Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den,jsem ve 2.měsíci těhotenství a často jsem posílána na služební cesty v rozmězí několika dnů, které jsou spojeny i s fyzickou námahou-zajišťování akcí. Neupravuje zákoník práce rozsah přesčasů a služebních cest v těhotenství?
Odpověď:
Upravuje.
Těhotná zaměstnankyně smí být vysílána na pracovní cestu mimo obvod svého bydliště nebo pracoviště jen se svým souhlasem (ustanovení § 240 zákoníku práce), dále pak zaměstnavatel nesmí těhotnou zaměstnankyni zaměstnávat prací přesčas (ustanovení § 241 odst. 3 zákoníku práce). Předpokladem však je, že zaměstnavatel se relevantním způsobem o Vašem těhotenství dozvěděl.
Ivana Spoustová
Dobrý den,radili jste mně,že pokud nemůžu nastoupit do práce do tří let věku dítěte,mám se písemně dohodnout se zaměstnavatelem na poskytnutí neplaceného volna-do mého nástupu.Mám nárok po tuto dobu pobírat rodičovský příspěvek?Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
na rodičovský příspěvek máte nárok do čtyř let věku dítěte.
Eva Fialová
Dobrý den,
měla bych dotaz ohledně nevyčerpané dovolené. Dne 27.4.2007 jsem odešla na mateřskou dovolenou a k tomuto datu mi zbylo 20 dní nevyčerpané dovolené za rok 2007, kterou jsem si nemohla vybrat, protože do konce dubna nebyla firma schopna nalézt náhradu za moji osobu(tzn., že v roce 2007 jsem si nevyčerpala ani jeden den dovolené). Jakým způsobem a kdy by měla být tato dovolená (20 dní za rok 2007) vyčerpána (proplacena?)a v jaké výši? Je vhodnější si dovolenou vybrat před nástupem na mateřskou dovolenou nebo po jejím ukončení(tj. po půl roce)?Děkuji moc za odpověď. Hana Tandlerová.
Odpověď:
Dobrý den,
podle současného zákoníku práce nelze již dovolenou na zotavenou proplatit. Zaměstnavatel Vám proto bude muset určit čerpání dovolené. Pokud půjdete na mateřskou dovolenou, máte nárok na dovolenou na zotavenou, která bezprostředně navazuje na dovolenou mateřskou, pokud o ní požádáte.
Na mateřskou dovolenou však navazuje dovolená rodičovská. Jestliže si ale budete chtít vyčerpat dovolenou před nástupem na mateřskou dovolenou, zaměstnavatel Vám toto čerpání povolit nemusí.
Eva Fialová
Dobrý večer,
ráda bych se s vámi poradila.V březnu 2008 dovrší moje dvojčátka 3 roky a měla bych se vrátit do práce.Problém je ale v tom,že mně od března nevezmou děti do školky.Ráda bych se se zaměstnavatelem dohodla o možnosti nastoupení od 1.9.2008,kdy už by měli děti do školky vzít.Pokud by na tohle můj zaměstnavatel přistoupil,chtěla bych se poradit,jak si mám případnou dohodu pojistit.Ne že bych zaměstnavateli nevěřila,ale přece jenom ústní dohoda se mně nezdá.Zaměstnavatel mně má držet místo jenom do tří let věku dítěte.Lze dopředu podepsat nějakou smlouvu od 1.9.2008 nebo co byste mně doporučovali?Mám smlouvu na dobu neurčitou.
Děkuji za odpověď.
Alena
Odpověď:
Dobrý den,
dohodněte se se zaměstnancem na poskytnutí neplaceného volna písemně. V dohodě uveďte, že Vám zaměstnavatel bude po návratu z neplaceného volna poskytovat práci podle pracovní smlouvy.
Eva Fialová
Jsem s ročním dítětem na MD a jsem v 6 měsíci těhotenství. Syn i já jsme nemocní (běžná viróza s teplotou).Manžel chtěl zůstat aspoň dva dny doma, než mi bude lépe, ale odmítli mu dát v práci dovolenou. Může požádat (u dětského nebo obvodního?) lékaře o paragraf? Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
Váš manžel má nárok volno pro překážky v práci, jestliže má nárok na dávku při ošetřování člena rodiny. Podmínky pro poskytnutí dávky jsou: účast na nemocenském pojištění, péče o dítě do věku 10 let a ztráta započítatelného příjmu ze zaměstnání. Podmínka, podle které by v domácnosti nesměl být nikdo další, neexistuje.
Eva Fialová
Dobrý den, mám dotaz. Jsem rozvedený a moje bývalá žena chce dát naši dceru (8 let) pokřtít. Já s tím nesouhlasím. Dá se proti tomu nějak bojovat?
Děkuji moc za odpověď!
Radek
Odpověď:
Dobrý den,
rodiče dítěte se rozhodují společně o výchově svých dětí. Pokud se v některé věci, která je pro dítě podstatná, což křest nepochybně je, mohou podat návrh na rozhodnutí soudu. Místně příslušný je soud v obvodu, kde má dítě trvalé bydliště.
Eva Fialová
Dobrý den,
jsem na mateřské dovolené.Firma ve které jsem byla zaměstnaná skončila svojí činnost.Požadovala jsem odstupné,ale bylo mi řečeno,že na něj jakožto na mateřské nemám nárok.A s tím souvisí i můj druhý dotaz.Výpověď mi bude doručena poštou,jestliže můžu nárokovat odstupné nesmím výpověď podepsat?Děkuji a jsem s pozdravem.
Odpověď:
Dobrý den,
podle zákoníku práce mají na odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku nárok všichni zaměstnanci, kterým byla dána výpověď v souvisloslosti s ukončením činnosti zaměstnavatele, nebo z tohoto důvodu podepsali dohodu o ukončení pracovního poměru. Zákon nečiní rozdíl mezi aktivními zaměstnanci a zaměstnanci, kteří vykonávají svá rodičovská práva. Na odstupné nárok máte a po zaměstnavateli ho požadujte.
Výpověď je platná doručením druhé straně a Váš podpis na tom nic nezmění. Jiné je to z dohodou o ukončení pracovního poměru, která se stává platnou až po souhlasu obou smluvních stran. Na odstupné máte nárok i po skončení pracovního poměru.
Eva Fialová
Dobrý den. Můj dotaz asi úplně nesplňuje náplň vaší poradny. Ale přesto: "Nelíbí se mi, že se ve veřejnoprávní televizi vysílají reklamy zaměřené na malé děti (před večerníčkem a před každým dětským pořadem) a to jak reklamy na hračky, tak především na všelijaké nezdravé potraviny a dále mě děsí upoutávky na různé filmy, ve kterých je spousta krve, také v těsné návaznosti na dětské pořady. Poslala jsem v tomto duchu podnět na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání. Odtud mi přišla odpověď, že věc zdravé výživy stojí především na rodině a oni že do obsahu reklam nemohou zasahovat. Mohli byste mi, prosím, poradit jakým způsobem dále postupovat, aby se dnešní situace změnila k lepšímu? Mohli byste mi např. pomoci formulovat dopis, kterým by se Rada musela více zabývat. Vzhledem k tomu, že se pohybuji mezi mnohými matkami s malými dětmi, dovedu si představit, že bych dokázala sehnat pro dobře formulovaný dopis širší podporu... Děkuji. Eva Schreierová
Odpověď:
Dobrý den,
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se řídí zákonem o regulaci reklamy, který nijak nereguluje reklamu na nezdravé potraviny a hračky. Déle se rada řídí zákonem o provozování rozhlasového a televizního vysílání, podle kterého nesmí být v době mezi 6:00 a 22:00 vysílány pořady, které by mohly ohrozit psychický a morální vývoj dětí a mládeže. To, jestli konkrétní upoutávky do této kategorie patřila či nikoli, záleží na posouzení Rady.
Eva Fialová
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat:mé dceři budou 20.5.07 4 roky,takže končím mateřskou dovolenou.Vůbec nevím jak dál postupovat,kde se nahlásit na pracovním úřadě a hlavně kdy a jaké peníze ted budu pobírat?Děkuji.
Odpověď:
Rodičovská dovolená se poskytuje do tří let věku dítěte, pokud se jedná o čtvrtý rok, pak může být zaměstnavatelem nepřítomnost zaměstnanykně omluvena.
Z Vašeho dotazu nelze vyčíst, zda se právě u Vás jedná o tuto situaci či nikoliv. Pokud ne, pak čtvrtým rokem končí nárok na pobírání rodičovského příspěvku. Pokud se přihlásíte u Úřadu práce, pak Vám bude podpora v nezaměstnanosti posyktována v závislosti na předchozím příjmu v souladu s platnými předpisy. Také by vám mělo být nabídnuto především pracovní místo.
Ivana Spoustová
Mohu mít rodičovskou dovolenou za přítelkyni (nejsme oddáni) a starat se o našeho ročního synka? Zaměstnavatel tvrdí, že pokud nejsme manželé, tak nemohu.
Odpověď:
Zaměstnavatel nemá pravdu. Rodičovskou dovolenou mohou čerpat současně otec i matka dítě, bez ohledu na to, v jakém jsou rodinném stavu k sobě navzájem.
Ustanovení § 198 odst. 1 totiž výslovně stanoví :“Mateřskou a rodičovskou dovolenou jsou zaměstnankyně a zaměstnanec oprávněni čerpat současně“, přičemž zaměstnankyně je vnímána jako matka dítěte a zaměstnanec pak jako otec dítěte, nikoliv manžel matky.
Nad rámec dotazu připomínám, že žádosti zaměstnance čerpat rodičovskou dovolenou je zaměstnavatel povinen vyhovět.
Ivana Spoustová
Dobrý den,moje matka je majitelkou nemovitosti já jsem jediný žijící syn.Stále hovořila že dům dá na mě přepsat ale neučinila tak.V současné době je diagnostikována v léčebně a diagnoza je aizhamrova choroba s následnou demencí.Tento stav je neměnný.Nekomunikuje a zřejmně neví co se s ní děje.Chci se zeptat zda je nějaká možnost nemovitost darovat i když je nemocná popřípadě prodat děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
jediná možnost je podat návrh soudu, aby zbavil Vaši matku způsobilosti k právním úkonům a stanovil ji opatrovníka. Pokud se tak stane, může s nemovitostí disponovat i někdo jiný ne Vaše matka.
Eva Fialová
Dobrý den , chci se zeptat , rodiče mají před lety sepsanou závět , bohužel na stroji ale podepsanou na úřadě a zaknihovanou , ted maminka zemřela a notářka závět prohlásila za neplatnou . Je to pravda ? Děkuji za odpoved.
Odpověď:
Dobrý den,
Zůstavitel může závěť buď napsat vlastní rukou, nebo ji zřídit v jiné písemné formě za účasti svědků nebo ve formě notářského zápisu.
V každé závěti musí být uveden den, měsíc a rok, kdy byla podepsána, jinak je neplatná. Závěť, kterou nenapsal zůstavitel vlastní rukou, musí vlastní rukou podepsat a před dvěma svědky současně přítomnými výslovně projevit, že listina obsahuje jeho poslední vůli. Svědci se musí na závěť podepsat.
Pokud závěti chybí některé z výše uvedených náležitostí, je neplatná. Bohužel nemohu touto formou posoudit Váš konkrétní případ. Proti rozhodnutí notářky se můžete odvolat.
Eva Fialová
Dobrý den, moc prosím o radu. Jsem učitelka, od 25. února 2006 do 5. září 2006 jsem byla dlouhodobě v prac. neschopnosti (rizikové těhotenství), od 6. září 2006 do 20. března 2007 jsem čerpala mateřskou dovolenou. Zajímá mě, zda mám za rok 2007 nárok na čerpání dovolené od zaměstnavatele a zda mi nebude krácena (od 21.3. si dovolenou čerpám, spory se vedou o to, zda bude letošní dovolená krácena či nikoliv). Za vaši laskavou odpověď předem děkuji. Chaloupková Hana
Odpověď:
Dobrý den,
doba čerpání mateřské dovolené se pro účely dovolené posuzuje jako výkon práce. Zaměstnavatel Vám nesmí dovolenou zkrátit z důvodu čerpání mateřské dovolené. Máte nárok na to, aby Vaše dovolená na zotavenou následovala hned po dovolené mateřské.
Gender Studies, o.p.s.
Dobrý den,můžete mi prosím poradit,jak mám správně postupovat v případě,když jsem k 31.3.2007 dala u současného zaměstnavatele výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou,p. poměr končí 31.5.2007.Od 1.6.2007 mám nastoupit u nového zaměstnavatele ale já jsem v průběhu měsíce dubna otěhotněla?Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
po nástupu do nového zaměstnání svému zaměstnavateli těhotenství oznamte. Po dobu těhotenství a mateřské a rodičovské dovolené se na Vás vztahuje zákaz výpovědi.
Eva Fialová
Dobrý den, před rokem mi umřel přítel s kterým jsem čekala dítě. Dceři je teď 10 měsíců. Neměli jsme podepsaný formulář o otcovství tak nemá dcera otce napsaného v rodném listě. Teď se přes odbor péče o dítě chci o otcovství soudit a zajímalo by mě jak se sirotčí důchod vypočítá a jestli je na něj nárok zpětně, protože soudům to bude určitě trvat dost dlouho než to všechno vyřeší. Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
pokud soudní řízení dopadne ve Váš prospěch, Vaše dítě bude mít po právní moci rozhodnutí nárok na sirotčí důchod ode dne smrti svého otce.
Eva Fialová
Do 30.3.2007 jsem byla na mateřské dovolené. Dne 3.4.2007 jsem osobně doručila žádost o čerpání dovolené. Z loňského roku mám nárok na 5 dnů. Jedná se mi o letošní rok - mám nárok na celou dovolenou nebo se mi bude krátit z důvodu, že jsem žádost podala pozdě
Odpověď:
obrý den,
zaměstnankyně má právo na čerpání dovolené, která bezprostředně navazuje na mateřskou dovolenou. Zde však o bezprostřední navázání nešlo. Zaměstnavatel Vám tedy dovolenou určit může, ale již nemusí.
Eva Fialová
Dobrý den. Vyhrála jsem konkurs na místo interního auditora jednoho nejmenovaného městského úřadu. Ke dni konce zkušební lhůty (31.3.) mi byl pracovní poměr ukončen(bez udání důvodu - domnívám se jen že ze strachu některých úředníků a představitelů města abych na ně něco nenašla). Ukončení PP mi bylo oznámeno 23.3. Od 26.3. jsem na neschopence z důvodu psychického zhroucení. Dnes - 24.4. jsem zjistila, že jsem pravděpodobně těhotná. Ještě jsem nebyla u gynekologa, ale předpokládám, že z důvodu problematického prvního těhotenství mi napíše pracovní neschopnost kvůli rizikovému těhotenství. Poradíte mi prosím jak postupovat? Jestli se ukončí původní pracovní neschopnost a nahradí novou, nebo to plynule přejde? Ani nevím, zda jsem stále zaměstnána když mi ukončili PP k 31.3. a já jsem na neschopence od 26.3. Děkuji Vám mnohokrát. Laďka
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel může zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel nemůže ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti zaměstnance. Váš zaměstnavatel zrušil pracovní poměr před Vaším nástupem na nemocenskou. To, že budete pobírat dávky z nemocenského pojištění z důvodu rizikového těhotenství Vaší situaci nijak nezmění. Váš pracovní poměr skončil k 31.3.
Eva Fialová
Určení poručnictvíMám jeden problém ohledně poručnictví.Zamřel můj bývalý muž a žádám o převod leasingové smlouvy.Ovšem,ti po mě žádají určení poručnictví,ikdyž již dědické řízení proběhlo a zákonným zástupcem jsem byla určena já.Prosím,na koho se mám obrátit a kde,abych toto poručnictví získala.Děkuji velmi.
Odpověď:
Dobrý den,
bohužel z Vašeho dotazu nevyplývá, ve vztahu komu byste chtěla být poručnicí. Obecně o poručnictví rozhoduje soud v opatrovnickém řízení.
Eva Fialová
Dobrý den, prosím o radu. Pracuji na pracovišti s rengenem a infekčními chorobami. Nyní jsem otěhotněla a s důvodu nemožnosti vykonávat v průběhu tehotenství danou práci odcházím na ryzikové těhotenství. Nevím jak je to v tomto případě s vycházkami. Můžu mít neomezené vycházky, což mě připadá logické? Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
s tímto dotazem se prosím obraťte na Vašeho lékaře a okresní správu sociálního zabezpečení v místě Vašeho bydliště, která eviduje Vaše nemocenské pojištění.
Eva Fialová
Dobrý den, plánujeme s přítelkyní dítě,chtěl bych zůstat na mateřské dovolené. Chtěl bych se zeptat: jaký je vlastně rozdíl mezi mateřská/rodičovská? jak dlouho tyto "dovolené":-) podle zákon trvají (tj. po jak dlouho mi musí zaměstnavatel "držet" prac. místo) a jak je to vlastně po dobu těchto období s penězi (dávky,nemocenské??).Dále nevím, zda je nějaký rozdíl v tom, pokud s přítelkyní budeme mít dítě za svobodna (žijeme ale ve společ.domácnosti) a pokud bychom se vzali - to neplánujeme. jde mi o finanční stránku.Omlouvám se, že je tento dotaz asi dost obecný, stačí mi také základní odpověď, popř. nějaký intern.odkaz. Pořád v tomto totiž nemám jasno.Dále bych Vás ještě poprosil o Váš názor: pracuji v soukromé firmě, pár zaměstnanců, smlouva na dobu neurčitou. Šéf je dost konzervativní ohledně výchovy dětí atd.,myslím, že ho nikdy nenapadlo, že by někdo z mužských zaměstnanců, kterých je většina, odešel na mateřskou (taky se to nikdy nestalo). Myslím,že i když mi bude muset"držet místo"po určitou dobu, pokud bych byl s dítětem doma,vezme na moje místo někoho jiného a pak si najde záminku,aby mě už zpátky nevzal. více
Odpověď:
V daném směru máte pravdu. Bohužel je naše společnost stále založena na stereotypech, a tak jak mají v mnoha životních situacích stále stíženou situaci ženy, v souvislosti s čerpáním rodičovské dovolené se pak tyto stereotypy výrazně negativně projevují i pokud jde o muže.
Pokud jde o práva otce, pak jsou dána tím, že je otcem dítěte, nikoliv manželem matky - není tedy pro jejich výkon rozhodující rodinný stav (svobodný x ženatý x rozvedený). Rodičovskou dovolenou je povinen zaměstnavatel poskytnout na žádost zaměstnance k prohloubení péče o dítě - otci se poskytuje od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádá, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku tří let.
více