Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den,
ráda bych se zeptala, zda by u soudu mohla uspět má žaloba na diskriminaci. Jedná se o diskriminaci z důvodu pohlaví v přístupu k zaměstnání. Budu úplně konkrétní. Hlavní příčinou, proč o žalobě uvažuji, je skutečnost, že práci, o kterou jsem měla velký zájem a pro kterou jsem plně kvalifikovaná, získal uchazeč s nižší kvalifikací - muž. Zatímco tohoto uchazeče firma sama oslovila, mě ani nepozvala k pracovnímu pohovoru i přes to, že jsem se o pracovní místo sama a s velkým časovým předstihem zajímala, s vedením firmy byla v emailovém kontaktu a dokonce mi jednání o případném zaměstnání bylo příslíbené. Ale vezměme to od počátku. více
Odpověď:
Dobrý den,
zákaz diskriminace je sice krásná a užiteční věc, ale v praxi velmi těžko dokazovatelná a vymahatelná. Antidiskriminační zákon a zákon o zaměstnanosti zakazují diskriminaci uchazečů o zaměstnání mimo jiné i z důvodu pohlaví. Tzn. zakázáno je každé jednání, v rámci kterého zaměstnavatel či potenciální zaměstnavatel jedná uchazeči o zaměstnání rozdílně právě a pouze z důvodu odlišného pohlaví. Ve Vašem případě by se mohlo jednat o diskriminační jednání. Pokud byste se obrátila na soud, platilo by ustanovení občanského soudního řádu, podle něhož to nejste Vy, kdo by musel dokázat diskriminaci, nýbrž ten, kdo diskriminuje, musí prokázat, že k odlišnémi zacházení měl jiné důvody než odlišnost v pohlaví.
Nechci Vás odrazovat od případného soudního sporu, ale je třeba říci, že v soudním řízení nebývají žalobci žalující na zákaz diskriminace úspěšní. Neúspěch v soudním řízení by pro Vás znamenal náhradu nákladů řízení žalovanému.
Eva Fialová více
Dobrý den,
jsem v situaci, kdy jsem po ukončení studia rok a půl pracovala jako zaměstnanec se smlouvou na dobu určitou. Ta mi ve 4. měsíci těhotenství vypršela a zaměstnavatel mi ji odmítl dále prodloužit. Ještě před ukončením smlouvy jsem proto na radu gynekologa nastoupila na pracovní neschopnost, abych se vyhla tahanicím s úřadem práce. Ale teď netuším, jak to je s nástupem na mateřskou dovolenou a podle čeho se bude určovat její výše. Nejsem vdaná i když s partnerem (otcem) žijeme mnoho let ve společné domácnosti, já měla hrubý plat 11300/měsíčně a partner má 31000/měsíčně navíc žijeme v jedné domácnosti s dědou, který pobírá důchod. Podle jakých kritérií se mi bude mateřská vypočítávat a mám nárok na nějaký další příspěvek od státu? Jak to bude v případě, že si ještě před ukončením mateřské budeme chtít pořídit další dítě. Zajímá mě především jak se vše řeší v případě, že v období mateřské nebudu mít za poslední 3 roky odpracováno nezbytný počet měsíců, abych měla na další mateřskou nárok.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud jste byla rok a půl zaměstnankyně v pracovním poměru splila jste podmínku nemocenského pojištění v délce 270 dnů ve dou letech předcházejících nároku na peněžitou pomoc v mateřství. Protože Vaše zaměstnání skončilo v době těhotenství, nacházíte se nyní v ochranné lhůtě. Tato lhůta činí 180 kalendářních dnů ode dne skončení zaměstnání. Pokud jste byla v době ukončení pracovního poměru ve 4. měsíci těhotenství, budete v době počátku čerpání peněžité pomoci v mateřství v ochranné lhůtě. Na peněžitou pomoc v mateřství se nastupuje 6-8 týdnů před plánovaným termínem porodu. Peněžitá pomoc v mateřství bude činit 70 % z Vašeho průměrného výdělku. Příjem ostatních členů domácnosti na její výši nemá vliv. Příjmy ostatních členů domácnosti jsou sledovány v případě dávek státní sociální podpory, konkrétně přídavku na dítě a na bydlení a porodného. více
