Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Dendy | 24.2.2008 08:00:26 | pracovní problém

Vážená poradno,děkuji za odpověd',posílám Vám dopis poslaný na inspektorát práce.Nemohu volat z práce,tak se zkusím ozvat až příští pátek.Děkuji Zdenka Matulová. Dobrý den,jmenuji se Zdenka Matulová a chtěla bych sdělit jak se zaměstnavatel choval a porušuje pracovní smlouvu a i zákoník práce. Nastoupila jsem po dlouhé nemoci už jako částečně inv.do práce,kterou mi nabídla paní na úřadu práce,byla jsem tam evidována asi týden. Mám v pracovní rekomandaci udáno, že nesmím pracovat více než 8 h.denně. Začala jsem pracovat jako tiskařka ve firmě Vereda s.r.o. se sídlem v Ostravě na Nádražní 166. Dostala jsem úkolem pracovat přesčas a to pod pohrůžkou vyhazovu. Mám v pracovní rekomandaci udáno, že nesmím pracovat více než 8 h.denně. V tiskárně nebyly větráky a velký zápach z acetonu. I když tam lidé kolabovali,nic se nedělo a muselo se delat od půl 7 i do 21 večer. V polovině ledna po tlaku na mou osobu a po neustálých vyhrůžkách jsem se sesypala a skončila na nemocenské. Čekala jsem,že dostanu nějaké odměny za práci přesčas, i když to bylo z donucení. více

Odpověď:

Dobrý den,
Doufám, že inspektorát práce pracovní podmínky v tiskárně prošetří a zaměstnavatelům udělí pokuty.
Provedl-li inspektorát práce kontrolu na základě podnětu, je povinnen informovat toho, kdo podnět podal, o výsledku kontroly.

Eva Fialová

ZN | 22.2.2008 23:06:02 | důchod

Mám odpracováno 30 let.Léta na odchod do starobního důchodu tedy splněné.Pokud bych souhlasila s odchodem do důchodu bezplatně, než splním věkovou hranici, je toto možné a kdo by platil za mě zdravotní pojištění?

Odpověď:

Dobrý den,
Pojištěnec má nárok na starobní důchod před dosažením důchodového věku, pokud získal 25 let pojištění a do dosažení důchodového věku mu ode dne, od něhož se starobní důchod přiznává, chybí nejvýše 3 roky.
Výše procentní výměry pro výpočet důchodu se stanoví s tím, že za každých i započatých 90 kalendářních dnů z doby ode dne, od kterého se přiznává starobní důchod, do dosažení důchodového věku se procentní výměra snižuje o 0,9 % výpočtového základu. Výše procentní výměry po snížení nesmí být však nižší než 770 Kč měsíčně.
Zdravotní pojištění za Vás bude platit stát.

Eva Fialová

Simona | 21.2.2008 23:26:44 | vykazovani prac.cinnosti

Dobry den,mam dotaz,zda je mozne nasledujici jednani povazovat za diskriminaci nebo zneprijemnovani pracovnich podminek.V zahran.spolecnosti nikdo ze zamestnancu nemusi vyplnovat denne pracovni vykaz detailne v casovem prehledu od kdy do kdy co presne delal,neni na to zadny predpis. Toto je aplikovano pouze na jednom oddeleni a to jen u dvou zen,ktere museji denne presne vyplnovat,co delaly kazdou hodinu. Mohou se nejak branit,protoze to vypada na cilene zamereni.Dekuji

Odpověď:

Dobrý den,
Ano, mohlo by se jednat o diskriminaci, pokud nemá zaměstnavatel oprávněné důvody, proč takto jedná, a pokud tyto zaměstnankyně znevýhodňuje ve srovnání s ostatními zaměstnanci z důvodu jejich pohlaví, rodinného nebo osobního stavu.
Žádejte po zaměstnavateli vysvětlení jeho postupu, informujte rovněž odborovou organizaci, pokud ve Vaší firmě existuje.

Eva Fialová

Petra | 21.2.2008 16:41:35 | Nucené přeřazení práce vtěhotenství

Dobrý den, pracuji jako obchodní zástupce,smlouvu mám na dobu neurčitou a t.č. jsem v 15. týdnu těhotenství. Po dvouměsíční nemocenské ( nevolnosti) se chci zpět vrátit do práce na svou původní pozici, zaměstnavatel mi dnes oznámil, že již mají za mě náhradu, ať okamžitě odevzdám služební vůz a po ukončení neschopenky budu pracovat doma bez upřesnění pracovních podmínek. Má na tohle bez mého souhlasu právo? Ze zdravotního hlediska jsem v pořádku a lékař nevidí důvod, proč bych se nemohla vrátit do práce.
Děkuji za rychlou odpověď, zaměstnavatel na mě dost tlačí.

Odpověď:

Dobrý den,
Nastoupí-li zaměstnanec do práce po skončení dočasné pracovní neschopnosti , musí ho zaměstnavatel zařadit na jejich původní práci a pracoviště. Není-li to možné proto, že původní práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, zařadí je zaměstnavatel podle pracovní smlouvy.
Pokud pracujete na základě smlouvy o obchodím zastoupení, toto právo nemáte. Vaše práva závisí na obsahu smlouvy o obchodím zastoupení. Obecně platí, že obsah smlouvy se mění pouze souhlasem obou smluvních stran. Obě smluvní strany mohou smlouvu bez udání důvodů vypovědět.


Eva Fialová

Stefi | 20.2.2008 13:55:37 | mateřská

Dobrý den,jsem na rodičovské dovolené 27.4.2009 mi končí mateřská.Zaměstnavatel mi drží místo do tří letvěku dítěte.Teď jsem znovu těhotná termín porodu je září 2008. Chtěla jsem se zeptat jestli je zaměstnavatel povinný držet místo po narození druhého dítěte,zase po dobu tří let.Nebo mi dá výpověď po třech letech prvního dítěte.Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
Zaměstnavatel Vám nemůže dát výpověď v době těhotenství. Po dobu mezi rodičovskou dovolenou a mateřskou dovolenou Vám může, ale nemusí dát neplacené volno.

Eva Fialová

Tereza | 19.2.2008 19:08:35 | Mateřská/rodičovský příspěvek

Dobrý den, prosím o radu. Jsem od 01.11.2007 vedena v evidenci ÚP, nyní jsem zjistila, že jsem těhotná, asi 7 týdnů, jak mi bude vyplácena dávka v mateřství, když nebudu zaměstnána. Nyní mě nikdo nezaměstná. Lékař mi doporučil nemocenskou, protože těhotenství bude asi rizikové. Mám si tedy nechat napsat neschopenku, i když jsem na ÚP? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
Pokud budete mít vystavenu neschopenku na základě rizikového těhotenství, nejste povinna účastnit se přijímacích pohovorů na místa, která Vám nabídl úřad práce.
Na peněžitou pomoc v mateřství nemáte jako uchazečka o zaměstnání nárok. Od porodu budete čerpat pomalejší variantu rodičovského příspěveku v základní výměře 7 600 Kč do 21 měsíců věku dítěte a dále ve snížené výměře 3 800 Kč do 48 měsíců věku dítěte.

Eva Fialová

jura | 19.2.2008 16:38:23 | vypoved

vypoved dohodou prosim o formulař

Odpověď:

Dobrý den,
Žádný formulář na dohodu o ukončení pracovního poměru neexistuje. Písemná dohoda musí obsahovat údaje o zaměstnavateli a zaměstnanci a den skončení pracovního poměru.

Eva Fialová

Lienka | 18.2.2008 19:10:05 | materská

Som slovenka.Od 1.10.07 pracujem v čr.Dna 18.12.07 moj gynekolog zistil že som v 4 tyždni gravidity.Rodit mam 18.8.08(posledny termin porodu určený gynekologom) Budem mat nárok na porodne a rodič.príspevok.Dakujem

Odpověď:

Dobrý den,
Nárok na dávky má pouze fyzická osoba a s ní společně posuzované osoby, které jsou hlášeny k trvalému pobytu na území České republiky. U cizince se za trvalý pobyt na území České republiky považuje pobyt po uplynutí 365 dní ode dne hlášení k pobytu.
Pokud tyto podmínky nesplňujete, nemáte nárok na porodné. Otec dítěte, pokud splňuje výše uvedené podmínky, má nárok na rodičovský příspěvek.

Eva Fialová

katka | 18.2.2008 10:47:15 | paragraf na dít+ě

chtěla bych se zeptat jestli i paragraf na dítě platí přes vikend nebo jen v pracovní dny

Odpověď:

Dobrý den,
Podpora při ošetřování člena rodiny se poskytuje po dobu prvních 9 kalendářních dnů. Do této doby se započítává i víkend.

Eva Fialová

jana | 15.2.2008 19:48:57 | propustka k lékaři

dobrý den, může mi zaměstnavatel nařizovat, že v místě mohu mít propustku pouze na 2 hodiny a ne třeba na 4. upravuje to nějaký zákon? děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
Váš dotaz nemůžu přesně odpovědět. K tomu bych potřebovala vědět, k čemu propustku se zaměstnání potřebujete. Odkazuji proto na nařízení vlády č. 590/2006 Sb., o jiných důležitých překážkách v práci.

Eva Fialová

Zdena | 13.2.2008 20:18:07 | úkolová mzda a práce přesčas

Dobrý den. Z předešlého dotazu jsem se dozvěděla, že zaměstnanci náleží příplatky za práci přesčas i v případě úkolové mzdy. Zajímalo by mne tedy, zda-li zákon ukládá v jaké výši je zaměstnavatel povinnen tyto příplatky hradit a z čeho vychází při jejich výpočtu. Předem Vám děkuji za odpověď. Zdena

Odpověď:

Dobrý den,
Příplatek za práci přesčas přísluší zaměstnanci mzda, na kterou mu vzniklo za tuto dobu právo a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas místo příplatku.
Průměrný výdělek se vypočítává z hrubé mzdy za kalendářní čtvrtletí.

Eva Fialová

Alena | 13.2.2008 15:26:52 | Pracovní volno

Dobrý den. Mám dotaz ohledně návštěvy lékaře během pracovní doby. Vzhledem k tomu, že k odbornému lékaři dojíždím 15km od pracoviště a není autobusové ani jiné spojení, jezdím svým autem. Vedoucí pracovník mi potvrdil propustku k tomuto lékaři. Nadřízeným mi bylo sděleno, že nesmím svým autem jezdit, protože za mě zaměstnavatel zodpovídá i během tohoto pracovního volna.Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
Odpovědnost, kterou Váš zaměstnavatel nese, se týká pouze úrazu při výkonu práce. Pracovní volno poskytnuté pro překážku v práci není výkonem práce, proto za Vaše případné zranění nenese zaměstnavatel žádnou odpovědnost.

Eva Fialová

Láďa | 13.2.2008 15:23:00 | nutnost živnostenského listu

Dobrý den,již třetím rokem jsem zaměstnán na plný úvazek u svého zaměstnavatele. Mimo tohoto stálého příjmu mám ale ještě uzavřenou smlouvu o obchodní spolupráci - jsem pouze poradcem jedné firmy, která mi za loňský rok vyplatila 2 provize v celkové výši 8.720,- Kč. Nyní jsem v rozporu se svým zaměstnavatelem, tvrdí mi, že bych na tuto druhou činnost měl mít živnostenský list. Nevědí, kam mi mají zahrnout v daňovém přiznání výše uvedené provize. Rád bych se proto zeptal, zda-li by mohly být tyto provize považovány za přiležitostný příjem(což podle mého názoru rozhodně jsou) podle odst.1a) §10 ostatní příjmy zákona o dani z příjmu fyz. osob? Nerad bych kvůli takhle malému přivýdělku přišel o trvalé zaměstnání. Předem děkuji za odpověď. L.

Odpověď:

Dobrý den,
omlouvám se, ale Váš dotaz nepatří do náplně naší poradny. Doporučuji obrátit se přímo na daňového poradce.

Eva Fialová

Mišula | 12.2.2008 12:24:06 | přeřazení

Dobrý den,prosím o radu,jsem od 6.měsíce 2007 v nemocenském stavu,po operaci páteře,pracuji v nemocnici a jelikož nebudu moci z důvodu postižení pracovat na svám pracovišti ptám se mám-li nárok na částečný invalidní důchod a je-li zaměstnavatel oprávněn ukončit se mnou pracovní poměr,nebo mě může přeřadit na jiné pracoviště?Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
Na částečný invalidní důchod máte nárok, pokud poklesla Vaše schopnost soustavné výdělečné činnosti nejméně o 33 % nebo jestliže Vám dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav značně ztěžuje obecné životní podmínky. Jestli tyto podmínky splňujete, určí posudkový lékař.
Pokud vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nemůžete vykonávat dosavadní práci, má zaměstnavatel dvě možnosti. Může Vás buďto převést na jinou práci, která je pro Vás vhodná, nebo s Váni může ukončit pracovní poměr výpovědí.

Eva Fialová

Blanka | 11.2.2008 21:34:17 | zvedání břemen

Dobrý den
Zajimalo by mne jak těžká břemena mohu zvedat - do kolika kilo,jestli je to omezené. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
Tento dotaz je příliš obecný, proto ho nemohu zodpovědět. Odkazuji proto na vyhlášku Ministerstva zdravotnictví č. 261/1997 Sb. kterou se stanoví práce a pracoviště, které jsou zakázané všem ženám, těhotným ženám, matkám do konce devátého měsíce po porodu a mladistvým, a podmínky, za nichž mohou mladiství výjimečně tyto práce konat z důvodu přípravy na povolání.

Eva Fialová

pavmaja | 11.2.2008 20:18:02 | platový výměr

Dobrý den,
obracím se na Vás s touto prosbou o radu. Pracuji v obchodě u soukromého podnikatele, jsem jedinným zaměstnancem. V platovém výměru mám uvedenou základní mzdu 8000,- + prémie. Tyto prémie jsou stanoveny pouze ústně ve výši 6500,-.Vše je dodrženo až do doby, kdy mám dovolenou, nebo v měsíci vychází placený svátek. V tento okamžik mám základ mzdy přepočítán na 14500,- a proto mám celý rok stejnou čistou mzdu. Je tento postup zaměstnavatele oprávněný? Je možné aby část platu byla dohodnuta pouze ústně? Předem děkuji za zodpovězení mého dotazu. Martínek

Odpověď:

Dobrý den,
Od zaměstnavatele musíte obdržet písemný mzdový výměr, kde jsou stanoveny všechny části mzdy, tedy včetně prémií, jelikož na ně vzniká nárok po splnění podmínek určených pro jejich přiznání.

Eva Fialová

Dendy | 10.2.2008 22:19:11 | pracovní problém

Prosím o vyjádření k mému dotazu,posílala jsem stížnost mailem na inspektorát práce a tam můj dotaz překroutili a napsali,že nemají mé ověření a tím pádem s tím pokud jim ho nějak nedodám ,tak nic dělat nebudou.Nepochopila jsem o jaké ověření jim jde .Vaší poradně jsem posílala dotaz asi před 12 dny a opět nic.Děkuji za odpovědˇ.Zdenka

Odpověď:

Dobrý den,
Bohužel se ke mně Váš dotaz nedostal, proto se k Vašemu problému nemohu vyjádřit. Kontaktujte, prosím, naši telefonickou právní poradnu, která funguje každé úterý od 9:00 do 11:00 a pátek od 16:30 do 18:30 na číslech 224 913 350 a 774 913 350.

Eva Fialová

Helena | 9.2.2008 23:29:23 | rodičovská x výpověď

Dobrý den,
ke konci měsíce února 2008 mi skončí rodičovská dovolená (3 letá), svého zaměstnavatele jsem již koncem roku písemně upozornila na návrat do zaměstnání, ale ten nereaguje. Bylo mi zatím ústně sděleno, že se mnou firma dále nepočítá, a na mou pozici (profesi) nikoho nepřijímá a jinou práci pro mne nemají.Výhledově prý připraví písemnou výpověď.Podle sdělení kolegů byla má pozice obsazena obratem po nástupu na mateřskou dovolenou a tým dokonce před půl rokem rozšířen o dalšího člena. Jak je to s takovou výpovědí, výpovědní lhůtou a případným odstupným?

Odpověď:

Dobrý den,
Po návratu z rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci, kterou máte dohodnutou v pracovní smlouvě. Nejedná se tedy o stejnou pozici a stejné pracoviště, kde jste pracovala před odchodem na mateřskou dovolenou.
Pokud zaměstnavatel takovou práci nemá, musí se s Vámi dohodnout na změně pracovní smlouvy. Nedohodnete-li se, může Vám dát zaměstnavatel výpověď pro nadbytečnost s dvouměsíční výpovědní lhůtou a s odstupným ve výši trojnásobku průměrného výdělku.
Máte-li pochybnosti o důvodech, pro které Vám zaměstnavatel dal výpověď, trvejte na její neplatnosti. Pokud Vás zaměstnavatel nebude chtít nadále zaměstnávat, podejte žalobu k soudu na neplatnost výpovědi. Tuto žalobu musíte podat do dvou měsíců od data, kdy měl pracovní poměr výpovědí zkončit.

Eva Fialová

N | 9.2.2008 19:27:17 | protiprávní pracovní příkaz

Dobrý den,
zaměstnavatel nás nutí k tomu, abychom v případě, že klient nemá finance na zaplacení pohledávky, zadrželi jeho obč. průkaz nebo PAS.vydán bude až ve chvíli zaplacení pohledávky.V zákoně jsme se dočetli, že je to protizákonné.Za neprovedení tohoto jsme však byli finančně potrestáni.Zaměstnavatel však tvrdí, že když písemně přebral zodpovědnosti zadržení dokladů na sebe, v případě řešení sporu s klientem nejsme na vině my jako zaměstnanci.Máme obavy z toho, že klient může podat na policii trestní oznámení o zadržení dokladů a vina bude na tom, kdo je odebral, nikoliv ten, kdo to nařídil, neboť jsme svéprávní.Nevíme, jak se účinně bránit.Zaměstnavatel s námi o tom nechce jednat a vinní nás z toho, že nechceme splnit jeho nařízení a hrozí dalšími tresty. Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den, cestovní pas může odejmout pouze orgán činný v trestním řízení, občanský průkaz pouze obecní úřad v souvislosti s vydáním nového občanského průkazu. Zadržení cestovního pasu a občanského průkazu jinými osobami je považováno za přestupek. Za zadržení je odpovědná osoba, která tyto doklady fakticky zadrží, tzn. Vy jako zaměstnanec, Zaměstnavatel nutící zaměstnance k páchání přestupku jedná v rozporu se zákoníkem práce. Výkon práv a povinností z pracovněprávního vztahu nesmí být v rozporu s dobrými mravy. Zaměstnavatelé jsou povinni pečovat o vytváření a rozvíjení pracovněprávních vztahů v souladu se zákonem, Zaměstnanec musí odmítnout jednání, které je přestupkem, a pokud ho zaměstnavatel k tomu nutí a hrozí postihy za nesplnění tohoto pokynu, dopouští se šikanozního jednání. více

Kačenka | 8.2.2008 09:05:55 | Smlouva na dobu určitouatěhotenství

Dobrý den,
chtěla bych se touto cestou informovat, zda v případě skončení pracovního poměru na dobu určitou v jehož průběhu otěhotním bych měla nárok na vyplácení peněžité pomoci v mateřství a kdo by je případně vyplácel - poslední zaměstnavatel nebo ČSSZ?
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
Peněžitou podporu v mateřství Vám v případě skončení pracovního poměru při součsném zachování nároků z nemocenského pojištění bude vyplácet ČSSZ.

Eva Fialová

| 1 | .. | 189 | 190 | | 192 | | .. | 240 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect