Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
dobrý den chtěla bych se zeptat jsem nemocná chci dát výpověd poběží mi normálně 2 mesíce vypověd nebo se prodlouží po dobu nemoci
Odpověď:
Dobrý den,
v případě výpovědi ze strany zaměstnance bude výpovědní doba dva měsíce a o dobu pracovní neschopnosti se prodlužovat nebude.
Eva Fialová
Píšu za manželku, zdravotní sestru, v důchodu, pracuje na poloviční úvazek na operačním sále.
Kromě toho chodí pár dní v měsíci do jiné nemocnice dělat stejnou práci. Od své staniční dostala písemnou důtku, že neoznámila, že chodí i jinam. Proč by ve svém pracovním volnu nemohla ? Má dvě kolegyně, které dělají totéž a ty důtku nedostaly. Je to v pořádku ?
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 304 zákoníku práce mohou zaměstnanci vedle svého zaměstnání vykonávaného v základním pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem. O souhlas by ovšem bylo třeba žádat zaměstnavatele, nikoliv nadřízenou zdravotní sestru. Domnívám se, že v případě Vaší manželky není souhlas zaměstnavatele třeba, protože Vaše manželka vykonává práci zdravotní sestry, a nikoliv činnost shodující se s činností zdravotnického zařízení.
Eva Fialová
Dobrý den. Mám nárok na pracovní volno -vdávám nevlastní dceru a svatba je v pátek. Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
podle mého názoru nárok na pracovní volno nemáte. To je poskytováno pouze na vlastní svatbu, nebo svatbu dítěte, případně rodiče. Můžete se ale dohodnout se zaměstnavatelem, že Vám pracovní volno bez náhrady mzdy poskytne, a že zameškanou dobu napracujete.
Kateřina Lovitt
jsem vdaná mám 2 děti do 7 let, pracuji v dvousměnném provozu 7,5 hodinový pracovní úvazek. zaměstnavatel mě nutí dělat přesčasy, musím je dělat? Mám nárok na zkrácený úvazek, když jsem vdaná a nejsem samoživitelka? děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti zaměstnankyně nebo zaměstnance pečujícího o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody jsou např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Pro sjednání kratší pracovní doby nejsou stanovena žádná omezení s výjimkou, že ani při dohodnuté kratší pracovní době nesmí délka směny přesáhnout 12 hodin. Kratší pracovní doba nemusí být rozvržena na všechny pracovní dny v týdnu. Zaměstnanci s kratší pracovní dobou nelze nařídit výkon práce přesčas, lze se však s ním na jejím výkonu dohodnout. Prací přesčas se rozumí práce konaná nad stanovenou týdenní pracovní dobu. více
Dobrý den, pracuji na částečný úvazek (20 hodin týdně) u zaměstnavatele, kde je přiznána dodatková dovolená. Nejdříve jsem měla smlouvu na dobu určitou od 9.12.2014 do 30.11.2015, od 1.12.2015 mi byla smlouva opět prodloužena na 1 rok tj. do 30.11.2016. Mám nárok jako ostatní zaměstnanci na dodatkovou dovolenou? (zatím mi totiž nebyla přiznána) Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
dodatková dovolená je zvláštní dovolená, která přísluší pouze těm zaměstnancům, kteří pracují za podmínek výslovně upravených v § 215 zákoníku práce. Jedná se o zaměstnance, kteří pracují v podzemí při těžbě nerostů nebo při ražení tunelů a štol, a dále o zaměstnance, kteří po celý kalendářní rok konají práce zvlášť obtížné nebo zdraví škodlivé (ty jsou uvedeny v § 215 odst. 2). Přísluší tedy pouze některým zaměstnancům – zákoník práce tyto práce pouze charakterizuje a zaměstnavatel sám vymezí, kteří konkrétní zaměstnanci mají právo na dodatkovou dovolenou. Pokud za stanovených podmínek zaměstnanec pracuje po celý kalendářní rok, činí dodatková dovolená 1 týden. Dodatková dovolená se ze zákona čerpá přednostně a náhrada mzdy či platu za ni nemůže být nikdy poskytnuta. Z Vašich informací bohužel nedokážu posoudit splnění podmínek pro vznik nároku na dodatkovou dovolenou.
Kateřina Lovitt více
po MD jsem nastoupila znovu do prac. pomeru a zaroven pobiram rodicovsky prispevek, synovi budou 3 roky v lednu 2017. Bohuzel prac. podminky a chovani ze strany sefa mne donutili podat vypoved dohodou, kterou firma prijala a mela bych ukoncit pomer k 15.12.2015. Mam dotaz, zda by se to jeste dalo zmenit s tim, ze bych jen odesla opet na rodicak a byla porad zamestnancem do doby 3 let ditete a teprve potom resila pripadnou vypoved, anebo jestli uz to nejde zpet jestli mam narok alespon na odstupne. dekuji
Odpověď:
Dobrý den,
bohužel, jak píšete, měla jste požádat o další čerpání rodičovské dovolené, protože rodičovská dovolená nemusí být čerpána do 3 let věku dítěte souvisle, v době do dosažení tří let věku dítěte můžete opakovaně požádat o čerpání rodičovské dovolené v kratším rozsahu a zaměstnavatel má povinnost takové čerpání pracovního volna umožnit.
Nevím, zda jste dala zaměstnavateli výpověď (píšete výpověď dohodou) a Váš pracovní poměr tak končí uplynutím výpovědní doby, nebo jste se se zaměstnavatelem dohodla na rozvázání pracovního poměru. Pokud jste dala výpověď, která již byla zaměstnavateli doručena, může být posléze odvolána jen se souhlasem této druhé strany. V případě, že zaměstnavatel s odvoláním výpovědi nesouhlasí, zůstávají její právní účinky zachovány. Je tak na zaměstnavateli, aby zvážil, zda má zájem na Vašem dalším trvání pracovního poměru. Odvolání výpovědi i souhlas s jejím odvoláním by musely být písemné. více
Dobrý den,pracuji u firmy HOPI ,zaměstnavatel nařídil fotografování svých zaměstnanců s umístěním fotografií a jmény na nástěnku firmy(prý kvůli fluktuaci a přehledu o svých zaměstnancích).Při odmítnutí vyhrožuje postihem ze strany vedení firmy.Má na to zákonný nárok ?Je tohle jednání žalovatelné?Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
v souladu s občanským zákoníkem by Vaše fotografie měly být pořízeny a užity jen s Vaším svolením. Takové svolení je možné odvolat. Záleží tedy, zda jste s pořízením své fotografie souhlasil či nikoli. Zaměstnavatele byste podle mého názoru mohl případně žalovat kvůli zásahu do osobnostních práv - bránit se podáním žaloby na ochranu osobnosti.
Kateřina Lovitt
Jsem zaměstnaná na zkrácenou prac. dobu. Své lékaře si vždy zařizuji mimo prac. dobu. Jak to je ale s čerpáním propustky, když musím jít k doktorovi se synem. Dětský lékaři ordinují převážně dopoledne. Do této chvíle to řeším bráním dovolené, bohužel ji ale už tolik nemám. V tomto roce mi lékaři na děti zabrali 5dní dovolené. Chodím se synem na rovnátka a je to časově náročné. Mám nárok na propustku i když zaměstnavatel se dost brání a ještě si nikdo propustku neodvážil vzít? Co mi může udělat, když se odvážím s ní přijít - může mě za to vyhodit nebo mi ji neuznat? Je nějaká šance jak toto řešit? Děkuji za informace
Odpověď:
Dobrý den,
podle zákoníku práce se jedná o jinou důležitou osobní překážku v práci. V souladu s nařízením vlády č. 590/2006 Sb. máte k doprovodu dítěte do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření nárok na pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, a to byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu. Důležité tedy je, že návštěvu lékaře nebylo možno provést mimo Vaši pracovní dobu. Zaměstnavatele upozorněte na svá práva, odkažte na zmíněné nařízení vlády.
Kateřina Lovitt
Dobrý den,
ráda bych se zeptala jak správně napsat výpověď ze služebního poměru a od kdy se počítá výpovědní doba. Jsem administrativní pracovník.
Předem děkuji Monika
Odpověď:
Dobrý den,
záleží, zda spadáte pod režim nového zákona o státní službě nebo jste v pracovním poměru podle zákoníku práce. Podle zákoníku práce může dát zaměstnanec zaměstnavateli výpověď z jakéhokoli důvodu nebo bez uvedení důvodu. Výpověď z pracovního poměru musí být písemná. Výpovědní doba je minimálně dvouměsíční a začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce.
Služební poměr může skončit na základě žádosti státního zaměstnance. Podle zákona o státní službě platí, že služební orgán v takovém případě vydá rozhodnutí o skončení služebního poměru tak, aby služební poměr skončil do 60 dnů ode dne podání žádosti. V případě Vašeho zájmu, můžete zavolat na linku právní pomoci Gender Studies, a to každé úterý od 9 do 11 hod a pátek od 16:30 do 18:30 hod na tel. 224913350 nebo 774913350.
Kateřina Lovitt více
Prosím o poradu,mám operované rameno a nemůžu vykonávat svoji práci,zaměstnavatel mě chce propustit bez odstupného,protože to není úraz ale rameno jsem si zničila v práci /jsem fyzioterapeut/,závodní lékař mě napsal.že nejsem způsobilá vykonávat svoji práci.Je mě 59a chtějí se mě zbavit elegantním způsobem.Děkuji za odpověď,jsem dost nešťastná,protože mě rameno bolí trvale a ještě koukají jak mě "odrbat",protože prý když to není pracovní úraz tak nemám nárok na nic.
Odpověď:
Dobrý den,
záleží na obsahu lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb. Pokud dle lékařského posudku nesmíte dále konat dosavadní práci pro onemocnění nemocí z povolání, v takovém případě Vám zaměstnavatel může dát výpověď a Vám by náleželo odstupné ve výši nejméně dvanáctinásobku průměrného výdělku. Pokud však podle lékařského posudku nesmíte konat pro svůj nepříznivý zdravotní stav dále svou dosavadní práci a jestliže se jedná o dlouhodobý stav, pak v případě výpovědi zaměstnavatele Vám odstupné nenáleží. Lékařský posudek je možné nechat přezkoumat příslušným správním orgánem.
Kateřina Lovitt
Dobrý večer,chtela bych se zeptat mám nárok na čerpání mateřské dovolené když mám už syna na kterého pobíram rodičovský příspěvek (mám to na 3 roky takže do 15.2.2016) od 16.2.2016 by jsem měla nastoupit do práce ale jsem těhotná a termín porodu mám až 30.3.2016
smlouvu mám na dobu neurčitou.děkuji s pozdravem Daniela
Odpověď:
Dobrý den,
ano, máte. Peněžitá pomoc v mateřství se při druhém dítěti počítá ze stejného vyměřovacího základu jako u toho prvního tehdy, když na druhou mateřskou nastoupíte do čtyř let věku prvního dítěte. Aby se Vaše druhá PPM počítala stejně jako ta první, musí pracovní poměr, díky němuž jste dostávala první PPM, stále trvat.
Kateřina Lovitt
Dobrý den, mám pracovní úvazek na dobu určitou do konce tohoto roku. Zaměstnavatel mi nabídl, že mi smlouvu prodlouží od nového roku na neurčito. Já ho však chci požádat o zkrácený úvazek. Do práce dojíždím a mám dvě malé děti. Chci u zaměstnavatele zůstat. Jedná se o práci v bance na backoffice. Poradíte mi prosím, jak nejlépe postupovat? Děkuji a jsem s pozdravem
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti zaměstnankyně nebo zaměstnance pečujícího o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Pokud chcete kratší pracovní úvazek, můžete se na toto ustanovení odvolat a zaměstnavatel Vám bude muset vyhovět. Jedinou výjimku představují vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele (např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele), přičemž tyto důvody je zaměstnavatel povinen konkrétně specifikovat, tedy přesně říci, v čem spočívají a případně proč nemůže žádosti vyhovět. Nevím, jak Váš zaměstnavatel přistupuje k možnosti úpravy pracovní doby. Pokud byste v současné práci chtěla zůstat jen za podmínky kratší pracovní doby, konzultujte své požadavky se zaměstnavatelem co nejdříve. Jinak samozřejmě Vaše jednací pozice bude lepší poté, co bude Váš pracovní poměr sjednán na dobu neurčitou. více
dobrý den, zajímá mě, jak dlouho musí zaměstnavatel mít povinnost po rodičovské dovolené vrátit původní místo matce. A dále mě zajímá kolik dnů dovolené řádné mi má zaměstnavatel na požádání vyplatit, když jsem od ledna do března měla neschopenku následovala od 1.4. mateřská do 10/2015. Děkuji za odpověď. Věra
Odpověď:
Dobrý den,
při návratu zaměstnankyně z rodičovské dovolené (max. do 3 let věku dítěte), je zaměstnavatel povinen přidělovat zaměstnankyni práci podle pracovní smlouvy, tedy nemusí se jednat o stejné místo, ale musí se jednat o práci v souladu s pracovní smlouvou.
Čerpání dovolené upravuje zákoník práce. Nárok na dovolenou za kalendářní rok má zaměstnanec, který za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli u tohoto zaměstnavatele konal práci alespoň 60 dnů v tomto kalendářním roce. Doba čerpání mateřské dovolené se pro účely nároku na dovolenou považuje za výkon práce. Požádá-li zaměstnankyně zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby bezprostředně navazovala na skončení mateřské dovolené, je zaměstnavatel povinen její žádosti vyhovět. Dovolenou vyčerpanou na žádost zaměstnankyně před nástupem na rodičovskou dovolenou nelze ze zákona krátit. Z toho plyne, že Vám vznikne právo na dovolenou v celé výměře, tj. v takové, v jaké ji poskytuje zaměstnavatel. více
Dobrý den, prosím o radu, zda mám nárok na zkrácenou a současně stlačenou týdenní pracovní dobu z důvodu péče o otce (85 let), který s námi nebydlí (bydlí sám 50 km daleko), je celkem zdravý a soběstačný, ale už potřebuje více péče, např. doprovod k lékaři, nemůže zůstat sám, když onemocní, apod. Proto bych chtěla požádat o zkrácenou pracovní dobu (0,8 úvazku) s tím, že jeden den v týdnu bych chtěla mít volný. Je to reálné?
Odpověď:
Dobrý den,
sjednat kratší pracovní dobu lze výhradně po dohodě zaměstnavatele a zaměstnance. Na sjednání kratší pracovní doby nemá zaměstnanec právo, nicméně požádá-li zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě soustavně pečuje o osobu, která se považuje za závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve II., III. nebo IV. stupni, o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Takovými důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. více
Dobrý den, chci se zeptat jestli je správné, že za stejnou práci mají zaměstnanci různou mzdu (odměnu). Mezi jednotlivými zaměstnanci je rozdíl až 50 Kč na hodinu. Jedná se o prefesi cvičitele plavání. Zaměstnanci učí vedle sebe, ale každý za hodinu co odučí má jinou sazbu. Argumentovala jsem sice Zákoníkem práce §110 a §16, ale bylo mi to odůvodněno tím, že někteří jsou zaměstnanci na pracovní smlouvu (nižší hodinová sazba) a ti co jsou zvýhodnění jsou pouze na dohodu o provedení práce, a proto mají víc. Důvodem jsou prý povinné odvody na sociální a zdravotní. Protože za zaměstnance se musí tyto odvody provádět, mají tedy hodinovou mzdu nižší. Prosím o odpověď zda je to tak v pořádku. Děkuji Lucie
Odpověď:
Dobrý den,
pokud vykonáváte zcela stejnou práci máte nárok na stejnou odměnu jako Vaši kolegové. Zákoník práce v § 110 garantuje právo na stejnou odměnu za stejnou práci nebo práci stejné hodnoty pro všechny zaměstnance téhož zaměstnavatele, ať už konají práci v pracovním poměru, nebo na základě některé z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr (tedy i dohody o provedení práce). Stejnou prací nebo prací stejné hodnoty se rozumí práce stejné nebo srovnatelné složitosti, odpovědnosti a namáhavosti, která se koná ve stejných nebo srovnatelných pracovních podmínkách, při stejné nebo srovnatelné pracovní výkonnosti a výsledcích práce. Zákaz diskriminace v odměňování upravuje také antidiskriminační zákon. Cítíte-li se diskriminována v odměňování, můžete se obrátit na příslušný inspektorát práce se stížností, popřípadě se s žalobou obrátit na soud.
Kateřina Lovitt
Dobrý den, potřebovala bych poradit, jsem vedená na ÚP a pobírám podporu v nezaměstnanosti. Od listopadu bych měla nastoupit na pracovní poměr DPP u České pošty jež je státní podnik. Je možné zůstat vedená na ÚP pobírat podporu a pracovat na DPP aby se o tom ÚP nedozvěděl.
Odpověď:
Dobrý den,
k podpoře v nezaměstnanosti není možné si přivydělat. V případě, že by si chtěl nezaměstnaný přivydělávat (v tzv. nekolidujícím zaměstnání - hranicí legálního měsíčního přivýdělku je polovina zákonem stanovené minimální mzdy, aktuálně 4.600 Kč) v době, kdy je mu vyplácena podpora v nezaměstnanosti, pak ke dni zahájení tohoto přivýdělku ztrácí nárok na podporu v nezaměstnanosti a podpora se mu na dobu přivýdělku pozastavuje. Po ukončení přivýdělku a nahlášení této skutečnosti na úřadu práce pak pokračuje doba, po kterou má nezaměstnaný nárok na podporu v nezaměstnanosti.
Kateřina Lovitt
Dobrý den.Mám otázku,jsem v pracovním poměru na dobo neurčitou,ale z finančních důvodů chci z firmy odejít.Naskytla se mi lépe hodnocená práce.Zaměstnavatel mi nabídl pouze výpovědní lhůtu s tím že musím ve stávající firmě zůstat ještě další dva měsíce(to je pro mě dost zlé nový zaměstnavatel na mě nemůže tak dlouho čekat) pokud nebudu chtít na tuto výpověď přistoupit hrozí mi jakýmsi paragrafem.nlže si toto ke mě dovolit ?Poradíte mi prosím.Předem moc děkuji za Vaší odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
tento dotaz byl již zodpovězen.
Kateřina Lovitt
Dobrý den.Mám otázku dělám u firmy a rozhodl jsem se skončit,protože jsem našel lépe placenou práci.Potřeboval bych skončit k 1.11.2015 ale zaměstnavatel mi nabídl pouze ze zákona danou výpovědní lhůtu ve výši 2 měsíců.Dá se pracovní poměr ukončit okamžitě?nechci přijít o novou-lépe placenou práci.děkuji předem za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
pokud jste se rozhodl pracovní poměr ukončit, ale se zaměstnavatelem jste se bohužel nedohodli, budete muset rozvázat pracovní poměr výpovědí. Výpověď můžete dát zaměstnavateli z jakéhokoli důvodu nebo i bez uvedení důvodu. Výpovědní doba je minimálně dvouměsíční a začíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícím po doručení výpovědi. Až do skončení pracovního poměru, tedy i po čas výpovědní doby, jste povinen pro zaměstnavatele konat práci.
V případě, že by zaměstnanec dal výpověď a druhý den již nedorazil do práce, bude se jednat o neomluvenou absenci. Zaměstnanec za tuto dobu nebude mít nárok na mzdu, navíc mu zaměstnavatel může zkrátit dovolenou, okamžitě s ním zrušit pracovní poměr, případně po zaměstnanci též požadovat náhradu škody, která mu v důsledku takového jednání vznikla. V případě, že by zaměstnavatel využil své právo dát zaměstnanci okamžité zrušení, má to pro zaměstnance další důsledek, a to ztrátu nároku na podporu v nezaměstnanosti.
více
Dobrý den, chci se Vás zeptat jestli zvyšování hlasu, házení špíny a problémů na mou osobu ze strany šéfa je v pořádku a nebo jestli je nějaký zákon? Ještě bych zmínila, že na pozici recepční mám být informovaná o všem, abych mohla klientovi pomoci, ale ze strany šéfa se nedostávájí ani tyto informace.
Děkuji předem za odpověd.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud by se ze strany Vašeho nadřízeného jednalo o dlouhodobé systematické intrikování a šikanování projevující se např. pomluvami, zesměšňováním, ponižováním, nebo finanční újmou, mohlo by jít o tzv. „bossing“. Ne ale každé ponižování nebo šikana je diskriminací podle antidiskriminačního zákona. Aby mohl být bossing zároveň diskriminací, musí být šikana motivována některými z tzv. diskriminačních kritérií, kterými jsou rasa a etnický původ, národnost, pohlaví, věk, sexuální orientace, zdravotní postižení, náboženské vyznání, víra či světový názor. Každopádně jde však o jednání v rozporu s pracovněprávními předpisy a dobrými mravy. Obrana proti takovému jednání je velmi obtížná. Zaměstnanec má možnost obrátit se se stížností na zaměstnavatele, pokud nedojde k nápravě, kontaktovat příslušný oblastní inspektorát práce, v jehož působnosti je dohlížet na dodržování pracovněprávních předpisů a je zde rovněž možnost řešit danou záležitost podáním žaloby u soudu. více
Dobrý den. Chtěl bych se zeptat kolik doprovodných paragrafu na člena rodiny mohu využít za jedno měsíční období? Jde o dítě a žena je na mateřské.
Odpověď:
Dobrý den,
ošetřovné náleží maximálně 9 kalendářních dnů (vyplácí se i za soboty, neděle, svátky). Jestliže se dítě uzdraví, ve škole bude třeba jeden jediný den a opět onemocní, můžete znovu čerpat devět dnů ošetřovného. Onemocní-li Vám dítě a Vaše manželka je s ním doma na mateřské nebo rodičovské, nárok na ošetřovné na nemocné dítě nemáte. Jiná situace ale nastane, pokud ta, kdo se o dítě stará, nemůže o dítě pečovat (onemocní, utrpí úraz). Pak Vám nárok na ošetřovné náleží. Čerpat ošetřovné můžete i při péči o členku domácnosti, která porodila, jestliže její stav v době bezprostředně po porodu vyžaduje nezbytně péči.
Kateřina Lovitt