Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den,17.2. budou mým dvěma dětem 3 roky a nasledující den bych měla nastoupit do práce.Pracovala jsem ve třísměnném provozu a nyní mi zaměstnavatel nabízí dvousměnný pracovní provoz,zkrácení pracovní doby ani jednosměnný provoz prý není možný a mám se dostavit rozvázat pracovní poměr dohodou.Chci se zeptat jestli je zaměstnavatel povinen mi pracovní dobu upravit s ohledem na péči o dvě tříleté děti,ze zákoníku práce paragrafu 156 mi to není úplně jasné a pokud mi nevyhoví jestli mi náleží nějaké odstupné nebo nikoli?Děkuji za Vaši brzkou odpověď.S pozdravem Marečková
Odpověď:
Dobrý den,
Podle § 241 nového zákoníku práce je zaměstnavatel povinen přihlížet při zazovaní do směn k potřebám zaměstnancům pečujích o děti. Zaměstnavatel má proto povinnost Vás zařadit do směny, která vyhovuje Vašim potřebám, pokud má k tomuto zařazení možnost.
Po návratu z rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci podle pracovní smlouvy. Pokud v ní máte dojednánu práci ve třísměnném provozu, tak Vás zaměstnavatel musí zařadit zpět na třísměnný provoz.
Dohodu o ukončení pracovního poměru neuzavírejte. Pokud pro Vás zaměstnavatel nemá práci podle pracovní smlouvy je povinen se Vámi pokusit dohodnout její změnu. Jestliže ke změně nedojde, může s Vámi zaměstnavatel ukončit pracovní poměr z důvodů nadbytečnosti. V takovém případě máte nárok na dvouměsíční výpovědní lhůtu a na odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku.
Eva Fialová
Mám dotaz,jestli mám nárok na paragraf v sobotu,když žením nevlastního syna? Pracuji v nepřetržitém provozu. Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
Máte nárok na den placeného volna v na svatbu dítěte. Zákon nepoužívá pojem vlastní dítě.
Eva Fialová
Dobrý den, za půl roku mi končí MD, oficiálně jsem zaměstnaná u jedné firmy, kam se můžu vrátit, ale z praktických důvodů (děti) to není možné....tak bych raději sehnala práci v místě bydliště. Mám připravený svůj životopis, jen bych potřebovala vědět, zda-li mám do něj uvést, že jsem momentálně na MD nebo o tom raději nepsat, mám strach, abych si tím spíše neublížila....?
Odpověď:
Dobrý den,
Svoji rodičovskou dovolenou příliš nezdůrazňujte, ale ve strukturovaném životopise ji zamlčet nemůžete. Nejlepší by bylo, kdybyste se na nějakou dobu vrátila k současnému zaměstnavateli a až po nějaké době si začala hledat nové místo.
Gender Studies, o.p.s.
Dobrý den.Chtěl bych se zeptat,jestli je možné,aby posudkový lékař,který posuzoval můj zdravotní stav neobjektivně v můj neprospěch a jeho rozhodnutí bylo zrušeno odvolacím řízením,můj zdravotní stav posuzoval znovu po půl roce.Neníní tam podjatost,nebo spíše pomsta?Děkuji mira.
Odpověď:
Dobrý den,
Zákon nezakazuje, aby rohodování po odvolání prováděl ten samý lékař. Proti rozhodování posudkového lékaře je však možno podat námitky, které nejsou odvoláním. Jak důvod námitky uveďte účast lékaře, který již o Vašem stavu rozhodoval.
Eva Fialová
Dobrý den,začala jsem pracovat na plný úvazek 1.12.2007.Mám ČID a zákaz od lékařů pracovat déle než 8 hodin denně.Majitel i když znal můj zdravotní stav mne nutil pod pohrůžkou vyhazovu zůstávat v práci i 12 hodin.Zhroutila jsem se v polovině ledna a nyní jsem na nemocenské.Jsem ve zkušební době a dala jsem výpověd'.Se mzdou jsem měla také problémy.Dali mi k podpisu 8419kč a až po podepsání jsem dostala 6310kč.Když jsem se ptala,co to má znamenat,tak mi řekli,že mi to doplatí v lednu,což jsem nepochopila.Dělá se v tiskárně,kde je silný smrad z acetonů a barev a není tam větrání.Pokud mi může někdo pomoct a poradit,jak postupovat proti šikane na pracovišti budu ráda.
Odpověď:
Dobrý den,
i když jste ukočila pracovní poměr ve zkušební době, máte nárok na mzdu, kterou Vám zaměstnavatel dluží. Předpokládám, že jste podepsala doklad o převzetí 8419 Kč. Pokud tomu tak je a dlužnou částku Vám zaměstnavatel nedoplatí, můžete se obrátit na soud. Tam budete muset dokázat, že jste převzetí podepsala před faktickým předáním peněz a že částka, kterou jste poté obdržela byla nižší.
Pokud jste pracovala v zdraví škodlivém prostřední a vyskatne se u Vás nemoc v souvislosti se zaměstnáním, odpovídá zaměstnavatel za nemoc z povolání.
Eva Fialová
Dobrý den, 26.11.2007 jsem nasoupila do zaměstnání na dobu určitou s 3 měsíčnú zkušební dobou. Bohužel od 8.1.2008 jsem na neschopence a hned ke 14.1.2008 jsem dostala výpověd. Chtěla jsem se tedy zeptat, zda má zaměstnavatel právo na to, aby mi v neschopence ukončil pracovní poměr. Ještě jsem se chtěla zeptat, chceme rozšířit rodinu. Kdo by mi platil peníze, kdybych otěhotněla za doby trvání pracovní neschopnosti. Moc děkuji za odpověd.
Odpověď:
Dobrý den,
Zaměstnavatel může se zaměstnancem ve zkušební době ukončit pracovní poměr kdykoli. Zaměstnec ve zkušební době není proti výpovědi chráněn.
Kdybyste otěhotněla v pracovním poměru v době pracovní neschopnosti a splnila byste podmínku 270 dnů trvajícího pojištění, bude Vám peněžitou pomoc v mateřství vyplácet okresní správa sociálního zabezpečení, pokud pracujete v podniku, který zaměstnává méně než 25 zaměstnanců, jinak zaměstnavatel.
Eva Fialová
Pracuji jako pedagogický pracovník v PŘO MŠMT ( speciální školství). Jelikož pro výkon mé funkce je potřeba ukončené studium speciální pedagogiky, jsem toto zahájila.
Studuji na soukr.univerzitě a za semestr platím 25.000,-- Kč.
Mohu požadovat od svého zaměstnavatele proplacení částky školného a na základě jakého zákona čí vyhlášky
mohu toto uplatňovat.
Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
Zvyšováním kvalifikace je podle zákoníku práce studium, vzdělávání, školení, nebo jiná forma přípravy k dosažení vyššího stupně vzdělání, jestliže jsou v souladu s potřebou zaměstnavatele.
Zaměstnavatel může poskytovat zaměstnanci při zvyšování kvalifikace určité úlevy, např. pracovní volno s náhradou mzdy.
Zaměstnanec a zaměstnavatel mohou rovněž uzavřít kvalifikační dohodu, podle které bude zaměstnavatel zcela nebo zčásti hradit zaměstnanci náklady zyšování kvalifikace. Součástí písemné dohody je závazek zaměstnavatele umožnit zaměstnanci zvýšení kvalifikace a závazek zaměstnance setrvat u zaměstnavatele v zaměstnání po sjednanou dobu, nejdéle však po dobu 5 let, nebo uhradit zaměstnavateli náklady spojené se zvýšením kvalifikace, které zaměstnavatel na zvýšení kvalifikace zaměstnance vynaložil, a to i tehdy, když zaměstnanec skončí pracovní poměr před zvýšením kvalifikace.
Eva Fialová více
Dobrý den,chci dát výpovědˇdohodou a nevím jak mám výpovědˇ napsat prosím o radu děkuji Hájková
Odpověď:
Dobrý den,
Dohoda o ukončení pracovního poměru musí být písemná, musí obsahovat určení zaměstnance a zaměstnavatele a datum ukončení pracovního poměru. Žádné jiné náležitosti zákoník práce nevyžaduje.
Eva Fialová
Dobrý den.Mám smlouvu na d. určitou do 1.9.20008.Nyní jsem těhotná a na pracovní neschopnosti od 1.1.2008 až do nástupu na mateřskou -21.4.08.Mám nárok na dovolenou za rok 08,kolik dnů?Po 1.9..08 mi bude vyplácet mateřskou kdo.Moc děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
Doba, po kterou čerpáte mateřskou dovolenou, se pro účely dovolené považuje za výkon práce. Za dobu na mateřské dovolené máte nárok na dovolenou za kalendářní rok srovnatelnou se situací, jako kdybyste mateřskou dovolenou nečerpala. Výpočet dnů dovolené za kalendářní rok provádí zaměstnavatel.
Peněžitou pomoc v mateřství Vám bude poskytovat Okresní správa sociálního zabezpečení v místě Vašeho bydliště.
Eva Fialová
Dobrý den. Mám problém. Jsem vedená na úřadu práce a měla jsem nastoupit 27.ledna na mateřskou dovolenou. Zprostředkovatelka mi oznámila,že na mateřskou dovolenou nastoupím v den porodu. 270dní za 2 roky mám odracované,ale prý je od nového roku nový zákon,že pokud jsem vedená na úřadu práce,nemám nárok nastoupit 6 týdnů před porodem. Celé těhotenství nic nepobírám,protože bydlím u svého otce a má vůči mě vyživovací povinnost. Vše odbydlené mu musím vrátit z mateřské. Vznikly mi kvůli tomu dluhy a teď jsem četla,že pokud jsem vedená na úřadu práce,tak nemám nárok ani na peníze z mateřské dovolené. Nevím kudy kam a na sociálce jsou nepříjemné a a zamlčují spoustu skutečností. Nevím,kam se obrátit. Předem děkuji za odpověď Volná
Odpověď:
Dobrý den,
od začátku roku platí bohužel to, že jako uchazečka o zaměstnání nemáte nárok na peněžitou pomoc v mateřství, ledaže byste ukončila zaměstnání v době těhotenství. Po skončení pracovního poměru byste byla v šestiměsíční ochranné lhůtě, pokud jste odpracovala 270 dnů za 2 roky.
Pokud již nejste v ochranné době, máte nárok na rodičovský příspěvek. Ovšem až od porodu. Rodičovský příspěvek činí 7 600 Kč po dobu 21 měsíců.
Eva Fialová
Dobrý den, dne 25.11.200 jsem nastoupila ne mateřskou dovolenou, předtím jsem byla od 10.5.2007 v prac. neschopnosti-rizikové těhotenství. Mimo HPP mám uzavřenou sml. na VPP od roku 2001, zaměstnavatel mi u VPP odmítl vyplatit mzdu za duben 2007 a od 1.-9.5.2007 s tím, že konstatoval, že jsem v tomto období nepracovala. Prokazatelně jsem pracovala! Zaměstnavatele jsem písemně vyzvala k nápravě.....bez reakce. Dále mi zbyla nevyčerpaná dovolená za rok 2006, kterou jsem díky prac. neschopnosti nemohla do konce roku 2007 vyčerpat. Požádala jsem tedy o její proplacení, dle §222 odst.2 zákoníku práce, je to již měsíc a nic. Zaměstnavatel absolutně nereaguje. Můžete mi poradit zda jsou mé nároky opodstatněné? Zřejmě mi nezbývá než se obrátit na soud.
Děkuji M. Šírková
Odpověď:
Dobrý den,
máte nárok na mzdu i na náhradu za dovolenou. Upozorněte zaměstnavatele, že ho máte v úmyslu žalovat, pokud svoji povinnost nesplní. V případě, že Vám ani poté dlužnou částku nevyplatí žalujte ho o zaplacení dlužné částky spolu s úroky z prodlení. Pokud svůj nárok dostatečně doložíte důkazy, může soud vydat tzv. platební rozkaz a celé řízení proběhne velmi rychle.
Eva Fialová
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat na výši sociální dávky pokud jsem od 1.1.08 nezaměstnaná a mám odpracováno 5a půl roku.Nyní jsem ve 3 týdnu těhotenství a jsem svobodná.Zajímá mě,zda li stát bere v úvahu odpracované léta při výši socialní dávky.A jestli by byla sociální dávka ve stejné výši při snad né rizikovém těhotenství.
Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
bohužel z Vašeho dotazu nevyplývá jakou sociální dávku máte na mysli. Sociální dávky se obecně vypočítávají z výše životního minima a nebere se při nich ohled na počet odpracovaných let.
Přihlaste se na úřad práce jako uchazečka o zaměstnání. Bude Vám po dobu 6 měsíců vyplácená podpora v nezaměstnanosti. Tam bude činit první 3 měsíce 50% Vaší průměrné mzdy, poté 45%.
Eva Fialová
Dobrý den. Od 1.4.nastupuji do starobního důchodu. Jakou formou mám napsat výpověď z pracovního poměru?
Odpověď:
Dobrý den,
výpověď musí být písemná, musí obsahovat Vaše údaje a údaje Vašeho zaměstnance. Musí být podepsaná a datovaná. Dvouměsíční výpovědní doba začíná začátkem následujícího měsíce po podání výpovědi.
Eva Fialová
Dobrý den,zaměstnavatel mně písemně prodloužil neplacené volno na čtvrtý rok,rodičovský příspěvek mně bude vyplácen do dubna 2008.Nyní jsem těhotná, předpokládaný termím porodu je září 2008.Lékař mně doporučil neschopenku.Chtěla jsem se zeptat, zda bude trvat dál můj pracovní poměr, když dám zaměstnavateli neschopenku? A když mně ji lékař vystaví již teď, zda to ovlivní vyplácení rodičovského příspěvku? Předem děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
v těhotenství a neschopnosti jste chráněná proti ukončení pracovního poměru výpovědí. Vaše práva se touto situací zlepšila, protože po dobu neplaceného volna jste proti výpovědi chráněná nebyla.
Výši rodičovského příspěvku pracovní neschopnost neovlivní, protože rodičovský příspěvek je stanoven fixně a je ovlivněn pouze Vámi vybranou délkou rodičovské dovolené.
Eva Fialová
Dobry den, nastoupila jsem na tydenni dovolenou schalenou ustne vedoucim (ktery byl tentyz mesic take propusten) a po navratu me cekala okamzita vypoved ze strany zamestnavatele z duvodu neschvaleni dovolene. Vypoved mi byla dorucena dnes ale zapoctovy list byl vydan navratem z dovolene (po 4dnech tzn 14dni zpatky) Prosim Vas kdy mi tedy konci pracovni pomer a od kdy jsem si nucena zaplatiz zpetne pojisteni? Dekuji
Odpověď:
Dobrý den,
dovolenou mohou určovat vedoucí zaměstnanci. Pro schválení dovolené není třeba písemná forma. Stačí, když Vám vedoucí určí dovolenou ústně.
Výpověď z důvodu neschválení dovolené je neplatná. Takový výpovědní důvod zákon nezná. Výpověď nemůže být okamžitá. Pracovní poměr skončí až uplynutím dvouměsíční výpovědní doby.
Informujte svého zaměstnavatele o tom, že trváte na tom, aby Vás nadále zaměstnával. Pokud chcete ukončit pracovní poměr, skončí pracovní poměr uplynutím výpovědní doby. Po tuto dobu máte nárok na mzdu. Navíc máte nárok na náhradu škody, která Vám neplatnou výpovědí vznikla.
Pokud trváte na tom, aby Vás zaměstnavatel dále zaměstnával, ale on nesouhlasí, můžete podat u soudu žalobu na určení neplatnosti výpovědi. Žalobu můžete podat do dvou měsíců od doby, kdy měl pracovní poměr skončit.
Eva Fialová
Dobry den,
chtel bych se zeptat, jak casto muze zamestnanec jit k lekari na propustku, je-li toto nejak omezeno? Zamestnavateli se nelibi caste navstevy lekare a chce, aby volno k lekari bylo vybirano jako dovolena.
Dale tvdi, ze doba nezbytne nutna k osetreni je jen doba, po kterou probiha vysetreni, nepocita s cestou k lekari ani s cekanim v cekarne. Prosim tedy o informaci, jak se spravne vysvetluje doba nezbytne nutna?
Dekuji
Martin
Odpověď:
Dobrý den,
pracovní volno s náhradou mzdy zaměstnavatel poskytuje k návštěvě zdravotnického zařízení na nezbytně nutnou dobu. Jiné časové omezení stanoveno není. Pracovní volno k návštěvě lékaře se poskytuje vždy, když nelze návštěvu vykonat mimo pracovní dobu.
Pracovní volno se poskytuje nejen k samotnému vyšetření, ale i k cestě z pracoviště a zpátky a k čekání na vyšetření.
Dovolenou si k návštěvě lékaře vybírat nemusíte a zaměstnavatel nemá právo Vám to nařídit.
Eva Fialová
dobry den mam smlouvu na neurcito a chtela bych okamzite odejit.mohli by jste mi poradit jak to mam udelat?jsem ochotna odejit i na 53
Odpověď:
Dobrý den,
okamžitě zrušit pracovní poměr můžete jen zákonem stanovených důvodů (zaměstnavatel Vám nevyplácí po určitou dobu mzdu, nebo stala-li jste se nezpůsobilou pro vykonávanou práci a zaměstnavatel Vás nepřevedl). Pokud nejsou tyto zákonem stanovené důvody, můžete ukončit pracovní poměr výpovědí nebo dohodou o ukončení pracovního poměru. V případě výpovědi má Váš zaměstnavatel právo na dvouměsíční výpovědní dobu. V dohodě si můžete smluvit se zaměstnavatelem jakékoli datum ukončení pracovního poměru.
Eva Fialová
Dobrý den, chtěla bych se zeptat: mám 2 nemocné děti s vysokými horečkami ,tak jsem byla u lékaře a ten mi vystavil paragraf v délce 8 dní na jedno z dětí. Zaměstnavatel samozřejmě nadšený nebyl. Zajímalo by mě, jak se paragraf platí ( kolik dostanu v práci zaplaceno) a jestli se mohu do práce vrátit i dříve, a jestli chodí kontroly i na paragraf (mé jméno tam není ani uvedeno, jen jméno dítěte)
Odpověď:
Dobrý den,
dávka při ošetřování člena rodiny činí 60% Vaší průměrné mzdy, kterou vyplácí zaměstnavatel, který má více než 25 zaměstnanců. Jinak dávky vyplácí okresní správa sociálního zabezpečení.
Do práce se můžete vrátit i dříve, pokud to dovoluje zdravotní stav dítěte, nebo bude o dítě pečovat jiná osoba. Kontrola dodržování podmínek při ošetřování člena rodiny může proběhnout.
Eva Fialová
Dobrý den, 1. 4. 2008 končí placená MD, od 2. 4. 2008 chci požádat organizaci o nástup na dovolenou r. 2008 - mám nárok na celou její část - jsem učitelka a celkový nárok na dovolenou mám 40 dní. Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
rodičovská dovolená se pro účely dovolené za kalendářní rok jako výkon práce neposuzuje. Nárok na poměrnou část dovolené za kalendářní rok Vám vzniká až odpracovnáním 60 dnů v roce 2008.
Pokud Vám zůstala část dovolené z doby, než jste odešla na mateřskou dovolenou, máte nárok na jejich čerpání po návratu z dovolené. Dobu čerpání může však určit zaměstnavatel.
Eva Fialová
Dobrý den,
ráda bych poprosila o informaci. Chceme s manželem miminko. Jelikož pracuji v advokátní kanceláři, kde je velké psychické vypětí, pravděopdobně půjde o rizikové těhotenství. Zajímá mně, v případě rizikového těhotenství, kdo mi bude vyplácet nemocenské dávky a v tu dobu jestli je zaměstnavatel povinnen odvádět za mne odvody? Mám obavy, abych nebyla donucena k ukončení pracovního poměru dohodou. Co by to pro mne v tomto případě znamenalo? Děkuji za odpověď. Lenka
Odpověď:
Dobrý den,
nemocenské dávky vyplácí v případě organizace s 25 a méně zaměstnanci okresní zpráva sociálního zabezpečení v místě Vašeho bydliště.
Výše pojistného na sociální zabezpečení se určuje podle výše výdělku. Pokud žádný výdělek nemáte, zaměstnavatel za Vás toto pojistné neplatí. Ukončením pracovního poměru dohodou byste se vzdala práv, která mají ženy na mateřské, resp. rodičovské dovolené podle zákoníku práce. V době těhotenství, mateřské a rodičovské dovolené se nacházíte v ochranné době. Zaměstnavatel Vám v této době nesmí dát výpověď. Po skončení mateřsé dovolené Vás zaměstnavatel musí zařadit na stejné místo, které jste vykonávala před odchodem na mateřskou dovolenou. Po skončení rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci podle pracovní smlouvy. O tato práva byste se uzavřením dohody připravila. Proto nedoporučuji dohodu podepisovat. Připomínám, že zaměstnanec nesmí být postihován nebo znevýhodňován za to, že se domáhá svých práv.
více