Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den,zaměstnavatel mně písemně prodloužil neplacené volno na čtvrtý rok,rodičovský příspěvek mně bude vyplácen do dubna 2008.Nyní jsem těhotná, předpokládaný termím porodu je září 2008.Lékař mně doporučil neschopenku.Chtěla jsem se zeptat, zda bude trvat dál můj pracovní poměr, když dám zaměstnavateli neschopenku? A když mně ji lékař vystaví již teď, zda to ovlivní vyplácení rodičovského příspěvku? Předem děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
v těhotenství a neschopnosti jste chráněná proti ukončení pracovního poměru výpovědí. Vaše práva se touto situací zlepšila, protože po dobu neplaceného volna jste proti výpovědi chráněná nebyla.
Výši rodičovského příspěvku pracovní neschopnost neovlivní, protože rodičovský příspěvek je stanoven fixně a je ovlivněn pouze Vámi vybranou délkou rodičovské dovolené.
Eva Fialová
Dobry den, nastoupila jsem na tydenni dovolenou schalenou ustne vedoucim (ktery byl tentyz mesic take propusten) a po navratu me cekala okamzita vypoved ze strany zamestnavatele z duvodu neschvaleni dovolene. Vypoved mi byla dorucena dnes ale zapoctovy list byl vydan navratem z dovolene (po 4dnech tzn 14dni zpatky) Prosim Vas kdy mi tedy konci pracovni pomer a od kdy jsem si nucena zaplatiz zpetne pojisteni? Dekuji
Odpověď:
Dobrý den,
dovolenou mohou určovat vedoucí zaměstnanci. Pro schválení dovolené není třeba písemná forma. Stačí, když Vám vedoucí určí dovolenou ústně.
Výpověď z důvodu neschválení dovolené je neplatná. Takový výpovědní důvod zákon nezná. Výpověď nemůže být okamžitá. Pracovní poměr skončí až uplynutím dvouměsíční výpovědní doby.
Informujte svého zaměstnavatele o tom, že trváte na tom, aby Vás nadále zaměstnával. Pokud chcete ukončit pracovní poměr, skončí pracovní poměr uplynutím výpovědní doby. Po tuto dobu máte nárok na mzdu. Navíc máte nárok na náhradu škody, která Vám neplatnou výpovědí vznikla.
Pokud trváte na tom, aby Vás zaměstnavatel dále zaměstnával, ale on nesouhlasí, můžete podat u soudu žalobu na určení neplatnosti výpovědi. Žalobu můžete podat do dvou měsíců od doby, kdy měl pracovní poměr skončit.
Eva Fialová
Dobry den,
chtel bych se zeptat, jak casto muze zamestnanec jit k lekari na propustku, je-li toto nejak omezeno? Zamestnavateli se nelibi caste navstevy lekare a chce, aby volno k lekari bylo vybirano jako dovolena.
Dale tvdi, ze doba nezbytne nutna k osetreni je jen doba, po kterou probiha vysetreni, nepocita s cestou k lekari ani s cekanim v cekarne. Prosim tedy o informaci, jak se spravne vysvetluje doba nezbytne nutna?
Dekuji
Martin
Odpověď:
Dobrý den,
pracovní volno s náhradou mzdy zaměstnavatel poskytuje k návštěvě zdravotnického zařízení na nezbytně nutnou dobu. Jiné časové omezení stanoveno není. Pracovní volno k návštěvě lékaře se poskytuje vždy, když nelze návštěvu vykonat mimo pracovní dobu.
Pracovní volno se poskytuje nejen k samotnému vyšetření, ale i k cestě z pracoviště a zpátky a k čekání na vyšetření.
Dovolenou si k návštěvě lékaře vybírat nemusíte a zaměstnavatel nemá právo Vám to nařídit.
Eva Fialová
dobry den mam smlouvu na neurcito a chtela bych okamzite odejit.mohli by jste mi poradit jak to mam udelat?jsem ochotna odejit i na 53
Odpověď:
Dobrý den,
okamžitě zrušit pracovní poměr můžete jen zákonem stanovených důvodů (zaměstnavatel Vám nevyplácí po určitou dobu mzdu, nebo stala-li jste se nezpůsobilou pro vykonávanou práci a zaměstnavatel Vás nepřevedl). Pokud nejsou tyto zákonem stanovené důvody, můžete ukončit pracovní poměr výpovědí nebo dohodou o ukončení pracovního poměru. V případě výpovědi má Váš zaměstnavatel právo na dvouměsíční výpovědní dobu. V dohodě si můžete smluvit se zaměstnavatelem jakékoli datum ukončení pracovního poměru.
