Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den,mateřská dovolená(3letá) mi skončila 25.3.2013 a 26.3.2013 jsem ihned nastoupila na nemocenskou,kvůli druhému rizikovému těhotenství.Jsem zaměstnaná již 10let a mám smlouvu na neurčito.6 před skončením těhotenství nastoupím na PPM,kterou platí 6 měsíců zaměstnavatel a pak nastoupím na rodičák.Nárok na proplacení dovolené mi stále zůstává?Slyšela jsem,že dokonce nemám nárok na ppm od zaměstnavatele.Prosím poradte.děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
peněžitou pomoc v mateřství platí ČSSZ. Žádost podává zaměstnavatel. Dovolenou Vám může zaměstnavatel proplatit pouze při skončení pracovního poměru. Nevyčerpanou dovolenou můžete čerpat po skončení mateřské nebo po skončení rodičovské dovolené.
Eva Fialová
Dobry den, jsem na trilete materske dovolene ktera mi konci letos v prosinci.planujeme druhe dite. jsem zamestnana na dobu neurcitou uz 8 let , a dnes mi kamaradka rikala ze pokud otehotnim tak mi automaticky naskoci 4leta rodicovska dovolena coz mi prijde jako nesmysl kdyz jsem zamestnana na dobu neurcitou.tak proto se radeji ptam vas.dekuji za odpoved Lucka
Odpověď:
Dobrý den,
peněžitá pomoc v mateřství se Vám bude vypočítávat ze stejného vyměřovacího základu jako peněžitá pomoc v mateřství u prvního dítěte, pokud Váš příjem mezi první rodičovskou dovolenou a druhou mateřskou dovolenou bude nižší než Váš příjem, kterého jste dostahovala před prvním dítětem. Podmínkou je, že zůstanete v pracovním poměru ke stejnému zaměstnavateli a první dítě bude maldší než 4 roky. V opačném případě bude Vaše PPM vypočítávána z Vašeho aktuálního příjmu. Protože jste nemocensky pojištěná, vznikne Vám nárok na PPM, a tím i na volbu délky rodičovského příspěvku.
Eva Fialová
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, z čeho se mi bude vypočítávat mateřská, když jsem byla do 31.3.2013 OSVČ a od 15.4.2013 jsem zaměstnaná na HPP na dobu neurčitou? Musím mít odpracovaný celých 360 dní v zaměstnání, aby mi šla mateřská z hrubé mzdy?
Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud jste nyní v pracovním poměru, budete pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství muset splnit pouze 270 dnů nemocenského pojištění. Do tohoto pojištění se bude započítávat i doba nemocenského pojištění, které jste měla jako OSVČ.
Eva Fialová
Pracuji u firmy již 7let mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou ,s pracovním úvazkem na 40h týdně ,jako zástupkyně vedoucí na určeném místě prodejny kde pracuji .Jsme jen dvě zaměstnankyně já zástup a paní vedoucí.Nyní po tragické události v rodině jsem se psychicky zhroutila a jsem v pracovní neschopnosti již 3měsíc.Zaměstnavatel po dobu mé nemoci přijmul prodavačku na 6h ,což chápu ,ale současně mi bylo o oznámeno ,že po návratu do zaměstnání bude místo zástupkyně zrušeno já budu převedena na prodavačku na 20h týdně a přijme se ještě 1prodavačka na 20h týdně a vedoucí zůstane na 40h týdně z důvodu ,aby nedocházelo k tomu, že zůstane v práci jen 1 zaměstnanec.Má na to firmá právo?Děkuji za odpověd Jana
Odpověď:
Dobrý den,
po návratu z nemocenské Vás zaměstnavatel musí zaměstnávat podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud máte v pracovní smlouvě jako druh práce zástupkyně vedoucí, musí Vám zaměstnavatel takovou práci poskytnout. To se týká i pracovní doby. Zaměstnavatel nesmí jednostranně změnit její rozsah. Všechny vámi uvedené změny musí mít formu změny pracovní smlouvy. Pokud se změnami pracovní smlouvy nebudete souhlasit, musí Vás zaměstnavatel přidělovat práci v souladu s Vaší pracovní smlouvou.
