Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

prdlova | 3.10.2015 17:30:22 

Mám smlouvu na dobu neurčitou se zkušební dobou 3 měsíců.Ve zkušební době mě zaměstnavatel propustil.Kolik dní po propuštění jsu v ochranné lhůtě?Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
po skončení zaměstnání plyne ochranná lhůta, která trvá 7 kalendářních dnů, pokud zaměstnání trvalo alespoň po tuto dobu (§ 15 odst. 1 zákona o nemocenském pojištění). U zaměstnání kratších než 7 kalendářních dnů činí ochranná lhůta pouze tolik dnů, kolik činilo toto poslední zaměstnání. Vznikne-li v rámci této ochranné lhůty dočasná pracovní neschopnost, náleží od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti nemocenské dávky.

Kateřina Lovitt

DRNA | 3.10.2015 04:36:30 

Dobrý den,
jsem zaměstnaná na plný úvazek i pobírám rodičovský příspěvek do 4 let věku dítěte.Dcera má čerstvě 3 roky, naskytl see bohužel problémy s hlídáním,už nemám koho .Školky jsou plné,mám slíbené místo až za rok.V praci mě nechtějí dát výpověď dohodou,abych se mohla vrátit zpět na rodičak.Musím opravdu přečkat 2 měsíce,když je situace neřešitelná?Díky moc.

Odpověď:

Dobrý den, délka rodičovské dovolené trvá maximálně do 3 let věku dítěte. Po skončení rodičovské dovolené můžete požádat zaměstnavatele o poskytnutí neplaceného volna do 4 let věku dítěte. Zaměstnavatel však není této žádosti povinen vyhovět. Máte rovněž právo požadovat úpravu pracovní doby podle § 241 odst. 2 zákoníku práce, který stanoví, že zaměstnavatel je povinen vyhovět žádosti zaměstnankyně nebo zaměstnance pečujícího o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody (takovými důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele). více

Dåda | 2.10.2015 12:50:25 

Dobry den, prosīm o odpoved : dostala jsem vypoved pro nadbytecnost,ale zamestnavatel mi nedava praci. Nevite,zda muzu žådat,abych zustala po dobu vypovedni lhuty doma na prumeru.

Odpověď:

Dobrý den,

po dobu trvání výpovědní doby Váš pracovní poměr k zaměstnavateli nadále trvá. Vy i Váš zaměstnavatel musíte během výpovědní doby dodržovat stejné povinnosti jako v jiné době trvání pracovního poměru. Pokud Vám však zaměstnavatel nemůže ve výpovědní době přidělovat práci, protože Vaše pracovní pozice byla zrušena, může Vás nechat doma. V takovém případě se bude jednat o překážku v práci na straně zaměstnavatele a Vy budete mít nárok na náhradu mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku.

Kateřina Lovitt

Petra Vrbová | 2.10.2015 12:39:18 

dobrý den.mám dotaz. Nastoupila jsem do na plný úvazek do zaměstnání,stále pobírám rodičovský příspěvek a mám zdravotní problémy kdybych šla marodit dostanu vůbec nějaké marodné ? děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den, po Vašem návratu do zaměstnání, po skončení rodičovské dovolené, Vám v případě pracovní neschopnosti, nemocenské náleží. Během prvních třech dnů nemoci nárok na náhradu mzdy nemáte, od 4. do 14. dne nemoci Vám náhradu mzdy vyplácí zaměstnavatel a poté Vám nemocenskou bude vyplácet okresní správa sociálního zabezpečení. Nemocenské činí 60% denního vyměřovacího základu. Denní vyměřovací základ se stanoví tak, že se vyměřovací základ zjištěný z rozhodného období vydělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období, jsou-li v rozhodném období vyloučené dny (např. rodičovská dovolená) snižuje se o ně počet kalendářních dnů připadajících na rozhodné období. Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém došlo ke vzniku pracovní neschopnosti. Pokud jsou v rozhodném období jen vyloučené dny (např. více

Zdenka | 2.10.2015 08:39:41 

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu.Jsem v 11tt, a právě jsem na OP s marodícím synem. Neschopenka končí dnes a v pondělí bych měla nastoupit do práce. Pracuji jako Sanitářka v nemocnici s velkým rizikem nákaz. Před nástupem na OP se synem ,jsem staniční sestře řekla že jsem těhotná.Načež mi Staniční sestra řekla,že nemohu pracovat v tomto prostředí ,když čekám miminko. Bohužel o přeřazeni na jiiné oddělení ,také není možnost také z důvodu rizik nákaz.Včera jsem informovala staniční sestru o tom,že mi má dr.zatím nechce napsat rizikové těhotenství.Proto tedy nevím co dál. Staniční sestra mi řekla ,že vše probere s vrchní sestrou a dá mi vědět. Po dalším tel.hovoru,mi řekla že mi vrchní sestra napíše potvrzení o nemožnosti spolupráce z důvodu rizik,a že tedy mám s tím listem jít k dr. a že mi rizikové těhotenství napíše .Pokud ne,tak že mi jej napíše obvodní nebo závodní lekař. více

Odpověď:

Dobrý den,
žena má právo na převedení na jinou práci v případě, že koná práci, která je těhotným ženám zakázána, nebo která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství, nebo noční, a to na základě její žádosti o zařazení na práci denní. Zaměstnavatel je povinen žádosti ženy o převedení na jinou (popř. denní) práci vyhovět. Těhotná žena má nárok na vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství, když za práci, na niž byla převedena, dosahuje výdělku nižšího než za dosavadní práci.
Ve Vašem případě, pokud zaměstnavatel pro Vás nemá vhodnou práci v bezpečném prostředí, na kterou byste mohla být převedena, jde o překážku v práci na straně zaměstnavatele. Orientačně si výši nemocenských dávek můžete spočítat na kalkulačce:
http://www.mpsv.cz/cs/13622
http://www.penize.cz/kalkulacky/nemocenska

Kateřina Lovitt

XX | 1.10.2015 11:53:50 

Dobrý den, chci Vás poprosit o právnickou radu. Jsem téměř rok na nemocenské, mám se vrátit do zaměstnání, kde probíhala šikana, kde se mnou Vedení "hraje hry". Z morálního hlediska mám nárok na odstupné, ale nevím jak z právního. Vzniklé zdravotní komplikace mi zaměstnavatel dává za vinu a chce se se mnou "rozloučit" po absolvování "vyslání na pracovnělékařskou prohlídku" bez náhrady škody (paragraf 52, odst. c). Mám ale důkazy o jejich jednání. Pochopila jsem, z poslední osobní schůzky, která byla mnou iniciovaná letos v září, že buď odejdu sama, nebo mne posadí znovu s kolegou do kanceláře, kde probíhala šikana. Má životní úroveň klesla a já se bez odstupného a řádného doléčení nemohu úspěšně ucházet o nové zaměstnání. Což je mým cílem. Zaměstnavatel mne poškodil a není ochoten se se mnou rozejít v dobrém. Snaží se manipulovat mou OL, která pracuje pro stejnou organizaci. Jsem ochotna, pokud to má smysl, zaplatit i právní radu, na dluh. Děkuji za Váš čas a zkušenosti. S pozdravem. XX

Odpověď:

Dobrý den, pokud se vracíte do práce po skončení pracovní neschopnosti, je zaměstnavatel povinen zařadit Vás na původní práci a pracoviště (§ 47 zákoníku práce). Není-li to možné proto, že původní práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, musí Vám zaměstnavatel přidělovat práci podle pracovní smlouvy. Jestliže pro Vás zaměstnavatel takovou práci nemá, protože došlo k organizačním změnám, může Vám dát výpověď podle § 52 písm. c) zákoníku práce. V takovém případě máte nárok na odstupné. Jestliže k organizačním změnám u zaměstnavatele nedošlo, a zaměstnavatel Vám přesto práci podle pracovní smlouvy nepřidělí, je to překážka v práci na jeho straně a Vy máte nárok na náhradu mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku po celou dobu trvání této překážky. Podle § 52 písm. více

maza | 24.9.2015 14:15:04 

Dobrý den,nastupuji do velké nemocnice na částečný úvazek (0,6)tři dny v týdnu(stř,čtv,pá),z provozních důvodů nemohu chodit na pět hodin denně(pacienti chodí v prac.době),ale ve smlouvě nemám napsané přesně stanovené dny,kdy mám chodit a když si chci vzít tři dny dovolené,tak mi bylo řečeno,že si musím vzít celý týden,jinak by mi je nezaplatili(je to prý počítáno z toho, že chodím každý den do práce),je to v pořádku?Mně to přijde jako diskriminace při částečném úvazku.Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnanec pracující v rozsahu kratší pracovní doby má právo na 4 týdny, resp. 5 týdnů dovolené za rok. Délka dovolené se liší podle typu zaměstnavatele, popřípadě Vaší pracovní smlouvy. Pokud pracujete 3 dny v týdnu, máte nárok na počet dnů, který odpovídá počtu odpracovaných dnů za týden. Při dovolené v délce 4 týdny máte nárok 12 dnů dovolené v kalendářním roce (4 x 3), při dovolené 5 týdnů činí Vaš dovolená 15 dnů v kalendářním roce (5 x 3).

Eva Fialová

Miguela | 22.9.2015 13:25:25 

Dobry den, mam pracovni smlouvu na dobu urcitou do 31.3.2016 otehotnela jsem ( 6 tyden) a budu muset na rizikove tehotenstvi. Propusti me zamestnavatel az mi zkonci pracovni smlouva? Nebo mi musi podrzet misto?

Odpověď:

Dobrý den,
protože máte uzavřenou smlouvu na dobu určitou, Váš pracovní poměr skončí uplynutím sjednané doby, tedy 31. března 2016.

Kateřina Lovitt

Jacquet | 18.9.2015 06:54:51 

V říjnu 2016 mi končí pracovní poměr na dobu určitou (již 3. prodloužení), že bych dostala dobu neurčitou nepředpokládám, pokud budu zrovna v té době na rodičovské dovolené. Do té doby bych ale právě chtěla odejít na mateřskou a poté rodičovskou dovolenou. Jaké budu dostávat příspěvky - zejména v jaké výši? (Nyní mám cca 20 tis. hrubého), pracuji již 3 roky v kuse. Chtěla bych být doma cca 2,5 roku.
Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), pokud v posledních dvou letech před dnem nástupu na PPM budete účastna na nemocenském pojištění alespoň 270 dní. Nástup na PPM musí nastat v době trvání zaměstnání. Nárok na PPM je zachován v případě, že k němu dojde nejpozději šest měsíců po skončení pracovního poměru. Výše peněžité podpory v mateřství záleží na průměrné výši platu za posledních 12 měsíců a představuje jeho cca 70%. Konkrétní výši dávek lze vypočíst na stránkách www.vyplata.cz nebo na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí - kalkulačka. více

Martin | 15.9.2015 21:02:31 

Dobry den,mel bych dotaz ohledne vypovedi zamestnavatelem,ktery mi chce po 8 letech dat vypoved,protoze nechci podepsat dodatek ke smlouve ,aby ma pracovni doba zacinala o 1hodinu drive i pres to,ze mam s majitelem ustni dohodu jiz 2 roky,ze muzu chodit na sedmou hodinu rano z duvodu,protoze mam 4leta dvojcata a musim je vodit do skolky na pul sedmou rano,driv nemaji otevreno,dekuji za odpoved.

Odpověď:

Dobrý den, pracovní dobu rozvrhuje zaměstnavatel, který určí začátek a konec směn. Zaměstnanec je pak povinen být na začátku směny na pracovišti a odcházet z něj po skončení směny. Vy máte právo požadovat úpravu pracovní doby podle § 241 odst. 2 zákoníku práce, který stanoví, že zaměstnavatel je povinen vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám musí sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby Vám upravil pracovní dobu tak, jak požadujete. Pokud takové důvody nemá, je povinen Vaší žádosti vyhovět. více

Jaroslav | 8.9.2015 13:09:23 

Dobrý den, zaměstnavatel vydal rozhodnutí o organizační změně, kterým se ruší výrobní odbor ve kterém pracuje 1 vedoucí a 45 dalších pracovníků. Obsahem rozhodnutí je pouze informace o organizační změně, kterou se mění stávající organizační struktura a že vykonávaná činnost rušeného odboru je rozdělena mezi ostatní odbory. Neobsahuje žádnou informaci, podle které by se konkrétní zaměstnanci stali nadbytečnými, nestanoví ani jaká pracovní místa na kterých útvarech v souvislosti s organizační změnou budou zrušena. Ze 46 zaměstnanců byl propuštěn jen vedoucí pracovník, ostatní byli přeřazeni na jiné pracovní pozice. Na právní poradnu se obracím s otázkou zda pouhá organizační změna bez dalšího zakládá nadbytečnost zaměstnance a s otázkou, zda může být propuštěn pracovník přechodně působící v rušeném odboru, ale který dle příkazu zaměstnavatele tj.popisu pracovního místa k pracovní smlouvě řídí jiný odbor než ten rušený. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
tento dotaz byl již zodpovězen.

Kateřina Lovitt

Jaroslav | 8.9.2015 13:09:19 

Dobrý den, zaměstnavatel vydal rozhodnutí o organizační změně, kterým se ruší výrobní odbor ve kterém pracuje 1 vedoucí a 45 dalších pracovníků. Obsahem rozhodnutí je pouze informace o organizační změně, kterou se mění stávající organizační struktura a že vykonávaná činnost rušeného odboru je rozdělena mezi ostatní odbory. Neobsahuje žádnou informaci, podle které by se konkrétní zaměstnanci stali nadbytečnými, nestanoví ani jaká pracovní místa na kterých útvarech v souvislosti s organizační změnou budou zrušena. Ze 46 zaměstnanců byl propuštěn jen vedoucí pracovník, ostatní byli přeřazeni na jiné pracovní pozice. Na právní poradnu se obracím s otázkou zda pouhá organizační změna bez dalšího zakládá nadbytečnost zaměstnance a s otázkou, zda může být propuštěn pracovník přechodně působící v rušeném odboru, ale který dle příkazu zaměstnavatele tj.popisu pracovního místa k pracovní smlouvě řídí jiný odbor než ten rušený. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den, forma rozhodnutí o organizační změně není stanovena a není ani předepsáno, že by rozhodnutí muselo být u zaměstnavatele nějakým způsobem zveřejněno. Může být učiněno písemně nebo jiným způsobem, který nezpůsobuje pochybnost, že bylo přijato a postačuje, aby s ním byl seznámen nadbytečný zaměstnanec, a to nejpozději ve výpovědi z pracovního poměru. Zaměstnanec je nadbytečný tehdy, jestliže jeho práce pro zaměstnavatele není skutečně na základě rozhodnutí o organizačních změnách zcela nebo v dosavadním rozsahu potřebná. Závěr o nadbytečnosti musí vycházet z pracovního zařazení zaměstnance provedeného v rámci druhu práce, který má zaměstnanec vykonávat pro zaměstnavatele podle pracovní smlouvy. Rozhodnutí o organizační změně není příčinou nadbytečnosti zaměstnance tehdy, vykonává-li zaměstnanec označený za nadbytečného práci, které se rozhodnutí nedotýká nebo upravuje-li organizační změny na jiném pracovišti. více

Pepa | 2.9.2015 15:31:55 

pracuji ve firmě jako řidič, přeřadili mi na jinou firmu, jako řidič, ale ve stejném městě, mají na to na to právo

Odpověď:

Dobrý den,

ano, přidělit zaměstnance na předem dohodnutou dobu k jinému zaměstnavateli je možné. Podmínkou přidělení je však předchozí souhlas zaměstnance. Zaměstnavatel tedy nemůže jednostranně přidělit svého zaměstnance k jinému zaměstnavateli. Navíc dohodu o dočasném přidělení zaměstnance k jinému zaměstnavateli smí zaměstnavatel uzavřít nejdříve po uplynutí 6 měsíců ode dne vzniku pracovního poměru. Dohoda musí být uzavřena písemně. Pracovní a mzdové nebo platové podmínky zaměstnance dočasně přiděleného k jinému zaměstnavateli nesmějí být horší, než jsou nebo by byly podmínky srovnatelného zaměstnance zaměstnavatele, k němuž je zaměstnanec dočasně přidělen. Po skončení přidělení se zaměstnanec zařazuje zpět na původní pracovní místo podle své pracovní smlouvy.

Kateřina Lovitt

ivca | 1.9.2015 19:36:22 

Dobry den, mela bych dotaz vracim se po materske dovolene a a zamestnavatel by chtel abych nastoupi na 3 smeny coz v mem pripade nelze slysela jsem ze by mel byt praragraf ve kterym by mel zamestnavatel umoznit pouze rani je to pravda dekuji za odpoved

Odpověď:

Dobrý den, podle § 241 odst. 1 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti. Potřeby každého zaměstnance v péči o dítě mohou odlišné, a proto se předpokládá, že zaměstnanec případnou potřebu přihlédnout k péči o dítě sdělí zaměstnavateli tak, aby ke konkrétní potřebě mohl zaměstnavatel při zařazování do směn přihlížet. Při třísměnném režimu tak může být zaměstnanec pečující o děti, aniž je omezen věk dětí, zařazen např. pouze do ranní směny. Rovněž podle § 241 odst. 2 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti zaměstnankyně nebo zaměstnance pečujícího o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Takovými důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Kateřina Lovitt více

Paricia | 26.8.2015 18:40:25 

Dobrý den, v práci mi bylo jen ústně sděleno,že jsem obdržela důdku za porušení pracovní kázně. Nic mi zaměstnavatel neukázal, nic jsem nepodepsala. Jen mi sdělil,že mi ji založil k mým údajům. A jestli se to bude ještě jednou opakovat, bude se mnou rozvázán pracovní poměr. Je důdka platná a můžu přijít o místo? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
pro soustavné méně závažné porušování povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci je možné dát zaměstnanci výpověď, jestliže byl v době posledních 6 měsíců v souvislosti s porušením povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci písemně upozorněn na možnost výpovědi. Za soustavné porušování považují soudy tři porušení pracovní kázně. Pro jedno porušení právních předpisů může zaměstnanec dostat výpověď bez tohoto upozornění, pokud se jedná o porušení hrubé.

Eva Fialová

Bára | 21.8.2015 16:53:53 

Dobrý den, po rodičovské dovolené jsem se vrátila zpět do zaměstnání, ale v důsledku organizačních změn jsem dostala 2 měsíční výpověď z důvodu nadbytečnosti, kterou jsem podepsala k 24.6 (1.7-31.8), v průběhu července jsem ale zjistila, že jsem těhotná. A jak se počítá začátek těhotenství, podle PM nebo podle ultrazvuku? Jak bude nadále probíhat výpověď, pozastaví se, případně k jakému datu a doběhne až po rodičovské dovolené? Může mě zaměstnavatel nutit chodit nadále do práce po zbytek těhotenství, když mám výpověď z nadbytečnosti a nemám tam žádnou práci? Rizikové těhotenství nemám. Jak mám postupovat. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Tento dotaz byl zodpovězen v rámci telefonické právní poradny.

Eva Fialová

Jana | 20.8.2015 11:18:42 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to s pracovní smlouvou. Nyní mám závazek na dobu neurčitou, v práci mám možnost se přihlásit na vedoucí pozici jako záskok za kolegyni, která odchází na mateřskou dovolenou. Pokud budu mít přesun v rámci firmy a přesunu se na jiné pracovní místo, které je "pouze za rodičovskou dovolenou", pak při nástupu této kolegyně se můžu vrátit na své původní místo (nižší pozice) a mám stále smlouvu na dobu neurčitou, nebo mi s příchodem kolegyně skončí pracovní smlouva? Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
abyste se mohla po skončení rodičovské dovolené vrátit na vaše původní místo, doporučuji uzavřít se zaměstnavatelem dodatek k pracovní smlouvě, jehož platnost bude omezená po dobu rodičové dovolené Vaší kolegyně. Po jejím návratu zůstává Vaše pracovní smlouva ve znění před účinností dodatku.

Eva Fialová

jara | 12.8.2015 18:00:36 

Dobrý den, prosím mohli byste mi poradit ohledně toho, co vstupuje do výpočtu o podpoře v nezaměstnanosti a jak to ovlivňuje její výši. Září - listopad bych byla na pol. úvazku a v prosinci na plném úvazku - pol. úvazek by byl 80 h a plat například 12 000 Kč hrubého, v prosinci bych měla 160 h a plat 24 000 Kč. Jak se spočítá výše podpory v nezaměst. a odstupné, když bych dostala výpověd v lednu 2016. Mohu u dodatku ke pracovní smlouvě, kde budu dělat jinou činnost být i na rodičovské dovolené. Když bych to samé odpracovala n Dohodu o provedení práce a byla také na rodičovské dovolené, pak byla v prosinci na plném úvazku a v lednu dostala výpověď. Z čeho se mi vypočte podpora v nezaměst. a odstupné. Jde mi o to, co a jak mi ovlivní tyto dvě věci. Moc děkuji za odpověď. Nikdo mi to nedokázal spočítat a říci. JCH

Odpověď:

Dobrý den,
výpočet podpory v nezaměstnanosti je poměrně složitý a nechci proto uvádět konkrétní výpočet, protože závisí ve Vašem případě na hodně proměnných, které ve svém dotazu uvádíte. Konkrétní výši podpory v nezaměstnanosti Vám spočítá Úřad práce. Odstupné má na výši v nezaměstnanosti vliv ten, že se podpůrčí doba odkládá o měsíce, za kolik jste odstupné dostala. Podpůrčí doba činí u osob do 50 let 5 měsíců, od 50 do 55 let 8 měsíců a nad 55 let 11 měsíců. První 2 měsíce podpůrčí doby Vám bude vyplacena podpora ve výši 65 %, další 2 měsíce 50 % a po zbývající podpůrčí dobu 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku dosahovaného v posledních dvou letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání.

Eva Fialová

Edita  | 12.8.2015 13:36:39 

Dobrý den, Pracovala jsem v provozu s nerovnoměrně rozvrženou dobou podle dlouhodobého plánu. Vyrovnávací období je stanovené kolektivní smlouvou 52 týdnů. Ale můj pracovní poměr skončil 30.6.2015. Je tedy mé vyrovnávací období ke dni ukončení pracovního poměru? Zaměstnavatel to odmítá a poukazuje na období 52 týdnů. Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
vyrovnávací období je 52 týdnů, pokud je toto uvedeno v kolektivní smlouvě. Ani pro Vás se vyrovnávací doba nemění. Za vyrovnávací období přísluší zaměstnanci mzda ve výši součtu vyplacených stálých mezd. Jestliže je po uplynutí tohoto období nebo po skončení pracovního poměru souhrn práva na dosaženou mzdu za jednotlivé kalendářní měsíce vyšší než součet vyplacených stálých mezd, je zaměstnavatel povinen zaměstnanci vzniklý rozdíl doplatit.

Eva Fialová

K. | 11.8.2015 07:49:53 

Dobrý den, nejsem si jistá, zda mám dle zákona nárok na doprovod dítěte od 15 let k lékaři. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu, a to s náhradou mzdy nebo platu, jde-li o doprovod manžela, druha nebo dítěte, jakož i rodiče a prarodiče zaměstnance nebo jeho manžela.

Eva Fialová

| 1 | .. | | 16 | | 18 | 19 | .. | 89 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect