Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den,
jsem matka samoživitelka takže jsem se po uplynutí 6měsíců věku dítěte musela vrtáti zpět do zaměstnání na původní uvazek. Dnes malému je 22měsíců, bohužel mám v poslední době problém s hlídáním a chtěla jsem umožnit od zaměstnavatele návrat na rodičák s tím, že bych si našal brigádu s nižším uvazkem.Mám na to právo? Nemůžou semnou na úkor toho rozvázat pracovní vztah? Jakou formou můžu požádat o návrat na mateřskou? Nerada bych zůstala potom bez práce, to si prostě nemůžu dovolit. Moc děkuji za odpověd
Odpověď:
Dobrý den,
do tří let věku dítěte máte nárok na rodičovskou dovolenou. Zaměstnavatel Vám musí umožnit její čerpání. Toto Vaše rozhodnutí mu oznamte nejlépe písemně. Pokud jste čerpala peněžitou pomoc v mateřství, máte nárok i na volbu délky čerpání rodičovského příspěvku, jestliže jste tuto volbu již neprovedla. Po dobu rodičovské dovolené jste zákoníkem práce chráněná před výpovědí ze strany zaměstnavatele.
Eva Fialová
Dobrý den,od roku 2008-2010 jsem byla zaměstnaná,v roce 2010 jsem otěhotněla,nebyla mi prodloužena pracovní smlouva, dostala jsem výpověď . Zanedlouho mi končí rodičovská dovolená, ráda bych druhé miminko, jen nevím na jakou mateřskou bych měla nárok,jako nezaměstnaná. Teď pobírám 7. 600 Kč s manželovou výplatou to ještě zvládáme, mám strach, že bych si jako nezaměstnaná nemohla zvolit mateřskou na 3 roky dostala bych na 4 a pobírala bych tu nižší částku, což by na dvě děti určitě nestačilo ani s manželovou výplatou.Děkuji za odpověď Lenka.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud by Váš manžel teoreticky splňoval nárok na peněžitou pomoc v mateřství (270 nemocenského pojištění a zároveň příjem, ze kterého se nemocenské pojištění odvádí), můžete si zvolit délku čerpání rodičovského příspěvku, a tím i jeho výši.
Eva Fialová
Dobrý den,
prosím o informaci, z čeho se mi bude vypočítávat výše případné druhé mateřské. Jsem zaměstnána na dobu neurčitou, ovšem plat před nástupem na první mateřskou jsem měla vyšší o různé příplatky (např. za vedení, kterého bych se s dítětem chtěla při nástupu do práce vzdát). Plánuji rodičovskou dovolenou na tři roky a při ní u téhož zaměstnavatele práci na DPP a DPČ, ovšem s nižším příjmem, než jsem měla před nástupem na první MD. Z čeho by se mi počítala mateřská v případě, že na druhou MD nastoupím ještě během čerpání první rodičovské dovolené, a z čeho v případě, že mezi první rodičovskou dovolenou a druhou MD budu v práci jen několik týdnů či měsíců? Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud Vaše první dítě nedosáhne v době nástupu na druhou peněžitou pomoc v mateřství věku čtyř let, budete se Vám v obou případech vypočítávat tato dávka z vyměřovacího základu jak první PPM. Po 4. roce věku prvního dítěte, se bude PPM vypočítávat z příjmů, kterého jste dosahovala mezi první rodičovskou a druhou mateřskou dovolenou.
Eva Fialová
Dobrý den,v současné době jsem na mateřské dovolené. Chtěla bych se vrátit předčasně do zaměstnání,dítě by bylo umístěno v předškolním zařízení.Byla jsem nahlásit v zaměstnání,že bych chtěla jít do práce od žáří 2013. Pracovní smlouvu mám na 3 směnný provoz,ale před nástupem na mateřskou dovolenou jsem pracovala 2 roky na jednosměnném provozu,který doposud existuje. Dnes se mi ze zaměstnání ozvali,že mohu od září nastoupit,ale pouze na 3směnný provoz.Mám nárok vrátit se zpět na své původní pracoviště? Děkuji za odpověd
Odpověď:
Dobrý den,
po návratu z mateřské dovolené, tedy do 22. týdne po porodu, musí být zaměstnankyni vráceno stejné pracovní místo, jaké měla před nástupem na MD. Po návratu z rodičovské dovolené musí být zaměstnankyni přidělována práce podle její pracovní smlouvy. Pokud v pracovní smlouvě máte sjednaný 3 směnný provoz, může Vám zaměstnavatel práci v tomto typu provozu přidělovat. Podle § 241 odst. 2 zákoníku práce má zaměstnankyně pečující o děti nárok na kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, pokud ve vyhovění žádosti nebrání zaměstnavateli vážné provozní důvody (např. ohrožení provozu). Pokud Vašemu zaměstnavateli nebrání vážné provozní důvody, musí Vaší žádosti o úpravu pracovní doby vyhovět.
Eva Fialová
Dobrý den, 31.5.2013 mi končí 3letá rodičovská dovolená, tím dnem taky pracovní poměr dohodou. Musím zůstat s dítětem doma, nevzali mi ho do školky. 24.11. mám termín porodu druhého dítěte. Budu mít nárok na mateřskou? A mám se jít přihlásit na Úřad práce nebo mi doktor nabízí nemocenskou, co je pro mne výhodnější? Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
pokud nastoupíte na peněžitou pomoc v mateřství v ochranné době 180 dnů ode dne skončení pracovního poměru, budete mít na tuto dávku nárok. Jestliže Vás lékař uzná pracovně neschopnou z důvodu zdravotních potíží v těhotenství v ochranné době 7 dnů ode dne skončení pracovního poměru, budete mít od této doby, až do doby vzniku nároku na peněžitou pomoc v mateřství nárok na dávku nemocenské ve výši 60% z Vašeho výdělku.
Eva Fialová
Dobrý den,byla mi vypočítaná materska na cca 6500 mesicne,ale je to pro mne financne malo,chtela bych se zeptat zda jde zkratit doba materske a navyšit tim danou častku aspon na 7500-8000. Nebo zda se s tim neda nic delat. Dekuji s pozdravem Veselá
Odpověď:
Dobrý den,
výše peněžité podpory v mateřství činí 70 % z vyměřovacího základu. Výši peněžité pomoci v mateřství měnit nelze.
Eva Fialová
Ráda bych se zeptala na podmínku účasti 270dni v uplynulých dvou letech na zdravotním pojištění kvůli nároku na zvolení si tříleté rodičovské dovolené. Žiji s manželem v USA. Oba jsme zaměstnaní, zaměstnavatel za nás odvádí zdravotní a sociální pojištění. Pokud se vrátíme např. za 3 roky zpátky do ČR a já otěhotním, popřípadě budu těhotná, budu mít nárok na to zvolit si pouze tříletou rodičovskou dovolenou? Nebo budu nucena k verzi do 4let veku dítěte? Počítají se nám odpracované dny v USA a odvedené sociální a zdravotní pojištění? Mockrát děkuji za odpověď. Petra
Odpověď:
Dobrý den,
pro to, abyste si Vy nebo Váš manžel mohli zvolit délku čerpání rodičovského příspěvku, musíte mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Nárok na tuto dávku byste měla, pokud byste byla po dobu 270 účastna na nemocenském pojištění v ČR nebo za určitých podmínek v jiném státě EU. Pokud se rozhodnete čerpat rodičovský příspěvek v ČR, budete mít nárok pouze na čtyřletou variantu čerpání. Pokud budete v ČR zaměstnaná, budete mít podle zákoníku práce nárok na tříletou rodičovskou dovolenou.
Eva Fialová
Pracuji jako účetní na pracovní smlouvu. Půjdu na mateřskou dovolenou. Mohu činnost účetní vykonávat na živnostenské oprávnění ve stejné organizaci ( zaměstnavatele). Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
nároku na peněžitou pomoc v mateřství nebrání, pokud budete vykonávat činnost pro zaměstnavatele na základě živnostenského oprávnění.
Eva Fialová
Dobrý den, chci se zeptat, zda je vyplácení rodičovského příspěvku podmíněno účastí na zdravotním či sociálním pojištění. Žiju s partnerem většinu roku v zahraničí (jsem v domácnosti), s tím, že si v ČR platím ZP sama, jako OBZP. Sociální pojištění si neplatím. Rádi bychom si pořídili dítě. Na mateřskou asi nárok nemám, ale na rodičovskou snad ano. Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
podmínkou pro nárok na rodičovský příspěvek je bydliště v České republice. Pokud nemáte v ČR bydliště, nemáte na rodičovský příspěvek nárok.
Eva Fialová
Dobrý den,
ráda bych se Vás zeptala na mateřskou související s dlouhodobou nemocí. 1.listopadu 2011 jsem nastoupila na nemocenskou, a to po skončení pracov.poměru na dobu určitou, ale ještě v ochrané lhůtě 7 dnů. Nemocenská byla na záda. Tato nemocenská trvala celý rok a po uplynutí jsem zažádala o prodloužení z důvodu rizikového těhotenství na další 3 měsíce a následně opět na 3 měsíce. V průběhu druhého prodloužení jsem již nastupovala na mateřskou dovolenou. Bohužel mi bylo sděleno, že na ni nemám nárok, i když mi před tím bylo potvrzeno, že mateřskou mít budu. Chtěla bych se tedy zeptat, zda v tomto případě, kdy je člověk dlouhodobě nemocen, opravdu nemá na mateřskou nárok.
Předem velice děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
nárok na peněžitou pomoc v mateřství máte, pokud Váš pracovní poměr skončil v době těhotenství a zároveň Vám vznikl nárok na tuto dávku v ochranné době 180 dnů po ukončení nemocenského pojištění.
Eva Fialová
Dobrý den, v minulém roce jsem pracovala od 1.4. - 31.11.2012, nyní opět od 1.4.2012 pracuji u téže firmy. Když otěhotním, budu mít rizikové a půjdu na nemocenskou, budu mít nárok na mateřskou?
Odpověď:
Dobrý den,
v pracovním poměru jste nemocensky pojištěná nejen v době mateřské a rodičovské dovolené, ale i v době čerpání nemocenské. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství Vám proto vznikne.
Eva Fialová
Dobry den. Pobiram RP od OSSZ a chtela bych se zeptat jestli je mozne si zmenit dobu trvani RP ze 3let na 2roky z duvodu nastoupeni do zamestnani? Od 16.3.2011 jsem nastoupila na MD pak jsem na RP mela jsem moznost si vybrat na 3roky a ted mam moznost jit do prace ale dcera bude mit v dubnu 2roky proto musi do jesli.
Odpověď:
Dobrý den,
dobu čerpání rodičovského příspěvku můžete zkrátit na dva roky. Pokud zajistíte celodenní osobní péči o dítě (např. ve školce), můžete se vrátit do práce za současného pobírání rodičovského příspěvku. Výdělek příjemce není sledován.
Eva Fialová
Dobrý den, podnikám, nyní mám neschopenku a poté budu mít nárok na mateřskou - dva měsíce před porodem + po porodu dle zákona. Potom mi bude ÚP vyplácet rodičovskou, kterou si sama zvolím?? Mohu požádat o dvouletou a brát cca 11 500? Nebo je to stále vázáno na předchozí výdělek?? Jak se postupuje, když by pak chtěl mít rodičovksou na dva roky můj manžel s tím, že by ji pak na mě přepsal?? Ptala jsem se na ÚP, ale úřednice mi nebyla schopná odpovědět. Děkuji předem
Odpověď:
Dobrý den,
pokud budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství, budete si moci vybrat délku čerpání rodičovského příspěvku. Rodičovský příspěvek se vypočítává z vyměřovacího základu, tedy z Vašeho výdělku. Rodičovský příspěvek může čerpat i Váš manžel. Stačí zažádat o změnu příjemce na Úřadu práce.
Eva Fialová
Dobrý den chtěl bych se zeptat. Má partnerka byla donedávna na rodičovské dovolené. Od března je na úřadě práce a strá se o 3 leté dítě. Momentalně je znovu těhotná. Zajímalo by mě jestli po narození dítěte mohu jako otec popírat peněžitou pomoc v mateřství na sebe a jakým způsobem a jak dlouho? Zároven by mě zajímalo jestli lze pokračovat v práci u zaměstnavatele u kterého pracuji a předat starost o dítě mé partnerce.Zájímá mě jaké máme možnosti. Děkuji pěkně za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
peněžitou pomoc v mateřství může pobírat i otec dítěte, pokud s matkou uzavře písemnou dohodu o čerpání této dávky. Účinnost této dohody nenastává dříve než počátkem 7. týdne po porodu. V době čerpání PPM nesmíte vykonávat činnost, z níž jste nemocensky pojištěn. Proto byste pro nátok na PPM nemohl vykonávat dosavadní práci pro zaměstnavatele. Protože jste nemocensky pojištěn, může si Vaše partnerka zvolit délku čerpávání rodičovského příspěvku.
Eva Fialová
Dobrý den,
po ukončení mateřské dovolené, resp. při nástupu na rodičovskou dovolenou bych ráda pracovala pro stávajícího zaměstnavatele. Ne však na plný úvazek, ale na cca 15-20 hodin týdně. Zaměstnavatel to vítá, ale nejsem si jistá, jak vyřešit tuto situaci smluvně, abych v případě dalšího otěhotnění v době rodičovské dovolené měla nárok na stejnou peněžitou pomoc v mateřství jako u prvního dítěte (aby se počítala z původní pracovní smlouvy a ne z kratšího úvazku). Mohu uzavřít se zaměstnavatelem druhou pracovní smlouvu na zkrácený úvazek a jinou pracovní pozici, resp. dohodu o pracovní činnosti na dobu určitou (po dobu trvání rodičovské dovolené)? Předem děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
peněžitá pomoc v mateřství u druhého dítěte se vypočítává z vyměřovacího základu jako první PPM, pokud jste zaměstnána u stejného zaměstnavatele a Vaše první dítě nepřekročilo 4. rok věku. Novou pracovní smlouvu se zaměstnavatelem neuzavírejte, stačí změna formou (časově omezeného) dodatku. Pro stejného zaměstnavatele můžete vykonávat práci i na dohodu o provedení práce. Činnost uvedená v této dohodě se ovšem nesmí shodovat s činností, kterou vykonáváte v pracovním poměru. Nárok na rodičovský příspěvek budete mít, pokud zajistíte celodenní osobní péči o dítě. Výdělek příjemce není sledován.
Eva Fialová
Dobrý den,5.4. mi končí 3letá rodičovská dovolená a vracím se zpět do práce kde mám smlouvu na dobu neurčitou.Plánujeme další miminko a jelikož je to práce v nevyhovujícím prostředí pro těhotné a já už jednou potratila,napsal by mi doktor neschopenku jako to bylo i u prvního dítěte.Proto se chci zeptat,jestli mám vůbec nárok na nemocenskou a potom také na PPM.A z čeho by se nemocenská a PPM počítaly.Zda musím v práci několik dnů odpracovat nebo nemusím?Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
nárok na nemocenskou a na peněžitou pomoc v mateřství máte, jelikož jste v pracovním poměru účastna nemocenského pojištění, přestože jste byla na rodičovské dovolené. Výše nemocenské a PPM se bude vypočítávat z výdělku, kterého jste dosahovala před nástupem na mateřskou dovolenou.
Eva Fialová
Planuji navrat do prace z RD( po 4,5 letech=2 deti, 2. RD skonci ve veku 3 let diitete).Pred RD jsem pracovala na manazerske pozici a zamestnavatel na me misto prijal nahradu na dobu neurcitou. Nyni mi zam-tel nabidl nekolik referentskych technickych pozic ( nemam tech. vzdelani a technicka nebyla ani ma predchozi pozice) a jednu administrativni( v oddeleni, jez jsem predtim vedla= muj obor), fin. ohodnoceni o cca 60-70% nizsi. Jelikoz ma puvodni pozice nebyla zrusena, predpokladam, ze mi zam-tel nemuze dat vypoved pro nadbytecnost?Resp. musim prijmout nizsi referentskou pozici v mem byvalem oddeleni, ac mam smlouvu na manazera oddeleni? Jaky jiny postup vidite? Dekuji Vam.
Odpověď:
Dobrý den,
po návratu z rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, jedná se o překážku v práci na jeho straně a Vy máte nárok na náhradu mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. Zaměstnavatel bez Vašeho souhlasu nemůže změnit druh vykonávané práce, místo výkonu práce ani jiná ustanovení pracovní smlouvy. Zaměstnavatel Vám nemůže ani snížit mzdu, pokud je stanovená v pracovní smlouvě. Mzdu stanovenou mzdovým výměrem jednostranně měnit může.
Výpověď pro nadbytečnost by byla neplatná. V takovém případě se můžete obrátit na inspekci práce, která může pokutami přimět zaměstnavatele, aby výpověď zrušil. Neplatnost výpovědi může vyslovit pouze soud.
Eva Fialová
Mám platnou pracovní smlouvu na dobu neurčitou s ministerstvem a končí mi rodičovská dovolená. Přestože mě průběžně ujišTovali, že se mnou počítají, tak nyní v našem odboru "najednou" není volné místo. Jedna kolegyně, která půjde do důchodu se uvolila mi přenechat 1/2 úvazek, což mi vyhovuje, ale personální odbor můj nástup podmínil změnou pracovní smlouvy na dobu určitou. Zbývá mi něco jiného, než se stím s mířit? Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
po návratu z rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, jedná se o překážku v práci na jeho straně a Vy máte nárok na náhradu mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. Pracovní smlouvu nelze jednostranně měnit. Zaměstnavatel Vám pracovní poměr z doby neurčité na dobu určitou změnit nemůže, pokud s tím nebudete souhlasit. Trvejte na zaměstnávání podle Vaší pracovní smlouvy a upozorněte svého zaměstnavatele na překážku v práci s náhradou mzdy, pokud Vám nebude schopen práci podle Vaší pracovní smlouvy přidělovat.
Eva Fialová
Dobrý den,
jsem na rodičovské dovolené, po které se mohu vrátit do svého zaměstnání. Nyní se mi naskytla příležitost si přividělat u jiné firmy. Chci se zeptat, zda je možné v průběhu rodičovské dovolené pracovat na klasickou smlouvu u jiného zaměstnavatele, když můj předchozí zaměstnavatel mi drží místo, na které se mohu za rok a půl vrátit. Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
na rodičovské dovolené můžete být zaměstnaná u jiného zaměstnavatele.
Eva Fialová
Jsem na RD, která mi končí koncem srpna. Od 1. září bych měla nastoupit do práce. Před nástupem na mateřskou a posléze RD jsem pracovala v rozsahu 21 hodin týdně, což činí něco přes 90% úvazku (celý úvazek je 22h.). Nyní mi ředitel oznámil, že část mého uvazku-bez udání důvodu-přejímá jiná osoba. Mě nabídl pouze 16 hodin týdně...?!Což je pro mně celkem nepřijatelné a hlavně nepochopitelné.?! Má na takový postup právo? Podotýkám, že prac. smlouvu mám na dobu neurčitou a myslím, že k tzv. konfliktním, nebo problemovým pracovníkům nepatřím. Mohu se nějak bránit? Děkuji za odpověd´.
Odpověď:
Dobrý den,
po návratu z rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Délku úvazku uvedeného v pracovní smlouvě jednostranně měnit nemůže. Pokud pro Vás práci podle Vaší pracovní smlouvy nemá, je to překážka na jeho straně a Vám přísluší náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku.
Eva Fialová