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat,na nárok na dovolenou po mateřské dovolené. Na mateřskou dovolenou jsem nastoupila v prosinci roku 2009, v roce 2010 jsem po mateřské přešla na rodičovskou dovolenou. Nevěděla jsem, že si mám požádat o dovolenou, na kterou jsem měla za rok 2010 nárok. Můžu teď to 3 letech požadovat proplacení dovolené? Může mi zaměstnavatel dovolenou krátit ? Někde jsem se dočetla, že mám nárok na dovolenou, která mi vznikla po dobu mateřské, v mém případě 5/12. Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
pokud jste nevyčerpala celou svou dovolenou před odchodem na rodičovskou dovolenou, je zaměstnavatel povinnen Vám čerpání této dovolné určit po skončení rodičovské dovolené. Náhrada mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou přísluší zaměstnanci pouze v případě skončení pracovního poměru. V jiném případě zákoník práce náhradu za nevyčerpanou dovolenou neumožňuje. Zaměstnavatel je povinnen Vám její čerpání určit po skončení rodičovské dovolené.
Eva Fialová
k mému předcházejícímu dotazu doplňuji, že jsem se asi přepsala, 127 je celkový počet trestných činů za rok '2012. Slovíčko majetkových tam bylo omylem.
Odpověď:
dotaz byl zodpovězen
Eva Fialová
Dobrý den,
starosta města Úvaly zveřejnil na webu města návrh na zřízení Městské policie, ve kterém mimo jiné uvádí výchozí situaci ve městě.
Cituji: "Cca. 1/2 policistů na Policii ČR v Úvalech tvoří ženy, což z hlediska řešení výtržností, či řešení domácího násilí není ideální stav, většinou spoléhají na příjezd další hlídky a tím dochází k oslabení bezpečnosti města, tak i časovým prodlevám při řešení dalších situací." Ve stejné studii pan starosta uvádí rozdělení trestních činů podle druhu kriminality. Z uvedeného grafu vyplývá, že ze 127 případech majetkové trestné činnosti byl pouze 1 případ výtržnictví a žádný případ domácího násilí.
Obávám se, že informací, že 50 % zastoupení žen v policistek ČR není ideální je diskriminační.
Žádám o Váš názor v této záležitosti.
Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
vyjádření pana starosty posuzováno podle antidiskriminačního zákona diskriminační není. V rozporu s antidiskriminačním zákonem je jednání, na základě kterého je s jednou skupinou zacházeno odlišně než s jinou skupinou, a to z důvodu odlišného pohlaví, věku, národnosti, apd. Pokud se pan starosta vyjadřuje o ženách u policie tímto způsobem, jedná se pouze o přinejmenším nefundovaný výrok z profesní oblasti, ve které pan starosta odborníkem není (jak jsem si vyhledala).
Výrok pana starosty může ovšem posloužit jako důkaz v případě, že důvodem k nepřijetí žen k městské policii v Úvalech nebo jejich omezeného počtu bude právě jejich pohlaví. Ženy, které nebudou k městské policii přijaty, se mohou obrátit na soud a jejich důkazní pozice bude v takovém soudním sporu posílena.
Eva Fialová
Dobrý den, můj zaměstnavatel uzavírá pracovní smlouvy s nově příchozími vždy na 1 rok. Nyní stanovil interním předpisem, že pak ještě 2x dojde k prodloužení smlouvy a v případě, že si člověk takto skutečně celkově odpracoval alespoň 3 roky za sebou, dostane smlouvu na dobu neurčitou. Do skutečného odpracování ale nepočítá mateřskou popř. rodičovskou dovolenou (takže těmto zaměstnankyním bude asi prodlužovat smlouvu na delší dobu, aby dostál požadavkům zákoníku práce - max. 2x prodloužení smlouvy). Jedná se o diskriminaci z důvodu mateřství? Některé zaměstnankyně se proti tomu ohradily, takže teď se i uvažuje s variantou, že by ženám na mateřské nebyla prodlužována smlouva vůbec, ale v případě návratu by se jim předchozí doba započetla do 3 let, takže by dosáhly na smlouvu na dobu neurčitou dříve, než za 3 roky - to ale taky nevím, jestli je to tak v pořádku? Děkuji, K.
Odpověď:
Dobrý den,
platí, že doba trvání pracovního poměru na dobu určitou nesmí přesáhnout 3 roky a ode dne vzniku prvního pracovního poměru na dobu určitou může být opakována nejvýše dvakrát. Pracovní poměr sjednaný na dobu určitou končí, i když zaměstnankyně čerpá mateřskou či rodičovskou dovolenou. Skutečně odpracované roky zákoník práce v souvislosti s pracovním poměrem na dobu určitou nezná. Při stanovování délky pracovního poměru na dobu určitou se počítá doba, po kterou pracovní poměr trval, ať již zaměstnance skutečně vykonával práci či nikoliv. Pokud zaměstnavatel podmiňuje uzavření pracovního poměru na dobu neurčitou skutečně odpracovanou dobou na dobu určitou, jedná se o jednání v rozporu se zákoníkem práce. více
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Nastoupila jsem dnes do práce se zkušební lhůtou a na dobu určitou. Zatim se snazim tajit tehotenstvi, protoze jinak by me predtim nevzali a bojim se ze me vyhodi. Co kdyz se tak stane? Mam moznost jit na rizikove. A nebo budu mit narok na materskou i kdyz skoncim ve zkusebce? termin mam v cervenci a 270 odpracovanych dni mam z predchozi prace. Predem Vam dekuji za odpoved
Odpověď:
Dobrý den,
ve zkušební době s Vámi zaměstnavatel může ukončit pracovní poměr z jakéhokoliv důvodu nebo i bez udání důvodu. Kdyby ovšem bylo důvodem pouze těhotenství, porušil by zaměstnavatel diskriminační zákon, který zakazuje diskriminaci z důvodu pohlaví, do čehož spadá i těhotenství a mateřství. Tomuto jednání zaměstnavatele byste se mohla bránit i soudní cestou či kontektovat inspekci práce.
Pokud byste byla na nemocenské, zaměstnavatel by s Vámi zkušební dobu mohl ukončit po uplynutí 21 kalendářních dnů trvání pracovní neschopnosti. Pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství platí, že ochranná lhůta u žen, jejichž pojištění skončilo v době těhotenství, činí 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění, tzn. 6 měsíců. Nástup na peněžitou pomoc v mateřství je 6-8 týdnů před očekávaným termínem porodu (téměř 2 měsíce). více
Jsem zamestnanec v podniku a zaroven mam vedlejsi pracovni cinnost. Danova priznani tedy podavam jakozto OSVC. Samozrejme zrovna tak prehledy na OSSZ a ZP.
Manzelka nyni cerpa materskou a Ja bych chtel okamzite nastoupit na rodicovskou dovolenou. Toto bych tedy chtel uplatnit ve svem hlavnim zamestnani kde jsem jako zamestnanec. Vedlejsi pracovni cinnost si chci zachovat jakozto prilepseni rodinneho rozpoctu.
Dotaz: Jak to bude se zdravotnim a socialnim pojistenim?
Momentalne si platim zalohy na zdravotni pojisteni i z vedlejsiho pracovniho prijmu, coz pochopitelne zustane.
Z vedlejsaku ale neplatim zalohy na OSSZ jelikoz odvadim zalohy v hlavnim zamestnani.
DOTAZ2: musim si navest zalohy nebo ne? Pokud nastoupim rodicovskou dovolenou....
Odpověď:
Dobrý den,
pokud budete pobírat rodičovský příspěvek, zůstává Vaše činnost, kterou vykonáváte jako OSVČ činností vedlejší a zálohy na sociální a nemocenské pojištění z této činnost hradit nemusíte. V případě zdravotního pojištění je situace odlišná. Za pobíratele rodičovského příspěvku hradí zdravotní pojištění stát, platí se zálohy na zdravotní pojištění jen, pokud jste měl v předchozím roce zisk.
Eva Fialová
Dobry den, po 3lete rodicovske bych chtela nastoupit na polovicni uvazek, coz zamestnavatel nema a tak mi nabizi, ze bych mohla mit neplacene volno do 4 let veku ditete a vedle toho uzavrit dohodu o vykonani prace-na praci odlisnou od me puvodni. Me to vyhovuje, ale rada bych se zeptala, co to pro mne znamena. Jak je to s placenim socialniho a zdravotniho pojisteni a dani a zejmena, jestli po tomto roce neplaceneho volna mam stejna prava jako bezprostredne po 3lete rodicovske- tj. zamestnavatel mi musi bud nabidnout pozici dle trvajici smlouvy anebo mi dat ev. vypoved pro nadbytecost, pokud by pozici pro me nemel. A jak je to v pripade, ze bych pak brala podporu v nezamestnanosti- z ktereho prijmu se bude vypocitavat (z rodicovskeho prispevku, puvodni mzdy nebo mzdy podle dohody o provedeni prace). Predem moc dekuji za odpoved.
Odpověď:
Dobrý den,
po dobu tří let rodičovské dovolené ás zákoník práce chrání proti výpovědi ze strany zaměstnavatele, kromě jeho rušení nebo přemístění. Po skončení rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, existuje překážka v práci na jeho straně. On Vám poté musí hradit mzdu ve výši Vašeho průměrného výdělku až do doby, než buďto pro Vás práci podle pracovní smlouvy nejde, nebo se se zaměstnavatelem nedohodnete na změně pracovní smlouvy. Jestliže se se zaměstnavatelem dohodnete na neplaceném volnu, nebudete již zákoníkem práce nikterak chráněná a máte stejná práva jako ostatní zaměstnanci. Tzn. pokud zaměstnavatel pro Vás práci podle Vaší pracovní smlouvy nebude mít, může Vám dát výpověď z organizačních důvodů. Dohoda o provedení práce se uzavírá typicky na kratší dobu, rozsah práce nesmí být větší než 300 hodin v kalendářním roce. více
Dobrý den,
rýsuje se mi pracovní poměr na HPP s tím, že mezi zaměstnavateli nebudu na ÚP, ale přejdu plynule. Pokud ve zkušení době u druhého zaměstnavatele otěhotním, je pravda, že nemocenskou mi bude vyplácet on. U předchozího zaměstnavatele jsem pracovala 5 let - mám nárok na mateřskou po skončení nemocenské?
Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
dávky nemocenské Vám vyplácí zaměstnavatel, u kterého jste zaměstnaná na pracovní poměr. Pokud jste byla u předchozího zaměstnavatele zaměstnaná 5 let, máte nárok na výplatu peněžité podpory v mateřství. Na tuto peněžní dávku vzniká nárok, pokud je zaměstnankyně nemocensky pojištěná minimálně 270 dnů v období dvou let.
Eva Fialová
Dobrý den,
může mě ředitel firmy u výpovědi z organizačních důvodů v době výpovědní lhůty převést na dobu 21 dnů na jiné místo?
Odpověď:
Dobrý den,
zákoník práce upravuje důvody na základě kterých zaměstnavatel musí převést zaměstnce na jinou práci. Výpověď z organizačních důvodů není důvodem k přeložení na jinou práci bez Vašeho souhlas. Zaměstnavatel může převést zaměstnance bez jeho souhlasu na dobu nezbytné potřeby na jinou práci, než byla sjednána, jestliže to je třeba k odvrácení mimořádné události, živelní události nebo jiné hrozící nehody nebo k zmírnění jejich bezprostředních následků, a to na nezbytně nutnou dobu. Pokud není důvodem přeložení mimořádná událost, je Vaše přeložení v rozporu se zákoníkem práce. Nemá-li proVás zaměstnavatel po dobu výpovědní lhůty práci, je to překážka na jeho straně a Vám přísluší po tuto dobu náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.
