Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Pracuji jako účetní na pracovní smlouvu. Půjdu na mateřskou dovolenou. Mohu činnost účetní vykonávat na živnostenské oprávnění ve stejné organizaci ( zaměstnavatele). Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
nároku na peněžitou pomoc v mateřství nebrání, pokud budete vykonávat činnost pro zaměstnavatele na základě živnostenského oprávnění.
Eva Fialová
Dobrý den, chci se zeptat, zda je vyplácení rodičovského příspěvku podmíněno účastí na zdravotním či sociálním pojištění. Žiju s partnerem většinu roku v zahraničí (jsem v domácnosti), s tím, že si v ČR platím ZP sama, jako OBZP. Sociální pojištění si neplatím. Rádi bychom si pořídili dítě. Na mateřskou asi nárok nemám, ale na rodičovskou snad ano. Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
podmínkou pro nárok na rodičovský příspěvek je bydliště v České republice. Pokud nemáte v ČR bydliště, nemáte na rodičovský příspěvek nárok.
Eva Fialová
Dobrý den,
ráda bych se Vás zeptala na mateřskou související s dlouhodobou nemocí. 1.listopadu 2011 jsem nastoupila na nemocenskou, a to po skončení pracov.poměru na dobu určitou, ale ještě v ochrané lhůtě 7 dnů. Nemocenská byla na záda. Tato nemocenská trvala celý rok a po uplynutí jsem zažádala o prodloužení z důvodu rizikového těhotenství na další 3 měsíce a následně opět na 3 měsíce. V průběhu druhého prodloužení jsem již nastupovala na mateřskou dovolenou. Bohužel mi bylo sděleno, že na ni nemám nárok, i když mi před tím bylo potvrzeno, že mateřskou mít budu. Chtěla bych se tedy zeptat, zda v tomto případě, kdy je člověk dlouhodobě nemocen, opravdu nemá na mateřskou nárok.
Předem velice děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
nárok na peněžitou pomoc v mateřství máte, pokud Váš pracovní poměr skončil v době těhotenství a zároveň Vám vznikl nárok na tuto dávku v ochranné době 180 dnů po ukončení nemocenského pojištění.
Eva Fialová
Dobry den chtel jsem se zeptat jetli mam narok na propustku z prace na cely den . Mam pracovni dobu od 6:00 - 14:30 a doktora v jinem kraji a okrese a neni mozne se v pracovni dobe vratit zpet na pracoviste .. Dekuji
Odpověď:
Dobrý den,
pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu. Bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu, náhrada mzdy nebo platu se poskytne ve výši v jaké by Vám tato náhrada příslušela, pokud byste byl vyšetřen v nejbližším zdravotnickém zařízení.
Pracovní volno Vám bude tedy poskytnuto ve výši, v jaké trvá vyšetření u Vašeho lékaře a doprava k lékaři a zpět. Náhrada mzdy Vám bude příslušet za celý pracovní den, pokud je pro Vás vyšetření u tohoto lékaře nezbytné z ohledem na jeho specializaci.
Eva Fialová více
Dobrý den, v minulém roce jsem pracovala od 1.4. - 31.11.2012, nyní opět od 1.4.2012 pracuji u téže firmy. Když otěhotním, budu mít rizikové a půjdu na nemocenskou, budu mít nárok na mateřskou?
Odpověď:
Dobrý den,
v pracovním poměru jste nemocensky pojištěná nejen v době mateřské a rodičovské dovolené, ale i v době čerpání nemocenské. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství Vám proto vznikne.
Eva Fialová
Dobry den. Pobiram RP od OSSZ a chtela bych se zeptat jestli je mozne si zmenit dobu trvani RP ze 3let na 2roky z duvodu nastoupeni do zamestnani? Od 16.3.2011 jsem nastoupila na MD pak jsem na RP mela jsem moznost si vybrat na 3roky a ted mam moznost jit do prace ale dcera bude mit v dubnu 2roky proto musi do jesli.
Odpověď:
Dobrý den,
dobu čerpání rodičovského příspěvku můžete zkrátit na dva roky. Pokud zajistíte celodenní osobní péči o dítě (např. ve školce), můžete se vrátit do práce za současného pobírání rodičovského příspěvku. Výdělek příjemce není sledován.
Eva Fialová
Dobrý den, podnikám, nyní mám neschopenku a poté budu mít nárok na mateřskou - dva měsíce před porodem + po porodu dle zákona. Potom mi bude ÚP vyplácet rodičovskou, kterou si sama zvolím?? Mohu požádat o dvouletou a brát cca 11 500? Nebo je to stále vázáno na předchozí výdělek?? Jak se postupuje, když by pak chtěl mít rodičovksou na dva roky můj manžel s tím, že by ji pak na mě přepsal?? Ptala jsem se na ÚP, ale úřednice mi nebyla schopná odpovědět. Děkuji předem
Odpověď:
Dobrý den,
pokud budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství, budete si moci vybrat délku čerpání rodičovského příspěvku. Rodičovský příspěvek se vypočítává z vyměřovacího základu, tedy z Vašeho výdělku. Rodičovský příspěvek může čerpat i Váš manžel. Stačí zažádat o změnu příjemce na Úřadu práce.
Eva Fialová
Dobrý den chtěl bych se zeptat. Má partnerka byla donedávna na rodičovské dovolené. Od března je na úřadě práce a strá se o 3 leté dítě. Momentalně je znovu těhotná. Zajímalo by mě jestli po narození dítěte mohu jako otec popírat peněžitou pomoc v mateřství na sebe a jakým způsobem a jak dlouho? Zároven by mě zajímalo jestli lze pokračovat v práci u zaměstnavatele u kterého pracuji a předat starost o dítě mé partnerce.Zájímá mě jaké máme možnosti. Děkuji pěkně za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
peněžitou pomoc v mateřství může pobírat i otec dítěte, pokud s matkou uzavře písemnou dohodu o čerpání této dávky. Účinnost této dohody nenastává dříve než počátkem 7. týdne po porodu. V době čerpání PPM nesmíte vykonávat činnost, z níž jste nemocensky pojištěn. Proto byste pro nátok na PPM nemohl vykonávat dosavadní práci pro zaměstnavatele. Protože jste nemocensky pojištěn, může si Vaše partnerka zvolit délku čerpávání rodičovského příspěvku.
Eva Fialová
Dobrý den,
po ukončení mateřské dovolené, resp. při nástupu na rodičovskou dovolenou bych ráda pracovala pro stávajícího zaměstnavatele. Ne však na plný úvazek, ale na cca 15-20 hodin týdně. Zaměstnavatel to vítá, ale nejsem si jistá, jak vyřešit tuto situaci smluvně, abych v případě dalšího otěhotnění v době rodičovské dovolené měla nárok na stejnou peněžitou pomoc v mateřství jako u prvního dítěte (aby se počítala z původní pracovní smlouvy a ne z kratšího úvazku). Mohu uzavřít se zaměstnavatelem druhou pracovní smlouvu na zkrácený úvazek a jinou pracovní pozici, resp. dohodu o pracovní činnosti na dobu určitou (po dobu trvání rodičovské dovolené)? Předem děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
peněžitá pomoc v mateřství u druhého dítěte se vypočítává z vyměřovacího základu jako první PPM, pokud jste zaměstnána u stejného zaměstnavatele a Vaše první dítě nepřekročilo 4. rok věku. Novou pracovní smlouvu se zaměstnavatelem neuzavírejte, stačí změna formou (časově omezeného) dodatku. Pro stejného zaměstnavatele můžete vykonávat práci i na dohodu o provedení práce. Činnost uvedená v této dohodě se ovšem nesmí shodovat s činností, kterou vykonáváte v pracovním poměru. Nárok na rodičovský příspěvek budete mít, pokud zajistíte celodenní osobní péči o dítě. Výdělek příjemce není sledován.
Eva Fialová
Dobrý den,
jsem studentkou speciální pedagogiky PdF MU v Brně a zároveň maminkou hendikepovaného chlapečka. Můj syn mě inspiroval nejen ke studiu, ale i k tématu bc práce: Uplatnění matek dětí se spediálními potřebami na trhu práce. Při psání teoretické části jsem objevila Vaši poradnu a ráda bych se zeptala, zda máte i konkrétní zkušenosti právě s motivací, hledáním a možnostmi uplatnění na trhu práce právě u této specifické skupiny žen, popř. zda existují nějaké výstupy v rámci této problematiky.
Velmi děkuji za jakoukoliv odpověď a přeji příjemný den,
Mgr. Jana Schwarzová
Odpověď:
Dobrý den,
děkujeme za dotaz. Procházela jsem si dotazy v poradně, ale žádný právní dotaz rodičů se specifickými potřebami jsem nenašla. Předpokládám, že důvodem je existence nejrůznějších sdružení rodičů handicapovaných dětí, kde rodiče o svých právech dostávají potřebné informace. Zákoník práce speciální práva zaměstnanců pečujících o zdravotně postižené dítě nestanoví. Takoví to zaměstnanci budou pravděpodobně více využívat nároku na kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby v souvislosti s péčí o dítě do 15 let věku a poté v souvislosti s péčí o zdravotně postiženou osobu podle § 241 zákoníku práce.
Eva Fialová
Chtěl bych se zeptat zda mi zaměstnavatel muže vyhrožovat výpovědí,když se chci domáhat svých práv ohledně opožděných výplat.Mám platit své pohledávky,výživné,stravné pro děti,atd. banky nepočkají.
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel Vám může dát výpověď pouze z důvodů uvedených v zákoníku práce. Domáhání se svých práv na výplatu mzdy takovým důvodem není. Od zaměstnavatele můžete požadovat kromě mzdy i úroky z prodlení, které se počítají ode dne následujícího po tom, co měla být mzda vyplacena.
Eva Fialová
Dobrýden,chci pracovat 20 hod. týd., nyní mám úvazek na 30 hod. týd., ale přesto mám stále přes 40 hod. týd.směny se píši denně, nevím kdy mám odp., kdy ranní, a má ústni žádost o plnění 30 hod. týd. které mám ve smlouvě. mi byla zamítnuta, s tím, že mi zam. může nařídit více hod. Mám dítě do 15 let, vím, že mohu pož. o 20 hod týd. jsem ochotna pracovat i více hodin, ale po vzáj. domluvě. Mám jisté zdr. problémy, ale č.inv.důch. mi byl zamítnut. Jsem schopna vykonávat práci prodavačky, kdy jsem prac. jako skladník a již ze zdr. důvodu nemohu. MŮŽE MI ZAMĚSTNAV.NAŘÍDIT VÍCE HOD. NEŽ JE VE SMLOUVĚ? KOLIK? JAK SE MÁM BRÁNIT A OŠETŘIT NOVOU SMLOUVU. Děkuji moc za opověď.
Odpověď:
Dobrý den,
máte-li v pracovní smlouvě uvedenu pracovní dobu 30 hodin týdně a zaměstnavatel Vám přiděluje práci v délce 40 hodin týdně, pracujete každý týden 10 hodin přesčas. Zaměstnavatel Vám může práci přesčas nařídit. Nařízená práce přesčas nesmí u činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce. Celkový rozsah práce přesčas nesmí činit v průměru více než 8 hodin týdně v období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích. Jen kolektivní smlouva může vymezit toto období nejvýše na 52 týdnů po sobě jdoucích. Za dobu práce přesčas přísluší zaměstnanci mzda, na kterou mu vzniklo za tuto dobu právo a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas místo příplatku. více
Dobrý den,5.4. mi končí 3letá rodičovská dovolená a vracím se zpět do práce kde mám smlouvu na dobu neurčitou.Plánujeme další miminko a jelikož je to práce v nevyhovujícím prostředí pro těhotné a já už jednou potratila,napsal by mi doktor neschopenku jako to bylo i u prvního dítěte.Proto se chci zeptat,jestli mám vůbec nárok na nemocenskou a potom také na PPM.A z čeho by se nemocenská a PPM počítaly.Zda musím v práci několik dnů odpracovat nebo nemusím?Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
nárok na nemocenskou a na peněžitou pomoc v mateřství máte, jelikož jste v pracovním poměru účastna nemocenského pojištění, přestože jste byla na rodičovské dovolené. Výše nemocenské a PPM se bude vypočítávat z výdělku, kterého jste dosahovala před nástupem na mateřskou dovolenou.
Eva Fialová
Planuji navrat do prace z RD( po 4,5 letech=2 deti, 2. RD skonci ve veku 3 let diitete).Pred RD jsem pracovala na manazerske pozici a zamestnavatel na me misto prijal nahradu na dobu neurcitou. Nyni mi zam-tel nabidl nekolik referentskych technickych pozic ( nemam tech. vzdelani a technicka nebyla ani ma predchozi pozice) a jednu administrativni( v oddeleni, jez jsem predtim vedla= muj obor), fin. ohodnoceni o cca 60-70% nizsi. Jelikoz ma puvodni pozice nebyla zrusena, predpokladam, ze mi zam-tel nemuze dat vypoved pro nadbytecnost?Resp. musim prijmout nizsi referentskou pozici v mem byvalem oddeleni, ac mam smlouvu na manazera oddeleni? Jaky jiny postup vidite? Dekuji Vam.
Odpověď:
Dobrý den,
po návratu z rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, jedná se o překážku v práci na jeho straně a Vy máte nárok na náhradu mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. Zaměstnavatel bez Vašeho souhlasu nemůže změnit druh vykonávané práce, místo výkonu práce ani jiná ustanovení pracovní smlouvy. Zaměstnavatel Vám nemůže ani snížit mzdu, pokud je stanovená v pracovní smlouvě. Mzdu stanovenou mzdovým výměrem jednostranně měnit může.
Výpověď pro nadbytečnost by byla neplatná. V takovém případě se můžete obrátit na inspekci práce, která může pokutami přimět zaměstnavatele, aby výpověď zrušil. Neplatnost výpovědi může vyslovit pouze soud.
Eva Fialová
Mám platnou pracovní smlouvu na dobu neurčitou s ministerstvem a končí mi rodičovská dovolená. Přestože mě průběžně ujišTovali, že se mnou počítají, tak nyní v našem odboru "najednou" není volné místo. Jedna kolegyně, která půjde do důchodu se uvolila mi přenechat 1/2 úvazek, což mi vyhovuje, ale personální odbor můj nástup podmínil změnou pracovní smlouvy na dobu určitou. Zbývá mi něco jiného, než se stím s mířit? Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
po návratu z rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, jedná se o překážku v práci na jeho straně a Vy máte nárok na náhradu mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. Pracovní smlouvu nelze jednostranně měnit. Zaměstnavatel Vám pracovní poměr z doby neurčité na dobu určitou změnit nemůže, pokud s tím nebudete souhlasit. Trvejte na zaměstnávání podle Vaší pracovní smlouvy a upozorněte svého zaměstnavatele na překážku v práci s náhradou mzdy, pokud Vám nebude schopen práci podle Vaší pracovní smlouvy přidělovat.
Eva Fialová
Dobrý den,
jsem na rodičovské dovolené, po které se mohu vrátit do svého zaměstnání. Nyní se mi naskytla příležitost si přividělat u jiné firmy. Chci se zeptat, zda je možné v průběhu rodičovské dovolené pracovat na klasickou smlouvu u jiného zaměstnavatele, když můj předchozí zaměstnavatel mi drží místo, na které se mohu za rok a půl vrátit. Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
na rodičovské dovolené můžete být zaměstnaná u jiného zaměstnavatele.
Eva Fialová
Jsem na RD, která mi končí koncem srpna. Od 1. září bych měla nastoupit do práce. Před nástupem na mateřskou a posléze RD jsem pracovala v rozsahu 21 hodin týdně, což činí něco přes 90% úvazku (celý úvazek je 22h.). Nyní mi ředitel oznámil, že část mého uvazku-bez udání důvodu-přejímá jiná osoba. Mě nabídl pouze 16 hodin týdně...?!Což je pro mně celkem nepřijatelné a hlavně nepochopitelné.?! Má na takový postup právo? Podotýkám, že prac. smlouvu mám na dobu neurčitou a myslím, že k tzv. konfliktním, nebo problemovým pracovníkům nepatřím. Mohu se nějak bránit? Děkuji za odpověd´.
Odpověď:
Dobrý den,
po návratu z rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Délku úvazku uvedeného v pracovní smlouvě jednostranně měnit nemůže. Pokud pro Vás práci podle Vaší pracovní smlouvy nemá, je to překážka na jeho straně a Vám přísluší náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku.
Eva Fialová
Dobry den jedu s přítelkyní k lekari ktery je 30km daleko od naseho trvaleho bydliste,mam narok na propustku na cely den?nebo pouze jen na 4hodiny za odpoved moc dekuji.
Odpověď:
Dobrý den,
pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu. Přítelkyně není bohužel Váš rodinný příslušník, tudíž by Vám zaměstnavatel pracovní volno nemusel poskytnout. Pokud s přítelkyní dlouhodobě žijete ve společné domácnosti, pokuste se zaměstnavatele o poskytnutí pracovního přesvědčit. Pracovní volno se poskytuje vždy pouze na nezbytně nutnou dobu. Počet hodin závisí na konkrétních okolnostech.
Eva Fialová
Od ledna pobiram rodicovsky prispevek a zacala jsat pro casopis clanky, za ktere jsem v unoru a v breznu dostala autorsky honorar necelych dva tisice korun. Jelikoz budu psat i v dalsich mesicich, nevim, zda se kvuli temto autorskym honorarum (pry uz jsou zdanene) musim nahlasit jako OSVC vedlejsi. Pokud je to povinnost, co mam delat s temi honorari, ktere mi prisly, kdyz jsem jeste nahlasena na pojistovne a socialce nebyla? Dekuji za radu.
Odpověď:
Dobrý den,
z autorského honoráře za příspěvky do novin a časopisů se sociální a nemocenské pojištění neplatí.
Eva Fialová
Byla jsem zaměstnána 10let v kuse do 31.7.2012,od 4.6.2012 až dosud jsem na nemocenské(v ochranné lhůtě) v té době jsem otěhotněla,termín porodu mám 15.9.,mám nárok na mateřskou dovolenou nebo pouze rodičovský příspěvek? Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
nárok na peněžitou pomoc v mateřství máte.