Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
dobrý den chtěla bych se zeptat jaký mám nárok na dovolenou když pracuji nerovnoměrně během týdne a o víkendu , a můj pracovní cyklus se střídá v pořadí 6, 6.5, a 9,5 hodiny. můj zaměstnavatel mi proplácí dovolenou jen přes týden a za 6.5 hodiny .tedy dohromady za 20 dní dovolené to dělá 130 hodin ale vzhledem k tomu že pracuji na plný úvazek mám dojem že bych měla mít právo na 160 hodin dovolené.postupuje můj zaměstnavatel správně ? děkuji předem za odpověd
Odpověď:
Dobrý den,
Máte nárok na 4 týdny dovolené. Pro zjištění, zda jsou splněny podmínky vzniku práva na dovolenou, se posuzuje zaměstnanec, který je zaměstnán po stanovenou týdenní pracovní dobu, jako by v kalendářním týdnu pracoval 5 pracovních dnů, i když jeho pracovní doba není rozvržena na všechny pracovní dny v týdnu.
Zaměstnavatel Vám musí proto poskytovat a proplácet dovolenoum jakobyste pracovala v rovnoměrně rozvrženém provozu 40 dnů v týdnu. Zaměstnavatel Vám proto musí proplatit 160 dnů dovolené v kalendářním roce.
Eva Fialová
Jsem momentálně na 4-leté MD (čtvrtý rok mi umožnil stávající zaměstnavatel)Konec března mi MD končí a měla bych nastoupit k tomuto zaměstnavateli.Ten mi ale dal najevo,že se mnou nepočítá,jelikož místo mě za dobu mího pobytu na MD našel náhradu.Pokud tedy nenastoupím,mám nárok na odstupné?Nebo ten čtvrtý rok byl čistě jeho dobrá vůle a měla jsem nastoupit po třech letech?Martina
Odpověď:
Dobrý den,
Pokud se s Vámi zaměstavatel dohodl na ročním neplaceném volnu a poté již pro Vás nemá práci, pokuste se dohodnout na změně pracovní smlouvy. Pokud k dohodě nedojde, může Vám zaměstnavatel dát výpověď z organizačních důvodů. V tomto případě máte nárok na odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku.
Eva Fialová
Dobrý den, v současné době jsem na mateřské dovolené 3 rokem. Muj syn bude mít v kvetnu 3 roky a ja k tomuto datu zpět nastoupím do práce a to i v případě že jsem nyní v druhém měsíci těhotenství. Otázka zní, jestiže ihned po mateřské nastoupím do práce což je polovina května a termín porodu druhého cvrčka mám na počátku září náleží mi pěněžitá pomoc v mateřství a nebo mi ji zamětnavatel nebude vyplácet, s tím také souvicí možnost volby rodičovské dovolené na 3 roky, zda-li budu mít možnosti si ji zvolit. Neboť pokud mi zaměstnavatel nebude vypácem mateřskou , nebudu mít dle nového zákona možnost volby 3 leté mateřské, je tomu tak. Děkuji moc za odpovět a přeji hezký den. Michaela
Odpověď:
Dobrý den,
Protože jste pořád v pracovním poměru, jste nemocensky pojištěna. Máte proto nárok na pobírání peněžité podpory v mateřství po dobu mateřské dovolené. Po jejím skončení budete mít nárok na rodiřovský příspěvek, jehož čerpání si sama zvolíte.
Eva Fialová
Dobrý den mám dotaz jsem už 2 roky vedená na úřadě práce a ted jsem se dozvěděla že jsem ve 3týdnu těhotenství chtěla bych se zeptat jestli budu mít nárok na pobírání mateřské dovolené a na co vše mám a nemám v mém případě nárok.Moc děkuji za odpověd
Odpověď:
Dobrý den,
Jako uchazečka o zaměstnání nemáte nárok na pobírání pěněžité podpory v mateřství. Místo toho máte od porodu nárok na rodičovský příspěvek, a to na pomalejší čerpání rodičovského příspěvku základní výměře 7 600 Kč do 21 měsíců věku dítěte a dále ve snížené výměře 3 800 Kč do 48 měsíců věku dítěte.
Eva Fialová
Dobrý den, v březnu se vracím do zaměstnání po skončení rodičovské dovolené, zaměstnavatel se pro mě pokouší najít pracovní místom, protože mé původní je již obsazeno. S manželem se pokoušíme o miminko, chtěla jsem se tedy zeptat, zda by mě mohl zaměstnavatel vyhodit pro nadbytečnost v případě, že bych otěhotněla. Mohl by mi zaměstnavatel převést na jinou práci s nižší mzdou a menším úvazkem? Mnohokrát děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
Po návratu z rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci podle pracovní smlouvy. Nemusí se tedy jednat o tu samou pozici, kterou jste opouštěla. Pokud Vám zaměstnavatel práci podle pracovní smlouvy přidělovat nemůže, musí se s Vámi pokusit o její změnu.
Těhotná zaměstnankyně je proti výpovědi chráněna. Zaměstnavatel Vám výpověď v této době dát nemůže. Jestliže byste nemohla z důvodu těhotenství dosavadní práci vykonávat, má zaměstnavatel povinnost Vás převést. Pokud byste pak dosahovala nižšího výdělku, náleží Vám vyrovnávací příspěvek ze systému nemocenského pojištění
Eva Fialová
Dobrý den, v únoru dovrší dcera 4roky. Zaměstnavatel mi povolil do 4 let neplacené volno s tím, že mi po 4.roce dítěte nabídne i práci. Teď samozřejmě názor změnil a místo prý nemá. Chce, abych podepsala výpověď dohodou bez odstupného? Je pravda, že nemám nárok na odstupné? Dočetla jsem se, že pokud mi dá výpověď zaměstnavatel pro nadbytečnos, tak mám nárok na odstupné. Mockrát děkuji za odpověď, je to dost urgentní. Přeji krásný den
Odpověď:
Dobrý den,
Zaměstnavatel Vám skutečně musí nabídnout práci po návratu z neplaceného volna, pokud se k tomu zavázal. Nemá-li pro Vás práci a nepokusíte-li se o změnu pracovní smlouvy, může Vám zaměstnavatel dát výpověď z důvodu nadbytečnosti nebo s Vámi ze stejného důvodu rozvázat pracovní poměr dohodou. V obou případech máte nárok na odstupné ve výší trojnásobku průměrného výdělku. V případě výpovědi pak ještě na dvouměsíční výpovědní lhůtu.
Eva Fialová
Dobrý den
Můžete mi poradit jestli mám nárok /a kolik/ na odstupné při skonč.zaměstnáni /dohodou/ na zkrácený prac.úvazek?
Odpověď:
Dobrý den,
Na odstupné máte nárok, pokud jsou splněny podmínky pro přiznání odstupného stanovené kolektivní smlouvou, vnitřním předpisem nebo zákonem. Zákon přiznává odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku v případě výpovědi nebo dohody o ukončení pracovního poměru, pokud se tak stalo z důvodu zrušení nebo přemístění podniku, nebo z důvodu nedbytečnosti.
Eva Fialová
Dobrý den,17.2. budou mým dvěma dětem 3 roky a nasledující den bych měla nastoupit do práce.Pracovala jsem ve třísměnném provozu a nyní mi zaměstnavatel nabízí dvousměnný pracovní provoz,zkrácení pracovní doby ani jednosměnný provoz prý není možný a mám se dostavit rozvázat pracovní poměr dohodou.Chci se zeptat jestli je zaměstnavatel povinen mi pracovní dobu upravit s ohledem na péči o dvě tříleté děti,ze zákoníku práce paragrafu 156 mi to není úplně jasné a pokud mi nevyhoví jestli mi náleží nějaké odstupné nebo nikoli?Děkuji za Vaši brzkou odpověď.S pozdravem Marečková
Odpověď:
Dobrý den,
Podle § 241 nového zákoníku práce je zaměstnavatel povinen přihlížet při zazovaní do směn k potřebám zaměstnancům pečujích o děti. Zaměstnavatel má proto povinnost Vás zařadit do směny, která vyhovuje Vašim potřebám, pokud má k tomuto zařazení možnost.
Po návratu z rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci podle pracovní smlouvy. Pokud v ní máte dojednánu práci ve třísměnném provozu, tak Vás zaměstnavatel musí zařadit zpět na třísměnný provoz.
Dohodu o ukončení pracovního poměru neuzavírejte. Pokud pro Vás zaměstnavatel nemá práci podle pracovní smlouvy je povinen se Vámi pokusit dohodnout její změnu. Jestliže ke změně nedojde, může s Vámi zaměstnavatel ukončit pracovní poměr z důvodů nadbytečnosti. V takovém případě máte nárok na dvouměsíční výpovědní lhůtu a na odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku.
Eva Fialová
Mám dotaz,jestli mám nárok na paragraf v sobotu,když žením nevlastního syna? Pracuji v nepřetržitém provozu. Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
Máte nárok na den placeného volna v na svatbu dítěte. Zákon nepoužívá pojem vlastní dítě.
Eva Fialová
Dobrý den, za půl roku mi končí MD, oficiálně jsem zaměstnaná u jedné firmy, kam se můžu vrátit, ale z praktických důvodů (děti) to není možné....tak bych raději sehnala práci v místě bydliště. Mám připravený svůj životopis, jen bych potřebovala vědět, zda-li mám do něj uvést, že jsem momentálně na MD nebo o tom raději nepsat, mám strach, abych si tím spíše neublížila....?
Odpověď:
Dobrý den,
Svoji rodičovskou dovolenou příliš nezdůrazňujte, ale ve strukturovaném životopise ji zamlčet nemůžete. Nejlepší by bylo, kdybyste se na nějakou dobu vrátila k současnému zaměstnavateli a až po nějaké době si začala hledat nové místo.
Gender Studies, o.p.s.
Dobrý den.Chtěl bych se zeptat,jestli je možné,aby posudkový lékař,který posuzoval můj zdravotní stav neobjektivně v můj neprospěch a jeho rozhodnutí bylo zrušeno odvolacím řízením,můj zdravotní stav posuzoval znovu po půl roce.Neníní tam podjatost,nebo spíše pomsta?Děkuji mira.
Odpověď:
Dobrý den,
Zákon nezakazuje, aby rohodování po odvolání prováděl ten samý lékař. Proti rozhodování posudkového lékaře je však možno podat námitky, které nejsou odvoláním. Jak důvod námitky uveďte účast lékaře, který již o Vašem stavu rozhodoval.
Eva Fialová
Dobrý den,začala jsem pracovat na plný úvazek 1.12.2007.Mám ČID a zákaz od lékařů pracovat déle než 8 hodin denně.Majitel i když znal můj zdravotní stav mne nutil pod pohrůžkou vyhazovu zůstávat v práci i 12 hodin.Zhroutila jsem se v polovině ledna a nyní jsem na nemocenské.Jsem ve zkušební době a dala jsem výpověd'.Se mzdou jsem měla také problémy.Dali mi k podpisu 8419kč a až po podepsání jsem dostala 6310kč.Když jsem se ptala,co to má znamenat,tak mi řekli,že mi to doplatí v lednu,což jsem nepochopila.Dělá se v tiskárně,kde je silný smrad z acetonů a barev a není tam větrání.Pokud mi může někdo pomoct a poradit,jak postupovat proti šikane na pracovišti budu ráda.
Odpověď:
Dobrý den,
i když jste ukočila pracovní poměr ve zkušební době, máte nárok na mzdu, kterou Vám zaměstnavatel dluží. Předpokládám, že jste podepsala doklad o převzetí 8419 Kč. Pokud tomu tak je a dlužnou částku Vám zaměstnavatel nedoplatí, můžete se obrátit na soud. Tam budete muset dokázat, že jste převzetí podepsala před faktickým předáním peněz a že částka, kterou jste poté obdržela byla nižší.
Pokud jste pracovala v zdraví škodlivém prostřední a vyskatne se u Vás nemoc v souvislosti se zaměstnáním, odpovídá zaměstnavatel za nemoc z povolání.
Eva Fialová
Dobrý den, 26.11.2007 jsem nasoupila do zaměstnání na dobu určitou s 3 měsíčnú zkušební dobou. Bohužel od 8.1.2008 jsem na neschopence a hned ke 14.1.2008 jsem dostala výpověd. Chtěla jsem se tedy zeptat, zda má zaměstnavatel právo na to, aby mi v neschopence ukončil pracovní poměr. Ještě jsem se chtěla zeptat, chceme rozšířit rodinu. Kdo by mi platil peníze, kdybych otěhotněla za doby trvání pracovní neschopnosti. Moc děkuji za odpověd.
Odpověď:
Dobrý den,
Zaměstnavatel může se zaměstnancem ve zkušební době ukončit pracovní poměr kdykoli. Zaměstnec ve zkušební době není proti výpovědi chráněn.
Kdybyste otěhotněla v pracovním poměru v době pracovní neschopnosti a splnila byste podmínku 270 dnů trvajícího pojištění, bude Vám peněžitou pomoc v mateřství vyplácet okresní správa sociálního zabezpečení, pokud pracujete v podniku, který zaměstnává méně než 25 zaměstnanců, jinak zaměstnavatel.
Eva Fialová
Pracuji jako pedagogický pracovník v PŘO MŠMT ( speciální školství). Jelikož pro výkon mé funkce je potřeba ukončené studium speciální pedagogiky, jsem toto zahájila.
Studuji na soukr.univerzitě a za semestr platím 25.000,-- Kč.
Mohu požadovat od svého zaměstnavatele proplacení částky školného a na základě jakého zákona čí vyhlášky
mohu toto uplatňovat.
Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
Zvyšováním kvalifikace je podle zákoníku práce studium, vzdělávání, školení, nebo jiná forma přípravy k dosažení vyššího stupně vzdělání, jestliže jsou v souladu s potřebou zaměstnavatele.
Zaměstnavatel může poskytovat zaměstnanci při zvyšování kvalifikace určité úlevy, např. pracovní volno s náhradou mzdy.
Zaměstnanec a zaměstnavatel mohou rovněž uzavřít kvalifikační dohodu, podle které bude zaměstnavatel zcela nebo zčásti hradit zaměstnanci náklady zyšování kvalifikace. Součástí písemné dohody je závazek zaměstnavatele umožnit zaměstnanci zvýšení kvalifikace a závazek zaměstnance setrvat u zaměstnavatele v zaměstnání po sjednanou dobu, nejdéle však po dobu 5 let, nebo uhradit zaměstnavateli náklady spojené se zvýšením kvalifikace, které zaměstnavatel na zvýšení kvalifikace zaměstnance vynaložil, a to i tehdy, když zaměstnanec skončí pracovní poměr před zvýšením kvalifikace.
Eva Fialová více
Dobrý den,chci dát výpovědˇdohodou a nevím jak mám výpovědˇ napsat prosím o radu děkuji Hájková
Odpověď:
Dobrý den,
Dohoda o ukončení pracovního poměru musí být písemná, musí obsahovat určení zaměstnance a zaměstnavatele a datum ukončení pracovního poměru. Žádné jiné náležitosti zákoník práce nevyžaduje.
Eva Fialová
Dobrý den.Mám smlouvu na d. určitou do 1.9.20008.Nyní jsem těhotná a na pracovní neschopnosti od 1.1.2008 až do nástupu na mateřskou -21.4.08.Mám nárok na dovolenou za rok 08,kolik dnů?Po 1.9..08 mi bude vyplácet mateřskou kdo.Moc děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
Doba, po kterou čerpáte mateřskou dovolenou, se pro účely dovolené považuje za výkon práce. Za dobu na mateřské dovolené máte nárok na dovolenou za kalendářní rok srovnatelnou se situací, jako kdybyste mateřskou dovolenou nečerpala. Výpočet dnů dovolené za kalendářní rok provádí zaměstnavatel.
Peněžitou pomoc v mateřství Vám bude poskytovat Okresní správa sociálního zabezpečení v místě Vašeho bydliště.
Eva Fialová
Dobrý den. Mám problém. Jsem vedená na úřadu práce a měla jsem nastoupit 27.ledna na mateřskou dovolenou. Zprostředkovatelka mi oznámila,že na mateřskou dovolenou nastoupím v den porodu. 270dní za 2 roky mám odracované,ale prý je od nového roku nový zákon,že pokud jsem vedená na úřadu práce,nemám nárok nastoupit 6 týdnů před porodem. Celé těhotenství nic nepobírám,protože bydlím u svého otce a má vůči mě vyživovací povinnost. Vše odbydlené mu musím vrátit z mateřské. Vznikly mi kvůli tomu dluhy a teď jsem četla,že pokud jsem vedená na úřadu práce,tak nemám nárok ani na peníze z mateřské dovolené. Nevím kudy kam a na sociálce jsou nepříjemné a a zamlčují spoustu skutečností. Nevím,kam se obrátit. Předem děkuji za odpověď Volná
Odpověď:
Dobrý den,
od začátku roku platí bohužel to, že jako uchazečka o zaměstnání nemáte nárok na peněžitou pomoc v mateřství, ledaže byste ukončila zaměstnání v době těhotenství. Po skončení pracovního poměru byste byla v šestiměsíční ochranné lhůtě, pokud jste odpracovala 270 dnů za 2 roky.
Pokud již nejste v ochranné době, máte nárok na rodičovský příspěvek. Ovšem až od porodu. Rodičovský příspěvek činí 7 600 Kč po dobu 21 měsíců.
Eva Fialová
Dobrý den, dne 25.11.200 jsem nastoupila ne mateřskou dovolenou, předtím jsem byla od 10.5.2007 v prac. neschopnosti-rizikové těhotenství. Mimo HPP mám uzavřenou sml. na VPP od roku 2001, zaměstnavatel mi u VPP odmítl vyplatit mzdu za duben 2007 a od 1.-9.5.2007 s tím, že konstatoval, že jsem v tomto období nepracovala. Prokazatelně jsem pracovala! Zaměstnavatele jsem písemně vyzvala k nápravě.....bez reakce. Dále mi zbyla nevyčerpaná dovolená za rok 2006, kterou jsem díky prac. neschopnosti nemohla do konce roku 2007 vyčerpat. Požádala jsem tedy o její proplacení, dle §222 odst.2 zákoníku práce, je to již měsíc a nic. Zaměstnavatel absolutně nereaguje. Můžete mi poradit zda jsou mé nároky opodstatněné? Zřejmě mi nezbývá než se obrátit na soud.
Děkuji M. Šírková
Odpověď:
Dobrý den,
máte nárok na mzdu i na náhradu za dovolenou. Upozorněte zaměstnavatele, že ho máte v úmyslu žalovat, pokud svoji povinnost nesplní. V případě, že Vám ani poté dlužnou částku nevyplatí žalujte ho o zaplacení dlužné částky spolu s úroky z prodlení. Pokud svůj nárok dostatečně doložíte důkazy, může soud vydat tzv. platební rozkaz a celé řízení proběhne velmi rychle.
Eva Fialová
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat na výši sociální dávky pokud jsem od 1.1.08 nezaměstnaná a mám odpracováno 5a půl roku.Nyní jsem ve 3 týdnu těhotenství a jsem svobodná.Zajímá mě,zda li stát bere v úvahu odpracované léta při výši socialní dávky.A jestli by byla sociální dávka ve stejné výši při snad né rizikovém těhotenství.
Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
bohužel z Vašeho dotazu nevyplývá jakou sociální dávku máte na mysli. Sociální dávky se obecně vypočítávají z výše životního minima a nebere se při nich ohled na počet odpracovaných let.
Přihlaste se na úřad práce jako uchazečka o zaměstnání. Bude Vám po dobu 6 měsíců vyplácená podpora v nezaměstnanosti. Tam bude činit první 3 měsíce 50% Vaší průměrné mzdy, poté 45%.
Eva Fialová
Dobrý den. Od 1.4.nastupuji do starobního důchodu. Jakou formou mám napsat výpověď z pracovního poměru?
Odpověď:
Dobrý den,
výpověď musí být písemná, musí obsahovat Vaše údaje a údaje Vašeho zaměstnance. Musí být podepsaná a datovaná. Dvouměsíční výpovědní doba začíná začátkem následujícího měsíce po podání výpovědi.
Eva Fialová