Eva Fialová
Dobrý den, chtěla bych se zeptat: mám 2 nemocné děti s vysokými horečkami ,tak jsem byla u lékaře a ten mi vystavil paragraf v délce 8 dní na jedno z dětí. Zaměstnavatel samozřejmě nadšený nebyl. Zajímalo by mě, jak se paragraf platí ( kolik dostanu v práci zaplaceno) a jestli se mohu do práce vrátit i dříve, a jestli chodí kontroly i na paragraf (mé jméno tam není ani uvedeno, jen jméno dítěte)
Odpověď:
Dobrý den,
dávka při ošetřování člena rodiny činí 60% Vaší průměrné mzdy, kterou vyplácí zaměstnavatel, který má více než 25 zaměstnanců. Jinak dávky vyplácí okresní správa sociálního zabezpečení.
Do práce se můžete vrátit i dříve, pokud to dovoluje zdravotní stav dítěte, nebo bude o dítě pečovat jiná osoba. Kontrola dodržování podmínek při ošetřování člena rodiny může proběhnout.
Eva Fialová
Dobrý den, 1. 4. 2008 končí placená MD, od 2. 4. 2008 chci požádat organizaci o nástup na dovolenou r. 2008 - mám nárok na celou její část - jsem učitelka a celkový nárok na dovolenou mám 40 dní. Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
rodičovská dovolená se pro účely dovolené za kalendářní rok jako výkon práce neposuzuje. Nárok na poměrnou část dovolené za kalendářní rok Vám vzniká až odpracovnáním 60 dnů v roce 2008.
Pokud Vám zůstala část dovolené z doby, než jste odešla na mateřskou dovolenou, máte nárok na jejich čerpání po návratu z dovolené. Dobu čerpání může však určit zaměstnavatel.
Eva Fialová
Dobrý den,
ráda bych poprosila o informaci. Chceme s manželem miminko. Jelikož pracuji v advokátní kanceláři, kde je velké psychické vypětí, pravděopdobně půjde o rizikové těhotenství. Zajímá mně, v případě rizikového těhotenství, kdo mi bude vyplácet nemocenské dávky a v tu dobu jestli je zaměstnavatel povinnen odvádět za mne odvody? Mám obavy, abych nebyla donucena k ukončení pracovního poměru dohodou. Co by to pro mne v tomto případě znamenalo? Děkuji za odpověď. Lenka
Odpověď:
Dobrý den,
nemocenské dávky vyplácí v případě organizace s 25 a méně zaměstnanci okresní zpráva sociálního zabezpečení v místě Vašeho bydliště.
Výše pojistného na sociální zabezpečení se určuje podle výše výdělku. Pokud žádný výdělek nemáte, zaměstnavatel za Vás toto pojistné neplatí. Ukončením pracovního poměru dohodou byste se vzdala práv, která mají ženy na mateřské, resp. rodičovské dovolené podle zákoníku práce. V době těhotenství, mateřské a rodičovské dovolené se nacházíte v ochranné době. Zaměstnavatel Vám v této době nesmí dát výpověď. Po skončení mateřsé dovolené Vás zaměstnavatel musí zařadit na stejné místo, které jste vykonávala před odchodem na mateřskou dovolenou. Po skončení rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci podle pracovní smlouvy. O tato práva byste se uzavřením dohody připravila. Proto nedoporučuji dohodu podepisovat. Připomínám, že zaměstnanec nesmí být postihován nebo znevýhodňován za to, že se domáhá svých práv.
více
Mám smlouvu na dobu neurčitou, zaměstnavatel pro mě nemá práci, nabízí mi jinou, s horšími podmínkami a nižším platem, což si nemohu dovolit. Chci skončit, ale nechci přijít o nárok na odstupné.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud pro Vás zaměstnavatel nemá práci, která je uvedena v pracovní smlouvě a vy neslouhlasíte s její změnou, musí Vám zaměstnavatel dát výpověď z organizačních důvodů. V případě výpovědi nebo dohody o skončení pracovního poměru z tohoto důvodu, máte nárok na odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku.
Eva Fialová
Zaměstnavatel mi dluží mzdu za 2 měsíce. Současně jsem musela předat klíče od zaměstnání, všechny svěřené pomůcky. Bylo mi oznámeno, že budu svou pracovní dobu trávit u vstupu do budovy zaměsnání.Nyní mi zaměstnavatel zasílá upozornění, že nedocházím do zaměsnání. Mohu tohle jednání zaměstnavatele hodnotit jako šikanu. Mé pracovní místo bylo zrušeno. Mám tedy nárok na odstupné? Děkuji. K.S.
Odpověď:
Dobrý den,
stala jste se obětí obtěžování na pracovišti neboli pracovní šikany. Jestliže Vám zaměstnavatel nevyplatil mzdu, její náhradu nebo zálohu do 15. dne po její splatnosti, můžete okamžitě zrušit pracovní poměr. Jinak by bylo nutné čekat na výpověď ze strany zaměstnavatele a mohla byste být nucena k dodržení dvouměsíční výpovědní doby.
V případě okamžitého zrušení pracovního poměru a v případě výpovědi z důvodu nadbytečnosti máte nárok na odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku.
Co nejdříve případ ohlaste inspekci práce. Ta může zaměstnavateli udělit pokutu až do výše 400 000 Kč.
Eva Fialová
Mám pracovní poměr na dobu neurčitou.Pokud by mi byl přiznán částečný invalidní důchod a chtěla bych i pracovat,musí mě zaměstnavatel ponechat v pracovním poměru? Kolik hodin měsíčně mohu v tomto případě odpracovat_? Zároveň prosím o radu, kde najdu potřebné informace týkající se invalidního důchodu a pracovního poměru? Děkuji za vyřízení dotazu. M.S
Odpověď:
Dobrý den,
přiznání částečného invalidního důchodu neovlivňuje Váš pracovní poměr. Zákon nestanoví, kolik hodin při částečném invalidním důchodu můžete odpracovat, ani kolik může činit maximální možný výdělek. Zákon pouze stanoví, kdo může být za částečně invalidního uznán. Je jím osoba, jejíž schopnost soustavné výdělečné činnosti poklesla nejméně o 33 %, nebo jestliže jí dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav značně ztěžuje obecné životní podmínky. Potřebné informace naleznete na webových stránkách České správy sociálního zabezpečení.
Eva Fialová
Dobrý den. Ráda bych se na Vás obrátila s následujícím dotazem. Jsem na mateřské dovolené a chtěla bych vědět, zda si mohu najít při této dovolené práci, tedy uzavřít pracovní poměr. Jestli ano, čím se takový prac. poměr řídí (zákon), jaká jsou případná omezení, podmínky a pod. Mockrát děkuji za odpověď. Jana Kolářová
Odpověď:
Dobrý den,
pokud stále čerpáte peněžitou pomoc v mateřství, nesmíte mít žádné stálé příjmy. Jestliže pobíráte rodičovský příspěvek, musíte zajistit osobní celodenní řádnou péči o dítě.
Tato podmínka se považuje za splněnou, i v případě že dítě mladší 3 let navštěvuje jesle nebo jiné obdobné zařízení po dobu nejvýše pěti kalendářních dnů v kalendářním měsíci, a v případě že dítě, které dovršilo 3 léta věku, pravidelně navštěvuje mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení v rozsahu nepřevyšujícím čtyři hodiny denně (zákon č. 117/1995 Sb. o státní sociální podpoře).
Eva Fialová
Dobrý den,
obracím se na Vás s žádostí o radu. V loni jsem dostudovala vysokou školu, v listopadu loňského roku jsem nastoupila do jisté firmy na HPP do funkce Obchodní ředitel. Pracuji zde tedy ještě ani né tři měsíce (výpovědní lhůta) a před nedávnem jsem zjistila, že jsem těhotná. Okolnosti ve firmě jsou bohužel takové, že majitel před měsícem tragicky zahynul a od té doby mám v práci s kolegyněmi (které jsou mnohem starší než já -60 a 57) neustálé problémy. Do práce chodím s nechutí a jsem v neustálém napětí. Chtěla bych se obrátit na mého gynekologa, jestli by byla možnost nastoupit na nemocenskou. Nemohu si v součsné době dovolit odejít z firmy, jelikož jsem těhotná a neumím si představit, že by mě za těchto okololností někde přijali... Mohli by jste mi poradit, co v takové situaci dělat a jaká bude výše mého nemocenského, pokud bych jej skutečně začala čerpat, je-li můj hrubý měsíční příjem 20000,- Kč?
Odpověď:
Dobrý den,
na čerpání nemocenské byste měla nárok, pokud by Váš doktor zjistil rizikové těhotenství. Výše nemocenského za kalendářní den činí 60% denního vyměřovacího základu od 4. do 30. kalendářního dne pracovní neschopnosti, 66% denního vyměřovacího základu od 31. kalendářního dne pracovní neschopnosti do 60. kalendářního dne pracovní neschopnosti a 72 % denního vyměřovacího základu od 61. kalendářního dne pracovní neschopnosti.
Pokud se rozhodnete zaměstnání změnit, měla byste tak učinit co nejdříve. Zaměstnavatel nesmí uchazečům o zaměstnání klást otázky osobní povahy, které nesouvisí s výkonem práce. Ve zkušební době s Vámi však může ukončit pracovní poměr z jakéhokoli důvodu i bez jeho udání.
Nejlepší řešení pro Vás je zůstat u stávajícího zaměstnavatele a o změně uvažovat až po návratu z mateřské, resp. rodičovské dovolené.
Eva Fialová
Dobrý den,do dubna loňského roku jsem pracovala pod mým bývalým manželem,který mi však nechtěl platit nemocenské pojištění,platil mi pouze zdravotní a sociální.Od května jsem byla na úřadu práce a od 22.10. pracuju v pracovním poměru se zkušební dobou 3 měsíce.V prosinci jsem zjistila,že jsem těhotná.Přes veškeré zdrav.problémy jsem chodila do práce, měla jsem jen týdenní prac.neschopnost.V lednu mi zaměstnavatel oznámil,že firmu prodal, se mnou ukončuje k 31.1.2008 pracovní poměr a nový zaměstnavatel,který firmu koupil,mi dal od 1.2. znovu 3 měsíční zkušební dobu.Od 16.1.2008 jsem po odběru plodové vody na neschopence,která bude trvat 3 týdny,tak je to doboručeno po tomto zákroku,tudíž do 6.2.2008.Mám neschopenku ukončit k 31.1. s nechat si jí od 1.2.napast na nového zaměstanavatele,když jsem podepsala novou smlouvu?O tom,že budeme pod někým jiným jsme se dozvěděli ze dne na den.Vím,že až oznámím těhotenství, budu vyhozena, je však nějaká ochrana,když jsem dostala novou zkušební dobu?Děkuju za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
do sociálního pojištění patří i pojištění nemocenské. Informujte se na Okresní správě sociálního zabezpečení v místě Vašeho bydliště, zda jste skutečně nebyla nemocensky pojištěná.
Pokud Vám dal zaměstanvatel výpověď z toho důvodu, že došlo k prodeji firmy, je tato výpověď neplatná. Prodej firmy není zákonem uznaný důvod výpovědi. Při převodu na nového majitele, přecházejí i práva a povinnosti ze zaměstnaneckých vztahů.
Oznamte proto Vašemu bývalému i současnému zaměstnavateli, že považujete výpověď za neplatnou a že požadujete, aby Vás zaměstnávali podle staré pracovní smlouvy bez druhé zkušební doby. Ve zkušební době není těhotná zaměstnankyně před výpovědí chráněna. Mimo zkušební dobu těhotné zaměstnankyni nebo zaměstnankyni na mateřské nebo rodičovské dovolené výpověď dát nelze.
Pokud by jste u zaměstnavatele se svým požadavkem neuspěla, obraťte se ve lhůtě dvou měsíců počítané od 31.1.2008 na soud a žádejte určení neplatnosti výpovědi. více
Dobrý den, dcera má 5letého syna, který musí jít do nemocnice na nosní mandle, dcera jde s ním, ale problém je, že doma má ještě 9měsíčního syna, můžu já jako babička dostat paragraf na dítě, zaměstnavatel mi odmítl dát dovolenou. Předem děkuji za radu.
Odpověď:
Dobrý den,
pracovní volno se poskytuje zaměstnanci, který doprovází rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení. V tomto případě musí zaměstnavatel zaměstnanci pracovní volno poskytnout. Jako babička ovšem nemáte nárok na náhradu mzdy za dobu pracovního volna.
Čerpání dovolené určuje zaměstnavatel. Má proto možnost žádosti o dovolenou nevyhovět.
Eva Fialová
DOBRÝ DEN, CHTĚLA BYCH POPROSIT O RADU, JSEM V 6TT, OZNÁMILA JSEM TO ZAMĚSTNAVATELI A PANÍ S KTEROU JEDNÁM MI JEN SDĚLILA " A CO TO ZNAMENÁ PRO NAŠI ORGANIZACI?" VUBEC NEVÍM JAKÉ MÁM PRÁVA A POKUD PUJDU NA RIZIKOVÉ TĚHOTENSTVÍ NETUŠÍM JAK MI VYPOČÍTAJÍ DÁVKY, MÁM ZÁKL. PLAT 11 ooo HRUBÉHO + OSOBNÍ OHODNOCENÍ A PŘÍPLATEK ZA ODPOLEDNÍ, COŽ JE 14 5OO HRUBÉHO, BUDE NEMOCENSKÁ DÁVKA Z CELÉHO NEBO JEN ZÁKLADNÍ MZDY? dĚKUJI MOC ZA ODPOVĚD A PORADTE PROSÍM JAK SE ZACHOVAT, POKUD PANÍ NA OSOBNÍM ODDĚLENÍ JEDNÁ BEZ JAKÉHOKOLI ZÁJMU. dĚKUJI Barbora Tichá
Odpověď:
Ochranná lhůta se vztahuje pouze na opačné případy, tedy když dá zaměstnavatel výpověď zaměstnankyni. Těhotné zaměstnankyni nesmí dát zaměstnavatel výpověď. Po ukončení pracovního poměru je zaměstnanec v ochranné lhůtě, která 42 dní. Po tuto dobu musí vyplatit nemocenské dávky poslední zaměstnavatel.
Ivana Spoustová
Dobrý den
Chtěla jsem se zeptat na propustky k lékaři, na jakou dobu mám nárok když jedu k lékaři 15 km.můj zaměstnavatel mi prý podle zákona může proplatit pouze 2 hodiny.což se mi zdá dost málo, když to není v místě zaměstnání. a navíc ještě musím před návštěvou lékaře vyzvednout dceru ze školy. Slyšela jsem , že jsou propustky i na 4 a více hodin. Je tato doba určená státem nebo si ji může každý zaměstnavatel upravit sám.Prosím poraďte.Děkuji.R.
Odpověď:
Dobrý den,
pracovní volno s náhradou mzdy se poskytuje na nezbytně nutnou dobu. Další podmínkou je, aby se zaměstnanec nechal ošetřit nebo vyšetřit ve zdravotnickém zařízení, které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a zároveň má smlouvu se zdeavotní pojišťovnou zaměstnance.
Bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu. Náhrada mzdy se však poskytuje po dobu, kterou by trvalo vyšetření nebo ošetření v nejbližším zdravotnickém zařízení.
Samozřejmě to vše za předpokladu, že zaměstnanec nemůže navštívit zdravotnické zařízení mimo pracovní dobu.
Zákon propustky pro zaměstnance neupravuje. Délka pracovního volna závisí na dohodě mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Zaměstnavatel Vám k návštěvě zdravotnického zařízení musí poskytnout dobu, kterou k tomu objektivně potřebujete, i vzhedem k možnostem dopravy, délkou čekací doby atd. více
Dobrý den,jsem těhotná ve 3. měsíci, jednou za tři týdny mi vznikne přesčas 3 hodiny a to v sobotu,za tyto hodiny si musím vždy náhradní volno,teď ale nesmím dělat přesčasy,zaměstnavatel mi sdělil, že v sobotu musím dále pracovat a že je to v rámci 40hodinové pracovní týdenní doby, podle mě je to nesmysl, to bych si ty hodiny musela vybrat ještě před jejich odpracováním. Může toto zaměstnavatel nařídit??Vybírat si něco, na co nevznikl ještě nárok??Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
rodičovská dovolená se pro účely dovolené za kalendářní rok jako výkon práce neposuzuje. Nárok na poměrnou část dovolené za kalendářní rok Vám vzniká až odpracovnáním 60 dnů v roce 2008.
Pokud Vám zůstala část dovolené z doby, než jste odešla na mateřskou dovolenou, máte nárok na jejich čerpání po návratu z dovolené. Dobu čerpání může však určit zaměstnavatel.
Eva Fialová
Dobrý den,deset let pracuji jako operátorka v obchodě.Od února 2007 jsem v PN,v červnu jsem podstoupila operaci ploténky.Tento měsíc mi končí PN a budu v plném invalidním důchodu.Mám prosbu:Zaměstnavatel se mnou musí rozvázat pracovní poměr,nebo bude chtít,abych ukončila prac.poměr dohodou:mám to podstoupit,nebo jak se zachovat?Mám nárok na odstupné?Co se stane,když nepodepíšu výpověď (z mé strany)dohodou?Mám nárok na proplacenou dovolenou a o kolik se mi krátí?Děkuji mnohokrát za odpověď a přeji krásný den.
Odpověď:
Dobrý den,
ve Vašem případě existují dvě možnosti jak ukončit pracovní poměr. Můžete se zaměstnavatelem uzavřít dohodu o skončení pracovního poměru za podmínek, které si v této dohodě stanovíte, tzn. i den, kdy pracovní poměr končí a případné odstupné.
Druhá možnost je, že vy sama nebo Váš zaměstnavatel ukončíte pracovní poměr výpovědí. Pokud se nedohodnete jinak, musíte oba dodržet dvouměsíční výpovědní dobu. Pokud je pro Vás dosavadní práce nevhodná, musí Vás zaměstnavatel po tuto dobu převést na jinou práci. Na odstupné nemáte ze zákona nárok. Nárok na odstupné může ale vycházet z dohody o skončení pracovního poměru, z vnitřního předpisu nebo kolektivní smlouvy.
Nevyčerpanou dovolenou Vám musí zaměstnavatel proplatit, nebo Vám umožnit její čerpání v případné výpovědní době.
Eva Fialová
Dobry den, chtela bych se Vas zeptat zdali mi materska trva 28 tydnu nebo jen 22 tydnu nez zacnu pobirat rodicovsky prispevek. Velmi dekuji za odpoved s pozdravem Marcela
Odpověď:
Dobrý den,
mateřská dovolená trvá 28 týdnů. Pokud jste nastoupila na mateřskou dovolenou 6 týdnů před očekávaným dnem porodu, máte nárok na 22 týdnů mateřské dovolené po porodu. Pokud porod nastal dříve, mateřská dovolená se o tuto dobu nekrátí.
Po dobu mateřské dovolené pobíráte peněžitou pomoc v mateřství. Po jejim skončení vám zvniká nárok na rodičovský příspěvek.
Eva Fialová
Dobrý den,ráda bych se zeptala, jak je to s ochrannou lhůtou v mem případě. Byla jsem zaměstnaná do 30.4.2007. V červenci 07 jsem se zaregistrovala na úřadu práce a v srpnu tehož roku otěhotněla. Pracovnice úřadu práce mi sdělila, že veškere podrobnosti týkající se me mateřske dovolene a jakýchkoliv příspěvků budeme řešit až v březnu 08. Při me dnešní návštěvě mi ovšem sdělila, že bohužel zřejmě nemám nárok na mateřskou dovolenou, jelikož jsem v ochranne lhůtě nebyla na neschopence a tudíž nárok na přízpěvek v mateřství vznikne až 3 měsíce po porodu dítětě a já do te doby nemám nárok na žádne peníze. Přičemž me těhotenství je od začátku vedene jako rizikove a pracovní neschopnost jsme nečerpala pouze z toho důvodu, že jsem byla vlastně nezaměstnaná a netušila jsem, že by mi mohl vzniknout nárok na ochrannou lhůtu. Mám tedy nějakou šanci pobírat alespoň nějake peníze v době, kdy se mi narodí dítě???
Odpověď:
Dobrý den,
v ochranné době je těhotná zaměstnankyně v pracovním poměru. Tato ochranná doba znamená, že Vám zaměstnanvatel nemůže dát výpověď. Ve Vašem případě nemůžete v ochranné době být, protože jste nezaměstnaná.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství máte za splnění určitých podmínek. Těmi jsou účast na nemocenském pojištění, popř. zachované nároky ze zaniklého nemocenského pojištění v době šesti týdnů přede dnem porodu a získání aspoň 270 kalendářních dnů účasti na nemocenském pojištění v posledních dvou letech před porodem.
Z Vašeho dotazu není zřejmé, jestli jste tyto podmínky splnila. Poprosila bych Vás proto, abyste se obrátila na naši telefonickou právní poradnu v úterý 9.00 - 11.00 hod. a v pátek 16.30 - 18.30 hod. na číslech 224 913 350, 774 913 350.
Eva Fialová