Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Eva | 20.12.2024 16:57:37 

Dobrý den, jak je to se zajištěním péče o dítě v dětské skupině a nárokem na rodičovský příspěvek? Jsou tam nějaké limity (počet strávených hodin v zařízení apod.?) Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
nárok na rodičovský příspěvek je podmíněn osobní celodenní a řádnou péčí o dítě. U dítěte do 2 let věku nesmí navštěvování jeslí, mateřské školy nebo dětských skupin přesáhnout 92 hodin v kalendářním měsíci, aby byla podmínka osobní celodenní péče o dítě dodržena. Docházka do uvedených zařízení se nesleduje u dětí starších 2 let.
S pozdravem,

Anna Řídká za Gender Studies, o.p.s.

Káťa | 20.12.2024 16:34:46 

Dobrý den, jsem magistra farmacie a aktuálně vyjednávám se zaměstnavatelem návrat do zaměstnání. Není pro mě ale údajně místo na původním pracovišti (pobočka sítě lékáren, která je zároveň v místě mého bydliště). Mám nějakou možnost se bránit, mám nárok na původní místo? Děkuii.

Odpověď:

Dobrý den, pokud se vracíte do práce už po mateřské dovolené, zaměstnavatel Vám garantuje původní pozici na původním pracovišti, ladaže původní práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno. V takovém případě je Vás zaměstnavatel povinen zařadit podle pracovní smlouvy. Pokud se vracíte až z rodičovské dovolené, tam platí, že zaměstnavatel nemá povinnost Vás zařadit na původní práci a pracoviště, ale pouze Vám přidělit práci podle pracovní smlouvy, tzn. práci spadající pod sjednanou pracovní náplň či sjednaný popis pracovní činnosti. Pokud takovou práci nemá, vzniká překážka na straně zaměstnavatele, za kterou Vám náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Po dobu Vámi strávenou na překážkách s Vámi může zaměstnavatel rozvázat pracovní poměr pro nadbytečnost. A ať by tak měl učinit na základě výpovědi nebo dohody s Vámi, trvejte na svém nároku na odstupné podle § 67 zákoníku práce. S pozdravem, Anna Řídká za Gender Studies, o.p.s. více

Marek | 18.12.2024 17:11:11 

Dobrý den, mám další dotaz ohledně osvojení. Nejedná se přímo o MD/RD, snad to nevadí. Můj dotaz: Pokud by se stalo, že bychom museli v průběhu navazování kontaktu s naším budoucím dítětem za ním jezdit do jiného města, musí mě na to zaměstnavatel uvolnit? Budu si muset brát dovolenou (a tím pádem si ji na to "našetřit", ačkoli nevíme, kdy adopční proces vůbec začne), nebo existuje nějaká možnost volna, která s tím počítá? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
okruh a rozsah nárokových důležitých osobních překážek v práci, ať už placených či bez náhrady, je taxativně vymezen zákoníkem práce a Nařízením vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci. Bohužel, právní předpisy pracovní volno z důvodu návštěvy dítěte v procesu osvojení neznají. V každém případě je možné za tímto účelem využít možných podnikových benefitů, jako např. pracovního volna s náhradou mzdy k vyřízení osobních záležitostí. Pokud zaměstnavatel takovýto benefit neposkytuje, nezbývá než čerpat dovolenou.
S pozdravem,

Anna Řídká za Gender Studies, o.p.s.

Marek P | 18.12.2024 16:04:57 

Dobrý den, jsem zaměstnán na HPP a v budoucnu až budeme mít dítě, bych si chtěl zkrátit úvazek z 1,0 na cca 0,6-0,7. Může mi to zaměstnavatel z nějakého důvodu zamítnout nebo mi kvůli tomu snížit hodinovou mzdu?

Odpověď:

Dobrý den,
podle ustanovení § 241 zákoníku práce platí, že z důvodu těhotenství a následné péče o dítě do 15 let máte právo požádat zaměstnavatele o zkrácení úvazku s tím, že Vám v tomto zaměstnavatel vyhoví, ledaže by mu v tom bránily vážné provozní důvody (znemožnění, narušení nebo vážné ohrožení řádného provozu). Snížit Vám hodinovou mzdu zaměstnavatel může pouze na základě Vašeho souhlasu s tímto. Tzn. buďto na základě Vašeho písemného souhlasu se zkrácením úvazku, nebo přímo se snížením výše Vaší hodinové mzdy.
S pozdravem,

Anna Řídká za Gender Studies, o.p.s.

Radka | 11.12.2024 12:41:08 

Dobrý den, jsem na mateřské a zvažuji, že začnu podnikat. Chtěla bych se zeptat, jestli je výhodnější začít při mateřské nebo až při rodičovské? Hlavně z hlediska toho, že mi stát prý vrátí zálohy za první rok podnikání, když nebudu v plusu? A platí to pro mateřskou i rodičovskou stejně? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den, pakliže máte zaměstnavatele a z nemocenského pojištění zaměstnance nyní čerpáte dávku peněžité pomoci v mateřství (PPM), můžete začít podnikat jako vedlejší činnost už nyní. Platí, že OSVČ není povinna platit zálohy na pojistné po celou dobu trvání čerpání PPM. Po dobu pobírání rodičovského příspěvku bude Vaše podnikání evidováno nadále jako vedlejší činnost. Platí, že v prvním roce podnikání na mateřské a rodičovské nemusíte platit žádné zálohy. Pokud během roku podnikání nepřesáhnete rozhodnou hranici pro neplacení sociálního pojištění, která je v následujícím roce 111 737 Kč, na sociálním pojištění nic nedoplácíte a nemusíte ani platit zálohy v dalším roce. Zde doporučuji poradit se blíže na místně příslušné pobočce okresní správy sociálního zabezpečení, případně na místně příslušném územním pracovišti Finanční správy. S pozdravem, Anna Řídká za Gender Studies, o.p.s. více

Martina | 8.12.2024 14:59:30 

Dobrý den, momentálně jsem na rodičovské dovolené se svým prvním dítětem a zároveň si nyní 5. měsícem přivydělávám formou DPP jako projektová koordinátorka. Pokud bych otěhotněla podruhé, počítalo by se mé PPM z výdělku u původního zaměstnavatele před nástupem na 1. mateřskou? Můj pracovní poměr u původního zaměstnavatele stále trvá (jsem tam na dobu neurčitou).

Odpověď:

Dobrý den, pokud za dobu trvání Vašeho původního pracovního poměru nastoupíte na další peněžitou pomoc v mateřství do 4 let věku prvního dítěte, bude se výše peněžité pomoci v mateřství odvíjet od stejného denního vyměřovacího základu, jako tomu bylo při narození předchozího dítěte (§ 19 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění). Pokud byste měla splnit podmínky požadované účasti na nemocenském pojištění i u druhého zaměstnavatele, kde jste výdělečně činná na základě dohody mimo pracovní poměr (u Vás DPP), bude Vám dávka PPM náležet i z této činnosti. V praxi by se Vám v takovém případě sečetly vyměřovací základy a dávka by se Vám vyplácela jen jedna, ale v odpovídající, vyšší výši. S pozdravem,

Anna Řídká za Gender Studies, o.p.s.

Marie N. | 6.12.2024 11:16:47 

Dobrý den, může se mě vedoucí ptát na to, jak dlouho chci být na rodičovské (jsem stávající zaměstnankyně, teď na MD), čeká mě pohovor s vedoucím, jak to bude během RD. Někde jsem slyšela, že ta otázka může být diskriminační, jako když by se mě při nástupu ptali, jestli plánuju mít děti.
Děkuj za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
po dobu čerpání rodičovské dovolené s Vámi zaměstnavatel nemůže rozvázat pracovní poměr (viz § 53 zákoníku práce) a nemůže ani činit opatření v jejichž důsledku by s Vámi bylo nerovně zacházeno pouze z důvodu trvání Vaší rodičovské dovolené (např. nerozesílání firemního newsletteru či nepřiznávání benefitů pouze z důvodu trvání mateřské či rodičovské dovolené), v opačném případě by se skutečně jednalo o diskriminaci. Co se týká délky čerpání rodičovské dovolené, tam platí, že ve své písemné žádosti o poskytnutí rodičovské dovolené, jste v souladu s § 196 odst. 2 zákoníku práce povinna uvést i dobu trvání rodičovské dovolené. Otázku ohledně zamýšlené doby čerpání RD bych tedy nepovažovala předem za diskriminační.
S pozdravem,

Anna Řídká za Gender Studies, o.p.s.

Zuzka | 5.12.2024 11:51:27 

Dobrý den, dozvěděla jsem se, že během prvního půl roku po osvojení dítěte nemáme jako rodiče nárok na žádné dávky na děti, jenom na rodičovskou. Pokud bychom se dostali do špatné finanční situace, můžeme během té doby požádat aspoň o příspěvek na bydlení nebo nějakou jinou pomoc? Děkuji, ZK

Odpověď:

Dobrý den, pokud adoptujete, pak Vám na základě nabytí právní moci rozsudku o osvojení nezletilého dítěte může vzniknout i právo čerpat peněžitý příspěvek v mateřství. Nárok na PPM je samozřejmě i v případě osvojení podmíněn splněním podmínek podle zákona o nemocenském pojištění (především doba trvání účastni na nemocenském pojištění min. 270 dní v posledních 2 letech). Co se týká rodičovského příspěvku, Při adopci staršího dítěte je dobré mít na paměti, že rodičovský příspěvek je možné u dětí narozených od 1. 1. 2024 (včetně) čerpat jen do 3 let dítěte. Coby zákonní zástupci dítěte, legální rodiče, pak můžete žádat o přídavek na dítě. Nárok mají rodiny s příjmem do 3,4násobku životního minima za podmínek stanovených zákonem o státní sociální podpoře. Žádost o přídavek na dítě můžete podat na místně příslušném kontaktní pracovišti ÚP ČR. S pozdravem, Anna Řídká za Gender Studies, o.p.s. více

D.  | 1.12.2024 15:59:27 

Dobrý den, v zaměstnání jsem oznámila, že jsem těhotná a protože pracuji jako ošetřovatelka na psychiatrii v nemají pro mě náhradní práci, a tak mi zadávají různé úklidy atd. Chci se zeptat jakou práci mi mohou přidělovat a jakou už ne?

Odpověď:

Dobrý den, zaměstnavatel je povinen přidělovat vám práci podle pracovní smlouvy, tzn. V souladu se sjednaným druhem práce, který je obvykle specifikován separátně v rámci dokumentu “Popis pracovní činnosti”. Pochopitelně je zaměstnavatel povinen respektovat i Váš zdravotní stav. Proto je zaměstnavatel oprávněn vás převést na jinou práci, pokud vykonáváte zakázanou práci (váš případ) nebo pokud vykonáváte jinou práci, která podle lékařského posudku ohrožuje vaše těhotenství. V případě, že byste dosahovala nižší mzdu v rámci převedení, pak vám náleží doplatek ke mzdě. S pozdravem,

Anna Řídká za Gender Studies, o.p.s.

Erika | 1.12.2024 15:55:35 

Jako studentka řádného denního studia jsem se chtěla zeptat, zda mám nárok na příspěvek v mateřství, pokud splním určité podmínky. V případě, že nárok mám, jaké jsou podmínky pro získání mateřské?

Odpověď:

Dobrý den, jako studentka řádného denního studia máte nárok na peněžitý příspěvek v mateřství (PPM) jen pokud pracujete a pokud jste po požadovanou dobu účastna nemocenského pojištění. To znamená, že musíte mít pracovní poměr nebo jiný pojištěný vztah (například brigádu nebo pokud jste při studiu osobou samostatně činnou). Pokud tuto podmínku nesplňujete, nárok na mateřskou nemáte, protože studenti nejsou povinně pojištěni. Pokud se účastníte nemocenského pojištění, musíte mít alespoň 270 dní pojištění za poslední dva roky před nástupem na mateřskou. Výše PPM se určuje podle vašich příjmů. Pokud nemáte nárok na mateřskou, můžete se informovat o rodičovském příspěvku, který se vyplácí nezávisle na pracovním poměru. Pro konkrétní informace doporučuji kontaktovat pro místně příslušnou pobočku ČSSZ. S pozdravem,

Anna Řídká za Gender Studies, o.p.s.

Dalila | 27.11.2024 10:22:47 

Dobrý den, chci se zeptat, jak se to s plánovanou změnou zákoníku práce od příštího roku, konkrétně jestli mi zaměstnavatel musí držet stejné pracovní místo do 2 let věku dítěte už při mateřské - to by byla změna, oproti současným 6 měsícům? A pokud ano a já během toho období přejdu na rodičovskou, tak po 2.narozeninách dítěte platí, že mi musí dát "jen" práci dle smlouvy?
Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
plánovaná změna zákoníku práce se týká § 47. Nové znění tohoto paragrafu se navrhuje takto:
(1) Zaměstnavatel je povinen zařadit zaměstnance na původní práci a pracoviště, nastoupí-li do práce po skončení
b) mateřské dovolené nebo otcovské dovolené,
c) rodičovské dovolené přede dnem, kdy dítě dosáhne věku 2 let,
...
(2) Pokud původní práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, je zaměstnavatel povinen zaměstnance zařadit podle pracovní smlouvy.

To znamená, že pokud z mateřské dovolené přejdete na čerpání rodičovské dovolené a následně se do práce stihnete vrátit do 2 let věku dítěte, máte od zaměstnavatele garantovanou původní práci a pracoviště, pokud nedošlo k situaci popsané v druhém odstavci.

S pozdravem,

Anna Řídká za Gender Studies, o.p.s.

Petrini | 22.11.2024 15:16:25 

Dobrý den, v červnu mi skončila rodičovská dovolená a v tuto chvíli mám neplacené volno (pobírám rodič. příspěvek) na kterém jsme se ze zaměst. dohodli do konce června 2025 (bohužel nemám neplacené volno písemně potvrzeno - má chyba). Zaměstn. se mnou chce ukončit PP dohodou, projevila jsem i zájem o návrat do práce, což on nemá. protože nemohu být 100% flexibilní s dítětem pro jejich provoz, ani nemá žádnou pozici na částečný úvazek. Ráda bych věděla zda mám nárok na odstupné či je pro mě výhodné podepsat rozvázání PP dohodou. Jsem u zaměstnavatele od roku 2018. Děkuji předem za Vaši odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

po dobu čerpání neplaceného volna po skončení rodičovské dovolené již bohužel nejste chráněna před rozvázáním pracovního poměru ze strany zaměstnavatele. V rozhodování, zda pro Vás je či není možná dohoda o rozvázání pracovního poměru výhodná Vám může pomoct informace, že pokud je se zaměstnancem rozvázán pracovní poměr výpovědí či dohodou z důvodu nadbytečnosti ve smyslu § 52 písm. c), v obou případech náleží zaměstnanci odstupné v zákonné výši podle či ve výši vyšší, pokud je sjednáno v kolektivní smlouvě. Pokud se tedy rozhodnete dohodu podepsat o rozvázání PP podepsat, neměl by v ní chybět odkaz na § 52 písm. c) zákoníku práce spolu s nárokem na odstupné.

S pozdravem,

Anna Řídká za Gender Studies, o.p.s.

Petra | 19.11.2024 11:01:57 

Dobrý den, když nabírám záskok za rodičovskou, musím mu dát smlouvu na dobu určitou? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den, zrušení pracovního poměru ve zkušební době se řídí ust. § 66 zákoníku práce, podle nějž musí být takové rozvázání prac. poměru učiněno písemně s tím, že je možné, aby zaměstnavatel důvod neuváděl. Není však možné, aby s Vámi rozvázal zaměstnavatel pracovní poměr z důvodu těhotenství. To by byla nepřípustná diskriminace. Pokud se tedy domníváte, že toto byl skutečný důvod pro zrušení Vašeho prac. poměru, můžete se bránit v občanském soudním řízení prostřednictvím žaloby na neplatnost zrušení pracovního poměru, ve které byste též nárokovala, aby byly odstraněny následky diskriminačního zásahu a aby Vám zaměstnavatel poskytnul přiměřené zadostiučinění. Důkazní břemeno by v tomto případě leželo na zaměstnavateli. To znamená, že on by musel prokázat, že naopak k diskriminaci nedošlo. Pokud by tedy ke zrušení mělo dojít, písemně oznamte zaměstnavateli, že trváte na pokračování zaměstnání. více

M. | 5.11.2024 14:09:24 

Dobrý den, na základě rozsudku Okresního soudu, bylo svěřeno nezletilé dítě do péče před osvojením v roce 2024. Nezletilé dítě je narozeno v roce 2021. Rodičovský příspěvek byl přiznán, ale pouze do 3 let věku dítěte. Na tuto dávku státní soc. podpory tedy pečující osoba bude mít nárok pouze do konce roku 2024 (pak nezl. dovrší 3 let). Zbývající částka nebude vyplacena. Jedná se o částku přes 200. 000,- Kč. Je možné žádat odstranění tvrdosti zákona? Nezl. dítě bylo narozeno roku 2021, pečující osoba by za běžných okolností měla nárok na rodičovský příspěvek do 4 let věku dítě, nikoliv do 3 let věku dítěte (po novele). Vzhledem k potřebné adaptaci všech členů domácnosti, vzhledem k těžkému období, které si nezl. dítě muselo prožít, není možné bezprostředně po svěření nezl. do péče praktikovat docházení do MŠ. Jak v této situaci postupovat? Je možné v takovém případě zkusit podat žádost na odstranění tvrdosti zákona a požadovat vyplácení rodičovského příspěvku do 4 let věku dítěte, na který by pečující osoba za běžných okolností měla nárok? Předem děkujeme za odpověď. více

Odpověď:

Dobrý den,

ve Vámi popisovaném případu bych se určitě odvolala proti předmětnému rozhodnutí ÚP, případně bych u MPSV žádala o odstranění tvrdosti zákona v této věci. Platí, že pro u dětí narozených do 31. 12. 2023 (včetně) platí, že dávka může být vyplácena až do 4 let věku dítěte, nebo do vyčerpání celkové částky 300 000 Kč. Vzhledem k tomu, že se rodičovský příspěvek pobírá vždy do x let věku dítěte, a ne “na x let”, je zcela legitimní namítat předmětné rozhodnutí, v rámci nějž byl přiznán příspěvek, ale pouze do tří let věku dítěte.

S pozdravem,

Anna Řídká za Gender Studies, o.p.s.

Maruška | 5.11.2024 11:29:06 

Dobrý den, zachytila jsem, že od 1.1. bude možné si jednodušeji vydělávat na DPP či DPČ, ale nedohledala jsem, jestli to bude možné i při mateřské nebo jen při rodičovské a za jakých to bude podmínek? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,

počítá se s tím, že jednodušší možnost přivýdělku zaměstnanců v rámci DPP a DPČ k výkonu stejně druhové vymezené práce co u původního pracovního poměru bude platit pouze po dobu čerpání rodičovské dovolené. Tento institut by měl dle předkladatele MPSV vejít v účinnost spolu s flexi novelou zákoníku práce od 1. 1. 2025. Upozorňuji však, že z daňového hlediska bude pro zaměstnavatele zřejmě administrativně náročnější nově zaměstnávat na dohody mimo pracovní poměr v důsledku novelizace příslušných právních předpisů s účinností od 1. 1. 2025.

S pozdravem,

Anna Řídká za Gender Studies, o.p.s.

Sárí | 5.11.2024 09:48:24 

Dobrý den, ráda bych se zeptala na výpočet peněžité pomoci v mateřství,pokud nastoupim na MD rovnou z RD. Během RD si ale prividelavam na DPČ s výdělkem v běžných měsících převyšujícím 10 000 Kč. DPČ mám u stejného zaměstnavatele jako HPP. Bude se dávka peněžité pomoci v mateřství počítat z HPP, nebo z DPč? Případně lze zařídit (např. Snížením výdělku DPč pod 10 000/mes), aby se dávka počítala z HPP? Na mateřskou dovolenou bych nastoupila do třech let dítěte.

Odpověď:

Dobrý den,
Vaší situaci řeší ustanovení § 19 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění. Pokud k nástupu na dávku peněžité pomoci v mateřství dojde do 4 let věku předchozího dítěte u stejného zaměstnavatele v rámci trvajícího pracovního poměru, porovná se nově zjištěný denní vyměřovací základ (dále jen “DVZ”) s DVZ, který byl použit pro výpočet předchozí PPM. Pro stanovení nové peněžité pomoci v mateřství se použije vyšší denní vyměřovací základ. Výše PPM na další dítě tedy bude odvislá od výdělku dosahovaného v rámci Vašeho pracovního poměru před odchodem na první mateřskou, ne od současného přivýdělku.

S pozdravem,

Anna Řídká za Gender Studies, o.p.s.

Anonymní | 1.11.2024 19:17:31 

Dobrý den,

Jsem studentkou PhD studia, měla bych končit v srpnu 2025. K tomu mám nepravidelně malé úvazky (0.5 na cca pul roku na jiné univernite, 0.2 od tohoto měsíce na univerzitě kde dělám doktorát, a 0.23 taky skrz stejnou univerzitu, ale z jiného oddělení, k tomu nějakou dohodu jinde, ale před pulrokem jsem nikde úvazky neměla, jen phd studium. Než jsem však na toto studium nastoupila před cca 3 rokama po škole jsem jeden rok pracovala (taky na univerzitě). Mám v tom guláš, jak by se to pak posuzovalo, a jestli by se dokončené PhD studium počítalo do mateřské a z čeho by se pak vlastně samotná mateřská počítala. Nejspíš to souvisí s placením sociálního, ale i tak moc tomu nerozumím, jak by se třeba počítalo, zda jsem měla potřebný počet hodin za poslední 2 roky...

Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,

nárok na peněžitou pomoc v mateřství máte v případě, že jste za poslední 2 roky před nástupem na mateřskou odváděla nemocenské pojištění alespoň 270 dní (cca. 9 měsíců). Jestliže jste byla zaměstnaná na zkráceném úvazku či na dohodě mimo pracovní, ze které zaměstnavateli vyplývá povinnost odvádět pojistné, tak za vás nemocenské pojištění bylo hrazeno. Pokud za Vás bylo v součtu hrazeno v potřebné době, může vzniknout nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Co se týká Vašeho doktorandského studia, studentky nárok na peněžitou pomoc v mateřství nemají, neboť studium nezakládá účast na nemocenském pojištění. Navíc doktorandské stipendium není příjem podle zákona o nemocenském pojištění. Stipendium je osvobozeno od daně a neodvádí se z něj nemocenské pojištění.

S pozdravem,

Anna Řídká za Gender Studies, o.p.s.

M. | 22.10.2024 17:42:47 

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jaká mám jako zaměstnanec práva a povinnosti v případě adopce dítěte do 1,5 roku věku (příspěvky, mateřská, rodičovská, apod.).

Aktuálně s manželkou řešíme případný přechod na "mateřskou" a následnou rodičovskou. Ideálně bychom chtěli oba stále částečně pracovat a o péči se dělit.

Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den, pokud adoptujete, pak Vám na základě nabytí právní moci rozsudku o osvojení nezletilého dítěte může vzniknout i právo čerpat peněžitý příspěvek v mateřství a rodičovský příspěvek. Žádost o PPM při převzetí dítě do péče podáváte sám jako žadatel prostřednictvím k tomu určeném tiskopisu “Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče“. Tiskopisem žádáte coby osoba s potřebnou dobou účastni na nemocenském pojištění (min. 270 v posledních 2 letech) o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí do péče a překládáte ho svému zaměstnavateli, který jej předá příslušné okresní správě sociálního zabezpečení. Následně o rodičovský příspěvek žádejte na Úřadu práce, oddělení dávek státní sociální podpory, též na základě předmětného rozhodnutí soudu. Při adopci staršího dítěte je dobré mít na paměti, že rodičovský příspěvek je možné u dětí narozených od 1. 1. 2024 (včetně) čerpat jen do 3 let dítěte. více

Petra | 21.10.2024 09:58:55 

Dobrý den, mám dotaz vztahující se k platbě sociálního a zdravotního pojištění. Někde jsem slyšela, že mohu zůstat s dítětem doma jako matka v domácnosti a až do 7 let za mě zdravotní pojištění platí stát. Je to tak nebo je to nějaký omyl? A jak se sociálním pojištěním? Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den, Vámi zmiňované se vztahuje pouze k platbě zdravotního pojištění. Odvádění sociálního nemusíte jako matka v domácnosti celodenně pečující o dítě řešit. Jinak podle § 7 zákona o veřejném zdravotním pojištění platí následující: “Stát je plátcem za pojištěnce osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, nejde-li o osoby uvedené v písmenu c) nebo d). Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. “ Jinak platí, že státním pojištěncem pečujícím o dítě může být pouze jeden z rodičů. S pozdravem, Gender Studies, o.p.s. více

Matylda | 21.10.2024 09:53:54 

Dobrý den, chtěla bych u zaměstnavatele po návratu z RD požádat o zkrácený úvazek, ale obávám se, že může argumentovat vážnými provozními důvody, kvůli kterým mi nevyhoví. Pracuji v bance jako úřednice a zdá se mi, že není problém pracovat pouze 6 hodin, jen by musel přijmout asi někoho na ty zbývající 4? Nebo jak to funguje? mám tohle nějak řešit já nebo je to na něm? Nevím, co vlastně ty vážné provozní důvody jsou. Mohla byste mi prosím říct konkrétní příklad, čím může zaměstnavatel argumentovat? Z popisu v zákoně nejsem úplně moudrá.
Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,

podle ust. § 241 zákoníku práce, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti zaměstnankyně o kratší pracovní dobu nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Zákoník práce vážné provozní důvody blíže nespecifikuje a je tedy potřeba vycházet z ustálené rozhodovací praxe soudů. Vážný provozní důvod je dán pouze v případě, že by povolením zkráceného úvazky byl znemožněn, narušen nebo vážně ohrožen řádný provoz (plnění úkolů nebo činnosti) zaměstnavatele. Pokud je tedy vyhovění Vaší žádosti pouze otázkou zajištění dostatečného počtu zaměstnanců a jejich zastupitelnosti (tj. manažerská povinnost zaměstnavatele), měl by Vám zaměstnavatel vyhovět. Pokud ne, vyžadujte podání a vysvětlení důvodů písemně a domáhejte se vyhovění Vaší žádosti soudně (určovací žalobou).

S pozdravem,

Gender Studies, o.p.s.

1 | | 3 | 4 | .. | 119 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect