Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobry den.Som Slovenka.V ČR zamestnaná od 1.1.08.Dna 4.1.08 som zistila,že som v 6-tyždni gravidity.Rodit mám v Juli(červenci)alebo Auguste(srpnu).Mám od 1.1.08 socialné aj zdravotné.Budem mat nárok poberat matersku v ČR?Velmi pekne dakujem za radu.S pozdravom Lenka.PS:Som vidatá a manžel je tiež slovak a podnika v ČR je OSVČ.
Odpověď:
Pro vyplacení dávek příslušných příspěvků nesplníte povinnost délky trvání účasti na nemocenském pojištění. Vzhledem k tomu, že tento dotaz však nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu, doporučujeme se obrátit na příslušné úřady sociálního zabezpečení.
Ivana Spoustová
Dobrý den,
mám na Vás prosbu, ke dni 31.12.2006 mi byl ukončen pracovní poměr z organizačních důvodů. V té době jsem byla těhotná a na mateřskou dovolenou jsem nastoupila 30.12.2006, ta trvala do 13.7.07.Poté jsem od zaměstnavatele obdržela Potvrzení o zaměstnání a na vlastní žádost Potvrzení o výši pracovního příjmu. Po paní účetní jsem ještě žádala, aby mi do Potvrzení doplnila dobu čerpání mateřské dovolené, ale z jakéhosi nejasného důvodu mi to tam odmítá napsat. Nejsem si úplně jistá zda je to nutné mít na potvrzení a proto Vás moc prosím o radu, abych s tím neměla v budoucnu problémy.Ještě mám prosím jeden problém, nevím jak mám postupovat. Teď jsem tedy na rodičovské dovolené, kterou jsem se rozhodla čerpat do 3 let věku prvního dítěte, do uplynutí 3 let holčičky bych opět ráda otěhotněla. Zatím jsem se nezaevidovala na úřadu práce jako nezaměstnaná a nevím jestli to není chyba. Ani nevím kdo a v jaké výši mi bude vyplácet mateřskou dovolenou u druhého dítěte. Předem Vám moc děkuji.
Odpověď:
Paní účetní je povinna vyznačit pravdivě všechny skutečnosti, které s Vaším pracovním poměrem souvisejí a tedy i dobu čerpání mateřské či rodičovské dovolené – na takovém záznamu proto trvejte. Protože Váš pracovní poměr skončil, nemůžete v případě druhého těhotenství uplatňovat u původního zaměstnavatele žádné nároky- zvolíte si délku čerpání rodičovského příspěvku na nově narozené dítě. Pokud se zaregistrujete u úřadu práce, bude vám vyplácena podpora v nezaměstnanosti. Současně byste si však měla aktivně vyhledávat zaměstnání.
Ivana Spoustová
Dobý den.
Měla bych na Vás tento dotaz.
Od července 2006 jsem pracovala jako pokladní a obsluha na čerpací stanici.
V prosinci 2007 jsem dlouhodobě onemocněla a byla jsem v PN.Nyní bych se měla vrátit do zaměstnání , ale problém je v tom, že původní firma byla převedena na jinou, všem zaměstnancům byla změněna pracovní smlouva.
Zaměstnavatel mi nabídl, že mohu nastoupit zpět k původní fírmě(aniž by se mi změnila původní prac.smlouva) jako pomocná síla, s tím že budu pracovat na čerpací stanici, která je nyní už převedena na jiného provozovatele.V obchodním rejsříku jsem zjistila že ta původní firma zrušila živnotenské listy na provoz čerpacích stanic k dubnu 07.
Proto bch se chtěla informovat, zda musím nastoupit na nově nabízenou pracovní pozici?! A nebo se jen zaměstnavatel tímto chce vyhnout vyplacení odstupného, protože moje pracovní pozice vlastně zanikla?!.
Předem velice děkuji za odpověď.
Odpověď:
Pokud máte stále původní pracovní smlouvu, pak je zaměstnavatel povinen vám přidělovat práci v souladu s touto smlouvou čili stejnou práci na stejném místě výkonu. Pokud se však dohodnete na změně, pak platí to, na čems e dohodnete, byť i s nástupnickou firmou. Pokud tedy byla firma převedena na jinou, nezanikla pravděpodobně vaše původní pozice, ale byla převedena na firmu jinou. V daném případě se však nejedná o dotaz diskriminace na pracovním trhu, proto se obraťte na advokátní či jinou právní poradnu.
Ivana Spoustová
Moje dcera má 17let,tak už vůbec netuším,jak to s nárokem na ošetřování člena rodiny vlastně je.Koncem ledna podstoupí složitou operaci v Hradci Králové,zajímá mne na jak dlouho mám nárok na doprovod do nemocnice a následně pak na domácí ošetřování.
Odpověď:
Podle ustanovení § 191 zákoníku práce omluví zaměstnavatel Vaší nepřítomnost v práci po
dobu ošetřování člena domácnosti podle § 115 občanského zákoníku tedy o osobu blízkou v případech podle § 39 zákona o nemocenském pojištění. V těchto případech musíte zaměstnavateli prokázat důvod Vaší nepřítomnosti v práci a on je pak povinen vás po dobu trvání omluvit.
Ivana Spoustová
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na dovolenou před nástupem na mateřskou dovolenou, kterou mám nastoupit 28.02.2008. Chtěla bych si ji vybrat dříve,respektive před nástupem na mateř. dovolenou, jak dlouho dovololená potrvá , v mém zaměstnání máme nárok na 20dní dovolené v roce.Děkuji za odpověď Martina
Odpověď:
Máte nárok na alikvotní část dovolené, v zásadě na počtu odpracovaných dnů v kalendářním roce. Zaměstnavatel je povinen vám vyhovět, pokud budete chtít dovolenou čerpat v návaznosti na čerpání mateřské (případně dále i rodičovské) dovolené, tedy jak před jejím nástupem, tak po jejím skončení.
Ivana Spoustová
jsem vojákýně z povolání ve čtvrtém měsíci těhotenství, zajímá mě , jestli na mateřské a dále i na rodičovské dovolené budu pobírat příspěvek na bydlení, co se stane , když mi v průběhu mat. nebo rod. dovolené zuší místo v rmci reorganizace a jestli mi musí prodloužit závazek, pokud mi v průběhu mat. nebo rod. dovolené končí. Máme natolik schopné personalisty, že mi nikdo není schopen odpovědět. Děkji Vám.
Odpověď:
Příspěvek na bydlení je dávkou státní sociální podpory a závisí tedy na tom, zda podle svých poměrů budete i nadále splňovat dávky pro jeho poskytování.
Pokud vám závazek v průběhu mateřské či rodičovské dovolené skončí, pak nevzniká žádnému subjektu povinnost jej právě z uvedeného titulu prodlužovat. V případě reorganizace se bude postupovat podle příslušných ustanovení zákoníku práce a dále zákona č. 221/1994 Sb., o vojácích z povolání. Pro konkrétnější odpověď by bylo třeba znát přesné ustanovení Vaší pracovní smlouvy.
Ivana Spoustová
Jsem v prac.neschopnosti od poloviny října 2007,neschopenku bud mít ukončenou k 11.1.2008 a chci zároveň ukončit prac.poměr. Jaký paragraf mám zvolit?
Děkuji za odpověď.Levic Jiří
Odpověď:
Pracovní poměr můžete ukončit dohodou, pak pracovní poměr skončí k termínu, na jakém se se zaměstnavatelem dohodnete. Pokud ukončení nesouvisí se zdravotním stavem, pak se výpověď ze strany zaměstnance řídí ustanovením § 50 odts. 3 zákoníku práce, podle kterého může dát zaměstnanec výpověď za jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu.
Ivana Spoustová
Dobrý den,chtěla bych se zeptat na jednu věc.Ke 3.12.07 jsem dohodou ukončila prac. poměr u firmy, kde jsem byla zaměstnána 4 měsíce (8.8.07-3.12.07).Poté jsem nenastoupila do žádného dalšího zaměstnání,ani se neregistrovala na úřadu práce.Nyní mám neschopenku a marodím od 3.1.08 Na sociálním i zdravotním mi řekli, že jsem v tzv. ochranné lhůtě,která trvá 42 dní a nemocenské dávky by mi měl vyplatit můj poslední zaměstnavatel.Je to pravda?
Odpověď:
Na sociálním i zdravotním odboru Vás informovali správně, své nároky na výplatu dávek z nemocenského pojištění můžete uplatnit u svého zaměstnavatele.
Ivana Spoustová
Dobrý den.Prosím chci se vás zeptat,jsem v 5mesíci těhotenství a mám obavu, zda budu dostávat mateřskou.Již rok jsem se starala o svou maminku a nebyla jsem vedená na žádném úřadu. Zdravotní jsem si platila sama, do práce jsem nikam nechodila.Teď váhám zda mám nastoupit do zaměstnání, se zatajením mého těhotenství,kdyby na to přišli, mohli by mě propustit, jen že bych ihned po nástupu získala neschopenku.Ale přijde mi to špatné.Nebo mám nárok na mateřskou, i když jsem nikde za poslední rok nepracovala? Uvedla jsem se na Pracovním úřadu, a nevím zda mám i na sociální úřad mého bydliště.Je opravdu možné, že bych nedostávala nic? Jsem tak trochu ztracená.Děkuji za odpověď.Zuzka
Odpověď:
V daném případě pravděpodobně opravdu nárok na vyplácení dávek v mateřství mít nebudete. Pokud do zaměstnání nastoupíte, s výjimkou zkušební doby nemůže dát zaměstnavatel těhotné ženě výpověď. Můžete se také pokusit nechat zaevidovat na Úřadu práce a požádat o podporu v nezaměstnanosti.
Ivana Spoustová
DOBRÝ DEN,PODALA JSEM V ZAMĚSTNÁNÍ ŘÁDNOU DVOUMĚSÍČNÍ VÝPOVĚĎ,KTEROU JSEM POSLALA DOPORUČENĚ POŠTOU.ZAMĚSTNAVATEL MI VŠAK ŘEKL,ŽE MI JÍ NEPODEPÍŠE.NEVÍM CO DĚLAT.DĚKUJI ZA BRZKOU ODPOVĚĎ.
Odpověď:
Podmínkou začátku běhu výpovědní dobu je doručení zaměstnavateli písemné formy výpovědi, nikoliv její podpis. Pokud jste tedy výpověď řádně doručila, skončí váš pracovní poměr uplynutím výpovědní doby.
Ivana Spoustová
Dobrý den chci se zeptat jestli ještě platí propustky k lékaři,po 1.1.2008? A je doba co jsem u lékaře jen omluvená nebo i placená? Děkuji za odpověď
Odpověď:
Po dobu nezbytně nutnou je pochopitelně zaměstnavatel povinen omluvit nepřítomnost zaměstnance v práci, konkrétní úprava pak záleží i na úpravě pracovní doby.
Ivana Spoustová
Dobrý den,
chtěla bych se zaptat jak daleko zaměstnavatel (v mém případě jen nadřízený správce) může zajít ve svých příkazech, omezeních a výhrůžkách. Jsem tlaku od nadřízeného vystavována již delší dobu. DOST! jsem si řekla nedávno, kdy mi zcela upřímě do očí vyhrožoval kvůli podnikovému zájezdu na nějakou výstavu. Bylo to tak ,že výlet byl dobrovolně povinný - v pracovní době, ale aby zaměstnavatel nebyl zodpovědný za případné úrazy během zájezdu, nařídil všem zaměstnancům čerpání náhradního volna a v tomto volnu nařídil jet na zmíněný zájezd. Já jsem jet nechtěla, řekla jsem , že budu buď v práci, nebo v době náhradního volna zůstanu doma. Otevřeně a s úsměvem mi dva nadřízení vyhrožovali ,že pokud nepojedu, tak se mi pomstí, dostanu "áčko" a budu mít těžké chvíle, že můžou sepsat celej papír věcí, které dělám špatně. Ačkoliv mě nikdy nic nevytkli a ani neměli co, neboť výsledky mé práce jsou perfektní. Přesto uznávám, že když budou chtít, dokáží zaonačit důkazy v můj neprospěch. Další problém je v osobním ohodnocování, kdy za mě svěřené úkoly, které já provedu dostávají mimořádné odměny jiní "vyvolení". více
Odpověď:
Ukončit pracovní poměr můžete také dohodou, a to k termínu, který by případně vám i zaměstnavateli vyhovoval, což se pokuste navrhnout. Jednání zaměstnavatele tak, jak jej popisujete však rozhodně není v souladu s platnými právními předpisy a proto se takovému jednání můžete bránit. Vím, že je to náročné, v každém případě shromažďujte maximum podkladů, které by jednak prokázaly plnění všech uložených povinností a zároveň i jednání zaměstnavatele, pokud byste se v budoucnu rozhodla bránit soudní cestou.
Ivana Spoustová
Dobrý den,
k 30.10.2007 jsem skončila u zaměstnavatele dohodou, protože jsem si našla nového zaměstnavatele, u kterého mám nastoupit 9.1.2007. V listopadu a v prosinci jsem si udělala "prázdniny". Teď jsem bohužel zjistila, že jsem těhotná. Jsem vlastně nezaměstnaná, vedená na úřadu práce a k novému zaměstnavateli nastoupím až 9.1., ale ještě nemám podepsanou smmlouvu. Teď nevím co mám dělat. Znamenalo by to pro mě, že pokud bych chtěla těhotenství udržet, tak bych vlastně nebrala po dobu těhotenství vůbec žádné peníze a ani po porodu? Děkuji za odpověď. Zuzana Majerová
Odpověď:
Výše dávek vyplácených v těhotenství závisí na splnění podmínek nemocenského pojištění, jehož byste měla být účastna. V daném případě se však nejedná o diskriminaci na pracovním trhu a pokud nejste uznána pracovně neschopnou, pak pochopitelně můžete do nového zaměstnání nastoupit.
Ivana Spoustová
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to se zkušební lhůtou a těhotenstvím. V "Zodpovězených dotazech" jsem se dočetla, že mě zaměstnavatel může propustit bez udání důvodu, ale mě by ještě zajímalo, jestli se zkušební lhůta prodlužuje o délku nemocenské, tj. když jsem do zaměstnání nastoupila 17.9.2007 a 20.11.2007 jsem nastoupila na nemocenskou s rizikovým těhotenstvím, tak jestli se mi zkušební lhůta prodlouží až do nástupu na mateřskou, nebo jestli se prodlužuje i o délku mateřské? Zaměstnavatel se zatím zachoval taktně a výpověď mi nedal. Děkuji, Gabriela
Odpověď:
Sjednaná zkušební doba se nezkracuje a nelze jí ani prodloužit či znovu sjednat.
Ivana Spoustová
Dobry den chtela jsem se zeptat v unoru mi bude vyplaceno odstupne mam narok na podporu od unora nebo az za ty 3 mesice dekuji Vam predem s pozdravem zlatava
Odpověď:
Pokud budete zaregistrována na úřadu práce, pak na vyplácení podpory nemá vliv vyplácení odstupného. Odstupné však může být, za splnění určitých předpokladů, odňato – informujte se u zaměstnavatele či přímo na úřadu práce.
Ivana Spoustová
Dobrý den,mám dotaz,kolik dní je placený paragraf na dítě, a jakým způsobem je zaplacen? Děkuji za odpověd.Š
Odpověď:
Jedná se o dávku nemocenského pojištění a proto se řídí ustanoveními tohoto předpisu. Protože tento dotaz nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu a právního rámce naší poradny, doporučujeme vyžádat si informace u příslušného orgánu, který vám bude tyto dávky vyplácet.
Ivana Spoustová
Dobrý den,ráda bych se zeptala jsem s dcerou na paragrafu od 17.12-25.12 a chtěla bych vědět jestli budu mít proplacenou sobotu i neděli.a jestli se proplácí paragraf i svátky nebo jen ten paragraf.Děkuji
Odpověď:
Tento dotaz nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu, nicméně příspěvek při péči o osobu blízkou je vyplácen i za dny volna a svátky.
Ivana Spoustová
dobry den chci se zeptat pracuji jako zasněžovač a pracuji 12h v noci. mam narok na volnno mezi směnami?
Odpověď:
Máte. V ustanovení § 90 zákoníku práce je přesně vyčíslen nárok na dobu odpočinku, na kterou má zaměstnanec pracující ve směnách nárok.
Ivana Spoustová
Prosím o radu v mé situaci: Jsem na rodičovské dovolené, dceři budou 11.1.2008 3 roky. Zaměstnavatel pro mne nemá práci, nabízí výpověď pro nadbytečnost a odstupné.Nevím, zda mám toto přijmout, nebo zažádat o neplacené volno do 4 let věku dítěte.Budu i potom mít nárok na odstupné?Mám nárok na vyplácení průměrné mzdy pro tzv.překážky v práci a v jaké výši? Je pravda, že se mohu zaregistrovat na úřadu práce a pak vedle rodič.příspěvku pobírat podporu v nezaměstnanosti? Mám obavy, jak finančně vyjít.Děkuji za radu
Odpověď:
V daném případě se nejedná o diskriminaci na pracovním trhu, proto lze jen doporuči vyčíslit si případné nároky a jednotlivé situace. Neplacené volno do čtyř let Vám zaměstnavatel poskytnout nemusí a pokud bude řešit Vaší situaci výpovědí s odstupným, pak Váš pracovní poměr skončí uplynutím výpovědní doby.
Ivana Spoustová
Máme nárok na příplatek za odpolední směnu,když ta nám začíná ve třičtvrtě na dvanáct a končí ve dvacet hodin?Ranní směna končí v patnáct hodin.Zaměstnavatel tvrdí,že na příplatek nárok není,neboť se ranní a odpolední směna překrývají o víc než hodinu.Tak prý nárok vzniká.Není to diskriminující?Odpoledne tam jsme tak jako tak.Neexistuje nějaký paušální příplatek?
Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Pro posouzení této otázky by bylo zapotřebí dalších podrobnějších informací, nejedná se však pravděpodobně o diskriminaci. K Vaší žádosti však může postup zaměstnavatele posoudit příslušný inspektorát práce, kterému je dokonce zaměstnavatel povinen poskytnout při prověřování případné stížnosti součinnost a tím i veškeré podklady.
Ivana Spoustová