Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Hana | 23.10.2007 08:49:06 | práce přesčas

Dobrý den, prosím o vysvětlení, zda může zaměstnavatel nezaplatit nebo neposkytnout náhradní volna za práci přesčas do limitu 150 hodin daných ZP, i když v pracovní smlouvě ani v platovém výměru není toto uvedeno. Mzdová účetní mi řekla, že do 150 hodin ročně na to má zaměstnavatel ze zákona právo, protože to je limit přesčasové práce. Děkuji

Odpověď:

Podle ustanovení § 93 odst. 2 zákoníku práce nesmí nařízená práce přesčas u zaměstnance činit vice než 150 hodin v kalendářním roce.
Podle ustanovení § 127 zákoníku práce přísluší zaměstnanci část mzdového tarifu, osobního a zvláštního příplatku připadající na jednu hodinu práce bez práce přesčas v kalendářním měsíci, ve kterém práci přesčas koná a příplatek ve výši 25% průměrného hodinového výdělku, a jde-li o dny nepřetržitého odpočinku v týdnu, příplatek ve výši 50% průměrného hodinového výdělku, pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodli na poskytnutí náhradního volna místo platu za práci přesčas. Za dobu čerpání náhradního volna se plat nekrátí. Požádejte tedy mzdovou účetní o písemné stanovisko, pokud nebudete souhlasit, můžete např. požádat příslušný inspektorát práce o prošetření celé záležitosti.

Ivana Spoustová

Franta | 23.10.2007 00:53:48 | Práce ve svátek

Dobrý den ! Jsme nepřetržitý provoz. Moje směna vyšla na svátek. Ale zaměstnavatel ten den uzavřel provoz. Tím pádem, ale naší směnu přeřadil místo jiné směny do jiného pracovního dnu o dva dny déle, kdy jsme měli mít volno. Moje otázka zní: máme nárok na zaplacení svátku, když na ten den vychází dle rozpisu směna. Přestože byl provoz uzavřen.A my jako ten den budem nadělávat jindy, nebo se firma jistila, aby nemusela platit svátky. Za 150 členný kolektiv jisté firmy děkuji za odpověď.

Odpověď:

Vzhledem k tomu, že se směna ve svátek nekonala, pak se domnívám, že nárok nemáte. Můžete se však obrátit se žádostí o prověření postupu zaměstnavatele /stížností na příslušný inspektorát práce, který je povinen celou záležitost prověřit a zaměstnavatel je povinen mu poskytnout i potřebná vysvětlení či doklady, které jeho postup odůvodní.

Ivana Spoustová

Veronika | 22.10.2007 19:29:00 | Ukončení pracovního poměru

Dobry den.
Měla bych jenom takový malý dotaz. Přítel by chtěl ukončit pracovní poměr. Našel lepší pracovní možnost a z tohoto důvodu by chtěl skončit. Bohuzel si nevíme rady se sepsáním žádosti o výpověd. Mohli by jste nám prosím poradit co by tato žádost měla obsahovat a co by tam určitě nemělo chybět? Předem děkuji za radu.

S pozdravem Veronika B.

Odpověď:

Při výpovědi ze strany zaměstnance stačí pouze uvést např. :
Dávám k ………. výpověď z pracovního poměru uzavřeného dne ……
a písemnou výpověď doručit zaměstnavateli. Uplynutím výpovědní doby pracovní poměr skončí. Váš přítel však může také navrhnout zaměstnavateli ukončení pracovního poměrou dohodou – pracovní poměr pak skončí dnem, na kterém se spolu dohodnou.

Ivana Spoustová

Linda | 22.10.2007 14:13:56 | Výpověď a otěhotnění

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. K 31 srpnu 07 jsem od zaměstnavatele dostala výpověď z 2měsíční výpovědní lhůtou. Teď jsem těhotná 5 týden. Nevím zda pracovní poměr skončí k 31.10., nebo když budu na rizikovém těhotenství mi výpovědní doba skončí až nástupem na mateřskou nebo až po ní. Prosím poraďte. Předem moc děkuji

Odpověď:

Výpovědní doba skončí uplynutím výpovědní doby. Výpověď by byla neplatná pouze v případě, pokud byste prokázala, že jste v době, kdy Vám zaměstnavatel výpověď dal byla prokazatelně těhotná. S ohledem na Vámi uváděná data však předpokládám, že tato situace nenastala.

Ivana Spoustová

Simona | 22.10.2007 12:35:51 | vypoved z obecniho bytu

Dobry den, nevim, zda mi muzete poradit, mam uzavrenou najemni smlouvu o uzivani bytu, jehoz vlastnikem je obec. Obecni urad mi vyhrozuje vypovedni, jelikoz byt uzivam jen obcas (v byte se zdrzuji v prumeru kazde 2 mesice jenom tyden), obec urad tvrdi, ze obyt neuzivam vubec. Trvale bydliste v tomto byte mam ja s mou dcerou. Ja jsem ted 4.rokem na materske dovolene a materskou dovolenou jsem zazacala doopravdy byt uzivat zridka. Jelikoz je manzel zamestnan v zahranici a ja mam moznost zde ziskat nove zkusenosti, vcetne jazyka, bydlime vsichni spolecne v pronajatem byte v zahranici. V budoucnu bych chtela i ja v zahranici pracovat, coz ale neznamena, ze tam budu trvale zit. Ja mam porad ceske obcanstvi, dcera take a nemam sebemensi duvod tuto skutecnost menit. Zajimalo by mne, jestli ma obecni urad doopravdy narok nas vypovedet z bytu, ktery uzivame v soucasne dobe zridka (jen pro uplnou informaci uvadim, ze jsem se nikdy ani o den nezpozdila s plabou najemneho a vsemi souvisejicimi poplatky). Byla bych velmi potesena, kdybych dostala odpoved. S pozdravem Simona Bärtl

Odpověď:

Dobrý den,

Váš dotaz s netýká diskrimace na pracovním trhu. Kontaktujte některou z občanských poraden v ČR. www.obcanskeporadny.cz

Gender Studies, o.p.s.

lucie  | 22.10.2007 11:34:22 | vypoved dohodou hned

dobryden chtela bych podat vypoved dohodou ale bez dvou mesicni lhuty tudiz hned vzhledem nasledovani manzela do ciziny.myslite ze je zamestnavatel povinnen mi tuto zadost umoznit?dekuji za odpoved

Odpověď:

Dohodou můžete ukončit pracovní poměr, pokud s tím bude zaměstnavatel souhlasit. Pokud nebude, pak musíte ukončit pracovní poměr tím, že dáte výpověď, pracovní poměr pak skončí uplynutím výpovědní doby.

Ivana Spoustová

cilke | 22.10.2007 09:58:10 | nemocenské dávky

Dobrý den prosím můžete mi říci jak se vypočítávají nemocenské dávky? Z hrubého příjmu nebo čistého nemocenská celý měsíc děkuji za odpověd

Odpověď:

Peněžitá pomoc v mateřství se poskytuje od počátku šestého týdne před očekávaným porodem, nejdříve však od počátku osmého týdne před tímto dnem. Výše dávky za kalendářní den činí 69% denního vyměřovacího základu.
Pokud jde o nemocenské, pak výše dávky činí první tři kalendářní dny 50% denního vyměřovacího základu, další dny 69% denního vyměřovacího základu za kalendářní den.
Výpočet konkrétních částek však zcela přesahuje rámec naší právní poradny (diskriminace na pracovním trhu), obraťte se proto na Vašeho zaměstnavatele či sociální odbor v místě Vašeho bydliště.

Ivana Spoustová

Dita | 19.10.2007 12:21:27 | Zkušební lhůta-těhotenství

Dobrý den, jsem ve zkušební lhůtě a jsem ve 3tím měsíci těhotenství.Pracuji jako prodavačka,tahám těžké věci a navíc trpím častou nevolností.Proto mi doktor doporučil jít ihned na pracovní neschopnost.Ale vůbec nevím,jestli mě můžou propustit z práce, kdo my bude vyplácet nemocenské dávky a v jaké výši a kdo mi bude vyplácet mateřskou,popř. v jaké výši.Mockrát děkuji za odpověď.

Odpověď:

Pokud se jedná o zkušební dobu, pak vám může dát zaměstnavatel výpověď bez udání důvodu a těhotenství zde neplatí jako důvod, pro který je výpověď zakázána.
V každém případě můžete zaměstnavatele požádat, aby Vás převedl na jinou práci, protože té stávající nejste podle lékařského posudku schopna a on je povinen vám vyhovět – pokud vám nedá výpověď, což – viz výše – může. Peněžitá pomoc v mateřství a dávky nemocenského pojištění závisí na skutečnosti, zda a jak dlouho jste řádným plátcem nemocenského pojištění. Jejich zodpovězení však přesahuje rámec naší poradny (diskriminace na pracovním trhu) a proto doporučujeme obrátit se na sociální odbor případně orgány sociálního zabezpečení .

Ivana Spoustová

uklizečka | 18.10.2007 19:58:10 | PRACE

OD 1.1.2007 PRACUJI JAKO UKLIZECKA PRAVIDELNE DOCHAZIM DO ZAMESTNANI KDE PRACUJI A NEODMITAM ZADANE UKONY.MNE Z NEZNAMYCH DUVODU MA NADRIZENA PRESTALA MNE A KOLEGINI VYPISOVAT DO SLUZEB TUDIZ JSEM NADALE CHODILA DO PRACE A PRACI JSEM SI TAK ZVANE NACHAZELA SAMA. NA DOTAZ PROC SE MNOU NENI POCITANO NA SMENY JSEM SE ODPOVEDI NEDOCKALA A POUZE JSEM DOSTALA DOPORUCENI AT PODAM VYPOVED.NIKDY JSEM NEMELA ZADNY PROBLEM OHLEDNE VZKONANE PRACE A ANI JSEM NEDOSTALA ZADNE NAPOMENUTI ZE STRANY ZAMESTNAVATELE.CO MAM DELAT KDYZ V PRACI NADRIZENA DELA JAKO KDYZ NEJSEM.

Odpověď:

Informujte o této skutečnosti jejího nadřízeného či majitele firmy. Požádejte je, aby tento, pro Vás závadný stav, odstranili.

Ivana Spoustová

Sara Havlikova | 18.10.2007 16:42:14 | paragraf 56

dobry den,chtela bych se zeptat jestli jeste plati:paragraf 56..pece okr.ur.a obci o zdravotnicke pracovniky.Jde mi o bydleni v miste kde pracuji.Dekuji Havlikova

Odpověď:

Bohužel nemohu na Váš dotaz blíže odpovědět, neboť z uvedených zkratek se mi nepodařilo zjistit, o jaké ustanovení a jakého zákona by se mohlo jednat.

Ivana Spoustová

18.10.2007 10:34:03 | Stravenky

Dobry den. Chtěl bych se Vás zeptat. Je zaměstnavatel povinej vyplacet stravenky a nebo nejakym spusobem to nahradit když nám stravenky nevypláci. Děkuji za radu.

Odpověď:

Dobrý den,

Váš dotaz nespadá do oblasti diskriminace žen a mužů na pracovním trhu. Pro zodpovězení dotazu využijte jinou občanskou poradnu.

Ivana Spoustová

18.10.2007 10:28:30 | Zrážka ze mzdy

Dobry den.Chtěl bych Vás poprosit o radu.Je možne, aby mi byvaly zaměstnavatel strhol ze mzdy cca 7000 kč protože se dělala inventúra a chyběly nam kusy i když nam nebylo řečeno jak to s inventúrou dopadlo a inventúra byla počítana od března 2007 a ja jsem nastupil do firmy od 1.7. 2007.Ale předchadzajicim zaměstnancum, ktery od 1.7. 2007 ve firmě skončily nebylo strhnuto nic. Majitel byl oboznamen ještě od bývalych zaměstnancu, že brána, která slúžila na ochranu proti krádeži nebyla dostatečne funkční a statik odhadl, že brána funguje na 20% ale majitel aj tak nic neudělal proto, aby se brána vyměnila. Předem děkuji za radu.

Odpověď:

Mzda náleží zaměstnanci za vykonanou práci a případné srážky jsou možné jen na základě zákona či soudního rozhodnutí, nikoliv na základě jednostranného projevu vůle zaměstnavatele.

Ivana Spoustová

Ferda Mravenec | 18.10.2007 08:04:41 | propustky k lekari

Dobry den,
nas zamestnavatel nam neproplaci propustky k lekari a dobu stravenou po doktorech si musime nadelat a pritom si i nechat potvrdit propustku. Kdyz se nekdo ohradi, tak je mu receno, ze je to podle zakoniku prace v poradku a ze pokud pul roku nemarodime, tak nas jeste 2x do roka zvyhodni sestitisicovou premii. Muj dotaz zni, jestli je tento postup ze strany zamestnavatele v poradku? R.

Odpověď:

Osobně se domnívám, že nikoliv, neboť zaměstnavatel nesmí zvýhodňovat či znevýhodňovat zaměstnance z důvodu zdravotního stavu. Domnívám se, že pokud by se touto záležitostí zabýval k Vašemu podnětu příslušný inspektorát práce, který by případné znevýhodňování a porušování zákonných předpisů mohl prokázat.

Ivana Spoustová

uklizecka | 18.10.2007 07:59:16 | co delat kdyz zamestnavatel minedava praci a chce at damvypoved

pracuji jako uklizecka a vedouci mi nepise smeny tudiz nemam praci a zamestnavatel mi doporucil at dam vypoved mam narok na odstupne v pripade vypovedi

Odpověď:

Pokud date výpověď vy, pak Vám nárok na odstupné nevzniká. Můžete však trvat na skutečnosti, aby vám zaměstnavatel přiděloval v souladu s uzavřenou smlouvou práci. Pak Vám náleží náhrada mzdy ve výši průměrného měsíčního výdělku.

Ivana Spoustová

Zuzana | 17.10.2007 13:45:39 | Těhotenství a krachspolečnosti

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda mám vůbec nějáká práva, když jsem ve 4 měcíci těhotenství a zaměstnavatel zkrachuje? Můžu se nějak bránit v průběhu těhotenství a zda dostanu vůbec mateřskou? Děkuji

Odpověď:

Pokud by došlo k takovému skončení Vašeho pracovního poměru, pak se obraťte na příslušný úřad práce se žádostí o evidence či podle situace uplatněte veškeré své nároky u organizace, která závazky zaměstnavatele vyplývající z pracovněprávních vztahů převezme.

Ivana Spoustová

jarek | 16.10.2007 19:51:19 | nárok na odškodnění

pracuji v zemědělském družstvu přes 15let a 10 let podnikám v témž oboru,nyní jsem dostal částeční invalidní důchod, Mám nárok na odstupné a vjaké výši- děkuji......

Odpověď:

Nárok na odstupné vzniká pouze v případě , že Vám zaměstnavatel dá výpověď z pracovního poměru dle ustanovení § 52 odst. d) zákoníku práce či pokud Váš pracovní poměr bude ukončen dohodou z téhož důvodu. Jedná se o situace, kdy nesmí zaměstnanec podle lékačského posudku vydaného zařízením pracovnělékařské péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dale konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice. Pro důvody předvídané ustanovením § 52 odst e) tedy pokud zaměstnanec pozbyl vzhledem ke svému zdravotnímu stavu odle lékařského posudku yvdaného zařízením pracovnělékařské péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě způsobilost konat dále dosavadní práci, nárok na odstupné nevzniká. Ivana Spoustová více

Martina | 16.10.2007 16:57:06 | výpověď

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli výpověď na dohodu můžu sepsat já písemně nebo zaměstnavatel a když by mě nechtěl přeci jen pustit na dohodu co by se stalo kdybych nepřišla do práce? Moc děkuji za odpověď Martina

Odpověď:

Dohodu může sepsat jak zaměstnavatel tak zaměstnanec, vždy se sepisuje ve dvou vyhotoveních, z nichž každý obdrží jeden výtisk. Zaměstnavatel není povinen Vašemu návrhu na takovouto formu ukončení pracovního poměru vyhovět. Pokud se do zaměstnání nedostavíte bez závažného důvodu a svojí nepřítomnost neomluvíte, pak může zaměstnavatel pracovní poměr okamžitě zrušit pro hrubé porušení pracovní kázně. Pokud by mu vznikla z důvodu Vaší absence škoda, pak se může domáhat – velmi úspěšně – její náhrady z Vaší strany, ato I soudní cestou.

Ivana Spoustová

Honza | 16.10.2007 14:30:27 | Výpověď

Dne 1.5.2006 jsem uzavřel prac.poměr na plný úvazek s Exekutorským úřadem jako vykonavatel.Prac.poměr byl
sjednán na dobu určitou ,danou dobou spolupráce klienta,pro nějž jsme prováděli vymáhání pohledávek s ex.úřadem.Ta dosud trvá.Smlouvou jsem měl určen i rajon,kde jsem působil.Dne 15.10.2007 mi zaměstnavatel zaslal výpověď dohodou,kdy by mi měl prac.poměr skončit 30.10.2007.Musím dohodu přijmout?
Co by jste mi poradili?
S pozdravem Honza

Odpověď:

Pokud je určitost doby určena sjednáním např. jako doba soplupráce s klientem, pak Váš pracovní poměr trvá. Dohoda není považována za výpověď, ale za druh ukončení pracovního poměru, na kterém se obě strany dohodnou. Záleží tedy na Vás, zda dohodu přijmete či nikoliv. Pokud ne a zaměstnavatel přesto bude chtít s Vámi pracovní poměr ukončit, pak je na něm, aby Vám dal on výpověď z některých důvodů uvedených v zákoníku práce a nebo počkal do doby ukončení spolupráce s klientem, neboť k jejímu ukončení Váš pracovní poměr take skončí.

Ivana Spoustová

Michal | 16.10.2007 13:33:48 | Placení ZSP a daně

Dobrý den, chci se zepata ohledně ZSP?Sociální pojistné se počítá k důchopdu a není povinné?zdravotní, ano?Do srpna jsem nepracoval a neměl jsem z čeho platit zdrav.poj. atak mi naskočil dluhy, ted mám kolem 7000kč u OZP, jsem OSVČ a začínám mít příjmy, myslíte, že to mohu splácet ten dluh postupně?Kolik jsou penále?A jak je to osvobození od daně?je pravda, že první rok jsem osovobozený,jak to mám chápat?děkuji za odpověď na můj email?Pěkný den

Odpověď:

Tento dotaz se netýká diskriminace na pracovním trhu a proto na něj nelze zodpovědět. Doporučuji obrátit se na příslušné úřady a požádat je o splátkový kalendář tak, aby vám již žádné penále nenaskakovalo a abyste se vyhnul i případným soudním způsobům vymáhání dlužné částky.

Ivana Spoustová

Iveta | 16.10.2007 08:40:01 | Krácení dovolené

Dobrý den, měla bych dotaz. Krácení dovolené zaměstnavatelem. Pracuji podle prac.smlouvy v 3-směnném nepřetr.provoze s nerovnoměrně rozv. prac. dobou a úvazkem 37,5 hod. týdně. Toto je v prac. smlouvě. Od 1.4. t.r. jsme přešli na tzv. 10 a 11 hod. směny (bez přestávek, jinak 11 a 12 hod. směny) v pravid. cyklu 2 denní-2 dny volno, 2 denní a dva dny volno, pak 2 denní a 2 noční a 4 dny volno. Dovolené máme 25 dnů na rok, bez dodatkové. Zaměstnavatel nám tuto dovolenou krátí. Což v praxi znamená, že propočet je zhruba 25 x 7,5 hod. Toto se vydělí 11 hod. Původně to měly být pouze 11 hod. směny (bez přestávek), ale jelikož by zaměst. byli hodinově za obd. 26 týdnů hodně v plusu, tak nám to upravili na výše uvedené 10 a 11 hod. směny.I kdybych výše uvedených 25 dnů pronásobili 11 hod. mám nárok cca 18 dnů. Ale z těchto cca 18 dnů nám již k 30.9. zkrátili zhruba 2-3 dny a do konce roku to budou zhruba ještě 2 dny. Takže z 18 dnů vyčerpáme pouze 13-14 dnů dovolené. Údajně nám počítá dovolenou na dny a hodiny.Je tento postup správný. Ono krácení není nikde na výplatním lístku uvedeno, je nám to připočteno k vyčerpané dovolené. více

Odpověď:

Ano, veškeré účetní doklady zaměstnavatele musí v souladu se zákonem o účetnictví a jinými právními předpisy obsahovat pravdivé údaje. Na postup zaměstnavatele si pochopitelně můžete stěžovat, nejlépe u příslušného inspektorátu práce, který v případě, že shledá jednání zaměstnavatele jako přestupek mu může uložit i poměrně značnou finanční pokutu.

Ivana Spoustová

| 1 | .. | 198 | 199 | | 201 | | .. | 238 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect