Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den mám dotaz jsem teď nezaměstnaná a jsem těhotná.Jsem už sedm měsíců doma a jsem v druhém měsíci těhotenství.Když nenastoupím do práce budu mít nárok na mateřskou?
Odpověď:
Tento dotaz nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu, obraťte se proto na příslušný sociální odbor, který vám sdělí, na jaké dávky mate nárok. Výše mateřské se dále odvozuje i od skutečnosti, zda jste byla řádným plátcem nemocenského pojištění a zda tedy máte na její vyplacení nárok.
Ivana Spoustová
Dcera je těhotná, s otcem dítěte nežije. Ten již na matrice uznal otcovství k nenarozenému dítěti. Prosím, poraďte na co má dcera od otce dítěte nárok ještě před porodem a po porodu. Dcera je v pracovní neschopnosti, takže má pouze nemocenskou. Děkuji za odpověď
Odpověď:
Tento dotaz nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu a proto se jím nemůžeme zabývat. Nad rámec pouze uvádíme, že podle zákona o rodině má nárok na náhradu nákladů spojených s narozením dítěte a dale může požádat, aby otci bylo stanoveno výživné. Při těchto krocích však otcové velmi často požadují, aby byl upraven jejich styk s dítětem či někdy dokonce požadují, aby jim dítě bylo svěřeno do péče.
Ivana Spoustová
Dobrý den.
Dovoluji se na Vás obrátit s následujiícím dotazem.
Nastoupil jsem v prosinci (7.12.2006)do pracovního poměru na dobu neurčitou u soukromé společnosti. V princi jsem na přelomu roku měl prac. neschopnost 14 dní (chřipka. V pátek 2.3. 2007 můj nadřízený ( zřejmě s právními pravomocemi....podepisoval mou smlouvu ) mne pozval do zasedačky a řekl mi, že mi končí zkušební doba a že je se mnou spokojen a že odpovídám jeho představě. Toto sezení je určitým rituálem ve firmě u zaměstnanců, kterým končí zkuš doba a tehdy končila asi třem. Během našeho sezení si dělal o všem zápis, který jsem ale nedostal. V sobotu 3.3. 2007 mne srazilo auto a já jsem byl 8 měsíců v prac. neschopnosti..operace atd. Během té doby mi asi po 4 měsících šéf sdělil, že po ukončení prac. neschopnosti se mnou ukončí prac. poměr a že jsem stále ve zkušební době. Kalendářně určitě ano, ale on ji ukončil podle mne sám předčasně oním sezením.
Mám pravdu, nebo ne.
Dále mi napsal mailem, že má obavy z následků mého úrazu. Pak zase, že z org. důvodů už nemá pro mne místo. Přitom na webu společnosti hledají člověkA SMOU KVALIFIKACÍ A NÁPLNÍ PRÁCE.
cO MÁM DĚLAT? více
Odpověď:
Pokud s Vámi bude ukončen pracovní poměr (toto musí být vždy písemně) a vy nebudete souhlasit, můžete požádat soud, aby rozhodl o neplatnosti formy, kterou uplatnil zaměstnavatel. Žalobu však můžete podat k soudu pouze ve lhůtě 2 měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit neplatnou výpovědí. V každém případě si veškerou písemnou komunikaci se zaměstnavatelem schovávejte, abyste měl dostatečné důkazy pro případný soudní spor , včetně dalších podkladů /např. inzerát/.
Ivana Spoustová
Mám dotaz týkající se nemocenské.Nastoupila jsem do práce
a dlouhodobě jsem onemocněla.Chtěla bych vědět zda mi bude vyplácená nemocenská po celou dobu nemoci, nebo zda mi mohou dát ve zkušební době výpověď a já bych byla bez nemocenské.Děkuji za odpověď Ivana
Odpověď:
Pokud jste ve zkušební době, pak nemocenská neplatí jako tzv. ochranná lhůta a zaměstnvatel s vámi může pracovní poměr zrušit.
Ivana Spoustová
Dobry den mam dotaz jestli mam narok na paragraf kdyz ma pritelkyne ceka me dite a chci byt u porodu.popripade jaka dalsi prava mohu vyuzit.predem dekuji
Odpověď:
Pokud budete zapsán v rodném listě dítěte jako otec, pak budete mít všechna práva, která náš právní řád otcům přiznává. Zatím se však den porodu nepovažuje jako omluvená překážka.
Ivana Spoustová
Děkuji Vám za odpověď. Já u zaměstnavatele ale nekonám momentálně žádnou práci dle pracovní smlouvy. Jsem na RD. Ani přesto nemůžu nastoupit k jinému zaměstnavateli?
Odpověď:
Doba strávená na rodičovské dovolené se považuje za překážku v práci a proto Vám zaměstnavatel práci nepřiděluje. Pokud budete chtít nastoupit k jinému zaměstnavateli, pak můžete ; měla byste však svůj stávající poměr ukončit.
Ivana Spoustová
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda je doba strávená na rodičovské dovolené počítána do odpracovaných let. Děkuji
Odpověď:
Ano, tato doba se započítává.
Ivana Spoustová
Dobrý den, prosím o odpověď na můj dotaz. Jsem na RD do 4 let věku dítěte (syn má 3r.a 2m), kterou mi umožnil můj nynější zaměstnavatel. Od ledna 2008 bych chtěla nastoupit do nového zaměstnání. U stávajícího zaměstnavatele budu muset dát 2 měsíční výpověď, která pravděpodobně vyprší až k 31.1.2008. Můžu pracovat u nového zaměstnavatele v době, kdy mi ještě poběží výpověď u stávajícího? Děkuji za brzkou odpověď
Odpověď:
Nemůžete, pokud Váš pracovní poměr trvá, jste povinna práci pro původního zaměstnavatele vykonávat. S původním zaměstnavatelem se však můžete i dohodnout na ukončení pracovního poměru k termínu, který vám oběma bude vyhovovat, což je ve vašem případě k termínu nejpozději 31.12.007. Doporučuji využít tuto možnost.
Ivana Spoustová
Dobrý den, nejsem si jistá, zda sem můj dotaz patří, ale doufám že ano a budete mi moct poradit. V současné době jsem na MD s půlročním synem, ale jsem OSVČ. Problém s naskytl u prodejního řetězce Makro, kam mě odmítají pustit s dítětem.
vkládám jejich stanovisko ke vstupu dětí do Makra
* Jde především o bezpečnost dětí. Centra Makro jsou velkoobchodními sklady s vysokou obrátkou ohromného množství zboží, které se prodává ve velkých objemech a ve velkých baleních - po kartonech, přepravkách a paletách. Zboží přijímáme od dodavatelů nejen v noci, ale i po celou dobu prodeje a v podstatě okamžitě ho rozvážíme vysokozdvižnými vozíky do jednotlivých oddělení, kde jej zakládáme do prodejních regálů nebo celé palety skladujeme ve vyšších patrech regálů. Centra Makro jsou v tomto ohledu srovnatelná s expedičním oddělením velké továrny.
Myslím, že je přeci na rodičích, jak si svoje děti ohlídají, Půlroní dítě přci nikde samo nepobíhá a neleze. navíc nevidím rozdíl mezi 12 a 13 ti letým dítětem, jedno tam nesmí a druhé může.
více
Odpověď:
Domnívám se , že v daném případě tento řetězec své opatření zdůvodňuje bezpečností dětí. Šlo by však úspěšně namítat, zda způsob prodeje je pro další osoby bezpečný, například nejen pro dospělé, ale třeba pro děti, které již věkovou hranici, od které je vstup možný splňují a nakolik je konkrétní 12leté dítě odlišné od dítěte, kterému k dosažení této věkové hranice chybí třeba jen jeden den. Tento dotaz nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu, což tvoří obsahový rámec naší poradny,proto se jím nemůžeme podrobněji zabývat. Doporučuji proto obrátit se na společnosti či poradny, jejichž obsahovou náplní je poskytovat poradenství pro ochranu spotřebitele.
Ivana Spoustová
Dobrý den,chtěla bych se Vás zeptat.Od 2.1.07 jsem v pracovní neschopnosti,která doposud trvá a průměr na dovolenou mě byl vypočítán ze svátku 1.1.07 je to v pořádku?Nebo mám mít ten stejný průměr jako jsem měla od 1.10.06 až po 31.12.06 Děkuji za odpověd´Jarmila
Odpověď:
Nárok na dovolenou se odvozuje vždy za příslušný kalendářní rok, tedy od 1. ledna příslušného roku.
Ivana Spoustová
Dobrý den, dne 31.10.2007 jsem podala zaměstnavateli výpověď dle §51 zák.práce tzn. s 2 měsíční výpovědní lhůtou. Týden poté jsem zjistila, že jsem těhotná. Můžete mi prosím poradit, pokud bych stahovala výpověď, zda ji musí zaměstanavatel přijmout? Ptám se z toho důvodu, že už si zaměstanavatel hledá za mě náhradu a asi nebude ochoten mé žádosti vyhovět. Bylo by pak dalším možným řešením jít na nemocenskou-rizikové těhotenství a následně přejít na mateřskou? Předem moc děkuji za radu.
Odpověď:
Pokud zaměstnavatel vaši výpověď přijal, pak skutečně není povinen vzít vaši výpověď zpět.
Případné rizikové těhotenství závisí na Vašem konkrétním zdravotním stavu, který posoudí váš odborný lékař, toto hodnocení zcela přesahuje rámec naší právní poradny.
Ivana Spoustová
Dobry den,
obracim se na vas s pravni radou.
Muj pritel minuly rok ukoncil, po radne dohode s majitelkami, pracovni pomer ve firme, ktera sla diky konani jejich majitelek do exekuce. Po dlouhych tahanicich a neodpovidani na sms ci telefon jsou mu majitelky dodnes dluzny penize za 1 mesic a doposud s nim nebyl rozvazan pracovni pomer(jakoukoli pisemnou formou). Pritel od te doby pracuje na ZL.
Muzete mi prosim poradit, jak v tomto pripade postupovat ?
Dekuji predem za ochotu
katchaba
Odpověď:
V tomto případě doporučuji zaměstnavatele vyzvat k úhradě dlužné částky a pracovní poměr ukončit. Zaměstnanec má právo v případě, že mu není mzda vyplacena, ukončit pracovní poměr se zaměstnavatelem okamžitě. Upozorňuji totiž na skutečnost, že pokud pracovní poměr nebyl ukončen, je zaměstnanec, tedy váš přítel, povinen práci pro zaměstnavatele vykonávat; pokud ji nevykovává a zaměstnavateli vznikne v důsledku jeho nečinnosti škoda, může po zaměstnanci požadovat její náhradu.
Ivana Spoustová
Dobrý den.
Ukončil jsem pracovní poměr ještě ve zkušební době.
Vztahuje se nějaká ochranná lhůta pro případ, že bych další den šel na nemocenskou?
Mám na ní nárok?
Moc děkuji za odpověď.
Odpověď:
Na nemocenskou máte nárok, výše a způsob výplaty nemocenského pojištění se řídí příslušnými ustanoveními zákona o nemocenském pojištění. Vzhledem k tomu, že tento dotaz nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu , nemůžeme Vám poskytnout konkrétnější odpověď.
Ivana Spoustová
Dobrý den mám dotaz jsem nemocná už dva měsíce a ještě nejméně 2 budu. V práci mi vyhrožují. Mám strach že mě vyhodí vím že z důvodu nemoci to zákoník práce nedovoluje ale můžou udat i jiný důvod. Ctěla bych se ještě zeptat když s tím nebudu souhlasit a nepodepíšu se na ukončení poměru jestli to budeplatné nebo ne.Děkuji Kopecká
Odpověď:
Zaměstnavatel Vám může dát výpověď jen z důvodů vymezených v zákoníku práce (konkrétně ustanovení § 52 zákoníku práce) a výpovědní důvod nesmí být dodatečně měněn. Pokud tedy nebudete s důvodem souhlasit, můžete se obrátit na soud se žalobou, která případnou neplatnost výpovědi potvrdí. Ukončení pracovního poměru je také možné dohodou, pak pracovní poměr končí k termínu, na kterém se obě strany dohodnou. Pokud se se zaměstnavatelem na ukončení pracovního poměru nedohodnete, pak nebudete podepisovat ukončení pracovního poměru, ale můžete pouze svým podpisem potvrdit převzetí výpovědi.
Upozorňuji v této skutečnosti ještě na ustanovení § 53 odst. 1 zákoníku práce, podle kterého zaměstnavatel nesmí dát zaměstnavateli výpověď v ochranné době, což je mimo jiné i doba, kdy je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným, pokud si tuto neschopnost nepřivodil nebo pokud nevznikla jako bezprostřední následek opilosti nebo zneužití návykových látek.
Ivana Spoustová více
Dobrý den.
Mám smlouvu na dobu určitou do 31.12. 2007. Pracuji u zaměstnavatele již 4 roky. Zjistila jsem, že jsem těhotná a zaměstnavatel mi nechce prodloužit pracovní smlouvu do nástupu na MD. Termín porodu mám 12. 4. 2008. Jak mám postupovat? Pokud bych odešla před ukončením PP na nemocenskou, jsem v nějaké ochranné lhůtě? Bude mi zaměstnavatel nemocenskou platit až do nástupu na MD? Nemusím se hlásit na pracovní úřad? Bude mi platit MD?
Někde jsem četla, že pokud je zaměstnanec v zaměstnání více jak 270 dní a nastoupí na nemocenskou před ukončením pracovní smlouvy, je v ochranné lhůtě půl roku a po tu dobu by mu měl zaměstnavatel nemocenskou platit a nemusí se hlásit na pracovní úřad. Je to pravda?
Děkuju za odpověď.
Odpověď:
Tento dotaz nepadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu. Z hlediska zaměstnavatele pouze podotýkáme, že v případě pracovního poměru na dobu určitou končí pracovní poměr uplynutím doby (či události), na kterou je sjednán. Zaměstnavateli není uložena povinnost jej těhotné ženě prodloužit.
Ivana Spoustová
dobrý den jsem ve třetím měsíci těhotenství a zaměstnavatel semnou rozvázal pracovní poměr.Chci se zeptat jestli to finančně ovlivní mateřskou dovolenou.Děkuji za odpověd.
Odpověď:
V daném případě záleží i na způsobu ukončení – zdůrazňuji, že zaměstnavatel nemůže dát těhotné ženě výpověď. Výše mateřského příspěvku se odvozuje z výše mzdy.
Ivana Spoustová
Dobrý den jsem na mateřské dovolené a pokud se budu chtít vrátit až po 2 letech zpět do firmy je povinnen mně zaměstnavatel držet stále stejnou funkci nebo mně zamněstnat,ale na jiné funkci.Děkuji a přeji pěkný den
Odpověď:
Po návratu z rodičovské dovolené je zaměstnavatel povinen zařadit vás na místo odpovídající pracovní smlouvě, nikoliv na Vaší původní pozici.
Ivana Spoustová
Chtěla bych se zeptat, dokdy musí být vyplaceno měsíční odstupné. Týká se to moji mamky, které byl ukončen pracovní poměr 31.12.2006, a do dnešního dne ji odstupné nebylo vyplaceno. A bývalý zaměstnavatel tvrdí, že to může trvat i 10 let, což se nám nelíbí. Potřebovali bychom poradit jak máme pokračovat. Děkuji Simča
Odpověď:
Odstupné se vždy vyplácí v nejbližším výplatním termínu stanoveném u zaměstnavatele pro výplatu mzdy , pokud není dohodnuto jinak. Pokud se tedy Vaše maminka se zaměstnavatelem nedohodla jinak, pak je odstupné splatné. Měla by jej tedy písemně vyzvat k jeho zaplacení a dále i k zaplacení úroků, které jí z důvodu prodlení zaměstnavatele vznikly. Má možnost podat i stížnost na příslušný inspektorát práce a dále se domáhat zaplacení dlužné částky prostřednictvím soudní žaloby.
Ivana Spoustová
Dobrý den,v lednu 2008 budou synovi 2 roky, do práce tedy nenastupuji.Až v jeho třech letech.Jak vysoká bude v příštím roce rodičovská dovolená? Děkuji
Odpověď:
V této souvislosti sledujte, prosím, naše webové stránky. Předpokládám, že máte na mysli výši rodičovského příspěvku; ten je zatím stanoven tak, že pokud bude k 1. 1. 2008 dítě mladší než 3 roky ale zároveň starší než 21 měsíců, bude rodič do jeho 3 let pobírat rodičovský příspěvek v částce 7 600 Kč a pak do 4 let částku 3 800 Kč.
Ivana Spoustová
Dobrý den!
Mám tříletou dceru, pobírám rodičovský příspěvek(dceru hlídá babička) a před rokem jsem se vrátila do zaměstnání. Chtěla jsem se zeptat, kdyby dcera byla nemocná, jestli bych měla nárok ošetřování člena rodiny-dcery nebo ne. Na úřadě SSP říkají že ne a na OSSZ zase ano. Takže nevím. Děkuji moc za odpověď. Iveta
Odpověď:
Domnívám se, že ano, byť dle mého názoru zákon tuto situaci výslovně neupravuje. Protože je vám umožněno být v zaměstnaneckém poměru, který je upraven zákoníkem práce, pak vám náleží i náhrada mzdy po dobu, kdy se staráte o dítě mladší deseti let či osobu blízkou.
V této záležitosti je s největší pravděpodobností možný i jiný výklad zákona, proto v případě, že vám tento nárok nebude rozhodnutím příslušného správního orgánu či postupem zaměstnavatele poskytnut, můžete se na nás znovu obrátit s konkrétním výkladem na naší právní poradnu.
Ivana Spoustová