Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Petra | 10.4.2007 08:27:31 | Kam se mám hlásit po Md,kdyžjsem těhotná

Dobrý den, Mám dotaz. 16 dubna 2007 mi končí mateřská dovolená. Nyní jsem ve 14 týdnu těhotenství a nevím kam se mám hlásit. Jestli na Úřad Práce nebo jestli by bylo pro mě lepší jít marodit. A případně z čeho by se mi počítala nemocenská. Děkuji za odpověď Petra

Odpověď:

Tento dotaz nespadá do oblasti rovných příležitostí a diskriminace na trhu práce.

Přesto, ale aspoň ve stručnosti odpovídáme:

1. Po skončení mateřské dovolené můžete zaměstnavatele požádat o čerpání rodičovské dovolené, pak budete pobírat rodičovský příspěvek.
2. Nejste-li zaměstnána a přihlásíte-li se na Úřad práce, pak Vám vedle peněžité pomoci bude patrně hledáno i vhodné zaměstnání . Nejste povinna sdělovat skutečnost o tom, že jste těhotná ( s výjimkou zákonem stanovených případů).

3. Nevím, zda je pro vás lepší jít marodit a co to znamená, pokud však váš ošetřující lékař shledá váš zdravotní stav takový, že vám vystaví poukaz práce neschopnéhop pojištěnce, pak vám bude nemocenská vyplácena v souladu s platnými právními předpisy.


Ivana Spoustová

olga | 7.4.2007 17:25:41 | PPM

Dobrý den, prosím o zodpovězení následujících dotazů. Dne 30.9.2006 mi skončil pracovní poměr výpovědí z důvodu nadbytečnosti, pracovní poměr trval od 1.2.2005. Dne 2.10.2006 jsem nastoupila do nového pracovního poměru na dobu určitou s tříměsíční zkušební dobou. Dne 12.10.2006 mě lékařka uznala práce neschopnou z důvodu rizikového těhotenství s předpokládaným termínem porodu 12.6.2007. Zaměstnavatel mi ke dni 23.10.2006 zrušil pracovní poměr ve zkušební době. V současné době pobírám nemocenské dávky a jsem u toho zaměstnavatele v ochranné lhůtě. Lékařka mi ukončila pracovní neschopnost ke dni 30.4.2007 včetně a vystavila žádost o peněžitou pomoc v mateřství s označením „2xMD“od 1.5.2007. Dále jsem uzavřela dne 9.10.2006 pracovní poměr na dobu neurčitou bez zkušební doby. Pracovní poměr trvá dosud. Dne 12.10.2006 mi lékařka vystavila průkaz pracovní neschopnosti, kterou mi ukončila ke dni 30.4.2007 včetně a vystavila mi žádost o peněžitou pomoc v mateřství od 1.5.2007 s označením „DUPLIKÁT 2xMD“ s tím, že nemohu pobírat 2x peněžitou pomoc v mateřství. více

Odpověď:

Především musíme konstatovat, že tento dotaz nespadá do oblasti diskriminace a dodržování na pracovním trhu. Proto nám nezbývá než doporučit vám obrátit se na občanskou či advokátní poradnu.
Pokud se jedná o váš dotaz, kdy má lékařka ukončit pracovní neschopnost, pak bez jakéhokoliv podrobnějšího právního rozboru sděluji, že tuto povinnost má v situaci, kdy je zdravotní stav nemocného natolik dobrý, že je možné ukončit pracovní neschopnost.
Rozhodně ji nemůže, aniž by porušil zákonná ustanovení, ukonovat dle přání nemocného.

Ivana Spoustová

patrik | 2.4.2007 19:00:54 | Mám nárok na paragraf?

Dobrý den, s mou přítelkyní čekáme dítě a slyšel jsem že i když nejsme svoji tak mám nárok na paragraf. Je to pravda? A kdo mi ho vypíše? Doktorka? Jsem zaměstnaný na dobu neurčitou, ale to podstatné nejspíš nebude. Díky za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
jako druh Vaší partnerky máte nárok na pracovní volno s náhradou mzdy k převozu své partnerky do porodnice a zpět. Informujte o tom svého zaměstnavatele a následně přineste potvrzení od lékařky.

Eva Fialová

Denisa | 31.3.2007 14:45:23 | výpověď v ochranné době

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat. Má kamarádka čerpá rodičovskou dovolenou, ale již si přivydělává u zaměstnavatele, který ji zaměstnával už předtím. Dostala však výpověď z důvodu §52 pís.c) ZP. Bylo jich propuštěno více a dle našich informací o tom odbory ani nevěděly. Domníváme se tedy správně, že je výpověď neplatná, poněvadž byla dána v ochranné době?
Děkuji

Odpověď:

Výpověď je skutečně neplatná, protože se zaměstnankyně nachází v tzv. ochranné době a na tu se vztahuje ze strany zaměstnavatele tzv. zákaz výpovědi. Zaměstnavatel může dát výpověď pouze z důvodu organizačních změn (tedy ustanovení § 52 odst. a) a b) - zde ve spojení s ustanovením § 54 zákoníku práce).

Ivana Spoustová

28.3.2007 08:20:24 | Vyplácanie materskej dovolenky

Dobrý deň,
rada by som sa u Vás informovlaa, či mám nárok na vyplácanie materskej dovolenky v Českej republike. Som tu zamestnana od roku 2003 na dobu neurčitú a mám tu prechodné bydlisko.
Od 7 mesiaca by som mala nastúpiť materskú dovolenku. Navštevujem svoju lekárku na Slovensku, kde budem aj rodiť. Možnosť, že možem navštevovať svoju lekárku na Slovensku je pre mňa velké plus a VZP mi potvrdila, že na to nárok mám. Budem mať problém s vyplácaním materskej a porodného v Českej republike?
Ďakujem Vám veľmi pekne za Vašu odpoveď, radu a pomoc.
Milka Srogončíková

Odpověď:

Dobry den,
pro vyplacení mateřské dovolené je důležitý Váš trvalý pobyt a dále skutečnost, zda máte plně hrazené platby nemocenského pojištění. Pak by Vám měly být dávky vyplaceny u nás.

Ivana Spoustová

Jan Koudelka | 25.3.2007 11:11:44 | Výpověď kvůli těhotenství

Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o radu, jak postupovat v situaci, do které se dostala moje manželka. Manželka je vojákyně z povolání od roku 1990. Na začátku roku 2006 utrpěla pracovní úraz, který vyžadoval dlouhodobé léčení cca 5 měsíců (únor-červen). Krátce po nastoupení v červenci si zlomila ruku a byla dalších 6 týdnů v pracovní neschopnosti. Od září do poloviny prosince 2006 byla útvarem vyslána na jazykový kurz, který úspěšně absolvovala. V prosinci otěhotněla a tuto skutečnost neprodleně ohlásila svým nadřízeným. Týden po tomto oznámení na ni její nadřízený zpracoval periodické hodnocení a osobní hodnocení, ve kterém navrhl ukončení jejího služebního poměru. Periodické hodnocení je zpracováváno ročně, a nové hodnocení bylo výrazně horší, než hodnocení před rokem. Manželka se k tomuto hodnocení vyjádřila tak, že s hodnocením nesouhlasí, vzhledem k dlouhodobé pracovní neschopnosti vidí jako jedinou hodnotitelnou změnu rozšíření jazykových znalostí a že toto hodnocení chápe jako vytvoření zástupného důvodu pro propuštění z armády, když hlavním důvodem je její těhotenství. více

Odpověď:

Situaci tak, jak popisujete, lze opravdu hodnotit jako závažnou a vaše manželka se opravdu může cítit diskriminována z důvodu pohlaví (těhoenství). Nadřízení Vaší manželky mohli navíc naplnit skutkovou podstatatu trestného činu vydírání, když využili tísně někoho jiného a nutili jej něco učinit. Tyto závěry však vyplývají pouze z vašeho e-mailu a ten, i přestože je velmi podrobný, nemůže být relevantním podkladem pro podrobnější analýzu. Proti jednání nadřízených může rozhodně Vaše manželka podat stížnost k vyššímu útvaru.

Konkrétní advokátní kancelář řešící problémy diskriminace v armádě v tuto chvíli nemohu doporučit, neboť ji neznám - neznám ani judikaturu našich soudů, které by rozhodovaly v pdobné kauze , a to s ohledem na skutečnsot, že diskriminace doposud prakticky u našich soudů rozhodována nebyla.

Ivana Spoustová

Markéta | 22.3.2007 12:38:55 | otěhotnění ve zkušební lhůtě ahrozící výpověď

Dobrý den,velice ráda bych zjistila svá práva v případě, že jsem do konce března 2007 ve zkušební lhůtě ale v současné době jsem v 7týdnu těhotenství.Situace vypadá tak, že šéf si mých nevolností všimnul a pravděpodobně zvažuje výpověď - tedy ukonečení zkušební doby výpovědí.Lékař mi doporučuje PN-rizikové těhotenství z důvodu umělého oplodnění ale já chci docházet do zaměstnání.
V případě, že nebudu na PN a dostanu výpověď, co je pro mě výhodnější.Okamžitě po zjištění výpovědi nahlásit, že jsem těhotná a přinést pracovní neschopenku od lékaře nebo jít na pracovní úřad?
předem velice děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel i zaměstnanec mohou zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Může s Vámi proto zrušit pracovní poměr i pokud jste těhotná nebo v pracovní neschopnosti. Písemné oznámení o zrušení pracovního poměru podle odstavce 1 má být doručeno druhému účastníku zpravidla alespoň 3 dny přede dnem, kdy má pracovní poměr skončit.
Pokud se tak stane, nechte se svým lékařem zneschopnit a přihlašte se na úřad práce.

Eva Fialová

Zuzana | 21.3.2007 15:58:34 | odstupné v daňovém přiznání

Dobrý den, jsem na mateřské dovolené. V průběhu roku 2006 jsem dostala od svého zaměstnavatele odstupné. Kam toto odstupné zahrnu do daňového přiznání tak abych nepřišla o matřeskou (rodičovský příspěvek). Děkuji Zuzana

Odpověď:

Dobrý den,
odstupné je mzdový náklad a jako takový podléhá dani. Daň z odstupného vypořádá Váš zaměstnavatel, pokud si daně nevypočítáváte sama.
O rodičovský příspěvek nepříjdete, ptotože v době čerpání této dávky jste omezena počtem hodin, které můžete odpracovat a na částkou, kterou si vyděláte, resp. obdržíte od svého zaměstnavatele.

Eva Fialová

16.3.2007 21:53:40 | odstupné

Dobrý den,

jsem déle než rok na rodičovské dovolené a včera jsem dostala dopis od správkyně konkursní podstaty, že na firmu, kde jsem pracovala, byl podán návrh na konkurs. Nicméně jsem zjistila, že ten byl podán už v listopadu, tudíž minulý měsíc mi vypršela lhůta na uplatnění mzdových nároků. Mám ještě nějakou šanci získat odstupné? Existuje nějaká oznamovací povinnost pro ženy na rodičovské dovolené ať už od správkyně nebo od státu? Nechápu, jak se má běžný člověk dozvědět o konkursu, pakliže nekontroluje pravidelně úřední desku mpsv. Mockrát děkuji za odpověď.

Petra

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel má podle zákoníku práce povinnost informovat své zaměstnance o ekonomické a finanční situaci zaměstnavatele a jejím pravděpodobném vývoji, o právním postavení zaměstnavatele a jeho změnách, vnitřním uspořádání a osobě oprávněné jednat za zaměstnavatele v pracovněprávních vztazích a uskutečněných změnách v předmětu činnosti zaměstnavatele a o základních otázkách pracovních podmínek a jejich změnách.
Zákoník práce nestanoví žádnou lhůtu k vyplacení odstupného ani jiných mzdových nároků, kromě tříleté promlčecí lhůty, ve které můžete tyto nároky uplatnit u soud.

Eva Fialová

stichy | 15.3.2007 21:04:18 | výpověď

Dobrý den.
Jsem na mateřské dovolené. Před nástupem MD jsem měla pracovní smlouvu na dobu neurčitou. V současnosti majitel společnosti tuto převádí z a.s. na s.r.o. a bude dávat nové pozměněné pracovní smlouvy, nebo bude pracovní poměr u zaměstnanců ukončovat. Do jaké míry musí zachovat mou původní pracovní smlouvu? Za jakých podmínek by mohl být můj pracovní poměr ukončen, kdyby původní společnost nějakým způsobem skončila?
Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud dochází k převodu zaměstnavatele, přijímá nový zaměstnavatel všechna práva a povinnosti, které vyplývají z pracovněprávních vztahů.
Ukončit pracovní poměr s Vámi musí nový zaměstnavatel podle obecných pravidel stanovených zákoníkem práce. Může Vám např. dát výpověď pro nadbytečnost s odstupným ve výši trojnásobku průměrného výdělku.

Eva Fialová

Kukadla | 14.3.2007 19:09:33 | mateřská

Případ: těhotná OSVČ. Potenciální zaměstnavatel chce jí zaměstnat. Celou "dovolenou" platí zaměstnavatel nebo stát se podílí na vyplácené častce. Jestli že ano, to jak?

Odpověď:

Dobrý den,
OSVČ bude vyplácen příspěvek na péči o dítě, jen pokud byla nemocensky pojištěná. Toto nemocenské pojištění musí trvat alespoň 270 kalendářních dní před událostí, která zakládá nárok na nemocenské pojištění. Pokud OSVČ nemocensky pojištěná byla, ale nesplnila délku pojištění, nemá na příspěvek nárok ani když bude následně v pracovním poměru.
Pokud OSVČ předepsanou délku pojištění splňuje, doporučuji obrátit se na Okresní správu sociálního zabezpečení.

Eva Fialová

Novotná Nada | 14.3.2007 04:00:47 | rodičovský

Moc prosím o radu za mého syna,oženil se s dívkou z děckého domova.Mají spolu 15 měsíční dcerku tdy moji vnučku na které nám s manželem moc zaleží.Snacha se nikdy pořádně o naši vnučku nestarala je vice naše dcera než vnučka.Snacha chce utéct k matce která se o ni nikdy nestarala.Duvod utěku udává že musí občas uvařit a uklidit.Je částečně postižená 1 stupen retardace je prostě ovlivněna děctvím a výchovou.Moc se bojím o nasi vnučku aby nedopadla stejně jak snacha.Ještě jednou moc prosím o radu.Předem moc děkuji.Novotná

Odpověď:

Dobrý den,
na svou dceru má stejné právo jak Váš syn, tak i Vaše snacha. Pokud Vaše snacha i s dcerou odejde a Vy budete mít obavy o to, jestli je péče o ní náležitě zajištěna, může Váš syn podat návrh k soudu na svěření své dcery do péče.

Eva Fialová

Špačková | 12.3.2007 21:29:57 | návrat do práce

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o pomoc při řešení mé situace. Momentálně jsem na rodičovské dovolené, dítě dosáhne tří let věku na konci dubna. Jsem zaměstnána jako učitelka na střední škole (smlouva na dobu neurčitou) a po dobu mé rodičovské dovolené je na mém místě zástup. Zároveň jsem na rizikovém těhotenství, mateřská dovolená u druhého dítěte by začala až počátkem července. Chtěla bych se tedy zeptat,jakým způsobem překlenout dobu přibližně dvou měsíců, aniž bych přišla o nárok vrátit se zpět na své původní pracoviště. Musím po ulynutí tří let věku dítěte odpracovat "povinnou lhůtu", kterou bych splnila návrat do práce po třech letech a až po ní nastoupit na nemocenskou anebo mohu nastoupit nemocenskou např. hned první den po uplynutí rodičovské dovolené. Děkuji Vám

Odpověď:

Dobrý den,
jak z Vašeho hlediska, tak z hlediska zaměstnavatele není účelné, abyste se po skončení rodičovské dovolené vracela na dva měsíce zpátky do práce. Požádejte svého zaměstnavatele o neplacené pracovní volno nebo se můžete nechat Vaším lékařem zneschopnit. Situaci ovšem řešte nejprve s Vaším zaměstnavatelem. Pokud se nezmění obsah Vaší pracovní smlouvy, bude Vám Váš zaměstnavatel muset přidělovat práci podle ní, stejně tak jako by musel činit nyní zmíněné dva měsíce.

Eva Fialová

jana | 9.3.2007 23:03:00 | dovolená na zotavenou pomateřské

Dobrý den, můj zaměstnavatel odmítl mým bývalým kolegyním čerpání dovolené na zotavenou mezi mateřskou dovolenou a rodičovskou, a to za období vztahující se k mateřské dovolené. Jsem v obdobné situaci. Na konci března mi končí mateřská dovolená a ráda bych čerpala dovolenou na zotavenou. Komu a jak mám adresovat svoji žádost o čerpání (jednateli firmy, vedoucímu oddělení, mzdové účetní? a osobně nebo raději doporučeným dopisem?), tak aby doručení žádosti nemohlo být právně napadnutelné? Na koho se mám pak obrátit v případě, že mi zaměstnavatel toto čerpání odmítne (má na to právo?) a já budu na tom trvat? Děkuji za odpověď. Jana

Odpověď:

Dobrý den,
Váš zaměstnavatel Vám musí vyhovět, pokud požádáte o dovolenou na zotavenou, která by měla bezprostředně navazovat na Vaši mateřskou dovolenou. Žádost o poskytnutí dovolené adresujte osobě, která obvykle dovolené na Vašem pracovišti vyřizuje. Na formě žádosti nezáleží.
Jestliže Vám zaměstnavatel čerpání dovolené nepovolí, sdělte mu, že tím porušuje zákoník práce. Můžete se obrátit i na odbory, pokud ve Vašem podniku působí, na úřad práce nebo, inspekci práce nebo i na soud.

Eva Fialová

lenka | 8.3.2007 17:19:55 | nemoc

Dobrý den.
muj dotaz se týká tohoto.Mám dva syny 15 a 11 let,se svým otcem se nestýkají a on na ně ani pravidelně neposílá výživné.Mě čeká dlouhodobé léčení rakoviny děložního čípku.Kdyby toto léčení pro mě nedopadlo dobře,tak bych chtěla aby moje děti mohli zustat u mého bratra a jeho ženy.Jsem samoživitelka a chlapci svého otce již 9 let neviděli.Jde toto nějak právně ošetřit.Děkuji vám předem za odpověd a omlouvám se za hrubky.Rajtorová Lenka.

Odpověď:

Dobrý den,
až se nebudete moct o děti starat, mohou Váš bratr a jeho žena požadovat svěření Vašich dětí do své péče. O svěření do péče musí podat návrh k soudu. Pro hladký průběh soudního řízení o svěření do péče by bylo nejlepší, abyste sepsala pro tento případ podání (s případným notářským ověřením nebo před svědky), že si přejete, aby Vaše děti byli nadále v péči u svého strýce.

Eva Fialová

Gabriela | 4.3.2007 12:30:20 | otcovství

Dobrý den,potřebovala bych radu ohledně uznání otcovství.Jsem těhotná,partner dítě nechtěl a odešel ode mne. Ráda bych ho v rodném listu dítěte měla uvedeného jako otce a také bych chtěla,aby dítě mělo po otci příjmení. On s tím ale nesouhlasí, proto bych chtěla radu jak postupovat soudně,kdy podat žalobu,jak soud probíhá a také jaké mám šance na kladné vyřízení. Předem děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
pokud chcete určit otcovství vašeho dítěte, podejte žalobu na určení otcovství. Podle zákona se za otce považuje muž, který s matkou dítěte souložil v době, od které neprošlo do narození dítěte méně než sto osmdesát a více než tři sta dnů, pokud jeho otcovství závažné okolnosti nevylučují.
V současné době se zjišťuje otcovství pomocí zkoušek DNA, pokud nemá soud za to, že otcovství lze prokázat i jednoduššími a méně nákladnými prostředky, jako je např. "přiznání otce".
Po rozhodnutí soudu o otcovství bude otec dítěte zapsán do rodného listu. Poté již bude na Vás, jestli budete žádat stanovení výživného.

Eva Fialová

Karel | 3.3.2007 00:14:53 | Muž na rodičovské dovolené

Dobrý den! Čekáme třetí dítě a protože manželka byla již 8 let doma s předchozíma dvěma dětma, uvažujeme, že bych na rodičovskou dovolenou šel s třetím dítětem já a manželka by nastoupila do práce (a vydělávala místo mě). Myslím totiž, že jí to po 8 letech v domácnosti už nebaví, pro mě by to byla zajímavá změna a pro ní taky. Bohužel, na internetu je k této problematice nedostatek informací. Mám tyto konkrétní dotazy: 1.) Rodičovský příspěvek do 4 let věku nejmladšího dítěte je teď tuším 7 tis. Je skutečně to pravda? Budu mít pouze tento příjem nebo i nějaký příjem vypočítávaný z mého předchozího platu - jakousi analogii mateřské? 2.) Kdy bych vlastně na tu rodičovskou dovolenou měl nastoupit? Předpokládám, že 3 - 6 měsíců po porodu bude manželka s dítětem doma a pak bychom si to prohodili. Nebo je nějaký (finanční) důvod, aby to bylo dříve? 3.) Je zaměstnavatel povinen mi držet místo a umožnit mi do 3 let zpět nastoupit? U manželky to tak bylo, i když toho tehdy nevyužila. více

Odpověď:

Děkujeme za velmi zajímavý dotaz. Předně vám sdělujeme, že otec, který se rozhodl "odejít " na rodičovskou dovolenou má stejná práva jako matka, která čerpá rodičovskou dovolenou Otec může rodičovskou dovolenou nastoupit ke dni narození dítěte. 2. V současnosti je rodičovský příspěvek opravdu takto vysoký, ale již se ozývají návrhy některých poslanců po jeho snížení - doporučuji proto sledovat aktuální částku v době vašeho rozhodování. Možnost přivýdělku při současném pobírání tohoto příspěvku není omezená - pouze rodič, který jej pobírá musí zajistit péči o dítě v době jeho nepřítomnosti dospělou osobou. Rodičovskou dovolenou je zaměstnavatel povinen vám poskytnout. Jste ji s matkou dítěte oprávněni čerpat i společně. Podrobnější úpravu stanoví zákoník práce v ustanovení § 195 a následujících ustanoveních. více

eva pavlisová | 2.3.2007 10:36:28 | nárok na rodičovskou dávku ve4 roce

Dobrý den,
obracím se na vás s dotazem. V dubnu mi končí 3rok rodičovské dovolené.V jejím průběhu jsem se rekvalifikovala na pedikérku.Do svůho původního zaměstnáni(kuchařka)již nechci nastoupit.
Jakým způsobem mám postupovat,když chci být ještě jeden rok se synem doma?Mám písemně kontaktovat nynějšího zaměstnavatele??? A po skončení tohoto období by jsem uvažovala o případné založení vlastní živnosti.Musím nastouipit po ukončení 4 roku na pracovní úřad?A průběhu 4 roku musím nějak dokládat nebo žádat o rodičovský příspěvek?
Děkuji mnohokrát za odpověď

Odpověď:

Tento dotaz nespadá do oblasti rovných příležitostí na pracovním trhu.

Přesto uvádíme:
1. Dokladovat rodičovský příspěvek nemusíte, stejně tak nemusíte nastoupit na pracovní úřad.
2. Zaměstnavatele můžete požádat, aby omluvil Vaši nepřítomnost v práci po dobu dalšího roku z důvodu péče o dítě - nemáte však na omluvu vaší nepřítomnosti právní nárok, záleží tedy jen na dobré vůli vašeho zaměstnavatele. V zájmu korektních vztahů by bylo vhodné v případě, že vám vyhoví, upozornit jej s dostatečným časovým předstihem na skutečnost, že do zaměstnání již nastoupit nehodláte. S ohledem na tuto skutečnsot záleží i na vás, zda jej vůbec o omluvení vaší další nepřítomnosti v práci požádáte.
Pokud tak neučiníte, jste povinna ke dni dovršní 3 let věku dítěte do zaměstnání nastoupit, nedohodnete-li se jinak.

Ivana Spoustová

Radka Myšáková | 1.3.2007 10:09:35 | Přeřazení v době rizikovéhotěhotenství

Dobrý den, chtěla bych požádat o radu. Jsem od září na nemocenské z důvodu rizikového těhotenství. Před 14 dny mě zaměstnavatel přeřadil do jiného oddělení, kde je na rozdíl od předchozího místa (kde byl jednosměnný provoz) práce na dvousměnný provoz. Navíc mě o změně pracovní pozice nikdo neinformoval. Je to možné bez podpisu dodatku k mojí pracovní smlouvě?

Odpověď:

Není. Navíc podle ustanovení zákoníku práce (§ 240 odst.2) může zaměstnavatel přeřadit těhotnou ženu jen na její žádost. V případě, že z hlediska vašeho zdravotního stavu (který je prokázaný lékařským posudkem) nemůžete stávající práci vykonávat, je zaměstnavatel sice povinen převést vás na jinou práci, která je pro vás vhodná, avšak musíte dosahovat stejného výdělku. Pokud by tomu tak nebylo, poskytuje se vám tzv. vyrovnávací příspěvek (viz ustanovení § 239 zákoníku práce).

Ivana Spoustová

Lucie Zubková | 28.2.2007 15:30:27 | Jak postupovat...

Dobrý den Ráda bych vědela jak se mám zachovat nebo postupovat v případé, že mi po skončení mateřské dovolené bude nabídnuto jiné pracovní místo. Jeho náplň nebude odpovídat tomu co mám uvedeno v pracovní smlouvě a
já ho proto odmítnu.Může mě zaměstnavatel propustit?

Odpověď:

Po skončení mateřské dovolené je zaměstnavatel povinen zařadit vás na vaše původní místo, možnost přeřadit vás na jiné pracovní místo - které však musí odpovídat pracovní smlouvě - má až po vašem návratu z rodičovské dovolené. Náplň tedy musí odpovídat - pokud ne, jedná se o překážku na straně zaměstnavatele a vy, pokud tuto práci nebudete vykonávat, máte nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného měsíčního výdělku. Snažte se se zaměstnavatelem dohodnout, včas mu oznámit, ke kterému dni hodláte nastoupit, abyste předešla případným konfliktům.

Ivana Spoustová

| 1 | .. | 111 | | 113 | | 115 | .. | 119 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect