Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den, prosím o odpověď na můj dotaz. Jsem na RD do 4 let věku dítěte (syn má 3r.a 2m), kterou mi umožnil můj nynější zaměstnavatel. Od ledna 2008 bych chtěla nastoupit do nového zaměstnání. U stávajícího zaměstnavatele budu muset dát 2 měsíční výpověď, která pravděpodobně vyprší až k 31.1.2008. Můžu pracovat u nového zaměstnavatele v době, kdy mi ještě poběží výpověď u stávajícího? Děkuji za brzkou odpověď
Odpověď:
Nemůžete, pokud Váš pracovní poměr trvá, jste povinna práci pro původního zaměstnavatele vykonávat. S původním zaměstnavatelem se však můžete i dohodnout na ukončení pracovního poměru k termínu, který vám oběma bude vyhovovat, což je ve vašem případě k termínu nejpozději 31.12.007. Doporučuji využít tuto možnost.
Ivana Spoustová
Dobrý den, nejsem si jistá, zda sem můj dotaz patří, ale doufám že ano a budete mi moct poradit. V současné době jsem na MD s půlročním synem, ale jsem OSVČ. Problém s naskytl u prodejního řetězce Makro, kam mě odmítají pustit s dítětem.
vkládám jejich stanovisko ke vstupu dětí do Makra
* Jde především o bezpečnost dětí. Centra Makro jsou velkoobchodními sklady s vysokou obrátkou ohromného množství zboží, které se prodává ve velkých objemech a ve velkých baleních - po kartonech, přepravkách a paletách. Zboží přijímáme od dodavatelů nejen v noci, ale i po celou dobu prodeje a v podstatě okamžitě ho rozvážíme vysokozdvižnými vozíky do jednotlivých oddělení, kde jej zakládáme do prodejních regálů nebo celé palety skladujeme ve vyšších patrech regálů. Centra Makro jsou v tomto ohledu srovnatelná s expedičním oddělením velké továrny.
Myslím, že je přeci na rodičích, jak si svoje děti ohlídají, Půlroní dítě přci nikde samo nepobíhá a neleze. navíc nevidím rozdíl mezi 12 a 13 ti letým dítětem, jedno tam nesmí a druhé může.
více
Odpověď:
Domnívám se , že v daném případě tento řetězec své opatření zdůvodňuje bezpečností dětí. Šlo by však úspěšně namítat, zda způsob prodeje je pro další osoby bezpečný, například nejen pro dospělé, ale třeba pro děti, které již věkovou hranici, od které je vstup možný splňují a nakolik je konkrétní 12leté dítě odlišné od dítěte, kterému k dosažení této věkové hranice chybí třeba jen jeden den. Tento dotaz nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu, což tvoří obsahový rámec naší poradny,proto se jím nemůžeme podrobněji zabývat. Doporučuji proto obrátit se na společnosti či poradny, jejichž obsahovou náplní je poskytovat poradenství pro ochranu spotřebitele.
Ivana Spoustová
Dobrý den,chtěla bych se Vás zeptat.Od 2.1.07 jsem v pracovní neschopnosti,která doposud trvá a průměr na dovolenou mě byl vypočítán ze svátku 1.1.07 je to v pořádku?Nebo mám mít ten stejný průměr jako jsem měla od 1.10.06 až po 31.12.06 Děkuji za odpověd´Jarmila
Odpověď:
Nárok na dovolenou se odvozuje vždy za příslušný kalendářní rok, tedy od 1. ledna příslušného roku.
Ivana Spoustová
Dobrý den, dne 31.10.2007 jsem podala zaměstnavateli výpověď dle §51 zák.práce tzn. s 2 měsíční výpovědní lhůtou. Týden poté jsem zjistila, že jsem těhotná. Můžete mi prosím poradit, pokud bych stahovala výpověď, zda ji musí zaměstanavatel přijmout? Ptám se z toho důvodu, že už si zaměstanavatel hledá za mě náhradu a asi nebude ochoten mé žádosti vyhovět. Bylo by pak dalším možným řešením jít na nemocenskou-rizikové těhotenství a následně přejít na mateřskou? Předem moc děkuji za radu.
Odpověď:
Pokud zaměstnavatel vaši výpověď přijal, pak skutečně není povinen vzít vaši výpověď zpět.
Případné rizikové těhotenství závisí na Vašem konkrétním zdravotním stavu, který posoudí váš odborný lékař, toto hodnocení zcela přesahuje rámec naší právní poradny.
Ivana Spoustová
Dobry den,
obracim se na vas s pravni radou.
Muj pritel minuly rok ukoncil, po radne dohode s majitelkami, pracovni pomer ve firme, ktera sla diky konani jejich majitelek do exekuce. Po dlouhych tahanicich a neodpovidani na sms ci telefon jsou mu majitelky dodnes dluzny penize za 1 mesic a doposud s nim nebyl rozvazan pracovni pomer(jakoukoli pisemnou formou). Pritel od te doby pracuje na ZL.
Muzete mi prosim poradit, jak v tomto pripade postupovat ?
Dekuji predem za ochotu
katchaba
Odpověď:
V tomto případě doporučuji zaměstnavatele vyzvat k úhradě dlužné částky a pracovní poměr ukončit. Zaměstnanec má právo v případě, že mu není mzda vyplacena, ukončit pracovní poměr se zaměstnavatelem okamžitě. Upozorňuji totiž na skutečnost, že pokud pracovní poměr nebyl ukončen, je zaměstnanec, tedy váš přítel, povinen práci pro zaměstnavatele vykonávat; pokud ji nevykovává a zaměstnavateli vznikne v důsledku jeho nečinnosti škoda, může po zaměstnanci požadovat její náhradu.
Ivana Spoustová
Dobrý den.
Ukončil jsem pracovní poměr ještě ve zkušební době.
Vztahuje se nějaká ochranná lhůta pro případ, že bych další den šel na nemocenskou?
Mám na ní nárok?
Moc děkuji za odpověď.
Odpověď:
Na nemocenskou máte nárok, výše a způsob výplaty nemocenského pojištění se řídí příslušnými ustanoveními zákona o nemocenském pojištění. Vzhledem k tomu, že tento dotaz nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu , nemůžeme Vám poskytnout konkrétnější odpověď.
Ivana Spoustová
Dobrý den mám dotaz jsem nemocná už dva měsíce a ještě nejméně 2 budu. V práci mi vyhrožují. Mám strach že mě vyhodí vím že z důvodu nemoci to zákoník práce nedovoluje ale můžou udat i jiný důvod. Ctěla bych se ještě zeptat když s tím nebudu souhlasit a nepodepíšu se na ukončení poměru jestli to budeplatné nebo ne.Děkuji Kopecká
Odpověď:
Zaměstnavatel Vám může dát výpověď jen z důvodů vymezených v zákoníku práce (konkrétně ustanovení § 52 zákoníku práce) a výpovědní důvod nesmí být dodatečně měněn. Pokud tedy nebudete s důvodem souhlasit, můžete se obrátit na soud se žalobou, která případnou neplatnost výpovědi potvrdí. Ukončení pracovního poměru je také možné dohodou, pak pracovní poměr končí k termínu, na kterém se obě strany dohodnou. Pokud se se zaměstnavatelem na ukončení pracovního poměru nedohodnete, pak nebudete podepisovat ukončení pracovního poměru, ale můžete pouze svým podpisem potvrdit převzetí výpovědi.
Upozorňuji v této skutečnosti ještě na ustanovení § 53 odst. 1 zákoníku práce, podle kterého zaměstnavatel nesmí dát zaměstnavateli výpověď v ochranné době, což je mimo jiné i doba, kdy je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným, pokud si tuto neschopnost nepřivodil nebo pokud nevznikla jako bezprostřední následek opilosti nebo zneužití návykových látek.
Ivana Spoustová více
Dobrý den.
Mám smlouvu na dobu určitou do 31.12. 2007. Pracuji u zaměstnavatele již 4 roky. Zjistila jsem, že jsem těhotná a zaměstnavatel mi nechce prodloužit pracovní smlouvu do nástupu na MD. Termín porodu mám 12. 4. 2008. Jak mám postupovat? Pokud bych odešla před ukončením PP na nemocenskou, jsem v nějaké ochranné lhůtě? Bude mi zaměstnavatel nemocenskou platit až do nástupu na MD? Nemusím se hlásit na pracovní úřad? Bude mi platit MD?
Někde jsem četla, že pokud je zaměstnanec v zaměstnání více jak 270 dní a nastoupí na nemocenskou před ukončením pracovní smlouvy, je v ochranné lhůtě půl roku a po tu dobu by mu měl zaměstnavatel nemocenskou platit a nemusí se hlásit na pracovní úřad. Je to pravda?
Děkuju za odpověď.
Odpověď:
Tento dotaz nepadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu. Z hlediska zaměstnavatele pouze podotýkáme, že v případě pracovního poměru na dobu určitou končí pracovní poměr uplynutím doby (či události), na kterou je sjednán. Zaměstnavateli není uložena povinnost jej těhotné ženě prodloužit.
Ivana Spoustová
dobrý den jsem ve třetím měsíci těhotenství a zaměstnavatel semnou rozvázal pracovní poměr.Chci se zeptat jestli to finančně ovlivní mateřskou dovolenou.Děkuji za odpověd.
Odpověď:
V daném případě záleží i na způsobu ukončení – zdůrazňuji, že zaměstnavatel nemůže dát těhotné ženě výpověď. Výše mateřského příspěvku se odvozuje z výše mzdy.
Ivana Spoustová
Dobrý den jsem na mateřské dovolené a pokud se budu chtít vrátit až po 2 letech zpět do firmy je povinnen mně zaměstnavatel držet stále stejnou funkci nebo mně zamněstnat,ale na jiné funkci.Děkuji a přeji pěkný den
Odpověď:
Po návratu z rodičovské dovolené je zaměstnavatel povinen zařadit vás na místo odpovídající pracovní smlouvě, nikoliv na Vaší původní pozici.
Ivana Spoustová
Chtěla bych se zeptat, dokdy musí být vyplaceno měsíční odstupné. Týká se to moji mamky, které byl ukončen pracovní poměr 31.12.2006, a do dnešního dne ji odstupné nebylo vyplaceno. A bývalý zaměstnavatel tvrdí, že to může trvat i 10 let, což se nám nelíbí. Potřebovali bychom poradit jak máme pokračovat. Děkuji Simča
Odpověď:
Odstupné se vždy vyplácí v nejbližším výplatním termínu stanoveném u zaměstnavatele pro výplatu mzdy , pokud není dohodnuto jinak. Pokud se tedy Vaše maminka se zaměstnavatelem nedohodla jinak, pak je odstupné splatné. Měla by jej tedy písemně vyzvat k jeho zaplacení a dále i k zaplacení úroků, které jí z důvodu prodlení zaměstnavatele vznikly. Má možnost podat i stížnost na příslušný inspektorát práce a dále se domáhat zaplacení dlužné částky prostřednictvím soudní žaloby.
Ivana Spoustová
Dobrý den,v lednu 2008 budou synovi 2 roky, do práce tedy nenastupuji.Až v jeho třech letech.Jak vysoká bude v příštím roce rodičovská dovolená? Děkuji
Odpověď:
V této souvislosti sledujte, prosím, naše webové stránky. Předpokládám, že máte na mysli výši rodičovského příspěvku; ten je zatím stanoven tak, že pokud bude k 1. 1. 2008 dítě mladší než 3 roky ale zároveň starší než 21 měsíců, bude rodič do jeho 3 let pobírat rodičovský příspěvek v částce 7 600 Kč a pak do 4 let částku 3 800 Kč.
Ivana Spoustová
Dobrý den!
Mám tříletou dceru, pobírám rodičovský příspěvek(dceru hlídá babička) a před rokem jsem se vrátila do zaměstnání. Chtěla jsem se zeptat, kdyby dcera byla nemocná, jestli bych měla nárok ošetřování člena rodiny-dcery nebo ne. Na úřadě SSP říkají že ne a na OSSZ zase ano. Takže nevím. Děkuji moc za odpověď. Iveta
Odpověď:
Domnívám se, že ano, byť dle mého názoru zákon tuto situaci výslovně neupravuje. Protože je vám umožněno být v zaměstnaneckém poměru, který je upraven zákoníkem práce, pak vám náleží i náhrada mzdy po dobu, kdy se staráte o dítě mladší deseti let či osobu blízkou.
V této záležitosti je s největší pravděpodobností možný i jiný výklad zákona, proto v případě, že vám tento nárok nebude rozhodnutím příslušného správního orgánu či postupem zaměstnavatele poskytnut, můžete se na nás znovu obrátit s konkrétním výkladem na naší právní poradnu.
Ivana Spoustová
Dobrý den,v červnu 2007 mě diagnostikovali výhřez ploténky s následnou operací nyní mě čeká LPK,pracuji v nemocnici jako ošetřovatelka mé potíže nemám kfalifikovány jako pracovní úraz,ale je možné jako nemoc z povolání?Děkuji za odpověď
Odpověď:
Skutečnost zda se jedná o nemoc z povolání by musel kvalifikovat odborný a posudkový lékař, který by zjistil, zda je onemocnění v příčinné souvislosti s výkonem vašeho povolání. Na tento dotaz tedy nelze odpovědět v rámci právní poradny diskriminace na pracovním trhu.
Gender Studies, o.p.s.
dobry den, mam na vas prosbu o pomoc pri reseni konfliktu se stavebni firmou. jedna se o to, ze ma kamaradka provadi rekonstrukci domu a najala si stavebni firmu, ktera ji predala rozpocet k rekonstrukci a v prubehu praci si firma nechala podepsat smlouvu. behem praci firma na opakovanou zadost nepredlozila presne rozuctovani praci cili rozepsat presne castky za material a prace vyuctovane faktury, kamaradka si potom nemuze kontrolovat stav financi a spravnost fakturace stavebni firmy. firma si uctuje dle meho nazoru nahodile a smyslene castky k fakturaci. co s tim ? ma narok od stavitele na rozuctovani vsech praci a materialu dle zakona a jakeho, popr. kde ho najdu. firma dle smlouvy jiz prekrocila termin predani zakazky. uctuji si dle meho nazoru, co slysim u kamaradky priserne vysoke castky za nic. rada bych ji pomohla, nema na rozhazovani a tak vas prosim o radu, nebo kde bych se mohla v tomto smeru poradit, nebo vyhledat pomoc na netu. dekuji za odpoved, lucie kolarova
Odpověď:
Tento dotaz nespadá do oblasti rovných příležitostí n pracovním trhu, doporučuji se proto obrátit na advokátní či jinou právní poradnu.
Gender Studies, o.p.s.
může mě majitel bytu vystěhovat na ulici pro neplacení nájemného? dlužím mu za dva nájmy a nyní nemám s majitelem žádnou smlouvu.Od 1.12.2007 mám již sehnaný jiný byt, ale on mě chce vystěhovat ihned.Pokoušela jsem se domluvit, že dluh zaplatím při předání bytu, ale neustále mi vyhrožuje.Jsem sama s dvanáctiletým synem.Děkuji za odpově´d
Odpověď:
Pokud v bytě bydlíte bez řádné smlouvy, bydlíte v bytě bez právního nároku a tudíž se můžete dopouštět i trestného činu porušování domovní svobody, zvlášť pokud Vám dal majitel najevo, že s Vaším pobytem nesouhlasí. Kromě nájemného pak může požadovat i náhradu škody, která mu Vaším jednáním vznikla /např. pronájem za lukrativnějších podmínek/. Doporučuji se dohodnout a dlužné nájemné uhradit.
Gender Studies, o.p.s.
Dobrý den,
nastupovala jsem do zaměstnání na pracovní dobu od pondělí do pátku - ranní směna. Vyměnilo se nám v práci vedení a můj nový nadřízený požaduje, abych chodila do práce i o víkendu. Jelikož jsem sama se svým dítětem a nemám možnost hlídání, není toto možné. Navíc mi nechce povolovat návštěvu u lékaře jak mojí, tak s mým dítětem. Vypadá to, že mě bude chtít buď přeřadit na jiné místo, nebo donutit, abych podepsala ukončení pracovaního poměru. Co mám dělat? Děkuji moc za informaci. L.K,
Odpověď:
Vaše postavení upravuje zákoník práce v ustanovení § 241 odst. 2. Podle něj pokud požádá zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, pak je zaměstnavatel povinen této žádosti vyhovět, pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody. Zaměstnavatel je také povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti (ustanovení § 241 odst. 1 zákoníku práce). Svého zaměstnavatele tedy požádejte o vhodnou úpravu pracovní doby.
Gender Studies, o.p.s.
Dobrý den. Chtěla bych se zeptat. V průběhu října jsem ukončila pracovní poměr dohodou a v ochranné době jsem nastoupila na nemocenskou. Mám nárok na vyplacení odstupného hned nebo až po skončení nemocenské? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Záleží na tom , jak jste se dohodla se zaměstnavatelem tedy na obsahu dohody. Jinak se vyplácí odstupné v souladu s ustanovením § 67 odst. 3 zákoníku práce po skončení pracovního poměru v nejbližším výplatním termínu určeném u zaměstnavatele pro výplatu mzdy nebo platu.
Gender Studies, o.p.s.
Mám uvést v živopise, že jsem momentálně na mateřské dovolené?
Odpověď:
Životopis by měl obsahovat pravdivé údaje, záleží tedy na Vás. Můžete pochopitelně skončit posledním zaměstnáním či studiem, ale skutečnost že jste na mateřské případně rodičovské dovolené by Vás neměla zatížit.
Gender Studies, o.p.s.
Jsem ode dneška na paragrafu se 4letou dcerou.jak se počítá mzda,kolik % a i víkendy?Děkuji
Odpověď:
Tento dotaz nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu, obraťte se tedy na účetní či jiného odborníka.
Gender Studies, o.p.s.