Eva Fialová
Dobrý den,ráda bych se zeptala zda má můj přítel nárok na dovolenou ohledně mého porodu.Dostane zaplaceno,nebo si musí vzít neplacenou dovolenou.Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
dovolenou na zotavenou určuje primárně zaměstnavatel. Pokud se Váš přítel se zaměstnavatelem dohodne, může tuto dovolenou čerpat. Pracovní volno musí zaměstnavatel zaměstnanci poskytnout na nezbytně nutnou dobu s náhradou mzdy k převozu manželky nebo družky do zdravotnického zařízení a zpět a bez náhrady mzdy k účasti při porodu manželky nebo družky.
Eva Fialová
D.d.Dostala jsem napomenutí za neuspokojivé výsledky s možností výpovědi §46odst.1.písm.e ZP. Neuspokojivé výsledky jsou nízké prodeje, a proto jsem neaktivní a nekomunikativní k zákazníkovi.Pracuji v obchodě (prodávám) a nemohu ovlivnit, zda lidé do obchodu přijdou a nakoupí,a také mně neustále posílali na různé prodejny, někdy i dvě za den, nebo mně posílali se zakázkami. je možné toto jako důvod k neplnění povinností? v ZP jsem našla §46 s jiným obsahem- je to vůbec platné? jak se mohu bránit a jak se zachovat v případě, že dostanu výpověď, protože firma nemá prodeje, plánuje zrušení prodejen,takže mi chce dát výpověď bez odstupného. moc děkuji za odpověď. s pozdravem ES
Odpověď:
Dobrý den,
Váš zaměstnavatel odkazuje na starý zákoník práce, který byl platný do 31.12.2006. Od roku 2007 je tato úprava obsažená v § 52 písm. Nesplňuje-li zaměstnavatel požadavky bez zavinění zaměstnavatele požadavky pro řádný výkon práce, může být zaměstnanci dána výpověď. Spočívá-li nesplňování těchto požadavků v neuspokojivých pracovních výsledcích, je možné zaměstnanci z tohoto důvodu dát výpověď, jen jestliže byl zaměstnavatelem v době posledních 12 měsíců písemně vyzván k jejich odstranění a zaměstnanec je v přiměřené době neodstranil. Pro neuspokojivé výsledky Vám zaměstnavatel může dát výpověď, pokud požadavky pro řádný výkon práce nezpůsobil sám zaměstnavatel a zároveň, pokud Vám neuspokojivé výsledky v posledních 12 měsících zaměstnavatel písemně vytknul. Výpověď v rozporu s těmito podmínkami by byla neplatná. Do dvou měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr výpovědí skončit, můžete podat žalobu u soudu. Žaloba bude znít na neplatnost výpovědi.
více
Dobrý den Chtěla bych se zeptat. Jsem na MD a chtěla bych dát malou dcerku do jesliček je jí rok a pul. a chtela bych začít pracovat, jak je to pak s mateřskou chodila by mi pořad ?????
Odpověď:
Dobrý den,
pro nárok na rodičovský příspěvek, který v této době pravděpodobně pobíráte, je nutné dodržet podmínku celodenní osobní péče o dítě. Tato podmínky je splněna, pokud dítě mladší dvou let navštěvuje jesle nebo jiné obdobné zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 46 hodin v kalendářním měsíci.
Eva Fialová
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat.Od roku 2008 do listopadu roku 2012 jsme byla zaměstnaná, potom jsem bohužel skončila na pracovním úřadě a jsem tam dodnes s tím že od května jsem na dohodě v nové práci a v 1 července mám přislíbenou smlouvu.Zjistila jsem že jsem na začátku těhotenství a chci se zeptat jestli budu mít nárok na rodičovskou?
Děkuji moc předem za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
pro splnění nároku na peněžitou pomoc v mateřství budete mít nárok, pokud budete nemocensky pojištěna a splníte podmínku nemocenského pojištění v posledních dvou letech před nástupem na tuto dávku. Po čerpání PPM, budete mít nárok na rodičovský příspěvek. Pokud tyto podmínky nesplníte, budete mít po porodu nárok na rodičovský příspěvek.
Eva Fialová
dobry den.chtela bych se zeptata jak je to s navratem do prace po rodicovske dovolene.Pracovala jsem pred prvnim ditetem v praci na HPP a behem rodicovske jsem pracovala na VPP jinde a pres ne jsem si vzala rodicovskou dovolenou s druhym ditetem.Kam se mam potom vracet? Obe prace by sli delat i zaroven,ale mam problem stim,ze mi dite do skolky vemou az v dalsim skolnim roce a tim padem budu pul roku muset zustat doma.Jak se da tato situace resit? neplacene volno nedostanu ani v jedne praci.Chtela bych vedet jak dlouho mi zamestnavatel musi drzet misto po dobu rodicovske? dekuji
Odpověď:
Dobrý den,
rozlišení mezi HPP a VPP již neexistuje. Ve všech pracovních poměrech máte stejná práva. Po návratu z rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Nemusí Vám tedy vrátit stejnou židli. Pokud se po skončení RD nedostavíte do práce z toho důvodu, že nemáte školku pro dítě a nemůžete péči o dítě zařídit jiným způsobem, nejedná se hrubé porušení právních předpisů týkající se Vámi vykonávané práci a zaměstnavatel Vám z tohoto důvodu nemůže dát výpověď, ani s Vámi nemůže okamžitě zrušit pracovní poměr.
Eva Fialová
Dceři je 24let má maturitu,bakaláře a letos končí na vysoké škole rád bych věděl do jaké doby jsem povinen platit výživné tedy alimenty. Je to nějak definováno. Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
Vaše vyživovací povinnost trvá do té doby, dokud dítě není schopné se samo živit, např. má možnost si po skončení vysoké školy najít práci.
Eva Fialová
Dobrý den, nastupuji po RD do práce, zaměstnavatel by mě rád převedl z pracovní smlouvy (mám částečný úvazek) na DPČ. Jakým způsobem toto lze udělat - ukončením pracovního poměru dohodou? A přísluší mi odstupné? Při DPČ mi zaměstnavatel neplatí soc. a zdr. pojištění? Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
po návratu z rodičovské dovolené Vám musí zaměstnavatel přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takou práci nemá, je to překážka v práci na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. DPČ můžete se zaměstnavatelem uzavřít. Odstupné Vám bude náležet, pokud by Váš pracovní poměr skončil z důvodu nadbytečnosti. O tento důvod se pravděpodobně jednat nebude, pokud Vám zaměstnavatel nabízí stejnou práci.
DPČ má nevýhody. Na základě DPČ není možné vykonávat práci v rozsahu překračujícím v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby. Dodržování sjednaného a nejvýše přípustného rozsahu poloviny stanovené týdenní pracovní doby (20 hodin týdně) se posuzuje za celou dobu, na kterou byla DPČ uzavřena, nejdéle však za období 52 týdnů. Není-li sjednán způsob zrušení dohody, je možné ji zrušit dohodou smluvních stran ke sjednanému dni. více
Dobrý den,
byla jsem pár dní na paragrafu se synem. A v práci, když jsem se zeptala, že mi nedošli peníze, tak mi odpověděli, že paragraf, pokud nejsem delší dobu na paragrafu, že proplácí zaměstnavatel. Já si nejsem jistá, jestli to tak u ošetřovného opravdu je. (Vždy jsem se dočetla, že paragraf proplácí sociálka). Napadlo mě, jestli si to nespletli náhodou s nemocenskou?
Děkuji předem za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud máte na mysli ošetřovné, máte na tuto dávku nárok v délce kalendářních 9 dnů. Žádost o ošetřovné se předává zaměstnavateli. Dávky vyplácí příslušná OSSZ, a to nejpozději do 1 měsíce následujícího po dni, v němž jí byl doklad pro nárok na výplatu dávky doručen.
Eva Fialová
Dobrý den, ráda bych se zeptala na jeden dotaz. Plánujeme s manželem druhé dítě a manžel přišel s návrhem, že by šel na rodičovskou dovolenou a zároveň by v této době odjel pracovat do zahraničí (stále by byl na rodičovské dovolené) a o dítě bych se starala já v ČR. Já bych si platila soc. a zdrav. pojištění. Chtěla bych se zeptat, zda je tento postup možný, popřípadě jak postupovat, aby manžel nemusel dávat výpověď v práci a přitom mohl odjet na 2 roky do zahraničí. Děkuji. Hezký den.
Odpověď:
Dobrý den,
Váš manžel může být na rodičovské dovolené a pobírat rodičovský příspěvek, i když bude vykonávat zaměstnání v zahraničí. Podmínkou je, aby měl v ČR své bydliště a zajistil celodenní osobní péči o dítě např. jinou zletilou osobou. Osoba má bydliště na území České republiky, zejména pokud se zde dlouhodobě zdržuje, vykonává zde výdělečnou činnost, žije zde s rodinou, plní zde povinnou školní docházku nebo se zde soustavně připravuje na budoucí povolání, popřípadě existují jiné významné důvody, zájmy či aktivity, jejichž vzájemná souvislost dokládá sepětí této osoby s Českou republikou.
Eva Fialová
Dobry den, v prosinci tohoto roku mi konci rodicovska dovolena ktera trvala 3 roky. pokousime se o druhe dite to znamena ze bych urcite nenastoupila do prace ale na neschopenku .jsem zamestnana na dobu neurcitou ,tak se chci zeptat jak to vlastne je, dnes jsem se dozvedela ze kdyz budu na rodicovske dovolene s druhym ditetem tak udajne nebudu doma 3 roky jako ted ale 4 roky coz nechci.muzete mi poradit prosim dekuji moc za vasi odpoved.Lucka
Odpověď:
Dobrý den,
pokud budete zaměstnaná u stejného zaměstnavatele a prvnímu dítě nedosáhne v době nástupu na Vaší druhou mateřskou dovolenou věku 4 let, máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství, která se Vám bude vypočítávat ze stejného vyměřovacího základu jako první PPM. Zaměstnance, kterému vznikl nárok na PPM má možnost zvolit si délku čerpání rodičovského příspěvku. Může si tedy zvolit dvou nebo tříletou variantu čerpání tohoto příspěvku. Rodičovská dovolená podle zákoníku práce může být čerpána do tří let věku dítěte. Čtyřletá varianta rodičovské dovolené podle zákoníku práce neexistuje.
Eva Fialová
Dobry den.Ke dni 30.06. mi skonci pracovni pomer.Zajima me, zda kdyz otehotnim (mam se vdavat) a budu vedena od 01.07.2013 na Uradu prace, jestli dostanu nejaky prispevek z UP nebo odjinud.Dekuji Vam za odpoved.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud budete v evidenci Úřadu práce, budete mít nárok na rodičovský příspěvek. Další dávky (příspěvek na dítě, porodné, příspěvek na bydlení) závisí na příjmu celé rodiny.
Eva Fialová
Dobrý den, dne 7.4.2013 mi skončila 3 letá rodičovská dovolená, teď mám neplacené volno do 15.7.2013. Od 16.7.2013 mám nastoupit na mateřskou dovolenou s druhým dítětem. Budu mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství?
S prvním dítětem jsem nárok měla. Nebo by mohl mít nárok můj manžel? Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
pokud začnete čerpat peněžitou pomoc v mateřství do 4 let věku prvního dítěte, bude se Vám druhá PPM vypočítávat ze stejného vyměřovacího základu jako u prvního dítěte. Pokud Váš manžel splňuje nárok na PPM (270 dnů nemocenského pojištění), může s Vámi uzavřít písemnou dohodu o péči o dítě. V takovém případě by mu od 7. týdne po porodu byla dávka vyplácena. Pří pobírání PPM by ovšem neměl nárok na mzdu, ze které by nárok na tuto dávku vyplýval.
Eva Fialová
Dobrý den,mohu požádat o informaci ohledně rodičovské dovolené.Manželka je nyní se synem(16 měsíců) na rodičovské dovolené a pobírá rodičovský příspěvek.Je možné,abych mohl čerpat rodičovskou dovolenou (pochopitelně bez příspěvku) jako otec současně? Pokud se to dá,jak je to s finančním výdělkem? Mám několik zaměstnání a z nich potřebuju v jednom požádat o rodičovskou dovolenou.Pracovní smlouvu mám na dobu neurčitou.Ostatní zaměstnání bych chtěl normálně pokračovat.
Vím,že záleží na dohodě se zaměstnavatelem, ale mám na to se zákona právo? Nebo mi to může zaměstnavatel jednoduše nepovolit, jenom proto, že už manželka je na rodičovské dovolené?
Děkuji moc
Odpověď:
Dobrý den,
do tří let věku dítěte máte nárok na rodičovskou dovolenou. Na její čerpání máte nárok ze zákona a Váš zaměstnavatel Vám ji musí poskytnout. Rodičovskou dovolenou můžete čerpat v každém pracovním poměru nebo jen v některých pracovních poměrech.
Eva Fialová
Dobrý den, dne 10.6. mám návrat z MD, v 04/2013 mi nadřízený sdělil, že pro mě nemá práci, navrhl dohodu s odstupným, pak mě kontaktovala pers. ředitelka, nabídla práci asistentky (prac.smlouva pozice účetní),odmítla jsem a ona, že situaci přehodnotila, že pro mě místo účetní, avšak můj nadřízený pro mě práci nemá. Připravují pro mě místo, kde budu sedět odděleně od všech účetních, prakticky ve spodní částí budovy a můj nadřízený dostal příkaz mi vymyslet práci na týden a pak se uvidí s tím, jak dlouho to tam budu schopná zvládnout. Mohu se nějak bránit?
Odpověď:
Dobrý den,
po návratu z mateřské dovolená Vám zaměstnavatel musí vrátit stejnou práci, jakou jste vykonávala před nástupem na MD. Po návratu z rodičovské povolená Vám zaměstnavatel musí přidělat práci podle pracovní smlouvy. Toto se týká jak druhu vykonávané práce, tak místa výkonu práce, kterou máte uvedenu v pracovní smlouvě. Pokud takovou práci nemá, je to překážka na jeho straně a Vám přísluší náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. Tento nárok máte do doby, než pro Vás zaměstnavatel práci podle pracovní smlouvy bude mít, či dokud se nedohodnete na změně pracovní smlouvy.
Eva Fialová
Dobrý den,
v současné době jsem na rodičovské (2 děti: 7 a 26 měsíců, pobírám rodičovský příspěvek a se zaměstnavatelem mám dohodnutu rodičovskou dovolenou aktuálně do 31.8.2013. Rodičovskou prodlužuji (dělala jsem to tak i u 1. dítěte) cca po 3 měsících - dělám tak proto, že můj manžel má nejistou práci, je na něj činěn nátlak a je možné, že v důsledku změn dostane výpověď.
Zároveň však uvažuje, že by šel na rodičovskou místo mě, pokud by to bylo nutné (má vyšší mzdu než já, tak je lepší, když pracuje on).
Může se za situace, kdy mu zaměstnavatel sdělí, že mu dává výpověď, zachovat tak, že nepřevezme výpověď a naopak oznámí zaměstnavateli odchod na rodičovskou? Jak to lze technicky udělat? (Důvod: manžel chce "přežít" současného šéfa a počkat, až odejde, nebo povýší do jiné země), protože jinak má svou práci rád.
Podle dostupných informací můžeme být na rodičovské i oba - je to tak? A já bych se pak případně vrátila do práce hned v tom rozsahu cca 3 měsíců max (jak jsem uváděla výše).
Je možné takto vyřešit naši situaci? Nebo doporučíte mi něco jiného?
více
Odpověď:
Dobrý den,
pokud se chce Váš manžel vyhnout výpovědi, je nutné, aby nastoupil na rodičovskou dovolenou před tím, než tuto výpověď dostane. Po dobu RD bude v ochranné době a zaměstnavatel mu v této době nemůže dát. Pokud by dostal výpověď před nástupem na RD, je tato výpověď platná, ale výpovědní doba se přerušuje na dobu čerpání RD. Výpovědní doba by poté doběhla po návratu Vašeho manžela z RD. Výpověď je jednostranný právní úkon, který je platný doručením zaměstnanci.
Na RD mohou být oba rodiče současně. Zdravotní pojištění hradí stát pouze jednomu z nich.
Eva Fialová
Dobrý den,potřebovala bych poradit.S partnerem čekáme miminko.Já jsem osvč a neplatím si nemocenskou.On je zaměstnaný.Dočetla jsem se,že by bylo možné,aby on požádal o mateřskou dov.,která by se mohla po nějaké době převézt na mne.Nikde jsem se ale nedočetla,zda musíme být manželé,nebo se to týká i partnerství,a jak je to pak dále s rodičovskou a zda nebudu mít problém,pobírat mateř.dovolenou a přivydělávat si,dle možností.Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
matka dítě, která není nemocensky pojištěna, nemůže čerpat peněžitou pomoc v mateřství. Bude proto čerpat rodičovský příspěvek od narození dítěte. Pokud otec dítěte nárok na PPM splňuje, i když jej nečerpá, může si matka dítěte vybrat dobu čerpání příspěvku. Otec dítěte může čerpat PPM, pokud splní podmínky čerpání a uzavře s matkou dítěte písemnou dohodu o péči o dítě. Tuto dohodu může uzavřít s účinností od 7. týdne po porodu. Nárok na PPM nemůže otec dítěte na matku převést. Po dobu čerpání PPM nemůže příjemce příspěvku vykovávat výdělečnou činnost, na základě které tuto dávku čerpá. Váš parter tudíž bude muset pro zaměstnavatele vykonávat jinou činnost, než ze které mu plyne nemocenské pojištění.
Zákon nerozlišujme mezi rodiči dítěte, kteří jsou sezdaní a rodiči, kteří sezdaní nejsou.
Eva Fialová