Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den, jsem zaměstnaná u a.s. a to na hlavní pracovní poměr s týdenní pracovní dobou 37,5 hod v trojce třídě. Samozřejmě dělámm i přesčasy, které mi jsou převáděny na tzv. časové konto. Ráda bych věděla jaká je moje minimální mzda. Myslím si že ve skutečnosti je mi vyplácena nižží než-li má. A týká se to i převodu přesčasů na časového konta, kdy je v tomto případě hodinová mzda pokaždé jiná, což mi není známo z jakého důvodu. Děkkuji Eliška
Odpověď:
Vaše minimální mzda nemůže být nižší než mzda stanovena vládním nařízením. V současné době základní sazba minimální mzdy pro stanovenou týdenní pracovní dobu 40 hodin činí 8 000 Kč za měsíc nebo 48,10 Kč za hodinu.
Ivana Spoustová
Dobrý den,chci se zeptat,pokud ukončím prac. poměr,do kolika dnů bych se měla registrovat na úřadu práce?
Odpověď:
Na úřadu práce se můžete registrovat již následující den po ukončení pracovního poměru.
Ivana Spoustová
Pracuji v ukolové mzdě a zajímalo by mne zdali je zaměstnavatel povinen platit příplatky za práci přesčas a o svátcích a sobotách.Děkuji.
Odpověď:
Ano, příplatky za práci přesčas a o svátcích náleží zaměstnanci bez ohledu na „druhu“ mzdy.
Ivana Spoustová
Dobrý den, jsem zaměstnána u společnosti od 8. 8. 07 Dojíždím vlastním autem, ale od ledna 08 již tuto možnost mít nebudu.Jinak se do práce nemohu dostat, proto chci ukončit prac. poměr dohodou (tedy nejpozději k 31. 12. 07). Mám nějakou naději, že mě zaměstnavatel z tohoto důvodu vyjde vstříc, nebo má právo mě nařídit dvouměsíční výp. lhůtu i přes to, že se do zaměstnání nebudu mít jak dostávat? Děkuji za odpověď. Basiková
Odpověď:
Dohoda je projevem shodné vůle obou stran, což znamená, že obě strany vysloví s jejím obsahem souhlas. Na její uzavření však není právní nárok – pokud se se zaměstnavatelem nedohodnete, nezbývá vám než ukončit pracovní poměr výpovědí.
Ivana Spoustová
Dobrý den, vrátila jsem se zpět do zaměstnání z rodičovské dovolené v synových dvou letech. K mému překvapení jsem se dozveděla, že mi byl odejmut osobní příplatek (osobní hodnocení), které před odchodem na MD na netvořil zanedbatelnou položku mého platu. Po návratu z rodičovské dovolené tedy pracuji za tarifní mzdu s tím, že osobní příplatek mi bude navržen později s ohledem na můj výkon. Vím, že na osobní příplatek nemám právní nárok , ale cítím se být tímto přístupem diskriminována, nebot dle dostupných informací je osobní příplatek standardně odebírán v případech porušení pracovní kázně, či zhoršení pracovního výkonu. Mám za to, že tím, že jsem porodila dítě jsem snad pracovní kázen v žádném směru neporušila. Naopak pracovala jsem po celou dobu těhotenství bez jediného dne v PN, vykonávala jsem samostatnou koncepční práci, ve které nyní po návratu z rodičovské dovolené pokračuji a přímí nadřízení jsou s mou prací (dle jejich slov) nadmíru spokojeni .... Chci se zeptat jestli se jedná o diskriminaci na trhu práce. Děkuji moc za odpověd
Odpověď:
Pokud osoby, které se nacházejí ve srovnatelné situaci – např. pracovníci, kteří nově nastoupili nebo pracovníci, kteří se vrátili po delší době také nemají přiznané osobní ohodnocení ze stejných důvodů, pak se o diskriminace s velkou pravděpodobností jedná. Pokud je jeho nepřiznání přímo odůvodněno tím, že jste čerpala rodičovskou dovolenou, pak se o diskriminaci jedná.
Ivana Spoustová
Mohu pri cerpani OČR opustit domacnost/pecuji sama o 5-letou dceru/za ucelem nakupu,sportu ci kultury v dobe,ktera spada casove po skonceni me pracovni doby,pokud mam zajistene hlidani?Nemuzu cekat pravni vycitky od zamestnavatele?Dekuji.
Odpověď:
Můžete opustit místo Vašeho trvalého bydliště, poukaz na ošetřování člena rodiny je vázán na osobu, nikoliv na místo pobytu.
Ivana Spoustová
Dobrý den, chtěla bych poradit zda má můj přítel a otec (pěti měsíčního syna), žijící se mnou ve společné domácnosti má nárok na placený paragraf. Musím k zubaři do jiného okresního města a nemám kdo by nám syna pohlídal. Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Ano, má. Rozhodující je, že je otcem dítěte a syn je členem jeho rodiny; skutečnost, že nejste sezdáni nemá žádný význam.
Ivana Spoustová
Dobrý den,
mám velmi závažný problém a prosím Vás o radu. Vedu účetnictví na ŽL nově vznikající firmě (a.s.) a máme mezi sebou uzavřenou místo zaměstnanecké smlouvy, smlouvu o vedení účetnictví. (jinak víceméně jako HPP). Spolupracovat jsme začali dne 16.10.2007 a dodnes jsem nedostala zaplaceno za svou práci (ani kolegové). Vím, částku bych mohla vymáhat apod. Ale jde o jinou věc. Díky tomuto mne vedení(což je jedna osoba) dostala do velkého průšvihu. Protože mám auto na leasing a vzhledem k tomu, že jsem nedostala zaplaceno jsem se dostala do prodlení se splátkou. (předem jsem o tomto zaměstnavatelku informovala). Nicméně pět dí po splatnosti mi přišli domů auto odebrat a hrozí mi doplacení celkové ceny vozu pokud neuhradím částku (včetně nákladů za odvoz vozu ve výši 15.000,- Kč). Tyto problémy mám jen díky tomu, že finance mi zaměstnavatel neposkytl včas a řádně. Co mám teď dělat - peníze nemám do dnešního dne, kdy už zaměstnavatelka ví, že o auto jsem díky ní přišla. A já bych opravdu požadovala - aby náklady za odtah vozu což je 10.000,- uhradila ona a to včas. Dny plynou a po zrušení smlouvy budu muset doplatit zbytkovou cenu vozu tj. 400.000,- Kč. více
Odpověď:
Dobrý den, tento dotaz nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu. Skutečnost, že jste se dostala do prodlení se splátkou pravděpodobně nelze považovat za skutečnost, která by byla v příčinné souvislosti s vyplácením mzdy – na tom, z jakých prostředků budete leasingové splátky hradit jistě nebyla leasingová smlouva založena.
Pokud by se prokázalo, že nezaplacení splátky bylo v příčinné souvislosti s jednáním Vaší zaměstnavatelky, měla byste možnost domáhat se soudní cestou, aby vám nahradila škodu, která vám byla jejím jednáním způsobena.
Protože tento dotaz přesahuje rámec naší právní poradny, doporučuji kontaktovat nějakou advokátní či jinou občanskou právní poradnu.
Ivana Spoustová
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat co mám dělat a jaká jsou má práva.Dala jsem výpovědˇu sokromníka,kde jsem pracovala jako servírka a ta mi zkončila 30.9.2007.Doposud mi ani přez opakované upozornění nebyla vyplacena výplata za poslední měsíc a taktéž dovolená.Bývalý zaměstnavatel mě absolutně ignoruje,vymýšlí si že nemá peníze,přitom ostatní zaměstnanci výplatu dostávají.Snažím se to vyřešit jinou cestou než soudní,protože to může trvat třeba dva roky,než peníze dostanu.Také jsem kontaktovala inspektotát práce,ale tam mi nezaručili,že se tím vůbec budou zabývat.Děkuji za odpovědˇ.
Odpověď:
Na inspektorát práce pošlete písemnou stížnost a tento úřad je pak p o v i n e n se Vaší stížností zabývat. Jeho postup pak může posoudit i například Veřejný ochránce práv. Bohužel, jinou možnost než domoci se svých práv než cestou soudní, v daném případě nemáte.
Ivana Spoustová
Mám nejnižší plat ze všech řidičů tramvají. Inspektorát práce mi odpověděl, že je vše v pořádku, neboť základní plat máme všichni stejný. Ostatní složky platu jsou prý v kompetenci mého nadřízeného a záleží jenom na jeho subjektivním hodnocení.A proto,že se mě můj nadřízený nemůže zbavit jinak, tak to dělá alespoň takto. Nový řidiči mají daleko větší platy než já. Jezdím bez nehod a nemám žádné jiné problémy. Což se nedá o těch lépe placených řidičích říci. Zkrátka nejsem šéfův kamarád.Jeden taky špatně placený řidič v létě z podniku odešel,za měsíc se vrátil zpět a jeho plat se hned zvedl o 600 korun. Nevím co mám dál dělat .Byla jsem u ředitele, slíbil že celou věc vyšetří, ale nic se nestalo,ani žádná odpověď.Jaroslava
Odpověď:
Požádejte ředitele ještě jednou o písemné stanovisko k Vaší stížnosti. Inspektorát práce má na jedné straně pravdu, ale na druhé straně je možné, že jste znevýhodňována i proto, že jste žena, tedy na základě pohlaví. O této skutečnosti je však oprávněn rozhodnout k Vaší žalobě soud, který by vám mohl přiznat i náhradu újmy, která vám byla způsobena.
Ivana Spoustová
Dobrý den,manžel potřebuje odvést svého otce do zdravotnického zařízení dalekého 60km.Má nárok na placené volno,když je to rodinný příslušník?Na jak dlouho má tento nárok.Děkuji za odpověď Jana
Odpověď:
Obávám se, že v daném případě nárok nemá.
Ivana Spoustová
Dobrý den,chci se zeptat na otázku,která mě velice tíží a musím ji řešit co nejdříve.Jsem na mateřské dovolené.ke dni 13.12.2007 budou synovi 3roky.bývalí zaměstnavatel mě požádal o vyjádření jestli nastoupím zpět k němu do zaměstnání.Řekla jsem že ne(měla jsem sehnanou jinou práci),ale ŽÁDNOU VÝPOVĚD JSEM ZATÍM NEPODEPSALA!!!nyní jsem zjistila,že jsem v 5týdnu těhotenství.ruší se tím výpověd a jsou povini mě nadále jakoby zaměstnávat.musím nastoupit na rizikové těhotenství,nebo mohu čerpat dále mateřskou dovolenou či jít pracovat,jak to fnguje v těchto případech.děkuji moc za brzkou odpoved.Ginzlová
Odpověď:
Pokud jste nepodávala výpověď, jste stále v zaměstnaneckém poměru a můžete v případě, že vás lékař uzná v souvislosti s vaším zdravotním stavem práce neschopnou sdělit tuto skutečnost zaměstnavateli. Právní nárok na čerpání rodičovské dovolené je pouze do tří let věku dítěte a po té jste povinna nastoupit do zaměstnání. Záleží jen na zaměstnavateli, zda vaší nepřítomnost v práci omluví až do čtyř let věku dítěte.
Ivana Spoustová
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda má přítel nárok na paragraf, když Já budu v porodnici - každým dnem čekáme miminko, aby mohl být doma s našim 4 letým chlapečkem. Bohužel nemáme nikoho, kdo by se o malého postaral v průběhu této doby a zaměstnavatel mého přítele nám nechce vyjít vstříc ohledně posunutí pracovní doby - tím, že by přítel chodil do práce na 7 hodin do 15h, aby mohl dát malého do školky. Školka má začátek v 6hodin a dříve tam nikdo není. Jsou ochotni přijít maximálně 5.45h, což už přítel musí být na cestě do práce, popřípadě na pracovišti.Děkuji za odpověď
Odpověď:
V daném případě je pro mě velmi zvláštní, že mu zaměstnavatel nechce vyhovět - ten je povinen vyhovět žádosti rodiče o vhodnou úpravu pracovní doby, pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody. Pokud bude syn nemocný, pak má samozřejmě otec dítěte nárok na vydání poukazu na ošetřování člena rodiny a zaměstnavatel je pak povinen jeho nepřítomnost v práci omluvit.
Ivana Spoustová
Výpověď z prac.poměru dle par.52odst.e-ze zdravot.důvodů byl proveden přesně dle paragr.55!! Pracoviště jsem musela opustit z hodiny na hodinu po doruč.roz.prac.poměru/ 2 měsíce výp.lhůta -po celou dobu doma!! na průměru platu - 2roky před odchodem do důchodu.
Odpověď:
Prosím, pokud máte zájem o právní zhodnocení Vaší situace, zformulujte konkrétní dotaz. Z těchto informací mě, bohužel, není zřejmé, jak vám mohu poradit.
Ivana Spoustová
Dobrý den, chci podat k 30.11. výpověď z pracovního poměru. Od 1.2.2008 mám zajištěno nové zaměstnání. Bojím se ale, že až zaměstnavatel výpověď obdrží, že mě ihned propustí. Musí také on dodržet dvouměsíční výpovědní lhůtu?
Odpověď:
Musí. Výpovědní dobu nelze zkrátit ani dohodu ani jednostranným projevem vůle. Můžete se však dohodnout na ukončení k termínu, který vám oběma bude vyhovovat.
Ivana Spoustová
Hezký večer, mohu prosím při rodičovské dovolené nasoupit na poloviční resp. částečný úvazek aniž by jsem stratila mateřskou resp. dle nového zákona rodičovský příspěvek ve výši 3800 kč, jestiže moje dítko bude od tří let navštěvovat školku na čyři hodinky denně? Mockrát děkuji
Odpověď:
Nárok na výplatu rodičovského příspěvku neztratíte, můžete pochopitelně zlepšovat finanční situaci rodiny přivýdělkem a dítě může navštěvovat předškolní zařízení v rozsahu 4 hodin denně event. jste povinna zajistit péči o dítě jinou zletilou osobou.
Ivana Spoustová
Dobrý den, v průběhu tři lete mateřské dovolené jsem v zaměstnání, z něž jsem nastupovla na mateřskou pracovala na 0,5 úvazku, který jsem po půl roce ukončila a pokračovla pouze v mateřské dovolené. MŮj dotaz zní, zda se mi při dalším výpočktu mateřské ( neboť jsem těhotná a termín porodu vychází do tří let mé první dcery)bude vycházet z částečného úvazku který jsem absolvovala během rodičovské nebo z dřívějšího platu, který jsem měla než jsem na první mateřskou nastoupila. Děkuji
Odpověď:
Bude se vycházet z průměrného měsíčního výdělku, který jste dosáhla v posledním kalendářním čtvrtletí.
Ivana Spoustová
Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené, kdy muj syn bude mit z kraje příšího roku 3 roky, avšak jsem zároveň opět těhotná. Rada bych se zeptala pokud mam v tehotenství zdravotné problémy mohu ihned po ukončení tří leté mateřské nastoupit na nemocenskou u stávajícího zaměstnavatele? a to zduvodu udržení si místa? MOckrát děkuji za odpověď
Odpověď:
Na nemocenskou dovolenou resp.být v pracovní neschopnosti můžete pouze tehdy, pokud Vás s ohledem na aktuální zdravotní stav uzná lékař práce neschopným, nikoliv z důvodu „udržení si místa“. Pokud budete práce neschopnou uznána, Váš pracovní poměr trvá.
Ivana Spoustová
Dala jsem výpověď, kterou bych teď ráda stáhla. Dvouměsíční lhůta začíná běžet teprve za týden. Musí zaměstnavatel souhlasit se stažením nebo až když doba začne běžet? Děkuji
Odpověď:
Doručením je výpověď platná, záleží tedy pouze na zaměstnavateli, zda bude souhlasit s tím, abyste vzala svoji výpověď zpět.
Ivana Spoustová
Jsem 2. rok na MD, mám pracovní smlouvu na dobu určitou, končí 31.12.2007. Je pouze na zaměstnavateli, zda mi smlouvu prodlouží? Zatím nastoupit nemohu. Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Ano je. Uplynutím doby, která je v pracovní smlouvě sjednána Váš pracovní poměr skončí, pokud se nedohodnete jinak.
Ivana Spoustová