Eva Fialová
Dobrý den, po skončení rodičovské dovolené jsem nastoupila na nemocenskou z důvodu dalšího rizikového těhotenství. V době nemocenské jsem bohužel potratila.Chtěla bych co nejdříve znovu otěhotnět. Firma mě zrušila pracovní místo, po skončení nemocenské mě nabídla odstupné. Já bych ráda zachovala pracovní poměr kvůli mateřské. Nevím, jak situaci řešit? Napadlo mě požádat si o neplacené volno a v té době zkusit znovu otěhotnět. Děkuji za odpověd, Nina
Odpověď:
Dobrý den,
pokud nejste na rodičovské dovolené či na nemocenské, nejste chráněna zákoníkem práce před výpovědí z organizačních důvodů. I při neplaceném volnu jste v pracovním poměru a v případě těhotenství by Vás zákoník práce před výpovědí opět chránil. Poskytnutí neplaceného volna záleží ovšem zcela na Vašem zaměstnavateli.
Eva Fialová
Dobrý den,
mám 20m syna, a rodičovský příspěbvek pobírám do vršení jeh 3 let. Do toho jsem se rozhodla pracovat. Ptám se proto, že bych zaměstnavcaele požádala o částečný zkrácený úvazek, a zajímalo by mě jaké vážně provozní důvody jsou, aby na to zaměstnavatel nepřistoupil. děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel musí zaměstankyni pečující o dítě poskytnout kratší pracovní dobu, nebrání-li tomu závažné provozní důvody. Tyto důvody nejsou v zákoníku práce nikde uvedeny. Podle soudních rozhodnutí spočívají tyto důvody v ohrožení či narušení provozu zaměstnavatele bez plného pracovního úvazku zaměstnankyně.
Eva Fialová
Hezký den,
mám RD na 3 roky a k 1.1., po 2 letech, chci nastoupit na 80% úvazek do práce, přítel zůstane doma. Je možné, abych pobírala rodičovskou stále na sebe? Pokud zažádá přítel, dostaneme se již do nového způsobu vyplácení RP a přijdeme o 7000, ale pokud nezažádá, nevím, kdo za něj bude platit zdravotní a sociální.
Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
Váš má nárok na čerpání rodičovské a rodičovského příspěvku stejně jako Vy. Pokud jste si zvolila tříletou variantu čerpání rodičovského příspěvku, pouze se v čerpání vystřídáte. Na systému čerpání či na výši příspěvku se nic nemění. Zdravotní pojištění za něj, jakožto za příjemce rodičovského příspěvku, bude platit stát. Doba čerpání rodičovského příspěvku se do doby sociálního pojištění započítává.
Eva Fialová
Dobrý den,po odchodu na MD přijali záskok za mat.,který prospustili a najali člověka na neurčito!(přestože věděli,že se budu chtít vrátit!) Chtěla jsem se vrátit po 2 letech,ale odmítli mě (návrh:dohoda+5platů),tak jsem si radši prodloužila RD do 3 let (bez rod.přísp.),abych nebyla nezaměstnaná.Nyní mi 3 roky končí,budu se chtít vrátit,ale mé místo je obsazeno,takže bude opět dohoda o ukonč. Můžu se bránit?,a jak? Zvažuji ev.další dítě,když nebudu v práci,aby se narodilo do 4let,abych měla nárok na stejnou (vyšší) mateřskou.Můžu náslledně otěhotnět,pokud bych ev.byla nucena podepsat výpověď (či dohodu - co je výhodnější)?Pokud by mi dali výpověď v lednu a otěhotněla jsem třeba až za 2 měsíce?, budu mít poté nárok na PPM? Moc děkuji za radu!
Odpověď:
Dobrý den,
po návratu z rodičovské dovolené máte nárok na přidělování práce podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud Váš zaměstnavatel takovou práci nemá, je to překážka na jeho straně a musí Vám vyplácete náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku. Jestliže Vám dá zaměstnavatel výpověď, musí to být pouze z důvodů stanovených zákonem. Tím se výpověď odlišuje od dohody, kde důvod uveden být nemusí. Dohodu nepodepisujte, ta implikuje dobrovolnost skončení pracovního poměru. Pokud Vám zaměstnavatel nezačne přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy, naopak Vám výpověď, obraťte se na inspekci práce a na soud, kde navrhujte určení neplatnosti výpovědi. Žalobu je nutné podat do dvou měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr touto výpovědí skončit.
Výše peněžité pomoci v mateřství při druhé mateřské dovolené se bude počítat z příjmu před odchodem na MD s prvním dítětem pouze pokud budete v době vzniku nároku na dávku v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele.
Eva Fialová více
Dobrý den, měla bych dotaz. Jsem studentka 4.ročníku. Zjistila jsem,že jsem těhotná. Termín mám 23.července, což mi vychází zhruba měsíc po maturitě. Přítel je evidován na ÚP. Já bych chtěla ve studiu dál pokračovat na Vš(tj. Asi 2 měsíce po porodu), abych dostávala sociální dávky (sirotčí důchod, který budu dostávat, dokud budu studovat), proto jsem chtěla, aby přítel zůstal na rodičovské dovolené. Dostával by rodičovský přízpěvek? A jak to zařídit? Předem děkuji za odpověd'.
Odpověď:
Dobrý den,
rodičovský příspěvek může pobírat i otec dítětě. Protože není nemocensky pojištěn, bude mít nárok na čtyřletou variantu rodičovského příspěvku.
Eva Fialová
Dobrý den,výplatní termín jsem mela 20.10 a dosud jsem nedostala vyplatu ,kdy můžo podat vypověd pro nevyplacení mzdy děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
výpověď může zaměstnanec dát zaměstnavateli z jakéhokoliv důvodu nebo i bez udání důvodu. Ve Vašem případě je pro účely čerpání podpory v nezaměstnanosti lepší důvod výpovědi uvést. Po podávní výpovědi musíte počítat s dvouměsíční výpovědní dobou, za kterou Vám přísluší mzda.
Prodlení zaměstnavatele s výplatou delší než 15 dnů po termínu její splatnosti je důvodem pro okamžité zrušení pracovního poměru.
Dlužnou mzdu za jednotlivé měsíce můžete požadovat po zaměstnavateli zpětně včetně úroků z prodlení.
Eva Fialová
Dobrý den,
ráda bych se zeptala na možnost získání mateřské, případně poté rodičovské a v jaké výši.
Od 9/2010 do 6/2012 jsem byla na denním studiu VŠ.
Od 7/2012 do 10/2012 jsem byla vedena na ÚP.
Od 11/2012 jsem v zaměstnaneckém poměru, mzda ve zkušební době 23k, po zkušební době 25k.
Předběžné datum porodu - 7/2013.
Jaká je možnost získání mateřské, pokud bych odešla ve zkušební době (tj do 1/2013)?
Jaká je možnost získání mateřské, pokud bych pracovala do cca 5/2013 (tj 7 měsíců na HPP)?
Popř. jaké jsou možnosti získání finanční podpory.
Velmi děkuji za odborné odpovědi.
S pozdravem,
Jana
Odpověď:
Dobrý den,
podmínkou získání peněžité pomoci v mateřství je nemocenské pojištění v době trvání nejméně 270 dní ve dvou letech, které předchází datu započetí čerpání této dávky. Do doby účasti na nemocenském pojištění se pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství započítává doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění (po dobu prvních šesti let tohoto studia po dosažení věku 18 let v období před r. 2010), jestliže toto studium bylo úspěšně ukončeno.
Pokud byste nastoupila na peněžitou pomoc v mateřství v květnu 2013 a Váš pracovní poměr by nebyl ukončen ve zkušební době, máte na peněžitou pomoc v mateřství nárok, stejně tak jako na ní máte nárok po skončení pracovního poměru ve zkušební době. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství zakládá nárok na volbu délky čerpání rodičovského příspěvku. více
Dobrý den,
obracím se na vás s žádosti o právní radu.
Chtěla bych se zeptat na nebezpečí zpětného sankčního vyřazení z evidence UP.
Můj syn byl veden v evidenci UP od 15.4.2012 do 15.6.2012.
Od 23,42012 do 30.4.2012 pracoval u svého kamaráda jako řidič náklaďáku,ale neměl uzavřenou žádnou smlouvu.
vypisoval papíry, tak jako každý profesionální řidič(pu´tovky,kolečka.),takže k jeho smůle by nebylo těžké dokázat, že v té době pracoval.
Od 16.6.2012 pracoval jako zedník a měl řádně uzavřenou pracovní smlouvu.Smlova byla na dobu určitou do30.9.2012.
Od 1.10.2012 dosud je veden v evidenci Up a pobírá podporu v nezaměstnanosti.
-Chtěla bych se zeptat,zda v případě, že by se UP dověděl o tom, že syn v dubnu bez smlouvy pracoval, mohl syna zpětně vyřadit a požadovat vrácení podpory?
-zda by to zpětné vyřazení mělo vliv na nynější evidenci, když sankčně vyřazený uchazeč se může zaregistrovatnejdříve po 6 měsících od vyřazení?
-§30 odst.1 písm. e zák. 432/2004 Sb.
říká: více
Odpověď:
Dobrý den,
podle zákoníku práce je uchazeč o zaměstnání vyřazen z evidence uchazečů o zaměstnání, pokud vykonává nelegální práci. O vyřazení rozhoduje úřad práce. 0 vyřazení rozhodne úřad práce správním rozhodnutím. Úřad práce může takto rozhodnout o vyřazení uchazeče až 3 roky zpětně. Po vyřazení se uchazeč o zaměstnání může registrovat po uplynutí 6 měsíců. Podkladem pro rozhodnutí úřadu práce pro vyřazení může být jak přistižení uchazeče o zmaěstnání při výkonu nelegální práce, tak i jakýkoliv jiný důkaz o takto vykonávané práci.
Domnívám se, že možnost zpětného vyřazebí platí piuze pro jednu registraci do evidence a na další se nevztahuje.
Eva Fialová
Dobrý den,
od 1.9.2010 jsem na tříleté rodičovské dovolené. Syn se narodil v březnu. Od března2013 by měl chodit do školky,ale bohužel mi ho do školky nezmou až od září. Jsem ve 2 měsci těhotenství rizikové, Mohu zažádat o prodloužení rodičovské dovolené do 4.let a pak od září ji ukončit. Termín porodu je červen/2013 Předem děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
můžete změnit čerpání rodičovského příspěvku, pokud jste přestoupila na nový model čerpání tohoto příspěvku a zároveň jste ještě nevyčerpala 220 tisíc Kč, což je limit finančních prostředků, který může rodič vyčerpat.
Tříletou rodičovskou dovolenou u zaměstnavatele si prodloužit nemůžete, jeslikož ta je stanovena přímo v zákonáku práce jako tříletá. Můžete však požádat svého zaměstnavatele o poskytnutí neplaceného volna. I když Vám vyhoví, nevztahuje se na Vás v této době ochrana zákoníku práce jako po dobu rodičovské dovolené. Zaměstnavatel by Vám např. mohl dát výpověď z organizačních důvodů, což je u zaměstnankyně na rodičovské dovolené zakázané.
Eva Fialová