zdravotnické zařízení, náhrada mzdy by Vám náležela pouze za dobu, jakou by vyšetření trvalo ve zdravotnickém zařízení nejbližším Vašemu bydlišti či pracovišti, s nímž má Vaše pojišťovna smlouvu.
Martina Štěpánková
Dobry den,chtela jsem se optat jestli muže zaměstnavatel dat okamžitou vypověd bez udání duvodu.
Odpověď:
Okamžitá výpověď není možná. Výpověď lze dát pouze z důvodů přesně stanovených zákoníkem práce, přičemž před skončením zaměstnání běží dvouměsíční výpovědní lhůta.
Zaměstnavatel však v případě závažného porušení pracovně-právních povinností může se zaměstnancem okamžitě skončit pracovní poměr, v takovém případě končí pracovní poměr okamžitě bez jakékoli lhůty.
Martina Štěpánková
Dobrý den, dne 15.5.2011 mi končí mateřská dovolená a budu si žádat o rodičovský příspěvek (3 letá varianta). Teď se mi naskytla možnost jít zpět do zaměstnání na hlavní pracovní poměr, s tím, že hlídat budou babičky. Zajímá mě, když se např. za půl roku rozhodnu vrátit zpět na RD, zda je povinnen zaměstnavatel mi toto umožnit, bez toho aniž bych musela ukončit pracovní poměr např. výpovědí. Děkuji za odpověď
Odpověď:
Právo čerpat rodičovskou dovolenou má podle zákoníku práce rodič dítěte až do tří let věku dítěte. Pokud tedy nyní nastoupíte zpět do zaměstnání a následně kdykoli až do tří let věku dítěte se rozhodnete nastoupit na rodičovskou dovolenou, je zaměstnavatel povinen Vaší žádosti vyhovět.
Martina Štěpánková