Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Lienka | 18.2.2008 19:10:05 | materská

Som slovenka.Od 1.10.07 pracujem v čr.Dna 18.12.07 moj gynekolog zistil že som v 4 tyždni gravidity.Rodit mam 18.8.08(posledny termin porodu určený gynekologom) Budem mat nárok na porodne a rodič.príspevok.Dakujem

Odpověď:

Dobrý den,
Nárok na dávky má pouze fyzická osoba a s ní společně posuzované osoby, které jsou hlášeny k trvalému pobytu na území České republiky. U cizince se za trvalý pobyt na území České republiky považuje pobyt po uplynutí 365 dní ode dne hlášení k pobytu.
Pokud tyto podmínky nesplňujete, nemáte nárok na porodné. Otec dítěte, pokud splňuje výše uvedené podmínky, má nárok na rodičovský příspěvek.

Eva Fialová

katka | 18.2.2008 10:47:15 | paragraf na dít+ě

chtěla bych se zeptat jestli i paragraf na dítě platí přes vikend nebo jen v pracovní dny

Odpověď:

Dobrý den,
Podpora při ošetřování člena rodiny se poskytuje po dobu prvních 9 kalendářních dnů. Do této doby se započítává i víkend.

Eva Fialová

jana | 15.2.2008 19:48:57 | propustka k lékaři

dobrý den, může mi zaměstnavatel nařizovat, že v místě mohu mít propustku pouze na 2 hodiny a ne třeba na 4. upravuje to nějaký zákon? děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
Váš dotaz nemůžu přesně odpovědět. K tomu bych potřebovala vědět, k čemu propustku se zaměstnání potřebujete. Odkazuji proto na nařízení vlády č. 590/2006 Sb., o jiných důležitých překážkách v práci.

Eva Fialová

Zdena | 13.2.2008 20:18:07 | úkolová mzda a práce přesčas

Dobrý den. Z předešlého dotazu jsem se dozvěděla, že zaměstnanci náleží příplatky za práci přesčas i v případě úkolové mzdy. Zajímalo by mne tedy, zda-li zákon ukládá v jaké výši je zaměstnavatel povinnen tyto příplatky hradit a z čeho vychází při jejich výpočtu. Předem Vám děkuji za odpověď. Zdena

Odpověď:

Dobrý den,
Příplatek za práci přesčas přísluší zaměstnanci mzda, na kterou mu vzniklo za tuto dobu právo a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas místo příplatku.
Průměrný výdělek se vypočítává z hrubé mzdy za kalendářní čtvrtletí.

Eva Fialová

Alena | 13.2.2008 15:26:52 | Pracovní volno

Dobrý den. Mám dotaz ohledně návštěvy lékaře během pracovní doby. Vzhledem k tomu, že k odbornému lékaři dojíždím 15km od pracoviště a není autobusové ani jiné spojení, jezdím svým autem. Vedoucí pracovník mi potvrdil propustku k tomuto lékaři. Nadřízeným mi bylo sděleno, že nesmím svým autem jezdit, protože za mě zaměstnavatel zodpovídá i během tohoto pracovního volna.Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
Odpovědnost, kterou Váš zaměstnavatel nese, se týká pouze úrazu při výkonu práce. Pracovní volno poskytnuté pro překážku v práci není výkonem práce, proto za Vaše případné zranění nenese zaměstnavatel žádnou odpovědnost.

Eva Fialová

Láďa | 13.2.2008 15:23:00 | nutnost živnostenského listu

Dobrý den,již třetím rokem jsem zaměstnán na plný úvazek u svého zaměstnavatele. Mimo tohoto stálého příjmu mám ale ještě uzavřenou smlouvu o obchodní spolupráci - jsem pouze poradcem jedné firmy, která mi za loňský rok vyplatila 2 provize v celkové výši 8.720,- Kč. Nyní jsem v rozporu se svým zaměstnavatelem, tvrdí mi, že bych na tuto druhou činnost měl mít živnostenský list. Nevědí, kam mi mají zahrnout v daňovém přiznání výše uvedené provize. Rád bych se proto zeptal, zda-li by mohly být tyto provize považovány za přiležitostný příjem(což podle mého názoru rozhodně jsou) podle odst.1a) §10 ostatní příjmy zákona o dani z příjmu fyz. osob? Nerad bych kvůli takhle malému přivýdělku přišel o trvalé zaměstnání. Předem děkuji za odpověď. L.

Odpověď:

Dobrý den,
omlouvám se, ale Váš dotaz nepatří do náplně naší poradny. Doporučuji obrátit se přímo na daňového poradce.

Eva Fialová

Mišula | 12.2.2008 12:24:06 | přeřazení

Dobrý den,prosím o radu,jsem od 6.měsíce 2007 v nemocenském stavu,po operaci páteře,pracuji v nemocnici a jelikož nebudu moci z důvodu postižení pracovat na svám pracovišti ptám se mám-li nárok na částečný invalidní důchod a je-li zaměstnavatel oprávněn ukončit se mnou pracovní poměr,nebo mě může přeřadit na jiné pracoviště?Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
Na částečný invalidní důchod máte nárok, pokud poklesla Vaše schopnost soustavné výdělečné činnosti nejméně o 33 % nebo jestliže Vám dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav značně ztěžuje obecné životní podmínky. Jestli tyto podmínky splňujete, určí posudkový lékař.
Pokud vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nemůžete vykonávat dosavadní práci, má zaměstnavatel dvě možnosti. Může Vás buďto převést na jinou práci, která je pro Vás vhodná, nebo s Váni může ukončit pracovní poměr výpovědí.

Eva Fialová

Blanka | 11.2.2008 21:34:17 | zvedání břemen

Dobrý den
Zajimalo by mne jak těžká břemena mohu zvedat - do kolika kilo,jestli je to omezené. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
Tento dotaz je příliš obecný, proto ho nemohu zodpovědět. Odkazuji proto na vyhlášku Ministerstva zdravotnictví č. 261/1997 Sb. kterou se stanoví práce a pracoviště, které jsou zakázané všem ženám, těhotným ženám, matkám do konce devátého měsíce po porodu a mladistvým, a podmínky, za nichž mohou mladiství výjimečně tyto práce konat z důvodu přípravy na povolání.

Eva Fialová

pavmaja | 11.2.2008 20:18:02 | platový výměr

Dobrý den,
obracím se na Vás s touto prosbou o radu. Pracuji v obchodě u soukromého podnikatele, jsem jedinným zaměstnancem. V platovém výměru mám uvedenou základní mzdu 8000,- + prémie. Tyto prémie jsou stanoveny pouze ústně ve výši 6500,-.Vše je dodrženo až do doby, kdy mám dovolenou, nebo v měsíci vychází placený svátek. V tento okamžik mám základ mzdy přepočítán na 14500,- a proto mám celý rok stejnou čistou mzdu. Je tento postup zaměstnavatele oprávněný? Je možné aby část platu byla dohodnuta pouze ústně? Předem děkuji za zodpovězení mého dotazu. Martínek

Odpověď:

Dobrý den,
Od zaměstnavatele musíte obdržet písemný mzdový výměr, kde jsou stanoveny všechny části mzdy, tedy včetně prémií, jelikož na ně vzniká nárok po splnění podmínek určených pro jejich přiznání.

Eva Fialová

Dendy | 10.2.2008 22:19:11 | pracovní problém

Prosím o vyjádření k mému dotazu,posílala jsem stížnost mailem na inspektorát práce a tam můj dotaz překroutili a napsali,že nemají mé ověření a tím pádem s tím pokud jim ho nějak nedodám ,tak nic dělat nebudou.Nepochopila jsem o jaké ověření jim jde .Vaší poradně jsem posílala dotaz asi před 12 dny a opět nic.Děkuji za odpovědˇ.Zdenka

Odpověď:

Dobrý den,
Bohužel se ke mně Váš dotaz nedostal, proto se k Vašemu problému nemohu vyjádřit. Kontaktujte, prosím, naši telefonickou právní poradnu, která funguje každé úterý od 9:00 do 11:00 a pátek od 16:30 do 18:30 na číslech 224 913 350 a 774 913 350.

Eva Fialová

Helena | 9.2.2008 23:29:23 | rodičovská x výpověď

Dobrý den,
ke konci měsíce února 2008 mi skončí rodičovská dovolená (3 letá), svého zaměstnavatele jsem již koncem roku písemně upozornila na návrat do zaměstnání, ale ten nereaguje. Bylo mi zatím ústně sděleno, že se mnou firma dále nepočítá, a na mou pozici (profesi) nikoho nepřijímá a jinou práci pro mne nemají.Výhledově prý připraví písemnou výpověď.Podle sdělení kolegů byla má pozice obsazena obratem po nástupu na mateřskou dovolenou a tým dokonce před půl rokem rozšířen o dalšího člena. Jak je to s takovou výpovědí, výpovědní lhůtou a případným odstupným?

Odpověď:

Dobrý den,
Po návratu z rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci, kterou máte dohodnutou v pracovní smlouvě. Nejedná se tedy o stejnou pozici a stejné pracoviště, kde jste pracovala před odchodem na mateřskou dovolenou.
Pokud zaměstnavatel takovou práci nemá, musí se s Vámi dohodnout na změně pracovní smlouvy. Nedohodnete-li se, může Vám dát zaměstnavatel výpověď pro nadbytečnost s dvouměsíční výpovědní lhůtou a s odstupným ve výši trojnásobku průměrného výdělku.
Máte-li pochybnosti o důvodech, pro které Vám zaměstnavatel dal výpověď, trvejte na její neplatnosti. Pokud Vás zaměstnavatel nebude chtít nadále zaměstnávat, podejte žalobu k soudu na neplatnost výpovědi. Tuto žalobu musíte podat do dvou měsíců od data, kdy měl pracovní poměr výpovědí zkončit.

Eva Fialová

N | 9.2.2008 19:27:17 | protiprávní pracovní příkaz

Dobrý den,
zaměstnavatel nás nutí k tomu, abychom v případě, že klient nemá finance na zaplacení pohledávky, zadrželi jeho obč. průkaz nebo PAS.vydán bude až ve chvíli zaplacení pohledávky.V zákoně jsme se dočetli, že je to protizákonné.Za neprovedení tohoto jsme však byli finančně potrestáni.Zaměstnavatel však tvrdí, že když písemně přebral zodpovědnosti zadržení dokladů na sebe, v případě řešení sporu s klientem nejsme na vině my jako zaměstnanci.Máme obavy z toho, že klient může podat na policii trestní oznámení o zadržení dokladů a vina bude na tom, kdo je odebral, nikoliv ten, kdo to nařídil, neboť jsme svéprávní.Nevíme, jak se účinně bránit.Zaměstnavatel s námi o tom nechce jednat a vinní nás z toho, že nechceme splnit jeho nařízení a hrozí dalšími tresty. Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den, cestovní pas může odejmout pouze orgán činný v trestním řízení, občanský průkaz pouze obecní úřad v souvislosti s vydáním nového občanského průkazu. Zadržení cestovního pasu a občanského průkazu jinými osobami je považováno za přestupek. Za zadržení je odpovědná osoba, která tyto doklady fakticky zadrží, tzn. Vy jako zaměstnanec, Zaměstnavatel nutící zaměstnance k páchání přestupku jedná v rozporu se zákoníkem práce. Výkon práv a povinností z pracovněprávního vztahu nesmí být v rozporu s dobrými mravy. Zaměstnavatelé jsou povinni pečovat o vytváření a rozvíjení pracovněprávních vztahů v souladu se zákonem, Zaměstnanec musí odmítnout jednání, které je přestupkem, a pokud ho zaměstnavatel k tomu nutí a hrozí postihy za nesplnění tohoto pokynu, dopouští se šikanozního jednání. více

Kačenka | 8.2.2008 09:05:55 | Smlouva na dobu určitouatěhotenství

Dobrý den,
chtěla bych se touto cestou informovat, zda v případě skončení pracovního poměru na dobu určitou v jehož průběhu otěhotním bych měla nárok na vyplácení peněžité pomoci v mateřství a kdo by je případně vyplácel - poslední zaměstnavatel nebo ČSSZ?
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
Peněžitou podporu v mateřství Vám v případě skončení pracovního poměru při součsném zachování nároků z nemocenského pojištění bude vyplácet ČSSZ.

Eva Fialová

karla | 7.2.2008 21:34:17 | dovolená

dobrý den chtěla bych se zeptat jaký mám nárok na dovolenou když pracuji nerovnoměrně během týdne a o víkendu , a můj pracovní cyklus se střídá v pořadí 6, 6.5, a 9,5 hodiny. můj zaměstnavatel mi proplácí dovolenou jen přes týden a za 6.5 hodiny .tedy dohromady za 20 dní dovolené to dělá 130 hodin ale vzhledem k tomu že pracuji na plný úvazek mám dojem že bych měla mít právo na 160 hodin dovolené.postupuje můj zaměstnavatel správně ? děkuji předem za odpověd

Odpověď:

Dobrý den,
Máte nárok na 4 týdny dovolené. Pro zjištění, zda jsou splněny podmínky vzniku práva na dovolenou, se posuzuje zaměstnanec, který je zaměstnán po stanovenou týdenní pracovní dobu, jako by v kalendářním týdnu pracoval 5 pracovních dnů, i když jeho pracovní doba není rozvržena na všechny pracovní dny v týdnu.
Zaměstnavatel Vám musí proto poskytovat a proplácet dovolenoum jakobyste pracovala v rovnoměrně rozvrženém provozu 40 dnů v týdnu. Zaměstnavatel Vám proto musí proplatit 160 dnů dovolené v kalendářním roce.

Eva Fialová

Martina | 7.2.2008 18:07:38 | odstupné po mateřské

Jsem momentálně na 4-leté MD (čtvrtý rok mi umožnil stávající zaměstnavatel)Konec března mi MD končí a měla bych nastoupit k tomuto zaměstnavateli.Ten mi ale dal najevo,že se mnou nepočítá,jelikož místo mě za dobu mího pobytu na MD našel náhradu.Pokud tedy nenastoupím,mám nárok na odstupné?Nebo ten čtvrtý rok byl čistě jeho dobrá vůle a měla jsem nastoupit po třech letech?Martina

Odpověď:

Dobrý den,
Pokud se s Vámi zaměstavatel dohodl na ročním neplaceném volnu a poté již pro Vás nemá práci, pokuste se dohodnout na změně pracovní smlouvy. Pokud k dohodě nedojde, může Vám zaměstnavatel dát výpověď z organizačních důvodů. V tomto případě máte nárok na odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku.

Eva Fialová

Michaela | 7.2.2008 17:46:07 | nárok na mateřskou

Dobrý den, v současné době jsem na mateřské dovolené 3 rokem. Muj syn bude mít v kvetnu 3 roky a ja k tomuto datu zpět nastoupím do práce a to i v případě že jsem nyní v druhém měsíci těhotenství. Otázka zní, jestiže ihned po mateřské nastoupím do práce což je polovina května a termín porodu druhého cvrčka mám na počátku září náleží mi pěněžitá pomoc v mateřství a nebo mi ji zamětnavatel nebude vyplácet, s tím také souvicí možnost volby rodičovské dovolené na 3 roky, zda-li budu mít možnosti si ji zvolit. Neboť pokud mi zaměstnavatel nebude vypácem mateřskou , nebudu mít dle nového zákona možnost volby 3 leté mateřské, je tomu tak. Děkuji moc za odpovět a přeji hezký den. Michaela

Odpověď:

Dobrý den,
Protože jste pořád v pracovním poměru, jste nemocensky pojištěna. Máte proto nárok na pobírání peněžité podpory v mateřství po dobu mateřské dovolené. Po jejím skončení budete mít nárok na rodiřovský příspěvek, jehož čerpání si sama zvolíte.

Eva Fialová

Lucie.V | 7.2.2008 16:35:32 | Mateřská dovolená

Dobrý den mám dotaz jsem už 2 roky vedená na úřadě práce a ted jsem se dozvěděla že jsem ve 3týdnu těhotenství chtěla bych se zeptat jestli budu mít nárok na pobírání mateřské dovolené a na co vše mám a nemám v mém případě nárok.Moc děkuji za odpověd

Odpověď:

Dobrý den,
Jako uchazečka o zaměstnání nemáte nárok na pobírání pěněžité podpory v mateřství. Místo toho máte od porodu nárok na rodičovský příspěvek, a to na pomalejší čerpání rodičovského příspěvku základní výměře 7 600 Kč do 21 měsíců věku dítěte a dále ve snížené výměře 3 800 Kč do 48 měsíců věku dítěte.

Eva Fialová

Misule | 5.2.2008 22:23:00 | návrat po rod. dov.

Dobrý den, v březnu se vracím do zaměstnání po skončení rodičovské dovolené, zaměstnavatel se pro mě pokouší najít pracovní místom, protože mé původní je již obsazeno. S manželem se pokoušíme o miminko, chtěla jsem se tedy zeptat, zda by mě mohl zaměstnavatel vyhodit pro nadbytečnost v případě, že bych otěhotněla. Mohl by mi zaměstnavatel převést na jinou práci s nižší mzdou a menším úvazkem? Mnohokrát děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
Po návratu z rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci podle pracovní smlouvy. Nemusí se tedy jednat o tu samou pozici, kterou jste opouštěla. Pokud Vám zaměstnavatel práci podle pracovní smlouvy přidělovat nemůže, musí se s Vámi pokusit o její změnu.
Těhotná zaměstnankyně je proti výpovědi chráněna. Zaměstnavatel Vám výpověď v této době dát nemůže. Jestliže byste nemohla z důvodu těhotenství dosavadní práci vykonávat, má zaměstnavatel povinnost Vás převést. Pokud byste pak dosahovala nižšího výdělku, náleží Vám vyrovnávací příspěvek ze systému nemocenského pojištění

Eva Fialová

Hana Ludvíková | 5.2.2008 20:30:09 | Rodičovská dovolená a odstupné

Dobrý den, v únoru dovrší dcera 4roky. Zaměstnavatel mi povolil do 4 let neplacené volno s tím, že mi po 4.roce dítěte nabídne i práci. Teď samozřejmě názor změnil a místo prý nemá. Chce, abych podepsala výpověď dohodou bez odstupného? Je pravda, že nemám nárok na odstupné? Dočetla jsem se, že pokud mi dá výpověď zaměstnavatel pro nadbytečnos, tak mám nárok na odstupné. Mockrát děkuji za odpověď, je to dost urgentní. Přeji krásný den

Odpověď:

Dobrý den,
Zaměstnavatel Vám skutečně musí nabídnout práci po návratu z neplaceného volna, pokud se k tomu zavázal. Nemá-li pro Vás práci a nepokusíte-li se o změnu pracovní smlouvy, může Vám zaměstnavatel dát výpověď z důvodu nadbytečnosti nebo s Vámi ze stejného důvodu rozvázat pracovní poměr dohodou. V obou případech máte nárok na odstupné ve výší trojnásobku průměrného výdělku. V případě výpovědi pak ještě na dvouměsíční výpovědní lhůtu.

Eva Fialová

Dana | 5.2.2008 15:44:26 | Odstupné

Dobrý den
Můžete mi poradit jestli mám nárok /a kolik/ na odstupné při skonč.zaměstnáni /dohodou/ na zkrácený prac.úvazek?

Odpověď:

Dobrý den,
Na odstupné máte nárok, pokud jsou splněny podmínky pro přiznání odstupného stanovené kolektivní smlouvou, vnitřním předpisem nebo zákonem. Zákon přiznává odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku v případě výpovědi nebo dohody o ukončení pracovního poměru, pokud se tak stalo z důvodu zrušení nebo přemístění podniku, nebo z důvodu nedbytečnosti.

Eva Fialová

| 1 | .. | 189 | | 191 | | 193 | .. | 238 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect