Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Jana | 20.2.2012 10:31:57 

Dobrý den,zaměstnavatel mi rozdělil mzdu na 2 složky (původně jedna pevná)a to na zaručenou část mzdy a osobní ohodnocení v případě 100% plnění povinností.Prosím tedy o informaci z jaké částky se vypočítává mzda za dovolenou,nemoc,státní svátky,popřípadě odstupné. Odůvodnil nám tuto změnu tím, že je to z hlediska odvodu daní pro ně výhodnější.Což se mi nezdá.Děkuji za odpověd.

Odpověď:

Dobrý den,
náhrada mzdy nebo platu se v těchto případech vypočítává z průměrného výdělku. Průměrný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu zúčtované zaměstnanci k výplatě v rozhodném období a z odpracované doby v rozhodném období. Rozhodným obdobím je podle zákoníku práce předchozí kalendářní čtvrtletí. Do hrubého výdělku se započítávají všechny složky platu, resp. mzdy.
S pozdravem,
Eva Fialová

Eva Fialová

Renáta | 13.2.2012 21:04:25 

Dobrý den chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na paragraf, když jdu jako svědek vlastní sestře a nebo si na to musím vzít dovolenou? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Nárok na pracovní volno upravuje nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci. Podle tohoto nařízení mají nárok na pracovní volno na svatbu pouze ženich a nevěsta a jejich rodiče. Vy jako sestra si budete muset vzít dovolenou, i když jdete za svědkyni.

Martina Štěpánková

Venuše | 12.2.2012 11:47:33 

Dobrý den,jdu se synem do psychologické poradny mám nárok na propustku .Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
Pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu. Jde-li o doprovod, dítě máte nárok na náhradu mzdy nebo platu.
S pozdravem,
Eva Fialová

Eva Fialová

Tomáš | 7.2.2012 18:30:35 

dobrý den rozešly jsme se spartnerkou a čekame malinkou ,začala mi vyhrožovat že mě neudá jako otce ,ale sveho noveho partnera .Mohu se nejak bránit ?

Odpověď:

Postup upravuje zákn č. 94/1962 Sb., o rodině, ve znění pozdějších předpiů.
Pokud by matka otce vůbec neuvedla, mohl byste podat návrh soudu, aby určil Vaše otcovství.
Pokud by matka jako otce uvedla současného partnera, muselo by nejprve dojít k popření jeho otcovtsví.

Martina Štěpánková

Maja | 6.2.2012 20:33:58 

Dobrý den,mám dotaz ohledně dcery.Dostala výpověď v rámci zkušební lhůty.Poté co podepsala výpověď se u ní,ale bohužel zhoršili zdravotní problémy které měla už před zaměstnáním,a je je možné doložit u lékařů,takže se nedá uvažovat o nějaké schvalnosti vůči zaměstnavateli.Zajímá mě proto,může jít dcera marodit jak jí navrhuje lékař?Vstahuje se na ní vůbec nějaká ochraná lhůta?Děkuji Jaglařová M.

Odpověď:

Pokud došlo ke skončení pracovního poměru ve zkušební době, nejedná se o výpověď, ale o zrušení pracovního poměru ve zkušební době, kdy zaměstnavatel nemusí uvádět žádné důvody, proč chce pracovní poměr ukončit.
Ochranná lhůta činí 7 dní od skončení zaměstnání. Pokud pracovní poměr trval kratší dobu, činí ochranná lhůta tolik dnů, kolik trval pracovní poměr.
Pokud tedy dcera onemocněla v ochranné lhůtě, bude jí vyplácena nemocenská.

Martina Štěpánková

Ivka | 1.2.2012 19:25:55 

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat... Dělám ve firmě, kde nikdo nemá moc peněz, vzhledem k oboru. Jsem tam přes rok a zaměstnavatel dává výplatu podle toho, jak je tam kdo dlouho a ne podle toho, kdo kolik a jak kvalitní práce provádí. Což mi příjde nefér, ale tohle ošetřené zřejmě právně nijak není že?.. Doposud jsem měla ve své smlouvě na mzdovém výměru napsáno: základní mzda 9800 a pohyblivá složka mzdy 1900. Měla jsem mít 10 000,- čistého, ale každý měsíc byla výplata o něco rozdílná. Nyní jsem chtěla, aby mi 2500,- čistého přidali. Slíbili mi 1000,- čistého. A na novém mzdovém výměru mám napsáno: základní mzda 10400 a pohyblivá část mzdy "max. do výše 5200,-".Chtěla jsem se zeptat jak na tom vlastně jsem. A co to znamená, když napíše "max. do výše". Může to tak vůbec být? Je to dost neurčité a jsem z toho zmatená... Děkuji moc předem za reakci na můj dotaz a přeji hezký den.

Odpověď:

Mzda může být stanovena ve smlouvě, která je dvoustranný právní úkon mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, a měnit ji lze jen se souhlasem obou stran. Druhou možností je stanovení mzdy tzv. platovým výměrem, který představuje jednostranný úkon zaměstnavatele, zaměstnavatel může v takovém případě výši mzdy měnit i bez souhlasu zaměstnance. Nicméně způsob odměňování by měl být transparentní a rozhodně máte právo vědět jaká je výše Vaší mzdy a jak je stanovena, např. jaké jsou pevné složky mzdy a jaké jsou pohyblivé apod. Podle § 110 odst. 1 je zaměstnavatel za stejnou práci nebo za práci stejné hodnoty poskytnout všem zaměstnancům u zaměstnavatele stejnou mzdu, plat nebo odměnu z dohody. Měla byste tedy mít stejnou mzdu jako zaměstnanci, kteří konají stejnou práci u Vašeho zaměstnavatele. Pokud zaměstnavatel stejnou mzdu zaměstnancům konajícím stejnou práci nevyplácí, měl by takovéto rozdíly odůvodnit. Martina Štěpánková více

AP | 30.1.2012 08:40:44 

Nastoupila jsem do pracovního poměru dne 1.10.2011. Za měsíce říjen, listopad a v prosinci do Vánoc jsem odpracovala 57 dnů. Mezi svátky mi zaměstnavatel určil čerpání 4 dnů dovolené. Považuje se doba čerpání dovolené za odpracovaný den pro účely určení práva na dovolenou? (použili §214 ZP nebo §212 ZP ? nebo se čerpání dovolené považuje za výkon práce a vzniká mi nárok na dovolenou za 61 dnů?

Odpověď:

Dobrý den,
podmínky nároku na dovoelnou se posuzují v každém kalendářním roce zvlášť. Pokud jste v tomto kalendářním roce ještě neodpracovala 60 dnů, bude Vám příslušet poměrná část dovolené podle § 214 zák. práce, který stanoví, že že zaměstnanci, jemuž nevzniklo právo na dovolenou za kalendářní rok ani na její poměrnou část, protože nekonal v kalendářním roce u téhož zaměstnavatele práci alespoň 60 dnů, přísluší dovolená za odpracované dny v délce jedné dvanáctiny dovolené za kalendářní rok za každých 21 odpracovaných dnů v příslušném kalendářním roce.

Eva Fialová

Kosma | 28.1.2012 19:55:58 

Dobrý den, prosím o radu: Byl jsem zaměstnán u firmy téměř čtyři roky - smlouvu jsem měl na dobu neurčitou. Koncem minulého roku mě a dalším dvěma kolegům vedoucí oznámil, že z důvodu finančních problémů firmy nás majitel (britský občan) musí propustit. Souhlasil jsem s tím, že skončím, ale požádal jsem o odstupné. Vedoucí se mi přímo vysmál, že majitel mi žádné odstupné nedá a jestli budu dělat problémy, že si už najde způsob jak se mě zbavit a přímo do očí mi řekl, že nebude problém mě obvinit, že jsem něco zanedbal, poškodil, nebo dokonce ukradl. Protože i moji dva kolegové nátlaku podlehli, tak jsem nakonec také dohodu o ukončení pracovního poměru dle § 49, odst. 1 ZP bez uvedení důvodu (ačkoliv jsem o uvedení důvodu žádal) podepsal. Prosím o informaci jestli ještě existuje možnost vyplacení odstupného vymáhat. Děkuji.

Odpověď:

Pokud již došlo k podpisu dohody, kde není uveden žádný důvod, budete velmi těžko prokazovat, že důvodem ukončení pracovního poměru byly organizační důvody na straně zaměstnavatele, a že Vám tudíž náleží odstupné. Nicméně podmínkou pro vznik nároku na odstupné je důvod ukončení pracovního poměru podle zákoníku práce a není nezbytně nutné, aby tento důvod byl uveden v dohodě o ukončení pracovního poměru. Můžete se zkusit písemně obrátit na zaměstnavatele s tím, že žádáte, aby Vám v souladu se zákoníkem práce vyplatil odstupné, jinak, že se svého nároku budete domáhat soudní cestou a podáte stížnost na inspektorát práce. Pokud Vám zaměstnavatel odmítne odstupné vyplatit, což se dá bohužel očekávat, nezbyde Vám jiná možnost než odstupné vymáhat soudní cestou. Bohužel ukončení pracovního poměru dohodou je pro zaměstnance nevýhodné i pokud jde o podporu v nezaměstnanosti, která je v takovém případě nižší. Martina Štěpánková více

danuše | 27.1.2012 22:06:40 

Dobrý den, prosím o radu nastoupila jsem od 6.1.2012 do práce, při pohovoru mi bylo řečeno, že se nejedná o práci na živnost ,ale na pracovní smlouvu, ted jsem dostala mandantní smlouvu místo prac.smlouvy,kterou jsem nepodepsala jelikož tam bylo špatné jméno.A jak jsem se dočetla tak bych si musela odvádět sama zdr. a soc pojištění a daň. A taky jelikož se jedná o nebankovní sektor,mi bylo napsáno jednou paní že musím mít na tuto činnost od 1,1,2012 živnost, kterou nedostanu jelikož nemám praxi. Po dohodě jsem se již odhlásila z Up kde jsem byla do 5,1,2012, co mám ted dělat můžete mi poradit.

Odpověď:

Situace, kterou popisujete, připomíná tzv. švarcsystém, kdy práce, která by měla být vykonávána v rámci pracovně-právního vztahu, je vykonávána na základě živnostenského oprávnění. Zákoník práce definuje závislou práci jako práci, která je vykonávána ve vztahu „nadřízenosti zaměstnavatele a podřízenosti zaměstnance, jménem zaměstnavatele, podle pokynů zaměstnavatele a zaměstnanec ji pro zaměstnavatele vykonává osobně“.
Pokud by tedy práce, kterou byste měla pro zaměstnavatele na základě mandátní smlouvy vykonávat, byla vykonávána Vámi osobně dle pokynů zaměstnavatele, jedná se o závislou práci a zaměstnavatel porušuje zákoník práce.
V současné době Vám nezbývá než se znova obrátit na úřad práce, pokud nemáte možnost si rychle najít práci jinou.

Martina Štěpánková

simverka | 26.1.2012 21:36:13 

zaměstnavatel přestěhoval firmu 100 km od mého bydliště.Musím jezdit za prací 200 km deně. Mám právo na hrazení cesty zaměstnavatelem.

Odpověď:

Záleží, jaké místo výkonu práce máte uvedeno v pracovní smlouvě. Pokud jako místo výkonu práce máte v pracovní smlouvě uvedeno původní místo, potom by Vaše cesty do zaměstnání skutečně představovaly služební cestu a měla byste nárok na cestovné a na diety. Na druhou stranu přemístění zaměstnavatele do jiného místa je důvodem pro ukončení pracovního poměru podle § 52 zákoníku práce ze strany zaměstnavatele, v takovém případě by Vám náleželo odstupné.

Martina Štěpánková

Karla | 25.1.2012 12:10:20 

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu, na jakou instituci (osobu) se obrátit v následující věci. Jde o ženy na rodičovské dovolené, které před plánovaným návratem do zaměstnání dostanou od zaměstnavatele výpověď, event.jsou více méně nuceny přistoupit na dohodu o rozvázání prac.poměru pro nadbytečnost. Pokud se poté budou hlásit na pracovní úřad se žádostí o podporu v nezaměstnanosti, pracovní úřad jim sice vyhoví (samozřejmě po uplynutí doby, po kterou pobírají/nebo mají nárok pobírat odstupné), ale výše odstupného se údajně nevypočítává ze zaměstnání, které předcházelo rodičovské dovolené, ale z nějakého podílu národního důchodu (nejsem si jista přesnou fomulací, nicméně dle informace pracovního úřadu se jedná konkrétně o cca 3,5tis/měs.). Tato skutečnost mi připadá značně diskriminující, protože se na tuto skupiniu žen pohlíží podobně jako na dlouhodobě nezaměstnané. Pokud by se totiž vypočítavala event.výše podpory v nezaměstnanosti z platu předcházejícímu rodičovskou dovolenou, měly by ženy nárok získat podporu až do výše 11.400,-Kč. více

Odpověď:

Situace, kterou popisujete, je bohužel velmi častá. Vyplývá to i z dotazů zasílaných do právní poradny. Ženy vracející se do zaměstnání po rodičovské dovolené končí v zaměstnání a zůstanou doma s minimální podporou a vzhledem k tomu, že pečují o malé dítě či děti velmi obtížně hledají nové pracovní uplatnění. Ve velmi složité situaci se pak ocitají matky samoživitelky. V této věci by bylo žádoucí se obrátit na politiky a na Ministerstvo práce a sociálních věcí a upozornit na tento častý problém. Rodič požívá poměrně velkou ochranu podle zákoníku práce po dobu čerpání mateřské a rodičovské dovolené, avšak jakákoli ochrana proti ukončení pracovního poměru skončí v okamžiku, kdy dítě dosáhne tří let věku a rodič již nemůže rodičovskou dovolenou čerpat.

Martina Štěpánková

23.1.2012 16:34:49 

Dobrý den,
prosím zda byste mi mohli odpovědět na následující dotaz. Nastupuji od ledna do zaměstnání na dobu určitou. Mám vážně nemocného manžela. kterého musím 2krát měsíčně doprovázet na chemoterapii. Zaměstnavatel mi dnes sdělil, že na doprovod si musím brát neplacené volno. Má na to právo a musím to respektovat? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Doprovod rodinných příslušníků k lékaři upravuje nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci. Podle tohoto nařízení, pokud doprovázíte k lékaři manžela, máte nárok na pracovní volno s náhradou mzdy, pokud byl doprovod nezbytný a léčení nemohlo proběhnout mimo pracovní dobu. Nárok na pracovní volno máte nejvýše na jeden den, nicméně nařízení neomezuje, kolik těchto volných dnů může být v měsíci. Vzhledem k tomu, že Váš muž prochází náročnou léčbou, je Váš doprovod zcela jistě nezbytný a zaměstnavatel je tudíž povinen Vám dvakrát měsíčně poskytnout volno s náhradou mzdy k doprovodu manžela na léčení. Nařízení: 8. Doprovod více

Katka | 23.1.2012 12:27:41 

Dobrý den,chtěla bych vás poprosit o radu.Pracuji v Domově důchodců a zaměstnavatel si ted vymyslel,že nám sejme všem zaměstnancům otisky prstů a bude nám kontrolovat docházku,prý musíme souhlasit všichni.Zajímalo by mě,jestli na to má právo z hlediska ochrany osobních údajů?Mě se to zdá být zbytečné v domově důchodců,a také když kolik let to fungovalo bez problémů.A hlavně vchodové dveře jsou stejně přes den stále otevřené,protože se tam pohybují návštěvy.Děkuji za odpověď.Katka

Odpověď:

Zaměstnavatel je oprávněn kontrolovat docházku zaměstnance do zaměstnání, nicméně snímání otisků prstů není zcela jistě pro tyto účely nezbytné. Doporučuji Vám se obrátit na Úřad pro ochranu osobních údajů, který se touto problematikou přímo zabývá a sdělí Vám své odborné stanovisko.
http://www.uoou.cz/uoou.aspx

Martina Štěpánková

Pavel | 18.1.2012 20:02:10 

Dobrý den, na vedoucí pozici oddělení kde pracuji nastoupil nový manažer a i přesto, že jsem v předchozích letech patřil mezi nejlepší pracovníky po jeho nástupu se mnou začalo být zacházeno jiným spůsobem jako s jinými zaměstnanci a to co se týče odměňování v kladném i záporném smyslu a dokonce jsem byl odsunut i z profesního postupu. V posledním čase jsem začal mít obavy i o své místo, ikdyž nesplňuji podmínky zákona 198/2009 Sb. §2 odst. 3, a nejsem jiné etniky mám dojem, že je se mnou zacházeno jinak než s ostatními. Je možně se této situaci nějak bránit? děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
zákoník práce zakotvuje zásadu rovného zacházení se zaměstnanci a zákaz diskriminace. Z Vašeho dotazu neplyne, jaký je Váš věk či životní situace. Posouzení toho, zda Vás zaměstnavatel diskriminuje na základě důvodů uvedených v antidiskriminačním zákoně je velmi subjektivní. Pokud je s Vám zacházeno jinak než s ostantními zaměstnnaci, pokuste se tuto situaci řešit nejprve se svým zaměstnavatelem. Pokud neuspějete doporučuji se obrátit na odborovou organizaci, v případě, že u Vašeho zaměstnavatele působí.
S pozdravem,
Eva Fialová

Eva Fialová

Zuzana | 17.1.2012 18:29:23 

Dobrý večer.Jsem svobodná,bohužel nezaměstnanná maminka a prosím Vás o radu. Nikde se nemůžu dočíst,zda si mohu přivydělat nějakou korunku k soc.dávkám.Bohužel na sociálce mi slečna na dannou otázku pokrčila ramenny,takže jsem se nic nedozvěděla.Děkuji moc za odpověd.Zuzka

Odpověď:

Možnost si přividělat se liší, záleží jaké dávky pobíráte, zkuste více specifikovat dávky.

Martina Štěpánková

koblížek | 12.1.2012 17:08:57 

Dobrý den, mám dotaz ohledně výplatnice. V zaměstnání jsem v podivné situaci mám dva nadřízené jednoho oficiálního písemně stanoveného ředitelem a druhého, který nikdy nebyl za mého nadřízeného oficiálně písemně stanoven, pouze ústně mi ředitel sdělil, že budu podřízena i jemu (toto proběhlo ústně).Tyto dva vedoucí se nemají rádi a já v tom lítám, co řekne jeden, chce schválně druhý jinak, na to jsem si zvykla, i supervizor který u nás byl, říkal, že to není možné takto řídit podřízeného, ale to mě už netrápí ,na to jsem si zvykla, spíše otupěla. Popisuji to kvůli svému dotazu, aby jste byli v "obraze". Je to z důvodu, že ředitel chce mít od obou klid, tak jim vychází vstříct v tomto systému mého vedení. Vadí mi, že můj "ústně stanovený nadřízený" doposud dostával můj doklad o měsíční mzdě v obálce, aby mi výplatnici předal, nyní si vydupal, že chce mou výplatu vidět, aby měl přehled o mé dovolené, přitom výkaz pracovní činnosti, kde dovolenou vykazuji a vyplńuji žádanku o dovolenku mu každý měsíc odevzdávám k podpisu. více

Odpověď:

Údaje obsažené na výplatnici podléhají ochraně osobních údajů, a Váš nadřízený nemá právo se s obsahem výplatnice seznamovat. Z uvedených důvodů Vám účetní vždy posílala výplatnici v obálkách, aby byla zajištěna ochrana údajů na ní uvedených. Podle toho, co o svém nadřízeném popisujete, může mít jeho jednání pouze za cíl Vás šikanovat. Zkuste se proti postupu svého nadřízeného ohradit.

Martina Štěpánková

Petr | 9.1.2012 08:10:59 

Dobrý den, pracuji ve firmě již více jak tři roky a můj kolega, který je na vyšší pozici (sap specialista) odchází na jiné pracoviště a mne jako zkušeného doporučil na své místo a já si o něj taktéž zažádal. Splňuji až převyšuji všechny požadavky potřebné k tomuto místu specialisty, avšak náš nadřízený na toto místo přijal zcela cizího nezkušeného pracovníka, mne zcela obešel a na mou žádost ani neodpověděl. Dopustil se můj nadřízený nerovného zacházení?

Odpověď:

O diskriminaci v pracovněprávních vztazích by se podle zákona č. 198/2009 Sb., o rovném zacházení a o právních prostředcích ochrany před diskriminací jednalo, pokud by důvodem, proč Vás nadřízený obešel byla Vaše rasa, etnický původ, národnost, pohlaví, sexuální orientace, věk, zdravotní postižení, náboženské vyznání, víra či světový názor. Nic takového neuvádíte. Případ, který popisujete, spíše ukazuje na špatné manažerské rozhodnutí, kdy motivem mohlo být přijetí někoho známého apod. bez ohledu na jeho kvalifikaci.

Martina Štěpánková

Ivana | 4.1.2012 19:44:28 

Dobrý den, mám smlouvu na dobu neurčitou, pracovní dobu až do 18ti hodin, jsme samoživitelka s 12 letým dítětem, chci podat výpovědvěď : "Tímto dávám, v souladu s ustanovením § 50 odst. 3 zákoníku práce, výpověď z pracovního poměru – rodinné důvody (péče o dítě ve věku povinné školní docházky)." Musím si najit práci na ranní směnu. Ráda bych věděla, zda když výpověd podám takto, budu krácena na pracovním úřadě na podpoře. Děkuji Ivana

Odpověď:

Výši podpory v nezaměstnanosti upravuje § 50 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti. Pokud zaměstnanec ukončí zaměstnání sám nebo dohodou bez vážného důvodu bude mít nárok pouze na nižší podporu. Co je považováno za vážné důvody, zákon již blíž nespecifikuje. Nicméně péče o dítě by měla být za závažný důvod považována. Doporučuji Vám věc nejprve zkonzultovat s příslušným úřadem práce, neboť úřad práce bude rozhodovat o tom, zda tyto důvody uzná jako vážné a rozhodne o poskytování podpory v nesnížené míře. Zvažte, zda musíte skutečně ukončit pracovní poměr. Neuvádíte, jaké vykonáváte zaměstnání a proč máte pracovní dobu do 18.00 hod., a zda by se dala pracovní doba upravit. více

JANA M. | 1.1.2012 13:49:04 

Dobrý den, zaměstnavatel aby mi nemusel vyplácet odstupné, dal mi důtku za hrubé porušení kázně s tím, že pokud se toto bude opakovat, rozváže se mnou pracovní poměr. Chci se bránit, tím, že zaměstnavateli písemně sdělím, že s důtkou nesouhlasím. Zajímá mě, jestli tento nesouhlas má vůbec nějakou váhu a JAKÉ KROKY NÁSLEDUJÍ POTÉ?. Mám vůbec nějaká práva?
Předem děkuji za rychlou odpověd.
S pozdravem
Jana

Odpověď:

Situace, kterou popisujete je poměrně častá, a zaměstnavatelé ji využívají k tomu, aby se zaměstnancem mohli ukončit pracovní poměr a nemuseli mu platit odstupné. Zákoník práce nestanoví žádný postup jak se takové výtce bránit. Zákoník práce pouze v § 52 písm. g) stanoví: "pro soustavné méně závažné porušování povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci je možné dát zaměstnanci výpověď, jestliže byl v době posledních 6 měsíců v souvislosti s porušením povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci písemně upozorněn na možnost výpovědi," více

Karel | 8.12.2011 20:11:53 

Dobry den, vcera v noci se udelalo me tehotne manzelce (7 mesic) nevolno(bolesti bricha), rano v 5:30 me pozadala, abych ji radeji odvezl k jejimu lekari zhruba 70 km na kontrolu a vysetreni,protoze by to sama nezvladla.Ten nas poslal k dalsimu vysetreni do nemocnice s tim at prinesu propustku, ze mi ji potvrdi.Po zhruba 3-4 hodinach stravenych v cekarnach mi sdelili, ze si tam manzelku radeji nechaji na pozorovani.Tento den jsem jiz nesel do prace,protoze bych prijel akorat na konec smeny 14:00.Zamestnavatel mi dnes den pote odmita vydat propustku, ci proplatit zpetne tento den.Pokud manzelku propusti dopoledne v me pracovni dobe, budu muset pro ni opet dojet.Budu mit na tuto cestu narok na propustku? Ma na toto zamestnavatel pravo?Muzu se pripadne nejak branit?A jak to tedy spravne podle zakona ma byt? Diky za odpoved

Odpověď:

Popisovanou situaci upravuje nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci.
Podle tohoto nařízení náleží zaměstnanci při doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení pracovní volno na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu. Pokud jde o doprovod manžela, náleží zaměstnanci také náhrada mzdy nebo platu.
Zaměstnavatel je tedy povinen Vám den, kdy jste manželku k lékaři doprovázel proplatit, stejně tak doprovod od lékaře (z nemocnice). Nařízení sice omezuje nárok na volno na jeden den, tedy v kuse, nicméně neomezuje počet techto dnů.

Martina Štěpánková

| 1 | .. | | 43 | | 45 | 46 | .. | 89 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect