Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Pavla | 22.12.2007 10:31:12 | Pracovni smlouva

Po materske dovolene nastupuji do zkraceneho 6hod pomeru kde mne byla predlozena prac. smlouva ve ktere jsi zamestnavatel udava pozadavek-PRI ROZVAZANI PRAC.POMERU JE ZAKAZANO PO DOBU 1ROKU NASTOUPIT DO FIRMI VE STEJNEM OBORU(OCNI OPTIKA) Je to mozne podle zakoniku prace ?dekuji

Odpověď:

Ano, jedná se o tzv. konkurenční doložku, jejíž náležitosti podrobně popisuje ustanovení § 310 zákoníku práce. Vzhledem k tomu, že tento dotaz nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu, odkazuji vás na příslušné ustanovení zákoníku práce.

Ivana Spoustová

Renata Koubková | 20.12.2007 11:44:22 | propuštění pro nadbytečnost

V dubnu 2007 byla zrušena má funkce vrchní sestry,s tím , že zaměstnavatel přislíbil , že se nejedná o propuštění pro nadbytečnost , ale že se mnou nadále počítá do výjezdové skupiny.Upozorňovala jsem ho , že počet sester je po mém zařazení do výjezdu vyšší než by měl být o můj úvazek.Bylo mi řečeno,že se to v průběhu roku nějak vyřeší , ale nevyřešilo.V té době mi dal podepsat dodatek k pracovní smlouvě,kde krom pracoviště Turnov bylo napsáno a Semily.Neměla jsem možnost tento dodatek nepodepsat,protože jsem si uvědomovala , že bych mohla obdržet výpověď.Nyní několik dní dní před vánoci zaměstnavatel oznámil,že buď jeden z nás dobrovolně odejde pracovat do Semil nebo Českého Dubu,nebo jednoho z nás určí a pokud odmítneme dostaneme výpověď pro nadbytečnost.Zeptala jsem se dle jakých kritérií tuto osobu určí, bylo mi sděleno , abych si přečetla smlouvu. Jasně mi koordinátor naznačil ,kdo to bude.Udivilo mne , že vůbec nepřemýšleli o tom , že zde pracuje jedna sestra , která nesplňuje vzdělání a má zkrácený úvazek.Pracuji na záchranné službě od roku 1995, splňuji veškeré podmínky k výkonu práce. více

Odpověď:

Zaměstnavatel bohužel v souladu se zákoníkem práce postupuje, neboť podepsání dodatku smlouvy mu dává možnost po Vás požadovat, abyste práci plnila v místě, které je ve smlouvě určené tedy v Semilech. Pokud by se u soudu prokázalo, že smlouva či její dodatek byl podepsán v tísni (tedy pod nátlakem) a za nápadně nevýhodných podmínek, pak by mohla být smlouva uznána za neplatnou. Obdobné žaloby však nebývají úspěšné.

Ivana Spoustová

20.12.2007 06:51:07 | dutka

Dobrý den,
mám na Vás dotaz mám udělit zaměstnanci na pracovišti
dutku anevím ,jak to správně formulovat.Jedná se dlouhodobé porušení pracovní kázně,agresivity vůči nadřízenému a spolupracovníkům.Chtěla bych ,aby to mělo všechny potřebné náležitosti.
Děkuji

Odpověď:

V daném případě je třeba specifikovat naprosto konkrétně v jakém období a vůči komu se zaměstnanec podobného jednání dopouštěl a jeho chování podrobně popsat. Závěrem by mělo být formulováno, ž pokud zaměstnanec se bude i nadále obdobným způsobem chovat, může s ním být pracovní poměr ukončen. Dále bych Vás ráda upozornila, že jednání zaměstnance, které popisujete by - bez ohledu na pracovněprávní poměr – mohlo naplnit i skutkovou podstatu přestupků (např. proti občanskému soužití) či dokonce trestného činu. Pokud je situace neúnosná můžete se bránit i touto cestou.

Ivana Spoustová

Karolina | 19.12.2007 20:58:00 | ukončení prac. poměru

Dobrý den,kdyz nastoupim na nemocenskou z duvodu rizikoveho tehotentsvi a mam pracovni smlouvu na dobu urcitou (s tim ze se mi pote prodlouzi na neurcito) muze mi zamestnavatel dat v teto dobe vypoved? Budu mit narok na rodičovsky prispevek?

Odpověď:

Pokud jste těhotná, pak vám zaměstnavatel nesmí dát výpověď z pracovního poměru. Pokud je však smlouva uzavřená na dobu určitou, pak uplynutím této lhůty Váš pracovní poměr skončí bez ohledu na Váš aktuální stav. Zaměstnavatel tedy nemá obecně uloženou povinnost Vás dále zaměstnávat. Nárok na rodičovský příspěvek Vám tím pochopitelně nezaniká.

Ivana Spoustová

Alžběta | 18.12.2007 18:46:09 | Ochraná lhůta v těhotenství

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Pokud jsem podala výpověď a byla jsem již těhotná a následně jsem nastoupila na ÚP, zda se mě i nadála týká šestiměsíční ochraná lhůta a na koho napsat neschopenku na ÚP nebo bývalého zaměstnavatele? Děkuji za odpověď

Odpověď:

Těhotenství nemá na ukončení pracovního poměru výpovědí z Vaší strany vliv, proto tento dotaz nespadá do oblasti naší právní poradny. Přesto, pokud budete uznána práce neschopnou, informujte se na úřadu práce či orgánu sociálního zabezpečení , kdo vám bude případné dávky nemocenského pojištění vyplácet.

Ivana Spoustová

agnes | 16.12.2007 14:53:38 | dovolená

Dobrý den,chci se zeptat zda je normální,že svůj den dovolený,kterou jsem si nevybrala minulý měsíc z důvodu malého počtu personálu,musím vybrat v den svého volna mezi čtyřmi dvanácti hodinovými směnami.Děkuji za odpověd

Odpověď:

Podle ustanovení § 217 odst. 1 zákoníku práce určuje dobu čerpání dovolené zaměstnavatel podle čerpání dovolené zaměstnavatel, vždy je však povinen přihlížet nejen ke svým provozním důvodům , ale i k oprávněným požadavkům zaměstnance. Jednání zaměstnavatele je tedy v souladu se zákonem.

Ivana Spoustová

Bára | 13.12.2007 09:59:01 | odstupné po MD

Dobrý den, chtěla jsem informaci ohledně návratu do práce po MD.21.12.2007 budou synovi 3roky.Chtěla jsem se vrátit do původního zaměstnání kam od synova 1roku chodím brigádně.Bohužel mi bylo sdělěno,že mé místo je obsazeno a adekvátní místo pro mne není,jen místo nižší kvalifikace,které jsem odmítla.Firma mi nabídla výpověď z organizačních důvodů s 3měs. odstupným (já jsem našla,že je 5měs.odst).Chtěla jsem se optat jestli výpověď z organizačních důvodů a výpověď pro nadbytečnost je to stejné a jaké jsou ohledně odstupného v tomhle případě rozdíly.Mockrát děkuji za odpověď B.

Odpověď:

V případě výpovědního důvodu organizačních změn i nadbytečnosti je odstupné stejné, náhrada mzdy vám náleží i po dobu výpovědní doby, která je dvouměsíční. Pracovní poměr můžete ukončit i dohodou za současného vyplacení odstupného, bude-li jeden z těchto výpovědních důvodů součástí dohody.

Ivana Spoustová

Novak | 13.12.2007 02:35:30 | Nevyplacená mzda a nemoc.dávky

Dobrý den,
Měl bych prosbičku.Jsem na neschopence po operaci.A zaměstnavatel mi nevyplatil mzdu,ani nemocenské dávky za poslední měsíce.Je to větší organizace nad 100lidí,tak si určité věci dělaj dle svých zájmů.
Insolventní firma neni.A pokud se ozvu,maj dobrý právníky,letos jeden konkurz,spor už firma vyhrála.
Co v této situaci mohu dělat? Děkuji za odpověd.

Odpověď:

Na vyplacení mzdy máte právní nárok, požádejte tedy zaměstnavatele o její vyplacení s tím, že budete v případě prodlení požadovat i platbu úroků vypočtených z dlužné částky.

Ivana Spoustová

Luftak22 | 12.12.2007 17:44:38 | Jen dotaz

Dobrý den.Touto cestou bych se chtěl zeptat,pracuji ve Stavebni firmě a týden sem byl v neschopnosti po te co mi OL dal schopenku sem šel,druhý den opět k jinemu lekaři a dostal sem razítko,s tohoš už obě části tý neschopenky měl už muj zaměstnavatel,a oběvil se problem zaměstnavatel mi zdělil že pokud nedostane to razitko tak mi tu neschopenku neodevzdá na socialku je tohle možné?že kvuli razitku neodevzdá neschopenku?Děkuju za odpověd

Odpověď:

Poukaz při ošetřování člena rodiny má předepsané náležitosti, lékař, který vám pracovní neschopnost ukončil by měl ztvrdit její ukončení svým podpisem i razítkem.

Ivana Spoustová

Jitka | 12.12.2007 11:14:55 | nemoc

Mám sjednanou práci na dobu určitou od 1.2.2007 do 31.12.2007 u malé organizace. Jsem již třetí měsíc nemocná, zaměstnavatel mi asi smlouvu neprodlouží. Jak je to s pokračováním nemocenské a co nevybraná dovolená? Musí mi dát zaměstnavatel vědět, že pracovní poměr končí? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Váš pracovní poměr skončí automaticky uplynutím doby, na kterou byl sjednán. Pracovní neschopnost závisí na vašem zdravotním stavu, nikoliv na způsobu ukončení pracovního poměru. Nárok na dovolenou, kerý vám vznikl vám bude proplacen.

Ivana Spoustová

Jan | 11.12.2007 23:04:07 | Dovolená

Dobrý den chtěl jsem se zeptat mám nárok na 25 dnů dovolené a zajímalo by mě kolik dnů dovolené mě může nařídit můj zaměstnavatel .Děkuji za odpověď

Odpověď:

Nástup na dovolenou určuje zaměstnavatel v souladu se svým provozním záměrem a podmínkami, vždy je však povinen umožnit čerpání v souvislé délce alespoň 14 dnů. Takto může „rozhodovat“ o celé délce dovolené.

Ivana Spoustová

Lucie Trojanová | 11.12.2007 21:43:14 | Ukončení pracovní smlouvy

Dobrý den,
od 5.11.07 jsem na v pracovní neschopnosti kvůli vážnějším problémům v těhotenství. Než jsem ji nastoupila předběžně jsme se s mým zaměstnavatelem v říjnu 07 domlouvali, že bych z důvodu ukončení VŠ a snahy hledat si práci v oboru ukončila prac. poměr ke konci listopadu 07.Že jsem těhotná jsem ještě netušila a výpověď jsem také už nestihla podat. Zaměstnavatel by byl rád, kdybych odešla, ale výpoveď mi v ochranné lhůtě pravděpodobně dát nemůže. Ráda bych dostála svého závazku, pokud by to nemělo nějaký výrazný negativní vliv na budoucí vyplácení mateřské dovolené atd. Také netuším, jak postupovat po ukončení prac. poměru, jestli se vůbec lze během prac. neschopnosti nějakým způsobem přehlásit na úřad práce atd. Předem moc děkuji za odpověď. Lucie

Odpověď:

Pokud pracovní poměr ukončíte, pak se na úřad práce můžete přihlásit po skončení pracovní neschopnosti. Pracovní poměr můžete pochopitelně i jako těhotná ukončit dohodou k termínu, který vám i zaměstnavateli bude vyhovovat.

Ivana Spoustová

JANA | 11.12.2007 20:48:42 | PROPUSTKY

JAK SE BUDOU PROPLACET PROPUSTKY V ROCE 2008 JESTLI MÁME JEŠTĚ NĚJAKÝ NAROK NA PROPLÁCENÍ A KOLIK HODIN DIKY

Odpověď:

Tento dotaz nelze zodpovědět bez dalších informací, není zřejmé čeho se „propustky“ týkají. Přesto se domnívám, že tento dotaz nespadá do oblasti rovných příležitostí na pracovním trhu a nespadá tedy do rámce naší právní poradny.

Ivana Spoustová

TOM | 11.12.2007 11:59:17 | Paragraf

Chtěl bych se zeptat. Přítelkyně bude rodit a mě zajímá jestli mam nárok na paragraf o uvolnění z práce? Děkuji a přeji hezký den.

Odpověď:

V daném případě, pokud jste otec dítěte, můžete zaměstnavatele požádat o pracovní volno, právní nárok však na něj nemáte.

Ivana Spoustová

laffittka | 11.12.2007 11:52:26 | odchod ze zaměstnání

Dobrý den,chtěla bych poradit co mám dělat...Pracuji u firmy od 8. 8. 07, ale od 4. 12. 07 bez udání důvodu nechodím do práce. Zaměstnavateli jsem poslala dohodu o ukončení prac. poměru ke 4. 12. 07 Dodnes se mi neozval. Vím,že mám v práci už několik "áček" za neomluvenou absenci. Hrozí mi ze strany zaměstnavatele nějaký postih? Jak se nyní mám zachovat? Děkuji za odpověď

Odpověď:

Váš pracovní poměr doposud nezanikl – máte tedy stále práva ale i povinnosti zaměstnance. Pokud svým jednáním – tedy nechozením do zaměstnání způsobíte svému zaměstnavateli škodu, může po vás požadovat její náhradu. Měla byste se se zaměstnavatelem dohodnout na řešení této situace včetně ukončení pracovního poměru, které bude v souladu s právem.

Ivana Spoustová

Lucie | 10.12.2007 21:44:35 | prosba

dobrý den,
prosím o pomoc, jak se mám bránit, když kolegyně (50let)mi schválně dává jiné časové termíny než mají být, schválně říká nesmysly abych pracovala ve stresu. Učíme ve školství.Vedení jsem to oznámila. Různé podvody a lži dělá tak, aby si jich druhý nevšiml.Důvodem bylo - mé ukončení VŠ.(Mgr)
Kolegyně má v práci dobré postavení,ona si je toho vědoma, tak jí vše prochází. Posílá si sama děkovné dopisy a různé pochvaly, aby před vedením byla jedině ona za hvězdu.
Za Vaši odpověď děkuji
L.V

Odpověď:

V daném případě Vám dle mého názoru nezbývá nic jiného, než vedení opakovaně upozorňovat na její chování. Pokud se týká Vaší konkrétní spolupráce, pak doporučuji, abyste o veškerých pokynech a plněních vedla písemnou vičenci, aby bylo zřejmé, zda termíny dodržujete či proč nebylo možné je splnit.

Ivana Spoustová

eliska | 10.12.2007 19:29:33 | rozvod

dobry den, muj pritel se rozvadi uz tri roky jeho zena byla nezvestna a proto se rozvod neuskutecnil, jelikoz se jeho manzelka k rozvodu nedostavovala, ted jsem navic zjistila, ze porodila dite tzn.,ze jeho otec je automaticky preveden na manzela, jak uspisit rozvod a urceni ditete?? Dekuji Jonasova

Odpověď:

Tento dotaz nespadá do oblasti rovných příležitostí a jeho zodpovězení přesahej rámec právní poradny. Jeho zodpovězení vyžaduje nejen podrobnější informace, ale i několik řešení – rozvod, žaloba na popření otcovství – ta musí být podána do 6 měsíců od narození dítěte a další. Doporučuji proto kontaktovat advokátní či jinou právní poradnu.
Můžeme vám dát kontakt na advokátní koncipientku Mgr. Spoustovou – e-mail ivanaspoustova@seznam.cz, která se rodinným právem zabývá.

Ivana Spoustová

Lenka | 10.12.2007 11:19:10 | propustka

Dobrý den, zajímá mě na kolik hodin mám nárok placené propustky, když můj obvodní lékař je vzdálen od místa zaměstnavatele cca 30 kilometrů. Děkuji.

Odpověď:

Zaměstnavatel omluví pouze nezbytně nutnou dobu, která závisí i na skutečnosti, zda můžete absolvovat vyšetření ve svém volném čase v závislosti na rozvržení pracovní doby (práce ve směnách, pružná pracovní doba).

Ivana Spoustová

Janek | 9.12.2007 18:14:19 | nemocenské dávky ve zkušebnídobě

odpracoval jsem v novém zaměstnání 22 dnů a onemocněl jsem. Před nástupen jsem byl OSVČ, ptám se, z čeho se pro mě vypočítávají nemocenské dávky? a kdo je platí? podnik nebo PSSZ? Jedná se o malý podnik. Děkuji za odpověd.

Odpověď:

Tento dotaz nespadá do oblasti naší právní poradny – diskriminace na pracovním trhu, ani s ohledem na obsah dotazu Vám nemůžeme poskytnout relevantní odpověď. U malých firem bývá velmi často plátcem nikoliv zaměstnavatel, ale právě PSSZ. Informujte se proto přímo u zaměstnavatele.

Ivana Spoustová

Kateřina Švarcová | 9.12.2007 17:42:36 | paragraf na dítě

Dobrý den. Mám velké potíže, nemohu zůstat s dítětem doma, bylo by to po druhé za dva měsíce a měla bych starch z propuštění. Nemohu se dopátrat odpovědi na otázku, jak je to s rozvedenými rodiči při paragrafu na dítě. Může můj exmanžel na paragraf když má společný trvalý pobyt s dětmi?

Odpověď:

Otci dítěte může být vystaven poukaz na ošetřování člena rodiny stejně jako vám.

Ivana Spoustová

| 1 | .. | 195 | | 197 | | 199 | .. | 240 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect